Ook Cyprus voor het Westen geen „rots in de branding" Resoluut antwoord van Oslo op Russische beschuldiging Opheffing Hoge Commissie en bezettingsstatuut I Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT J Gevaarlijke en kortzichtige politiek in Midden-Oosten Nieuwe atoomproeven in Nevada Twee gidsen voor de zeevaart „Nieuwe stappen" „Geen buitenlandse bases op Noors grondgebied zo lang wij niet bedreigd worden" Regeringswijziging in België verwacht [Iet woord is aan. Churchill verlaagt ministerssalarissen Zweeds marineman was spion voor de Russen NATIONALISME SPEELT MOSKOU IN DE KAART Oplaaiend nationalisme Ouderwets Beslommeringen van een eenheidspartij Ontwerp voor contract met West-Duitsland Vrijdag publicatie Franse Hoge Commissaris door bediende vermoord Eerste Kamer Brandweermateriaal voor burgerlijke verdediging Uitbreiding mogelijkheid van preventieve hechtenis 5gc JAARGANG NO 97 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor jn Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 31 OCTOBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 201 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiaté. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman /Door rar. C. Binnerts, lid van de Nederlandse delegatie in de Balkan-commissie 1 der UNO). ATHENE- November 1951 Wanneer men de kaart van het Oostelijk deel van de Middellandse Zee voor zich neemt, dan zal de strategische betekenis van het eiland Cyprus, vooral in onze tijd van steeds toenemend belang van het luchtwapen, de lezer metéén blik duidelijk zijn. Cyprus is sinds 1878 een Britse kroonkolonie en de annexatie diende in die jaren voornamelijk als een voorzorgsmaatregel van Engeland tegen het dreigende imperialisme van het Czaristische Rusland. Thans, bijna driekwart eeuw later, nu het Britse rijk en het hele Westelijke blok geconfronteerd worden met een nieuw imperialisme van Rusland, is de strategische betekenis van het eiland nog aan zienlijk toegenomen. De Britse luchtmacht heeft op het ogenblik een krachtige basis op Cyprus gevestigd, van waaruit practisch het gehele gebied van het Midden-Oosten kan worden bestreken, hetgeen dus neerkomt op de zone van het Suez-kanaal, de, olievelden en pijpleidingen van Perzië en Irak en de Dardanelles Nu hebben zich in de afgelopen weken met betrekking tot Cyprus twee feiten voorgedaan, die beide de strategische en ook de politieke betekenis van het eiland oens te meer in het licht hebben gesteld. In de eerste plaats is Cyprus genoemd els het toekomstige hoofdkwartier van het commando ener gemeenschappelijke ver dediging' ivan het Midden Oosten, na de weigering van Egypte om aan zulk een ver dediging mee te doen. In de tweede plaats heeft de Britse re gering begin October geweigerd visa te verstrekken voor een Griekse arbeiders delegatie, die van plan was om een arbei derscongres op Cyprus bij te wonen. De enige reden voor deze weigering was het feit, dat als een der agendapunten van het congres was vermeld het probleem van de aansluiting van Cyprus bij Griekenland. Aan dit tweede feit werd in de West- Europese pers minder aandacht besteed dan aan het eerste, ofschoon deze weigering van visa aan een groep arbeidersgedele geerden, ogenschijnlijk van ondergeschikte betekenis, een opmerkelijk deel vormt van de algemene stroom van gebeurtenissen in dit stuk van de wereld, waaraan Engeland en ook Amerika het hoofd moeten bieden. Als onderdeel van deze strijd tegen het thans opnieuw opgevlamde nationalisme in het Midden Oosten is de weigering belang rijk en principieel van meer betekenis dan het aanwijzen van Cyprus als toekomstig hoofdkwartier van het commando voor het Midden Oosten. Nu Egypte voorlopig als zodanig is weggevallen, lag de aanwij zing