Ti 1 Paltke Anthraciet Duitse Seal mantel NUTS-SPAARBANK WERELDSPAARDAG Reclassering in de V.S. Plannen tot sanering van toerwagenbedrijf Zandvoorts drinkwatervoorziening firma JH A. Lommelaars PRACHT SORTERING PRACHT SORTERING Wij reserveren voor u levering St. Nicolaas SPRINGBOK de Ridder&Strijbis <vs n AUTO-FINANCIERING f 350.' WOENSDAG 31 OCTOBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Mevrouw J. Fortanier-De Wit over „Verkiezingen in zicht" Onjuiste verdeling van kolen onder handelaren? Middenstand vraagt minister in te grijpen Broek Nieuwe pomp- en zuiveringsinstallatie zal die voor vele jaren waarborgen WEEK ABONNEMENTEN Bakkersgezellen vragen hun patroons te boycotten Waterpolo DWT-Haarlem (dames) Dammen Gezellig Samenzijn was sterker dan HDC in Huishoudelijke en Luxe artikelen Thee-, Tafel- en Ontbijtserviezen ZIT-SLAAPKAMER Scheepvaart Makelaarskantoor Zandvoortschelaan 71 PIANO gevraagd of VLEUGEL PLAKAATVERVEN COVELINE" Geanimeerde DANSCLUB Fotocopieën Foto Hilarius aanbieding. SPAREN IS DE BRON VAN VOLKSWELVAART Brandstoffenhandel „DE SPAARNESTAD HOOGEVEEN ZOON BELANGRIJKE VEILING SCHREURS Javalaan 61, Heemstede, tel. 58497 Door omstandigheden aangeboden nieuwe Brieven no. 8583 bur. v. d. blad Tijdens een bijeenkomst van de Commis sie van samenwerking der Reclasserings- verenigingen in Haarlem, gaf mr. M. E. Tjaden uit Aerdenhout gisteravond in res taurant Erinkmann een belangwekkend exposé over zijn indrukken van een bezoek aan penitentiaire instanties in de Verenig de Staten, nadat de voorzitter, de heer S. Rijfces, de talrijke aanwezigen welkom had geheten. 3Wr. Tjaden begon zijn causerie met op t£ merken dat iedere staat in Amerika zijn eigen rechtssysteem kent en dat de strafmaten in de verschillende staten dik wijls aanzienlijke verschillen vertonen. Behalve de rechtspraak in de staten heeft men er ook een federale rechtspraak, die echter slechts een beperkt rechtsgebied, bijvoorbeeld de handel in narcotica, be slaat. Mr. Tjaden gaf vervolgens een overzicht van de voorlichting der i-echterlijke macht. In de Verenigde Staten worden de voor lichtingsrapporten van de verdachten uit gebracht door reclasseringsambtenaren, die door de rechter zijn aangesteld en dus zijn volle vertrouwen genieten. Van deze ambtenaren wordt verlangd dat zij een universitaire opleiding genoten hebben, of dat zij maatschappelijk werker zijn. De rapporten bestaan veelal uit een reeks feitelijke gegevens over opleiding, werk kring en gezinsomstandigheden van de verdachten. Het is dikwijls moeilijk een volledig rapport uit te brengen, omdat de Amerikaan nu eenmaal erg „beweeglijk" is, waarmee gezegd wil worden dat hij er geen been in ziet om herhaaldelijk te ver huizen en van werkkring te veranderen, zonder daarbij een spoor van vroegere werkzaamheden of gedragingen achter te laten. Een nadeel van de Amerikaanse reclasseringsrapporten achtte mr. Tjaden de omstandigheid, dat meestal te diep op de strafzaak wordt ingegaan. Op adviezen jn de rapporten zijn de Amerikaanse rech ters weinig gesteld. Als positieve zijde noemde spreker dat de voorlichtingsdienst een sterk sociaal karakter krijgt door het nauwe verband dat bestaat tussen de rech ter en de reclasseerder. Over het algemeen wordt in Amerika strenger gestrafj dan in ons land. Na ech ter een derde van de straf te hebben on dergaan kunnen de verdachten op vrije voeten worden gesteld. Bovendien kunnen zij bij goed gedrag aftrek van de straftijd verdienen van vijf tot tien dagen per maand. Van voorwaardelijke veroordelin gen wordt in de Verenigde Staten druk gebruik gemaakt. Van gecombineerde