Praag verlangde militaire en industriële gegevens Eden ontbiedt ambassadeur in Perzië voor besprekingen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT President Arabische landen principieel bereid tot toetreding TSJECHISCHE SPIONNA GE IN NEDERLAND Binnenlandse Veiligheidsdienst volledig op de hoogte Agent-dominé Het woord is aan. „Samenzwering eiste snel ingrijpen" Twee Nederlanders op Bali doodgeschoten CONSERVATIEVEN IN ACTIE Nationalisatie wegvervoer wordt ongedaan gemaakt Verkiezingen in Zwitserland Franse Hoge Commissaris in Cambodja vermoord Premielening Amsterdam overtekend Aardgas in Ruinetrwold Systeem van de dode brievenbus" Militaire objecten gefotografeerd Wat de spion wenste te weten COMMANDO MIDDEN- OOSTEN Djakarta verklaart: 66e JAARGANG No 96 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarae 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 30 OCTOBER 1951 - Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 260 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiafc». Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OVER EEN JAAR zullen de Amerikanen weer hun presidentsverkiezing be leven. Het lijkt nog zo kort geleden, dat Truman herkozen werd na een campagne, waarin vrijwel alle voorspellers de over winning van zijn tegenstander, de repu blikein Dewey, profeteerden. Het opinie- onderzoeik, de „Gallup poll", ging daarin voor. Dewey was in 1944 al candidaat voor bet presidentschap geweest; hij had het toen afgelegd tegen Roosevelt, die voor de derde maal herkozen werd. Weinige maan den later stierf Roosevelt en Truman, zijn vice-president, volgde hem op. Maar Franklin Delano Roosevelt was een dei- grootste staatshoofden geweest, die de Ver enigde Staten ooit bezeten hadden: een man die alle qualiteiten voor dit hoge ambt In zich scheen te verenigen in de gelukkig ste dosering, die men zich denken kon. Dewey had bij zijn eerste candidatuur tegen een reus moeten optornen; dat hij die strijd verloren had duidde er dus geenszins op dat hij bij zijn tweede poging zou falen. Maar hij faalde: de glimlachende Truman, die zo sterk in zijn eigen herkiezing ge loofde ofschoon iedereen die verwachting tegensprak, bleek in ruim drie jaar tijds meer vertrouwen verworven te hebben bij de massa der kiezers dan men beseft had. Sinds hij herkozen werd, nu weer drie jaar geleden, is zijn „notering" niet gedaald. Veeleer gestegen. Ofschoon ook velen on der zijn landgenoten hem zijn blijven zien, wat zijn intellectuele betekenis betreft, als een president van niet meer dan middel matige capaciteiten en ofschoon men hem is blijven critiseren wegens zijn soms over ijlde en niet zeer diplomatieke uitspraken, is men toch gaan erkennen dat hij zijn medewerkers goed weet te kiezen en dat hij intuïtief blijkbaar scherp aanvoelt. Som migen zijn hem gaan aanduiden als een bij zonder handig politicus. Als hij, zoals hij in de laatste tijd bij herhaling gedaan heeft, blijmoedig verklaart dat generaal Eisenhower een voortreffelijk candidaat voor het presidentschap zou zijn, zegt men dan ook niet dat hij met zulke uitspraken zijn eigen mogelijke herkiezing in 1952 be nadeelt. Neen, men vermoedt dat hij weer intuïtief het slimme woord spreekt. Met zulk een verklaring neemt hij ten dele senator Taft, die zich reeds als gegadigde voor de republikeinse candidatuur heeft aangediend, de wind uit de zeilen. En het is nog steeds de vraag of Eisenhower zich candidaat zal doen stellen, terwijl men tegelijkertijd aanneemt dat geen populair der candidatuur mogelijk zou zijn dan de zijne. Het duurt nog een jaar eer de presidents verkiezing zal plaatshebben; niettemin is men er in Amerika al van vervuld. Dat gaat altijd zo, dat is een gebruik geworden en de Westerse volken, die zo groot belang hebben bij het Amerikaanse beleid, dienen er rekening mee te houden