van Cyprus voor de hand, omdat het eiland Malta, dat er eventueel ook voor in aanmerking gekomen zou zijn, in de ver dedigingssfeer van het Noord-Atlantisch verdrag is opgenomen en de ligging van Cyprus bovendien strategisch beter past in een verdediging van het Midden Oosten. Om de betekenis en de draagwijdte van dit simpele feit van de weigering der Britse regering om een visum af te stempelen in de paspoorten van een groep arbeidersge delegeerden te kunnen beoordelen van het algemeen beeld van het oplaaiend nationa lisme in deze contreien, zal men enkele ïummiere feiten omtrent Cyprus moeten kennen. De bevolking van het eiland is om te be ginnen overwegend Grieks. Er is een be- sekkelijk kleine minderheid van Turken, maar de gesproken en geschreven taal, de kranten, de godsdienst zijn Grieks. Bij een bezoek aan Cyprus aan het begin van dit jaar had ik persoonlijk gelegenheid te con stateren, dat de hele atmosfeer van het eiland, de steden, de dorpen, de mentali teit van de bevolking, inderdaad uitgespro ken Grieks zijn. Wanneer men ook maar iets van Griekenland en de Griekse sfeer kent, weet men tevens met zekerheid, dat dit alles meebrengt een gloeiende vader landsliefde en een vurig nationalisme. Het ligt onder deze omstandigheden voor de hand, dat er bij de Grieken van Cyprus een algemeen verlangen heerst naar aanslui ting bij het moederland. Deze aansluitingsgedachte is inderdaad onder de bevolking algemeen en bij een plebisciet over deze hereniging met Grie kenland, dat het vorig jaar gehouden is, bleek dan ook, dat bijna 100 procent van de Griekse Cyprioten een dergelijke aan sluiting voorstaat. Het feit, dat het eiland nimmer in de geschiedenis formeel tot Griekenland heeft behoord, doet er in dit verband niets toe. Het vraagstuk is geheel in de emotioneel-nationalistische sfeer ge trokken en daar hebben dergelijke argu menten geen waarde. Dit herenigings-probleem is een troetel kind geworden van alle partijen en gezind ten onder de Griekse bevolking van Cy prus. De Griekse Orthodoxe kerk heeft rich geheel achter de beweging gesteld, maar ook de communistische partij pro pageert de gedachte. Dit laatste schijnt min of meer vreemd, omdat de communis- Dinsdagmiddag is bij Las Vegas in Neva da (V. S.) opnieuw een atoomontploffing te weeg gebracht. De explosie ging gepaard met een ver bindende lichtflits, die aanvankelijk een lichte purperen tint had. Daarna rees een Paddestoel van geelwitte rook op. Vermoedelijk is de proefbom van Dins dag, evenals die van Zondag j.l. uit een vliegtuig geworpen. Verwacht wordt, dat Donderdag of latei- de operatie „Desert Rock", waarbij sol daten betrokken zullen zijn, zal beginnen. Het doel hiervan is, het gebruik van ato pische wapens als ondersteuning van ac ties der landstrijdkrachten te bestuderen. Honderden militaire waarnemers, ver schillende generaals en tweeduizend offi cieren, onderofficieren en manschappen, alsmede enkele parlementsleden zijn in het kamp „Desert Rock" aangekomen, dat 55 kilometer van het proefterrein verwijderd is, tische partij in Griekenland zelf verboden is en de partij op Cyprus dus hetzelfde lot beschoren zou worden, wanneer deze aan sluiting werkelijkheid zou worden. De ver klaring van deze houding zal waarschijnlijk gevonden moeten worden in de gedachte, dat een zich niet conformeren met de her enigingsgedachte de communistische partij op het eiland sterk aan invloed zou hebben doen inboeten. De Griekse regering zit met deze aan sluitingsbeweging van Cyprus min of meer in zak en as, hetgeen volkomen begrijpe lijk is. Een verbod om met de gedachte te sympathiseren is uitgesloten, omdat dit door het Griekse volk als anti-nationaal en dus bijna als misdadig zou worden be schouwd. Een openlijke