George Kennan, een man die met de Russen wil praten TOKO BAROE" immenaed Nobelprijswinnaar over atoomkracht Eerste militaire „vliegende driehoek Politie-agent schreef ingezonden stuk Boekhandel VEKO 11 Verduistering in Indonesië door militairen Een jaar geëist wegens verduistering van landmijn Oostenrijk moet in de Raad van Europa Promotie ds. A. Dondorp Frans-Britse onderscheiding voor mr. B. Stomps „Warmte het eerste nuttige effect" Handel tussen Oost- en West-Duitsland stopt Engelse primeur in de lucht Regering beveelt collecte voor Italië aan In opdracht geschreven openluchtspel Biljarten Haarlems kampioenschap derde klasse libre Revanche Olympische Spelen te Amsterdam Boeken Kalenders Vulpennen Scheepvaart VRIJDAG 3 0 NOVEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent in Amerika) Al is het nog niet officieel, er bestaat een serieus Amerikaans plan om George F. Kennan als ambassadeur naar Moskou te zenden. Kennan zou daar admiraal Kirk opvolgen en deze wisseling in Amerika's vertegenwoordiging bij het Kremlin kan eventueel van grote betekenis zijn. Het is wel degelijk van belang wie Amerika te Moskou vertegenwoordigt. Een ambassa deur en zeker een man van het kaliber van Kennan is heel wat meer dan een welgemanierd overbrenger van regerings- boodschappen. Wanneer Kennan naar Mos kou gaat, dan zullen de adviezen, die hij naar het departement van Buitenlandse Zaken zendt, ongetwijfeld gewicht in de schaal leggen. Kennan is een van de groot ste Amerikaanse deskundigen op het ge bied der buitenlandse politiek en wanneer men hem uitzendt naar Moskou, dan kan dat op zichzelf reeds een aanduiding zijn in welke richting de regering de zaken sturen wil. Met Kennan koopt men om het eens populair te zeggen geen kat in de zak. Men weet precies, wat men aan hem heeft. Hij heeft dat zelf zwart op wit in zijn pas verschenen boek over de Amerikaanse po litiek in de laatste vijftig jaar gezegd. In politieke kringen te Washington wordt dat boek op het ogenblik druk besproken. Met enig recht kan men het beschouwen als Kennan's politieke geloofsbelijdenis. Omdat Kennan's benoeming het volgend jaar te verwachten is, lijkt het mij wel van belang hier iets mee te delen over de poli tieke koers, die deze diplomaat voorstaat. Voor ik daar echter aan begin, wil ik een misverstand voorkomen: ook al gaat Ken nan naar Moskou, bezield met de ideeën, die hij pas op schrift heeft gezet, dan nog betekent dat niet, dat zijn politiek ten uit voer zal worden gebracht. Hij zal zelf zijn invloed aanwenden in de richting, die hij wenselijk acht, maar of hij slagen zal, hangt niet alleen van Kennan af. Zullen de Russen geneigd zijn tot een compromis naar Kennan's geest? Zal de Amerikaanse regering van vóór en na November 1952 in goede harmonie met Kennan samenwer ken? En tenslotte, zal het Amerikaanse volk begrip hebben voor Kennan's politie ke inzichten? Dit zijn drie vragen, waarop thans nog geen antwoord is te geven. Wat voor politieke inzichten, speciaal ten aanzien van de Sovjet Unie, heeft Ken nan in zijn boek naar voren gebracht? De schrijver, die uitstekend Russisch kent en reeds driemaal aan de ambassade te Mos kou verbonden is geweest, waarschuwt er voor, dat men er niet naar moet streven de Russen radicaal te „bekeren". Men moet zich niet tot doel stellen Amerikaanse gewoonten en idealen met huid en haar in Rusland te importeren. Het moge van sommige Amerikanen goed bedoeld zijn om bijvoorbeeld vrijheid van onderneming aan de Russen te willen slijten, Rusland is om historische redenen op dit moment eenvoudig niet geschikt voor een econo misch en politiek systeem zoals dat in Amerika bestaat. Hoopvol Daarom wil Kennan de zaken niet bij het oude laten. Hij geeft de hoop