Bouw- en Woningtoezicht in Heemstede W7BSRT NU f. Smit en Van Rijsbergen W. -Clowntje Rick Een hand uit het verleden SLEUTEL WEG' Nieuwe uitgaven Bloemendaal Santpoort Amsterdamse Beurs Onze gehele voorraad: duizenden Twee maanden geëist tegen soldaat WOENSDAG 31 OCTOBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Toenemende verwaarlozing van huizen? Werk aan de winkel voor de kinderpolitie KARSOTE RUB Overal dreigt besmetting „Speciaal verslaggever Bestrijding der tbc onder rundvee Collecte voor de stichting „Opbouw" Het Witte Kruis Arend Hendriks, bekend graficus, overleden ling van di! iubUsdm}aar 1 costumes van onvolprezen FORTY FOUR kwa liteit, die bestemd waren om verkocht te worden voor f. 247.- f. 227.- f. 197.- f. 187.- Profiteer van deze tijdelijke aanbieding en steek tot f. 120.- extra in Uw zak! Voor de kinderen Concert aan de Parklaan Herdenking Hannie Schaft GRIEP? FEUILLETON door Andrew Mackenzie (Uit het Engels vertaald) „Daar het noodzakelijke onderhoud van woonhuizen in toenemende mate door de eigenaars werd verwaarloosd, nam het aan tal klachten van huurders weer toe", aldus lezen wij in het juist verschenen verslag van het Bouw- en Woningtoezicht in Heemstede over het afgelopen dienstjaar. Bij het in werking treden van de Weder - opbouwwet van 16 Juni 1950, zo vervolgt het verslag, werd de heersende twijfel weg genomen over de bevoegdheid van de ge meente tot het eisen van de nodige ver beteringen op grond van art. 21 van de Woningwet. Dit artikel liet de eigenaars de keus tussen verbeteren of het staken van de bewoning. Art. 23 Wederopbouwwet laat het nu aan B. en W. over om deze keus al dan niet aan de eigenaar te laten. Door verdere bepalingen van de Wederopbouw wet is de gang van zaken nu zó, dat ,na een ingekomen klacht der bewoners en een ter plaatse ingesteld onderzoek, de eigenaar zo nodig een schriftelijke waar schuwing van het Bouw- en Woningtoe zicht ontvangt om de met name te noemen herstellingen te doen aanbrengen. Wordt hieraan binnen de gestelde termijn niet voldaan, dan volgt een lastgeving door B. en W. Blijft de eigenaar dertig dagen in gebreke om aan deze lastgeving te voldoen, dan worden de nodige werkzaamheden vanwege de gemeente op kosten van de eigenaar uitgevoerd. In het verslagjaar vroegen niet minder dan zestig gevallen behandeling. In 27 van deze gevallen werden de verbeterin gen aangebracht ingevolge de waarschu wing van het Bouw- en Woningtoezicht. In 33 gevallen was een officiële aanschrij ving van B. en W. onmisbaar. In twee ge vallen werd ook daaraan geen gevolg ge geven en moesten de werkzaamheden der halve door de gemeente op kosten van de eigenaar worden uitgevoerd. De woningvoorraad in de gemeente ver meerderde in het verslagjaar met 79 nieu we huizen. Hieronder waren 23 duplex- woningen en 56 huizen in de vrije sector. Door splitsingen werden nog twee vol waardige woningen verkregen. De bouw in de vrije sector is sterk toegenomen, nadat per 1 Januari 1950 de gemeente bevoegd heid kreeg hiervoor rijksgoedkeuringen te verlenen buiten het gemeentelijk bouw volume om. Aan het einde van het verslag jaar bedroeg de totale woningvoorraad 5362. Het gemiddeld aantal bewoners per woning bedroeg dientengevolge 4.58. In de jaren 1940-'42 was het gemiddelde 3.95. In 46 gevallen werd van gemeentewege een bijdrage verleend (tot ten hoogste vier honderd gulden per geval) in de kosten van het beter geschikt maken voor dubbel- bewoning van ééngezinshuizen. Deze ver beteringen betroffen vooral het inrichten ADVERTENTIE TEL. 11493 - LANGE VEER STRAAT 11 M „SLEUTELSPECIAUST" Gisteren