WYSERT GARAGE VAN WIJK Dirk Nijland, aandeelhouder in eeht^Hollands bedrijf Houdt Uw adem fris! „Belinda" van Milne Autowiel „greep" Bennebroeker Inbraak in magazijn van Rijkswaterstaat Jacht op de schat van Rosenberg HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nederlandse koormuziek en nieuwe pianostukken Burgerlijke stand van Haarlem „Kindervreugd" bereidt Sinterklaasfeest voor Sleti-Sewice Amateurtoneel Vrachtauto verloor rechter voorwiel Schilder pleegde na ontvluchting inbraken Wie zag dit ongeluk? Ouderavond H.B S.-A Amsterdamse politie achterhaalde de daders Ontslag aan directeur van R.K. ziekenhuis te Amsterdam De opera „Prins Igor" voor de microfoon Nieuwe Sovjet-Russische ambassadeur in Praag Scheepvaart VRIJDAG 26 OCTOBER 1951 7 Aan de nieuwe Rijksweg die Groningen met de Afsluitdijk verbindt, wordt hard gewerkt. Nabij Heerenveen is men bezig met het opspuiten van de opritten naar de brug over het kanaal en de straatweg van Heerenveen naar Leeuwarden. Het tweede concert ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van het Genootschap van Nederlandse Componisten werd Woensdagavond in Diligentia te 's-Graven- hage door het madrigaalkoor „Musica Di- vina" en de pianiste Nelly Wagenaar ge geven. Evenals op het eerste jubileumcon cert werden uitsluitend werken van Neder landers en wel op twee oudjes Cornelis Schuyt en Jan. Pietersz. Sweelinck na, van leden van het Genootschap ten gehore gebracht. Evenals verleden week op het instrumentaal concert constateerden wij ook nu dat ieder componist zijn eigen taal spreekt en aldus zijn persoonlijkheid ver raadt. Van Diepenbrock, wiens vijftiende- eeuws Bruiloftslied gezongen werd, kent men de hymnische geest die in zijn chro matische schrijfwijze domineert. Henri Zagwijn was dit keer vertegenwoordigd met een sterk rhythmisch geprofileerd Bretons lied en Bernard van den Ligtenhorst Meyer leverde een bleke parodie op Goethe's ge dicht „Erlkönig". (Het is niet iedereen ge geven een grap te vertellen.) In „Jam lu- cisorte" van Sem Dresden leefde de hym nische geest hoog op. Henri Geraedts toont zich bedreven in het schrijven voor de stemmen. Zijn „Jesu dulcis memoria" klonk mooi. Jan Felderhof, van wie een Agnus Dei" gezongen werd, zocht zijn heil in con- trapuntische constructie. Albert de Klerk (van hem voerde men een „Salve Regina" uit) zocht het in klare eenvoud. Een piano sonate van Johanna Bordewijk-Roepman openbaarde een gevoelig melos en een na tuurlijke vlotheid, die zich echter niet be kommert om klassieke verhoudingen, het geen zè van Chopin kan afgekeken hebben. In de Derde Sonatine en in de Epigram men voor piano leerde men Léon Orthel kennen als een soort impressionnist, wiens onmiskenbaar sterke zijde het is karakter- stukken te schrijven een moderne Cou- perin. Ten slotte kwamen van Henk Ba- dings drie Bretonse liederen op tekst van Botrel tot uitvoering en daarbij werd men gegrepen door de machtige impulsen van een begenadigd kunstenaar, die voor alle gemoedsbewegingen zowel religieuze als profane een eigen overtuigende toon heeft. De klare conceptie en ook de zeer gelukkige vocale schrijfwijze stempelen mede deze reeks koorliederen (met piano begeleiding) tot een meesterwerk. Het kleine (uit zeven personen bestaan de) madrigaalkoor „Musicor Divina" onder leiding van Henri Geraedts is niet te ver gelijken met het terecht befaamde „Neder lands Kamerkoor" van Felix de Nobel, maar het bezit toch opmerkelijke kwalitei ten, die het geschikt maakt een zeer veel eisend programma van moderne koormu ziek behoorlijk te vertolken. Ik geloof dat aanvulling met een goede, licht-aanspre- g.'K.ende sopraan het ensemble aanmerkelijk pou verrijken. En als de dirigent dan nog "'iets meer aandacht kan besteden aan de .egalisatie van de samenklank, die nu door zijn vurige directie nog al eens zoek is, zou het nog beter worden. Vermelden wij nog