Oordeel van de Tweede Kamer over het buitenlands beleid Pleidooi voor huurverhoging op woningcongre s te Utrecht God heeft de mensen nodig Bus reed te water na botsing met draaiorgel RAT noch MUIS Ds.Tiemensnam afscheid als predikant V* Kleine R Kamer krijgt vaak mededelingen uit de tweede hand over plannen van minister Stikker A FINE TRADITION Another Fine Tradition Agenda voor Haarlem Vier lichtgewonden bij ongeluk te Voorhout Smaken Hoed! He/pen Goed! roEIT ZE Uit Het eerste nieuws Uitspraken Haarlemse rechtbank DONDERDAG 25 OCTOBER 1951 3 In het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over de begroting van Buitenlandse Zaken voor 1951 brengen zeer vele leden lof aan de minister van Buitenlandse Za ken en zijn naaste medewerkers. Vele leden meenden dat de minister te hoge eisen stelt aan zich zelf en dat de ontwik keling op internationaal gebied ook te veel vergt van de buitenlandse dienst. Vele leden kwamen tot de slotsom, dat een krachtige politieke concentratie op functioneel belangrijke terreinen, een snel op stapel zetten van een sociaal verant woorde economische integratie alsmede een duidelijk afgebakende taak van collec tieve beveiliging in Europees en Atlantisch verband, Europa het élan kunnen geven om een volwaardig partner in de Atlantische gemeenschap te zijn, die er op rekenen kan, niet in de steek te worden gelaten. In een tweetal verklaringen, waarover aan de Kamer geen bijzondere mededelin gen zijn gedaan, heeft de minister plannen ontwikkeld, die voor de Nederlandse bevol king vérstrekkende gevolgen kunnen heb ben. Gedacht werd hierbij aan de verkla ring, door de raad van de O.E.E.S. afgelegd, waarbij een vijfjarenplan werd aanvaard ter verhoging van de productie met 25 waarbij als doelstelling werd gegeven de krachtsinspanning voor de defensie en het verhogen van het levenspeil der bevolking. Ook werd gewezen op het programma door de minister ontwikkeld in een rede in N.A.T.O.-verband gehouden. De Kamer krijgt hierover veelal mede delingen uit de tweede hand. Aangedrongen wordt op een passende inschakeling van de Staten-Generaal. Verscheidene andere leden achtten het van belang voor het grote publiek, dat der gelijke verklaringen voor het forum worden afgelegd, waar gelegenheid voor aanslui tende discussie bestaat. Nu verdween bij voorbeeld de bedoelde O.E.E.S.-verklaring, na één dag in de bladen vermeld te zijn geweest, uit de publieke belangstelling. Een verklaring als deze had in de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa te Straatsburg behoren te worden afgelegd. Zeer vele leden zouden tenslotte gaarne door de regering willen worden voorge licht over de gang van zaken met de vele plannen, die de laatste tijd in Europa zijn opgesteld, zoals het plan-Stikker, het plan- Mansholt, het plan-Petsche, het plan-Pella, het plan-Pfimlin en het plan-Pleven. Gevraagd werd nog of het de regering bekend is, of en op welke gebieden van het economisch leven internationale kartel vorming datgene tracht te bereiken, waar toe de samenwerking der onderscheiden regeringen nog niet heeft kunnen leiden. ADVERTENTIE De Amsterdamse rechtbank heeft een 34-jarige Hilversummer wegens mishande ling veroordeeld tot een boete van f30. Hij had zich met een vriend in een speelgelegen- heid te Amsterdam begeven teneinde de eigenaar op een hardhandige wijze te dwin gen een deel van het bedrag, dat zijn schoon vader daar had verloren, terug te geven. Een 38-jarige vriend, die een deur had ingetrapt, werd tot f25 boete veroordeeld. DONDERDAG 25 OCTOBER City: ,Een slechte vrouw", 18 j., 7 en 9.15 uur. Spaarne: ,.King Kong", 14 j„ 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het gouden kronings festijn", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Schipper naast God". 