hoorde een passerende politie agent twee jongens, van zeven en acht jaar bij het station praten over wat zij „vodden" noemden. De agent kreeg argwaan. En terecht, zo als later bleek, want de zevenjarige jongen had in gezelschap van zijn vriendje bij af wezigheid van zijn moeder vier kinder broekjes, een damesmantel en een japon aan een voddenkoopman verkocht voor de luttele somma van vijfenzeventig centen. Tegen de voddenman is proces verbaal opgemaakt wegens het kopen van goede ren van minderjarigen. Oud papier Gistermorgen zijn vijf jongens van negen tot dertien jaar op heterdaad betrapt, toen zij in Haarlem-Noord een gat aan het gra ven waren onder een poort, die toegang geeft tot een papierhandel. Het bleek dat de knapen de bedoeling hadden oud papier weg te halen. Collecte Dezer dagen hebben onbevoegden, onder wie kinderen van om en nabij de twaalf jaar, in Haarlem-Zuid gecollecteerd voor het Fonds voor geleidehonden voor Blin den. Deze lieden hadden busjes met op schriften, die tamelijk provisorisch waren aangebracht. Bij informatie bleek, dat de burgemees ter geen vergunning had gegeven om dezer dagen voor dit Fonds te collecteren. Dins dagmiddag kwam bij een heer in Haarlem- Zuid een knaap aan de deur met een col lectebus. Toen deze om zijn legitimatie- kaart werd gevraagd, rende hij hard weg. Degenen, bij wie onbevoegden aan huis zijn geweest om een bijdrage voor het Fonds, wordt verzocht zich zo spoedig mogelijk in verbinding te stellen met de politie. van een tweede keuken, w.c. en dergelijke. In het verslagjaar werden 146 bouwver gunningen verleend, waarvan 79 voor nieuwbouw en 67 voor verbouwingen en uitbreidingen. Tweemaal werd een vergun ning geweigerd. Wat de woningbouw be treft hadden 41 verleende vergunningen betrekking op nieuwbouw door particulie ren en 1 op gemeentelijke nieuwbouw. Veertig vergunningen betroffen particuliere verbouwingen. Voorts werden zes vergun ningen verleend voor verbouw van win kels, drie voor nieuw- en vier voor verbouw van fabrieken en werkplaatsen, tien voor nieuwbouw en twee voor verbouw van pakhuizen en loodsen, een voor de bouw van een school, één idem voor een kantoor gebouw, terwijl bij een elftal huizen gara ges werden bijgebouwd. Tenslotte geeft het verslag een beeld van de rattenbestrijding ter plaatse. In acht tien wijken werden niet minder dan vijfen twintigduizend gift-blokjes op listige wijze in de nabijheid der rattenholen gedepo neerd. Het resultaat van de campagne mag goed worden genoemd, al blijft het uiter aard noodzakelijk haar elk jaar te her halen. ADVERTENTIE uerkt u*k tu>eé kante-u teqe/yk Culbertson leert ons Canasta. Bij J. Philip Kruseman's Uitgeversmaatschappij N.V. te Den Haag, is een boekje over Canasta ver schenen, dat zowel een glasheldere hand leiding voor beginners als een goede gids in het doolhof van mogelijkheden voor meer geroutineerde beoefenaren van dit boeiende Zuid-Amerikaanse kaartspel is. „Culbertson leert ons Canasta" bestaat namelijk uit twee delen: Eerst wordt het spel kort en duidelijk uitgelegd en later worden de fijne kneepjes ervan uit de doeken gedaan. Met behulp van dit werkje zal het geen heksentoer zijn om het populaire Canasta vlug en goed onder de knie te krijgen. Op 7 November viert de harpiste Rosa Spier, die men op deze foto achter haar instrument ziet, haar zestigste verjaardag. Zij genoot haar opleiding aan het Ko ninklijk Conservatorium voor muziek te Den Haag, waar zij haar diploma „met de hoogste onderscheiding" verwierf en stu deerde vervolgens bij Otto Muller te Ber lijn. Zij debuteerde in 1905, kreeg een engagement