Haarlems publiek huldigde jubilerende Magda Janssens Popularisering van het effect Een Pools pianist die er wezen mag VISHAL-VOGELHAL Overveen Heemstede Bloemendaal Amsterdamse Beurs HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Drie Haarlemse gezinnen uit huis gezet Kantongerecht: huurschuld Effecten- en Geldmarkt HET INTELLIGENTE BRUIDSPAAR Achter de wolken schijnt toch de zon Burgerlijke stand van Haarlem Haarlemse luchtvaartclub Kamerkieslo-inor Haarlem der C.H.U. Gré Brouwenstijn zong „Aïda" in Londen Ex-marineman ook door het hof veroordeeld Een kwart eeuw rheumabestryding Harmonie „Euphonia" bestaat 30 jaar 48% MAANDAG 29 OCTOBER 1951 „WÜ, toneelspelers, zijn van u en u bent van ons. Als u eens wist hoe gelukkig het ons stemt voor volle zalen te spelen, dan zoudt u geen enkele voorstelling over slaan!" Met die woorden tot het pu bliek in de geheel uitverkochte Haar lemse Schouwburg besloot de jubilerende actrice Magda Jans sens het officiële ge deelte van de huldi ging, die haar Zater dagavond na de op voering van „Kinde ren zijn kinderen" door Comedia ten deel viel. Wethouder D. J. A. Geluk, voorzitter van het comité, had haar de gelukwensen van het gemeentebestuur overgebracht, verge- zeld van een grote krans met rode en witte anjers en linten in dezelfde kleuren. In zijn toespraak zei hij onder meer: „In een tijd, dat er een grote ramp over uw vader land kwam, bent u bij ons gekomen. Uit erkentelijkheid voor de toen ondervonden gastvrijheid hebt u thans de opbrengst van uw jubileum-tournée voor de kinderbe scherming bestemd. Maar u bent intussen één van onze beste toneelspeelsters ge worden en hebt uw dank reeds voldoende vertolkt door uw kunst, die ons zowel momenten van grote ontroering als van blijdschap en vrolijkheid schonk. Daar door zijn de rollen omgekeerd en staan wij bij u in de schuld". De heer J. B. Schuil, die de jubilaresse aan de arm had binnengeleid, hield een geestdriftige lofrede: „Mevrouw Janssens heeft met haar warmbloedig temperament ons toneel verrijkt en de mensen in de zaal gelukkig gemaakt. Als Fientje Beule- mans heeft zij stormenderhand het publiek veroverd. De dames noemden haar een snoesje en wij vonden haar een vrouwtje om te knuffelen. Zij verscheen voor ons als een fris, pittig, kerngezond, levend mens en dat is altijd zo gebleven!" Spre ker bracht in herinnering dat hetzelfde 6tuk een jaar tevoren, gespeeld door de Rotterdammers onder Van Eysden, toch waarlijk niet het eerste het beste gezel schap, nauwelijks enig succes behaalde De oud-criticus noemde het dan ook „geen wonder dat Royaards, die zo'n voortreffe lijke kijk op talent had, haar onmiddellijk engageerde" en uitte er zijn vreugde over dat zij nooit heimwee heeft gekregen. Waardige opvolgster van Catharina Beersmans Uit die glansperiode van haar kunste naarsleven memoreerde de heer Schuil twee rollen, namelijk die uit „De duivel in de vrouw" van Schönherr, waarin men diezelfde lieve actrice als een ware furie zag en die van Beatrijs uit „lek dien" van Teirlinck, waarin zij het gehele gamma van vrouwelijke gevoelens tot uitdrukking bracht, met een slot zo adembenemend dat niemand eraan dacht te applaudisseren. „Alleen mevrouw Mann-Bouwmeester en misschien Caroline van Dommelen zouden dat ook gekund hebben". Laatstgenoemde actrice, die zich tijdens de huldiging op het toneel bevond, kreeg hierop een open doekje. En het publiek liet wederom een stevige bijvalsbetuiging opklateren na de woorden van de heer Schuil: „Toen wij Magda Janssens onlangs zagen in De brief van Don Juan, beseften wij weer iemand van de oude school voor ons te hebben. Want in één opzicht stond het toneel vroe ger zeker hoger dan nu, namelijk wat de duidelijkheid van spreken