BS»*» So*®!® TAPIJTEN BEDDEN MEUBELEN HUISBRAND-OLIE STOOKOLIE Wereldnieuws Bijbetaling door ziekenfondsen voor tandheelkundige hulp gewijzigd Erefonds voor oud-verpleegsters V. 10 UUR SPECIALE AANBIEDINGEN OP AL ONZE AFDELINGEN De radio geeft Zondag De radio geeft Maandag r „Onze kolenvoorraad is over 80 jaar uitgeput" PANDA S HEREN-LEVEN "~N ZATERDAG 29 DECEMBER 1951 Elk jaar wordt van de Nederlandse bevolking een offer gevraagd van f 200.000 'Sm m. mmat DAN WAAR OOK IN NEDERLAND WOENSDAG 2 JANUARI CouftOHs temt seMtUiefuifMu KRUISSTRAAT 11 - TEL. 11491 HAARLEM Prof, dr. H. Brinkman: Toepassing atoomenergie biedt goede perspectieven Honorering van vroedvrouwen verhoogd; uitkering bij overlijden van fondspatiënten vervalt Oiadinq HANDELMAATSCHAPPIJ SHAMROCK N.V. J Heringa Wuthrich Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Russisch atoomdeskundige naar het Westen gevlucht? Weldaden, ons bewezen, worden dikwijls gauw vergeten. Op het moment dat wij er voordeel of de koesterende warmte van genieten, zijn wij natuurlijk dankbaar. In dien ons dan iemand kwam zeggen: „dat gaat voorbij", zouden wij dit verontwaar digd ontkennen. Maar niettegenstaande zulke voornemens vermindert die dank baarheid toch snel en de mensen die ons de goede daden bewezen, worden dikwijls al na korte tijd naar de schaduw der ver getelheid gedrongen. Zo is het ook met de verpleegsters. En ih dit geval is dat wel bijzonder onbillijk, want de geijkte term „nuttige en verdien stelijke leden der samenleving", is op die groep wel bijzonder toepasselijk. Verplegen van zieken is een zwaar werk, niet het minst omdat dit psychisch zulke hoge eisen stelt. Menige zieke meent dat hij (of zij) de enige patiënt in de inrich ting is en dat de zusters er alleen voor hem (haar) zijn. En dat niet om medicijn, eten en drank te geven, of te wassen, een nieuw verband om te leggen, of andere nog minder plezierige dingen voor hem te doen. Het verplegen eist heel wat meer Men zou het kunnen omschrijven als het begeleiden van een patiënt op het stuk levensweg, dat hij (zij) in dit grote huis aflegt; een tijd waarin soms zware beproe vingen vallen. Het moeilijkste is dat een zuster ver heugd moet zijn (en het ook inderdaad is!) met de patiënten die flink vorderen naar de beterschap, maar, soms vrijwel terzelf der tijd, oprecht moeten meeleven met de patiënten bij wie de beterschap uitblijft. Een moeder troosten die zij naar het lijkje van haar kind moeten brengen. Een vrouw, die pas de doodstrijd van haar man zag, van het ontzielde lichaam weg te leiden. En dan te weten dat een zuster niet voor één, maar soms voor tientallen patiënten heeft te zorgen. De sfeer die de zusters op een ziekenzaal of in een ziekenkamer brengen, is van veel belang. Er ligt voor zeer velen een stuk genezing in en voor degenen die het genot der genezing niet mogen smaken, een mee dragen van het kruis der beproeving. Zo is niet alleen het werk der verpleeg sters in de ziekenhuizen, maar ook en daar nog zelfs in sterkere mate in de krankzinnigengestichten en sanatoria. En aan de wijkverpleegsters worden zeker niet minder zware eisen gesteld. En daarom -zo zei ons dr. P. A. Heeres, directeur van het St. Elisabeths Gasthuis te Haarlem en voorzitter van het Ere fonds voor oud-verpleegsters heeft de samenleving iets goed te maken tegenover de verpleegters. Wij vragen een daad van dankbaarheid. Er is de laatste jaren veel geschreven en gesproken over de financiële omstandig heden van de verpleegsters. Dit heeft ge lukkig tengevolge gehad dat er vrij alge meen een belangrijke verbetering in de salariëring is gekomen. Voor velen is ook een pensioenregeling gemaakt. Maar de verpleegsters die al gepensionneerd zijn, moeten zien rond te komen met een pen sioentje dat gebaseerd is op een veel lagere bezoldiging dan thans geldend is. Daarvoor ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Remonstrantse kerkdienst. 