uitspraak ten gun ste van de hereniging echter zou de Griekse regering in direct conflict brengen met de grote broer en vriend sinds de dagen van Byron: Engeland. De houding van de locale Engelse auto riteiten op Cyprus tegenover het probleem was destijds maar dat is weer een maand of wat geleden typisch Brits en eigenlijk gewoon ouderwets-koloniaal. Men vond de Grieken beste mensen, een beetje opge wonden, maar aardig. De aansluitingsbe weging had men wel in de hand en men had er een toegeeflijke glimlach voor over. De communistische elementen? Men kende de zetbazen en als er wat gebeurde, zaten ze binnen een paar uur stevig achter slot en grendel. Dit zelfde optimisme hadden de Britten na de laatste oorlog ook in Singapore. Tot dat de communistische leiders plotseling „en bloc" in de jungle waren verdwenen en de guerilla-oorlog is op Malakka nog steeds aan de gang. Nu ligt de situatie op Cyprus natuurlijk geheel anders en de nog steeds vriend schappelijke verhouding tussen het Britse rijk en Griekenland is ook voor de Engelse belangen bij het behoud van Cyprus gun- stig. Griekenland is bovendien zo juist als partner het Atlantisch verdrag binnen ge treden en er is dus nu een formeel vastge legd gemeenschappelijk belang, waarbij voor onenigheid voorshands geen plaats zou moeten zijn. Maar toch! Het verarmde, langzaam-aan afbrokkelende Britse imperium (en daar mee ten dele eigenlijk ook Amerika en het gehele Westen) voert op het ogenblik in het Midden Oosten een gevaarlijke en niet zeer listige politiek. Men staart zich blind op de formatie van een gemeenschappelijk verdedigingsstelsel tegenover het interna tionale communisme en vergeet, dat de meeste landen van dit Midden Oosten maar één ding in hun hoofd hebben: vrijheid. Maar dan ook werkelijke vrijheid! Men vergeet ook, dat het Moskou-impe- rialisme voor de bevolking van deze lan den, die van zeer nabij gewend zijn aan een koloniale of semi-koloniale overheer sing van het Westen, geenszins eenzelfde soort verschrikking heeft als voor ons. Deze volken zien het aanbod van Turkije en de grote Westelijke mogendheden om een gemeenschappelijke defensie van het Midden Oosten te organiseren in verband met het communistische gevaar, eenvoudig als een nieuw voorwendsel om de over wegende positie van het Westen in deze streken te bestendigen. Het spreekt bij dit alles vanzelf, dat de Britten in het olieconflict met Perzië en in de onlangs uitgebroken onenigheid met Egypte, juridisch voor de volle 100 procent gelijk hebben en men moet zich inderdaad met diepe bezorgdheid afvragen, wat er van een vrije wereld worden moet, waarin eenmaal gesloten verdragen eenzijdig en straffeloos kunnen worden opgezegd. Maar psychologisch is deze zaak door het Westen volkomen verkeerd beoordeeld en uitermate onhandig aangepakt. De in poli tieke zin triomferende Perzen, de in het zog van Perzië rebellerende Egyptenaren, de reeds lichtelijk morrende Irakiërs, zij vormen op het ogenblik evenzovele expo nenten van de wereldstroming, die zich na de laatste wereldoorlog in haar volle om vang heeft gemanifesteerd en die niet meer te stuiten is: De nationalistische drang van het Oosten naar vrijheid en daarmee een bittere en emotionele strijd tegen elke vorm van kolonialisme en Westelijke overheer sing. Men zal de aansluitingsdrang van de be volking van Cyprus bij Griekenland ook moeten zien in het kader van dit algemene beeld. Minder fel ongetwijfeld maar in beginsel evenzeer een onderdeel van dezelfde wereldstroming. Nu de kolenprijzen zo zijn opgelopen is de vraag naar turf groter dan ooit. In de Drentse veenstreken heerst dan ook grote drukte. Vrouwen zijn bij het laden der turf schepen niet te onderschatten werkkrachten. De nieuwe radarinstallatie, die