dat de uitvoering van de madrigalen van Schuyt en Sweelinck de vrucht waren van een degelijke koorcultuur. Het klavierspel van Nelly Wagenaar was sterk beeldend, rijk aan fantasie en mach tig muzikaal. Beseft men in Nederland wel voldoende welk een zeldzaam begaafde en technisch toegeruste pianiste wij in Nelly Wagenaar bezitten? JOS. DE KLERK. KOPPELING TELEFOONNETTEN Op Maandag 29 October te 8 uur zal de abonné-koppeling tussen de netten van het technische district Haarlem naar die in het district Leeuwarden in dienst worden gesteld. Via deze koppeling kunnen de Aangeslote nen in het dictrict Haarlem alle geautoma tiseerde netten in het district Leeuwarden rechtstreeks kiezen. ADVERTENTIE Type 1900 en 2500 enkele stuks leverbaar OVERVEEN Telefoon 10503 HAARLEM, 25 October 1951 GEHUWD: 25 Oct., W. Koning en J. L. J. Gedaan; J. Burgerjon en E. van Zanen; H. R. K. de Langen en J. A. Doppenberg; A. J. Mulder en S H. Kreek. BEVALLEN van een zoon: 24 Oct., A. A. A. van der VeldtBakker; E. van Oosten Adema; A. Razoux SchultzRoos; 25 Oct., P. Koning—van Scheppingen. BEVALLEN van een dochter: 23 Oct., E. D. J. Mantel—Bos; R. Visser—Kuipers; 24 Oct., J. C. ClaudiusPhilippo; 25 Oct., M. A. Hartman—de Haas; C. W. van Rooij—Nelis. OVERLEDEN: 23 Oct., D. Bos, 84 j., Bak- kumstraat; 24 Oct., L. J. de Leth, 67 j., Sint Bavostraat. Het comité „Kindervreugd" van de N. Z.H. koestert het plan om de kinderen van N.Z.H.-personeel een klinkend Sint-Nico- laasfeest voor te zetten. Het bestuur is al enige tijd druk in de weer om dat- plan nader uit te werken. Teneinde de taak van de penningmeester wat te verlichten roert het comité de grote trom, met geen ander doel dam om Zaterdagmiddag velen naar het sportterrein aan de Van O. de Bruyn- straat te lokken, waar om drie uur een gecostumeerde voetbalwedstrijd tussen een elftal van Bus en Tram en een elftal van werkplaats, bovenleiding en garages zal worden gespeeld. Deze wedstrijd zal muzi kaal worden opgeluisterd. 's Avonds wordt in het Krelagehuis een cabaretavond gegeven, waaraan het accor- dieon-orkest A.S.V.A., onder leiding van de heer P Haas en het cabaretgezelschap van de Rederij kers'kamer „Alberdingk Thijm" zullen meewerken. ADVERTENTIE Zijcfnyrsrra.it 70 15:129 ADVERTENTIE Een paar Wybert- jeszijn voldoende om de onaan gename nasmaak van sigaar of ciga- ret te verdrijven. Wybert voorkomt rokerscatarrh. Alléén in dozen a 33, 47 en 73 cent Met de opvoering van het capricieuze blij spel „Belinda" van A. A. Milne (de geeste lijke vader van Winnie the Pooh) heeft de verleden jaar gejubileerd hebbende geheel onthouders-toneelvereniging „Nieuw Le ven" een aardig begin van het nieuwe seizoen gemaakt. Dit is minder te danken aan de keuze van het stuk dan wel aan de innemende speeltrant. Waarom men nu juist een der zwakste werkjes van de ge noemde schrijver uit de kast haalde, is niet geheel duidelijk geworden, al zullen de meeste kunstlievende leden zich met dit strikt genomen onhoudbare verzinsel toch wel hebben geamuseerd. Alexander Alan Milne vervaardigde kort na de eerste wereldoorlog in zijn ledige uren een aantal plezierige niemendalletjes, waarvan „Belinda" (uit 1922) een van de minst geslaagde voorbeelden is. Deze senti mentele en v?at al te doorzichtige fantasie, over een vrouw die zich het hof laat maken door de na een afwezigheid van bijna twintig jaar teruggekeerde vader van haar intussen volwassen dochter, moet men on herroepelijk verouderd achten. Niettemin deelt zich van het genoegen, dat de auteur aan het stellen en ontwikkelen van uit zonderlijke verhoudingen heeft beleefd, nog voldoende aan het hedendaagse publiek mee om een gezellige avond te waarborgen, mits men gevoelig is voor de delicate stijl en charmante humor. Een Engelse criticus heeft de comedies van Milne eens vergeleken met lif-lafjes, waar men nergens de tanden in kan zetten. Dit geldt ook voor de