14 j., 7 en 9.15 uur. Palace: „Gevleugelde kruisvaarders", 14 j., 8 uur. Luxor: „Cocaïne". 18 j., 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 26 OCTOBER Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. Nas- sauplein 8: Theosofische vereniging, lezing met lichtbeelden, mejuffrouw H. M. Schatte, 8 uur. Rembrandt: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Palace: 2 en 8 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. (Nieuw programma). De U.N.O. Vele leden maakten opmerkingen over de U.N.O. en haar speciale organisaties. De snelle groei van een aantal dezer organi saties leidt tot het ontstaan van een bureau cratie, die dodelijk is voor een levende sa menwerking tussen de volken, omdat ex perts en technici in vele gevallen beslis sende invloed hebben. Deze leden spraken hun ernstige bezorgdheid uit ten opzichte van de Wereldgezondheidsorganisatie, wel ker leider, dr. Broek Chisholm, openlijk ieder onderscheid tussen goed en kwaad verwerpt en daarmede bewust en met op zet de grondslagen der Christelijke bescha ving aantast. Ook werd een nadere toelich ting gevraagd over de aanzienlijke ver hoging van de post, waaruit de onkosten, verbonden aan de uitzending van de Neder landse delegatie, moeten worden bestreden. Samenwerking Vele leden vroegen waaraan het geringe succes van de samenwerking in Benelux- verband te wijten is. De ontwikkeling van ADVERTENTIE de Benelux toont eer een teruggang dan een vooruitgang. Toegejuicht werd, dat in Ottawa naast de militair-politieke ook de economische, fi nanciële, sociale en culturele zijden der Atlantische samenwerking zulk een brede aandacht hebben gehad. Sommige leden hadden uit persberichten opgemaakt, dat er zich te Ottawa wrijvin gen zouden hebben voorgedaan. Zo dit juist is, zouden zij daaromtrent gaarne meer willen vernemen. Naar de mening van vele leden kan Spanje oppervlakkig bezien als een factor van stabiliteit gelden, in werkelijkheid is het een land van onrust. Evenzeer als de Raad van Europa reeds heeft uitgesproken, dat hij slechts een de mocratisch Spanje in zijn midden kan op nemen, evenzeer zal dit voor de Atlantische gemeenschap het geval moeten zijn. Is dit ook de mening der regering? zo vroegen zij. Vele leden verklaarden grote waardering te hebben voor de grote offers, die regering en volk der Verenigde Staten zich getroost hebben, om Europa in zijn nood te helpen en zijn herstel te bevorderen. Zij konden niet nalaten tevens bezwaar aan te tekenen tegen de wijze, waarop met het Japanse vredesverdrag en de invoer van goederen in de Verenigde Staten is gehandeld. Op het demonstratief woningcongres dat Woensdag door de Nationale Woningraad en het Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw in Utrecht is gehouden, heeft ir. F. Bakker Schut, directeur van de ge meentelijke dienst voor Wederopbouw en Stadsontwikkeling in Den Haag, betoogd dat de overheid moreel verplicht is, het bouwprogramma voor 1952 van 40.000 tot 50.000 woningen te verhogen en daarvoor in hoofdzaak financiële maatregelen te ne men. De woningverdeling over de gemeen ten dient te geschieden op grond van de sociaal-economische behoefte. Ir. H. B. J. Witte, burgemeester van Ber gen op Zoom, sprak over het vraagstuk van de woninghuren. Verlangd mag worden, zo zei hij, dat bij een eventuele volgende loon- rond'e of bij een daling van de kosten van het levensonderhoud de huren worden ver hoogd. Uiteindelijk zal een huurprijsver hoging tot rond 225 percent noodzakelijk zijn. Als eerste étappe zou moeten worden voorgesteld een verhoging tot 145 percent. De huurverhoging mag niet belemmerd worden door gebrek aan overeenstemming over de vraag of de huurverhoging geheel aan de huiseigenaars ten goede