niet op, dat er met de Russen valt te praten en dat hun wantrouwen te verminderen is. Hij is zelfs zb optimistisch om te hopen, dat- zij al was het maar voor tien procent de mocratisch water in hun wijn zullen doen. Tien procent water zou die wijn al heel wat minder koppig maken. Een Rusland met een zekere vrijheid van berichtgeving, een Rusland met een minder streng politie-regiem, zou al veel acceptabeler zijn in de internationale ge meenschap. Wanneer dan bovendien zij het onder pressie de Sovjet-Unie poli tieke vrijheid zou hergeven aan de landen, die thans nog satellieten zijn, dan zou de spanning in de wereld aanmerkelijk afne men. Kennan is vóór alles diplomaat. Hij be heerst zijn emoties en hij tracht zijn doel te bereiken met vreedzame middelen. Zeer openhartig heeft hij critiek geoefend op het diplomatieke beleid van Amerika in de laatste 50 jaar. Men kan zich moeilijk voorstellen, dat een man van het Neder- ADVERTENTIE REEDS VANAF 2.25 BRENGEN WIJ EEN RUIME SORTERING IN LUXE VERPAK KING HERENMOÓé-SPECIAUST SPAARNWOUDERSTRAAT 47-80 HAARLEM De krijgsraad te velde West in Den Haag heeft gisteren de zaak behandeld tegen een reserve-kapitein, een sergenant-majoor en een sergeant die er van werden beschul digd in October 1950 in Tandjong Priok voor 40.000 rupiah aan legergoederen te hebben verduisterd. De kapitein was ten laste gelegd, dat hij als meerdere had toe gelaten, dat zijn minderen het misdrijf had den gepleegd en dat hij 30.000 rupiah's ten geschenke had aangenomen. Hij gaf toe, dit misdrijf te hebben gepleegd en voerde aan, dat hij in 1946 berooid uit Indonesië was teruggekomen en daarom had willen trach ten zich op de republiek Indonesië te wre ken en tegelijkertijd een deel van zijn ver loren gegane bezittingen terug te krijgen. Ook de andere beklaagden gaven het ten lastegelegde toe. De kapitein werd conform de eis veroor deeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf, de sergeant eveneens conform de eis tot een jaar en de sergeant-majoor tot vier maan den. Tegen de laatste luidde de eis zes maanden. landse ministerie van Buitenlandse Zaken zo vrijmoedig zou schrijven over de jaren, die nog niet ver achter ons liggen. Die vrij moedigheid heeft wel iets Amerikaans. Kennan wijst er op, dat verscheidene lei ders in Amerika's buitenlandse politiek niet tijdig maatregelen hebben genomen om een gevaarlijke toespitsing van de in ternationale toestand te voorkomen. Zo iemand, dan is deze Amerikaan er van overtuigd, dat regeren bovenal een kunst is van vooruit-zien. Wanneer hij het vol gend jaar mogelijkheden zal zien tot een constructieve politiek, dan kan men hem slechts toewensen, dat hij begrip zal vin den bij de Amerikaanse regeting en bij het Amerikaanse volk voor een diplomatie, die geduldig is en vastberaden tegelijkertijd. ADVERTENTIE De Haagse rechtbank behandelde gisteren de zaak tegen de instrumentmaker J. L. D. en de kellner L. G., die verdacht werden van verduistering in dienstbetrekking van een landmijn. Deze landmijn was van een nieuw type en de instrumentmaker werkte bij een fabrikant, die dit type verder moest ontwikkelen. De kellner meende, dat hier wel iets aan te verdienen was door de land mijn aan een vreemde mogendheid te ver kopen en nam contact op met e.cn particu liere rechercheur, die buitenlandse relaties had. Deze stelde zich echter in verbinding met de politie. De B.V.D. en de politie stel den toen een val op, door een „koper" met de verdachten in contact te brengen, die daar prompt in liepen. De Officier van Justitie eiste tegen beide verdachten een jaar gevangenisstraf. De raadslieden van de verdachten bepleitten vrijspraak op juridische gronden, aangezien het misdrijf niet voltooid zou zijn. Uitspraak