tekening der per sonen: ze zien er allemaal anders en aan trekkelijk uit, maar men proeft eigenlijk geen verschil. Deze eigenschappen maken een vertoning geen eenvoudige zaak. Te meer moet men het daarom waarderen dat „Nieuw Leven" een doorgaans bevredigend resultaat heeft geboekt. Dit 's natuurlijk in hoofdzaak te danken aan de bij deze vereniging debuterendeberoepsregisseuse Will Sillevis, die het geheel licht en luchtig wist te houden, vooral wat de toon betreft. Aan de plastiek kan nog zeer veel ver beterd worden. Jaap Kuyper, Wim Kerkhoff en Jaap Traksel vormden het trio verliefde mannen, Thea Stienstra was een dienstbode en Dolly van Aken de dochter, die men zich graag wat jeugdiger had voorgesteld. Maar hun aller spel verbleekte naast het optreden in de titelrol van Inge Troost, die op voor een amatrice waarlijk brillante wijze haar veel zijdige talent liet schitteren. Zij wist inder daad al badinerend de gevoelens van haar aanbidders waar te maken. Gezegd dient nog te worden dat er aan de aankleding van het toneel veel zorg was besteed, speciaal voor het eerste be drijf, dat zich in de vriendelijke tuin van een Engels landhuis afspeelt. D.K. Rijnland" De vergadering van hoofdingelanden van Rijnland heeft een aanbeveling vast gesteld ter voorziening in de vacature van Hoogheemraad, ontstaan door het overlij den van de heer Zwetsloot. Op deze aanbe veling is als eerste candidaat geplaatst 'jhr. mr. L. M. E. von Fisenne, burgemeester van Warmond en hoofdingeland van Rijn land voor het gebouwde eigendom. De heer J. C. Rip, periodiek aftredend, is aanbevolen voor herbenoeming. De benoemingen zul len door de Koningin geschieden. Een zóveel-tonner met aanhangwagen, voortdaverend op wielen als planeten en voortgedreven door een motor als een huis dat is op onze snelwegen een webswaar imponerende, maar alledaagse verschij ning. De chauffeur van dit geweld-op- wielen, dat gisteren omstreeks halfzes op de Herenweg in de richting Haarlem snor de, zal zich niet verbaasd hebben over de verbouwereerde gezichten waarmee de tegemoetkomende weggebruikers zijn ge span aanstaarden. Dat kon ook eigenlijk niet, want hij moet slechts oog hebben ge had voor het wegdek in de bocht bij de Adriaan Pauwlaan. Immers deze gewelde naar bewoog zich voort op één voorwiel, terwijl de rechter wielnaaf als een nutte loos onderdeel onder het spatbord uitstak. De équilibrist achter het stuurwiel als een scheepsrad liet zijn vrachtauto waarschijn lijk uitlopen, want wanneer hij op de rem pedaal zou hebben getrapt zou het ge vaarte ongetwijfeld als een bulldozer heb ben gewerkt: tuinhekjes, bloembedden en voorgevels vernietigend. Het ontbrekende voorwiel had intussen een halve kilometer terug onheil gesticht. De bouten, waarmee het vast behoorde te zitten, lagen her en dei- verspreid en ter hoogte van de Zandvoortselaan te Heem stede was het losgebroken wiel op de 29- jarige Bennebroeker G. van L. afgestormd, die naast zijn bromfiets aan de kant van de weg stond te praten. Hij werd overreden en moest met een gebroken bovenbeen, een zware hersenschudding en waarschijnlijk enkele inwendige kneuzingen naar de Ma- riastichting worden vervoerd. Pas ter hoogte van het HFC-terrein wist de chauffeur de vrachtwagen zonder verdere ongelukken langs de stoep te parkeren. De toestand van het slachtoffer is vrij ernstig, maar er is gelukkig geen levensgevaar. In Maart van dit jaar behandelde het gerechtshof te Amsterdam in hoger beroep de zaak tegen de vierentwintig-jarige schil der R. S. van E., die door de Haarlemse rechtbank veroordeeld was tot een gevan genisstraf van drie jaar en zes maanden. Hem was ten laste gelegd, dat hij drie in braken had gepleegd in de maanden Juli en Augustus van het vorig jaar. De bult be stond uit een fiets, een radiotoestel en geld. Toen hij aangehouden werd bekende hij in enkele weken vijftien inbraken te hebben