Vrijheidsberovin Mogelijkheid voor artsen om in Australië te practiseren 89.95 Reclame in Amerika „Consumer" als het commerciële geweten NEVER SHARP Zandvoort SfesS Verhouding overheid en jeugdwerk Middenstandscongres -Partij van de Arbeid Amsterdamse Beurs Bloemendaal Jan van der Pigge plNSDAG 30 OCTOBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 EMIGRATIE INTELLECTUELEN Ook voor dierenartsen komt er gelegenheid Bloedtransfusie Vererende uitnodiging Geen crediet voor Eendracht maakt macht Strandweg te breed voor nieuw hotel Schepen voor Israël en Nieuw Zeeland 3? Nationale jeugdconferentie Hoge Veluwe moet 40 ha afstaan voor vliegveld Bevrijdt U Een Paedagogisch forum Sport in 't kort Scheepvaart (Van onze correspondent in Australië) Telkens wanneer wij de somber gestemde berichten lezen over de economische toe stand in Nederland, bevangt ons een gevoel van onbehagen, niet omdat wij geen ver trouwen hebben in de energie en het door zettingsvermogen van onze landgenoten om de moeilijkheden te overwinnen, maar om dat er in het onmetelijke land der tegen voeters eens Nieuw-Holland genaamd onbegrensde mogelijkheden liggen voor de ontplooiing van latente krachten, waarvan helaas geen gebruik wordt gemaakt, tot schade zowel van het kleine vaderland als van het uitgestrekte Zuidland. Wij denken daarbij vooral aan de Ne derlandse intellectuelen, voor wie in het algertieen gesproken emigratie als regel geen mogelijkheid tot oplossing van hun materiële moeilijkheden biedt. Toen wij in een onzer vorige brieven het probleem van emigratie van intellectuelen met een academische graad in verband brachten met de grote reserve, waarmee Australië zich plaatst tegenover de medische weten schap in het buitenland met name West- Europa hebben wij een pleidooi gehou den voor soepeler regelingen, die het bui tenlandse artsen mogelijk moeten maken hun beroep uit te oefenen in een nieuw va derland. Toch mogelijk Naar wij thans vernemen, heeft een com missie (benoemd door de Australische re gering en de Britse maatschappij van ge neeskunst) 't vraagstuk van de toelating van niet-Britse artsen in Australië voor de uit oefening van hun beroep in studie geno men. Deze commissie heeft voorgesteld om in individuele gevallen die telkens af zonderlijk op hun eigen verdiensten zullen moeten worden beoordeeld aan buiten landse immigranten-artsen gelegenheid te geven gedurende een bepaalde periode on der toezicht wetenschappelijk werk te ver richten en hen daarna een praktisch exa men te laten afleggen. Wanneer dit examen bevredigend verloopt, zou een arts, die zich er aan heeft onderworpen, vergunning kunnen worden verleend om gedurende een aantal jaren in bepaalde streken prak tijk uit te oefenen. Na afloop van die ter mijn zou de arts dan kunnen worden inge schreven in het register van medici, met alle rechten van de Australische arts. Ook dierenartsen Ook van elders komen bemoedigende be richten. De voorzitter van de Australische maatschappij voor diergeneeskunde, dr. Mumame, heeft ronduit verklaard, dat im migranten met een universitaire opleiding in hun geboorteland de gelegenheid dient te worden gegeven hun bekwaamheden als zodanig te ontplooien, niet alleen in hun eigen belang aldus dr. Murname maar ook in het belang van Australië zelf. Dr. Murname heeft ons evenwel onthuld, waarom Australië weinig geneigd is bui tenlandse dierenartsen hier zonder meer als zodanig te laten practiseren. Het publiek, zo zegt hij, en vooral de boeren, moeten er van verzekerd kunnen zijn (hetgeen ADVERTENTIE Op 23 