Industrialisatie in Noordholland ttöty SrEM/M/ i Het N.V.V. maakt de regering zijn verlangens kenbaar Wereldnieuws AKKERTJES PANDA'S TOCHT NAAR ILLIRANIA Bijzonderheden uit het jaarverslag De radio geeft Dinsdag Oud-mariniers hadden contact in Cultura De allerbeste Dircjinia shag Demonstratief congres in Utrecht Een bonzend hoofd n TIP VAN BOOTZ Huisartsen verwerpen voor stel van de ziekenfondsen Gebouw bij Amsterdamse haven ten dele uitgebrand Vele lijders aan Rhenmatische Pijn zitten zichzelf in de weg. Heringa Wuthrich Televisie Demonstraties Agenda voor Haarlem MAANDAG 29 OCTOBER 1951 In het jaarverslag van de Economisch- Technologische Dienst voor Noordholland wordt gewezen op de invloed die het con flict op Korea had op de industrie in deze provincie. Opgemerkt wordt: Productie voor de defensie De productie ten behoeve van de defensie is met uitzondering van die bij enkele grote ondernemingen, zoals de Fokker Vliegtui- genfabriek, de Machinefabriek Artillerie Inrichtingen en de Philips Telecommunica tie Maatschappij, voorheen N.S.F., nog van geringe omvang gebleven; de zo gewenste inschakeling van een groot aantal kleine gespecialiseerde bedrijven vond tot heden niet plaats. Kapitaalgebreh Het gebrek aan kapitaal, dat zich ook in het particuliere bedrijfsleven doet gevoe len, maakte dat verschillende ondernemin gen die goede ontwikkelings- en uitbrei dingsmogelijkheden hebben, deze mogelijk heden moeilijk of niet konden verwezen lijken. Het kapilaaltekort bij de overheids lichamen is mede van nadelige invloed op de verdere industrialisatie, daar de gelden voor het stichten van industriegebouwen moeilijk meer beschikbaar kunnen worden gesteld. Ontwikkeling- Westen des lands De Commissie die door de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting is be noemd om een onderzoek in te stellen naar de ontwikkeling van de IJmond, heeft zich bezig gehouden met de bestemming der in- dustriebedrijven en de oplossing van pro blemen, die een gevolg zijn van de onder handen zijnde en voorgenomen uitbreidin gen van de Hoogovens en zijn nevenbedrij- ven. Bezwaren van de tuinbouw Aan de Landbouw-Voorlichtingsdienst werd een nota over de kapitaalvernietiging, welke bij een verdrijving op grote schaal van de tuinbouw uit Kennemerland, ten gevolge van de uitbreiding van de grote industrie, zal plaats hebben, overgelegd. In deze nota komt men tot het resultaat, dat de schade, voor zover deze zich laat bere kenen, niet groot is. Tunnel te Yelsen Betreurd wordt dat er geen grotere cre- dieten voor de tunnelbouw beschikbaar ge steld kunnen worden, want nu zal langer op de tunnel gewacht moeten worden dan aanvankelijk was gehoopt. Oostelijk West-Friesland Ontwikkeling Met het uitwerken der plannen voor het „Ontwikkelingsgebied" Oostelijk West- Friesland werd verdere voortgang gemaakt. De Minister van Economische Zaken heeft thans aangekondigd, dat spoedig een wets ontwerp bij de Staten Generaal zal worden ingediend, waarin het voorstel tot het ver lenen van steun aan de ontwikkelingsge bieden is opgenomen. Bij aanneming van het ontwerp zal dus verder gewerkt kunnen worden aan de uitvoering van de plannen in de gemeenten Hoorn, Enkhuizen, Groote broek en Medemblik, bouwrijp en goed ont sloten industrieterrein te maken, dat tegen redelijke prijs ter beschikking van de in dustrie gesteld zal kunnen worden. Het Rijk zal een financiële bijdrage geven; ook op de Provincie zal een beroep worden gedaan. Voorts zal het Rijk, in bijzondere gevallen, in de kosten van industriegebouwen in deze ontwikkelingsgebieden door de gemeente ADVERTENTIE van de pijn, die maar geen einde neemt. Een snel maar zeker werkend middel om er in tien minuten af te zijn: neem één of twee ...die helpen direct! J HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Lichtbaken. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.(0 Platen. 12.30 12.33 Weerbericht). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Metropole orkest. 14.00 Gevarieerd programma. 14.53 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zestig. 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Sport. 18.30 Platen. 18.45 Cursus voor lekenspelers. 19.00 Hier is Europa. 19.30 Voor de jeugd. 19.40 Dit is leven. 19.50 Platen. 20.00 Nieuws en weer- praatje. 20.00 De gewone man. 20.15 Messiah, oratorium. 22.35 Gesprek met mijn zoon. 22.45 Avondgebed en Liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Gezond gezin. 23.2524.00 Concertgebouworkest. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 De groenteman. 9.30 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Voor zieken. 11.30 Viool en piano. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Weerbericht. 12,33 Voor het platteland. 12.40 Piano en orgel. 13.00 Nieuws. 13.20 Promenade-orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 14.40 School radio. 15.00 Platen. 15.30 Onze Amerikaanse buren. 16.00 Concert. 16.30 Voor kinderen. 16.50 Kinderkoor. 17.15 Dansmuziek. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Ha- waiïanmuziek. 18.40 Surinaamse volksmuziek. 18.55 Voor kinderen. 19.00 Piano. 19.15 Paris vous parle. 19.20 Platen. 19.45 De ontdekking van het electron. 20.00 Nieuws. 20.05 Actuali teiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 Reportage of platen. 21.30 Causerie. 21.35 Amusementsmuziek. 22.00 Klankbeeld. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.15 Omroeporkest. 12.30 Weerberichten. 12.34 Omroeporkest. 12.50 Koersen. 12.55 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 15.30 Kamermuziek. 16.00 Platen. 16.30 Dansmuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kinderen. 17.30 Platen. 17.50 Boek bespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Ver zoekprogramma 21.00 Omroeporkest. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05— 24.00 Platen. TELEVISIE (zender Lopik). KRO (20.1521.45): „Voor oog en oor": Actualheit; „Het wonder van Monte Cas- sino", film; Brandalarmapparaat; Interview. Pauze. „De Beer", één-acter. te plaatsen, maximaal 20 bedragen. Een en ander teneinde de werkgelegenheid in die gemeenten, die door werkloosheid wor den bedreigd, te vergroten. Industriegebouwen Met de bouw van gemeentelijke in dustriegebouwen in deze provincie werd dit jaar weinig voortgang gemaakt. (Zoals men weet bestaan plannen daarvoor o.a. in Haarlem en Velsen). De moeilijkheden waarin de gemeenten zijn komen te verkeren bij het aantrekken van kapitaal, maken, dat slechts in zeer bij zondere gevallen door de gemeente hulp bij het stichten van fabrieksgebouwen kan worden verleend. Nijverheidsonderwijs De Dienst verleent medewerking aan de gemeente Haarlem die een onderzoek in stelt naar de stand van het Nijverheids onderwijs. Ind ustrievestiging Ook dit jaar werden aan verscheidene gemeentebesturen weer adviezen gegeven over fabrieken, die zich .wilden vestigen, al vorens tot uitgifte van industrieten-ein werd overgegaan, of werken ten behoeve van de industrie werden aangepakt of ook voor het vinden van een oplossing voor moeilijkheden, waarin een onderneming was komen te verkeren. Door bemiddeling van de Dienst kon een, voor de industriële ontwikkeling belang rijke vestiging worden voorbereid, zodat er verwacht mag worden, dat spoedig een be gin gemaakt zal worden met de bouw van een fabriek voor een in Noordholland te vestigen dochteronderneming van een En gelse maatschappij, die gereedschappen voor de metaalbewerking vervaardigt. Een grote textielfabriek verzocht een rapport te mogen ontvangen over de mo gelijkheid tot aantrekken van vrouwelijke arbeidskrachten te Den Helder of te Velsen/ Beverwijk, daar zij haar bedrijf wil uit breiden. De ingestelde onderzoekingen we zen uit, dat bedoeld bedrijf in beide plaat sen een voldoend aantal vrouwen of meis jes zou kunnen krijgen. Tenslotte besloot de