gepleegd en wel in Haarlem, Santpoort, Bloemendaal en Zandvoort. Het hof bepaal de destijds, dat een psychiatrisch onderzoek ingesteld moest worden. Toen kort daarop Van E. per celwagen van het Huis van Be waring te Amsterdam naar een dokter ge bracht moest worden, maakte hij gebruik van het feit, dat de bewaker omkeek. Hij vluchtte en gèdurende tweeënhalve maand heeft de schilder van zijn vrijheid genoten. In die periode maakte hij zich schuldig aan enige inbraken in verschillende delen van ons land. Tenslotte is hij in Heerenveen aangehouden en naar het Huis van Bewa ring te Amsterdam overgebracht. Inmiddels is het psychiatrisch rapport uitgebracht en vandaag werd de zaak voor het gerechtshof te Amsterdam voortgezet. De procureur-generaal merkte op, dat Van E. de laatste keer een straf van een jaar en zes maanden had ondergaan. De rechtbank had hem tot drie jaar veroordeeld, doch het hof halveerde de straf. Mogelijk denkt ver dachte, dat het hof nu weer zijn straf zal verminderen en daarom is hij misschien in hoger beroep gegaan. Spreker herinnerde aan de ontvluchting en de serie inbraken, welke hij dit jaar heeft gepleegd en was van piening, dat verdachte een zware straf moet worden opgelegd. De psychiater is tot de conclusie gekomen, dat verdachte toe rekeningsvatbaar is en daarom kan hij niet ter beschikking van de regering worden gesteld. De procureur-generaal eiste beves tiging van het vonnis van de Haarlemse rechtbank. De verdediger, mr. Van Apeldoorn, deel de mee, dat verdachte vorige week voor de Amsterdamse rechtbank terecht heeft ge staan, terzake bet plegen van inbraken tijdens zijn vrijheid. Geëist zijn straffen van een jaar en van een jaar en zes maan den. Pleiter verzocht het hof hiermee reke ning te houden bij het bepalen van de straf. De uitspraak van het hof volgt op 9 November. Een autobestuurder die gistermiddag van de Kleine Houtweg af de Hertenkamplaan wilde inrijden, verleende geen voorrang aan een bromfietser, met als gevolg dat er een aanrijding ontstond. De bromfietser, de 52-jarige Haarlemmer A. H. V. viel en kreeg kwetsuren aan zijn linkerkaak. V. is overgebracht naar het Diaconessenhuis. Zijn fiets werd ernstig beschadigd. Getui gen van dit ongeluk wordt verzocht zich te melden bij de verkeerspolitie, Lange Wijngaardstraat. Tijdens een bijeenkomst van de Ouder vereniging H.B.S.-A hield dr. A. van Biemen uit Aerdenhout een causerie over „Wij en onze Arbeid". Dr. Van Biemen be gon met erop te wijzen dat geen enkel pro bleem de mensheid zo bezig houdt als het probleem van de arbeid. De spreker bracht in zijn betoog verscheidene aspecten hier van naar voren, er op wijzend, dat men er tegenwoordig meer aandacht aan schenkt de juiste mens op de juiste plaats te bren gen, dan vroeger. VEILINGEN De uitslag van de verkopingen Donderdag middag in het Notarishuis te Haarlem ge houden, is: Duindoornlaan (bouwterrein) f6300, P. Dompeling qq.; Scheeperstraat 22 opgehouden f 3600; Scheeperstraat 24 opge houden f3500: Scheeperstraat 26 opgehouden f3500- Scheeperstraat 28 f3505, Mw M. P°st- huma; Scheeperstraat 30 opgehouden f3o00; Tulpenstraat 30 en 32, Santpoort f6030. J. van Ipenburg: Heemsteedse Dreef 25. Heem stede f 14.100, B. M. Paanakker: Teylerstraat 62 f3050, J. W. Heuperman qq.: Bos en Vaan straat 34/Boekenrodestraat: 15 f 12.850, W. Blankevoort qq.; Iepenlaan 8. Bloemen daal f 10.700, J. M. Strijbis qq.: Iepenstraat 2 f8050, J. C. Demoitié qq.: Olmenstraat 50, f5800, J. Gordijn; Soendastraat 26 en 28 f5000, H. C. Bruin, Mw M. Posthuma. In de nacht van Woensdag op Donder dag hebben drie jongelui uit Amsterdam, de 19-jarige telegrambesteller H., de 19- jarige scholier K. en de 17-jarige scholier De D., ingebroken in het magazijn van de Rijkwaterstaat bij de semaphoor in IJmui- den. Zij verschaften zich toegang door twee ruiten te verwijderen en hebben bin nen enige kasten opengebroken. De