November zullen Zandvoorters in hotel Keur bloed kunnen afstaan aan de Nederlandse bloedtransfusiedienst. Op 16 November zullen in Zomerlust enige films worden vertoond die een en ander over het werk van deze dienst in beeld brengen. De directie van de renbaan „Duindigt" te Wassenaar heeft het initiatief genomen voor het organiseren van een wedstrijd onder de Nederlandse beeldende kunste naars getiteld: „De muze op de renbaan" met als onderwerp „Het paard in de course". Hiervoor zijn uitgenodigd 20 kunstschilders en vijf beeldhouwers. Van de ingezonden werken wordt een verkoop- expositie gehouden. Onder de uitgenodigde beeldhouwers is de heer A. de Brouwer te Zandvoort, de ontwerper van het Zandvoortse verzets- monument. De Zandvoortse gemeenteraad besloot in do raadsvergadering van 28 November 1950 een crediet van 199.199 beschikbaar to stellen aan de woningbouwvereniging «Eendracht maakt macht", voor de bouw van eenentwintig woningen in de omgeving van de Vondellaan. Thans verzoeken B. en W. de raad, dit besluit in te trekken en wel op verzoek van Gedeputeerde Staten, die er op wijzen dat bij de aanbesteding Seen aanvaardbare aanbieding is binnen êekomen. De Zandvoortse gemeenteraad stelde op 22 Mei de breèdte van de Strandweg vast ÜP veertig meter, een wijziging die nog "iet door het ministerie is goedgekeurd. B. e" W. stellen thans voor deze breedte op vijfendertig meter te bepalen. Eij het ontwerpen van een hötel dat met Marshall-hulp aan de Zuidzijde van de Strandweg zal worden gebouwd, is de ar chitect J. Wils gebleken, dat het beschik bare terrein onvoldoende ruimte biedt, zo- dat een bouwwijze is gezocht, zodanig, dat te breedte van de Strandweg wordt terug bracht tot vijfendertig meter. B. en W. achten de stichting van dit hotel van zó groot belang, dat alle moge- h-'ke medewerking dient te worden ver leend. hun goed recht is} dat degenen, die als dierenarts fungeren, behoorlijk opgeleid en vakbekwaam zijn. Over het wetenschap pelijk peil van de opleiding op vele Euro pese universiteiten is echter in Australië weinig bekend. Vooral in de afgelopen 15 jaar, die voor Europa zo „roerig" wa ren, is het moeilijk geweest aldus nog steeds dr. Murname zich daarover een oordeel te vormen. Dit geldt vooral de vraag of een buitenlandse dierenarts zich een vakbekwaamheid heeft kunnen ver werven, die voldoende geacht kan worden om hem op basis daarvan in het register van Australische dierenartsen op te nemen. De moeilijkheid wordt soms vergroot door dat de buitenlandse arts niet voldoende Engels kent. Voor buitenlandse dierenartsen, die vol doende Engels kennen, bestaat ds mogelijk heid een Australische academische graad in de diergeneeskunde te behalen door een deel van de hier bestaande opleidingscur sus te volgen. Indien zij deze met succes doorlopen, kunnen zij zich als dierenarts laten registreren. Voor de gevallen, waarin buitenlanders niet in staat zijn deze weg te bewandelen, heeft de Australische maatschappij voor diergeneeskunst voorgesteld hen te laten examineren door een speciale commissie. Woensdag zal een proefvaart worden ge maakt met het tweede na de oorlog ge bouwde schip voor Israel, de „Tamar". Dit schip werd gebouwd door de N.V. Scheeps werf en Macihnefabriek „De Merwede" te Hardinxveld. Het heeft een draagvermogen van ongeveer 4000 ton. Maandagmiddag is op dezelfde scheeps werf de motorcoaster „Markab N" te water gelaten. Dit schip, met een draagvermogen van ongeveer 800 ton, werd gebouwd voor rekening van de Stoomvaart Maatschappij Van Nieveld Goudriaan en Co. te