Wijzigingen in wetsontwerp Toezicht cred iet wezen Een plan om in Zandvoort 570 flatwoningen te bouwen Wereldnieuws EEN KLEINE INFECTIE RR Voorlopige einddatum 1 Januari 1956 Mobilisatie in Zuid-Korea De radio geeft Woensdag Levering van Perzische olie aan het Westen Van het complex zou later een hotel te maken zijn PANDA'S TOCHT NAAR ILLIRANIA Natuur en landschap dienen beschermd Amerikaans plan: DOUWE EGBERTS Sociale gelijkstelling Fransen en Nederlanders Handhaving van de veiligheid van het rijk Inkrimping van personeel b\j Corodex in Zandvoort „Mensen van goeden wille" DINSDAG 30 OCTOBER 1951 Naar aanleiding van het door de minister Van Financiën met de commissie van rap porteurs uit de Tweede Kamer gepleegde overleg inzake het wetsontwerp Toezicht Credielwezen is een tweede Nota van Wij gingen ingediend. De ministers van Financiën en van Justi tie hebben daarbij de geldigheidsduur der wet voorlopig beperkt tot 1 Januari 1956. In de considerans is thans vermeld, dat hiermede beoogd wordt met de toepassing der wet ervaring op te doen. Over het strijdpunt of de voor de Nederlandse Bank gevraagde bevoegdheid tot het geven van algemene voorschriften een tijdelijk of een blijvend karakter behoort te hebben be hoeft daardoor thans niet te worden be slist. Dit punt kan te zijner tijd nader wor den overwogen. Een andere wijziging is, dat artikel 10 wordt gesplitst naar gelang algemene voor schriften worden gegeven wegens de taak van de Nederlandse Bank inzake het regu leren en stabiliseren van de waarde der Nederlandse geldeenheid of ter bevordering van solvabiliteit en liquiditeit der crediet- instellingen. Voor het eerste geval is de procedure thans aangevuld met de bepaling, dat de voorschiften bij de wet moeten worden be krachtigd indien de Bankraad terzake aan de Kroon een ongunstig advies uitbrengt. Ten aanzien van de bedrijfseconomische voorschriften is bepaald, dat voor ieder van de vier groepen credietinstellingen een commissie van advies wordt ingesteld. De leden van deze commissies worden be noemd door de minister van Financiën uit dubbeltallen, opgemaakt door de respec tieve representatieve bedrijfsorganisaties. Indien de desbetreffende commissie van advies over een bedrijfseconomisch alge meen voorschirft een gunstig advies aan de Kroon uitbrengt zal deze het voor schrift kunnen goedkeuren. Indien het ad vies ongunstig mocht luiden en de Kroon van oordeel is dat een voorziening terzake dient te worden getroffen, dan zullen de algemene voorschriften op bedrijfsecono misch gebied bij de wet worden gegeven. Voorts is bepaald dat aan een centrale credietinstelling (de Centrale Landbouw- credietbank) ook voorschriften kunnen worden gegeven die niet betrekking heb ben op haar zelf, maar op de gezamen lijke van de bij die centrale credietinstel ling aangesloten locale banken, al of niet tezamen met de centrale bank zelf. Door deze bepaling wordt toegemoet gekomen ADVERTENTIE is heel dikwijls het begin van veel en vaak zeer langdurige narigheden. Zuivert en ontsmet open huidplekken met de krachtig desinfec- j HELDERE .terende, genezende vloeistof geen gaas of pleisters geen vlekken De Zuid-Koreaanse minister van Defen sie heeft medegedeeld, dat alle mannelijke Koreanen van 19 tot 26 jaar voor de mili taire dienst opgeroepen zullen worden „on geacht hun huidige werkzaamheden en hun publieke status." De Koreanen, zo zeide hij, moeten een strijdkracht organiseren, die het hun mogelijk maakt Zuid-Korea alleen te verdedigen. In een Noord-Koreaans legerbericht wordt melding gemaakt van het tot zinken brengen van drie geallieerde schepen bij een landingspoging op de Westkust van Korea ten Zuiden van Hadjoe. De 103 ge lande militairen waren gevangen genomen. De landingspoging was Zondag uitgevoerd. Vier andere schepen werden ernstig be schadigd. TOKIO (Reuter). De wapenstilstands commissie voor Korea is vandaag opnieuw te Panmoendjom bijeengekomen om de be spreking over een besrtandslinie voort te zetten. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Hoorspel. 12.10 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Amusementsmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Platen. 14.15 Alt, cembalo en piano. 14.45 Voor meis jes. 15.00 Kamerorkest en soliste. 15.40 Blok fluit 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Kinderkoor. 17.20 Orgel. 17.45 Regeringsuitzending 18.00 Nieuws. 18.15 Zigeunerkwintet. 18.30 RVU. 19.00 Spectrum van het Christelijk organisa tie- en verenigingsleven. 19.15 Boekbespre king. 19.30 Commentaar op de familie-com petitie. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Kerkdienst. 21.30 Vocaal ensemble, Bach- orkest en solisten. 22.10 Platen. 22.30 Inter nationaal Evangelisch Commentaar. 22.40 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.20 Hoe zit dat met mijn kind?. 23.35—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Tussen twee plaatjes gezegd. 8.50 Voor de huisvrouw 9.00 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 10.30 Pla ten 10.45 Voor de vrouw. 11.00 R.V.U. 11.30 Platen. 12.00 Voordracht. 12.15 Accordeon. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Accordeon. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 13.45 Platen. 14.00 Gespro ken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinder koor. 15.20 Piano. 15.30 Voor zieken. 16.10 Voor de jeugd. 17.40 Platen. 18.00 Nieuws. 18.20 Actualiteiten. 18.35 Amusementsmu ziek. 19.00 Klankbeeld. 19.20 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Muzikale causerie. 20.15 Opera. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.25 Orgel. 23.45—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.30 Weerberichten. 12.34 Platen. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.00 Concert. 16.30 Platen. 16.45 Internationale universiteit. 17.00 Nieuws. 17.10 Dansmuziek. 17.30 Instrumentaal kwintet. 17.50 Boekbe spreking. 18.00 Klankbeeld. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Actualiteit. 20.15 Opera. 23.00 Nieuws. 23.05 Verzoekprogramma. 23.30 —24.00 Lichte muziek. aan een van de zijde van het landbouw- credietwezen geuite wens. Uit het wetsontwerp is gelicht de bepa ling, dat voor vergroting van het maat schappelijk kapitaal der geregistreerde credietinstellingen toestemming van de Nederlandse Bank is vereist. Bij de beroepsprocedure is als adviserend college de Raad van State, afdeling voor de geschillen van bestuur, ingeschakeld, in plaats van de adviescommissie uit de Bankraad. Tenslotte is ingetrokken de bepaling, dat bij Koninklijk Besluit zal kunnen worden vastgesteld, dat het woord sparen of vor men daarvan verboden zijn bij de aandui ding van de werkzaamheid van andere dan spaarbanken. WASHINGTON. (AFP). Het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft er bü de Perzische premier, dr. Mossadeq, en Engeland op aangedrongen het eens te worden over een voorlopig plan voor de levering van olie aan het Westen. Volgens dit plan zou Perzië de Westelijke landen een deel van de opgeslagen Perzische olie, te weten 2 millioen ton ter waarde van 40 millioen dollar, leveren. Dit voorstel, aldus verluidt in Washing ton, is een onderdeel van een plan van het ministerie van Buitenlandse Zaken voor het weder opnemen van directe besprekin gen tussen Engeland en Perzië. Volgens kringen in de Amerikaanse hoofdstad zou Mossadeq het voorstel heb ben aangenomen. Engeland zou echter voorbehoud maken. Radio-Teheran heeft Maandagavond „de