over veertien dagen. STRAATSBURG (Reuter). De voor zitter van de Belgische Senaat, Paul Struye, heeft Donderdag de Raadgevende Vergade ring van de Raad van Europa verzocht een voorstel op de agenda te plaatsen, inhou dende een verzoek aan het ministerscomité om „de eerste gelegenheid aan te grijpen" om Oostenrijk uit te nodigen lid te worden van de Raad. Het voorstel gaat uit van Belgische, Ne derlandse, Franse, Italiaanse, West-Duitse en Luxemburgse afgevaardigden. Men verwacht, dat de Raadgevende Ver gadering binnenkort het voorstel zal be handelen. Thans wonen drie Oostenrijkse waar nemers de vergaderingen bij. Ds. A. Dondorp te Heemstede verkreeg heden aan de Vrije Universiteit te Amster dam de doctorsbul. Hij promoveerde bij prof. dr. F. W. Grosheide, op een dissertatie getiteld: „De verzoekingen van Jezus Chris tus in de woestijn." Als paranymfen fun geerden twee zoons van de promovendus, beiden theologisch student. (De oudste zoon, theologisch candidaat, studeert mo menteel in Amerika.) Ds. Dondorp werd 10 Mei 1903 te Leider dorp geboren. Hij studeerde in de theologie aan de Vrije Universiteit. 31 October 1926 werd hij als predikant in zijn eerste ge meente, Wagenborgen, bevestigd. 2 Juni 1929 verbond ds. Dondorp zich aan zijn tegenwoordige gemeente, Heemstede. Het proefschrift, dat bij Kok in Kampen verscheen, beslaat 186 pagina's. Gisteravond werd door de Franse verzets beweging in Hotel des Indes in Den Haag het „croix ci'honneur Franco-Brittanique" uitgereikt aan mr. B. Stomps te Haarlem, oud-voorzitter van de Nederlandse ver eniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd, voor zijn verdienstelijk 'werk in het verzet tijdens de oorlogsjaren. Een 51-jarige mevrouw uit Huizen ver loor, toen zij Donderdagavond op haar bromfiets de helling van de Noorderstraat te Laren afreed, door de snelheid de macht over het stuur. Eerst reed zij tegen een op de berm lopende militair aan en daarna viel zij juist voor een naderende auto. Zij werd zo ernstig gewond, dat zij korte tijd later overleed. ADVERTENTIE SIGARENHANDEL Eig. 3. v. d. B A N 99 Wagenweg 98 Haarlem Tel. 16839 Grote sortering sigaren van de beste en bekendste fabrieken in de meest aantrekkelijke geschenk-verpakking voorradig. Bezichtig onze St. Nicolaas-collectie enU slaagt altijd. Ook voor Pijpen, Aanstekers enz. bij „TOKO B A R O E" OOOCXXXXXXXXXXXXXXXXXXXTv De winnaar van de Nobelprijs voor na tuurkunde van dit jaar, Sir John Cockcroft, vertelde vandaag in Oslo in een bijeen komst van 's werelds belangrijkste atoom geleerden, hoe volgens hem de atoomener gie in de toekomst gebruikt zal worden. In Engeland hebben we nieuwe energie bronnen voor de industrie nodig, zo zei hij. In tegenstelling tot Noorwegen kun nen we geen Waterkracht gebruiken als aanvulling van onze steenkolenvoorraden. Hij vertelde dat Britse geleerden meer dan een jaar bezig zijn geweest met het ont werpen van en het experimenteren met reactoren, die in de oude energie-centrales ingebouwd kunnen worden. Op de lezing, die werd gehouden onder auspiciën van de afdeling Oslo van de Noorse ingenieursvereniging, ter gelegen heid van de opening van de Noors-Neder landse atoominstallatie, was een aantal van de' gasten aanwezig, die gisteren de opening van dit instituut hebben bijge woond. De enige manier, die we thans kennen om de kernenergie nuttig te maken, zo vervolgde de spreker, is het gebruiken van een reactor als warmtebron in de kracht centrales. We onderzoeken op het ogenblik drie of vier typen van reactoren. Bereke ningen hebben uitgewezen, dat de op atoomkracht gebaseerde levering van ener gie even duur, misschien iets duurder zou worden dan de winning van energie uit steenkool. We zijn nog in een voorberei dend