dat bet in dat jaar in hoge mate door de naderende ver kiezing zal worden beïnvloed. Ten aanzien van sommige dingen is het mogelijk dat het erdoor zal worden geremd: dat het uit stel van beslissingen zal veroorzaken. Of generaal Eisenhower zich candidaat zal later, stellen is nog allerminst zeker. Merkwaardigerwijze schijnt men er zelfs in zijn eigen land geenszins zeker van te zijn, of hij staatsmans-gaven bezit. Men kent hem, zoals de hele wereld hem heeft leren kennen: als een buitengewoon be kwaam generaal. Zijn gehele carrière is uitsluitend militair geweest. Dat heeft, bij een modern legeraanvoerder, natuurlijk meegebracht dat hij zich als organisator heeft onderscheiden. En ook in de goede keuze van zijn medewerkers: een eigen schap die voor een president van de Ver enigde Staten wel eens de-allerbelangrijk ste is genoemd en die trouwens voor iedere bedrijfsleider zwaar telt. Maar het zijn in hoofdzaak militairen geweest, die Eisen hower heeft moeten kiezen. Hij heeft steeds in de militaire sfeer gewerkt en gehandeld. De staatsman krijgt niet alleen een aan zienlijk veelzijdiger taak; hij heeft boven dien daarin met velerlei, deels grillige, in vloeden te maken en kan niet steunen op reglementen en op een discipline zoals die „het militair" beheersen. Er zijn dan ook zoveel generaals in de rol van staatsman gefaald, dat men de zeldzame uitzonderin gen als wonderbaarlijke gevallen is gaan beschouwen. Wellicht ziet generaal Eisenhower het zelf ook zo en zal hij tenslotte mededelen, dat hij het beter acht op zijn post te blij ven. Waarmee bij zich zou aansluiten bij diegenen noder zijn landgenoten, die van mening zijn dat men een zo belangrijke taak als de organisatie der verdediging van Europa niet aan minder bekwame en er varen handen kan toevertrouwen en dat hij beter kan blijven waar hij is. R. P. PARIJS, (AFP) De Franse Hoge Commissaris in Cambodja, De Raymond, is Maandag vermoord, aldus meldt het Franse persbureau AFP uit de hoofdstad Pnom- Penli. Cambodja is een van de drie Indochinese staten, die met Frankrijk in een unie ver bonden zijn. Bijzonderheden zijn nog niet bekend. De Raymond werd in een kamer van zijn ambtsverblijf doodgestoken. De Raymond, een 44-jarige voormalige legerofficier, was sinds 1949 Hoge Commis saris van Cambodja. De belangstelling voor de premie-obli- gatie-lening van 10 millioen gulden van de gemeente Amsterdam is zo groot, dat de inschrijvingen het gevraagde bedrag verre bebben overtroffen. Nu de lening is overtekend zullen de in schrijvingen niet ten volle kunnen worden toegewezen. Bij een boring te Ruinerwold is op een diepte van ongeveer 1200 meter de aanwe zigheid van aardgas vastgesteld. De Nederlandse Aardolie Maatschappij za' boringen verrichten in de gemeenten Ruinen en Giethoorn. In Nijeveen is men met een nieuwe boring begonnen. 's-GRAVENHAGE. De Nederlandse regering heeft het noodzakelijk geoordeeld enige gegevens omtrent in Nederland geconstateerde spionnage- activiteit ter publicatie aan het A.N.P. te verstrekken. Nu de omstandig heden het mogelijk maakten hieromtrent enige mededelingen te doen leek het de regering nuttig het Nederlandse volk niet geheeï onkundig te laten van wat op dit terrein in ons land geschiedt. In de zomer van 1950 kreeg de Binnenlandse Veiligheidsdienst (B.V.D.) een'vermoeden, dat een Tsjech, die Nederland bezocht en als reden van zijn bezoek opgaf controle van de boekhouding van de Tsjechische legatie, in werkelijkheid iemand was van de Tsjechische geheime dienst, die onder valse naam naar Nederland reisde en tot taak had daar een spionnagenet- werk op te bouwen. De naam, waaronder deze Tsjech reisde, ,was dr. Oldrich Neumann, doch later bleek, dat hij ook bekend stond onder de namen Tlamicha, ing. K. Jakubec en Jirkovsky. Soms duidde, men hem aan als Rosa. Hij was een