9.30 Nieuws. 9.45 Platen. 9.55 Hoogmis, i 1.30 Kerstoratorium. 12.15 Apolo gie. 12.35 Platen. 12.40 Amusementsmuziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.10 Con cert. 13.45 Uit het Boek der boeken. 14.00 Maastrichts Stedelijk Orkest en solist. 14.25 Kampvuren langs de evenaar. 14.55 Orgel. 15.25 Geesje en het Geestje, hoorspel. 16.10 Kath. Thuisfront. 16.15 Sport. 16.30 Vespers. 17.00 Chr. Ger. Kerkdienst. 18.30 Engelse Kerstliederen. 19.15 Het Evangelie in het Oude Testameni. causerie. 19.30 Nieuws en sportuitslagen. 19.45 Actualiteiten. 19.52 Boek bespreking. 20.05 De gewone man. 20.12 Ge varieerd programma. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.35 Veiligheids praatje. 8.45 Orgel. 9.02 Sport. 9.05 Platen. 9.45 Geestelijk leven. 10.00 Voor kinderen. 10.30 Kerkdienst. 12.00 Strijkorkest. 12.30 Welk dier déze week, causerie. 12.40 Platen. 13.00 Nieuws. 13.10 New York calling. 13.15 Dansmuziek. 13.50 Even afrekenen, Heren!. 14.00 Platen. 14.05 Boekbespreking. 14.30 Alt, viool, dameskoor en orgel. 15.00 Philhar- monisch orkest en solist. 15.35 Filmpraatje. 16.30 Sport. 17.00 Causerie. 17.30 Monus, de man van de maan, hoorspel voor de jeugd. 17.50 Sport. 18.15 Nieuws en sportuitslagen. 18.30 Platen. 19.00 Jaaroverzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Orkest. 20.40 Balans opmaken, causerie. 20.45 Franse muziekshow. 21.45 Jaaroverzicht. 22.30 Bariton en piano. 23.00 Nieuws. 23.15 Voordracht. 23.3024.00 Platen. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Woord voor de dag. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor zieken. 9.35 Familie-com petitie. 10.10 Orgel. 10.30 Morgendienst. 11.00 Fluit en clavecimbel. 11.25 Gevarieerde mu ziek. 12.15 Platen. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Weerbericht. 12.33 Orgel. 12.59 Klok gelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Amusementsmuziek 13.45 Platen. 14.00 Voordracht. 14.35 Platen'. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Populaire muziek. 15.45 Platen. 16.00 Bijbellezing. 18.00 Nieuws 18.15 Reportage. 18.25 Voor de mannen in grijs, groen en blauw. 18.30 Platen. 18.35 Man nenkoor. 19.00 Ned. Herv. Kerkdienst. 20.30 Nieuws. 20.40 Strijkorkest en solisten. 21.20 Terugblik over het jaar 1951. 22.40 Vocaal dubbelkwartet. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.40 Oudejaar 1951, toespraak. 24.00 Klok. 0.05 Nieuwjaarswens. 0.10 Nieuwjaarswensen en verlangens uit 11 provinciën. 0.30 Zalig nieuwjaar 0.352.00 Platen HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Platen. 9.30 De Groenteman. 9.35 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Op de uitkijk voordracht. 11.15 Kamer orkest en solisten. 12.30 Weerbericht. 12.38 Piano-duo 13.00 Nieuws. 13.20 Orgel, piano en trompet. 14.00 Voordracht. 14.20 Platen. 14.30 Voordracht met harpspel. 14.45 Piano. 15.15 Voor de vrouw. 16.00 Musicalender. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor burger en militair. 18.25 Dansmuziek. 18.50 Regeringsuitzending: Indo nesië in de Z.O. Aziatische wereld. 19.00 Toe- snraken. 19.30 Kerkdienst. 20.50 Afscheid van het oude jaar, causerie. 21.00 Platen. 22.00 Song-Parade 1951. 23.00 Nieuws. 23.15 Orkest. 