stadium. Het belangrijkste is nu het bouwen van reactoren om onze theorieën aan de practijk te toetsen". De spreker legde er de nadruk op, dat de wetenschap betreffende atoomenergie zich nog in het eerste stadium bevindt. Toch was er naar zijn mening een toene mend vertrouwen onder de geleerden op dit gebied, dat de technische problemen zullen worden opgelost. Sprekend over toekomstige toepassingen van atoomenergie verklaarde Sir John van mening te zijn, dat bewegelijke (uranium) reactors, hoewel kostbaar, geschikt zouden zijn voor het aandrijven van scheepsmoto ren, het aandrijven van vliegtuigmotoren zou waarschijnlijk nog moeilijker zijn, al dus Sir John Cockcroft. BERLIJN (Reuter). De handel tussen Oost- en West-Duitsland komt heden ge heel stil te liggen, daar de voorlopige over eenkomst afloopt, die in de maanden Sep tember, October en November nog enig handelsverkeer op kleine schaal mogelijk maakte. De nieuwe handelsovereenkomst, die in September is getekend, kan nog steeds niet worden uitgevoerd, doordat de Oost-Duitse autoriteiten blijven weigeren de beperkingen op het goederenverkeer naar en van Berlijn op te heffen. Oost- Duitsland motiveert zijn houding met de verklaring, dat het verkeer naar en van Berlijn niets heeft uit te staan met de handel tussen Oost- en West-Duitsland. Zolang de beperkingen blijven bestaan, wenst men van West-Duitse zijde geen aanvang te maken met de uitvoering van de overeenkomst. LONDEN, 30 November (ANP) Van daag zijn in Engeland enkele bijzonder heden bekend gemaakt over de tot dusverre op de geheime lijst voorkomende Gloster „GA 5", het eerste militaire vliegtuig ter wereld met driehoeksvleugel. De „GA 5" is een tweemotorig vliegtuig dat een driehoek-vormage vleugel heeft, waarin de gehele romp is opgenomen. De basis van deze driehoek bevindt zich aan de achterzijde van het toestel. De twee motoren van de „GA 5", twee Armstrong Sidd'eley „Sapphire" straal motoren, zijn aan weerszijden van de romp aangebracht. De inlaten bevinden zich in de vleugelvoorrand. „Squadron leader" Bill Watterton, chef invlieger van de Gloster vliegtuigenfabrie- ken, heeft Maandag voor het eerst met dit toestel gevlogen. Hij bleef er vijfendertig minuten mee in de lucht. De „GA wordt door autoriteiten van de fabriek als de krachtigste jager ter we reld beschouwd. Het'toestel is te gebruiken als jager en als bommenwerper en heeft radarinstrumenten. Het heeft een drie- wielig landingsgesteld (neuswiel). De hoofdwielen kunnen naar binnen in de vleugel worden ingetrokken. Over snelheid, hoogte, bemanning enzovoort is nog niets bekend. De regering heeft een oproep tot het Ne derlandse volk gericht om de Rode Kruis- collecte, die Zaterdag wordt gehouden ten bate van de getroffenen door de watersnood in Italië te steunen. Er wordt onder meer in gezegd: „Beter dan welk ander volk ook, weet het Nederlandse volk, wat overstromings rampen betekenen en het is voor een Ne derlander dan ook niet moeilijk zich een duidelijk beeld te vormen van de bittere nood, waarin de bevolking van Noord-Italië is komen te verkeren door de geweldige overstromingen in de Po-vlakte. De Neder landse regering doet gaarne een beroep op alle Nederlanders om deze hulpactie tot een zo groot mogelijk succes te maken door allen naar vermogen een bijdrage te geven voor dit zo goede, menselijke doel". „Oever in schemer" Ongeveer dertig bestuurders van open luchttheaters in Nederland zijn Donderdag in Bloemendaal bijeen geweest op de tweede jaarvergadering van de vereniging „Het Nederlandse Openluchttheater". Na een levendige gedachtenwisseling' werden er plannen gemaakt voor het komende seizoen. Overeenstemming werd bereikt over de samenwerking ter vaststelling van de hoogtepunten