Directie van de fabriek, mede op grond van andere omstandigheden, de uitbreiding te Velsen te doen plaats hebben. Credieten Bij het fonds van de Dienst voor crediet- verstrekkingen werden dit jaar 11 credie ten aangevraagd tot een bedrag van 114.500. In totaal zijn nu 647.164.aan credie ten opgenomen. Wegens verliezen moest de boekwaarde dit jaar met 75.363 vermin derd worden. De ex-marinemannen uit Haarlem, Vel sen en wijde omgeving, die na hun dienst tijd van het korps mariniers zijn over gestapt naar het Contact Oud-Mariniers, hebben Zaterdagavond in gebouw Cultura met veel enthousiasme de naam van hun vereniging eer aangedaan. Zij hebben er namelijk met hun oud-collega's weer eens danig diep een duik genomen in hun her innering. Het behoeft daarom weinig betoog dat heel wat sterke verhalen (en ook enige ware gebeurtenissen) de ronde deden. Het was overigens niet zo zeer de bedoeling de gehele avond te besteden aan deze solda ten-kwaal. Het ging er onder meer om, de oud-mariniers op te wekken zich zo spoe dig mogelijk te begeven naar de heer W. Weyers, Oosterstraat 44 te Haarlem of de heer G. Keizer, Trompstraat 32 te IJmuiden-Oost, ten einde aan deze adres sen de wens kenbaar te maken lid te wil len worden van het C. O. M. Welke voor delen het lidmaatschap zoal biedt, werd onmiddellijk uit de doeken gedaan door het cabaretgezelschap „De Kaloma's", dat met man, macht en een meisje de veteranen een genoegelijlc kleinkunst programma voor schotelde. Wie nu maar C.O.M.'er wordt kan er van verzekerd zijn dat hij in de toe komst meer van dergelijke programma's kan genieten. De Kaloma's kweten zich met veel vuur van hun taak. De conferencier, die behalve de grappenmakerij helaas ook de onver staanbaarheid bleek te beoefenen, lijmde de prestaties van zijn mede-kleinkunste naars aan elkaar. De accordeonist en het pianoduo lieten horen wat er zoal uit hun instrumenten te halen valt en Lajes Kist speelde viool zoals alleen een ras-echte zigeuner dat kan. De marineband uit Amsterdam hield de danslustigen tot diep in de nacht aange naam bezig. Dodelijk ongeval Zaterdagavond omstreeks 9 uur werd de heer E. uit Amsterdam, die op de hoek van de Sloterweg en Schipholweg liep, aange reden door een auto. Het slachtoffer over leed binnen enkele ogenblikken. Het lijk is naar het Wilhelmina Gasthuis te Am sterdam vervoerd. ADVERTENTIE ADVERTENTIE „Tante Pos", al jaren bezig ons te leren Om volledig, met straatnaam te adresseren Is met „BOOTZ-Amsterdam" reeds content, Die naam is alom bekend, Want ook zij weet de TIP te waarderen. Inz. Hr. C. P. te Rijswijk ontv. 1 fles TIP ADVERTENTIE ii5 'Jï&m fei Het voorstel van de gezamenlijke zie kenfondsen aan de huisartsen in zake de honorering voor behandeling van die ouden van dagen, die per 1 Januari 1951 als verplicht verzekerden in het zieken fonds zijn opgenomen, is Zaterdagmiddag in een te Utrecht door de landelijke huis artsenvereniging gehouden vergadering behandeld. Na langdurige besprekingen is het voorstel door de vergadering met na genoeg algemene stemmen verworpen. Aan het bestuur en de onderhandelings commissie is opdracht gegeven de onder handelingen voort te zetten. Mej. Jordans te Aerdenhout is door de gemeenteraad van Zaandam benoemd tot lerares aan de Vakschool voor meisjes. Zaterdagavond om halftien is in een der kantoorgebouwen van de Hollandse Stoom bootmaatschappij aan de Oostelijke Han delskade te Amsterdam brand uitgebroken op de zolder, waar het archief van deze scheepvaartmaatschappij is ondergebracht. De brandweer bestreed met negen stralen, waarvan twee van een sleepboot, met het waterkanon van de Jason, en korte tijd ook met het „straatwaterkanon" het vuur. Tegen kwart over elf was de brandweer het vuur meester. De zolder en de vliering van het dertig meter lange gebouw waren toen volkomen uitgebrand. De eerste ver dieping en de parterre, waar de in- en uit- klaringsdienst der douane