Britse liberalen aanvaarden geen zetel in de regering van Churchill Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ^ieuw procédé Premier neemt ook Defensie Aanbeveling tot dienstplicht in de V.S. Raffinaderij in Aden Atoomexplosie bij Las Vegas Nog geen accoord in Panmoendjom Vredesconferentie in Zagreb ten einde Toezicht op het credietwezen Het woord is aan Andere mogendheden worden gepolst Nieuwe Griekse regering Vliegramp in Guatemala De Conservatieven betrekken de hoofdposten Conservatief kabinet zal middenkoers varen Voorstellen tot grondwetsherziening JAARGANG NO 95 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor jn Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 29 OCTOBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 259 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman aj noGAL RAADSELACHTIGE bewoor dingen heeft Parijs Zaterdag de wereld ,ell weten, dat minister Robert Schuman In nieuw procédé nopens het bereiken van Europese eenheid heeft bedacht. Het be treft, zoals al aan de vooravond van de gfjts'e verkiezingen was medegedeeld, de he?ping van een politiek boven-nationaal «zag met' het doel, de instelling van een |uropees legér mogelijk te maken. Daar is ,u ter nadere toelichting over gezegd, dat )Jet geen federatie of confederatie in de traditionele zin betreft maar „een samen- del van veel elastischer karakter", dat in 'etrekking zou staan tot de steenkolen- en taalunie volgens het plan-Schuman. De deelnemende staten zouden wel een deel hun „nationale souvereiniteit" aan een ^.en-nationaal organisme moeten afstaan, maar toch onafhankelijk blijven. Büjkhaar heeft minister Schuman iets verzonnen, waarbij met ontzien van gevoe- jigheden, twijfel en wantrouwen tenminste |veer een stapje vooruit zou worden gezet. Maar de bijzonderheden van zijn plan wor den nog met zorg geheim gehouden. Blijk baar is hij niet gesteld op critiek. met het daaruit in zulk geval vaak voortvloeiende misverstand, eer hij zelf zijn denkbeeld te Straatsburg heeft kunnen toelichten. Meneer Schuman is een taaie volhouder en een vindingrijk man. Hij laat zich door geen tegenslag ontmoedigen en peutert in zijn uitvinders-laboratorium voort. Maar er zit meer kenmerkends in zijn persoon lijkheid. Hij is in 1886 in Luxemburg ge boren. Hij heeft aan Duitse universiteiten zijn studies volbracht, tenslotte promove rend te Straatsburg. Dat was toen (in 1908) Duits; in de Frans-Duitse oorlog van 1870- '11 hadden de Duitsers Elzas-Lotharingen op Frankrijk veroverd. Maar Schuman be hoorde tot de kampioenen voor her-an- cexatie door Frankrijk. Die werd in 1919, bij het verdrag van Versailles, een feit. In datzelfde jaar koos men hem als lid van de Franse Kamer. Die enkele feiten zijn genoeg om te verduidelijken, dat hij zowel 'ie; Franse volk, waartoe hij behoort, als bet Duitse volk door en door kent en beider talen in de perfectie spreekt. Weinig men- ten zijn volkomen tweetalig, buiten landen ils Zwitserland en België, die meer dan dén landstaal hebben. Er zijn wel veel mensen die zich met meer of minder succes in twee of drie andere talen dan hun eigene kunnen uitdrukken, maar dat is nog heel wat anders dan ze te beheersen. En wat het volkomen-kennen van een ander volk, in zijn sfeer en geestesgesteldheid en levensopvattingen, aangaat: daar zijn maar heel enkelen die het zover hebben gebracht. Sommigen, die er wel de kans toe krijgen omdat zij in het buitenland gaan wonen, vervreemden in zekere mate van hun eigen volk en zelfs op de lange duur van hun «en taal, hetgeen overigens allerminst kis is om trots op te zijn: het duidt veeleer op beperktheid van bevattingsvermogen lowel als van belangstelling. Niet