van het komende speel seizoen. Na afloop der vergadering werd de eerste auditie gehouden van het in opdracht ge schreven openluchtspel van Ben van Eys- selsteijn, getiteld „Oever in schemer" Hans Schouwman speelde fragmenten van de speciaal door hem voor dit stuk gecom poneerde muziek. Met hoofdredacteur van de N. Haarl. Crt. ter verantwoording geroepen In de Nieuwe Haarlemse Courant van Donderdag 15 Februari is een ingezonden stuk verschenen van de Haarlemse politie agent J. A. B., die zich er daarin over be klaagde dat het aan de bureaucratie van verscheidene instanties en de tegenwerking van de longarts S. J. v. S. te wijten was, dat zijn zuster niet onmiddellijk in een sanatorium kon worden opgenomen. De longarts, die directeur is van het districts bureau voor tuberculose, meende dat door het stuk zijn eer en goede naam was aan getast en diende een aanklacht in bij de Justitie. Donderdagmorgen hadden de hoofd redacteur van de Nieuwe Haarlemse Cou rant, de heer H. W. M. v. R., en.de politie agent J. A. B. zich wegens smaad voor de Haarlemse rechtbank te verantwoorden. De agent verklaarde ter zitting dat hij niet kon inzien dat zijn ingezonden stuk voor de arts Van S. beledigend kon zijn. Hij meende dat de zaak, zoals die door zijn moeder en zuster uit de doeken was ge daan, door hem juist was weergegeven. Dokter van S. dacht daar anders over en hij zei dan ook niet te kunnen begrijpen, dat een courant een stuk dat zoveel onjuist heden bevatte, kon publiceren. De vijf maanden die de zuster van B. moest wach ten voordat zij kon worden opgenomen, noemde hij, gezien het gebrek aan ruimte, normaal. Toen zij eenmaal een plaats in het sanatorium had gekregen, liep zij twee dagen later weg. Dokter Van S. weigerde later medewerking te verlenen om haar onderdak te verschaffen in het sanatorium van de K.A.B. te Bilthoven, omdat zij zon der meer uit het andere sanatorium was vertrokken. Toen haar broer op die weige ring verhaal kwam halen, had hij zich vol gens de getuige onbehoorlijk gedragen. De hoofdredacteur van de N.H.C. ver klaarde dat hij meende een algemeen be lang te dienen door de klachten van de agent in zijn courant op te nemen. Hij vond het stuk wel pijnlijk, maar niet beledigend voor dokter Van S. De officier van justitie, mr. G. W. F. van de Valk Bouman noemde het ingezonden stuk „opgelegd vuil" en verweet de ver dachte B. dat hij zijn gewicht als agent van politie in de schaal had gelegd. Hij was van mening dat B. zich aan smaad had schul dig gemaakt en eiste een boete van 75, subsidiair 30 dagen hechtenis, plus één maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar. De raadsvrouwe van B., mr. M. van Beek, betoogde dat het ingezonden stuk geen vuil stukie, maar een stom stukje was geweest. Zij meende dat de schuld van het voorgevallene gezocht moet worden in de houding van dokter Van S. De raads vrouwe voerde tenslotte aan dat haar cliënt slechts de bedoeling heeft gehad zijn zuster te helpen en het stuk geschreven heeft op een ogenblik dat hij geen raad meer wist. Zij vroeg ontslag van rechtsvervolging. De heer Van R., die hierna in het ver- dachtebankje kwam, meende dat hij tot publicatie van B.'s klachten had moeten overgaan. Voordat hij zulks deeÓ, had hij echter enige inlichtingen ingewonnen. De redacteur die het stuk persklaar heeft ge maakt, veranderde de naam van dokter Van S. in „de dokter van het loket", zulks naar aanleiding van de vermelding in het begin van het stuk over een onenigheid aan een loket op het postkantoor dat dok ter Van S. met de patiënte, drie jaar gele- rcfen, heeft gehad. Dokter Van S. verklaarde hierop dat het hem het meest getroffen had dat in het stuk werd gesuggereerd, dat hij om een persoonlijke vete de