slanke, o-ngeveer 30-jarige jongeman, zijn lengte bedroeg circa 1.75 m. Hij droeg een bril en had een groot lid teken van de rechter mondhoek naar het midden van de wang. Hij maakt deel uit van een van de geheime diensten der Tsjechische regering en wel die van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Neu mann had een pakje met Nederlandse bankbiljetten ten bedrage van f 5000.en een flesje geheime inkt bij zich. Toen Neumann begin 1951 opnieuw naar Nederland kwam, werd hij gevolgd ten einde zijn bewegingen in Nederland te con troleren. Daarbij bleek, dat het inderdaad zeer onwaarschijnlijk was, dat hij een con troleur van de boekhouding der legatie was, daar hij het bewijs leverde een uit stekende spionnage-training te hebben ge had en bij zijn activiteiten in Den Haag duidelijk toonde, dat hij rekening hield met de mogelijkheid geschaduwd te worden. Wanneer hij zijn hötel in de Molenstraat in Den Haag verliet, keek hij eerst voorzich tig om zich heen. Onderweg maakte hij zo nu en dan zijn veters vast en keek daar bij achter zich om te zien of hij ook ge volgd werd. Eens keerde hij resoluut op zijn schreden terug om op die manier zijn eventuele voltgera in verwarring te brengen. Desondanks kon worden geconstateerd, dat hij in een dansgelegenheid een bespre king had met een Nederlander, wiens identiteit later kon worden vastgesteld. Deze Nederlander, die zich König noemde, had enige jaren na de oorlog in Praag ver blijf gehouden. Het is later komen vast te staan, dat hij reeds in die tijd voor de Tsjechische geheime dienst heeft gewerkt. De vrouw van König werkte op de Neder landse legatie. Enige maanden later kreeg de B.V.D. zekerheid, dat deze Nederlander inderdaad op clandestiene wijze berichten doorgaf, die kennelijk bestemd waren voor de Tsjechi sche geheime dienst. Deze- berichtgeving geschiedde volgens het systeem van de „dode brievenbus". Er kon namelijk worden geconstateerd, dat de Nederlander op een avond een ogen schijnlijk leeg sigarettendoosje deponeerde in een tramhuisje op een der drukste pun ten van Den Haag. De B.V.D. wist van de inhoud van het doosje, een op zeer dun papier in het Duits geschreven bericht, een fotocopie te ma- Amsterdam is waarschijnlijk, de enige stad in Europa die een politie-agent in dienst heeft die tevens beroepbaar is als predi kant. Het is agent C. Uidrnn die in 1947, door zijn chefs daartoe in staat gesteld, de colleges in de godgeleerdheid ging vol gen, welke studie hij thans met goed gevolg volbracht heeft. Gisteravoyid hield de agent-dominé in de N. Z. kapel te Amster dam zijn eerste preek. Na 17 Januari is ds. Uidam beroepbaar en dan denkt hij de politiedienst te verlaten. Op de foto's: agent Uidam en ds. Uidam ken. Geconstateerd werd, dat het doosje in handen kwam van een Tsjech, die als handlanger van Neumann optrad. Op regelmatig terugkerende tijden werd telkens op geheel verschillende plaatsen in Den Haag op soortgelijke wijze een bericht gedeponeerd, soms weer in een sigaretten doosje, dan weer in het toilet van een lunchroom, ook wel eens achter een brie venbus. De papiertjes met de berichten werden dan met kauwgom bevestigd. Uit de inhoud van deze berichten, die alle in handen van de B.V.D. zijn gevallen, bleek duidelijk de bedoeling om aan de Tsjechische geheime dienst inlichtingen van vertrouwelijke en geheime aard te doen toekomen. Het zijn deels berichten over de toestand in Nederland; voor een deel inlichtingen betreffende de Neder landse houding ten aanzien van belangrijke buitenlandse problemen, die König van een ingewijde moet hebben ontvangen. Ook deze ingewijde kon worden geïdentificeerd. Voorts bracht König rapport uit over de activiteit hier te lande van Tsjechische emigTanten, die om politieke redenen na 1948 naar Nederland waren gevlucht. De instructies, welke de Tsjechische ge heime