straffen is men er afkerig. De Amerikaanse reclasseringsambtenaar gaat uit van het standpunt dat het gedrag van een ander, niet te verbeteren is door hem een bepaalde gedragslijn voor te schrijven, maar dat het in de eerste plaats noodzakelijk is dat de verdachte bewust wil meewerken bij het aannemen van een nieuwe levenshouding. Sprekende over het gevangeniswezen in Amerika merkte mr. Tjaden op, dat som mige gevangenissen zeer modern zijn in gericht en dat andere nog in een primitief stadium van ontwikkeling verkeren. De algemene indruk is echter dat de laatste tien jaar veel aan de verbetering der ge vangenissen is gedaan. Een bezwaar noem de hij dat de gevangenissen er zo groot van omvang zijn, waardoor het individuele contact met de gevangene moeilijk tot stand kan komen. Wel heeft men er contact met groepen die discussie-avonden organiseren of in schoolverband bepaalde lessen volgen. De afdeling Haarlem van de Volkspartij voor Vx-ijheid en Democratie hield een bij eenkomst in de Kroonzaal van Brinkmann, alwaar het Tweede Kamerlid mevrouw Fortanier-De Wit sprak over het onder werp: „Verkiezingen in zicht". Spreekster merkte op dat de positie van Nederland na de laatste wereldoorlog totaal is veranderd. Jaren lang heeft Nederland een zogenaamde neutraliteitspolitiek ge volgd. Dit is nu niet meer mogelijk. Na de oorlog was Nederland verplicht talrijke belangrijke verdragen met het buitenland aan te gaan waarbij zij herinnerde aan de Benelux, de West-Europese Unie, het At- lantisch-pact en het plan-Schuman. De landen van West-Europa moeten nu de geestelijke vrijheid en de democratie verdedigen. Hiervoor zijn zware offers no dig, speciaal wat de defensie betreft. Deze offers moeten door alle bevolkingsgroepen gebracht worden. Mevrouw Fortanier vestigde er de aan dacht op, dat de huidige positie van West- Europa niet in overeenstemming is met de historie en haar cultuur. Voorts betoogde zij, dat de kabinetscrisis van dit jaar wel degelijk resultaten heeft gehad, want nu is de regering met een afgerond plan ge komen, waaraan het vorige kabinet nog niet was toegekomen. De spreekster be treurde het dat geen der leden van de A.R.-partij zitting had in het nieuwe kabi net. Hierdoor hebben de Partij van de Ar beid en de K.V.P. een overwegende invloed, zodat de V.V.D. en de C.H.U. nog niet vol doende tot hun recht kunnen komen. Met de A.R. zouden deze laatste twee partijen veel meer invloed ten goede kunnen uit oefenen. Een nationaal kabinet is de op lossing. Uitvoerig stond zij stil bij de zogenaam de interpellatie van de heer Nederhorst (Arbeid), welke veertien dagen na de kabinetsformatie in de Tweede Kamer is gehouden, waarbij de interpellant op grote invloed van de overheid op de bedrijven aandrong. Terecht heeft minister Van den Brink gezegd, dat alleen zijn ambtenaren corps vervijfvoudigd en onttrokken zou worden aan het productie-proces. Deson danks heeft de Partij van de Arbeid in haar urgentie-programma grotendeels de Wens van de heer Nederhorst overgeno men. Een onderdeel van het programma der nieuwe regering was ook te voorkomen, dat de grote gezinnen niet onevenredig achteruit zouden gaan, ten gevolge van de stijging der prijzen. De spreekster meende echter dat de kleine zelfstandigen en de kleine renteniers veel meer het slachtoffer zijn geworden van de slechte tijden dan de grote gezinnen. De prestatie van de werknemer wordt onvoldoende beloond en er wordt op het ogenblik teveel gelet op de behoefte. Dit laatste komt tot uiting in de kinderbijslag- Wet. Een groot onrecht beschouwde mevrouw Fortanier het, dat de V.V.D. niet als vele