Cocktailzijde 3. Vernuftig oefeetoestel laat pïloten«in<»spé „er in vliegen BRA UN Pauzetheater 97." Jubilé ds A. Dondorp C. C. Krouwels VLIEGTUIG IN NOOD - OP DE GROND Favoriet Nieuws HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 Bejaarde fietser door auto „geschept" Agenda voor Haarlem Een klein uur ballet voor personeelsleden VOOR PRISMA-KIJKERS OOK Staatsburgerlijke vorming in het jeugdwerk G. H. Schurink overleden Provinciaal ziekenhuis nabij Santpoort in 1950 Ds. M. Foeken overleden 40 10 KORTING Novemberprogramma van de Kunstgemeenschap Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS S 99 Steeds meer erfgenamen voor Thiery-milliarden Burgerlijke stand van Haarlem WOENSDAG 31 OCTOBER 1951 Ds. A. Dondorp, oudste predikant der Gereformeerde kerk te Heemstede, vierde zijn zilveren ambtsjubilé. Dit viel boven dien samen met zijn 25-jarig huwelijksfeest. Uit de gemeente was een comité gevormd dat een huldiging had voorbereid die Dins dagavond in de kerk aan de Koediefslaan plaats had. Het grote gebouw kon ter nau- wernood alle belangstellenden bevatten. De bijeenkomst duurde van half acht tot half één. In die tijd zijn er heel wat toe spraken gehouden, zodat wij er niet aan kunnen denken die alle te vermelden. Wij volstaan daarom met enkele. De voorzitter van het comité de heer W. F. Goldschmeding schetste de vele ver diensten van de jubilaris en wees er op, dat deze in de gemeente algemene waardering geniet, niet alleen om zijn gaven maar ook om zijn persoonlijkheid. Ook voor mevrouw Dondorp, die in veel haar man ter zijde staat, bestaat veel achting. Namens de gemeente bood hij een album aan en twee fauteuils. Later werden door het comité nog enkele geschenken aangeboden: de heer F. Bulthuis overhandigde ds. Dondorp een schrijfmachine en mevrouw J. de Ruig Bruininks aan mevrouw Dondorp een tas. Tenslotte werd ook nog een geschenk onder couvert gegeven. Namens het gemeentebestuur waren aan wezig de burgemeester en de secretaris, de heren mr. A. G. A. Ridder van Rappard en N. Vos. De burgemeester wenste ds. Dondorp namens het gemeentebestuur ge luk, daarbij de wens uitsprekende dat deze nog zeer vele jaren de kerk in Heemstede met zijn gaven zal mogen dienen. Namens de classis van de Gereformeerde kerk sprak ds. P. de Ruig uit Haarlem. Ook waren er afgevaardigden van de kerk uit Wagenborgen, waar ds. Dondorp de eerste jaren van zijn ambtsperiode heeft gestaan. Zij boden een boekwerk aan. Pastoor Ch. W. van Mierlo herinnerde aan het contact dat hij met ds. Dondorp in de bezettings jaren had gehad. Bijzonder was hij getrof fen door het feit dat ds. Dondorp hem aangeboden had gebruik te maken van de kerk aan de Koediefslaan, toen zijn eigen kerk aan de Herenweg door een V 1 ge troffen was. Het bleek niet nodig om van dit spontane aanbod gebruik te maken, maar het heeft wel een indruk gegeven van de oecumenische gezindheid van ds. Don dorp. Namens het bestuur der Protestants- Christelijke school in Heemstede (waarvan ds. Dondorp voorzitter is) voerde mr. K. A. F. J. Pliester het woord, namens de school in Aerdenhout de heer F. Minnema. De heer A. W. Voors bood gelukwensen aan namens het Christelijk Lyceum, waar ds. Dondorp godsdienstonderwijs geeft. Voor de Ned. Herv. kerk in Heemstede voerde het woord de heer G. H. A. Schreu- der, voor de Geref. kerk in Haarlem de heer P. IJ. Rippen. Ook werd nog gesproken door dr. P. G. Richel (de ambtgenoot van ds. Dondorp in Heemstede), ds. W. C. v. d. Brink te Veenendaal (vroeger te Heem stede), ds. J. A. Tazelaar te Rotterdam (namens de familie). Een