dienst aan König deed toekomen, werden op gecamoufleerde wüze verzon den. Neumann liet zich uit Nederland een aantal onbeschreven prentbriefkaarten toe zenden. De rechter bovenhoek van deze briefkaarten werd gesnlitst en tussen deze beide delen werd een microfilm, waarop in structies stonden, aangebracht, op de plaats waar gewoonlijk de postzegel wordt ge plakt. Daarna werden de helften weer op elkaar geplakt. Deze briefkaarten werden per brief naar Nederland gezonden, hier van een postzegel voorzien, die precies op de haast onmerkbare verhevenheid werd geplakt en daarna werd de briefkaart door de handlanger van Neumann hier te lande aan het adres van König verzonden. De B.V.D. heeft van al deze instructies kun nen kennis nemen. De foto-copieën zijn in het bezit van deze dienst. Aangezien deze handelingen door König werden bedreven vóór de in werking tre ding van de wijzigingen in het Wetboek van Strafrecht op het gebied van de spion- nage, was het onmogelijk een strafvervol ging tegen nem in te stellen. Na de wijzi ging van het Wetboek van Strafrecht was het contact tussen deze Nederlander en de Tsjechische geheime dienst om geheel an dere redenen geëindigd. De politie heeft echter nog een appeltje met König te schillen naar aanleiding van zijn spionnage-activiteit in Praag. Neumann zond onder meer de instructie naar Nederland hem volledig op de hoogte te houden van de zwakke punten in het privé-leven van Nederlanders, die om de een of andere reden naar Tsjechoslowakije kwamen (financiële positie, drank, vrouwen) ten einde daarvan gebruik te kunnen maken en hen eventueel in een val te lokken. Hij zou deze personen dan door middel van chantage dwingen om voor zijn spionnage-organisatie te werken. Neumann vroeg voorts informaties over verschillende met name genoemde Nederlanders ten ein de na te gaan of dit ook wellicht toekom stige spionnen zouden kunnen zijn. Neumann's arbeidsterrein bleek op inter nationaal terrein te liggen. Zo probeerde hij om via Nederlandse kanalen inlich tingen te verkrijgen over de besprekingen, die door de Nederlandse delegatie in Lake Succes werden gehouden. Daartoe verzond hij uitgebreide vragenlijsten naar Den Haag. Een foto met het signalement van Neu mann zal naar het buitenland gezonden worden, ten einde Nederlands bondgenoten tegen hem te waarschuwen. De Nederlandse regering doet voorts mededelingen over de geheime werkzaam heden van de in Brussel geaccrediteerde Tsjechische militaire attachés Horsky en Hoppe. Deze verzamelden ook inlichtingen in Nederland en kwamen daartoe herhaal delijk „voor hun genoegen", dus als privé- personen, naar ons land. In Juli 1949 kwamen Jiri Horsky, gebo ren in Bratislava op 26 November 1909, alias Berger, alias majoor Winterstein. zijn vrouw en zijn chauffeur Svoboda naar Ne derland. Tijdens hun verblijf bleek de chauffeur een zeer groot aandeel te hebben in de werkzaamheden van Horsky. Er werd een rondreis gemaakt door Nederland, waarbij foto's werden gemaakt van de mi litaire vliegvelden Valkenburg, Eelde, Twente en Soesterberg. Voorts werd de luchtvaarttentoonstelling op Ypenburg be zocht, waar zeer veel vliegtuigen werden gefotografeerd. Foto's werden eveneens ge maakt van de sluizen in IJmuiden en van de havenwerken in Hoek van Holland. Speciale belangstelling werd aan de dag gelegd voor de Fokkerfabrieken. Horsky zag kans een tussenpersoon te recruteren, die hem over deze fabrieken volledig moest inlichten, zulks wegens de fabricage van Gloster Meteors. De B.V.D. was van deze relaties geheel op de hoogte. Daar Horsky zich ook in België aan spionnage schuldig maakte, verzocht de Belgische regering aan Tsjechoslowakije om Horsky terug te roepen. Hij werd in October 1949 vervangen door Miroslaw Hoppe, die op 22 April 1915 te Roudnice geboren is. Begin 1950 kwam Hoppe in contact met iemand