andere politieke partijen de gelegenheid heeft haar politiek door de radio te ver dedigen. Na de beantwoording van enkele vra gen sloot de voorzitter ir. A. Stoffels de bijeenkomst. Het Nederlands Verbond van Midden stands Verenigingen heeft de minister van Economische Zaken een brief gezonden over de gang van zaken in de brandstof fenhandel. Nog steeds is er, zo zegt het verbond, een zodanige schaarste aan vaste brandstoffen, dat er in de brandstoffenhandel toestanden zijn ontstaan en zich nog verder dreigen te ontwikkelen, die een goede gang van zaken in de distributie tegengaan en waar van de zelfstandige groot-en detailhandel ernstige nadelen ondervinden. De Neder landse mijnen en de Steenkolen Handels vereniging houden zich door middel van verkoopkantoren of agenten eigenlijk ook zelf bezig met de distributie van kolen aan de verbruikers. Hierdoor is de situatie ontstaan, dat deze verkoopkantoren en agenten in de eerste plaats van brandstof fen worden voorzien en de zelfstandige groot- en kleinhandel moeten afwachten of ook hun iets wordt geleverd. Dit leidt er toe, diat zeer velen van hen zelfs in hun vakorganisatie niet met klachten durven komen uit vrees, dat dit hun bevoorrading nog verder zal benadelen. Zeer slecht ziet het er ook uit voor die handelaren, die voorheen hun brandstoffen in het bijzon der plachten te kopen van andere impor teurs dan de S.H.V. Onder de tegenwoor dige omstandigheden namelijk is de aan voer van deze importeurs zozeer geslonken, dat zij de handelaren, die hun geregelde af nemers plachten te zijn, niet meer op nor male wijze kunnen bevoorraden. Doordat het bonnensysteem is opgeheven voordat de voorwaarden tot herstel van normale handelsverhoudingen vervuld wa ren, kunnen talloze middenstandsbedrijven in de brandstoffenhandel zich niet meer voorzien van voldoende hoeveelheden ko len om aan de normale vraag van hun af nemers te voldoen. Tal van zelfstandige détailhandelaren moeten het aanzien, dat hun klanten door de mijn-détailzaken wor den voorzien. Het gevolg is, dat die détail handelaren hun bedrijf, dat zij met veel inspanning hebben opgebouwd, te gronde zien gaan, aldus het verbond. Een gevolg van deze toestand is ook, zo wondt verder gezegd, dat verbruikers die over voldoende geldmiddelen beschikken, meer dan normale hoeveelheden brand stoffen inslaan en dat zij, die niet in deze gunstige omstandigheid verkeren en hun kolen per hectoliter of soms in nog kleinere hoeveelheden moeten inslaan, geen vol doende brandstoffen krijgen. Toen vorig jaar de kolendistributie werd opgeheven, heeft het Rijkskolenbureau in een circulaire aan de handelaren geschre ven, „dat zijn taak zich nu uiteraard be paalt tot de grote lijnen, zodat niet kan worden ingegaan op de individuele klach ten van détailhandelaren". Bij voorbaat zijn dus aan de détailhandelaren de moge lijkheden onthouden om zich tot het Rijks kolenbureau te wenden tot overleg over een toestand, waarin de grootbedrijven in een bevoorrechte positie zijn gekomen en zeer vele zelfstandige middenstandsbedrij ven, welker bestaan zeer zeker economisch gerechtvaardigd is, zijn overgeleverd aan een onafwendbare vernietiging, aldus het verbond. Aan de minister wordt verzocht in te grijpen in deze toestand. Quotering van de détailhandel zou daartoe volgens adres sant een middel zijn. De sectie toerwagens van de Federatie van Nederlandse Organisaties voor het Per sonenvervoer heeft in Amsterdam een tweedaags congres gehouden, waarop het saneringsvraagstuk en de internationale autobusdiensten zijn besproken. De toer- wagenondernemers vrezen een tenachter stelling