groot deel van de avond werd ten slotte gevuld met een kaleidoscoop, waar in afgevaardigden spraken van colleges en commissies uit de Geref. kerk in Heem stede en van verenigingen die met deze kerk samenwerken. Ernst en luim wissel den elkaar daarbij af, maar de hoofdstrek king was daarbij de verdiensten van ds. Dondorp in het licht te stellen. Vooral kwam dit tot uiting bij de toespraken na mens de colleges van ouderlingen en dia kenen en de commissie van beheer. Aan ds. Dondorp en zijn vrouw werd de zegenbede „De Heer zal u steeds gade slaan" toegezongen. Er werd een collecte gehouden, waarvan de opbrengst in overleg met ds. Dondorp bestemd werd voor het leggen van de grondslag om in een Heemstede een tehuis voor ouden van dagen op te richten. De gehele feestviering zal aan ds. Don dorp en zijn vrouw de overtuiging gegeven hebben dat zij in de gemeente, maar ook in vele kringen daarbuiten, gewaardeerd worden, zowel voor hun werk als persoon lijkheid. ADVERTENTIE Namens de gemeente werd ds. Dondorp door de heer F. Bulthuis een schrijf machine aangeboden. De 71-jarige Haarlemse timmerman C. J. van der W. reed gisteren omstreeks vijf uur per fiets op het rijwielpad aan de Dreef in de richting Haarlem. Ter hoogte van de Hazepaterslaan sloeg hij zonder zijn hand uit te steken links af, met het gevolg, dat hij door een hem achterop ko mende personenauto werd „geschept" om daarna via de motorkamp en de voorruit op het wegdek te worden geslingerd. Hij liep een lichte hersenschudding en enkele snij wonden op. COMEDIA GAAT OPVOEREN „DE FATALE ZWAKHEID" De toneelgroep Comedia heeft onder lei ding van Joan Remmelts in studie geno men het blijspel „De fatale zwakheid" van George Kelly, waarin de hoofdrollen zul len worden vertolkt door Rie Gilhuys, Vera Bondam, Guus Hermus en de regis seur. ADVERTENTIE Droogscheerapparaten Koninginneweg 6 WOENSDAG 31 OCTOBER Frans Hals „Superman", 14 jaar, 8 uur. Rembrandt: „De Hertogin van Idaho", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Pinkie", 14 j., 7 en 9.15 uur. Luxor: „God heeft de mensen nodig", 7 en 9.15 uur. City: „De man die mij gegeven werd", 14 j., 7 en 9.15 uur. Spaarne: »Het land der reuzen", 18 j., 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 1 NOVEMBER Wilhelminastraat 22: Vereniging van Spiri tisten „Het Licht", Allerzielen-herdenking, 8 uur. Rembrandt, Palace en Luxor: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, .7 en 9.15 uur. (Voor programma zie agenda Van Woensdag). Dezer dagen heb ik in de studio van Mascha ter Weeme, achter de Jacob Obrechtstraat in Amsterdam, een van de dagelijkse lessen meegemaakt die een groep dansers en danseressen, waarvan het grootste gedeelte tot het Ballet der Lage Landen behoort, nu al bijna een jaar lang van Tatiana Tamarova van ge boorte een Belgische, opgeleid in de school van de vermaarde Enrico Cecchetti ge niet. Er wordt daar hard en volgens be proefde richtlijnen gewerkt, zowel aan de technische ontwikkeling als aan de instu dering van nieuw répertoire. Binnenkort hoop ik in een afzonderlijk artikel mijn indrukken over enige bezoeken aan de voornaamste dansscholen in de hoofdstad samen te vatten, mede in verband met de nog steeds op verwezenlijking wachtende plannen tot de vorming van een nationaal ballet. Bij die gelegenheid zal ik over de werkmethode van Tatiana Tamarova iets meer kunnen vertellen. Maar ik wil toch nu de opmerking aan halen die de soliste Mascha Stom na af loop van de afmattende, het uiterste aan inspanning vergende lessen tegen mij maakte: „Waarom doen wij dit allemaal, waarom