Rotter dam. Op de vrijgekomen helling zal binnen kort de kiel worden gelegd voor een motor schip van 1650 ton voor Finse rekening. Op een der andere hellingen is een zusterschip van de „Markab N" in aanbouw, dat waar schijnlijk nog dit jaar te water gelaten kan worden. Begin December zal het s.s. „River City", dat voor rekening van Nieuw Zeeland op de werf „De Hoop" te Lobith is gebouwd, zijn proefvaart maken op de Noordzee. Dit kustvaartuig van 500 ton zal een ge regelde dienst onderhouden tussen Nieuw Zeeland en Australië. Het is de eerste keer, dat op een Neder landse werf een vaartuig voor Nieuw Zee- landse rekening werd gebouwd. Het schip zal op zijn eerste reis naar Nieuw Zeeland Nederlandse montage woningen en kunst mest vervoeren. ADVERTENTIE DEUX-PIÈCES, Zwitsers weefsel (tricot) Diverse fraaie tinten Maten 38 t/m 48 POTTERSTRAAT 4 UTRECHT KERKSTRAAT 43 HI'IVERSUM De heer D. J. A. Geluk, wethouder van Onderwijs, heeft vanmorgen in de Dag- openluchtschool in Haarlem-Noord de deel nemers aan de nationale jeugdconferentie 1951 namens het gemeentebestuur welkom geheten. Hij merkte op, dat het houden van conferenties, waarop jeugdproblemen be sproken worden, van groot belang zijn. Vroeger had de overheid minder belang stelling voor de jeugd. Daarbij herinnerde hij aan de omgeving, waar de conferentie gehouden wordt. De wijken in Haarlem- Noord zijn volgebouwd, doch er is onvol doende rekening gehouden om speelruimte te reserveren voor de jeugd. Nu staat het gemeentebestuur voor de moeilijkheden om in dit vraagstuk een oplossing te vinden. Dat is alleen mogelijk, als er grote offers gebracht worden. We zitten nog in de op bouw van het land en daarom kan de over heid geen grote bedragen beschikbaar stel len. Het is echter van groot belang dat een contact onderhouden wordt tussen over heid, die het jeugdwerk niet mag organi seren maar wel moet stimuleren, en jeugd organisaties. Spreker verheugde zich over het houden van de nationale jeugdconfe rentie. Dan kunnen ervaringen worden uit gewisseld. Tenslotte wekte hij de bezoekers op hun pogingen, om jeugdgebouwen en speeltuinen op te richten, hetgeen door ge brek aan geld thans niet mogelijk is, niet te staken. De ochtendvergadering was gewijd aan het onderwerp „Overheid en jeugd". Hier over werden twee inleidingen gehouden. Mr. René Höppener, voorzitter van de Katholieke Jeugdraad merkte op, dat ouders en kerk ten aanzien van opvoeding en vorming van de jeugd essentiële rechten hebben, welke door de burgerlijke over heid dienen te worden geëerbiedigd. De gemeentelijke overheid moet het jeugdwerk niet alleen bewonderen en het particuliere initiatief, gebaseerd op levensbeschouwing, steunen en stimuleren. De steun moet niet alleen zijn het verlenen van een subsidie, maar ook het beschikbaar stellen van kam peerterreinen, sportvelden en het verlenen van faciliteiten. Voorts betoogde spreker dat de burger lijke overheid ook een eigen taak heeft. Daarom is een regelmatig contact van ge meentelijke overheid met de leiding van het jeugdwerk gewenst, zo niet noodzake lijk. Dit contact kan onderhouden worden met een plaatselijke jeugdraad, als deze bBStclcüt* Spreker merkte nog op, dat het belang rijk is, dat de gemeentelijke overheid een intensief, voortdurend en zich in daden manifesterend beleid voert, uitgaande van het feit, dat er een eminente taak ligt, die niet willekeurig „te hooi en te gras" kan worden vervuld, doch waarvan de vervul ling ernstig en permanent moet worden nagestreefd. De tweede spreker was d s. D. Veld kamp, voorzitter