moet komen. Dit is volgens ir. Witte uit een oog punt van volkshuisvesting een secundair probleem. Over de financiering van de woningbouw sprak prof. dr.F. de Roos, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Hij be- hoogde dat bij de thans gevolgde monetaire politiek voldoende ruimte moet worden ge laten voor de woningbouw Het is gewenst, dat het rijk weer de financiering ter hand neemt van woningwetwoningen. De rege ring mag deze woningbouw niet onmogelijk maken door het voorschrijven van rente maxima, welke zodanig zijn gesteld, dat het kapitaal voor de financiering van deze woningbouw niet kan worden verkregen. Voorzover slechts leningen kunnen wor den verkregen tegen een rente, die 4 per cent per jaar te boven gaat, moet het ver schil tussen deze 4 percent en de te betalen rente geleidelijk in de huurprijzen tot uit drukking gebracht worden. Het rijk zou in dergelijke gevallen een overbruggingstoe slag op de jaarlijkse exploitatie-bijdragen kunnen uitkeren. Tenslotte nam het congres een resolutie aan, waarin de denkbeelden van de inlei ders zijn opgenomen en waarin wordt ge zegd, dat indien de huidige economische en sociale verhoudingen het vaststellen van een rendabele huurprijs beletten, als eerste maatregel het gemiddelde huurpeil in ieder geval dient te worden verhoogd tot dat van de laatst gebouwde woningen, en dat ern stig de mogelijkheid moet worden over wogen om, nadat de verhoging van het ge middelde huurpeil een feit is geworden, de voorlopig toch nog grote overheidssubsidies voor de nieuwbouw te financieren uit een huurbelasting op het voor-oorlogse woning- bezit. ADVERTENTIE Dinsdagavond omstreeks zes uur is een N.Z.H.V.M.-autobus van de lijn Leiden Voorhout op de weg langs de Leidse trek vaart te Voorhout tegen een draaiorgel ge botst en in het water gereden. Vier pas- pagiers werden hierbij licht gewond en konden met een auto naar hun woning terugkeren. Over de juiste toedracht van het onge val tast de politie in het duister. Er staat evenwel vast dat het draaiorgel onverlicht aan de rechterzijde van de weg reed De bus botste tegen de achterzijde van het instru ment, waardoor de chauffeur de macht over het stuur verloor. Het gevolg was, dat de bus de berm indraaide en vervolgens zijdelings in het water reed. De schipper van een zandboot, die op dat ogenblik juist langs voer, wendde het i'oer en meerde zijn schip langszij de kantelde autobus, waar door hij voorkwam dat het voertuig ge heel onder water verdween. Inmiddels had den de ongeveer vijfentwintig passagiers de ruiten stukgeslagen en met behulp van ijlings toegeschoten omwonenden konden zij allen gered worden. Bij nader onderzoek is gebleken, dat de stuurstang van de auto bus gebroken was, hetgeen volgens de Rijkspolitie echter een gevolg kan zijn van de botsing. De bus is later uit het water getakeld en naar de Haarlemse remise gesleept. ADVERTENTIE PERZISCHE TAPIJTEN Amsterdam, Rokin 116 Tel. 32958 's-Gravenhage, Utrecht, Arnhem, Hilversum SUCCES VOOR FRANS VROONS. De operazanger Frans Vroons, die in het City Centre Theatre te New York een aan tal rollen vertolkt, heeft ook uitnodigingen gekregen om in San Francisco en Los An geles te komen zingen. Zijn debuut op 16 October in San Francis co als „Chevalier des Grieux" in „Manon" van Massenet is een groot succes gewor den. Marie Hicks Davidson schrijft hier over: „Vroons kwam, zong en overwon. Deze Nederlandse tenor, die in Europa be kend staat als de trots van Amsterdam, werd stormachtig toegejuicht. Zijn stem is zuiver en mooi gevormd en hij acteert voortreffelijk". De repetities en de uitvoering van „Ma- non" werden bijgewoond door Jussi Björ- ling, Lily Pons, Sat Swanholm, Kurt Baum en andere sterren van de Metropolitan Opera. 