jonge lui verdwenen met een buit die uit ver scheidene loden en koperen voorwerpen, lichtkogels en dertig pakjes sigaretten be stond. Toen een Amsterdamse agent het drie tal in Sloterdijk zag fietsen kreeg hij arg waan. Hij zette de achtervolging in en hield de telegrambesteller H. aan, die een geladen pistool bij zich bleek te hebben. De twee anderen ontkwamen, maar zijn korte tijd later in Amsterdam aangehou den. Het drietal is naar Velsen overge bracht en daar in bewaring gesteld. Een gedeelte van de buit kon worden achter haald. Aan dr. L. A. M. van der Spek, genees heer-directeur van het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te Amsterdam, is per 1 Januari eervol ontslag verleend. Naar de Volks krant mededeelt, is dit ontslag een gevolg van een rapport, dat een door de bisschop van Haarlem ingestelde commissie over de R.K. ziekenverpleging in Amsterdam heeft uitgebracht. De commissie had aan de bis schop geadviseerd de regenten van het O.L. Vrouwe Gasthuis te ontslaan, nieuwe re genten te benoemen en dezen opdracht te geven de directeur en de administrateur ontslag te verlenen. Het oude regentencollege heeft nog een regeling met de directeur getroffen, waar bij hem voor het komende jaar een ver goeding van 25.000 gulden en tot de pen sioengerechtigde leeftijd een vergoeding van 20.000 gulden per jaar werden toege kend. Het gaat hier totaal om een bedrag van ruim 200.000 gulden. Voorts meldt de Volkskrant dat de reli gieuzen hadden medegedeeld, dat zij met de verpleging per 1 Januari zouden ophouden indien de voorstellen van de commissie niet werden vervuld. Daarna heeft de bisschop opnieuw ingegrepen. Aan zijn wens, dat het oude regenten- WENEN (Reuter). De Weense politie is op zoek naar een schat, die zou bestaan uit negentien staven goud, die bij elkaar 247 kg. wegen, twee koffers met juwelen en een koffer met (naar men meent valse) Engelse ponden. Deze schat die enige millioenen guldens waard zou zijn, werd op bevel van de vroe gere nazi-bonze Alfred Rosenberg in het voorjaar van 1945 in de heuvels bij Lof er, circa 20 km. van de Beierse grens begra ven, aldus inlichtingen van de Weense politie. Een in Wenen wonende SS-er, die deel uitmaakte van de groep die de schat be groef, meende dat hij de enige overlevende van de groep was en dat hij zich de plaats, waar de schat begraven werd, kon herin neren. Enige weken geleden ging hij op zoek, doch hij kon de juiste plaats niet terugvinden. Volgens de politie nam hij een Weense ingenieur in de arm, die een appa raat om begraven voorwerpen op te sporen had uitgevonden. Nu heeft de SS-er de Weense politie medegedeeld, dat de ingenieur in de nacht van 13 op 14 October met zijn apparaat de schat opgroef en deze in Langen in Vorarlberg „ten eigen bate" verstopt heeft. MUZIEKCONCOURS IN KERKRADE VOORTAAN EENS PER VIER JAAR Meer dan twee maanden na het interna tionale muziekconcours, dat de stad Kerk- rade meer dan 300.000 bezoekers bezorgde, hebben de voorzitters van de twaalf orga niserende verenigingen besloten een stich ting te vormen met het doel dit evenement om de vier jaar te herhalen. Het in Augus tus gehouden concours leverde een batig saldo op. De minister van Economische Zaken heeft bepaald dat alle lopende en toekom stige buitenlandse militaire orders moeten worden aangemeld bij de commissie voor de militaire productie bij zijn ministerie. De overheid wenst een volledig inzicht te heb ben in de mate waarin door het buitenland bij het plaatsen van militaire orders hier te lande beslag wordt gelegd op de beschikbare productiecapaciteit en schaarse grondstoffen. college als geheel heen zou gaan, werd, na dat er reeds een van hen zich eerder had teruggetrokken, door drie van hen voldaan door een persoonlijke ontslagaanvrage. De twee zittenblijvers, de heer B. Vroom en pastoor Duyves te Amsterdam, zijn in het nieuwe college voorlopig