in Nederland, met wie hij in de jaren 1950 en 1951 voortdurend in relatie is gebleven. Hoppe stelde deze man een groot aantal vragen ten einde deze door een aantal te recruteren spionnen te doen beantwoorden. Hoppe verlangde onder meer een nauw keurige opgave van alle bijzonderheden over Nederlandse militaire vliegvelden; een opgave van de belangrijkste bruggen en viaducten in de grote verkeerswegen, met foto's van deze objecten. (Er moesten men sen op de foto's staan om de afmetingen van de objecten te doen uitkomen). Voorts een opgave van de maréchaussée-kazernes en het aantal divisies, waaruit dit wapen bestaat; een opgave van de namen van de bevelhebbers en van de sterkte van de legeronderdelen, welke door hen worden gecommandeerd; bijzonderheden over de strategische ligging van Rotterdam, Am- De Tsjech dr. Oldrich Neumann, de cen trale figuur in de spionnage-affaire, waar over elders op deze pagina onthullingen gedaan worden. sterdam en Den Helder, van welke laatste plaats Hoppe een uitstekende kaart bezat; nauwkeurige gegevens over de fabriek bij de Hembrug; gegevens over het aantal Ne derlandse troepen, dat naar Duitsland zou gaan; antwoord op de vraag, op welke vliegvelden de Engelse Meteor-straaljagers en op welke vliegvelden Amerikaanse straaljagers worden gebruikt; een opgave van het bedrag van geheime fondsen op het militaire budget van 1951, en gegevens over vliegtuigbouw bij De Schelde te Vlissingen. Verder verlangde Hoppe te weten waar zich de uit Amerika gezonden tanks bevin den. Hij vroeg voorts een compleet stel Ne derlandse stafkaarten, gegevens over de D.A.F.-fabrieken te Eindhoven, inlichtin gen over de verhouding tussen Nederland se en Amerikaanse soldaten, een opgave van de zich in Nederland bevindende oor logsindustrieën (de ligging daarvan diende op een kaart aangegeven te worden, met Shakespeare: Alle dingen worden met meer hartstocht nagejaagd dan genoten. (Uit The Merchant of Venice) aanduiding van grote wegen en spoorlijnen in de omgeving); een opgave van het aan tal arbeiders in deze bedoelde bedrijven, onder mededeling tevens van détails om trent grondstoffen-voorziening, energie levering en productie-omvang; opgave van de vitale punten van deze bedrijven (ketel huizen en plaats waar de electrische kabels de fabrieken binnengaan); mededelingen over de bouw van een nieuwe Philips- fabriek en van een nieuwe olieraffinaderij; inlichtingen omtrent electrische centrales, met specificatie van de plaatsen waar de kabels de centrales verlaten; plaatsen, waar in Nederland atoomonderzoek geschiedt. Ook werden tijdschriften en brochures ge vraagd, waarin gegevens voorkomen om trent vooraanstaande militairen. Op sommige van deze vragen zijn van tijd tot tijd inlichtingen verstrekt, die af komstig waren uit zogenaamde open bron nen: kranten, tijdschriften en dergelijke. Hoppe betaalde zijn informant zo nu en dan een som geld, die steeds aan de B.V.D. werd doorgegeven. Hoppe heeft zich tegenover deze infor mant er over uitgelaten, dat hij zeer nauwe relaties onderhield met de tweede secreta ris van de Russische ambassade te Brussel. Hoppe was een veel kundiger man dan zijn voorganger Horsky. Wanneer Hoppe in Nederland in een hotel overnachtte, on derzocht hij eerst de muren van zijn kamer om te weten te komen, of er ook ergens microfoons verborgen waren. Hij gaf met potloodstreepjes precies de plaats aan, waar zijn koffer stond, ten einde te kunnen controleren of iemand wellicht tijdens zijn afwezigheid belangstelling voor de inhoud gehad zou hebben en daarbij de koffer zou hebben verschoven. Ook tussen de kast deuren klemde hij een papiertje, om na te gaan of men deze had geopend. Tijdens zijn reizen in Nederland legde hij bijzondere belangstelling aan de dag voor IJmuiden en verschillende kazernes. BEIROET. (Reuter). De Libanon, Sy