betreft". Onvergetelijk achtte de her Schuil ook haar spel met Louis Saalborn in „De ge temde feeks" van Shakespeare: „een strijd tussen man en vrouw in de klassieke blij- speltrant, zoals men die zelden op het toneel kan meemaken". Dit alles bracht hem ertoe de jubilaresse te huldigen als de waardige opvolgster van haar Belgische kunstzusters, die eveneens in Nederland zoveel triomfen hebben geoogst: Catharina Beersmans en Philomène van Kerckhoven- Jonkers. Namens de Haarlemse sociëteit Teister- bant sprak de schrijver-arts Tjebbo Fran ken die een aardige anecdote vertelde over een ontmoeting, tientallen jaren geleden in een trein en nu een ruiker deponeerde op diezelfde schouder waarop hij destijds zijn hoofd had willen vleien. Een vertegen woordiger van Haerlems Studenten Gildt bood een doos bonbons aan en zei onder Blij en ontroerd tegelijk neemt Magda Janssens de gelukwensen van de oud criticus J. B. Schuil in ontvangst. meer: „Wij waarderen u zeer, hoewel onze kennismaking pas van na de oorlog da teert, want toen u uw zilveren jubileum vierde, keken wij nog slechts naar de ram melaar", De heer Hm. Deinum, directeur van de schouwburg, las een telegram voor van mevrouw Betty Holtrop-van Gelder („Ik hoop op een avond, je rijke talent waardig") en besloot de serie toespraken met de wens dat hij „en de jongens van het toneel" nog vaak zouden kunnen zeg gen: „Gelukkig, daar is ze weer!" Na een even hartelijk als geestig dank woord begaf de actrice, die vijftig jaar geleden haar met zoveel successen be kroonde loopbaan begon, zich naar de grote foyer, waar talrijke toneelliefheb bers van de gelegenheid gebruik maakten haar de hand te schudden en persoonlijk te feliciteren. „Kinderen zijn kinderen" wordt vanavond voor abonnementhouders opgevoerd. Wij gaven een week geleden reeds een bespreking van dit Napolitaanse stuk. Zondagavond gaf de in België gevestigde Poolse pianist Naum Sluszny ten huize van het echtpaar Hesmerg aan de Bronstee- weg te Heemstede een recital, als onder deel van de uitwisselingsactie tussen een Brusselse en een Haarlemse organisatie. Naum Sluszny diende zich aan met een delicaat vertolkte Sonate van Mozart (K.V. 330). De correctheid van de interpretatie werd verlevendigd door een fijne poëtische geest. Dat was een zeer gelukkig begin. Zo overtuigend was de hierdoor gewekte sfeer, dat het ons werkelijk moeite kostte om daarna voor honderd procent in de pathetiek van Beethovens opus 13 te kun nen geloven. Ik laat in het midden of de vertolking daar al dan niet schuld aan had. De hartstochtelijke Rhapsodieën (I en II) van Brahms maakten daarentegen wel een overtuigende indruk: Sluszny bewees een spel vol temperament te kunnen paren aan een klare voorstelling van het notenbeeld en bereikte een mooi evenwicht in de nuancering en het coloriet. De Suite Bergamasque van Debussy leek niet zo bijzonder in de natuurlijke geaard heid van de pianist te liggen. Het was als of hier iemand Frans sprak met een vreemd accent. Toch gaf hij met „Clair de Lune" een zeer poëtische indruk op zijn manier. Een slotreeks bestond uit werkén van de Rus Prokofieff, de Pool Szymanowsky en de Hongaar Bartók. Daarin hoorden wij Naum Sluszny weer op zijn best, met een degelijke techniek, een ruime fantasie en een sterk beeldend vermogen, dat de di rectheid van deze Oost-Europeese kunst zeer ten goede kwam. Samenvattend kunnen wij zeggen, dat een pianist die zo'n delicate Mozart, zo'n krachtige Brahms, zo'n natuurlijke Pro kofieff, Szymanowsky en Bartók weet te geven, er wezen mag. JOS. DE KLERK Hedenmorgen hebben zich drie Haar lemse gezinnen noodgedwongen in de rij der woningzoekenden geschaard. Om tien uur vervoegden zich aan het huis Planeten- laan 104 in Haarlem-Noord namelijk