lieden in Washington" gewaarschuwd, dat zij dienden in te zien, „niet alleen met premier Mossadeq te maken te hebben, maar met 18 millioen Perzen, die vastbe raden bij hun besluit blijven". De radio, die eigendom is van de rege ring, gewaagde van de onderhandelingen, die op het ogenblik in Washington tussen dr. Mossadeq en de Amerikaanse regering gevoerd worden. „De Verenigde Staten", aldus radio Teheran in een officiële uit zending, „dienden te weten, dat iedere overeenkomst, die de Britten in staat zou stellen winst te maken uit de olieproduc tie, strijdig zou zijn met de Perzische wet op de nationalisatie van de olie-industrie en daarom onaanvaardbaar is. Wij staan er nog steeds op, dat wij onze olie recht streeks aan de afnemers verkopen", aldus radio Teheran. Nasrollah Entezam, de Perzische ambas sadeur in Amerika, is Maandag uit New York naar Parijs vertrokken om de zitting van de algemene vergadering der UNO bij te wonen. Desgevraagd antwoordde Ente zam er zeker van te zijn, dat de Perzische oliekwestie buiten de UNO om tot een op lossing zou worden ^gebracht. Hij voegde aan deze verklaring verder niets toe. ADVERTENTIE Verzamelaars van lucifersdoosjes „phil- lumenisten" noemen zij zich zelf met een deftig woord houden in het Bonnington- hótel in Londen een grote tentoonstelling van hun collecties waarop onder meer deze inzending uit Holland te zien valt. Zij dateert uit de tijd van voor de eerste we reldoorlog, toen vele fabrikanten portretten van leden van het Oranjehuis misbruikten voor reclame-doeleinden. De heer N. W. van Meggelen te Den Haag heeft tot het gemeentebestuur het ver zoek gericht de gronden langs de Noord Boulevard, die in het wederopbouwplan bestemd zijn voor de bouw van flathótels te mogen kopen. Daar over de gronden, direct grenzend aan het Boulevard-centrum aan het einde van de Zeestraat geprojec teerd, reeds onderhandelingen gaande zijn met een andere gegadigde, reflecteert de heer Van Meggelen nu naar het noorde lijker gelegen terrein, voorbij de Karei Doormanschool en paviljoen Kiefer. Omdat- in het huidig tijdsgewricht de bouw van flathótels niet rendabel te ma ken is, wil de heer Van Meggelen overgaan tot de bouw van normale woonflats, welke later, zonder veel kosten tot flathótel kunnen worden verbouwd. Het is zijn be doeling vier grote en twee kleinere com plexen te stichten, tezamen bevattende 570 flatwoningen. Door de directeur van Publieke Werken is de kostende prijs voor de hiervoor beno digde gronden gecalculeerd op 22.80 per m2, een prijs, waarmede de heer Van Meg gelen accoord gaat. Onderhandelingen hier over worden echter nog gevoerd met het ministerie van Wederopbouw en Volks huisvesting. Het ligt daarbij in de bedoeling van de verzoeker, nog dit jaar te beginnen met de bouw van het eerste complex, bestaande uit twee bouwblokken van vier verdiepin gen, een tussenbouw van twee verdiepin gen en een achterbouw, gedeeltelijk van twee- en negen verdiepingen. Dit complex omvat 125 flatwoningen, 36 boxengarages, een snelbuffet, een winkel met magazijn, een café-restaurant en drie tennisbanen met clublokaal, waarvoor een stuk grond benodigd is van 11495 m2. De verzoeker is bereid de voorwaarde te aanvaarden, dat dit gebouwencomplex steeds een ondeel baar geheel moet blijven, in eigendom van één enkele eigenaar (particulier of rechts- (Van onze correspondent te Parijs) Dezer dagen is op het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken tussen de secre taris-generaal Parodi en de Nederlandse ambassadeur Baron van Boetzelaer van Oosterhout een overeenkomst getekend, waarbij in de toekomst de Nederlanders in Frankrijk en de Fransen in Nederland ge lijke sociale rechten als de overige bewo ners genieten zullen. Met