alzo Schuman. Zijn grondige kennis twee volken moet ook zijn houding tegenover andere volken beïnvloed hebben. Want hij moet er de wijsheid uit hebben geput, dat overal nationale deugden tegen over nationale gebreken staan en dat men zich daar Welbewust van moet zijn om tot begrip van de tegenstellingen te komen, die te kunnen omzeilen en de nadruk te kunnen leggen op hetgeen vereent. Iemand als Schuman is dus kenmerkend geschikt om Europa te helpen bouwen. Helaas zijn er weinig zoals hij en werken die weinigen lang niet allen op posten, waarop zij er veel aan kunnen doen. Het is niettemin van het grootste belang, zulke persoonlijk heden in het spel te brengen. Want ten slotte is de wording van een nieuwe aan eensluiting afhankelijk van personen, niet van verdragen of andere documenten, die alleen maar bestaan uit beschreven papier, r.eï zegels erop. Dat wordt te vaak ver geten. Tenslotte is het doel ook om mensen lol elkaar te brengen, niet om verouderde documenten door nieuwe te vervangen. Dat laatste is wel nodig, maar het stelt slechts opschrift wat men met de mensen wil be reiken: wat zij zullen moeten doen. Als hun vertegenwoordigers de geaardheden van eikaars volken niet eens begrijpen komen rij niet eens tot het document. Als zij door vooroordelen en goedkope gemeen plaatsen ten aanzien van andere volken beheerst worden, helpen diplomatieke be leefdheden hen daar niet overheen. Die rijn slechts uiterlijk gedoe. 1 Als ge aan deze dingen denkt wordt het begrijpelijker hoe moeilijk het is, een nau we aaneensluiting van volken tot stand febrengen. Vooral in Europa, waar zij altijd ro dicht bij elkaar gewoond hebben dat zij elkaar wel in de wielen moesten rijden, en kvens elkaar zo slecht hebben gekend. Dat geldt niet voor eikaars bergen, rivieren, berken en kunst, klimaten en hoofdsteden. Integendeeler is veel over en weer bezich- tigd. Maar het geldt voor elkaar. Als dit algemeen waarlijk erkend werd a als ook „aan de top" met dit tekort voortdurend rekening werd gehouden zou ®en sneller vorderen. R. P- WASHINGTON (Reuter). De in Juni «or het Amerikaanse Congres ingestelde Emissie voor de militaire dienst heeft an het Congres een rapport uitgebracht "aarin zij een militaire opleiding van zes baanden voor Amerikanen van achttien iar oud aanbeveelt. De commissie verzoekt zonder verwijl 'n wet in te voeren, waarbij een algehele -iütaire opleiding wordt ingesteld, „daar dit van het grootste belang is om de strijd macht op te bouwen, die Amerika nodig beeft voor zijn pogingen tot handhaving de vrede". Deze militaire opleiding zou - land beschermen voor twee gevaren, e'dus het rapport: de ernstige druk op de 'ationale economie door de duurzame handhaving van grote staande legers en 'st vertrouwen van vijanden, dat Amerika de loop der jaren zijn strijdmacht zou iten afbrokkelen". Het rapport stelt voor vijftig procent Mr het leger, achtentwintig procent door -5 vloot en tweeëntwintig procent door de •jchtmacht te laten opleiden. Per jaar zou- cen dan 800.000 jonge mannen opgeleid hoeten worden. Winston Churchill heeft Koning George reeds Zaterdagavond een lijst van nieuwe ministers voorgelegddie de belangrijkste functies in het nieuwe kabinet zullen vervullen. Deze lijst zal in de komende dagen nog worden aangevuld. De nieuwe ministers zullen „in verband met de critieke toestand op buitenlands en economisch gebied" zoals officieel werd meegedeeld on middellijk in functie treden. Tot dusver werden in het nieuwe Engelse kabinet benoemd: Boven van links naar rechts: Anthony Eden, minister van Buitenlandse Zaken, tevens vice-premier; Sir David Maxwell Fyf;e, minister van Binnenlandse Zaken; Markies