gewenste medewer king zou hebben geweigerd. Mr. Van der Valk Bouman zei in zijn requisitoir dat de objectieve buitenstaan der uit het artikel begrepen moet hebben dat die dokter een aartsschurk was. „Het kan zeer nuttig zijn, dat de pers wijst op -misstanden, maar het mag niet zó ver gaan dat de pers komt met een ten laste legging! Van de Nieuwe Haarlemse Cou rant, aldus de officier, had ik een derge lijk stuk niet verwacht". Hij eiste een boete van 300, subsidiair 2 maanden hechtenis. De verdediger van de heer Van R., mr. P. J. Witteman, betoogde, nadat hij een klinkend loflied op de Nederlandse pers had bezongen, glat de Nieuwe Haarlemse Courant zijn plicht verzaakt zou hebben als het ingezonden stuk niet was opgeno men. „De krant kan en moet een bepaalde persoon soms, in het algemeen belang, on aangenaam bejegenen. Bovendien krijgen niet slechts dokter Van S. maar verschei dene instanties een veeg uit de pan. Die instanties hebben haar mening in diezelf de courant uiteengezet. Waarom heeft de dokter dat ook niet gedaan?" Mr. Witte- pian achtte de heer Van R. niet strafbaar. „Dokter Van S. is een bijzonder lastige man, op een verantwoordelijke post en dat kan zeer nadelig zijn. De heer Van R. heeft klaai-blijkelijk gehandeld in het al gemeen belang". De rechtbank zal op 13 December uit spraak doen. ADVERTENTIE De piloot, die gisteren bij het ongeluk van een „Meteor'-straaljager van de vlieg- school „Twenthe" om het leven kwam, is de 26-jarige gehuwde reserve eerste luitenant vlieger-waarnemer H. Vrijenhoek uit Gorkum. Een geschenk, dat men boven alles waardeert. Zoekt U een geschenk, waarvan U overtuigd kunt zijn, dat het de bezitter gelukkig zal maken? Kies dan de nieuwe Parker "51", want daarmede zult U een hartewens in vervulling brengen. De fraaie, gestroomlijnde Parker"51", die zo prettig in de hand ligt, is de enige vulpen met het unieke Aero-metric inktsysteem. Er is keuze uit vele, prachtige kleuren en uit verschillende penpunten. PARKER "51" - DE MEEST GEVRAAGDE PEN TER WERELD. Voor het kampioenschap derde klasse libre van het district Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Biljartbond zijn gespeeld: In 't Veld 79 24 26 3,29 Klumperbeek 100 24 19 4,16 Hemsbergen 100 28 16 3,57 De Groot '95 28 16 3.29 Spendelaar 100 35 26 2,85 Vos 100 35 9 2,85 Steffens 95 37 10 2.56 Scholten 100 37 10 2,70 Door de organisatoren van de revanche der Olympische Spelen, die ongeveer een week na de sluitingsceremonie te Helsinki, in het Olympisch Stadion te Amsterdam worden gehouden, worden ernstige pogingen in het werk gesteld om de Amerikaanse en de Engelse ploeg, die naar de Finse hoofdstad zullen gaan voor het Olympisch tournooi, aan de revanche te Amsterdam te laten deel nemen. De eerste contacten zijn reeds ge legd en men heeft goede hoop. dat de orga nisatoren, het Nederlands Olympisch Comité en de Maatschappij „Het Nederlandse Sport park", welke instanties beide hun veertig jarig bestaan in 1952 zullen vieren, in hun opzet zullen slagen. ADVERTENTIE ZIJLSTRAAT 98 - TELEFOON 11703 2de huis vanaf 't Stadhuis. Abbedijk, 28 n.m. te Le Havre. Alamak, 28 n.m. v. Aden n. Suez. Albino, 27 te Montevideo. Am pc nan, vertr. 1 Dec. v. Marseille n. Halifax. Axeldijk, 28 v. Bronsvillé n. Houston Alcyone, 28 v. Antwerpen te Rotterdam. Ariadne, 28 v. Gibraltar n. Lissabon. Alpherat, 1 Dec v R'dam te New Orleans verw. Alkaid. vertr. 29 van R'dam n. Londen. Amstelpark, 29 v. A'dam naar N. Amerika. Amstelveen, 29 v. A'dam n. Halifax of St. John Amstelstad. 28 580 m. O. Bermudas. Aagtekerk, pass. 28 Str. Messina n. Port Said. Akkrumdijk, 28 nog steeds te Khorramshar. Atgena, 28 240 m ZW. Kp. Blanco. Alnati, 28 v. R'dam te Hamburg. Alphard. 