23.40 Oudejaarstoespraak. 23.55 Klokken. 24.00 Nieuwjaarstoespraak en Platen. 0.30 Nieuwjaarstoespraak. 0.45—2.00 Platen. is het natuurlijk ontoereikend. Hetzelfde geldt voor lijfrenten die andere zusters zich verzekerd hebben door indertijd van de schrale salarissen nog wat af te zonde ren voor de oude dag. Maar er zijn ook oud-verpleegsters die uitsluitend zijn aan gewezen op de nooduitkering Ouderdoms voorziening. Slechts weinigen hebben de weg naar de bureaux voor Sociale Zaken gevonden om daar een aanvullende uit kering te vragen, want dat is haar eer te na. Daarom lijden zij liever in stilte allerlei ontbering. Indertijd richtte de Ned. Bond voor Zie kenverpleging de stichting T.O.V. op,Tehuis voor oud-verpleegsters in Hilversum. Daar in zijn thans 22 oud-verpleegsters opge nomen, die „niet meer op eigen benen kunnen staan" en een volledige verzor ging genieten, hoewel zij slechts weinig daarvoor kunnen betalen. Het fonds T.O.V. moet ook steun geven aan 90 oud-verpleeg sters, die nog voor zich zelf zorgen. Er kan lang niet genoeg gegeven worden om een onbezorgde dag te waarborgen, want de financiële mogelijkheden van dit fonds reiken niet verder. De Nederlandse Bond voor Ziekenver pleging heeft enige tijd geleden het initia tief genomen om, in samenwerking met vele vooraanstaanden uit en buiten de kring van de ziekenverpleging een Ere fonds te stichten om het Nederlandse volk op te wekken een financieel offer te bren gen om de levensavond van de oud-ver pleegsters minder zorgvol te maken. Dit fonds geldt voor alle richtingen. Dit wordt met nadruk verzekerd, omdat daar aan het recht ontleend wordt om de mede werking van de gehele bevolking te vragen. Daarom ligt het ook in de bedoeling dat de stichting „T.O.V." binnenkort zal terug treden en haar bezittingen aan het Ere fonds zal overdragen. Maar zo vervolgde dr. Heeres wij staan voor een zware taak. Volgens een schatting zijn er ongeveer 400 oud-ver pleegsters die onvoldoende inkomsten heb ben om zonder al te zware zorgen te be staan. Haar leeftijd varieert van 60 tot 90 jaar. De stichting „T.O.V." geeft nu aan 90 een steun van 100200 gulden. Er zijn wel veel meer aanvragen, maar die kon den niet behandeld worden omdat er geen geld is. Bovendien zullen de uitkeringen gemiddeld 500 moeten bedragen. Dat wil dus zeggen dat er elk jaar niet minder dan 200.000 nodig is. Wij zijn begonnen aan alle 7500 artsen in Nederland een symbolische gift te vra gen. Daaraan is vrijwel algemeen gehoor gegeven, waaruit blijkt dat het streven van het Erefonds in die kring (die van nabij kan oordelen over de verdiensten van de verpleegsters tegenover de samenleving) volkomen weerklank gevonden heeft. Nu is ook aan alle werkende verpleegsters een bijdrage gevraagd. Ook die stromen al binnen. Maar daarmee zijn wij er nog lang niet. Wij moeten zo besloot dr. Heeres en wij betuigen onze volle instemming aan zijn betoog! de medewerking van alle Neder landers hebben. Op 5 Januari a.s. houdt het landelijke comité van het Erefonds in Haarlem een vergadering waarin de vraag besproken zal worden wat gedaan moet worden om elk jaar zo'n groot bedrag bijeen te brengen. Ik zeg „zo'n groot" bedrag, maar is dat wel zo? Wij vragen gemiddeld (let wel gemiddeld!) van de 10.000.000 Ne derlanders slechts enkele centen per jaar. Het moet toch mogelijk zijn om dat te be reiken. Allereerst is het ons te doen om een groot aantal contribuanten die ons elk jaar met een vaste bijdrage zullen steunen. Maar daarnaast zal het wel nodig zijn om elk jaar in het gehele land een collecte