sloven wij ons toch zo uit? Er is niemand die er om vraagt!" Deze uitlating is zeer begrijpelijk als men weet dat onze dansers het wordt eentonig om het steeds te herhalen onder zowel sociaal als artistiek zeer moeilijke omstandighe den hun talenten moeten zien te ontplooien, met eigenlijk geen andere aanmoediging dan hun eigen wil om te slagen en anderen te laten delen in de geestdrift om de schoonheid der menselijke beweging. Juist daarom betekende het bijwonen van de gisteren door het Ballet der Lage Landen in het City-Theater voor de Am sterdamse Kunst- en Werkgemeenschap gegeven voorstelling zo'n opbeurende er varing. Deze A.K.W. is een organisatie van duizenden personeelsleden van grote be drijven, welke een grote activiteit op cul tureel gebied aan de dag legt, in het bij zonder door het organiseren van film avonden, lezingen, concerten en vertonin gen van toneel en cabaret. Een belangrijk onderdeel van het werkprogramma is het zogenaamde Pauzetheater, een reeks reci tals onder lunchtijd. Het Ballet der Lage Landen trad hiervoor ten tweede male op en boekte het tot dusver hoogste aantal be zoekers, te weten ruim dertienhonderd, dat is drie keer zoveel als bij voorbeeld voor een pianovoordracht. Men mag dit ver schijnsel zowel verheugend achten voor de A.K.W. als voor de executanten, die hier toch een duidelijke erkenning vonden van hun kunst. Het enthousiasme van de zaal voor het gebodene was over het algemeen zeer groot en men kon na afloop talrijke van dankbare waardering getuigende ge sprekken beluisteren. Over het programma behoeft hier weinig gezegd te worden, daar het zo goed als ge heel uit oude bekenden bestond. Nieuw waren alleen de door Pieter van der Sloot met voortreffelijke veerkracht en beheer sing uitgevoerde solovariaties van de prins uit „Raymonda" van Marius Petipa op mu ziek van Alexander Glazounow. Niet on vermeld mag blijven dat Ine Rietstap in fragmenten uit „Les Sylphides" blijk gaf van verheugende vorderingen maar men moet zich toch afvragen waarom deze tot zinloosheid verminkte versie van een mees terlijke choreografische schepping bijna ieder keer op onze planken terugkeert. Ik geloof zelfs niet dat men er het publiek een genoegen mee doet. Binnenkort komt het Ballet der Lage Landen met nieuwe werken voor het voetlicht DAVID KONING ADVERTENTIE Haarlem Gr. Houtstraat 37 In de Dinsdagmiddag voortgezette Na tionale Jeugdconferentie, welke in de Dag- openluchtschool in Haarlem-Noord is ge houden, sprak de heer K. Toornstra, burgemeester van Hattem over „Staats burgerlijke vorming in het jeugdwerk". Hij was van mening dat het doen van jeugd werk een onderdeel is van de opvoeding tot staatsburger. Ook als men er aan deel neemt of het beleeft is men al op weg een goed staatsburger te worden. In het dage lijkse leven moet men bepaalde dingen doen en laten en die kunnen leiden tot het worden van een goed staatsburger. Daar voor moet men offers brengen, o.a. vrije tijd beschikbaar stellen voor het verrich ten van werkzaamheden ten behoeve van anderen. Het is natuurlijk nuttig cursussen te houden en aandacht te besteden aan de kennis van de staatsinstellingen, de staats inrichting, wetgeving, rechten en plichten der burgers enzovoort, maar die cursussen moeten niet opgedrongen worden. Door de aandacht te vestigen op dingen uit de om geving (aansteken van licht, gebruik van waterkraan) kunnen jeugdleiders de meis jes en jongens op de hoogte stellen van de bedrijven en de vele werkzaamheden, welke daar verricht worden. Dergelijk jeugdwerk moet volgens spreker tot ge volg hebben opvoeding