Van het particuliere personenver voer bij dat van de semi-overheidsbedrij- ven. Op 1 Januari van dit jaar verloren alle bedrijfsvergunningen haar geldigheid. Een commissie bereidt nu de uitreiking van nieuwe vergunningen voor. De heer A. C. A. Derenberg, adviseur van een particu liere lijndienstgroepering en lid van de Provinciale Staten van Zuidholland zei hierover dat bij de overheid de gedachte naar een sanering in het toerwagenbedrijf leeft. De toerwagenondernemers wensen geen sanering van bovenaf, maar uit het georganiseerde bedrijfsleven. Er is een commissie ingesteld ter voor bereiding van die sanering. Op welke basis de nieuwe vergunningen zullen worden uitgereikt, is nog niet be kend. Het toeristische vervoer en het ongere gelde vervoer behoren volgens de onderne mers uitsluitend tot het terrein van de toer wagenondernemers. In de conclusie van de vergadering over de internationale autodiensten wordt onder meer gezegd, dat geregelde internationale diensten per autobus schadelijk zijn voor de toerwagenbedrijven. Daarom wordt het in het leven roepen of instandhouden van in ternationale toeristische autobuslijnen met nadruk afgekeurd. De vergadering was van oordeel, dat ge regelde lijndiensten het internationaal ver voer aan de toerwagenondernemers zullen onttrekken. In October 1950 diende de 23-jarige sol daat C. van der M. uit Den Haag bij de Koninklijke Landmacht op Aruba. Op zekere dag kreeg hij van een korporaal be vel zijn „A-broek" aan te trekken (beste uniform). Aangezien zijn commandant hem op het hart had gedrukt, dat de „A-broek" onder geen voorwaarde gedragen mocht worden, weigerde Van der M. het bevel van de korporaal op te volgen. Gevolg: vijf weken gevangenisstraf wegens het niet op volgen van een bevel. Voor het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag diende thans Van der M.'s be roep. „Als u meent, dat een order ten on rechte wordt gegeven, begint u met het be vel op te volgen. Later kunt u u bij uw meerderen beklagen. Als de order verkeerd zou zijn, komen de gevolgen voor rekening van degene, die het bevel geeft", zei de pre sident. De advocaat-fiscaal, van mening, dat Van der M. zich volkomen onnodig in moeilijkheden heeft gebracht, vroeg beves tiging van de door de krijgsraad opgelegde straf. De directeur van de Zandvoortse gas- en waifcei-leidingbedrij vende heer A. A. Cense, heeft ons dezer dagen nog wat bij zonderheden verteld omtrent het hoe en waarom van de ontworpen nieuwe water- zuiverings-installatie bij het thans be staande pompstation in Bentveld, waarvoor de raad aan het begin van dit jaar reeds een crediet toestond van f 180.000,Als het goedkeuringsbesluit van Gedeputeerde Staten afkomt zal dit nieuwe pompstation onmiddellijk worden aanbesteed. Zandvoort betrok van 1912 tot 1928 zijn water van Amsterdam via een buisleiding van het pompstation Leiduin. In 1928 kwam het pompstation Bentveld in gebruik, waar in een zuiverings-capaciteit van 50 kubieke meter per uur werd bereikt. Geringe bij- levering van Amsterdam bleef echter tot 1936 noodzakelijk. Tot goed begrip van de werking van dit pompstation d'iene, dat het zogenaamde „diepwater", het enige dat voor gebruik slechts in aanmerking komt, vèr beneden het „grondwater-niveau" ligt. Dit „diep water" bevindt zich namelijk onder een schelpen- en klei-laag op een diepte, die varieert van 36 tot 46 meter en drijft daar op het nog lager gelegen zout water. Uit deze aangeboorde bronnen wordt dan slechts ongeveer een meter zoet water af- gepompt daar bij verdere aftapping de bron zou verzilten. Het zoetwater blijft bij deze wijze van pompen