van Salisbury, geheim-zegelbewaarder; Richard Butler, minister van Financiën. Onder van links naar rechts: Lord Woolton, minister voor Levensmiddelen- en Landbouwzaken, tevens voorzitter van de ministerraad; Sir Walter Monckton, minister voor Arbeidsaangelegenheden; Lord Ismay, minister voor betrekkingen met het Gemenebest en Oliver Lyttleton, minister van Koloniën. LONDEN, 28 OCTOBER Koning George VI van Engeland heeft Zaterdagavond een voorlopige ministerlijst, hem door Churchill voorgelegd, goedgekeurd en daarop de nieuwe ministers ontvangen en beëdigd. De Koning is niet meer de gehele dag bed legerig en ontving de ministers in de conferentiezaal van Buckingham Palace. De voornaamste posten van het nieuwe kabinet zijn thans bezet door conservatieve mi nisters, zoals Defensie (Churchill, die tevens premier is), Buitenlandse Zaken (Eden), Financiën (Butler), Binnenlandse Zaken (Sir David Maxwell Fyf.e), Arbeid (Sir Walter Monckton), Levensmiddelen en Landbouw (Lord Woolton), Koloniën (Lyttle ton). Eden zal tevens vice-premier zijn. Churchill bood Clement Davies, de leider der liberalen, een kabinetspost aan, doch deze weigerde. Men verwacht dat in de loop van de week verdere benoemingen zullen worden bekendgemaakt. Over de te verwachten koers der nieuwe regering meldt onze correspondent te Lon den: Thans moeten de conservatieven tonen wat zij kunnen. Het ligt voor de hand, dat ook de nieuwe regering op een midden koers is aangewezen omdat een duidelijk kiezers-mandaat ontbreekt. Het paradoxale is, dat Labour de meeste stemmen op zich verenigd heeft en in zetel aantal toch in de minderheid is gebleven. Dit behoort nu eenmaal tot de eigenaardig heden van het districtenstelsel, dat alleen rekening houdt met de plaatselijke politieke situaties. De drie millioen liberale kiezers zijn thans onder de stoomwals van het kiessysteem verpletterd. Als pleister op de wonde bood Churchill de liberale partij leider, Clement Davies, een kabinetspost aan, doch hij heeft geweigerd. Dat Bevan en de zijnen bij de stembus zo'n succes hebben gehad, verklaren som migen uit de omstandigheid, dat zij de enigen zijn, die het kind bij zijn naam hebben durven noemen, namelijk het pro bleem der herbewapening en zijn onver mijdelijke consequenties. Labour en de conservatieven wilden of konden niet kie zen tussen de kool en de geit. De voorspelling wordt thans geuit, dat binnen het jaar Bevan's politiek de officiële Labour-politiek zal zijn! Butler „socialist" Uit de eerste reeks ministersbenoemingen is ook, wat de binnenlandse vraagstukken betreft, een middenkoers af te lezen. Veel betekenend is dat Butler, de exponent van het zogenaamde nieuwe conservatisme en de ontwerper van de diverse sociale char ters der partij, de sleutelpositie van kan selier der schatkist heeft gekregen. De rech tervleugel van de Conservatieven noemt hem een socialist. Het is typisch voor Chur chill, dat hij zich van de bezwaren van de fanatiekelingen in zijn partij niets aantrekt en Butler zijn grote kans geeft. Van de betrekkingen tussen regering en vakbeweging zal zeer veel afhangen voor het welslagen van het conservatieve pro gramma. Churchill heiast daarom een der sehernste konpen uit de partij. Sir Walter Monckton, die meer advocaat is dan politi cus, met het deoartement van Arbeid. Lang dringen de Conservatieven er op aan, dat de vakbonden losser dienen te worden gemaakt van de politiek. Van Moimkton. die soepel is, wordt verwacht, dat hij tactvol met de vakhonden zal kunnen omspringen, zodat arbeidsconflicten kunnen worden voor komen. Monckton was advocaat van de Hertog van Windsor tijdens de abdicatie-periode en had tijdens de oorlog.een leidende