een deurwaarder, enige politieagenten en een paar werklieden met de opdracht het huis te ontruimen. Bij vonnis van de Kanton rechter werd de hoofdbewoner, het gezin F., wegens huurschuld op straat gezet. Het zelfde lot ondergingen ook de onderhuur ders, het gezin B. en een echtpaar dat er op kamers woonde. Daarmee is dan een triest einde gekomen aan een meningsverschil, dat, zoals mevrouw F. ons vertelde, al vier jaar tus sen haar en de huiseigenaar W. bestond. Toen de heer W. namelijk vier jaar ge leden de huur op 58 bepaalde, en me vrouw F. slechts 54 wilde betalen, omdat de officiële regeling, riaar zij meende, geen hogere huur toestond, weigerde hij de huur aan te nemen, waarop deze werd voldaan via de advocaat van de familie F. Inmiddels deed W. zijn hoofdbewoner een proces aan, dat door hem gewonnen werd en zoverre iets aan de bestaande toestand veranderde, dat F. in het vervolg de huur via de advo caat van de huiseigenaar moest betalen. Toen de heer F. na een maandenlang ver blijf in het ziekenhuis thuis kwam en ondersteuning kreeg van Sociale Zaken, werd de huur via deze instelling voldaan. Toen de heer F. weer aan het werk ging, werd de oude weg weer bewandeld. Na enige tijd deed de huiseigenaar het gezin F. opnieuw een proces aan, omdat er een huurschuld van twee maanden zou be staan. Die achterstallige huur werd naar mevrouw F. ons heden verklaarde op 23 Augustus door F. betaald. Op 24 Augus tus wees de Kantonrechter vonnis: F. kreeg twee weken de tijd om de schuld af te los sen. Het vonnis verbaasde F. omdat hij in de mening verkeerde geen schuld meer te hebben. Die had hij, naar later bleek wel, daar hij de huur van de lopende maand nog niet had voldaan, hoewel het nooit ge woonte was geweest de huur vooruit te betalen. Wat de familie ook heeft gedaan om de noodlottige gebeurtenissen van vanmorgen af te wenden, niets mocht meer baten. Geen der bewoners van Planetenlaan 104 heeft op het ogenblik een dak boven het hoofd. Alle huisraad is op straat gezet en het gezin F, dat vijf kinderen heeft, zal met zijn lotgenoten trachten op het politie bureau de nacht door te brengen. Van het bureau Huisvesting vernemen wij dat tegen deze uitzetting niets gedaan kon worden, omdat het hier een geval van huurschuld betreft. Getracht zal worden de huiseigenaar er toe te bewegen het huis te verhuren aan de onderhuurder, de heer B., omdat hij geen huurschuld had. Beurs en effecten zijn begrippen, waar aan voor velen de herinnering verbonden is aan nationale en internationale specula ties en manipulaties, aan perioden van hoogoplaaiende hausses en zware depres sies, die tot financiële en economische cri ses leidden en duizenden slachtoffers heb ben gemaakt. De débècles van 1903, 1907 en 1929 liggen de ouderen nog vers in het geheugen en het kan niet worden ontkend dat ook in latere jaren grote sommen op de beurs zijn verloren en velen door hun beursspeculaties tot de bedelstaf zijn ge bracht. Voor een goed deel hield dit zowel in ons land als in de Verenigde Staten verband met de mogelijkheid om met kleine bedra gen grote speculatieve transacties op touw te zetten. Voor aankoop van effecten tot een bedrag van 1000 was slechts 100 eigen geld nodig, de rest wei-d door de bank of de commissionnair gefinancierd en er was dus slechts een kleine koersdaling nodig om beneden nul te raken en tot verkopen te worden gedwongen. Niet alleen de cliën ten gingen hierbij vaak „om zeep", ook de commissionnairs en de banken, die hun cliënten al te lichtvaardig effectenposities hadden laten opbouwen, verloren daarbij hun evenwicht. Hier ligt wel het bewijs dat ook in de ADVERTENTIE van 15 November door: Volw. 35 cent. De Gekleurde Zanger" Kind. 15 cent. ADVERTENTIE laat zich niet beperken