gehandhaafd. Het rapport van de commissie heeft voor al gewezen op misstanden die heersen op de interne afdelingen en op de kinder afdeling van het O. L. Vrouwe Gasthuis. iHP t-: if ts IBP I vü-fts..,: fif PiW 1 f mm •j f" e felt H i n J-M ADVERTENTIE Ik weet niet hoe het u vergaat, maar ik word altijd in hoge mate geïmponeerd als ik in het dagelijks leven iemand ontmoet die zeker van zichzelf is. Het zien van wat men bij een kunstenaar het „oeuvre" noemt, is in zekere zin de meest absolute confrontatie met een medemens. Zo is het ook als men de overzichtstentoonstelling van het werk van Dirk Nijland in het Frans Halsmuseum bezoekt. Er hangen daar aan de wanden 54 schilderijen. Gedateerd van 1911 tot 1951. Al die schilderijen stellen een bepaald onderwerp voor. Er zijn stillevens, land schappen en portretten en zij zijn gevat in goed bewerkte, solide lijsten. De meeste van deze schilderijen, die in die veertig jaren ontstaan zijn, hebben een plaats ge vonden in de Nijland omgevende wereld. Er zijn twee stukken, die het opspuiten van terreinen wqprgeven, die in de kantoren Op de semafoor in IJmuiden is nu de antenne (het witte scherm links) van de nieuwe havenradar geplaatst. De radar installatie zal op 1 November in gebruik genomen worden. De VARA zal een concertuitvoering ge ven van de opera „Prins Igor" van Alexan der Borodin op Woensdagavond 31 Oct. met medewerking van de Russische solisten: Mascia Qredit sopraan), Maria von Ilosvay (alt), Zbigniew Krukowski (bariton), Ra phael Arie (bas) en Stanislav Bojakowski (tenor). To Arentz (sopraan), Chris Reu- mer (tenor) en Aad de Rijk (bas) comple teren de bezetting. Dirigent is Nicolai i Malko. Straatje in Hellevoetsluis, olieverfschilderij door Dirk Nijland. hangen van een groot aannemersbedrijf. Er zijn elf stukken die opgenomen werden in de collectie van het Rijksmuseum Kröller-Müller, er zijn schilderijen uit het Gemeentemuseum in Den Haag en werken uit het Van Abbemuseum in Eindhoven en verder is er veel dat staat aangeduid als „particulier bezit". Dit lijkt mij opmerkenswaard. De schil derijen zijn bij Dirk Nijland niet op het atelier blijven staan, als een onbegrepen kunstenaarsdroom waarvoor de wereld geen oog had. Een beetje cynisch mens zou hieruit de gevolgtrekking kunnen maken dat Nijland heeft getracht om het de men sen naar de zin te maken. Het verbluffende is nu echter dat de schilder Nijland juist op de meest eigenzinnige wijze, die men zich denken kan, zijn eigen weg is gegaan. Nijland, de schilder van de banaalste onderwerpen, de man die in een „golf- ijzeren schutting" zijn sujet gevonden heeft, is een geestelijke aristocraat. En het gehele geheim van zijn succes ligt in de paradox dat de man, die zich nooit en nooit geplooid heeft naar de „smaak" van het publiek, juist door dat zelfde publiek aanvaard niet alleen, maar met respect erkend is. Want het is geen geforceerde hardnek kigheid die Nijland er toe gebracht heeft z'n leven lang zó en niet anders te schilde ren. Het is niet zó, dat Nijland eenmaal een bepaald motief gevonden had en dat, om dat het iets aparts was, veertig jaar lang heeft doorgedreven daar hij nu eenmaal gedrongen was „Nijlands" te maken. Het werk van Nijland is het portret van een man uit één stuk en juist daaraan heeft hij het te danken dat hij zo voluit aanvaard is. Zijn er uit kunstzinnig standpunt hier tegen ook bezwaren op te werpen? Deze vraag is zeer moeilijk te beantwoorden. Ik zou kunnen opwerpen dat juist in de ver twijfeling, juist in de momenten van on zekerheid omtrent de waarde van de eigen persoonlijkheid, iets kan ontstaan waarin die bepaalde tussentónen worden aange raakt die door de van zich zelf zekere kun stenaar nimmer worden beroerd. Een zekere mate van eenzijdigheid, zo wel in de werkwijze als in het levensland schap dat hij ontgonnen heeft, zou men als bezwaar tegen Nijland kunnen inbrengen. Maar