func tie bij het ministerie van Voorlichting. Lord Woolton is de favoriet van de huis vrouwen, omdat hij de voedselvoorziening tijdens de oorlog zo voortreffelijk organi seerde. Volgens Labour bad hii het aan hei Amerikaanse leen- en pachtsysteem te dan ken, dat alles van een leien dakie lieD. Hii krijgt nu een coördinerende functie tussen Voedselvoorziening en Landbouw, waar voor nog afzonderlijke ministers zullen worden benoemd. Sir David Maxwell Fyffe, die de tweede openbare aanklager in het oorlogsmisda- digersproces te Neurenberg is geweest, en die deskundige is op vakbewegingsgebied. kreeg niet het departement van Arbeid, zoals algemeen werd aangenomen, maar Binnenlandse Zaken en tevens een nieuw departement voor Wales, waarom dit land al zo lang had gevraagd. Churchill, die niet te veel ministerposten wil scheppen, zag daarom af van een af zonderlijke functionaris voor Wales. De Welsh zullen er nu ook genoegen mee moe ten nemen, dat' Sir David een Schot is! Een verrassing was natuurlijk ook, dat Churchill met zijn grenzeloze energie ook het departement van Defensie op zich heeft genomen. In de oorlog, toen hij deze func tie met het premierschap combineerde, was dat nodig om de beslissingen in één hand te houden. De vraag is al gesteld, of Churchill nu wel een mandaat heeft om de staalindustrie te denationaliseren. In de verkiezingscam pagne is hierover nauwelijks een woord gerept. De kleine winstmarge rechtvaardigt evenmin een zo ingrijpende daad. Het zou zeker zes maanden duren, voor de wet in werking kan treden. Bovendien is het twij felachtig of de vroegere aandeelhouders van de slechtgaande bedrijven bereid zijn hun aandelen terug te kopen, zodat een chaoti sche toestand kan ontstaan. Het is de vraag of Churchill Engeland onafhankelijker van Amerika zal maken. De verwachting was. dat de Britse diplo matieke erkenning van China spoedig zal worden ingetrokken, opdat de Verenigde Staten Engeland financieel zouden bijsprin gen en actieve steun verlenen aan de En gelse politiek in het Midden-Oosten. Nog drie zetels te verdelen Van 622 der 625 Britse kiesdistricten zijn de uitslagen thans binnen. De resultaten zijn: Conservatieven 320 zetels, netto winst 23. Socialisten 293 zetels, netto verlies twintig. Liberalen 6 zetels, netto verlies 3. Andere partijen drie zetels. De meerderheid der conservatieven in het Lagerhuis bedraagt thans achttien zetels. De twee jongste uitslagen brachten winst voor Conservatieven en Liberalen. Geen coalitie De politieke medewerker van het linkse Britse Zondagsblad „People" meldt, dat „volgens deskundigen die nauw met het hoofdkwartier van de conservatieve partij zijn verbonden, binnen enkele weken Chur chill zal verklaren, dat de toestand van Engeland zo ernstig is en zijn meerderheid zo klein, dat hij om een nationale regering moet vragen, waaraan de Labourpartij zal deelnemen. Herbert Morrison, de tacticus van de Labourpartij en voormalige minister van Buitenlandse Zaken, had volgens de mede werker van „People" verklaard „er zeker van te zijn, dat Labour het standpunt zal innemen, dat aanvaarding van een derge lijk aanbod tegen het algemeen belang ge richt zou zijn". Russische reactie Van de zijde der Russische delegatie bij de UNO is Zaterdag te New York verno men dat de verwachting bestaat dat Chur chill's verkiezingsoverwinning een aanmoe diging zal zijn voor het Kremlin om op korte termijn een bijeenkomst der ministers van Buitenlandse Zaken van de „grote vier" voor te stellen. Dezelfde kringen zijn van mening dat Churchill en Eden een dergelijke confe rentie, als een voorloper tot een mogeliike bijeenkomst van de leiders der „grote drie", weleevalh'g zou