in het kiezen van een stadhuisfotograaf. Het neemt bijtijds maatregelen en maakt voor het in ondertrouw gaat een afspraak met de fotograaf hunner keuze. Daarna levert het de aan hen uitgereikte kaart op de dag van ondertrouw bij de ambtenaar in. Onderstaande specialisten verstrekken gaarne inlichtingen. Foto Voorwalt, Bloemend.weg 277, Overveen, tel. 16012 Jan Valks, Raamslngel 46, tel. 17818 Scherpenhuyzen Walbrecht, Spaarnwouderstraat 21, tel. 15551 Luit Boersma, Stuyvesantplein 6. tel. 22303 Foto „RIEJO", Rijksstr.weg 161, tel. 25637 Gé Posch, Breestraat 6. tel. 20894 Barth. v. Donselaar, Rijksstr.weg 206, tel. 24050 Gé Leenheer, Zaanenlaan 131, tel. 25823 Amateurtoneel HAARLEM, 26 October 1951 GEHUWD: 26 Oct., A. G. P. Vos en G. van Petten; I. L. Risseeuw en G. J. Böning. BEVALLEN van een zoon: 24 Oct., C. van ZantenBeilschmidt; M. de WitHeilig: 25 Oct.. H. AldersVader; J. W. M. Buschman— van den Asdonk; H. Casteleljn—Warns; E. M. Heijdenrijk—Buter; A. C. van DijkElfering; A. VrenegoorTervoort; 26 Oct., J. T. Vee- ninga—Verbruggen. BEVALLEN van een dochter: 25 Oct., J. M. EngelsmanLabrujére; J. M. van Viersen van den Aardweg; A. H. Schoonebeek Lefeber; 26 Oct., E. I.Ieijer—de Berg; W. C. Luttik—van Dam. OVERLEDEN: 25 Oct., J. van der Beek, 73 j., Schoterbosstraat; A. H. Blansert, 86 j., Kastanjestraat; C. W. QuelleOranje. 60 Stationsplein. In de grote zaal van Dreefzicht heeft de amusements-vereniging „Haarlem" Zater dagavond voor een talrijk en dankbaar pu bliek een opvoering gegeven van het in dilettantenkringen zeer populaire blijspel „Achter de wolken schijnt toch de zon" van Kees Spierings en R. Feenstra. Vergeleken bij vorig jaar, toen hetzelfde groepje met „Het begon in een gracht" voor het voet licht kwam, waren er aanmerkelijke ver beteringen in tempo en toneelroutine te constateren, hoewel het uiteraard nog niet overal klopte. Voor alles en dit geldt voor vrijwel allen moet men de uit spraak nog eens grondig onderhanden nemen want woorden als „affijn" en „arre- beider" klinken allesbehalve fraai. De beste vertolking van de avond vonden wij die van de heer J. Scherfhaar als de onversaag de kruidenier Karei Weit, die vooral van zijn „Kommesaal" (de heer Mookh->ek) en zijn dochter Annie (mevr. Burghout- Hoenderdos) behoorlijk tegenspel kreeg. Mevr. Koelemei-Brand hadden wij ons als de kruidenierse wat nadrukkelijker in ge baar en houding gewenst, de juiste toon had zij wel zo ongeveer getroffen. Het minst gelukkig was de heer J. de Bruin, die van de arrogante Streber, welke hij uiit te beelden had, wat al te veel een caricatuur maakte. Het vlotte speeltempo en de oubol lige tekstgrapjes vergoedden echter veel en het publiek heeft volop genoten. Het wedstrijdseizoen van de Haarlemse Luchtvaartclub is Zondag besloten met een interne dubbelwedstrijd welke een zeer span nend verloop had. De uitslag van de Keienbekerwedstrijd luidt als volgt: 1. H. Kolderle 265,8 sec.; 2. R. Land 265,1 sec.; 3. A. Aarts 252,8 sec.; 4. Rud Das, 237,3 sec. De einduitslag van het clubkampioenschap (dus het eindresultaat van vier wedstrijden) luidt: 1. A. Aarts, 11 strafpunten; 2. Rud Das 12 pnt.; 3. W. Weggelaar 16 pnt.; 4. C. Nierse 19 pnt. In de Zaterdagmiddag gehouden ver gadering van de Kamerkieskring der Christelijk Historische Unie werd besloten aan te dringen op volledige toepassing van het „meerlijsten stelsel" bij de a.s. Kamer verkiezingen, waarbij gedacht werd aan een gezamenlijke lijst door Noordholland. De propaganda zal door een speciale com missie onder leiding van ,mr. J. W. van Gelder (Amstelveen) met de heer K. C. van de Mye (Zandvoort) als secretaris krachtig ter hand worden genomen. Als leden der landelijke Unieraad werden ge kozen de heren K. van