deze nieuwe overeenkomst, getekend in het kader van het pact van vijf werd, zo merkte men in officiële kringen op, een nieuwe stap gezet op de weg die leiden moet naar een intiemere politieke samen werking tussen beide landen, waarvan de belangen, sociaal, cultureel en militair, zo steeds nauwer met elkander verbonden worden. persoon), opdat hierdoor deze gebouwen later als flathótels, vacantiehuizen, e.d. kunnen worden geëxploiteerd. Voorts heeft deze verzoeker gevraagd het optierecht voor de aankoop van de noor delijker gelegen gronden langs de Noord boulevard gedurende maximaal twee jaar. De heer Van Meggelen wil met de bouw van het eerste complex aanvangen zodra de besprekingen met het ministerie tot resultaat hebben geleid. Daar de commissie van bijstand voor Publieke Werken adviseert deze belang rijke transactie zoveel mogelijk te steunen, verzoeken B. en W. aan de raad, in de raadsvergadering van 6 November het col lege te machtigen, de onderhandelingen op de genoemde basis af te sluiten en voor het geval, dat de beslissing van het Rijk zóda nig uitvalt, dat bij een grondprijs van 22.80 per m2 de gemeente bij de grond- transactie verlies zou lijden, te trachten een prijs te bedingen, die dit verlies zo ge ring mogelijk doet zijn. De minister van Binnenlandse Zaken heeft, mede namens de overige ministers, aan de Tweede Kamer de Memorie van Antwoord doen toekomen over het wets ontwerp Uitvoering van artikel 196 der Grondwet. Dit artikel betreft de handha ving van de veiligheid van het rijk in bui tengewone omstandigheden. In het voorlopig verslag is de bedenking geuit, als zou het wetsontwerp een aanslag betekenen op het hoge goed van de rechts staat. De regering merkt op, dat het ont werp bedoeld is als een wettelijke regle mentering van een voorziening, die in een toestand van nood kan worden getroffen. Het komt de regering voor, dat men aan de eisen van de rechtsstaat meer tegemoet komt, indien men deze voorzieningen zo veel en zo goed mogelijk te voren regle menteert dan indien een regering het daar buiten zou moeten stellen. Voorts wil de regering niet nalaten op te merken, dat het handelen van de overheid zich steeds vol trekt onder verantwoordelijkheid tegenover parlement en rechter. In het Voorlopig Verslag is critiek geuit op de regeling van de internering. Ter verduidelijking van de gedachten- gang, welke de regering heeft gevolgd met betrekking tot de mogelijkheid van inter nering wordt opgemerkt, dat de internering gezien moet worden als een op beleidsover wegingen rustende bestuurshandeling. Daarom heeft de regering er bezwaar tegen de rechterlijke macht over een internering te doen beslissen. Zij heeft anderzijds een open oog voor de bezwaren, welke tegen de voorgestelde regeling zijn ingebracht. Het voornaamste bezwaar is gemaakt tegen de omstandigheid, dat de instantie, die de internering in de regel gelast, in be roep ook zelf over haar handhaving beslist. Om dit bezwaar te ondervangen, wordt bij nota van wijziging voorgesteld, deze beslis sing te leggen bij een commissie, die door de Kroon op voordracht van de minister president wordt benoemd. De regering merkt voorts op, dat zij de buitengewone bevoegdheden, omschreven in het wetsontwerp, wenst te blijven beper ken tot de handhaving van de openbare orde, rust en veiligheid, derhalve tot de handhaving van de inwendige veiligheid. Dit heeft tot gevolg dat het wetsontwerp dient te worden beschouwd als een gedeel telijke uitvoering van artikel 196 der Grondwet, welk artikel ook handhaving van de uitwendige veiligheid noemt. De regering zal bevorderen, dat binnen zeer afzienbare tijd bij de Staten-Generaal een wetsontwerp aanhangig zal worden ge maakt ter vervanging van de wet