zijn. LONDEN (AFP) Naar van de zijde van het Britse ministerie van Koloniën wordt vernomen, overweegt de Anglo Iranian Oil Company de vestiging van een olieraffinaderij te Aden. Deze raffinaderij zou een deel van de olieproductie uit Koe weit. welke op het ogenblik ongeveer 30 millioen ton per jaar bedraagt en voort durend toeneemt, moeten venverken. De betekenis van de haven van Aden, waar de Anglo Iranian grote opslagplaatsen heeft, is na het verlies van Abadan sterk toegenomen. Op het kantoor der maat schappij te Londen verklaarde men, dat gewacht moet worden op de terugkeer van de naar Aden gezonden deskundigen. Ter gelegenheid van de Tilburgse bevrijdingsdag, welke Zaterdag gevierd werd, zijn aan tweehonderd oud-strijders van de „Prinses Irene"-brigade eretekenen met een oorkonde uitgereikt. Ter opluistering van de plechtigheid waren een ere-compagnie van het Garderegiment „Prinses Irene" en de Koninklijke Militaire Kapel aanwezig. De majoor der Cavalerie jhr. J. J. G. Beelaerts van Blokland decoreert sergeant E. Hoving, die in het Garderegiment dient. Op het proefterx-ein bij Las Vegas (V. S.) is gisteren een atoombom van middelbare grootte uit een vliegtuig geworpen. De bom ontplofte op een hoogte van 300 me ter. De lichtflits van de ontploffing was aanmerkelijk sterker dan die van de „baby-bom", die verleden week Maandag tot ontploffing werd gebracht. Waarnemers waren het er over eens, dat de flits niet zo hel leek als die van de explosie bij Las Vegas in Januari en Fe bruari van dit jaar. Op 120 km. afstand werd geen schok gevoeld. Wel hebben ve len een merkwaardige zigzagvormige rook sliert waargenomen, die zich kilometers hoog boven de woestijn verhief. De rook ontwikkeling was pas na ruim een uur op gelost. Volgens een niet-officiële schatting is dit de 19e atoom-explosie, die door de V. S. teweeggebracht is. De Amerikaanse commissie voor atoom energie heeft niet willen bevestigen, dat de bom uit een vliegtuig neergeworpen werd. Zij heeft slechts medegedeeld, dat er op de proefterreinen van Nevada een atoomontploffing tot stand gebracht werd. Een waarnemer van de pei-s, die zich op de berg Charleston bevond, heeft ver klaard dat een B-29 boven het proefter- rein vloog, geëscorteerd door twee andere vliegtuigen. Daarop volgde de explosie. De sub-commissie voor het vaststellen van een demarcatielijn in Korea heeft in het afgelopen week-end en ook vandaag in Panmoendjom naarstig vergaderd, zonder nochtans tot overeenstemming te komen. De Noordelijken deden Zaterdag een voor stel volgens hetwelk de geallieerden 200 km en de Noordelijken zelf 24 km terug zou den trekken. Dit voorstel werd niet aan vaard. De geallieerden verklaarden zich bereid de thans in geallieerde handen zijnde eilan den ter hoogte van de Noord-Koreaanse Oostkust te ontruimen, wanneer de Noor delijken er in zouden toestemmen de de marcatielijn af te bakenen op de huidige frontlijn. Over het verloop van die frontlijn kon men het op de conferentie aanvankelijk ook niet eens worden. Met name de vraag of de frontlijn ten Noorden van Koemsong loopt, werd door de partijen verschillend beantwoord. Maar later werd gemeld, dat men het op enkele détails na, toch eens geworden was. Waarnemers menen, dat ondanks de verschillende standpunten de besprekingen van de subcommissie over de demarcatielijn in een beslissend stadium zijn gekomen. Wat de gevechten aan het front betreft hebben de geallieerden meegedeeld, dat de stad Koemsong thans geneutraliseerd is De stad is zo vernield, dat zij niet meer als militair object beschouwd kan worden. Boven Sinandioe aan de Mandsjoerijse grens is een luchtgevecht geleverd tussen 200 geallieerde en Noordelijke