regelmatig naar de bron toevloeien en vormt een bijna on uitputtelijk reservoir. Toch moet het ge vaar niet denkbeeldig worden geacht, dat op den duur onze duinen waiterarm zouden worden, óók op deze grote diepte. De Am sterdamse waterleiding is daarom reeds plannen aan het uitwerken voor de aanleg van kunstmatige meren in de duinen, waar voor het water naar de duinstreken ge pompt wordt uit een splitsing van de Rijn bij Vreeswijk. Na 1936 moest de capaciteit worden uit gebreid tot 75 m3 per uur. Men bleef echter de zogenaamde „dubbele filtratie" toe passen. Sinds Februari 1949 echter werd de toe stand van de Zandvoortse drinkwatervoor ziening steeds précairder, waarom onder leiding van ir. H. A. D. Linn, ingenieur bij hét Rijksinstituut voor drinkwatervoor ziening, aan het pompstation te Bentveld proeven genomen werden teneinde de voor uitbreiding en modernisering van het be drijf meest geschikte en economische me thode van waterzuivering te vinden. Ge durende tal van maanden werden de meest uitgebreide proeven genomen. Dag en nacht heeft men eraan gewerkt, en volgens de persoonlijke verklaringen van ir'. Linn is het feit, dat deze proeven tenslotte tot een succesvol einde konden worden gebracht, in de eerste plaats te danken aan de mede werking van de heer A. A. Cense, direc teur van de bedrijven te Zandvoort, die al les in het werk heeft gesteld om de expe rimenten te doen slagen en aan het grote vertrouwen, dat hij daarin heeft betoond, óók toen zich grote moeilijkheden voor deden. Ook het onder hem werkzame per soneel was niets teveel en dikwijls werden tot ver over het middernachtelijk uur nog monsters genomen. Geheel nieuw systeem Tenslotte kwam men tot het systeem der zgn. „enkelvoudige snelfiltratie", iets ge heel nieuws voor ons land, dat echter nu reeds op enkele pompstations wordt toege past. Dit systeem geeft een aanzienlijke kostenbesparing en komt bovendien de „kwaliteit" van het water buitengewoon ten goede, wat betreft de chemische sa menstelling. Bacteriologisch mankeert aan het tegenwoordige duinwater niets. Het wordt elke maand op het laboratorium van de Gemeentelijke Geneeskundige en Ge zondheidsdienst te Haarlem bacteriologisch onderzocht en de heer Cense toonde ons de laatste rapporten, die alle gunstig luid den. Ook de bacteriologische dienst van het Rijksinstituut voor drinkwatervoorzie ning neemt af en toe steekproeven. Doch de chemische samenstelling, hoewel geens zins schadelijk voor de gezondheid, liet hier en daar nog iets te wensen over. Doordat de uitbreiding van Zandvoort zich steeds verder voortzette, moest in de betrekke- dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DB ADMINISTRATIE. lijk kleine zuiverings-installatie teveel water worden verwerkt, waardoor dit te weinig zuurstof ging bevatten en teveel ijzer, waardoor aangroeisel in de buizen op den duur niet denkbeeldig zou zijn. Dit zou bij eventuele reparatie of reiniging aan zienlijke kosten meebrengen en daarom ontwierp men, na beëindiging en goed keuring der proeven, de nieuwe waterzui veringsinstallatie-gebouwen bij het pomp station te Bentveld, waar deze enkelvou dige snelfiltratie zal worden toegepast en waar men, gebaseerd op het nieuwe uit breidingsplan der gemeente, een capaciteit kan bereiden van circa 230 m3 per uur, zodat voor vele jaren een afdoende en eco nomische watervoorziening gewaarborgd is. De bestaande installaties zullen dan tege lijkertijd worden verbouwd tot uitbrei ding van de machinekamers. Even belangrijk als woningbouw Tenslotte toonde de heer Cense ons de tekening van dit nieuwe pomp- en water zuiveringsgebouw, dat men