tot een staats burger. In vele gemeenten worden aan kiesgerechtigden boekjes uitgereikt. Dat is prachtig, maar men bereikt niets, als de gemeente niet meeleeft met de jeugd. Mo gelijkheden voor de jeugdleiders om de jeugd op te voeden zijn er volgens de heer Toornstra voldoende. Verder kan contact van de overheid met vragen en inzichten, die in het jeugdwerk leven, mede de vor ming tot actief staatsburger ten goede ko men. Na de inleidingvolgde een discussie, waarna ds. B. van Gelder, voorzitter der conferentie en ds. Steenbeek, voorzitter van de Nederlandse Jeugdgemeenschap woorden van dank richtten tot hen, die aan het slagen der conferentie hebben meege werkt. Volgend jaar komt men in Breda bijeen. In de ouderdom van 63 jaar is te Haar lem overleden de heer G. H. Schurink oud-referendaris der P.T.T. De thans over ledene, die op 28 Augustus 1888 geboren is, trad op 7 September 1908 als surnume rair bij de P.T.T. in dienst. Hij begon zijn loopbaan op het telegraafkantoor te Rot terdam. In 1910 werd hij overgeplaatst naar het postkantoor aldaar. In 1912 was de heer Schurink enkele maanden op het postkantoor te Assen werkzaam en later te Gi-oningen. In October 1912 vertrok hij naar Amsterdam, aanvankelijk om op het postkantoor te werken en van 1 October 1922 tot 1 Januari 1946, toen hem eervol ontslag werd verleend, op het telegraafkan toor aldaar. In de loop der jaren is de heer Schurink opgeklommen tot referendaris. De teraardebestelling is bepaald op Vrij dagmorgen om elf uur op de Noorderbe graafplaats. In de verslagen der Provinciale zieken huizen van Noordholland over het jaar 1950 wordt, wat het ziekenhuis nabij Santpoort betreft, meegedeeld, dat het personeel op 31 December bestond uit 579 leden (231 m. en 348 vr.). Het officiële maximum aantal plaatsen onderging geen wijziging en be droeg voor de „aangewezen afdelingen" voor vrouwen 914 en voor mannen 360 en voor de gestichtsafdelingen respectievelijk 154 en 90, in totaal 1518. De bezetting be droeg minimaal 1298 op 15 Maart en maxi maal 1426 op enkele dagen in December. In het midden van het jaar bestond er een grote bevolkingsaanwas, welke was moge lijk geworden door het in gebruik nemen van een nieuwe vleugel. Er overleden in de loop van het jaar 39 m. en 85 vr. patiënten. De lichamelijke toestand der patiënten was over het algemeen bevredigend. De lichamelijke opvoeding bleef een zeer be langrijk onderdeel vormen van het behan delingsschema. De volksdansgroep nam deel aan een volksdansfeest te Haarlem. Opgericht werden een tekenclubje en een biljartclub. Tachtig tot negentig zangers (essen) namen deel aan een zangersfeest in het Burgemeester Rijkenspark en verover den een tweede prijs. Uit het overzicht van de werkzaamheden der patiënten blijkt, dat 91 op of buiten de afdelingen werkzaam waren. Over 1950 wei-d in totaal 48.518 beloning aan patiën ten uitgekeerd in penningen, van welk be drag 31.685 werd besteed voor aankopen in de patiëntenwinkel. Te Purmer is overleden ds. M. Foeken, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente, al daar. De overledene, die de oudste zoon was van de Haarlemse predikant ds. Foeken, is in 1913 geboren. Hij studeerde in de Theologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. In 1937 legde hij het candidaats- examen af. In het zelfde jaar werd hij hulp prediker te Wijk aan Zee. De gemeente II- pendam diende hij van 1938 tot 1950 als predikant. In 1950 nam hij een beroep naar Purmer aan. Vooral het jeugdwerk had zijn bijzondere belangstelling. ADVERTENTIE Zo juist ontvangen grote collectie