28 ter rede Duala. Amsteldiep, 28 250 m. N.NW. Flores. Amstelland. 28 480 m. N. ten O St. Paulsrock. Amsteldijk, 29 19 u. voor de Hoek van Holland Antonia. 29 Pla-dju verwacht. Alioth 28 van Santos naar Antwerpen. Asteldijk, 29 van Hamburg te R'dam. Aagtedijk, 28 170 m O. Trinidad. Alaegonda, 27 v. Pulubukom n. Bangkok. Aludra, 28 200 m. NO. Kp. Hatteras ALdabi, 29 van Victoria n. Bahia. Almdijk, 29 te Antwerpen. Annenkerk, 29 te Port Melbourne. Alderamin, 30 v. R'dam te Newport News Alwaki. 29 v. Buenos Aires naar New York. Amstelkerk. 30 v. Hamburg te Amsterdam. Arkeldijk, 29 van R'dam te Houston. Alben a, pass. 30 St. Vincent. Bi Ui ton, 28 nm. te Beyrouth. Boskoop, 30 nm. Antwerpen verw. Breda, 23 te Cristobal. Bonaire, 28 van Paramaribo. Bandjeimasin, 29 te Blinju verwacht. Bantam, 28 300 m. Z. ten W. Fayal. Bemvekom, 28 370 m. NO Flores. Beverwijk. 28 in Golf van Biscaye. Blommersdijk28 500 m. W. ten Z. Sciliy's. Blitar. 29 van Belawan n. Singapore. Caltex Delft, 28 v. Rotterdam n. Sidon. Bij notariële acte is Donderdag in het Internationaal Cultureel Centrum te Amsterdam het eindbedrag van de Haak in"-inzameling door de N.C.R.V. aan het bestuur van het Koningin Wilhelminafonds overgedragen. Van links naar rechts: mr. A. B. Roosjes, voorzitter van de N.C.R.V., de burgemeester van Amsterdam mr. Arn. J. d'Aïlly, voorzitter van het Koningin Wilhelminafond-s en Joh. Bodegraven, bekijken de schenkingsacte. Córilla, van Curacao n. Sydney. Caltex Leiden, pass. 28 Lissabon Caltex Pernis, pass. 28 Westpunt Kreta. Celebes, 28 180 m. ZO. Port Soedan. Congosiroom. 29 v. A'dam le Hamburg verw. Caltex Leiden, pass. 29 Gibraltar. Clio. 25 v. Kingston n. Curacao. Cronenburgh, 29 v. IJmuiden te R'dam. Callisto, 20 van Antwerpen. Diemerdijk, 28 te Seattle. Douro. 29 v. Amsterdam n. Alexandrië. Delfshaven, 28 v. Meliilla n Gibraltar. Drente pass. 28 Port Said. Duivendrecht. 28 385 m. O.NO. Fernando No- ronha. Ena, 28 250 m. W. ten N Finisterre. E-rinna, 28 van Singapore naar Miri. Etrema, 28 van Thameshaven naar Yarrow. Esso Den Haag. 29 van Aruba te R'dam. Eendracht, pass. 29 Dover 1 Dec. Bremen verw. verwacht. Edam. 29 v. Genua naar Londen. Farmsum, 28 320 m. NO Fayal. Friesland (SSM), pass. 28 Finisterre. Friesland (KRL), 28 rede Menado. Gaasterkerk, p. 28 Gibraltar n. Antwerpen. Gaciilla, 29 v Miri te Singapore verwacht. Ganymedes, 26 v. New Orleans n. Le Guaira Grotekerk, pass. 28 Grote Bitterdmeer. Ganymedes, 26 v New Orleans n. La Guaira. Gooiland, 1 Dec. te Recife verwacht. Gordias, 30 te Bremen. Hoogkerk. 28 v. Marseille n. Antwerpen. Hydra, 28 te Man O'War Cays v. Bluefield. Heelsum, 28 300 m. O.ZO. Bermudas. Helena, 29 v. Barranquilla n Cartagena. Heemskerk, 29 v Genua n. Marseille. Helicon. 30 Antwerpen verwacht. Hera, 29 v. Pta Cardon n. Barranquilla, Ittersum, 28 680 m. O.NO. Bermudas. Ir.drapoera, 30 10.30 u. voor Hoek van Holland. Jupiter, pass. 28 Finisterre n R'dam. Japara (KRL), verm. 1 Dec v. Colombo. Java, 29 v. Balikpapan te Aden. Klipfontein, 28 nm. te Teneriffe. Kota Baroe. 28 v. Makassar n. Soerabaja. Kaloekoe, 28 van Soerabaja n. Kalianget. Kota Agang 28 220 m. W. ten N. Sabang. Kieldrecht. 28 290 m. Z.ZW. Okinawa. Kota Inten, 1 Dec. 8 u. Marseille venvacht, Langkoeas, 28 van Genua. Lemsterkerk. 28 n.m. te Port Said. Lievevrouwekerk, 29 v.m. te Bombay verw. Leersum. 28 v. Jacksonville n. Houston. Linge, 29 v. Pila naar Zaandam. Laagkerk, .28 van Antw. naar R'dam. Lbosdrecht, 28 van Genua. Loppersum, 29 van Piombino te Casablanca. Leerdam, 27 van New York te Philadelphia. Leopoldskeik, 29 v. Aden naar Djeddah. Leuvekerk, 30 v Londen te R'dam verw. Maas, 28 van Adalia naar Catania. Mapia, pass, 28 Brothers. Manoeran, 28 dwars Djeddah. Marpessa. 