morgen door Prins Bernhard in gebruik zal worden gesteld, op de semaphoor naast de vuur toren van IJmuiden. De Amerikaanse onderminister voor Landsverdediging Frank Nash heeft Dins dagavond tegenover journalisten verklaard dat de Verenigde Staten nieuwe stappen hebben gedaan om een einde te maken aan de „koude oorlog" met de Sovjet-Unie. Hij was niet bevoegd mede te delen waar en wanneer deze stappen zijn gedaan. De onder communistische leiding staande Oost-Duitse soialistische eenheidspartij (S.E.D.) heeft Dinsdag de resultaten be kendgemaakt van een zuivering onder de partijleden die zeven maanden heeft ge duurd. De zuivering is in Juli geëindigd. Op dat tijdstip waren ruim 1.700.000 S.E.D.-leden door meer dan zesduizend commissies on dervraagd. Een derde van de leden heeft „zich vrijwillig verplicht overwerk te ver richten, hardnekkiger voor de vrede te strijden, de boeken van Stalin zorgvuldiger te lezen en een waakzame houding tegen over de vijanden van de vrede aan te ne men". Voorts wordt nog gezegd dat „alle vijandelijke elementen nog niet uit de ge lederen van onze partij zijn verwijderd." Het op 22 October ter hoogte van Nystad (Zuid-West-Finland) aan de grond gelopen Nederlandse motorschip „Jan Kreumer" is door een Fins bergingsvaartuig geborgen en naar de haven van Nystad gesleept. BONN (Reuter). Onderhandelaars van de Westelijke geallieerden en West- Duitsland hebben een verdrag ontworpen, waarbij West-Duitsland deelgenoot wordt in het Europese verdedigingsfront, aldus heeft een geallieerde functionaris Dinsdag avond te Bonn verklaard. De geallieerde en West-Duitse deskundigen hebben hun ontwerp van het verdrag voltooid, waarin tevens de geallieerde Hoge Commissie en het bezettingsstatuut worden opgeheven. Vrijdag zullen de Westelijke Hoge Com missarissen het ontwerp-verdrag met dr Adenauer bespreken. Indien het wordt goedgekeurd, zal het naar Washington. Londen en Parijs worden gezonden. De Westelijke geallieerden en de West- Duitsers zijn voornemens het pas te teke nen, wanneer de gedetailleerde verdragen, die bij het ontwerp-verdrag zijn gevoegd en het plan voor een Europees leger en het plan-Schuman, gereed zijn om in wer king te treden. De tekst van het algemene verdrag zal Vrijdag worden gepubliceerd, na de bij eenkomst tussen de Hoge Commissarissen en Adenauer, aldus deelde een geallieerde functionaris mede. Verkiezingen Het West-Duitse kabinet heeft Dinsdag een wetsontwerp goedgekeurd betreffende het houden van vrije algemene verkiezin gen in geheel Duitsland. Een woordvoerder van de regering deel de mee, dat het ontwerp zo spoedig moge lijk naar het parlement zal worden gezon den. Hij weigerde nadere bijzonderheden bekend te maken. Wanneer het ontwerp door de West- Duitse Bondsdag wordt goedgekeurd zal het naar de geallieerde Hoge Commissie worden gezonden. De drie Westelijke bezettingsmogend- heden hebben reeds meegedeeld, dat zij de kwestie van vrije verkiezingen in geheel Duitsland ter sprake zullen brengen op de Algemene Vergadering van de UNO te Parijs. Dit zal zijn in de vorm van een motie, waarin de UNO wordt verzocht een commissie naar de vier zones van Duitsland te zenden teneinde vast te stellen of het mogelijk is aldaar vrije verkiezingen te houden, De Noorse regering heeft de beschuldi gingen, vervat in een recente Sovjet-nota over Spitsbergen, van de hand gewezen. De Sovjet-Unie beschuldigde Noorwegen er van, de demilitarisatieclausule in het verdrag over Spitsbergen van 1920 geschon den te hebben door deel te nemen aan het Atlantisch Pact. De Noorse politiek was er op gericht, buitenlandse strijdkrachten in staat te stellen, bases op Noors grondge bied te betrekken. De Noorse regering heeft hierop geant woord, dat het Atlantische