Zwitserse en Franse Beeldige dessins. Ook voor avondjaponnen. Als EXTRA RECLAME geven wjj van 1 tot en met 3 Nov. op alle artikelen. BARTELJORISSTRAAT 27 bij de Grote Markt Het programma van de Haarlemse Kunstgemeenschap vermeldt voor de vol gende maand drie bijeenkomsten. Op Maandag 26 November treedt in de Stads schouwburg het Spaanse danspaar Susana Audeoud en José Udaeta op, met mede werking van Frederico Quevedo (piano) en Paco Hernandes (guitaar). Verder wor den er twee films aangekondigd, die ver toond zullen worden in het gebouw St. Bavo aan de Smedestraat, waar de projec tie intussen belangrijk verbeterd is. Op Donderdag 8 November is er een Franse filmavond, waarop de niet voor openbare vertoning toegelaten rolprent „Le Corbeau" van H. G. Clouzot wordt gedraaid. Het voorprogramma bestaat uit twee teken films van Pierre Grimault en een docu mentaire over de surrealistische kunst van Paul Delveaux. Op Woensdag 28 Novem ber komt „Dead of night" (Het tweede gezicht) van Cavalcanti op het witte doek. Deze Engelse film zal worden toegelicht door dr. W. H. C. Tenhaeff, docent aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Haarlem DEUX-PIÈCES, Zwitsers weefsel (tricot) Diverse frooie tinten Moten 38 t/m 48 (Van onze luchtvaartmedewerker) Omgeven door duisternis ploegt de Stratocruiser zich voort door wild jagende wolkenflarden. De regen klettert hoorbaar tegen de voorruiten, waarachter de vliegers gespannen het stuur hou den, strak turend op de instrumenten. Dan wordt het eentonig gedreun van de motoren onderbroken door een ongewoon geluid en één blik op zijn instrumenten vertelt de boordwerktuig kundige dat er een storing in de stuurboord-buitenmotor is. Nauwelijks heeft hij de schroef in vaanstand kunnen zetten en de motor is nog niet eens geheel tot stilstand gekomen of hij moet de gezagvoerder melden: „Brand in de motor!" Ook dat nog! De bestuurder draait aan trimwielen om de nu ongelijke trekkracht van de schroeven op te nemen. Alle kleppen sluiten en blussers erop! Natuurlijk, is al gebeurd, maar het lukt niet om de brand te blussen. Dan naar beneden, niets aan te doen. Koers 180 graden omleggen. Roep London Airport aan. Zouden we het halen? Maar vandaag komt alles tegelijk. De tweede stuurboord-motor scheidt er uit! De piloot, pareltjes op het voorhoofd, moet nu uit alle macht bijsturen om het toestel recht te houden Maar het lukt wel. Constant zakkend naderen ze het veld. Wielen uit! Jawel, kan je net denken op een dag als vandaag! De wielen zitten klem, ze komen in ieder geval niet naar buiten. De rest moogt ge er zelf bij- denken. Even later stappen de vier mannen achter elkaar het cockpitdeurtje uit, de piloot het voorhoofd nog afvegend, terwijl de sardonisch lachende instructeur hem toevoegt: „Was je nu toch vergeten dat je niet van de grond af was?" Ja, zo bedriegelijk bootsen die ellendige oefentoestellen de werkelijkheid na, dat je er elke keer opnieuw invliegt, hoezeer je je ook telkens weer voorneemt je tegen de schijn te verzetten. In werkelijkheid is het immers een gewoon hokje, vast op de grond opge steld in het trainingsgebouw tje. Van binnen is de inrich ting niet te onderscheiden van een echte cockpit. De vensters zijn ondoorzichtig hier is het altijd blindvliegen. De trainer is een uiterst ge compliceerde electrische appa ratuur. De instrumenten reage ren precies zo op alle stuur- bewegingen als ze dat in wer kelijkheid zouden doen, pre cies dezelfde stuurkrachten voelt de piloot bij verschillen de snelheden.... zeldzaam vernuftig is het uitgekiend, zoals alle onderdelen