aanvankelijk nog vóór het komende seizoen in gebruik hoopte te stellen, doch aan welke motge lijkheid thans, door het nog steeds uit blijven van de beslissing van Gedeputeerde Staten, ernstig wordt getwijfeld. „En toch", zei ons de heer Cense, „zul len we alles op alles zetten, om met de meeste spoed de bestaande plannen te ver wezenlijken, omdat het hier een hoogst ur gent algemeen sociaal belang betreft, daar een goede drinkwatervoorziening voor Zandvoort naar mijn mening minstens zo belangrijk is als de woningbouw". Het reeds enkele jaren bestaande con flict tussen de bakkerspatroons en de -ge zellen in 's-Hertogenbosch, ontstaan door de weigering der werkgevers om aan het personeel de 2 percent vacantietoeslag uit te keren, heeft thans een hoogtepunt be reikt. De patroons blijken ondanks sta kingsdreigementen niet van plan te zijn de toeslag uit te keren, die niet in de bin dende loonregeling voor de gezellen is opgenomen. De patroons hebben van hun organisaties het advies gekregen tot uitbe taling over te gaan, indien de bedrijfsresul taten dit toelaten. De werkgevers achten de bedrijfsresultaten echter onbevredigend en wijzen op hun strijd ter verhoging van de broodprijs. De gezellen menen, dat zij niet de dupe behoeven te worden van deze strijd om de broodprijs. In een vlugschrift hebben zij de burgerij verzocht die patroons, die geen vacantietoeslag uitkeren, te boycotten. Van de 64 bakkersbedrijven zijn er negen die de vacantietoeslag uitbetalen. De dames van DWT hebben Dinsdagavond een overwinning geboekt. Gespeeld werd voor de eerste klasse tegen Haarlem. DWT was steeds in de meerderheid en won met 4-1. Voor de tweede klasse dames werd ge speeld DWT 3DWT 4, met als resultaat een overwinning van 7-0 voor DWT 3. Onder grote belangstelling is te Haarlem de wedstrijd gespeeld tussen de Haarlemse Damclub en de nationale clubkampioen „Ge zellig Samenzijn" (Amsterdam). De gasten wonnen met 16-4. De uitslagen der competitiewedstrijden in het district Kennemerland luiden: Eerste klasse: Haarlem I-Stabiel I 17-3; Oosterkwartier II-VKD I 12-8; Beverwijkse Damclub II-Kijk Uit I 6-12; Halfweg I-Haar- lemse Damclub II 11-9; Beverwijkse Dam club I-Hillegom I 12-8. Tweede kïaSse: Hoofddorp I-St. Bavo II 8-12; Het Noorden I-DOS I 7-13; St. Bavo II- Cruquius I 14-6; Sportief I-Beverwijkse Damclub III 13-7; Haarlemse Damclub III- Het Noorden I 5-15. Koningstraat 1921 - Haarlem Nu Is het tijd Uw inkopen te doen voor St. Nicolaas. U koopt rustig en wij kunnen aan Uw wensen alle aandacht besteden A Omgeving Kleverpark, goed gemeub. grote met gebr. van keuken en bad te huur f 40 p. m. v. besch. jongere dame, b. b. h. h., bij dame. Brieven no. 8581 Amsteldiep, 30 van Rotterdam naar Atlantische kust. Alioth, 30 v. Rotterdam te Pto Alegre verw. Amsteldijk, 29 v. Baltimore n. Rotterdam. Amstelkerk, 29 van Takoradi n. Monrovia. Adinda, pass. 29Anamba eil. Agamemnon, 29 360 m. W. Finisterre. Alchiba, 29 300 m. O. Diego Garcia. Alderamin, 29 550 m. O.ZO. Cp. Race. Almdijk, 29 500 m. W. ten Z. Bermudas. Amstelvaart, 29 500 m. N.NO. Flores. Arnedijk, pass. 29 Wight n. New Orleans. Abbekerk, 29 80 m. W.ZW. Napels. Albireo, 30 v. Bremen te Antwerpen. Aletta, 27 van Hongkong n. Balikpapan. Aludra, 29 800 m. W. ten Z. Scilly's. Arkeldijk, 29 300 m. W. Bermudas. Abbedijk, 27 van Rotterdam te New Orleans. Alblasserdijk, 28 v. Rotterdam te Galveston. Arendsdijk, 28 te Paranaguay. Arundo, 30 v. Amsterdam n. Golf v. Mexico. Alnati, 30 v. Rio de Janeiro n. Victoria. Alphard, 30 te Bordeaux. Ampenan, 31 te Belawan verwacht. Arendskerk, 31 van Kobe. Blommersdijk, 28 van