waarom. Wij zeiden het reeds: nooit heeft hij zich geforceerd. Hij heeft een heel echt en hecht gevoel gehad voor die typische, schrale uitgestrektheid van de vlakke Nederlandse kust. Voor de zee, voor de havens en de pieren. Voor de stranden, voor de zeevaarders, voor de kernachtige attributen als kompassen en verrekijkers van bleek koper, voor kaarten en scheeps modellen, voor de vlag van Friesland, voor de regelmaat van een beschoeiing en de rechte lijnen van loodsen en kaden. Dat en dat alleen heeft hij verteld, niet hele maal als een toeschouwer, maar meer als een deelgenoot, als een aandeelhouder van dat echt-Hollands bedrijf. Van wie kan men nu zo iets zeggen? OTTO B. DE KAT Anatoli Jossifowitsj Lawrentief, een Sovjet-Russische onder-minister van Bui tenlandse Zaken, is benoemd tot ambassa deur in Praag. Zijn voorganger, Michail Alexandrowitsj Silin, is volgens Tass van zijn functie ontheven. Tass maakte geen melding van een nieuwe werkkring voor Silin. Aldabi, 24 te Santos. Aalsdijk, 24 van Port Arthur. Amstelpark, 27 te Philadelphia verwacht. Andijk, 25 van Houston te Rotterdam. Arendskerk, 24 te Kobe. Alphard, 25 v. Amsterdam te Antwerpen. Amstelstad. 23 v. R'dam te Philadelphia. Alnati, 25 te Santos. Arundo, pass. 25 Portland. Aardijk, 24 540 m. W. Scilly's. Albireo, 24 te Bremen van Hamburg. Aldegonda, 25 van Singapore te Bangkok verw. Alderamin, 24 80 m. Z.ZO. Nantucket. Alnati, 24 240*m. Z. ten W. Santos. Alphacca, 24 van Boston naar Norfolk. Amstelveen, 24 300 m. ZW. Bermudas. Aagtedijk, 24 150 m. ZW. Fernando Noronha. Amsteldijk, 24 van Baltimore naar Norfolk. Amstelvaart. 24 960 m. W. Flores. Abbekerk, 25 van Marseille naar Genua. Alamak, 25 te Chittagong. Almkerk, 25 van Port Said naar Alexandrië. Alpherat, pass. 25 Anti Costi eil. Abbedijk, 25 v. Tampico naar New Orleans. Almdijk, 26 Havanna verwacht. Arkeidijk, 25 van Houston naar Antwerpen. Agamemnon, 25 v. A'dam n. Georgetown. Algenib, 26 te Rio Grande. Ariadne, 26 v. Rotterdam n. Gibraltar. Arnedijk, 26 te Antwerpen verwacht. Arundo, 26 16 uur voor IJmuiden verw. van Montreal. Billiton, 21 te Houston v. Galveston. Bonaire, 25 van Plymouth. Borneo, pass. 25 Malta. Boschfontein, pass. 25 Kaap Guardaful. Bali, 24 560 m. O.ZO. Guardafui n. DjibouU. Britsum, 24 300 m. ZO. Sable eil. Barendrecht, 25 te Rotterdam v. Menaelahmadl Bintang, 25 te San Francisco. Blijdendijk, 25 van Rotterdam n. New York. Baarn, 25 San Antonio n. Callao. Blitar, 25 23.30 u. v. Rotterdam n. Hollandia. Boissevain. 22 van Kaapstad. Boskoop, 25 van Barranquilla naar Tampa. Cleodora, pass. 24 Azoren. Corilla, 24 van Port Said. Congostroom, 24 te Lagos. Caltex Leiden, pass. 25 Malta. Caltex Utrecht, pass. 23 Wight. Chama, 24 100 m. N. Elba Cape. Cistula, 24 480 m. ZW. Flores. Clio, 21 te Cristobal v. Port au Prince. Ceram, 26 ten anker Karachi. Clavella, 25 v. Singapore n. Fremantle. Cottica, 26 Paramaribo verwacht. Caltex Pernis, 25 van Rotterdam naar Sidon. Delfshaven, pass. 24 Fernando Noronha. Dalerdijk, 24 te Los Angeles. Danae, pass. 24 Oland. Diemerdijk, pass. 25 Azoren. Delft, 25 v. Callao naar Pisco. Duivedijk, 25 te New Westminster. Eemdijk, 24 te Havanna. Enggano, 24 te Colombo. Esso Den Haag. 24 660 m. ZW. Flores. Gaasterkerk, 24 150 m. N. ten O. Fernando No ronha. Groote Beer, 25 200 m. ZO. Kreta. Gadïla, pass. 24 Noordpunt Borneo. Helena, 24 v. Pta Cardon n. Maracaibo. Haulerwijk, 27 v. R'dam te Baltimore verw. Hersilia, 24 220 m. NO. Flores n. Antwerpen. Hydra, 24 380 m. NW. ten W. Finisterre. Hector, 24 110 m. Z. Westpunt Kreta. Heelsum, pass. 25 Azoren naar Le Havre. Hercules, 26 te Rotterdam. Ilos, 24 v. Aux Cayes naar St. Marc. Jagersfontein, 24 v. Antwerpen te Amsterdam. Java, 25 van Soerabaja naar Singapore. Kieldrecht. 