als eerste solo-harpiste bij het Residentie Orkest en was van 1932 tot 1946 aan het Concertgebouw Orkest ver bonden. Thans maakt zij deel uit van het Radio Philharmonisch Orkest. ADVERTENTIE In volle treinen, trams of bussen, loert de verkoud- heidsbacil. Be scherm Uw keel en voorkom ver koudheid met Ook verkrijgbaar: Wybert met menthol, tt De Hagenaar P. G. werd dezer dagen door de Gentse politie opgebracht. Een maand geleden huurde hij te Amsterdam een auto voor 24 uur en reed ermee naar België om er zijn „loopbaan van speciaal sportverslaggever" van Nederlandse kran ten te beginnen. Hij maakte misbruik van de grote vrijheid, waarover de journalisten op de sportvelden beschikken om zich in de kleedkamers van de sportclubs te bege ven en aldaar portefeuilles en andere kost bare voorwerpen te stelen. Zondag ope reerde hij bij de Gentse basketbalclub en de voetbalclub Gantoise. Hij werd echter gegrepen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot regeling van de bestrij ding der tuberculose onder het rundvee. Deze bestrijding vindt op het oogenblik haar wettelijke basis uitsluitend in het „Besluit bestrijding tuberculose onder het rundvee" van 27 October 1943. Dit bezettingsbesluit werd bij besluit van 5 September 1945 voorlopig gehandhaafd. Het thans ingediende ontwerp strekt ter vervanging van de bezettingsregeling. Bo vendien ondervangt het een aantal in de praktijk gebleken leemten. Door het gemeentebestuur van Bloemen daal is aan de stichting „De Opbouw" ver gunning verleend voor een collecte op Za terdag 3 November. „De Opbouw" is een landelijke instelling voor Kinderbescherming, die acht kinder tehuizen beheert, waarin kinderen van 1 tot 21 jaar zijn ondergebracht door voog dijraden en diensten van sociale zaken. In Haarlem wordt eveneens een collecte voor deze stichting gehouden, maar die heeft niet eerder plaats dan 20 December van dit jaar. In hotel „Vreeburg" te Bloemendaal vergaderde Dinsdagavond de afdeling Bloe mendaal van „Het Witte Kruis" onder voorzitterschap van de arts H. D. G. A. Immink. De aftredende bestuursleden de heren A. J. F. Koelen (penningmeester) en A. Jager en L. S. Römelingh, werden bij ac clamatie herkozen. Dit was eveneens het geval met de aftredende leden van de com missie van Wijkverpleging, de dames Bie- rens de Haan-Dudok van Heel, M. P. M. Wiard Beckman-Wackie Eijsten en Senff. De begroting voor het jaar 1952 sluit met een nadelig saldo van f 1369,Dit houdt mede verband met de afdeling Ge zinsverzorging, die wel in een behoefte voorziet, maar tevens financiële zorgen baart. Er zijn drie gezinsverzorgsters werkzaam. Bij de rondvraag kwam wederom de wenselijkheid van een eigen wijkgebouw ter sprake. Door de hoge kosten van een nieuw gebouw en de onvoldoende middelen is dit een wens, die vooralsnog niet te ver wezenlijken is. ADVERTENTIE UNIFORMSPECIALISTEN Donderdag 1 November de gehele dag gesloten Zijlstraat 71 - Telefoon 16963 Nog geen vijftig jaar oud is te Wasse naar de bekende en zeer persoonlijke etser Ai-end Hendriks overleden. Hendriks was een felle vechter voor de grafiek, een man, die de ets niet alleen zag als een middel ter verwezenlijking van een artistieke bedoeling, maar die derma te vertrouwd was met dit schone métier dat hij kon schrijven: „Een handwerk het welk op zichzelf reeds zo boeiend is, dat het zelfs nog vermag te verrukken, zo niet te fascineren, in vele prenten waarvan de kunstwaarde twijfelachtig mag heten." Aan deze formule, die misschien aan vechtbaar is, herkent men een bijzonder man. Een man, die men een minnaar van het handwerk mag noemen. Er