van de Haagse jeugd- actie. Hij zeide, dat het niet uitsluitend bij het bespreken van het onderwerp kan gaan over practische mogelijkheden met voorbijgaan van de principiële vragen of de overheid een taak heeft en zo ja, waar de grenzen liggen. De overheid heeft een taak, niet alleen als gevolg van de na oorlogse situatie van de jeugd, maar vooral in het verband van haar verantwoordelijk- Onder auspiciën van de Partij van de Arbeid is gisteren in Utrecht, door de sec tie Middenstand van de dr. Wiarda Beck- manstichting, een congers gehouden dat werd geopend met een rede door de heer K. Vorrink, die er onder meer op wees dat het niet voldoende is een middenstands programma te hebben, maar dat er ook wegen gezocht moesten worden om dat programma te verwezenlijken. De heer J. Schilthuis, die hierna het woord nam, betoogde dat de socialisten er allerminst naar streven om een einde aan de middenstand te maken, hoewel politieke tegenstanders zulks herhaaldelijk hebben beweerd. De heer Schilthuis zei van me ning te zijn dat de middenstand een be langrijke taak te vervullen heeft en dat het van het grootste belang is, dat de mid denstanders zich op efficiënte wijze van hun taak kwijten. Het middenstandspro gramma van de Partij van de Arbeid gaf volgens spreker richtlijnen daartoe aan. Mr. dr. A. A. van Rhijn sprak vervol gens over de betekenis van de middenstand en over de sociale voorzieningen van de kleine zelfstandigen. De organisatie heeft, aldus spreker, een belangrijke taak te ver vullen bij de verheffing van de midden stand. De inmenging van de overheid noemde hij onmisbaar en een bevordering van de ware vrijheid. Voor het scheppen van gezonde verhoudingen oordeelde mr. van Rhijn het ingrijpen van de .overheid noodzakelijk. Bij de discussie werd aangedrongen op continuering van de noodregeling ouden van dagen, met verminderde aftrek van eigen inkomsten. Het quotemstelsel werd een hindernis voor de bekwame beginnen de handelsman genoemd. In zijn slotwoord schetste de heer Vor rink de betekenis die de middenstands- groepen hebben bij het bepalen van de koers welke het politieke leven zal nemen. Als voorbeeld noemde hij de uitslag der Engelse verkiezingen. Het Nationale Park De Hoge Veluwe zal aan de Oostzijde een gebied van ongeveer 40 hectare moeten afstaan voor verlenging van de startbanen van het vliegveld Dee- len. Het bestuur heeft tegen deze plannen krachtig stelling genomen, maar een inge diend request werd afgewezen. Wel werd er gelegenheid gegeven voor overleg en daaraan is het te danken, dat van militaire zijde enkele tegemoetkomingen inzake aan te leggen werken gedaan werden. ADVERTENTIE van rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt daarvoor regelmatig Togal, het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.83. 2.08, 7.94 heid bij de opvoeding en vorming van de jeugd. Daar de vorming binnen schoolver band te eenzijdig op het intellect is inge steld, is verdere vorming buiten schoolver band een kwestie van noodzaak. De over heid mag zelf geen jeugdwerk doen, doch zij moet er alleen voor zorgen, dat het ge daan kan worden. Medewerking van de overheid is nodig, om het werk naar be horen te vervullen. In Den Haag bestaat een commissie die advies uitbrengt aan het college van B. en W. Zij zorgt voor de verdeling van het door de gemeente beschikbaar gestelde subsidie en bei-aamt de mogelijkheid voor gezamen lijke activiteiten. Deze commissie bestaat uit een vertegenwoordiging van jeugdwerk en jeugdzorg naar de drie zuilen en een vertegenwoordiging van de overheid. Een ambtenaar van de gemeente neemt het secretariaat waar. Na deze inleiding volgde een gedachten- wisseling onder leiding van de voorzitter der conferentie ds. B. van Gelder. Voor vanmiddag staat een inleiding van de heer K. Toornstra, burgemeester van Hattem, over „Staatsburgerlijke vorming in het jeugdwerk" op het programma. 