van 23 Mei 1899, dat tot strekking zal hebben voorzieningen te treffen met het oog op de handhaving zowel van de uit- als de in wendige veiligheid van het rijk. ADVERTENTIE BK SSTR HARRIS TWEEDJASSEN De Gereformeerde Kerk te Oosterend op Texel bestaat Vrijdag 2 November hon derd jaar. ADVERTENTIE Minder orders door bouwstop In de loop van deze week zullen bij de Corodexfabrieken te Zandvoort éénendertig arbeiders worden ontslagen. Over enkele weken zullen nog 39 personeelsleden, hoofdzakelijk arbeiders en ook enige leden der administratie ontslag krijgen. De directeur van Corodex, de heer H. Lochner, deelde ons mee dat hij in samen werking met de vakorganisaties en het ar beidsbureau tot dit ontslag was overgegaan. Een aanzienlijke vermindering der werk zaamheden, bijna geheel te wijten aan de bouwstop, noopte hem daartoe. Corodex fabriceert voornamelijk elecfcro-technisch materiaal voor de woningbouw en daar er bijna niet gebouwd wordt en de grossiers bovendien over grote voorraden beschik ken, worden zo goed als geen orders meer geboekt. Bij eventuele opheffing van de bouwstop zal het tenminste vier a vijf maanden duren voordat de productie her vat kan worden. De fabricage van andere producten gaat gewoon door. Men is reeds geruime tijd met de Nederlandse regering in bespreking om ingeschakeld te worden in de wapenleveranties. Opdrachten laten echter nog op zich wachten. De heer Locher deelde nog mee dat aan verdere inkrimping van het personeel niet gedacht wordt. Na opheffing van de bouw stop zal het personeel weer worden uitge breid. 23. Zonder acht te slaan op het gejammer van de deerniswekkende Jolliepop, bleef Graaf Isen Grim voortgaan met het heen en weer schudden van Joris Goedbloed. Het stond voor hem vast dat deze, die zo plotseling en onzacht op zijn weg geplaatst was, er intussen in was geslaagd om zich meester te maken van het Keizerlijk Erekruis; en wij weten, dat de graaf daar in maar al te zeer gelijk had. Nu was Joris eerst een beetje versuft van het verkeers ongeval, en hij liet zich domweg heen en weer schudden; maar gaandeweg kwam hij weer bij misschien wel door het schudden en toen ontwaakte meteen zijn gebruikelijke spitsvondigheid weer. Toen Isen Grim hem voor de derdeof vierde maal toebulderde: „Waar is die medaille?" toen antwoordde hij onver wacht met heldere stem: „Wat maakt ge toch een misbaar, beste vrind! Kijk dan toch eens achter u?" In zijn begeerte naar de medaille deed Isen Grim dat onmiddel lijk maar dat gaf Joris de gelegenheid om hem een zeer nette schop tegen het zitvlak te geven, en die stelde de graaf wel even buiten gevecht. „Het verdriet mij om schranderheid aan bruut geweld te paren," sprak Joris verontschuldigend, „maar ik moest wel! Roepen niet reeds de Oude Denkers ons toe: „Si vis Iovi, para bovi?" Toevallig belandde inmiddels de krachtig voortgestoten edelman tegen Jol- liepop's buik, en ten tweede male deed een schok nu het hoofddeksel van laatst genoemde omhoog springen. Zonder zich om de gevallen graaf of om zijn buikpijn te bekommeren, juichte Jolliepop: „Hoera! Ik kan weer zien!" Dat is fijn, beste vent!", antwoordde Joris. „Zie dan eens of ge de dure medaille ziet, want ik zie hem niet meer!" En dat was zo; de medaille was verdwenen! Bijzonderheden over objecten in de Kennemerduinen De contactcommissie voor Natuur- en Landschapsbescherming heeft het.verslag van haar werkzaamheden voor natuur- en landschapsbescherming in het tijdvak Januari 1950October 1951 gepubliceerd. Voorzitter jhr. mr. M. van der Goes van Naters schrijft in zijn „Ten geleide", dat het verslag geplaatst is in het brandpunt van recente verschijnselen, die hun licht nog ver vooruit zullen werpen: „De ver dediging van het Westen