zijn meer mensen die van hun werk houden, maar de eenvoudige eerlijkheid waarmede Arend Hendriks zijn geliefde placht te loven, zelfs wanneer zij als onschoon door hem gezien werd, tekent hem als een minnaar die in de school der wijsheid een helder oog ge kregen heeft. In zijn eigen werken heeft hij bewezen dit te zijn. Het diep door dringen in het vakmanschap heeft tot kunstzinnige resultaten geleid. Zo fel, zo intens is zijn belangstelling voor de on uitputtelijke mogelijkheden van de gra vure en de ets geweest, dat hij, ofschoon hij betrekkelijk weinig te zeggen had, toch een duidelijke taal heeft gesproken. Iemand van deze gesteldheid moest wel komen tot het uitspreken in geschrif ten van zijn warme liefde voor het vak. Zijn bekende „Handleiding voof het etsen in koper en zink" is meer dan een leerrijk handboek. Als leraar aan de Academie van Beeldende Kunsten te 's-Gravenhage en als ijverig secretaris van Pulchri-Studio heeft Arend Hendriks met de volle inzet van zijn persoonlijkheid een opbouwen de rol gespeeld in het Nederlandse Kunst leven. Het moet hem een voldoening zijn geweest aan het einde van zijn leven te ervaren, dat er ook in ons land zo'n grote belangstelling voor de grafische kunst ging ontstaan. Zijn eens uitgesproken klacht, dat het Hollandse publiek alleen liefde had voor het olieverfschilderij zal hij in de laatste jaren niet hebben kunnen handhaven en zijn wens dat het eens een voorrecht voor een grafisch kunstenaar zal wezen in Hol land geboren te zijn, is er niet ver van af om verwezenlijkt te worden. Een belang rijke bijdrage hiertoe is door hem ge leverd. O. de K. TEELT EN SELECTIE VAN TUINZADEN De Tuinbouwstudieclub „Velsen en Om streken" komt Maandag 5 November in café „Zomerlust" van Santpoort bijeen, waar een film wordt vertoond over de teelt en de selectie van zaden. 3-314 Ned. 1947 A. K. U Lever Brothers Philips Gloeit. Ree. Nwe Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn Ned .Scheepv. Unie H. V. A Deli Mij Amsterd Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Openings gisteren koersen 85»/ia g.l. 85)4 165 165 22254 221 174 176 17054 171 30354 304 98 54 99 18554 g.l. 185H 143)4 143 107 10854 86 g.l. 86 15954 17954 161 g.b. 161 15554 157 53ls/ie 5354 58)4 5854 47 g.l. 4654 74% 7454 4454 4454 46)4 4654 01 ADVERTENTIE M THE HOUSE OF QUALITY Amsterdam, Leidsesa- 7 Deo Haag, Groenmarkt 24 Rotterdam, W. de Witscr. 57 Op 27 Mei zijn militairen, die in het le gerkamp te Oirschot voor herhalings oefeningen onder de wapenen waren, in Eindhoven in conflict gekomen met poli- tie-agenten en maréchaussées. Er ontstond een algemene vechtpartij, waaraan ook burgers deelnamen. De soldaat G. van D. uit Kampen ver scheen Dinsdag voor het Hoog Militair Gerechtshof. De krijgsraad had hem tot zes weken voorwaardelijk veroordeeld met een proeftijd van twee jaar. De krijgsraad had overwogen dat de maré chaussee ook niet bizonder tactisch zou zijn opgetreden. De advocaat-fiscaal bij het hof deelde deze mening geenszins. Hij zette uiteen, dat de maréchaussée zo in het nauw ge bracht werd door soldaten, dat zij zich hardhandig een uitweg had moeten banen. Van D. vluchtte toen de maréchaussée hem mee wilde nemen. Hij werd tenslotte aangehouden door leden van de Engelse militaire politie. In hun jeep is hij naar de maréchaussée-kazerne overgebracht. De advocaat-fiscaal requireerde een onvoor waardelijke straf van twee maanden en onmiddellijke gevangenneming. Tot dit laatste werd door het hof besloten. Op 20 November volgt de uitspraak. Pilon bleef dus bij hen. Dat vond hij erg prettig, want waar had hij