is ondergebracht, dropen van het bluswater. Te Utrecht is Zaterdag een demonstratief congres van het N.V.V. gehouden. Aan het slot van dit congres werd met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waar in van de regering wordt verlangd dat zij aan de noodzakelijke krachtsinspanning en de sociaal-rechtvaardige lastenverdeling leiding zal geven door de bouw van ten minste 50.000 woningen per jaar te ver zekeren; de investeringen in de particuliere sector aan rechtstreekse controle te onder werpen, om langs die weg de noodzakelijke en toegezegde beperking met 25% te be werkstelligen; de in Maart 1951 toegepaste verlaging van het levenspeil der loontrek- kenden tot maximaal 5% te beperken en door verdergaande stijging van de kosten van het levensonderhoud door prijs- en subsidiemaatregelen tegen te gaan of de geldlonen aan eventuele verdere prijsstij gingen aan te passen. Voorts verlangt het congres van de re gering dat zij in nauwe samenwerking met de werkgevers- en werknemersorganisaties alle sociaal-toelaatbare maatregelen treft, welke een snelle verhoging van de produc tiviteit kunnen bewerkstelligen; invoering van de Werkloosheidswet in 't voorjaar van 1952; en de door de werknemers te dragen premie door loonstijging te compenseren; indiening van een wetsvoorstel inzake de definitieve regeling van de oudedags voorziening op de grondslag van de door de Raad van Vakceutralen ter zake ontwik kelde denkbeelden en in afwachting van deze definitieve voorziening de Noodwet Ouderdomsvoorziening dusdanig te herzien, dat de eigen inkomsten tot een zeker bedrag niet op de uitkering in mindering worden gebracht; invoering van een alle werk nemers omvattend systeem van bezits- spreiding, waarbij door de factor arbeid een aandeel in het bezit van de omvang rijke voor de handhaving der werkgelegen heid noodzakelijke bedrijfsinvesteringen wordt gegarandeerd, en tenslotte een evenwichtige industrialisatie-politiek, die in het bijzonder is gericht op de bestrijding van de structuurwerkloosheid in bepaalde bedrijfstakken en gebieden van het land. In de resolutie wordt er bij de beide Kamers der Staten-Generaal op aange drongen, de regering op korte termijn de nodige bevoegdheden te geven om deze politiek te voeren, onder meer door de aanneming van de Wet Toezicht Crediet- wezen. Ook wordt een dringend beroep gedaan op de georganiseerde werkgevers om tot een snelle en doeltreffende uitvoe ring van de Wet op de Bedrijfsorganisatie te geraken door mede te werken aan de instelling van bedrijf- en productschappen, en van ondernemingsraden krachtens de Ondernemingsradenwet, aangezien slechts langs die weg de mede-verantwoordelijk heid der werknemers kan worden ver wezenlijkt. Rede van de heer H. Oosterhuis Het congres werd geopend door de heer H. Oosterhuis, voorzitter van het N.V.V., die onder meer zei, dat het N.V.V. na de bevrijding de weg heeft gekozen van sa menwerking met regering en werkgevers, daardoor kiezende het pad van de verdeling van de armoede. Hij schetste daarna de verdere ontwikkeling: het ontstaan van de spanning door het loslaten van de prijs- beheersing en het uitbreken van de oorlog in Korea. Hierdoor werd de 5% consump tiebeperking noodzakelijk, die gepaard zou gaan met een beperking van 25% aan in vesteringen. Maar voor de meer draag- krachtigen is dit programma niet vervuld. Daardoor is de ontstemming onder de ar beiders toegenomen, aldus de heer Ooster huis. „Wij willen hiervoor onze ontstem ming uiten, maar dit betekent niet, dat wij de verantwoordelijkheid uit het oog zullen verliezen, al leven wij onder de ondraag lijke spanning van koude oorlog en van de dreiging van een derde wereldoorlog. Tegen het aggresslef, .oorlogszuchtig en mens onterend communisme en tegenover de stuurloze kapitalistische economie mag evenwel geen krachteloos sociaal-econo misch beleid staan. De ideologische weer baarheid zal tevens verhoogd