brengt onvermij delijk een mechanisering en nivellering mee, welke allen, die deze verdediging wensen juist terwille van de geestelijke waarden, zo klein mogelijk dienen te hou den. Wij komen dus wèl op voor vogel tjes, grassprietjes en een beetje Veluwse ruimte voor onze stedelijke bevolking. De statistieken maakten deze maand bekend, dat Nederland het dichtst bevolkte land ter wereld is. Wij spreken hier niet over bevolkingspolitiek. Wij juichen toe, het zoeken naar nieuwe wegen. Maar, bij het openen van die kansen dient men zich be wust te zijn, dat de spanning tussen de mens en zijn machinale omgeving gevaar lijk groot wordt en dat „open ruimten" en „stilte-reservaten" een onmiddellijke levensnoodzakelijkheid zijn geworden juist voor de gewone Nederlander. 4 Wat wij van elders gehoord hebben over de lichtvaardige operaties, die men met onze Aarde verricht door beken van stroomrichting te doen veranderen en van bedding te verwisselen, verschilt maar gradueel met wat wij zelf doen: prachtige zoetwater-reserves droogleggen, terwijl de landbouw roept om blijvende waterberg plaatsen. En zo zijn er nog tientallen voor beelden", aldus de voorzitter. Door de commissie werd advies uitge bracht over enkele voorgenomen werken in het Nationale Park De Kennemer Dui nen, te weten het uitgraven van een vallei, teneinde de vroegere vochtige toestand te herstellen en aldus de flora van de voch tige duinvalleien terug te krijgen, het stichten van een kampeerterrein en'het oprichten van een th'eehuis. Tevens werd advies uitgebracht over de voorgenomen stichting van enkele bouwwerken op land goederen' te Heemstede en naaste om geving. Vanwege de plannen om Lekwater naar de waterwinplaatsen van de gemeentewa terleidingen Amsterdam en van het Provin ciale Waterleidingsbedrijf Noordholland te vervoeren, zal een transportleiding moe ten worden aangelegd van Leiduin naar Castricum, die beide winplaatsen met elkaar verbindt. Op uitnodiging van de Provinciale Planologische Dienst werd deelgenomen aan een excursie langs het geprojecteerde tracé van deze ondergrond se leiding, dat met grote zorgvuldigheid bleek te zijn uitgezocht. Ongeoorloofd. In België zijn 18 personen onder wie Juiles Cardijn, een functional van d'e Belgische nationale bank en Emile Maillien, directeur van een be kende Belgische bank, in staat van be schuldiging gesteld wegens het onge. oorloofd handelen in niet-aatigegeven effecten. Volgens de openbare aankla- ger is België voor 22.000.000 francs be nadeeld. Bij de bevrijding van België moesten alle effecten opgegeven wor- den. In het huidige geval werden niet. aangegeven effecten geldig gemaakt met gestolen of vervalste certificaten' aldus de beschuldiging. Ster. Robert Grant Aitken, gewezen astro- noom aan de universiteit van California die beschouwd werd als de grootste autoriteit op het gebied van d'e kennis van de dubbele-sterrenstelsels, is op 88-jarige leeftijd te Berkeley overleden. Tournée. Een groep van 50 vertegenwoor digers van de strijdkrachten van de 21 landen, die troepen naar Korea gezon- den hebben, maken op het ogenblik een tournée door de Verenigde Staten on der auspiciën van het Amerikaanse mi nisterie van Defensie. Studie. Charles Pomerantz uit New York een gewezen kleermaker, die zich aan de studie van vlooien gewijd heeft, ont- ving dezer dagen een exemplaar ter grootte van een rat, gevangen op de Phi. lippijnen. Majoor Robert Trub, die dè vangst deed, heeft de vlo naar Pome- rantz genoemd, die naar hij verklaarde zich werkelijk gevleid voelde door deze onderscheiding. Tekort. In Oostenrijk mag voortaan var- kens- en kalfsvlees slechts op Zaterdag verkocht en in openbare restaurants aangeboden worden. Voorts zullen twee vleesloze