Baltimore n. Rotterdam Baarn, 29 te Callao. Billiton, 27 v. Houston naar Baytown. Britsum, 3 Nov. v. Newport News te IJmuiden verwacht. Boskoop, 30 v. Barranquilla te Tampa. Beverwijk, pas. 29 Ouessant. Blitar, pass. 29 Kp. St. Vincent. Boissevain, 29 1370 m. NO. ten O. La Plata. Bengkalis, 30 te Pondicherry. Blijdendijk,, pass. 30 Scilly's. Boschfontein, 29 te Mombassa. Callisto, 29 660 m. W. Cp. Clear. Chama, 29 v. Stanlow te Aden. Cistula, 29 560 m. ZW. Scilly's. Clavella, 29 320 m. ZO. Christmas eil. Corilla, pass. 29 Kp. Bougaroni. Celebes, 31 te Soerabaja. Cottica, 30 van Georgetown n. Paramaribo. Danae, 30 te Rotterdam v. Amsterdam. Delft, 29 v. Arica naar Antofagasta. Delfshaven, 30 v. St. Vincent Kaap Verd. Dalerdijk, 29 te San Francisco. Duivendijk, 29 te San Francisco. Diemerdijk, 29 820 m. NO. Sombrero. Eemdijk, 29 te Vera Cruz. Esso Amsterdam, 30 van Rotterdam n. Aruba. Esso Rotterdam, 30 ter rede Aruba. Farmsum, 29 180 m. N. Bermudas. Grootekerk, 30 van Beira n. Dar es Salaam. Gaasterkerk, 31 v. Dar es Salaam n. Zanzibar. Groote Beer, pass. 30 Kp. St. Vincent. Helena, 29 te Barranquilla. Hector, 30 te Beyrouth v. Alexandrië. Hestia, 29 930 m. ZW. ten W. Flores. Helicon, 29 180 m. N. Crooked eil. Heelsum, 31 te Le Havre. Hera, 30 van Hamburg te Amsterdam. Haulerwijk, vertr. 1 Nov. v. Baltimore n. Ne derland. Hercilia, 31 van Antwerpen Java, 30 Belawan verwacht. Karossa, 30 v. Sarmi te Hollandia verw. Kieldrecht, 29 170 m. N. Massawa. Kota Baroe, 29 200 m. Z. ten W. Dondrahead. Kota Agoeng, 31 Semarang verwacht. Klipfontein, 31 van Antwerpen. Laagkerk, pas. 29 Malta. Lindekerk, 29 te Khorramshar. Loenerkerk, 30 Suez verwacht. Langkoeas, 31 te Belawan. Larenberg, 30 van Bone te Aden. Leopoldskerk, 30 te Khorramshar. Linge 31 van Amsterdam te Helsinki. Lutterkerk, 31 van Amsterdam. Langlee Scott, 28 te Tanga. Lissekerk, 31 te Koeweit. Maashaven, 30 v. R'dam te Buenos Aires verw. Maarland, 29 265 m. Z.ZO. St. Vincent. Macuba, 29 v. Bombay n. Port Okha. Meerkerk, pass. 29 Finisterre. Merwede, 29 430 m. NO. Flores. Minjak, 29 van Pangkalpinang op rede Penang- Marisa, 29 70 m. ZO. Madagascar. Murena, 29 200 m. NW. Finisterre. Mentor, 29 60 .m. N.NO. Bizerta n. Bremen. Melampus, 27 v. Colombo n. Port Soedan. Maas, 30 van Bremen te Amsterdam. Maaskerk, pass. 30 Finisterre naar Dakar. Malvina, 29 van Aruba naar Hamburg. Mirza, 30 van Lissabon n. Menaelahmadi. Mariekerk, 29 te Melbourne. Nigerstroom, 29 van Takoradi n. Lagos. Nestor, 29 van Palermo naar Algiers. Oberon, 29 1080 m. NO. Barbados. Omala, 29 160 m. Z.ZO. Formosa. Ootmarsum, pass. 30 Miami n. Savanna. Oranje, pass. 30 Malta n. Port Said. Prins Joh. Willem Friso, 30 te Hamburg. Prins Willem IV, 26 v. Montreal. Prins Frederik Hendrik, 29 630 m. O. Belle Isle Prins Willem II, 29 540 m. ZW. ten W. Flores. Poseidon, 29 v. Kingston n. Mobile. Poelau Laut, 31 v. Tj. Priok te Amsterdam. Polyphemus, 30 te Singapore. Radja, van Amsterdam naar Balikpapan. Rotti, 29 v. Balikpapan n. Vancouver. Rijn, 30 van Lovisa naar Zaandam. Rijndam, 29 360 m. ZO. Cp. Race. Rijnland, 29 200 m. ZW. Palma. Rossum, 30 van Amsterdam n. Huelva. Ruys, 30 van Durban naar Beha. Ridderkerk, 30 te Marseille. Sibajak, 29 130 m. ZO. Socotra. Sloterdijk, 29 te Halifax. Stad Breda, verm. 30 v. Norfolk n. IJm. Salland, 29 v. St. Vincent Kaap Verd. Siberoet, 29 in Str. Malakka. Sommelsdijk, 29 400 m. W. Finisterre. Straat Soenda, 29 260 m. Z.ZW. Diego Garcia. Sumatra, 29 te Nunukan v. Makassar. Sunetta, 29 240 m. W.ZW. Scilly's. Schie, 29 70 m. W. Cp. Matapan. Sarpedon, 30 te Laguaira. Sliedrecht, pass. 30 Gibraltar. Stad