99 9) IMGMP°ËNTEHAVAn'vfcKS VAPORUB In Luxor te Haarlem wordt van Vrijdag af een Franse film vertoond, die door de inhoud ongetwijfeld sterk de aandacht zal trekken een film over de problemen van geloof en priesterschap, van de be trekkingen tussen kerk en mensen, die bekroond werd met een hoge katholieke onderscheiding, ofschoon de regisseur (Jean Delannoy) en de vertolker van de hoofdrol (Pierre Fresnay) beiden pro testant zijn. Na de besloten voorstelling, die wij gisteren bijwoonden, vroegen zo wel pastoors als predikanten aan een ver tegenwoordiger van het verhuurkantoor om nadere gegevens teneinde daarvan in de eerstkomende dienst gebruik te maken. Dit bewijst toch wel dat de makers er in geslaagd zijn aan het behandelde geval een ruimere, algemene betekenis te verle nen. Het is daarom misschien het beste om hier eerst de inhoud weer te geven. Het aan een roman van Henri Queffelec ontleende verhaal speelt zich honderd jaar ADVERTENTIE onisnapi aan het onweerstaanbareI Ds. J. A. Tiemens, die bijna twee jaar lang in Haarlem heeft gewerkt als geeste lijk verzorger van de Protestants-Christe lijke militairen in de Koudehorn- en de Ripperda-kazerne en afgelopen Zondag als predikant zijn intrede heeft gedaan bij de Gereformeerde Kerk te IJmuiden-Oost, heeft gisteravond in het Christelijk Mili tair Tehuis ondervonden, dat zijn geeste lijke arbeid onder de militairen door velen zeer is gewaardeerd. Daarvan getuigden onder meer ds. W. J. van Elden, die als voorzitter van de Vereniging Christelijk Tehuis voor Militairen, de scheidende legerpredikant in een hartelijke toespraak dankte voor het vele werk dat hij voor de protestantse militairen en hun tehuis aan de Jansweg heeft verricht. Ds. Van Elden roemde vooral de trouw en de grote activi teit die ds. Tiemens aan de dag heeft ge legd. Als stoffelijk blijk van waardering overhandigde hij de legerpredikant een ge schenk in enveloppe waarmee de boeken kast van ds. Tiemens een uitbreiding zal ondergaan. Mevrouw Tiemens kreeg bloe men aangeboden. Luitenant-kolonel Scheffer, die de gees telijke verzorging in het leger van onschat bare waarde noemde zei onder meer dat het hem diep getroffen had dat ds. Tie mens zo met „het militaire" heeft meege leefd. Hij dankte hem voor de prettige sa menwerking die tussen officieren en leger predikant had bestaan en merkte daarbij op dat vooral ook de verstandhouding tus sen ds. Tiemens en de aalmoezenier van zo bijzonder prettige aard is geweest. Namens de militaire commissie van de Gereformeerde kerk dankte ds. P. Ruig voor de hartelijke samenwerking en de steun die deze commissie „van ds. Tiemens heeft ontvangen. Aalmoezenier Nijsse bracht de warme vriendschap tussen hem en de legerpredi kant in herinnering en prees diens bezie lend voorbeeld en doortastendheid. Hij spoorde de militairen aan het Militair Tehuis veelvuldig te bezoeken. Ds. Tiemens dankte hierna voor de medewerking binnen en buiten de kazerne in zo grote mate ondervonden en sloot de avond vervolgens met gebed. De afscheidsavond werd onder meer op geluisterd met zang door een koortje on der leiding van de heer H. Sondorp. De heer J. Moulijn bracht zeemansliedjes bij de gitaar ten gehore. Ds. W. J. van Elden overhandigde de schei dende legerpredikant ds J. A. Tiemens gisteravond tijdens een afscheidsbijeen komst in het Christelijk Militair Tehuis een geschenk, als stoffelijk blijk van waar dering voor hetgeen ds Tiemens voor de Protestants-Christelijke militairen te Haarlem heeft gedaan. (Foto hieronder) De scène uit de film „God heeft de mensen nodig", waarin Madeleine Robinson als de in barensnood verkerende vrouw zee kiest om te pogen het vasteland te bereiken. geleden af op het onvruchtbare eiland Sein voor de kust van Bretagne, waar