anders in deze vreemde stad moeten blijven? En ook de jongens waren er blij mee, want ze hadden immers vroeger al Pilon leren kennen als een prettige kameraad Toch had Pilon er met oom Tripje over gesproken, dat hij graag zou willen weten, waar nu ergens zijn eigen land lag; hij zou later toch graag weer zijn eigen volkje willen terugvinden! Dat begreep oom Tripje. En hij ging naar het schip, waarmee Pilon was aangekomen, en vroeg de kapitein te spreken. Toen oom Tripje en de kapitein in de kapiteinshut zaten, vroeg oom Tripje, of het nog mogelijk zou zijn te berekenen, waar Pilon ongeveer vandaan gekomen kon zijn met die storm. Ze praatten een hele tijd daarover, teruiijl de kapitein er zeekaarten bij haalde. Zo konden ze wel ongeveer nagaan, waar ergens het land van Pilon moest liggen. En toen beloofde oom Tripje Pilon, dat ze over een tijdje, als de winter voorbij was, zouden proberen het Kabouterland terug te vinden.... Ten bate van de Evangelische Broeder gemeente aan de Parklaan werd Dinsdag avond door Bets Nederkoorn, de ijverige organiste dezer kerk, een concert gegeven waaraan de violisten Riek MansjeCoppée en Jetty Borsen medewerkten. Er werd hoofdzakelijk gemusiceerd in barokstijl. Bach was er dit keer niet bij, maar zijn grote tijdgenoot Handel was goed vertegen woordigd, namelijk met zijn Vioolsonate in A en met de Triosonate in Bes. Het eerste werk werd door Riek Mantje— Coppée toonzuiver en met grote klank ver tolkt. Die geweldige sonoriteit is te danken of te wijten aan de acoustiek van het gebouw. Deze uitbreiding van het geluid kan wel eens tot vergroving leiden, maar dit was hier niet het geval, daar de violis te haar spel zuiver bleef beheersen met een opmerkelijke gelijkheid van toonproductie. In de fraaie Triosonate van Handel was de klank wel eens minder nobel, vooral in de snelle delen. In het Adagio en het Largo bereikten de drie speelsters gemakkelijker een ensemble, waarin de klank een beko rende rol vervulde. Jetty Borsen, die de Sonate in E van Corelli ten gehore bracht, had ook haar beste momenten in de lang zame delen, het Preludio en de Sai-abande. Een zeer goed geheel vormde het drie tal in een Triosonate van Loeillet, een com ponist wiens kracht in zijn charmante me lodie ligt, die een delicate behandeling vraagt. Wegens ziekte van een vierde mede werkster moesten composities voor blok fluit van Pepusch en Telemann van het programma worden afgevoerd; men kreeg er de sonates van Handel en Corelli voor in de plaats. De beide violisten lieten zich ook nog horen in een aardig Capriccio voor twee violen van Vierdanck. Bets Nederkoorn speelde als orgelsoli werk van Banchieri, Hanff en Buxtehude. Van deze laatste maakte een „Canzonetta" een bijzonder fraai effect door de passen de registratie, die de geestige tekening een klaar reliëf gaf. Als begeleidster toonde Bets Nederkoorn haar zeer te waarderen paraatheid. JOS. DE KLERK Het is binnenkort 6 jaar geleden dat Hannie Schaft, het meisje uit het Haarlem se verzet in de oorlogsjaren, met eerbetoon in de duinen onder Overveen begraven werd. Enkele maanden daarvoor was zij in dezelfde duinen door de Duitsers neerge schoten. Zondag 25 November zal er weer een herdenking op het graf plaats hebben. Voor de organisatie dezer herdenking is een comité gevormd. ADVERTENTIE «fa Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 47 ct. 49) „We kwamen samen met hem het huis binnen Nauwelijks had hij de woorden gespro ken, of Brannigan smeet Taske opzij en dook naar de deur. „Ben je gek gewordenschreeuw de Taske, die hem niettemin achterna rende, gevolgd door