straaljagers Acht Noordelijke toestellen werden be schadigd. De verbondenen leden geen ver liezen. Een met waterstof gevulde ballon, die het neutrale gebied bij Panmoendjom afbaken de, is gisteren ontploft. Veertien technici der verbondenen liepen brandwonden op. BELGRADO, (Reuter). De vredes conferentie te Zagreb, waaraan afgevaar digden van zestien landen hebben deel genomen en welke vijf dagen duurde, is geëindigd. Zij nam een van Joegoslavië uitgaand plan voor wereldvrede en -sa menwerking aan. Zij richtte voorts een uit zeven leden bestaande permanente com missie op, die contact moet onderhouden met andere werkers voor de vrede en vre desbijeenkomsten in het buitenland moet organiseren. De door Joegoslavië ingediende resolutie werd aangenomen met 86 tegen nul stem men bij negen onthoudingen. Hierin wordt de gedachte, dat oorlogen onvermijdelijk zijn, van de hand gewezen en een aantal fundamentele beginselen voor het behoud van de vrede uiteengezet. Hieronder val len: Respect voor de onafhankelijkheid souvereine rechten en gelijkheid van alle staten; veroordeling van alle daden van aggressie of militaire of economische druk vei-volmaking van de UNO als organisatie voor de oplossing van internationale con flicten en opneming in de UNO van alle staten, behalve die, welke zijn opgericht door de militaire hulp van de voormalige a.^ Berlijn-Rome-Tokio; een rechtvaardige oplossing van koloniale kwesties en het beginsel van nationale zelfbestemming; hulp aan economisch onvoldoende ontwik kelde landen; voortdurende pogingen om de bewapening te verminderen, met vol ledige ontwapening onder internationale controle als einddoel; bevordering van in ternationale culturele betrekkingen, vrije beweging van personen en vrije toegang tot alle bronnen van kennis. Ook Nederland was op deze conferentie vertegenwoordigd. Tot de Nederlandse de legatie behoorde de Haarlemmer F. S. Noordhoff. Nota van Wijzigingen (Van onze parlementaire redacteur) Aan te nemen valt dat het wetsontwerp inzake toezicht op credietverlening de vol gende week, op 6 of 7 November, in open bare behandeling in de Tweede Kamer zal komen. Nog vandaag kan men de indiening van een nadere Nota van Wijzigingen van minister Lieftinck tegemoet zien. De algemene politieke beschouwingen, de zogenaamde beraadslagingen over Hoofd stuk I van de Rijksbegroting, zullen waar schijnlijk pas een week later kunnen be ginnen, aangezien te verwachten valt dat het kabinet met het beraden over de Me morie van Antwoord op het Zaterdag gepu bliceerde voorlopig verslag niet eerder dan op 5 November gereed zal zijn. Perzische wijsheid: Regeerders hebben het gezelschap van intelligente mensen meer no dig dan intelligente mensen de omgang met regeerders. Midden-Oosten De diplomatieke vertegenwoordigers van Engeland, Amerika, Frankrijk en Turkije hebben Israel en de Arabische landen ge lijkluidende nota's overhandigd, waarin voorstellen worden gevraagd voor de plan nen voor een defensie-organisatie van het Midden-Oosten. De Egyptische regering heeft Zaterdag de Britse ambassadeur te Caïro, Sir Ralph Stevenson, officieel meegedeeld, dat het Brits-Egyptische verdrag van 1936 en de overeenkomst betreffende het gezamen lijke bestuur over de Soedan „van nu af aan hebben opgehouden van kracht te zijn". Volgens de nota is hiermee de aan Engeland gegeven toestemming om troe pen in de Kanaalzone te hebben ingetrok ken. Voorts moet de Britse inmenging in de aangelegenheden van de Soedan eindi gen, aldus de Egyptische nota. De bevelhebber van de Britse troepen in de Kanaalzone, luitenant-generaal Sir George Erskine, heeft Zaterdag op een persconferentie in Ismailia vei-klaard: „Wij