samen werken. In een afzonderlijk hokje zit de instructeur. Een stift te kent op de kaart die hij voor zich heeft de route die de pi loot „vliegt", zodat hij kan zien of de opdracht goed wordt uitgevoerd. Dit kan men echter met de tot nu toe gebruikelijke, eenvoudiger trai ners ook doen, evenals het oefenen van de landingsproce dures voor verschillende lucht havens. Maar nieuw is het pa neel met schakelaars dat de instructeur naast zich heeft en waarmede hij een heel assor timent van storingen tot zijn beschikking heeft om de be manning het leven enkele mi nuten zéér zuur te maken. Als het al te bont wordt, de vlie ger de zaak niet meer kan houden en het toestel in een vrille naar beneden dwarrelt, kan de instructeur een knop indrukken, waarmede alles in eens wordt hersteld, alle in strumenten weer normaal aan wijzen, het gehele toestel als het ware met reuzenhand wordt opgepakt en in zijn ge bruikelijke vliegtoestand te ruggebracht. Zie, dat laatste kan nu met een werkelijk vliegtuig niet en dat is het hele verschil. Je kunt geen mensenlevens en een vliegtuig van een paar millioen riskeren, alleen om de bemanning vertrouwd te ma ken met alle situaties die zich wel eens zouden kunnen voor doen. In werkelijkheid komen ze zo goed als nooit voor en daarom zouden de nodige re acties nooit zo goed ingeprent kunnen worden als dat met de nieuwste „synthetische trai ners" mogelijk is. Bovendien zijn deze veel goedkoper in het gebruik (ook al zijn het op zichzelf erg kostbare installa ties), want er zijn minder werkelijke vlieguren a rai- son van een paar duizend gulden nodig en ze staan op elk gewenst uur klaar, weer of geen weer. Zulke „vlucht-nabootsers" (flight simulators) komen meer en meer in gebruik, ook al voor straaljagers. Een En gelse firma heeft er juist een voor de Meteor op de markt gebracht. Aangenomen wordt dat door de toepassing van zulke trainers de opleiding van militaire vliegers zeer versneld zal kunnen worden, het risico is minder, terwijl bovendien de „vliegkosten" slechts een tiende deel bedragen van die voor de werkelijk vliegtuigen. Vernuftig De nieuwe trainer is een wonder van vernuft. Vrijwel alles wat men met een vlieg tuig in de lucht kan doen, kan met deze grondtrainer ook wor den gedaan. Zelfs kunstvluch- ten zijn er mee mogelijk. Als men een looping uitvoert, wij zen de instrumenten dat aan en het gevoel in de stuur- knuppel is ook precies zo, maar in werkelijkheid blijft alles netjes op zijn plaats staan. Ook hier kunnen alle mogelijke storingen worden nagebootst, zoals het falen van een of meer instrumenten, de uitwerking van „ijsaanslag" op de vleugel of in de motoren, enz. Alles is zo „echt" moge lijk gemaakt: bij snelle ma noeuvres bootst een luidspre ker achter het hoofd van de leerling het typische gehuil van een straalmotor na (dat ons tegenwoordig ook al steeds meer vertrouwd wordt) en wanneer te dicht de geluids snelheid wordt benaderd, zo als met een Meteor in een duikvlucht kan gebeuren, be gint de gehele machine op de zelfde wijze te schudden en te trillen als die straaljager dat onder overeenkomstige om standigheden pleegt te doen. Het enige dat in dergelijke „droogtrainers" onwerkelijk aandoet is dat de inzittende niet aan den lijve de krachten ondervindt die bij de verschil lende vliegfiguren behoren, maar zelfs dat heeft men in dit nieuwste Engelse model enigszins trachten te onder vangen. Wanneer in werkelijk heid een vlieger een scherpe bocht beschrijft, dan zal hij door de middelpuntvliedende kracht extra sterk op zijn stoel worden gedrukt en voor al in snelle