rië, Irak en Jordanië zijn in principe be reid toe te treden tot een verdedigings organisatie voor het Midden Oosten, zoals voorgesteld door Engeland, Amerika, Frankrijk en Turkije. De vier staten zou den echter zoeken naar een manier om een botsing met Cairo te vermijden. De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken heeft Maandagavond de diploma tieke vertegenwoordigers van de Arabische landen uitgenodigd voor een bespreking over het voorstel tot een verdedigings organisatie voor het Midden Oosten. De minister zal uitleggen, waarom Egypte het voorstel heeft afgewezen. De Libanese minister van Buitenlandse Zaken heeft in een telegram naar Caïro ge vraagd welke de Egyptische houding zou zijn als Libanon instemt met een toetreding tot het commando. Convooidienst De Suezkanaalmaatschappij heeft Maan dag bekendgemaakt, dat met ingang van Dinsdag om de andere dag een convooi in Noordelijke of in Zuidelijke richting door het kanaal zal varen, 's Nachts zullen al leen schepen, die zelf zoeklichten hebben, van het kanaal gebruik mogen maken. De maatschappij heeft deze maatregelen getroffen met het oog op de algemene sta king van de Egyptische arbeiders te Port Said, die belast zijn met het meren van schepen en die voor de bediening van de zoeklichten moeten zorgen. DJAKARTA. (Aneta). De minister-pre sident van Indonesië, dr. Sukiman, heeft Maandagmorgen onhuld, dat er „een sa menzwering met steun uit het buitenland" gaande was, die aanslagen beraamde op het leven van president Sukarno, vice-pre sident Hatta, diverse ministers en oud-mi nisters. Deze verklaring werd gegeven in ant woordt op een interpellatie van Tan Po Goan over de arrestaties en razzia's die door de regering omstreeks medio Augus tus van dit jaar in Djakarta, Medan en andere plaatsen zijn uitgevoerd. De gevan genen, die hierbij betrokken waren, heb ben reeds bekend. De actie had ten doel liquidatie van de republiek en vervanging door „negara republik Indonesia Sedjati" (waarachtige Indonesische republiek). De premier zette uiteen, dat de situatie, voor al in Oost-Preanger en elders, reeds enige tijd onhoudbaar was als gevolg van ram- pok en agitatie,, zodat een bilksemsnel toe slaan wenselijk was in de situatie, die een evenbeeld was van de vroegere Madioen- affaire. Over de gearresteerde parlements leden zei de premier, dat er bewijzen aan wezig waren, dat deze parlementsleden be trokken waren bij de vorming van een illegaal fonds, waarvan de portée nog niet volledig bekend is. De premier zeide cor rectie toe, voor het geval het optreden van plaatselijke autoriteiten onjuist is geweest. Het totaal aantal gevangenen werd door dr. Sukiman op 15000 geschat. Naar aanleiding van een vraag over op heffing van de staat van oorlog en beleg, verklaarde de minister-president, dat de tijd hiervoor nog niet rijp was. Hij besloot met de hoop uit te spreken, dat het parle ment begrip zou hebben voor het rege ringsbeleid, zodat er een nauwe samen werking ontstaat in de pogingen om de moeilijkheden van het land te boven te komen. De uit vertegenwoordigers van alle par tijen bestaande grondwetscommissie van het Soedanese parlement heeft aan de secretaris-generaal der UNO, Trygve Lie, en de ministers van Buitenlandse Zaken Van Engeland 'en Egypte telegrammen ge zonden, waarin wordt gezegd, dat het con dominium van 1899geëindigd is, en de UNO verzocht wordt een commissie te zen den, die toezicht moet houden op de in voering van een nieuwe grondwet. De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Mohammed Salah El Din Pasja, heeft verklaard, dat Egypte in het vervolg het bestuur en de gouverneur-generaal van de Soedan zal negeren. Met het oog op de reacties van Engeland kunnen de practische, definitieve maatre gelen voor de Soedan slechts geleidelijk worden genomen, aldus de minister. (Telegrafisch