Lelden, 30 v. IJmuiden te Galveston. Saparoea, 30 te Karachi. Stentor, 29 v. Pto Plata n. Le Havre. Tibia, 30 van Dakar te Curacao verwacht Tjisadane, 30 te Durban. Tero, pass. 30 Madeira. Teiresias, 28 te Makassar. Tasman, 29 v. Hongkong te Yokohama verw. Teucer, 29 120 m. O. Masawa. Tiberius, 30 te New Orleans v. Houston. Tjipondok, 29 110 m. Z. Poelau Laut. Tjikampek, 29 110 m. Z. Okinawa. Trajanus, 27 v. Mobile te Houston. Tabinta, 30 van Belawan. Tawali, 30 Bandarshapur n. Basrah. Tomini, 31 te Port Said. Tiba, 31 van Montreal te Rotterdam. Trompenberg, 30 v. Rotterdam teNew Orleans Uni, 26 te New Orleans. Venus, 29 van Gibraltar. Veendam, 29 100 m. ZW. Cp. Clear. Vulcanus, 30 v. Bremen naar Hamburg. Volendam, 30 500 m. NO. Cp. Race. Winterswijk, pass. 29 Gibraltar. Woensdrecht, 29 v. Boston n. Carthagena. Willemstad, 30 v. Cristobal n. Amsterdam via Cartagena. Willem Barendsz, 29 330 m. W. ten N. Ascen- cion eil. Weltevreden, 30 v. Soerabaja n. Makassar. Willem Ruys, 30 van Aden naar Suez. Westland, 31 Ilheos verwacht. IJsel, 30 van Hamburg te Amsterdam. Zeeland (SSM), 29 v. Gdynia n. Le Havre. Zonnewijk, 29 150 m. N.NO. Keywest. Zijpenberg. 29 90 m. Z. ten W. Toulon. Zeeland (KRL), 30 van Le Havre. Zuiderkruis. 30 v. Port Said n. Algiers. Zaan, 31 13 u. bij IJmuiden verwacht. SPRINGBOK VOOR DE DAMES maar ook de he ren waarderen de volle zoete smaak. Puur natuur ge perst uit de be roemde Kaapse Muscatel druif, die ge herkent in geur en smaak. MUSCATEL ZOETE RODE KAAPSE WIJN GelmBO-leerd dooi Oud WIE WAT NODIG HEEFT komt naar VAN VEEN, Zijl- weg 2628, Haarlem. Grote voorraad Rijwielen, Kinder wagens, Costuums, Mantels Regenjassen, Meubelen, Stof zuigers, bedden, karpetten, Dekens. Lage condities en let wel; bij ons geen vooruit, betaling!!!! VELLEMAN KOOPT! uw gebruikte meubelen voor hoge prijzen Zijlstraat 62, Hrl. Tel. 14637. Overal te ontbieden. verplaatst naar Heemstede. Tel. 26179 en 27779. Aanb. met merk en prijs Teylingerhorstlaan 37, Was senaar. Tel. 9951. H.H. Etaleurs-Decorateurs Wij fabriceren prima wa tervaste Brillante kleuren tegen zeer concurrerende prijzen, o.a. wit a f 3.— pr. kg. Chem. Olie-Verf en Lakind. OUDE GRACHT 95 Haarlem, GED. Mogelijkh. t. aansl. v. enkele heren v. g. h. Br. no. 8277, DEKENS LAKENS Profiteert van onze bij zondere aanbieding. De kens (iets vuil) f 9.50, f 19.50, f 27.50. Origineel Anti Rheuma-lakens grote maten f 10.60. Alleen voor inrichtingen en particulie ren (niet v. d. handel) Verkoop van 9-5 u. TA- PIJTHANDEL „MARO" N.V., Gebouw de Nijver heid, Jansstraat 85, by Gr. Markt, Haarlem. beter, sneller en goedkoper GROTE HOUTSTRAAT 102 Telef. 10866. CHEM. RB1W6&4 S BETE*. voordkjg5r b* vejugw oan IBJ wassen! Versnelde aflevering. Filialen en agentschappen in geheel Nederland Uit voorraad leveren wij ECHTE WALES ANTHRACIET 1 Afm. III (20/30) a 8.80 per hl. Afm. II (30/50) a 7.95 per hl. Friese Varkenmarkt 610 (Spaarne by Viaduct) Telefoon 141G4 en 13904 als U OPREIS wht (mm KOOPt waan het loket een KMÜX. MAAR ats u 6en piano, een mc0drfiet3 (*w/t»nook wilt verkopen oa'n plaatst u een groen TJt'. Nieuwe Gracht 74 - Parklaan 22 - Haarlem Makelaars - Beëd. Taxateurs sinds 1909 DONDERDAG 8 NOVEMBER A.S. Kunst, antiek en meubilaire goederen, voor deze veiling bestemd, kunnen dagelijks worden ingebracht of per eigen expeditie gehaald, desgewenst na voor afgaande taxatie. - Telefoon 13845. Donderdag 1 November a.s. GESLOTEN Deskundig advies bij aankoop. Vlotteen discrete afwikkeling. Auto-, motor-, bromfiets- en div. verzekeringen. Expertises.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 3