3-3Ned. 1947 A. K. U Lever Brothers Philips Gloeil. Ree. Nwe Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn Ned .Scheepv. Unie H. V. A Deli Mij Amsterd Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Tidewater U. S. Steel Republic Steel Shell Union Slotkoers gisteren 85 165 227 177 171% 302 99% 184 143 108 J4 86 159 16 1% 157 51% 58 47 73% 44)4 46 Openings koersen 85 165 224 177 171 303% 99% 184% 143% 108% 86% 159 161% 157 53% 58% 47% 74% 45 46% In het Noordzeekanaal is men druk bezig met de vervanging der een-buizige gas- zinker door een nieuwe, die uit acht bui zen bestaat. Hierdoor zal straks de voor ziening van Velsen met Hoogovengas aanmerkelijk vlotter kunnen verlopen dan vroeger. Voor de ouders van de leerlingen van de Hartenlustschool te Bloemendaal wordt op Maandag 12 November in het schoolge bouw een paedagogisch Forum gehouden onder leiding van het hoofd der school de heer J. Buis Jr. Hieraan werken mee me vrouw Textor, mr. F. P. Th. Rohling, wet houder van onderwijs, dr. J. W. Bos, phsychiater te Overveen en de rector van het gymnasium te Haarlem, dr. K. Hui- bregtse. DE ZUID-KOREAANSE LOPER OHOS YOON CHIL heeft te Kwangju tijdens trai ningswedstrijden voor de Olympische Spelen in 1952 de marathon (42.195 kilometer) ge wonnen in 2 uur 25 min. 15 sec., de beste tijd die ooit op dit nummer gemaakt is. Een officieel wereldrecord voor de marathon be staat niet, omdat deze niet altijd onder dezelfde omstandigheden gelopen wordt. ZATERDAGMIDDAGVOETBAL. Men deelt ons mee, dat er wijziging gekomen is in het programma van de Zaterdagmiddag competitie voor Zaterdag 3 November. IJmuiden speelt thuis tegen Huizen. Kennc- merland brengt een bezoek aan Zuidvogels en in de vierde klasse B zijn vastgesteld: VEW—WGA; SVJ—Zandvoórtmeeuwen. Aldabi, 29 v. Rotterdam te Buenos Aires verw. Abbekerk, 28 van Genua naar Port Said. Almdijk, 27 van Havanna naar Le Havre. Ampenan, 28 v. Tj. Priok te Singapore verw. Arendsdijk, 29 Paranaguay verwacht. Arkeldijk, pass. 27 Keywest n. Antwerpen. Alcyone, 28 te Suez. Alwaki, 27 te Rio de Janeiro. Andijk, 28 van Rotterdam n. Hamburg. Alphard, pas. 29 Ouessant n. Bordeaux. Amstelpark, 27 v. Narvik te Philadelphia. Aagtedijk, 27 450 m. O. Demerara. Aardijk, 28 500 m. O. ten Z. Cp. Race. Agamemnon, 28 80 m. NW. Finisterre. Albireo, 28 van Bremen n. Antwerpen. Alchiba, 28 200 m. O. Chagos Archipel. Aldegonda, 28 van Bangkok n. Singapore. Alphacca, 28 te Philadelphia. Aludra, 28 750 m. N. Flores. Arendskerk, 28 Shimizu verwacht. Armilla, 29 Pladju verwacht v. Haiphong. Aagtedijk. 28 300 m. O.ZO. Barbados. Agatha, 28 260 m. Z. ten O. Hainan. Akkrumdijk, 28 120 m. O. ten N. Massawa. Alderamin, 28 360 m. ZO. Cp. Race. Amstelvaart, 28 420 m. N. Flores. Almkerk, 28 80 m. Z. Kreta naar Genua. Arnedijk, pass. 29 Vlissingen v. Antwerpen. Amsteldiep, 30 van Rotterdam naar Atlantische kust. Alioth, 30 v. Rotterdam te Pto Alegre verw. Amsteldijk, 29 v. Baltimore n. Rotterdam. Amstelkerk, 29 van Takoradi n. Monrovia. Bengkalis, pass. 29 Ceylon Pondicherry. Borneo, pas. 29 Gibraltar. Breda, 29 v Antwerpen te Amsterdam. Bandjermasin, 28 v. Ampenan n. Soerabaja. Blitar, pass. 28 Finisterre. Bali, 28 van Djibouti. Boschfontein, 