moeten worden. Nederland is niet gezond te maken bui ten het ontwrichte Europa om. Het N.V.V. wil sociale gerechtigheid en vrede door sociaal overleg. Dat brengt echter met zich mee medezeggenschap op voet van pariteit in de besturen van bedrijf- en product schappen en een beperking van de con sumptiebeperking tot 5%. Als de regering en de werknemers dit niet verstaan dan zullen wij tot ons leedwezen tegen die werknemers en de regering stelling moeten nemen. Het N.V.V. kan niet garanderen, dat alle wensen prompt in vervulling zullen gaan. Niet elke afwijzing van onze ver langens zal dus leiden tot staking, zo zei de heer Oosterhuis. Woningbouw De voorzitter van de Bouwarbeidersbond, de heer G. Klein, sprak over de stijgende werkloosheid in de bouwvakken. In Sep tember 1950 waren er 4338 werklozen, maar in September 1951 was dit aantal gestegen tot 10.362. In de bouwsector kan men dan ook een 20 a 25.000 werklozen verwachten. De heer Klein noemde het waanzinnig, dat hun overbruggingssteun gegeven moet worden terwijl er een tekort is aan een kwart millioen woningen en dat alleen, om dat het kapitaal voor de woningen niet kan worden verkregen. Dit is niet een ge volg van kapitaalschaarste, want in de vrije sector kan blijkbaar genoeg gebouwd worden. Er is 65 millioen vrijgekomen door vermindering van levensmiddelensubsidies en men zou 100 millioen van de tegen waarderekening kunnen gebruiken voor de woningbouw en dan is er nog de mogelijk heid van een gedwongen 4% lening, aldus de heer Klein. Minister In 't Veld, die evenals zijn col lega Lieftinck het congres bijwoonde, ver klaarde hierna dat het bouwplan 1952 niet omvat een maximum van 40.000 woningen, maar een minimum. Er zijn sinds de op stelling enige lichtpunten te constateren, waardoor de aspecten wat gunstiger zijn geworden. De heer J. J. A. Berger, secretaris van het N.V.V. sprak over de verbetering van het lot der ouden van dagen volgens de wensen, in de resolutie tot uitdrukking ge bracht. De heer J. G. Suurhoff besprak de verhoging van de productiviteit. De werk- ADVERTENTIE En hun pijn maakt ze ook tot plaag van bun omgeving. Maar waarom zoudt ge bij de pakken neer zitten? Er is toch Kruschen Salts De zes minerale zouten van Kruschen geven Uw bloedzuiverende organen, met name Uw lever, nieren en ingewanden, juist datgene aan verjongende energie, nodig om alle aan sporing op de bloedsomloop te ontwikkelen, waardoor voorkomen wordt dat pijnverwek- kende zuren en andere onzuiverheden zich gaan vastzetten en zo oorzaak worden van Uw pijn en ongemak. Kruschen bracht vele tienduizenden lijders aan rheumatische pijnen over de hele wereld uitkomst. Ook voor U verlichting van Uw pijn op korte termijn. nemers zullen medezeggenschap moeten hebben, aldus spreker, maar met de daar voor noodzakelijke publiekrechtelijke be drijfsorganisatie gaat het niet goed. Er zijn nog steeds geen bedrijf- en productschap pen en wel op grond van de wettelijke pa riteit in de besturen. Wij zullen de product schappen en bedrijfschappen alleen kunnen kopen in ruil voor de wettelijke vastge legde pariteit. „Dit moet", zo zei de heer Suurhoff, „nu maar eens in het openbaar gezegd worden. Wij willen dit eerstgeboor terecht niet afstaan. Wanneer men geen klassestrijd wil, moet er werkelijke samen werking zijn. Het moet niet blijven bij mooie woorden alleen". Consumptiebeperking Tenslotte besprak de heer Ad. Vermeulen de consumptie- en investeringsbeperking. Hij zei dat er compensatie zal moeten ko men voor de verhoogde kolenprijzen. Voor verschillende prijsstijgingen die aanstaan de zijn, zal eveneens compensatie gegeven dienen te worden, want wij mogen, zo zei hij, niet afglijden naar een consumptiebe perking van 6, 7, of 8%. Eveneens zullen de premies voor de komende Werkloosheids wet gecompenseerd moeten worden, omdat de werkgevers de kosten dier premies mo gen doorberekenen. „Bij de inkrimping der