Dijk, Hilversum en mr. A. Wensing, Haarlem. Vervolgens sprak het Tweede Kamerlid jkvr. mr. C. W. I. Wttewaal van Stoetwe gen over internationale en nationale poli tiek. De internationale toestand is zeer drei gend. Rusland heeft 175 divisies gereed en in Amerika heerst een oorlogspsychose. Gelukkig is in Engeland een zwakke Attlee door de sterkere Churchill vervangen. Spreekster verwacht van hem, mede op grond van eigen ervaringen in internatio nale milieu's, geen toespitsing van de situatie, maar eerder een versterking van de op het behoud van vrede en vrijheid gerichte West-Europese invloed tegenover Amerika. Nationaal zijn geen grote veranderingen te verwachten. Van prof. Romme verwacht zij niet dat hij de samenwerking met de P. v. d. A. zal verbreken, ook al ziet spr. zekere accentverschuivingen, bij de R.K. Volksp. naar rechts, bij de P. v. d. A. naar links, waarvan het onheusch optreden van de heer Burger tegenover de heer Schou ten een veelzeggend symptoom was. Het zitting nemen van C.H.-ministers in het kabinet heeft spreekster destijds niet be paald toegejuicht; gezien de ernstige toe stand van het land is het nodig; al zijn er grenzen, deze regering zoveel mogelijk te steunen, vooral wanneer van die zijde tegenover wensen uit de Kamer het „on aanvaardbaar" klinkt. Na de verkiezingen, zal echter moeten worden gestreefd naar een nationaal kabi net. Zaterdagavond heeft Londen de sopraan Gré Brouwenstijn van de Nederlandse Opera te Amsterdam hartelijk verwelkomd. Zij trad voor het eerst op in Covent Gar den in de titelrol van „Aïda" van Verdi en werd na afloop vele malen teruggeroe pen. Hoewel zij „Aïda" voor het eerst in het Engels zong, was er geen spoor van gefor ceerdheid. De beroemde aria „Oh cieli azzurri" uit de derde acte werd in het bij zonder gewaardeerd. Het gerechtshof te Amsterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen de 52-jarige ex-sergeant-konstabel van de Koninklijke Marine A. H. F. F. heeft eerst voor de rechtbank, daarna voor het gerechtshof terecht gestaan wegens smaadschrift. Ruim zestien jaar geleden was hij afgekeurd wegens asthma. Sindsdien heeft hij getracht te bewijzen, dat hij pim- mer aan asthma heeft geleden, maar hij is ontslagen omdat men hem in de marine op geheel andere gronden niet meer wenste te handhaven. In Mei 1949 gaf hij tenslotte een vlugschrift uit, waarin hij de artsen die hem destijds hadden afgekeurd, be schuldigd van valsheid in geschrifte. De rechtbank veroordeelde hem wegens smaadschrift tot twee maanden voorwaar delijk en 100.boete. Het gerechtshof legde hem dezelfde straf op, echter op andere gronden dan de recht bank had gedaan. De verdachte zal beroep in cassatie aan tekenen. Dr. J. van Breemen onderscheiden In het Koninklijk Instituut voor de Tro pen te Amsterdam is Zaterdag het 25ste congres gehouden van de Nederlandse Ver eniging tot Rheumatiekbestrijding, onder leiding van dr. P. L. Stal. Het congres werd onder meer bijgewoond door jhr. F. J. E. van Lennep als vertegenwoordiger van de Koningin, dr. W. Drees, minister-president, prof. dr. F. J. Th. Rutten, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. P. Muntendam, staatssecretaris van Volks gezondheid, mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer en twee Deense gas ten, prof. E. Yarlov en mr. O. de Borne- mann. In zijn herdenkingsrede besprak dr. Stal het ontstaan van de vereniging. Hij bracht hulde aan hen, die in October 1926 het ini tiatief namen tot de oprichting. Speciaal noemde hij dr. J. van Breemen, dr. W. Drees, toen wethouder van Sociale Zaken in Den Haag, prof. mr. W. Treub en Jan van Zutphen. Aanvankelijk bestond in wetenschappe lijke en speeiaal academische kringen wei nig belangstelling voor het rheumavraag- stuk, maar