de bevolking een geheel eigen leven leidt en een schrale kostwinning vindt in de vis vangst en het plunderen van scheepswrak ken. In tijden van armoede trachten zij door het stoken van misleidende vuren op het strand het aantal schipbreuken te ver hogen, welke onuitroeibare practijken de geestelijke doen besluiten te vertrekken. Door het elementair-religieus gevoel van zijn medeburgers wordt Thomas Gour- vennec, een ongeletterde maar rechtscha pen koster, als het ware gedwongen de verlaten post in te nemen. Aanvankelijk beperkt hij zich tot het houden van korte toesoraken en het leiden van de gezangen, doch gaandeweg komt hij door de loop der omstandigheden tegen zijn bedoeling in de noodzakelijkheid ook die functies over te nemen, die buiten de macht van leken lig gen, zoals het verlenen van absolutie aan stervenden. Tenslotte geeft een geestelijke van het vasteland gehoor aan het aandrin gen van de koster, die terugdeinst voor de consequenties van zijn uit nood geboren positie. Deze pastoor Kerhervé weigert evenwel de zelfmoordenaar Joseph le Ber- re, die zich van zijn krankzinnige moeder heeft ontdaan, in gewijde aarde te begra ven, waardoor de spanning opnieuw op laait. In een prachtig gefilmde scène wordt het stoffelijk overschot van Joseph in volle zee overboord gezet, waarop Thomas de bevolking tot gehoorzaamheid aan het ker kelijk gezag weet te bekeren. Zoals men wellicht uit deze korte sa menvatting kan opmaken, geeft de film ruimschoots stof tot nadenken over de hierboven reeds genoemde verhoudingen en geloofskwesties. Wij geloven echter dat de titel (Dieu a besoin des hommes) niet ge lukkig vertaald is. „God heeft de mensen nodig" is wel een diepzinnige formulering, doch legt het accent verkeerd. Meer in overeenstemming met de inhoud zou het zijn om te spreken van „God heeft mensen nodig". Delannoy heeft een filmdramatische vormgeving gevonden die even groots en' toch eenvoudig is als het gegeven. Tegen ER is op het ogenblik nog niet veel be kend over de Engelse verkiezingen, maar er valt toch al iets over de uitslag te zeggen. Misschien verbaast het u dat wij al weten hoe sommige Engelsen gestemd hebben, maar ge kunt er van op aan dat het gegaan is zoals wij u vertellen. En daar hebben we niet eens voor met onze neus aan de stembussen behoeven te staan. Het is een kwestie van psychologie om zo te zeggen. Het is een kwestie van de mens wat dichterbij bekijken. Kijk eens hier, zegt de Engelse huisvader tegen zijn vrouw, dit is een ernstige zaak waar we eens terdege over moeten rede neren. Wij zijn belangrijke personen ge worden; nu om onze stemmen gebedeld wordt. En belangrijke personen moeten niet zo maar iets weggeven zonder te weten dat het goed gebruikt zal worden. Wij moeten onze stem weggeven aan degene die goede bedoelingen met haar heeft. En daarom moeten wij eens zien wat er zoal beloofd wordt. Hoe staan wij tegenover nationalisaties? Hoe denken wij over bewapenen? Wat is onze mening over de distributie? Hou zou den wij het internationale geharrewar op gelost willen zien? Hoe kunnen de kansen op oorlog uit de wereld worden geholpen? Zie, dat zijn de dingen waarover wij het nu voor het zeggen hebben. Het is niet een voudig om het over al die ingewikkeld heden met uzelf eens te worden. Ge kunt zeggen: Als we die-en-die nemen, zal het misschien zo-en-zo lopen. Maar hoe kunnen wij dat zeker weten? Het is gemakkelijk om tegen ons te roepen: Kom, geef uw stem, zodat wij weten hoe er geregeerd zal moeten worden. Geleide economie of niet, prijsbeheersing of geen prijsbeheersing, staal van de staat of particulier staal, gratis brillen en gebitten of peperdure, vechten in de Oost of terugtrekken, ons nationaal prestige handhaven of alle pres tiges op een hoop