Pact een zuiver defensief karakter draagt en dat Noorwegen niet toe zal laten, dat op Spitsbergen en het' Bereneiland versterkingen of bases worden aangelegd. Op Noors grondgebied zouden geen buitenlandse bases worden aangelegd, zolang het land buiten een oor log bleef of niet bedreigd werd. Noorwegen was er van overtuigd, dat ook de andere landen, die aan het verdrag verbonden waren, zich aan de verplichtingen zouden houden. Het Atlantische Pact was gesloten, omdat gebleken was, dat de UNO-organisatie (nog) niet in staat was de nodige garanties voor de veiligheid der leden-staten te geven. Het verdrag voor Spitsbergen werd in Februari 1920 door Noorwegen, Amerika, Engeland, de Britse Dominions, India (Voor-Indië), Denemarken, Frankrijk, Ita lië, Japan, Nederland en Zweden getekend. De Sovjet-Unie verklaarde in 1935, het verdrag eveneens te aanvaarden. In het verdrag wordt vastgelegd, dat Noorwegen de souvereiniteit over de bewuste eilanden heeft doch nooit zal toestaan, dat de eilan- Van onze correspondent in Brussel) In Belgische katholieke kringen is men ontsticht over de onverantwoordelijk ge achte critiek, welke door linkse katholieke vakbondleiders en journalisten tegen de homogeen katholieke regering is geuit. Men verwijt de regering dat zij in het jongste arbeidsconflict zo radicaal het standpunt der arbeiders heeft verdedigd tegen de werkgevers. Het heet thans, dat het kabinet een economische coördinator nodig heeft om in de eerstkomende perio des van sterk doorgevoerde herbewapening een vaste economische politieke lijn te kunnen volgen. Dezer dagen komen deze kwesties in de katholieke fracties van Tweede Kamer en Senaat ter sprake. Het ziet er dus naar uit, dat er over het voortbestaan van het ka- binet-Pholien in zijn huidige vorm nog deze week zal worden beslist. Voor de oplossing van de politieke crisis werden gisteren drie mogelijkheden naar voren gebracht: De vervanging van minister-president Pholien door een in economische proble men bevoegde staatsman, of wel de benoe ming van de huidige minister van Verkeer tot minister van Economische Coördinatie. Hij zou het economische kernkabinet van de regering presideren. In geval deze beide oplossingen door de katholieke parlementaire fractie van de Tweede Kamer en Senaat zouden worden verworpen, zou men de gehele zaak beper ken tot een herverdeling van de economi sche bevoegdheden onder de ministers van het huidige kabinet. Zoals gisteren werd medegedeeld is de Franse Hoge Commissaris in Cambodja, De Raymond, vermoord. In kringen van het ministerie voor de verbonden Indochinese staten werd verklaard, dat volgens de tot nogtoe bekende resultaten van het onder zoek niets er op duidt, dat de moord uit politieke beweegredenen begaan is. Het staat thans vast, dat De Raymond tijdens zijn middagslaap door een van zijn Vietnamese bedienden is doodgestoken. Een medeplichtige is gearresteerd. den op enigerlei wijze voor militaire doe len gebruikt worden. In Washingtonse kringen verheugt men zich over de „resolute toon" van de Noorse nota. Het Atlantische Pact, zo zegt men, heeft inderdaad slechts een defensief doel. Klare taal van Lange In het Noorse parlement heeft de mi nister van Buitenlandse Zaken Halvard Lange zijn antwoord op de Sovjet-Russi sche beschuldigingen nader toegelicht en daaraan toegevoegd dat Noorwegen zo lang de UNO haar leden geen volledige veilig heid kon verzekeren tegen een aanval, vol ledig blijft deelnemen aan regionale ver dedigingsplannen. Met betrekking tot de toestand in het Midden-Oosten zeide de Noorse minister dat de Westerse mogendheden het Suez- kanaal niet zonder meer zouden kunnen prijsgeven zonder haar eigen veiligheid en die van andere landen in gevaar te brengen Minister Lange toonde