vliegtuigen wor den deze krachten zeer groot, zodat men bijvoorbeeld moeite heeft een arm op te tillen. Welnu, in deze nieuwe trainer zit de piloot op een luchtkus sen dat wordt opgeblazen als hij een „bocht" draait, en wel meer naarmate de boch korter of de snelheid groter is. In dit geval wordt de man niet ex tra sterk op de stoel gedrukt, doch de zitting tegen de man. De uitwerking draagt er weer toe bij de nabootsing des te bedriegelijker te maken. (Nadruk verboden) BINNENLAND De minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, is Dinsdagmiddag naar Parijs vertrokken voor besprekingen inzake de Europese economische samenwerking. Hij zal wegens de op 6 November beginnen de algemene vergadering van de U.N.O. daar blijven tot midden November. Een aantal onderwijsinspecteurs uit Engeland, Frankrijk, België en Luxemburg maakt op het ogenblik een reis door ons land om diverse onderwijsinstellingen te be zoeken. Te 's-Gravenhage is in de ouderdom van 79 jaar overleden de heer E. H. Jucke- ma van Burmania baron Rengers van War- menhuizen, grootmeester-honorair van het Huis van de Koningin en kamerheer in bui tengewone dienst van de Koningin. Aan de gemeente-universiteit te Am sterdam heeft dr. J. Meyer zijn ambt van privaat-docent in de geschiedenis der Jo den in Nederland aanvaard met een open baar college over „Tussen Götterdamme- rung en morgenrood, beschouwingen over de Joden in Nederland omstreeks 1900". Het tbc-fonds van de Noord-Brabantse Christelijke Boerenbond, waaruit talrijke patiënten in boerengezinnen financiële hulp krijgen, staat voor een tekort van f 107.000. Tot directeur van het Defensie-studie centrum is benoemd luitenant-generaal mr. R. H. Calmeyer van de Generale Staf. Het vervoer van de K.L.M., dat in de eerste he'ft van dit jaar de verwachtingen heeft overtroffen, blijft zich gunstig ontwik kelen. Over de periode van Januari tot en met September 1951 bedroeg het aantal be- alende passagiers 390.000 tegen ruim 320.000 in dezelfde maanden van 1950. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Twente heeft er bij de regering op aan gedrongen zo spoedig mogelijk met het leg gen van pijpleidingen voor het transport van aardgas in het Noord-Oosten van ons land over te gaan. Het gemeentebestuur van Zaltbommel heeft besloten de nagedachtenis van dr. A. F. Philips, ereburger der stad, te eren, door in het geboortehuis van dr. Philips aan de Markt een gedenksteen aan te brengen. Het eerste zeegaande schip dat Indonesië destijds besteld heeft, is Dinsdag te Kinder dijk van stapel gelopen. De echtgenote van mr. Raden Djoemhana Winaadmadja, de waarnemend hoge commissaris, die de doop plechtigheid verrichtte, gaf het schip de naam van „Biduk". Het schip heeft een draagvermogen van 1250 ton, is 65 m. lang, 12 m. breed, heeft een maximum diepgang van 3.50 m. en loopt 12 knopen per uur. Morgenochtend om vier uur zal de eer ste van de zes Catalina amphibie-vliegtuigen, die zijn bestemd ter vervanging van de oudere Catalina's van het 321ste Squadron van de Marineluchtvaartdienst, van Schiphol naar Nieuw-Guinea vertrekken. De volgende in 1950 uitgegeven post zegels worden met ingang van 1 Januari 1952 buiten gebruik gesteld: De herdenkingszegels 375-jarig bestaan der Leidse Universiteit, frankeerwaarden 10 en 20 cent; de kerk- opbouwpostzegels, frankeerwaarden 2, 5, 6, 10 en 20 cent; de Zomerpostzegels, frankeer waarden 2, 5, 6, 10 en 20 cent en de Wel dadigheidspostzegels, frankeerwaarden 2, 5, 6, 10 en 20 cent. Op Texel is op twee veebedrijven mond en klauwzeer geconstateerd. Bepaald is dat