van onze correspondent te Soerabaja) Tijdens een bridge-partij ten huize van de heer Koopman te Sanoer (6 km ten Zuiden van Den Pasar, op Bali) zijn de Nederlanders Koopman (een kunsthande laar) en Ten Brink (agent van de N.V. Esser) door gemaskerden met een stengun neergeschoten. De slachtoffers werden doorzeefd. Mevrouw Koopman en een andere gast, de Menadonees Pendi, konden zich redden door het te doen voorkomen alsof zij even eens waren doodgeschoten. De woning, waarin zich veel kunstschat ten bevonden, werd geheel overhoop ge haald. Het is nog niet bekend wat er ge stolen is. De kampongbevolking bood de overlevenden geen hulp. Gedurende de laatste maanden heerst er op Bali een ware terreur van rovers en moordenaars. Gemiddeld werden in die periode tien moorden per maand gepleegd. LONDEN (Reuter). De nieuwe Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, zal de volgende week Maandag of Dinsdag naar Parijs gaan om de Britse de legatie bij de algemene vergadering der U.N.O. te leiden, aldus een woordvoerder van het ministerie. Men verwacht, dat Eden in Parijs be sprekingen zal voeren met Dean Aeheson en Robert Schuman, zijn Amerikaanse en Franse ambtgenoten. Anthony Eden heeft Sir Francis Shepherd, ambassadeur in Perzië, verzocht onmiddel lijk naar Londen te komen voor overleg in zake het Perzische oliegeschil. Meerderheid thans 18 De absolute meerderheid van Churchills regering in het Lagerhuis is Maandag tot 18 gestegen. In het kiesdistrict Argyll (West-Schotland), waarvan de uitslag thans bekend is, behaalde de conservatieve candidaat majoor Duncan McCallum 21.191 stemmen, het Labourlid R. Young 9.929. De Labour-partij heeft de zetel van de Schotse Westelijke eilanden behouden. Haar candidaat behaalde een meerderheid van 1.330 stemmen. GENèVE, 29 October (Reuter). Zon dag zijn in Zwitserland verkiezingen ge houden voor 196 zetels van de Nationale Raad (Tweede Kamer). Op het kanton Bern na zijn de uitslagen bekend. Het door de partijen behaalde aantal zetels luidt: Radicalen 51 zetels (verlies 1) Socialisten 51 zetels (winst 3) Katholieke Conservatieven 48 zetels (winst 4) Boerenpartij 23 zetels (winst 2) Onafhankelijken 9 zetels (winst 1) Communisten 5 zetels (verlies 7) Liberaal Conservatieven 5 zetels (verlies 2) Verwacht wordt, dat in het kanton Bern de radicalen tenminste een zetel zullen be halen en dat de socialisten daar een zetel zullen verliezen. De verdeling van 624 van de 625 zetels in het Lagerhuis is als volgt: Conservatieven 321 (netto winst 23). Labour 294 (netto verlies 20). Liberalen 6 (netto verlies 3). Overigen 3. De-nationalisatie Frank Fowler, voorzitter van de Britse organisatie voor het wegvervoer, heeft op een persconferentie plannen bekend ge maakt voor het ongedaan maken van de nationalisatie van het Britse vervoer over de weg. Het betreft hier een geleidelijke „de- nationalisatie", waarbij als eerste stap voorzien wordt in de opheffing van de maximum-afstand van 25 mijl voor parti culiere ondernemingen. Verder zou een li centiestelsel ingevoerd worden, dat het de particuliere bedrijven mogelijk zou maken geleidelijk aan hun werkzaamheden te her vatten. De uitvoering van het plan zou twee jaar in beslag nemen. Fowler deelde nog mede, dat het genatio naliseerde vervoersbedrijf thans 40.000 voertuigen bezit. LATER OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, later ook op klaringen. Hier en daar ochtendmist. Weinig wind. Ongeveer dezelfde tem peraturen. 31 October Zon op 7.31 uur, onder 17.16 uur. Maan op 9.01 uur, onder 17.04 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 30 October Hoog water: 3.10 en 15.25 uur. Laag water: 11.03 en 23.29 uur. Woensdag 31 October Hoog water: 3.44 en 16.02 uur. Laag water: 11.49 uur. 'iiiiiiiiiuiiiiiuiiuiii

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1