zijn in de Kanaalzone sterker dan ooit. Wij zien ons weliswaar geplaatst tegen over moeilijkheden, maar wij zullen deze overwinnen. Ik ben verheugd, dat wij niet op grote se'naal met de Egyptische troepen in contact zijn gekomen en ik hoop, dat dit zo zal blijven". Het was Zaterdag een rustige dag in de Kanaalzone. Volgens de Britse inlichtingendienst be reidt de „Mohammedaanse broederschap" echter een guerilla voor tegen de Britse troepen. Een Egyptische legerafdeling met, naar verluidt, ongeveer 16 Shermantanks be vindt zich nog steeds enige kilometers bui ten Caïro, op de weg naar Suez. ATHENE (Reuter). Zaterdag heeft Koning Paul het nieuwe Griekse kabinet van generaal Piastiras beëedigd. De nieuwe regering is een coalitie-kabinet, bestaande uit 9 leden van de progressieve partij (EPEK) van generaal Piastiras en 8 leden van de liberale partij van Sophocles Veni- zelos, die zelf vice-premier is. De belang rijkste ministers zijn: Minister-president Nicolas Piastiras (progressief); minister van Buitenlandse Zaken: Sophocles Venize- los (liberaal); Financiën: Christos Evel- pides (progressief); Economische Coördi natie: George Cartalis (progressief); Bin nenlandse Zaken: Konstantin Rendis (pro gressief): Justitie: Dimitrios Papaspirou (progressief): Arbeid: Grigorios Kassi- matis (liberaal): Defensie: schout-bij-nacht Alexander Sakallariou (liberaal). De coalitie heeft een absolute meerder heid van vier zetels in de nationale verga dering, met 131 van de 258' zetels. De oppo sitie-partij van generaal Papagos, de „Griekse concentratie", beschikt over 114 zetels. Bij het neerstorten van een militair vlieg tuig in Guatemala zijn 27 personen om het leven gekomen. Het vliegtuig had 29 inzit tenden, waarvan twee de ramp hebben overleefd. Onder de omgekomenen zijn 22 artisten. De overige inzittenden waren le den van de bemanning en militairen. De legerleiding heeft bekend gemaakt, dat zich in het toestel een explosie heeft voorgedaan. Er is een onderzoek gelast, dat tot „ernstige conclusies" zou kunnen leiden, aldus de legerleiding. (Van onze parlementaire redacteur) Naar thans te verwachten valt zal in de loop van deze week bij de Tweede Kamer een aantal regeringsvoorstellen tot grond wetsherziening ingediend worden. Deze betreffen veranderingen in de procedure tot grondwetsherziening, ovei-gang naar de nieuwe rechtsorde (wijzigingen inzake In donesië, Nieuw-Guinea en de West), uit breiding zowel van het aantal Tweede- als van het aantal Eerste Kamerleden en uit breiding van het passief kiesrecht, name lijk verlaging van de leeftijd voor ver kiesbaarheid tot Kamerlid tot 23 jaar. Er komt ook nog een wetsontwerp tot wijziging van de grondwetsbepalingen in zake de buitenlandse betrekkingen, maar doordat hierover nog heel wat overleg nodig was, onder meer ook met de West, zal de indiening daarvan vermoedelijk pas half November kunnen geschieden. AFNEMENDE WIND Verwachting, medegedeeld door het E K.N.M.I in De Bilt, geldig van Maan- jj dagavond tot Dinsdagavond, opge- maakt te 10 uur: j Overwegend droog weer met wisse- lende bewolking en in de nanacht'en ochtend plaatselijk mist. Aanvankelijk matige wind uit Zuidelijke richtingen, later zwakke, veranderlijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 30 October Zon op 7.29 uur, onder 17.18 uur. Maan op 7.31 uur, onder 16.42 uur. (Nieuwe maan) Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 29 October Hoog water: 2.37 en 14.51 uur. Laag water: 10.37 en 22.50 uur. Dinsdag 30 October Hoog water: 3.10 en 15.25 uur. Laag water: 11.13 en 23.29 uur. ■■■■■■■■iiiiiiuiiiiaiMiaiaiaiiiiiiiiiiiiiiiuiaiiuii'

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1