dagen gehandhaafd blijven en een aantal andere maatregelen getroffen worden ter bestrijding van het vlees tekort. Vooruitgang. Het nationale inkomen van Japan voor het financiële jaar 1951 zal ruim veertig milliard gulden bedrage®, dat is 27,9 meer dan het vorige jaar! Jungle. De Engelse autoriteiten hebben de jacht op de guerillabende, die de Hoge Commissaris van Malakka, Sir Henry Gurney, op 6 October vermoordde, op- gegeven. Vier leden van de bende zijn gedood, de overigen hebben zicfi on- vindbaar in de jungle weten te ver bergen. Gif. In een te Londen ontvangen bericht van het Chinese persbureau „Nieuw China" wordt gezegd, dat „de Ameri kanen onlangs in Korea opnieuw gif. gas hebben gebruikt". Volgens hét be richt werden op 4 October ten Westen van Tsjoelwon 20 gifgasgranaten op de communistische stellingen afgevuurd. Steun. De Indonesische minister van Voorlichting, A. Mononutu, heeft te Djakarta medegedeeld, dat Indonesië morele steun aan Perzië en Egypte zal verlenen, indien hun geschillen met Engeland voor de Algemene Vergade ring van de UNO te Parijs zouden wor den gebracht. Post(ers). Terwijl 200 politiemannen de posters op een afstand hielden zijn 120 niet-stakende New Yorkse havenarbei ders er Maandag in geslaagd de kade, waar de „Queen Elizabeth",- lag ge meerd, te beréikèn en begonnen met het lossen van de post. Dit is de eerste maal, dat niet-stakers er in geslaagd zijn door de ketting van posters, die reeds 15 dagen het werk in de haven onmogelijk maken, te breken. Er is geen melding gemaakt van geweld daden. Telling. Op 4 November wordt in Italië een algemene telling van de bevolking en van de productiegegevens op het ge bied van industrie, landbouw en han del gehouden. De laatste volkstelling is in 1936 gehouden. Italië telde toen 42.025.000 zielen. Het bevolkingsgetal werd in 1950 op 46.424.000 geschat. Millioenen formulieren met toelichting, met een gezamenlijk gewicht van 750 ton, zijn over de 7.807 gemeenten van Italië verdeeld. Verrassing. De heer Le Roy Prinz, direc teur van een filmmaatschappij te Holly wood, verzamelt vuurwapens. Hij kocht van Amerikaanse Korea-veteranen een landmijn, denkende dat deze ongeladen was. Later bleek hem echter het tegen overgestelde. Hij begaf zich ijlings naar het dichtstbijzijnde politiebureau, legde de mijn op de schrijftafel van de dienstdoende politie-sergeant en ver telde hem daarna wat het was. Het slot was dat de politie een deskundige wist te bereiken, die de mijn onschadelijk maakte. ADVERTENTIE In het afgelopen weekeinde is te Kopen hagen een conferentie gehouden van „men sen van goeden wille", waarop besloten is in April 1952 te Moskou bijeen te, komen om middelen te bespreken voor verbetering van de handel tussen Oost en West. De conferentie werd bijgewoond door hoge functionarissen uit landen achter het „ijzeren gordijn" en twintig communistische en andere functionarissen uit Westelijke landen. Voor de conferentie te Moskou zullen ruim 400 afgevaardigden worden uit genodigd. De bijeenkomst was georganiseerd door prof. Oskar Lange, voormalig Pools afge vaardigde in de Veiligheidsraar, en Robert Chambeiron, voormalig radicaal-socialis tisch lid van de Franse Nationale Vergade ring. De voorzitter van de Sovjet-Russische Kamer van Koophandel, Niesterof, was een der leden van de Sovjet-Russische de legatie. Prof. B. A. M. Barendse O. P. die door het episcopaat der Rooms Katholieke Kerk is benoemd tot bijzonder hoogleraar in de thomistische wijsbegeerte aan de.gemeente lijke universiteit te Amsterdam, he.eft M?aJ" dagmiddag zijn ambt aanvaard met een rede over: „Intellect en rede, een aspect van bet probleem der eenheid en veelheid".

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2