zich ook voor stander van de eenheid van Duitsland, doch niet tot elke prijs. Hij was er van overtuigd dat volledige samenwerking van Duitsland met het Westen niet alleen het probleem van de veiligheid van West-Duitsland zou oplossen maar op den duur ook zou leiden tot de eenheid van Duitsland. Shackleton: Een man moet zich richten naar een nieuw doel zodra het oude te gronde gaat. Diverse wetsontwerpen goedgekeurd De Eerste Kamer heeft gisteren na aan neming van enkele kleine wetsontwerpen het verdrag inzake oprichting van de Euro pese Betalingsunie goedgekeurd. Alleen de heer Van Santen (C.P.N.) had bezwa ren. Hij zag in de betalingsunie een nieuwe mogelijkheid voor Amerika de Nederlandse economie te beïnvloeden. De heer Vixe- boxse (C.H.) vroeg maandelijks een overzicht van de betalingen aan de Kamers te verstrekken. Minister Lieftinck wees op de verbetering van de deviezenbalans welke mede een gevolg is van de toetreding tot de betalingsunie. Met 26 tegen 6 stemmen (die der Anti Revolutionnairen) aanvaardde de Kamer het wetsontwerp inzake vervoer van goe deren met binnenschepen. In de avondvergadering is zonder hoof delijke stemming aangenomen het wets ontwerp ter voorziening in de kapitaalbe hoeften der Nederlandse Spoorwegen en het verlenen van een bijdrage in de oor logsschade. Van order van 9 millioen gaat 5 millioen naar Duitsland De eerste order voor brandweermateri aal ter waarde van f 9 millioen, dat ten behoeve van de burgerlijke verdediging zal worden aangeschaft, is geplaatst bij de N.V. Motorkracht. De order omvat de levering van 396 chassis met motor, 44 chassis met vierwiel-aandrijving met mo tor en 677 losse motoren. Van deze 677 mo toren zijn er 627 bestemd voor tweewie lige motorspuiten. De resterende vijftig motoren worden in reserve gehouden. Door dat een gedeelte van het materiaal in Duits land vervaardigd moet worden, onder meer de luchtgekoelde Dieselmotoren, kost deze order ons land vijf millioen gulden aan de viezen. Het Bureau Brandweer van het ministe rie van Binnenlandse Zaken heeft op 20 Juli een bestek opgemaakt, waarop parti culieren konden inschrijven. Half Augustus heeft een aantal fabrikanten van brand weermateriaal in telegrammen aan de mi nister zich verzet tegen de vorm waarin het bestek gegoten was. Men meende begrepen te hebben, dat het bij voorbaat vaststond, dat alleen diegene voor de order in aan merking zou kunnen komen, die de Duitse luchtgekoelde Dieselmotor zou kunnen leveren. Verder maakte men bezwaar tegen de korte inschrijvingsduur. De sluitings datum voor de inschrijvingen is toen tot 29 September verschoven. Aan fabrikanten werd toegezegd, dat het Rijksinkoopbureau ook offertes zou aanvaarden voor benzine motoren in plaats van Dieselmotoren. Dinsdagavond heeft Churchill bekend gemaakt, dat hij het salaris van de premier heeft verlaagd van f 100.000 tot f 70.000 per jaar. Het salaris van kabinetsleden zal worden verlaagd van f 50.000 tot f 40.000 per jaar. De salarissen van de ministers met lagere rang (f 15.000 tot f 20.000 per jaar) zullen ongewijzigd blijven. (Al deze salarissen zijn belastingvrij). De salarisverlaging zal gelden voor een periode van drie jaar of zoveel langer, als de Britse herbewapening zal duren. Dinsdagavond heeft premier Churchill nieuwe benoemingen bekend gemaakt. Thorneycroft werd minister van Handel en Lord Cherwell kwartiermeester-gene raal. De 42-jarige minister Thorneycroft is een voormalige onder-minister van Ver voer. Lord Cherwell is een 65-jarige ge leerde, die gedurende de oorlog Churchills persoonlijke assistent was. Zijn taak zal zijn het coördineren van wetenschappelijk onderzoek. De minister van Buitenlandse Zaken, Eden, heeft Churchill verzocht hem van zijn taak als leider