28 140 m. Z.ZO. Mogdishu. Blijdendijk, pass. 29 Vlissingen v. Antw. Blommersdijk, 28 van Baltimore n. Rotterdam Baarn, 29 te Callao. Billiton, 27 v. Houston naar Baytown. Britsum, 3 Nov. v. Newport News te IJmuiden verwacht. Boskoop, 30 v. Barranquilla te Tampa. Caltex Delft, pass. 28 Malta. ADVERTENTIE Hofleverancier Heden starten wij met de nieuwste Virginia-sigaret: een lichte Virginia, geurig enniet "scherpEenvoud in verpakking, betere kwaliteit, 20 stuks 80 cent. Voor Haarlem hebben wij de alleen-verkoop. Gr. Houtstraat 81 Ao. 1800 1 November is onze zaak gesloten. (Van onze correspondent in Amerika) Washington, October Een klein eethuis in mijn buurt heeft een plaat voor het raam hangen, waar zulk een prachtige ham op afgebeeld staat, dat ik er honger van krijg als ik er langs loop.Druk- werk om van te watertanden! Een van de reclame-makers bij de televisie-uitzendingen weet zo knap te praten, dat zijn publiek zich gaat verbeelden een droge keel te hebben, die alleen waarlijk baat kan vin den bij dat ijskoude, spranke lende, kristalheldere Blue-Rib bon bier. Ja, en dan die advertenties over mode. Een man, die zijn vrouw hier in een van de dikke couranten ziet bladeren, moet zijn hart en zijn chèque-boek wel vasthouden. De reclamemakers in dit land verstaan hun vak zo goed, dal ze het publiek ongeveer onder hypnose weten te brengen .Voor de kopers is dat niet ongevaar lijk. Vandaar ook allerlei actie tegen de invloed van de recla me. Zo heeft een groep staats burgers onlangs de mening uit gesproken, dat tram- en bus passagiers, die gedurende de rit gedwongen zijn om te luisteren naar radio-reclame, in zekere zin van hun vrijheid worden beroofd. Van hun vrijheid van den ken, vrijheid van aandacht of hoe men het noemen wil. Het opperste gerechtshof zal nu uit moeten maken of zulk een vrij heidsberoving in strijd is met de grondwet en wanneer de hoogste rechters de klagers in het gelijk stellen, dan is het uit met die vervelende reclame, maar dan zullen we ook de muziek en de nieuws- en weer berichten wel moeten missen Ln de tram. De Amerikanen wensen zich dus maar niet willoos over te geven aan hun hypnotiseurs en een bijzonder krachtig en nut tig verzet tegen al te verlok kende reclame biedt vooral het maandblad „Consumer Re ports". Dat tijdschrift bestaat nu al 15 jaar en het heeft een oplaag van een half millioen exemplaren. Onlangs ben ik eens gaan praten op het bureau van dat blad te New York en ik ben het gebouw uitgekomen met diep respect voor wat de men sen van de „Consumer" preste ren en aandurven. Wat doen ze dan, waar durf voor nodig is? Zij lichten het publiek op zo onpartijdig mo gelijke wijze voor over nage noeg alle artikelen van beteke nis, die in Amerika op de markt worden gebracht: stof zuigers, tennisballen, cigaret- ten-aanstekers, bevroren vruchtensappen, smeeroliën, enzovoort. Ze wachten niet tot de fa brikanten hun die artikelen toezenden. Integendeel: alles wat wordt toegestuurd, wordt onmiddellijk teruggezonden. (Fabrikanten zouden allicht extra goede exemplaren ter beoordeling kunnen aanbie den.) Hoe krijgt de organisatie de artikelen dan wel ter beoor deling? Zij heeft kopers en koopsters in dienst, die gewoon als klanten in de winkels op treden. Zij betalen daar nor maal en zenden vervolgens aan de „Consumer" de artikelen op, die zij op verzoek van het blad hebben aangeschaft. In het laboratorium te New York worden de artikelen dan on derzocht: Slijten ze snel, die tennisballen, zuigen de stof zuigers goed, lekken de aanste kers soms, bevatten