te houden. Er zijn weliswaar al veel collec ten, maar wij zijn overtuigd dat de burgerij ook voor dit sympathieke doel een bijdrage zal willen geven. Er zullen in verschillende gemeenten plaatselijke comités worden opgericht om leiding te geven aan de actie. Mevrouw J. van Nispen-Van Wely heeft zich bereid verklaard op te treden als voorzitster van het comité voor Haarlem en omstreken. Reeds nu kunnen giften voor dit sympa thieke doel gestort worden op Postreke ning 3650 van mevrouw J. M. Niemeyer- Romeny, Weteringschans 86 te Amster dam, secretaresse van het Erefonds. ADVERTENTIE ■:':V W llltllll In een causerie over atoom-energie voor de vakgroep electrotechniek der samen werkende bonden van leerkrachten bij het nijverheidsonderwijs, in Utrecht heeft prof. dr. H. Brinkman, directeur van het natuurkundig laboratorium te Groningen nog eens de nadruk gelegd op de uitput ting van energiebronnen, die de aardë in het algemeen en Nederland in het bijzon der gaatbedreigen. In een overzicht van de zogenaamde „conventionele" energie bronnen, zei spreker, dat de wereldvoor raden aan steenkool over 500 jaar zullen zijn uitgeput en in Nederland reeds over 80 jaar verdwenen zullen zijn. De strek king van zijn verder betoog was, dat ons land nieuwe energiebronnen zal moeten scheppen, wil het in de toekomst niet aan gewezen zijn op de import van energie. Men zal moeten trachten gebruik te maken van de energie, die vrijkomt door het splij ten van atoomkernen. Wat de toepassing van de atoomenergie aangaat, zei prof. Bi-inkman dat voor de totale jaarlijkse Nederlandse electriciteits- opwekking kan worden volstaan met een hoeveelheid van ongeveer 120 kilo splijt stof. Het gehele transportprobleem van de steenkool voor de electrische centrales zou door deze toepassing verdwijnen. In plaats van onafzienbare reeksen ko lenwagens zou men slechts de beschikking behoeven te hebben over een jeep om de brandstof aan te voeren. Met as, rook en ADVERTENTIE Levering kan ook geschieden via uw brandstoffenhandelaar. Strandweg 14 IJmuiden Telefoon K 2550/4602. Na 6 uur 4912. De Ziekenfondsraad heeft zijn goedkeu ring gehecht aan een tussen het centraal overleg van ziekenfondsenorganisaties en de Nederlaudse Maatschappij tot bevor dering der Tandheelkunde gesloten over eenkomst inzake de honorering van tand artsen, welke overeenkomst wijzigingen brengt zowel in het systeem als in de hoog te der honorèrïng. Voorts heeft de Zieken fondsraad wijzigingen gebracht in de hoog te der bijbetalingen, door verplicht ver zekerden verschuldigd voor tandheelkun dige hulp. De wijzigingen in de honorering en in de bijbetalingen gaan in op 1 Januari 1952. Partijen zijn overeengekomen, de gewij zigde regeling van die datum af eveneens te doen gelden voor vrijwillig-verzekerden. De gewijzigde regeling van de bijbeta lingen maakt onderscheid tussen zoge naamde gesaneerde patiënten (verzeker den, die hun gebit in orde hebben laten maken en het geregeld ieder halfjaar laten roet zou men niet langer te kampen heb ben. De prijs van zuiver uranium was in 1943 slechts 45 dollar per kilo. Ook thans is de prijs nog zeer laag, vergeleken met de enorme bedragen, die alleen reeds door het kolenverbruik worden verslonden. Andere toepassingsmogelijkheden van atoomener gie zag spreker in de verwarming van grote woningcomplexen en als aandrij vingskracht bij de scheepvaart. De toepassing staat nog volkomen in de kinderschoenen; in het algemeen is men het stadium der laboratorium-proeven nog niet teboven. „Maar de inrichtingen, waar mee nu wordt geëxperimenteerd zullen ongetwijfeld de efficiënte machinerieën van de toekomst worden", aldus prof. Brinkman. „Men vergelijke de eerste pri mitieve stoommachine van weleer maar eens met de ingenieuse krachtwerktuigen van nu." Tenslotte zei de professor, dat uranium een niet-zeldzaam metaal is en bijvoor beeld veel meer voorkomt dan zilver en kwikzilver. Thorium komt weer drie keer zo veelvuldig voor als uranium. De zeer goed exploiteerbare hoeveelheid is vol doende voor 1000 jaar energievoorziening. 