Mary en Jeremy. Brannigan stormde de kamer binnen, waar Pu dinger lag. Kent boog zich juist over de gewonde. „Ik wou zijn verband wat beter vast makenToen Kents blik de ogen van Brannigan ontmoette, wist hij, dat de andere de waarheid kende. Zijn hand schoot naar zijn broekzak, maar Branni gan was sneller en had hem in een ijzeren greep. „Laat Pullinger leven en geen grapjes alsjeblieft. Ik heb je door, Gordon Gar rett.... HOOFDSTUK XXV. Miles Kent, alias Gordon Garrett, ging op een vroege herfstochtend zijn laatste gang om met zijn leven te boeten voor zijn aandeel in het werk van de bende. Pas toen voelde Brannigan zich ge rechtigd om vrijuit te spreken. Jeremy Brooke, Mary Waring en Victor Taske waren om zijn gastvrij haardvuur verzameld. „Voor straf moest ik je eigenlijk niets te drinken geven, jongeman", voegde Brannigan Jeremy schertsend toe, „want van het begin af aan heb je me dwars gezeten". „Vergeet niet, dat als wij er niet ge weest waren, die arme Peter en ik, u dan niet geweten had waar u moest beginnen, toen Marshall vermoord werd. Het staat te bezien, of u dan ooit een begin had kunnen maken....". „In het begin heb ik me telkens zitten afvragen, waar je toch in 's hemelsnaam zoveel geld vandaan kreeg", bekende Brannigan. „Toen Mary me vertelde over die ontmoeting in Fitzjames Tavern, waar je geld van dr. Stahl kreeg, leek het er hard op, dat je Burns op de een of andere manier zat af te persen. Later begon ik te begrijpen, dat je het aas was om de vis te vangen. Je moest blijkbaar met je rijkdom de oplichter lokken". „Ja. Het heeft Burgess wel een behoor lijke bom buiten gekost, maar dat was het hem waard, en hij had geld genoeg". „Niet zo gek bekeken. Burgess wist, dat Gordon verzot was op geld. Laat dan iemand optreden, die heel veel schijnt te hebben en er zo vrijgevig mee is als je maar denken kunt. Daar zou hij wel op af moeten komen". Taske vond het denk beeld kennelijk nog niet zo gek. „Ik was er heus niet zo op gesteld, dit werkje op te knappen", overdacht Brooke Hij zat op een kussen voor het haardvuur. Van tijd tot tijd legde Mary, die achter hem op een stoel zat, een hand op zijn schouder. „Hij gaf me net zoveel geld als ik wou hebben. Wij hadden rekeningen bij vrijwel alle grote banken. Onze eerste verdenking viel op Mat Drew. Peter volg de hem naar die kroeg in Brewerstreet en zag hem daar praten met Al Burns. Peter kende Burns van 'n portret, dat indertijd eens gepubliceerd werd toen hij werd ge zocht. Hij wist, dat het een Amerikaan was en was er daardoor van overtuigd, dat ze nu op het goede spoor waren. Hij schijnt wat onvoorzichtig tewerk gegaan te zijn met dat telefoneren naar mij, want Burns moet hem zijn gevolgd en hem heb ben neergeschoten". „Dat moet een ellendige gewaarwording voor je geweest zijn", merkte Brannigan op. „Het was wat moeilijk, om het geld ongemerkt van Burgess te ontvangen. He laas zag Mary een van de ontmoetingen, waarbij dat gebeurde". „Als je mij het toen verteld had, had je me heel wat zorg bespaard!", riep Mary uit. „Dat mocht ik niet doen, dat bracht jou in gevaar of verknoeide het hele plan, dat begrijp je toch wel?" Brannigan kwam tussen beiden. „Je moet niet vergeten, dat je zelf aan een groot gevaar werd blootgesteld, toen je iets zag waarvan je de betekenis niet be greep. Zelfs toen vonden ze het nodig, je uit de weg te ruimen. Laat staan, als Jeremy je verteld had, waar het om ging. Ik vond het niet verstandig, dat hij mij niet in vertrouwen nam, maar hij zou gek geweest zijn als hij het jou wel deed. Een verklaring kon hij later ook nog wel geven. Vergeet niet, op