de vruch tensappen voldoende vitamine? Na een deugdelijk onderzoek volgt dan een rapport in het blad. Heel openhartig en soms met onvoldoenden voor pro ducten waar de fraaiste recla me voor wordt gemaakt. Geen wonder, dat het blad zich be halve vrienden, ook vijanden heeft gemaakt. Laster bleef niet uit. Maar nooit heeft men knoeierij kunnen aantonen. Men schrijft zo veel over cor ruptie in Amerika. Het kan geen kwaad ook eens wat na druk te leggen op instellingen zoals de „Consumer", die sterk zijn juist door hun onkreuk baarheid. Caltex Leiden, pass. 23 Gibraltar. Caltex The Hague, 28 van Sidon n. R'dam. Cottica, 28 van Paramaribo. Callisto, 28 380 m. W. Cp. Clear. Caltex Pernis, 28 dwars Vigo. Caltex Utrecht, pass. 28 Casquets. Ceronia, 22 van Kawasaki naar Miri. Coryda, 28 600 m. NO. Dominica. Corilla, pass. 28 Pantellaria. Celebes, 29 v. Probolingo te Banjuwangi. Delfshaven, 28 350 m. Z. ten W. Kp. St. Vincent Duivendrecht, 28 310 m. ZW. Las Palmas. Diemerdijk, 28 1080 m. ZW. Azoren. Danae, 30 te Rotterdam v. Amsterdam. Delft, 29 v. Ariea naar Antofagasta. Ena, 27 van Cent naar Aruba. Esso Amsterdam, 29 v. Aruba te Roterdam. Elmina, 27 te Novoredondo. Friesland (KRL), 29 Soerabaja verwacht. Felipes, 29 port Swettenham verwacht. Friesland (SSM), pass. 28 Ouessant. Gaasteriand, 28 te Rio de Janeiro. Groote Beer, pass. 27 Malta. Graveland, 27 v. Amsterdam n. Buenos Aires. Gadilla, pass. 31 Thursday eil. Gaasterkerk, 28 160 m. Z.ZO. Dar es Salaam. Gouwe, 28 van Kemi te Haukipudas. Haarlem, 27 v. Boca Grande n. Norrköping. Heemskerk, 28 van Melbourne n. Carnavon. Hydra, pass. 27 Azoren n. Barbados. Hauler wijk, 28 v. R'dam te Baltimore. Hector, 28 v. Alexandrië n. Beyrouth. Heelsum, 28 470 m. ZW. Ouessant. Hera, 28 v. Bremen te Hamburg. Hersilia, pass. 28 ten Z. Scilly's n. Antw. Hestia, 28 570 m. O. ten N. Bermudas. Helicon, 27 m. N.NO. Abaco. Helena, 29 te Barranquilla. Indrapoera, 27 Soerabaja n. Semarang. Ittersum, pas. 28 Azoren. Ilos, 27 v. Port au Prince n. Petitgoave. Iris, 29 van Amsterdam te Gothenburg Jagersfontein, pass. 29 Ouessant n. Teneriffe. Jupiter, 28 van Malata te Piraeus. Java, 30 Belawan verwacht. Kedoe, pass. 27 Perim. Kllpfontein, 28 te Antwerpen. Karsik, 30 v. Ampenan te Makassar verwacht. Kieldrecht, 28 100 m. N. Elba Cp. Kota Barce, 28 320 m. ZW. Port de Galle. Lankoeas, 28 v. Tj. Priok n. Belawan. Larenberg, pass. 28 Ouessant. Leersum, 28 v. Houston te Rotterdam. Lieve Vrouwekerk, 28 te Genua. Lutterkerk, 27 te Amsterdam. Laertes, 27 v. Nunukan in baai Dongala. Leerdam, 23 800 m. W.ZW. Scilly's. Lemsterkerk, 27 v. Hamburg naar Antwerpen. Linge, pass. 28 Bornholm. Lombok, 27 te Calcutta. Loch Avon, 27 te Antwerpen. Laagkerk, pas. 29 Malta. Lindekerk, 29 te Khorramshar. Lissekerk, 29 te Bushire. Loenerkerk, 30 Suez verwacht. Maasland, pass. 28 Kp. Verd. eil n. Santos. Macuba, 27 v. Cochin te Bombay. Mariekerlc, pass. 28 Kangeroe eil. n. Melbourne Murena, pass. 28 Ouessant.. Melampus, 26 te Colombo. Meliskerk, 27 te Kaapstad. Maas, 27 van Hamburg naar Bremen. Marisa, 28 240 m. Z. Madagascar. Markelo, 28 120 m. W.NW. Conakry. Matram, 28 Hollandia verwacht. Meerkerk, 28 150 m. W. ten N. Kp. St. Vincent. Mentor, pass. 28 Messina. Merwede, 28 430 m. NW. Finisterre. Mitra, 28 280 m. W. ten Z. Cochin. Metula, pass. 28 Dondrahead. Malea, 28 dwars Menado. Maashaven, 30 v. R'dam te Buenos Aires verw. Maaskerk, pas. 29 Ouessant n. Dakar. Nieuw Holland, 28 van Sydney te Melbourne. Noordwijk, 27 van Ceuta. Noordam, 29 v. New York te Rotterdam. Nestor, 29 Palermo