in de laatste jaren is de belang stelling voor de studie van de rheumatische ziekten sterk toegenomen en in tal van we tenschappelijke instellingen en klinieken wordt thans intensief gearbeid om de ken nis van en inzicht in de ziekteverschijnse len en het ziekteverloop te verkrijgen. Na de voorzitter sprak ministerpresident dr. W. Drees. Hij schetste het belang van de rheumatiekbestrijding voor ons volk en deelde mede, dat de Koningin het erelid van de vereniging dr. J. van Breemen, had be noemd tot ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. Dr. Drees spelde daarna dr. Van Breemen de versierselen van deze onderscheiding op de borst. De staatssecretaris van Volksgezondheid, dr. P. Muntendam, hield hierna een rede, waarin hij onder meer zeide, dat bij de rheumabestrijding de zorg voor de patiënt niet geëindigd is indien de geneeskundige behandeling tot een bepaald resulaat heeft geleid. Indien dit resultaat niet is een volledig anatomisch herstel, dan is het door de revalidatie mogelijk toch een volledig maatschappelijk herstel te bereiken. Dit is het allergrootste belang voor de samen leving en voor de patiënt, voor wie slechts één doel voor ogen staat: volwaardig in de maatschappij terug te keren. wereld van economie en financiën alle absolutisme verkeerd is. Ook de ongebon den vrijheid leidt tot excessen, gelijk we thans de excessen van de gebonden econo mie ervaren. Ook de beurshandel en de financiering van beurszaken behoort aan redelijke normen te zijn gebonden en er is op dit punt in de loop der jaren heel wat verbeterd. Ten onzent is nu aankoop van effecten met geleend geld verboden, een maatregel, die zeer zeker zijn goede zijde heeft, maar in zijn absoluutheid weer te ver gaat en aan een gezonde ontwikkeling van de effectenhandel in de weg staat. Want al heeft de effectenbeurs geen on- besmeurd verleden, haar grote betekenis voor de ontwikkeling van handel en bedrijf kan niet worden ontkend en als medium voor de kapitaalvoorziening is zij onmis baar. De ontwikkeling van het Amerikaanse bedrijfsleven na de tweede oorlog heeft uiteraard ook de New Yorkse effectenbeurs tot nieuw leven gebracht, niet het minst ook doordat men ginds op allerlei wijzen het effect, met name het aandeel heeft gepopu lariseerd. Dientengevolge is het industriële aandeel in de Verenigde Staten niet alleen gemeengoed geworden van bredere lagen der bevolking, maar ook de grote institu tionele beleggers hebben hun kluizen voor de aandelen ontsloten en de omzetten aan de New Yorkse beurs zijn thans aanmerke lijk groter dan voorheen. Hier valt voor Nederland veel te leren. En het is daarom verheugend dat de Ver eniging voor de Effectenhandel te Amster dam, nadat van verschillende zijden op haar aandrang in die richting is uitgeoefend, de eerste stappen op de weg naar de populari sering van het effect heeft gedaan. Wii zijn bijvoorbeeld ten opzichte van de publiciteit hopeloos ouderwets. Terwijl men in de Ver enigde Staten als regel elke drie maanden de bedrijfsresultaten publiceert en op grond daarvan een dividend uitkeert, verkeert men hier over de gang van zaken maanden en jaren na het einde van een boekiaar in het onzekere. Voor de in Indonesië wer kende maatschappijen zijn er natuurlijk geldige excuses, maar dat bijvoorbeeld de vroegere Koloniale Bank pas nu met een verslag komt over 19401950 en de Vor stenlanden sinds 1940 nog geen cijfers heeft gepubliceerd, is toch wel erg. De Vereniging voor de Effectenhandel wil hierin nu verandering brengen. Zij wenst tijdige verschijning van de jaarver slagen en overweegt in gevallen van onge motiveerde vertraging bij de aandelen in de Prijscourant een teken te plaatsen ten einde de vertraging algemeen bekend te maken. Ook