investeringen willen wij niet die beleggin gen aantasten, die noodzakelijk zijn, maar de overbodige en die, welke dienen om de belastingen te ontduiken. In de noodzake lijke investeringen schuilt in feite de con sumptiebeperking van de loontrekkenden. Daarom hebben de arbeiders recht op een deel van die investeringen en dus ook op een deel der enorme winsten, die in Neder land worden gemaakt." De ANWB zal voor het eerst in ons land proefnemingen verrichten met een door de bond voorgesteld systeem ter beveiliging van onbewaakte overwegen. Bij de onbewaakte overweg te Lunteren. Aan beide zijden van de overgang zullen in de rechter weghelften amberkleurige „kattenogen" worden aan gebracht die bij avond en in verminderde mate ook overdag een „waarschuwings drempel" vormen. 22. Welke schok Panda ervoer, toen hij moest vaststellen dat de doos met het Kei zerlijk Erekruis verdwenen was, is moei lijk te beschrijven, maar gelukkig kon hier boven wél getekend worden, wat hij na die ontdekking deed. Hij rende luid-roepend zijn kamer uit en sprong met drie treden tegelijk de trap af naar beneden, waar de zeer verschrikte herbergier, gehuld ih slaap-toilet, hem onthutst aanstaarde. „Mijn medaille! De robijn!", riep Panda. „Dieven, zakkenrollers, brandstichters! De medaille is weg! Ik moet hulp hebben! Ik moet de dief vinden! Waar is mijn be diende, Jolliepop? Hij moet onmiddellijk gewekt worden!" „Oehzakken rollers.... medaille.... juist! Ik begrijp het!", zei de slaperige herbergier op schran dere toon. „Maar uw bediende kan ik niet wekken, mijnheer, want die is vertrokken nadat u was gaan slapenhij zei dat hij met de koets een boodschap voor u moest doenEn nu was het, alsof Panda een slag op zijn hoofd kreeg. Hij wist immers niet, dat Jolliepop al lang geleden was achtergebleven, en dat degene, die de herbergier voor zijn bediende hield, geen ander was dan Joris Goedbloed! „Dan heeft Jolliepop me verradenzuchtte Panda. „Wat erg! En hém vertrouwde ik nu nog wel als het daglichtHij kon natuurlijk niet beter weten maar in tussen was de arme Jolliepop er heel naar aan toe, want die rukte en trok als een razende aan de rand van de dophoed, die hem het uitzicht ontnam, en hij riep: „Help me toch! Ik wil weer daglicht zien!" Maar niemand trok zich iets van hem aan. Graaf Isen Grim had intussen de versufte Joris Goedbloed bij het jasje gegrepen en siste hem toe: „Jij hebt die medaille gestolen! Waar is hij? Geef hier!" Ongeluk. Zeven inzittenden van een h zijn Zondag om het leven gekomen er! 26 werden gewond, doordat het voerlij: bij het naderen van een brug te si Francisco van een twaalf meter W helling stortte. Dwangarbeid. Een commissie van drie l« den van de UNO die tot opdracht heef' een onderzoek in te stéllen naar dwan* arbeid, heeft aan de regeringen de- leden-landen een vragenlijst gestuurdi waarin om volledige gegevens w0r--| verzocht over wetten en practijken, vol! gens welke op grond van hun polities. opvattingen of ten behoeve van de uit. voering van economische plannen mer," sen tot dwangarbeid veroordeeld kun', den worden. Indien de vragenlijst nie'1 ingevuld wordt teruggestuurd, zal commissie eigen adviseurs opdragen he! wijzen ter plaatse of met alle andeii beschikbare middelen te vergaren. Aansporing. De Paus heeft de inhoud vat een 'brief aan de Rooms-Katholieken it Tsjechoslowakije bekendgemaakt, waar. in hij een krachtige aanval doet op d! Tsjechoslowaakse regering wegens d! vervolging van het Rooms-Katholiek! geloof. Hij doet een beroep op de zei millioen Rooms-katholieken en hun geestelijke leiders om liever het marte, laarschap te aanvaarden dan hun geloei te verloochenen. De Paus zegt: „bedenkt dat men u uw vrijheid kan ontnemen et u zelfs ter dood kan veroordelen, mam men zal nooit in staat zijn het gelo:' uit uw ziel te bannen, noch uw gj! weten te bezoedelen. Vloot. Dan Kimball, de Amerikaan.» staatssecretaris van marine, heeft op