naar het eiland te voeren vee ingeënt moet zijn. B(j beschikking van de minister van Verkeer en Waterstaat is de adjunct-direc teur van het telefoondistrict te Zwolle, ir. E. W. Ott, met ingang van 1 December be noemd tot directeur van het telefoondistrict aldaar. Na drie weken is de Zaandamse politie achter de oorzaak van de brand gekomen, die op 8 October in de ballenfabriek Simson te Zaandam heeft gewoed. Uit het onderzoek bleek dat een 18-jarige Zaandamse arbeider zijn sigarettenaansteker met het reinigings middel thinner had gevuld, in de veronder stelling, dat thinner dezelfde uitwerking zou hebben als benzine. Hij liet de aansteker uit zijn handen vallen toen hij het apparaat wilde proberen. Uit de geringe warmte ontwikkeling ontstond een explosie, die door brand gevolgd werd. Een handlanger van de Duitsers, K. E van Oh. uit Utrecht, is door de Bijzondere Raad van Cassatie tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld met de bepaling dat hij daarna ter beschikking van de regering gesteld zal worden. Ch. was door het Bijzonder Gerechts hof in Utrecht tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. HAARLEM EN OMSTR. De heer P. Kooreman. technisch hoofd ambtenaar voor bijzondere diensten bij Open bare Werken, hoopt morgen 1 November zijn zilveren jubileum in dienst der gemeente Haarlem te vieren. Het maken van rioleringswerkzaam heden voor de stadsuitbreiding nabij de Am sterdamsevaart is opgedragen aan de firma D. R. de Jong en W. Borst te Haarlem en Bakkum, die ingeschreven heeft voor een bedrag van 247.440. Aan de Gemeente Universiteit te Am sterdam is gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer G. J. van den Berg te Haarlem op een proefschrift, geti teld „Onderzoekingen van Zeeman-effect, en structuur in de spectra van Ta en Pr". De heer A. van Geluk, wethouder van Publieke Werken der gemeente Bloemen- daal, zal op 3, 10 en 17 November geen spreekuur houden. Hei echtpaar W. A. F. Verwayen- Herslingen, Gortestraat 5, Haarlem, hoopt op 13 November zijn gouden huwelijksfeest te vieren. Maandag zijn te Namen in België de Bel gische erfgenamen van het Thiery-fortuin (naar schatting enkele milliarden guldens) dat sinds de tijd van Napoleon in Frank rijk berust, bijeengekomen. De oprichter van de internationale stichting van erfge namen van Jean Thiery, André de Liser, heeft alle erfgenamen van Thiery in de ge hele wereld opgeroepen, zich te verenigen en „het fortuin van onze voorvader" van Frankrijk op te eisen. Het aantal erfgenamen van Thiery wordt op het ogenblik geschat op 3.000, verspreid over Nederland, België, Zwit serland, Duitsland, Frankrijk, Australië en zelfs China. Haarlem. 30 Oct. 1951 ONDERTROUWD: 30 Oct. A. W. P. Arends en C. J. Christoffels. W. Renshoff en M. E. van Wijngaarden. GEHUWD: 30 Oct.: J. C. Stob en A. Bol- widt. BEVALLEN van een zoon: 29 Oct.: J. M. van Dijk—Visser. G. J. SchaapBloem. J. E. ValkenierBlok. W. J. Teunissen—Huiting. 30 Oct.: H, P. M. Boersema—Schoonebeek. M. C. van BaekelVan Wunnik. BEVALLEN van een dochter: 26 Oct.: J. van den BergWubbenhorst. 27 Oct.: B. ZwartVan Zuidam. 29 Oct.: P. Tillemans Schmitz. G. PetriNijssen. A. M. v. Geffen Kaesmann. M. RenzenbrinkSchut. 30 Oct.: M. M. C. KampZwaanswijk. OVERLEDEN: 26 Oct.: W. Kraaijenhagen, 69 j., Scheepmakersdijk. 28 Oct.: B. van 't Land, 78 j., Noorder Spaarne. J. M. Ebbing, 80 j., Schalkwijkerstraat. F. van Noode, 72 j., Hazepaterslaan. J. D. H. BermanWillink, 91 j., Wilhelminapark. 29 Oct.: A. Berendsen, 33 j., Hazepaterslaan.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5