25 te Port Said. Kota Baroe, 24 350 m. O.ZO. Guardafui. Kedoe, pass. 25 Guardafui n. Port Soedan. Klipfontein, pass. 25 Finisterre n. Southampton Leuvekerk, 25 van Rotterdam naar Hamburg. Lutterkerk, 25 van Hamburg te Rotterdam. Larenberg, pass. 24 Gibraltar. Leersum, 25 te Antwerpen. Lekkerkerk, 24 van Rotterdam" te Calcutta. Luna, pass. 24 Gibraltar n. Lissabon. Loch Avon (charter), 26 Plymouth verwacht. Laagkerk, 25 van Port Said. Leopoldskerk, 25 te Basrah. Linge, 25 van Amsterdam naar Helsinki. Loenerkerk, 26 van Aden naar Suez. Loppersum, 26 15 u. voor IJmuiden verw. v. Bone. Metula, 24 van Calcutta n. Bahrein. Merwede, 24 van Rotterdam naar Houston. Marken, 24 v. Philadelphia n. A'dam-R'dam. Maashaven, pass. 24 Kp. Frio. Molenkerk, 24 van Takoradi naar Lagos. Mariekerk, pass. 25 Kaap Leeuwin. Macoma, 24 van Djibouti naar Aden. Meerkerk, 24 150 m. Z. Cp. Blanco. Meliskerk, 24 270 m. ZW. Walvisbaai. Marisa, 24 720 m. O.NO. Mauritius. Mirza, pass. 24 Kp. San Sebastian. Maasland, 25 van Las Palmas naar Santos. Malvina, 26 v. Montevideo te Aruba. Markelo, 26 Dakar verwacht. Maaskerk, 25 v. Amsterdam n. W.-Afrika. Nestor, 24 van Pyli naar Kalamata. Nieuw Holland, 23 v. Soerabaja te Sydney. Noordwijk, pass. 25 Finisterre. Oberon, 25 van Trinidad. Oranje, 25 v. Amsterdam n. Tandj. Priok. Oranjefontein, 25 te Durban. Oranjestad, 26 v. Cristobal te Amsterdam. Prins Willem III, 27 Le Havre verwacht. Prins Alexander, 22 te Montreal. Prins Frederik Hendrik, pass. 24 Lizard. Parkhaven, 23 v. Wabana te Tynedock. Prins Jon. W. Friso, 24 500 m. W.NW. Cp. Clear Prins Willem II, 24 90 m. Z.ZO. Bermudas. Prins Willem III, 25 170 m. W. ten N. Cp. Clear Prins Willem V, 24 870 m. NO. Belle Isle. Pygmalion, 24 120 m. ZO. Kingston. Poseidon, 24 dwars Laguaira. Rijndam, vertr. 26 v. New York n. Rotterdam. Rondo, 25 Singapore verwacht. Raki, 24 nog ter rede Amuran. Rempang, 24 200 m. N. ten O. Finisterre. Riouw, 24 van Bremen naar Antwerpen. Rijn, 25 v. Sornaes te Pellinge verw. Rodas, 22 te Fort de France. Ruys, 26 te Durban. Straat Malakka, 23 te Pulubukom. Straat Soenda, 22 van Singapore. Stad Maastricht, 24 van Amsterdam te R'dam. Salland, pass. 24 Fernando Noronha. Stentor, 24 v. Barabona naar St. Marc. Sibajak, pass. 25 Port Soedan. Sabang, 24 van Soerabaja naar Bandjirmasin. Salatiga, 24 725 m. ZO. St. Helena n. Kaapstad Sarpedon, 24 550 m. ZW. Azoren. Schie, 24 van Izmir naar Istanboel Sloterdijk, 24 100 m. W.ZW. Flores. Stad Leiden. 24 140 m. Z. Bermudas. Stad Alkmaar, 24 v. New Orleans n. Nederland. Sumatra, 25 van Soerabaja naar Makassar. Saparoea, 25 te Bombay. Ternate, 23 13 u. van Djeddah. Tero, 24 van Rotterdam naar Buenos Aires. Tabian, 24 v. Semarang n. Tj. Priok. Tabinta, 24 te Belawan. Tawali, 24 te Bandarshapur. Tjibesar, 24 van Manilla naar Saigon. Tomini, 25 van Genua naar Port Said. Tankhaven III, 24 van Tj. Uban n. Bangkok. Taria, 24 90 m. NO. Bahrein. Tia, 24 570 m. O. ten N. Belle Isle. Tjikampek, 24 van Moji naar Osaka. Tibia, 24 710 m. ZW. St. Vincent. Tjitjalengka, 22 van Tj. Priok n. Singapore. Trompenberg, 24 250 m. Z.ZW. Bermudas. Tjipanas. 26 Buenos Aires verwacht. Thcmisto, 25 v. R'dam te Norfolk en verm. 28 v. Norfolk n. IJmuiden. Utrecht. 20 le Astoria. veenaam, vertr. 26 van Rotterdam n. New Vork Van Heutsz. 22 van Penang te Belawan. Venus, 24 50 m. W.ZW. Kp. Spartivento. Vulcanus, 26 te Amsterdam. Volenaam. 25 van Le Havre. Winterswijk, 24 van Sfax naar Rotterdam. Westerdam, 24 830 m. O. ten N. Cp. Race. Willem Barendsz, 24 460 m. N. ten W. Fernando Noronha. Waal. 24 130 m. ZO. Kingston. Woensdrecht, 24 290 m. ZW. Bermudas. Weltevreden. 24 van Tj. Priok naar Cheribon. Willemstad, 26 Pto Limon verwacht. Winsum, pass. 25 Gibraltar. Willem Ruys, pass. 25 8 u. Point de Galle. IJsel, 24 van Amsterdam te Bremerhaven. Zaan. 24 van Kemi naar Zaandam. Zuiderkruis, pass. 25 Kaap Guardaful. Zijpenberg, pass. 24 Finisterre. Zonnewijk, 21 v. Rotterdam te Galveston.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 9