wat voor blijk baar onbelangrijk motief ze in jou een gevaarlijke bedreiging gingen zien!" „Ja, inderdaad". Mary kon zich blijk baar met de gang van zaken verzoenen. „Op Liverpool Street Station zag ik die middag Kent met Drew praten. Ik wist, dat het gezicht me bekend voorkwam, maar ik zou toch nooit hebben kunnen vertellen, dat het Drew was. Pas toen ik hem weer terugzag in die afschuwelijke boerderij, meende ik het me te herinne ren". „En Miles Kent wist dat je hem met Drew had zien praten. Sinds dat ogen blik verkeerde je in dodelijk gevaar. Voor al omdat Kent je daar gezien had en na tuurlijk dacht, dat je dus met hem naar huis zou gaan, terwijl je na die ontmoeting tussen hem en Drew, kwam zeggen dat ik je nodig had, en dat je niet naar huis kwam," vervolgde Brannigan. „Het is duidelijk, dat de hele zaak mis zou lopen als we er achter zouden komen, dat Kent niet de rustige en eenvoudige man van het platteland was, maar connecties on derhield met onderwereldfiguren als Drew, die bovendien al in deze zaak gemengd was. Het verwondert me niets, dat Kent je uit de weg wou hebben. Als Taske er niet geweest was, zou hem dat nog gelukt zijn ook". „Ik kan me nog altijd niet goed voor stellen, dat Kent zo'n misdadiger was". Mary zei het met een medelijdende klank in haar stem. „Ik dacht altijd, dat het 'n vriendelijke, bemoeizieke, maar goedharti ge man was. Gelukkig voor mezelf om de juiste herinnering aan hem te hebben dat ik hem toen in Liverpool Street Station met Mat Drew gezien heb en dat ik later, toen we uit Parijs terugkwamen, Mat Drew in Kensington High Street zag praten met iemand, van wie ik alleen zijn rug zag, maar van wie ik nu zeker weet dat het Kent was. Ik heb het nu met mijn eigen ogen gezien, en dat maakt het makkelijker, het te geloven." „Hij was gevaarlijk als een gifslang en even moeilijk te vangen ook," bevestigde Brannigan. „Voor het eerst werd mijn arg waan gewekt, toen hij verteld had, dat hij Brooke had ontmoet in Hunstanton met een Amerikaanse vrouw. Ik zie niet goed in, waarom hij zich dat herinneren zou. Ten eerste niet waarom hij het inder tijd zou hebben opgemerkt. Ten tweede niet hoe hij een gezicht, dat hij oppervlak kig eens gezien had, zou herkennen uit een krantenfoto, die nu toch niet zo heel goed was." „Ik was inderdaad in Hunstanton, dus die redenering klopt", viel Jeremy in dè rede, „maar niet met een Amerikaanse vrouw. Maar ik kon zijn bewering niet tegenspreken, omdat ik niet over mijn positie spreken mocht". „Maar het is begrijpelijk, dat Kent dat praatje rondstrooide", viel Brannigan in de rede. „Hij verwachtte gevaar van jouw kant en hij probeerde derhalve Mary weg te halen". „Maar waarom gevaar, en waarom mij weglokken?" „Och, dat is niet zo onredelijk. Je bent nu eenmaal niet de lelijkste van de vrou wen die hier rondlopen, en Brooke scheen van het begin af aan nogal op je gesteld te zijn. Ik kan me voorstellen, dat hij het niet rustig gevonden had, wanneer je be vriend zou raken met iemand als Brooke, iemand die derhalve misschien ook wel eens contact met Burgess kon krijgen. En Jeremy deed, alsof hij nog meer met geld kon smijten dan Burgess. Als ze zo dicht bij elkaar zaten als Jeremy en Burgess, zouden ze elkaar heus wel eens zien. En dan kan het ook zijn, dat Kent zoiets als een oogje op je had, MaryAls ik niet zelf zo'n verstokte vrijgezel was en als die jongeman daar me niet had gedwars boomd....". Brannigan zweeg even om tijd te hebben, een kussen weg te slaan dat Jeremy hem naar zijn hoofd gooide. (Slot volgt), j

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6