verwacht. Nigerstroom, 29 van Takoradi n. Lagos. Overijsel, 27 van Genua n. Duinkerken. Ondina, 28 van Pulusambu n. Hongkong. Oberon, 28 780 m. NO. Barbados. Omala, 28 300 m. Z.ZW. Formosa. Ootmarsum, pas. 29 Tortugas n. Savanna. Oranje, pass. 29 Algiers. Poelau Laut, pass. 28 Ouessant. Plancius, 29 v. Semarang te Tj. Priok verw. Polyphemus, 27 v. Belawan n. Port Swettenham Poseidon, 28 van Curagao té Kingston. Prins Fred. Hendrik, 28 870 m. W. ten N. Scilly's Prins Willem II, 28 800 m. ZW. ten W. Flores. Prins Willem III, 28 bij Le Havre. Perna, 21 te Miri. Polyphemus, 30 Singapore verwacht. Prins Joh. Willem Friso, 30 te Hamburg. Prins Willem IV, 26 v. Montreal. Raki, 28 v. Menado naar Makassar. Ridderkerk, pass. 28 Gibraltar n. Marseille. Roebiah, 29 Sorong verwacht. Rossum, 27 van Setubal te Amsterdam. Rempang, 28 van Genua. Reyniersz, 28 v. Dongala te Makassar verw. Roepat, 28 v. Lake Charles te New Orleans verwacht. Rondo, 29 v. Singapore te Tj. Priok verwacht. Rijnland, 28 150 m. Z.ZW. Madeira. Rijndam, 28 350 m. Z.ZW. Cp. Race. Radja, van Amsterdam naar Balikpapan. Rotti, 29 v. Balikpapan n. Vancouver. Rijn, 30 van Lovisa naar Zaandam. Salatiga, 27 te Kaapstad. Samarinda, 28 van Zeebrugge. Sarangan, 28 te San Francisco. Soestdijk, 28 te Tj. Priok. Stad Haarlem, pass. 27 Gibraltar. Saidja, 27 op Palembang rivier. Saliand, 28 300 m. Z. ten W. St. Vincent. Saroena, 28 van Balikpapan te Miri. Schie, 27 v. Istanboel n. Algiers. Sinanbang, 27 van Singapore n. Penang. Sliedrecht, 28 280 m. N.NO. Finisterre. Sommelsdijk, 28 220 m. N.NW. Finisterre. Sumatra, 30 Nunukan verwacht. Sunetta, 28 120 m. O. ten N. Fastnet. Straat Soenda, 28 220 m. O. ten Z. Diego Garcia. Scherpendrecht, 28 dwars Kp. Tenez. Slamat, 28 540 m. O. Guam "n. Manilla. Stad Maassluis, 27 v. Lulea te Emden. Saparoena, 30 Karachi verwacht. Sarpedon, pas. 29 Martinique n. Laguaira. Sibajak, 29 130 m. ZO. Socotra. Sloterdijk, 29 te Halifax. Stad Breda, verm. 30 v. Norfolk n. IJm. Saliand, 29 v. St. Vincent Kaap Verd. Stad Leiden. 30 v. IJmuiden te Galveston verw. Teucer, 28 van Aden. Tjimenteng, 28 v. Rio de Janeiro te Itajai. Trompenberg, 29 New Orleans verwacht. Ternate, 29 v. Rosario n. Buenos Aires. Titus. 28 v. Antwerpen te Rotterdam. Tankhaven I, 28 v. Sungeigerong n. Tj. Uban. Tankhaven II, 27 v. Tj. Uban n. Sungeigerong. Tawali, 28 nog te Bandarshapur. Tjibodas, 27 te Shimizu v. Singapore. Tjikampek, 27 v. Osaka n. Tj. Priok. T.iipondok, 28 v. Soerabaja n. Makassar. Tjiwangi, 28 v. Soerabaja n. Makassar. Tomini, pass. 27 Str. Messina n. Port Said. Tosari, 28 290 m. ZW. Fayal. Taria, 28 430 m. ZW. Bombay. Tjibadak, 28 140 m. Z.ZO. Kamborida Point. Trajanus, 25 van Mobile naar Houston. Tibia, 30 van Dakar te Curasao verwacht. Tjisadane, 30 te Durban. Tero, pass. 30 Madeira. Teiresias, 28 te Makassar. Veendam, pass. 20 Scilly's. Van Riebeeck, 28 te Makassar verwacht. Vulcanus, 28 van Amsterdam te Bremen. Volendam, 29 850 m. O.ZO. Belle Isle. Venus, 29 van Gibraltar. Westerdam, 29 v. Rotterdam te New York. Willem Ruys, 28 340 m. O. ten Z. Guardafui. Weltevreden, 28 Semarang verwacht. Willem Barendsz, 28 540 m. NW. Ascension eil. Winterswijk, pass. 29 Gibraltar. Woensdrecht, 29 v. Boston n. Carthagena. Westland, 29 te Bahia. Willemstad, 30 v. Cristobal n. Amsterdam via Cartagena. IJsel, 30 2 u. verw. voor IJmuiden v. Hambutf Zuiderkruis, pass. 28 Elba Cp. Zijpenberg, pass. 28 Iviza. Zaan, 31 Zaandam verwacht v. Kemi. Zeeland (SSM), 29 v. Gdynia n. Le Havre.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7