een persconferentie gezegd dat de zesé'i Amerikaanse vloot, die in de Middel! landse Zee gestationneerd is, sterk ge. noeg is voor de verdediging van di! gebied in geval van vijandelijkheden, Hij zeide, dat thans 60 70 oorloge! bodems met een bemanning van 20.003 koppen bij de zesde vloot ingedeeld zijt Kimball zei, dat de vloot in staat is zie; van atoomwapens te bedienen. Dit w; evenwel niet zeggen dat de schepen mei atoombommen uitgerust zijn. Solidariteit. De „Vrije Duitse vakbond3 in Oost-Duitsland heeft Zaterdag eet „solidariteitscomité" gevormd voor steun aan de ongeveer 2000 havenarbei. ders, die na het mislukken van de sla. king in de Hamburgse haven het weik nog niet hebben hervat. Het comité heeft een beroep gedaan op de arbeiden van de Sovjet-zóne om voor de staken gelden in te zamelen. Staking. Zaterdag is het in New York tweemaal tot vechtpartijen gekome: tussen posters en werkwilligen. He werk in de haven ligt nu geheel Arbeiders, die Zaterdagmorgen op werk waren verschenen om oorlogs materiaal voor Amerikaanse troepen ia het buitenland te laden, hebben Zater- dagmiddag het werk weer neergelegd. Zij rechtvaardigden hun houding me: de verklaring, dat het te laden mate riaal slechts uit personenauto's bestoni Bereid. Zaterdag heeft de West-Duitss bondsminister voor Economische Zaken, Erhard, verklaard, dat de bondsregering bereid is haar bijdrage aan de Europese verdediging te leveren. Duitsland is daartoe in staat zonder zijn economie te verminderen, aldus de minister. Naam. Nationalisten hebben in Teheraa de naam van de „Churchill-laan" h „Mossadeqlaan" veranderd. Het oor spronkelijke naambordje is inmiddels weer aangebracht en er staat nu politie bij op post. Kloof. In Casablanca heeft Zaterdag de nieuwe Franse resident-generaal, gene. raai Guillaume, over de mogelijke ge volgen van de Egyptische politiek ge zegd, dat „de landen van het Midden. Oosten op weg zijn naar een verdrag met de Sovjet-Unie. Zij beseffen niet wat hun te wachten staat." Gevraagd naar zijn politiek in Marokko verklaar- de hij te erkennen, dat er een wijd» kloof bestaat tussen Fransen en Marok kanen. Hij zou al het mogelijke doen oe een atmosfeer van vertrouwen te schep pen. Hij weigerde Marokkaanse vraag stukken uit een zuiver Frans oogpunt ts beschouwen. Vrij. 28 stakingsleiders, die te Montevideo waren aangehouden, op beschuldiging van belemmering van het werk de- openbare diensten, zijn Vrij dagavond op advies van het Uruguayse Congres vrij gelaten. Drieduizend arbeiders bij de brandstoffenvoorziening legden ruim een maand geleden het werk neer. Zij eisten officiële erkenning van hun vak bond. De staking breidde zich uit ec thans zijn er ongeveer 25.000 man betrokken. Stuwdam. De Egyptische eerste minister, Nahas Pasja, heeft Zondag uit naam van koning Faroek de stuwdam Edfina, die gebouwd is door de Nederlandse Maatschappij voor Havenwerken en een Franse onderneming, geopend. 700 ge nodigden, die met een speciale trein ui' Caïro waren gekomen, woonden ce plechtigheid bij. Onder hen bevonden zich alle kabinetsministers, hofdignita- rissen en leden van het parlement. De plechtigheid werd ingeluid met de voor. lezing van een passage uit de Koran. ADVERTENTIE HAARLEM Dinsdags, en Vrijdagsavonds na afspraak MAANDAG 29 OCTOBER Stadsschouwburg: „Kinderen zijn kinderen (Comedia), 8 uur. Frans Hals: „Superman'. 14 j., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De Herto gin van Idaho", alle leeft., 7 en 9.15 Mr' Palace: „Pinkie", 14 j., 7 en 9.15 uur. Luxori „God heeft de mensen nodig", 7 en 9.15 u"1. City: „De man die mij gegeven werd", 1* 7 en 9 15 uur. Spaarne: „Het land der reuzen 18 j., 7 en 9.15 uur. DINSDAG 30 OCTOBER Rembrandt, Palace en Luxor: 2, 4.15, 7 9.15 uur. Frans Hals: 2.30 en 8 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. (Voor programma zie agenda van Maandag).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2