gooien en uw nuchter verstand gebruiken, kijk, dat zijn allemaal dingen die in elkander zitten gewrongen als een bal sajet waarvan het end niet meer te vinden is. En daar moeten wij nu van zeggen: Zó wil ik het en zo wil ik het in geen geval. Het is iets om de kriebel van te krijgen. Dat zegt de huisvader op zijn Engels tot zijn vrouw, die er in het geheel niet uitziet dat ze de kriebel zit te krijgen. Ik weet er geen raad mee, zegt hij nog eens. En gij Ik wel, zegt ze. Ik wel. Ge moet de din gen niet zo ingewikkeld bezien. Ge zijt als een kikker die zich een scheiding kammen wil. Wat zit ge te peinzen over nationali saties en prestiges, over ingewikkeldheden die niemand doorzien kan en over uitkom sten die geen mens zou kunnen voor spellen Het is goed dat wij vrouwen kiesrecht gekregen hebben. Ik weet wel op wie ik stemmen zal. Het is nog eenvoudiger dan bonen tellen. Ik stem op die aardige man met dat kuil tje in zijn kin. Ik weet niet wat hij belooft of waarbij hij hoort. Maar ik weet dat hij met mijn stem geen kwaad zal uitrichten. En wat ik niet begrijp is, waarom gij mannen er zo op gesteld zijt om door dool hoven te wandelen naar waar ge met één stap komen kunt. Kom, wij gaan onze stem inleveren. En laat wat sajet uit uw hoofd waaien als we buiten zijn. Er is vandaag in Engeland druk gestemd op aardige mannen met kuiltjes in hun kin. Dat is het vrolijke eerste nieuws van de verkiezingen. Zo blijft de wereld draaien, ondanks al onze moeite om haar in sajet te wikkelen. Ge zult dat morgen merken, als de uit slag komt. J. L. ADVERTENTIE SS' VICO LEDEREN KLEDING de voortreffelijk belichte achtergrond wor den de primitieve menselijke spanningen volkomen aanvaardbaar. Ook het geluids décor is uiterst suggestief. De sfeer van dit barre eiland blijft voortdurend voel baar, de uittocht van de kleine vissers vloot naar het zeemansgraf een „eerlijk zeemansgraf" moet men hier in navolging van Slauerhoff zeggen is bijzonder in drukwekkend en vormt een overtuigende climax van deze door natuurkrachten en de lyriek van simpele zielen beheerste ge schiedenis. De sterke karakterspeler Pierre Fresnay levert een bewogen, grootse creatie als de bijna evangelische koster, die ondanks zijn onmiskenbaar gevoel van uitverkiezing een mens onder de mensen blijft. De pastoor daarentegen lijkt ons terwille van de dramatiek wel enigszins vertekend. Zeer te loven is het spel van de bekende actrice Madeleine Robinson als de schoonzuster. De invloed van de zoge naamde existentialistische kunstbenade ring, mede doordat mensen in een isole ment voor een beslissende keuze worden gesteld, is in deze film op een gunstige wijze werkzaam geweest. De Officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank eiste veertien dagen geleden een gevangenisstraf van één jaar, met aftrek van het voorarrest, tegen de dertigjarige Rot terdamse chauffeur M. S„ die ervan werd verdacht op 12 Augustus van dit jaar ten nadele van een kermisexploitant te Zaandam zeventienhonderd gulden te hebben gestolen. De rechtbank achtte het ten laste gelegde bewezen en veroordeelde S. hedenmorgen tot een gevangenisstraf van acht maanden. De vierentwintigjarige Noordwijkse schel penvisser F. W. moest zich veertien dagen geleden verantwoorden voor de wijze waar op hij in de morgen van 28 Juni, een vecht partij tussen enkele collega's en Zandvoor- ters had beslecht. Hem was namelijk ten laste gelegd dat hij de Zandvoortse strand- pachter P. T. met een vrachtwagen had aangereden, een heftige woordenwisseling tussen enige Zandvoorters en een paar Noordwijkse schelpenvissers-ontaarde in een vechtpartij. De rechtbank veroordeelde W. hedenmor gen tot een gevangenisstraf van zes maan den, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5