28 770 m. ZW. San Miguel. Mentor, 23 180 m. ZW ten W. Kreta. Marisa, 28 v. Singapore te Buenos Aires. Merwede, p. 28 Kwy Est n. Savana. Madoera. 26 te San Francisco. Markelo. pass. 29 Finisterre. Mataram, 29 van Soerabaja n. Makassar. Murena. 30 v. Curacao te Lissabon. Melampus, 29 v. R'dam n Londen, Mariekerk, 29 v. Pt. Kemla te Sydney. Muiderkerk. 30 v. Calcutta te R'dam verw. Nestor, 28 van Lissabon naar Tanger. Nigerstroom, 28 rede van Accra. Nieuw Holland. 28 560 m. Z.ZO. Torrestraat. Noordwijk, 29 v R'dam n. Civ'ita Vecchia, Ophir, 23 v. MuntOK naar Belawan. Ovula. 28 60 m. N. Ouessant. Orestes, 28 v. Jeremie n. Ciudad Trujillo. Oranje, pass. 29 Minicoy naar Suez Orion, 29 te R'dam. Oranjestad, 30 v. Curacao n. La Guaira. Polydorus, 28 v. Calcutta n. Aden. Polyphemus, 29 v. Probolinggo te Makassar verwacht. Prins Johan Willem Friso, 27 v. Rotterdam te Montreal. .Prins Willem III, 29 v. Philadelphia n. Nederl. Prins Willem IV, 27 v. Montreal n. Antw. Parkhaven, pass 28 St. Paulsrock. Paula. 28 van Singapore te Bangkok. Prins Maurits, 28 55 m. O.ZO. Kp. St. Vincent. Papendrecht, 28 800 m. NO. Sombrero. Prins Fred, Willem. 30 te Antwerpen', Riouw, 30 Colombo verwacht. Prins Fred. Hendrik, 28 te Montreal. Prins Willem V, 29 van Montreal. Prins Philips Willem. 30 te Bremen. Rondo, 29 v.m. Tandjong Priok verwacht. Ruys, 29 v. Port Swettenham te Singap. verw. Rijokerk, 28 te Genua. Robiah, 27 v. Ban.juwangi n. Soerabaja. Riouw, 28 240 m. W ten N Minacoy. Rijndam, 28 875 m W. ten Z. Sciliy's. Rijnland, 28 150 m. Z. ten O. Santos, Rodas, 29 v. Trinidad te Kingston verwacht. Roepat, 30 Beyrouth verwacht. Rijnkerk, 29 van Genua. Sibajak. 28 n.m. van Aden naar Suez. Straat Malakka, 26 v. Manilla n. Singapore. Schiedijk, 28 te Alexandrië. Sloterdijk, 28 v. Houston te Lake Charles. Stad Maassluis. 29 v. Lulea naar Emden. Sehie, 28 dwars Lissabon. Soestdijk, 28 van Semarang n. Tj. Priok. Stad Vlaardingen, pass 28 Trondheim. Stentor, 28 240 m. NO. St. Maria. Straat Makassar, 28 1060 m. v. Mauritius. Sibajak, 29 in Rode Zee, dwars Massawah Sarpedon, 29 te Curacao van New York. Sliedi-echt, 28 140 m. O ten Z. Mozambique. Sir.gkep, 29 rede Pangkalpinang. Sumatra. 29 v. Pcnang naar Belawan. Sarangan, 27 te San Francisco. Stad Haarlem, 30 v. Huelva te Sluiskil. Saparoea, 29 van Barcelona. Tabinta, 29 v. Amsterdam n. Hamburg. Taria. 28 n.m. van Sasseo (Japan) te Singapore. Teueer, 29 v. Tandjong Priok te New York. Tawali, 29 v. Calcutta naar Padang. Tankhaven III, 28 v Sungeigerong n. Tj. Uban Teiresias, 28 600 m. O.ZO. Socotra n Aden Tiba. 28 160 m. N. ten O. Madeira. Tibia, 28 50 m Z Kreta Tjiwamgi, 28 v. Tj. Priok naar Soerabaja. Ttmerius, pass. 28 NO. punt Cuba. Tjipondok. 25 v. Shimizu n Yokohama. Trajanus. 26 v. Port au Prince te Houston Tatoian, 29 van Port Soedan. Tarakan, 30 v Penang naar Belawan. Tjibesar, 29 v. Zanzibar n. Mombassa. Tjiluwah, 29 v. Aden naar Pulubukom. Tjimenteng, l Dec. Kaapstad verwacht.' Tegelberg. 27 v. Yokohama n. Buenos Aires. Tomini. 28 te Singapore. Tamo, pass. 30 Ouessant. Uni, 26 te Houston Utrecht, 29 van Cebu te Balipapan. Van Heutz, 25 v. Nagoya n. Osaka Van Riebeeck. 28 Soerabaja verwacht. Veendam. pass. 29 Sciliy's n Halifax. Wieldrecht, 30 te Trinidad verw. Waal, 30 v. Maracaïbo te Port au Prince Woensd-recht, 28 1140 m. NO. Sombrero. Waterland, pass. 28 Finisterre. Winterswijk, 29 van Venetië naar Sfax. Westerdam, 28 840 m. O ten N Cp Race. Waterman, 29 500 m. ZO. Guardafui n Fre- mantle. Willem Ruys. 29 te Port Said. Willemstad, 29 van A'dam naar Cristobal. IJsel, 28 van Te! Aviv naar Mersin. Zonnewijk, 28 370 m. ZW. Lands End Zijpenberg, pass. 28 Finisterre. Zuiderkruis, 29 420 m. NO. St. Helena.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 11