van de Lagerhuisfractie te ontheffen aangezien de komende paar maanden internationale besprekingen hem hiervoor geen tijd zullen laten. De werk zaamheden zullen nu worden overgeno men door de minister van Gezondheid, Crookshank. De nieuwe regering telt minder leden dan de regering van Attlee. Churchills op zet is om zijn regering soepeler te maken door de mannen aan de top ieder verant woordelijk te maken voor verschillende in elkaar sluitende departementen, zo zal de minister voor coördinatie van Vervoer, Brandstof en Kracht, Leathers, er voor moeten zorgen, dat de komende winter kolen snel van de mijnen naar de fabrieken en woningen worden vervoerd. Dinsdag is het kabinet anderhalf uur bijeen geweest. Het moet de rede van de Koning opstellen, die hij vol gende week bij de opening van het parle ment zal uitspreken. Eden heeft op de kabinetszitting verslag uitgebracht over de dringende maatregelen die hij zou nemen om tot overeenkomst in zake het Perzische oliegeschil te komen. Ernst Andersson, de Zweedse marine onderofficier die onder beschuldiging van spionnage in Stockholm terechtstaat, heeft bekend zes of zeven spionnage-opdrachten voor de Russen te hebben uitgevoerd. Hij bekende gegevens verzameld te hebben om trent Zweedse en Britse oorlogsschepen voor een gewezen correspondent van Tass te Stockholm, en Nikolai Orlof, die werk zaam was aan het bureau van de Sovjet- Russische militaire attaché. De eerste ver liet Zweden het vorige jaar en de tweede werd uitgewezen na de arrestatie van An dersson. Andersson zeide zich er van be wust te zijn geweest, dat hij als spion ge bruikt werd. Hij zeide in de Russen gelijk gestemde geesten ontmoet te hebben. Andersson werd in 1928 communist en voerde propaganda voor het communisme onder de Zweedse zeelieden. Diplomaten van 20 landen bevonden zich in de overvolle rechtszaal. De Russen, hoe wel uitgenodigd, hadden niemand gestuurd. Er was bijzondere politiebewaking. Andersson zou de Russen bijzonderheden verstrekt hebben over de marinebases van Stockholm en van Karlskrona en over de oorlogsschepen, de ligging der versterkin gen te land en de troepensterkte van de landsverdediging. Het proces duurt voort. Uit het verslag van de vaste commissie voor privaat- en strafrecht uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot uitbrei ding van de mogelijkheid tot toepassing van voorlopige hechtenis blijkt, dat de commissie zich er mee kan verenigen, dat de mogelijkheid van preventieve hechtenis wordt uitgebreid tot drie misdrijven: abortus, flessentrekkerij en het veroorza ken van ernstige verkeersongevallen onder de invloed van alcohol. Het heeft de aandacht van de commissie getrokken, dat de minister de woorden: een scherpe en snelle repressie gebruikt. Deze uitdrukking wekt de onjuiste indruk, dat de minister de preventieve hechtenis wil bezigen als een straf, welke onmiddel lijk op de daad volgt. Preventieve hechte nis mag echter niet anders zijn dan een middel ter voorkoming van vlucht van de dader, van herhaling van het misdrijf of van bemoeilijking van het onderzoek. ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens- dagavond tot Donderdagavond, opge. maakt te 10 uur: Wisselend bewolkt met vooral in de avond en nacht nu en dan buien. Aanvankelijk zwakke tot matige wind j uit Zuidelijke richtingen, later matige en aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen West en Noord Iets kouder. 1 November Zon op 7.33 uur, onder 17.14 uur. Maan op 10.32 uur, onder 17.37 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 31 October Hoog water: 3.44 en 16.02 uur. Laag water: 11.49 uur. Donderdag 1 November Hoog water: 4.23 en 16.40 uur. Laag water: 0.09 en 12.26 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1