dringt zij aan op het doen van tussentijdse mededelingen, waardoor het mogelijk wordt ook tijdens een boekjaar zich over de gang van zaken een oordeel te vormen en oncontroleerbare geruchten, zo wel als misbruik van „vóórwetenschap" tegen te gaan. In een tijd, waarin het dringend nodig is dat kapitaalvorming en kapitaalbelegging aantrekkelijk worden gemaakt, kan aan het initiatief van de Vereniging niet genoeg waarde worden gehecht. Gelijk we vroeger al eens hebben opgemerkt, moeten er voor kapitaalvorming en kapitaalbelegging na tuurlijke prikkels zijn en hiertoe behoort ook een tijdig en zo volledig mogelijk in zicht in de gang van zaken van de bedrij ven, waarbij men is geïnteresseerd. Dit is niet alleen van belang voor de spaarder en belegger binnen de grenzen van ons land, maar nu we hier met een grote kapitaalnood te kampen hebben, zo groot dat hij de gezonde ontwikkeling van ons maatschappelijk leven bedreigt, zullen ook voor het buitenlands kapitaal aantrek kelijke voorwaarden moeten worden ge schapen. Juist dezer dagen is van Belgische zijde op de wenselijkheid daarvan ten aan zien van Nederland gewezen. Regering en bedrijfsleiding zullen hier moeten samen werken. De eerste door fiscale bezwaren weg te nemen, aan buitenlanders de be schikking te geven over het inschrijvings- recht bij emissies, zomede een grotere beT voegdheid van aandeelhouders op de gang van zaken, de laatste door een tijdige en zodanige verslaggeving, dat een waardering van de aandelen op grond van recente en concrete gegevens mogelijk wordt. Er is op dit gebied in ons land nog veel te doen, dat er toe kan bijdragen de finan ciële basis van onze nationale economie te verbreden en haar economische slagvaar digheid te vergroten. BINNENLAND Ter gelegenheid van de Tilburgse be vrijdingsdag, welke Zaterdag gevierd werd, zijn aan tweehonderd oud-strijders der Irene-brigade eretekenen met een oorkonde uitgereikt. Gedeputeerde Staten van Zuidholland hebben de Provinciale Staten voorgesteld bij te dragen in de kosten van aankoop van de buitenplaatsen Middenburg te Oostvoorne en Leeuwenhorst te Noordwijkerhout door de stichting het Zuidhollands Landschap. In de ouderdom van ruim 95 jaar is in Den Helder overleden Janus Kuiper, de laat ste der „blauwe zeeridders" uit de vorige eeuw. Janus Kuiper, een stiefzoon van Dorus Rijkers, heeft enige honderden schipbreuke lingen gered. Hij was broeder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Zondagavond tussen 20.00 en 22.00 uur is in het Zuiden, midden en Oosten "an het land Noorderlicht waargenomen. Ook in het buitenland is het Noorderlicht gezien. Op 75-jarige leeftijd is in Schoonhoven overleden G. V. W. baron van Hemert tot Dingshof, oud-burgemeester van Haastrecht, Stolwijk en Vlist. De Haagse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak door de heer J. Thiessen aanhangig gemaakt tegen Westerling. De heer Thiessen had Westerling aangeklaagd wegens aanranding van zijn goede naam. Volgens Westerling zou Thiessen gelden, ingezameld voor Westerling's actie op on juiste wijze hebben aangewend. De recht bank heeft heden de heer Thiessen in zijn vordering niet ontvankelijk verklaard. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft aan de burgemeester van Ameide de redenen medegedeeld, waarom de rijksgoedkeuring aan de te Ameide gebouwde noodwoning werd onthouden. In de brief wordt gezegd, dat voor dit bouwsel vier duizend gulden nodig is geweest, hoewel het een tijdelijke noodwoning met minimaal woongerief was. „Het bouwen van zo'n nood woning is verkwisting van materiaal, arbeid en geld". Op het Spoorwegemplacement nabij de Borneokade te Amsterdam is Zaterdag middag een 60-jarige rangeerder van de Ne derlandse Spoorwegen onder een rijdende goederenwagen geraakt. Hij was op slag dood. HAARLEM EN OMGEVING De heer L. J. C. Poppe, die vele jaren lid van de gemeenteraad van Haarlem is geweest (in welk college hij zitting had voor de SDAP) en ambtenaar was op het kantoor van de belastingen en accijnsen te Haarlem is te Bergen op Zoom in de ouderdom van ruim 85 jaar overleden. De heer D. Konz te Overveen is aan de gemeente-universiteit te Amsterdam ge slaagd voor het candidaatsexamen economie. Aan de Leidse universiteit is geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde de heer P. D. Bakker te Haarlem. Voor het derde deel van het notarieel examen 1951 zijn geslaagd de heren mr. J. Thie en H. Ph. Callenfels, beiden te Haar lem en Th. van der Heide te Aerdenhout. De wethouder van Openbare Werken, de heer A. J. M. Angenent, zal niet op Don derdag, maar op Vrijdag spreekuur houden. In de afgelopen nacht heeft de Haar lemse politie in een automatiek in de Spaarn wouderstraat de 21-jarige Haarlemse matroos J. F. K. aangehouden. Hij wordt ervan verdacht kort daarvoor met zijn broer, de 28-jarige los werkman H. K. in een auto matiek in de Anegang een aardappelhande laar te hebben mishandeld met het gevolg dat deze een snee op zi.in voorhoofd en twee blauwe ogen opliep. De matroos en diens broer, die zich inmiddels op het politiebureau had gemeld, zijn ingesloten. Een mooi resultaat De leerlingen van het Kennemer Lyceum te Overveen hebben dit keer een bijzondere prestatie geleverd bij de Kinderpostzegel actie. De opbrengst was niet minder dan f 7020, Dit mooie resultaat kon alleen bereikt worden doordat de leerlingen zich tot het uiterste hebben ingespannen en veel tijd hebben opgeofferd om zoveel mogelijk zegels en prentbriefkaarten te verkopen. JUBILEUM Zondag 4 November hoopt broeder Aloysius (A Couenberg) zijn 25-jarig jubilé te vieren als broeder van de Congregatie St. Jan Bap tist de la Salie. De feestdag begint met een H. Mis in het Broederhuis aan de Herenweg. Des m'ldags van 2—5 uur recipieert de jubilaris ten huize van zijn moeder, Stuyve santplein 22 zw. te Haarlem. Op 21 November zal het dertig jaar ge leden zijn, dat in Overveen de R.K. Mu ziekvereniging „Euphonia" werd opgericht. De stoot hiertoe werd gegeven door de heer J. P. Koelemij, die de eerste dertien jaar als voorzitter fungeerde en daarna het secretariaat heeft vervuld. Tezamen met de dirigent J. W. Lefeber en de heren H. Eichhorn, J. en H. F. van Woensel behoort hij tot de veteranen van het ruim dertig man tellende harmonie-orkest. „Euphonia" is aangesloten bij de Haar lemse Bond van Harmonie- en Fanfare korpsen. Het orkest speelde deze zomer enige keren in Bloemendaals Openlucht theater en verleende medewerking bij op tochten in het Ramplaankwartier. De viering van het dertigjarig bestaan geschiedt op Zondag 25 November, onder meer met een concert in gebouw Domi, met medewerking van mevrouw J. BosVin cent, sopraan. i'en onmisbare medewerker van de UNO is deze eenzame glazenwasser, die men acht uur per dag ergens aan de gevel van het gebouw der Verenigde Naties in New York kan zien hangen, waar hij met spons en zeem de blik der UNO-1unctionarissen helpt verruimen. Het geweldige bouwwerk heejt meer dan 5000 vensters. S-3% Ned. 1947 A. K. U Lever Brothers Philips Gloeil. Ree. Nwe Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn Ned.Scheepv. Unie H. V. A Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Tidewater U. S. Stee) Republic Steel i Shell Union Slotkoers Vrijdag 8511/» 165% 230 178/» 173 301 102 184% 145 111 88% 160 162% 187% 54% 61 49% 74% 45'/» Openings koersen 85% 165 227 179 172% 301 101 184% 144 110% 87 160 162% 157% 53% 58% 47% 73 44% 46%

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 3