3. Jolliepop sloot de voordeur achter zijn zo overhaast vertrokken meester, en zucht te daarbij diep. „Het zal buitengewoon bezwaarlijk zijn om ons in de Betere Krin gen te brengen!", meende hij. „De heer Panda zoekt een soort avonturen, waar over ik mij slechts geringschattend uit kan laten. Een gewoon soort avonturen, waar bij lichamelijk geweld te pas komt. Straat- avonturen, mag ik wel zeggen'. Alledaagse opwinding. Zéér ongewenst in de Betere Kringen!" Het spijt ons te moeten vaststel len, dat Panda inmiddels reeds een soort van straatopwinding had gevonden. Twee voortreffelijke gemeente-werklieden wa ren namelijk verdiept in het ophangen van een enigszins overdre'ven glazen lamp ballon, en balanceerden daarbij op onver antwoordelijke wijze. „Dat is wat anders dan thuis bij de kachel zitten," dacht hij. Wat een vertoning! Dat moet ik zien!" En tot een voorbijganger, die naast hem stond, sprak hij: „Vind u het ook zo spannend? Ik noem het een opwindend schouwspel!" „Of ik het.... wat?", vroeg de voorbij ganger. SpannendHah? Ochhm! Opwindend? Kom, kom, béste! Bah! Ik heb nog zelden iets zo vervelends gezien ongeheurd vervelend! Maer tenslotte is alles vervelend. Ikzelf bijvoorbeeld ben zéér vervelend.oeahhhh.excuseer dat ik gaep!" Geen wonder, dat Panda deze voorbijganger ietwat verbaasd keek. aan- nazien) en niet-gesaneerde patiënten. Gesaneerden betalen voor vullingen niets. Niet-gesaneerden betalen voortaan 1,50 per vulling. Niet gesaneerden betalen voortaan voor een zenuwbehandéiing ƒ4,50, vermeerderd met 3,60 per vulling. Gesaneerden krij gen een zenuwbehandeling geheel voor rekening van het ziekenfonds. De bijbetaling voor personen, die ten minste zes maanden verzekerd zijn, voor een volledige prothese wordt van 55 tot 60 gulden verhoogd en voor een boven- of onderprothese van 30 tot 32,50. De wijzigingen in de regeling voor bij betalingen van de verzekerden vormen een bezuinigingsmaatregel. De Ziekenfondsraad heeft, omdat be zuiniging op de kosten van zogenaamd zit tend ziekenvervoer noodzakelijk is en om dat vooral ten aanzien van het locaal ver voer nog een overmatig gebruik kan wor den geconstateerd, thans besloten, de door de verplicht-verzekerden verschuldigde bijbetaling drastisch te verhogen. Daar meermalen moeilijkheden zijn ont staan over de interpretatie van de begrip pen locaal en interlocaal vervoer is tevens besloten dit onderscheid niet langer te handhaven. Voorts is bepaald dat ook voor ambu lancevervoer voortaan een bijbetaling ver schuldigd zal zijn. De bijbetaling is thans bepaald op: 1,50 voor een enkele ,rit per huurauto, ƒ3, voor vervoer heen en terug per huurauto, 2,50 voor een enkele rit per ambulance auto en 5,voor vervoer heen en terug per ambulance-auto. Het is de bedoeling, dat deze regeling met ingang van 31 December 1951 zal wor den ingevoerd. Verwacht mag worden, dat de algemene ziekenfondsen de nieuwe re geling ook voor vrijwillig-verzekerden zul len toepassen. Van kracht blijft de bestaande bepa ling, dat, indien in een kalendermaand of in een periode van dertig dagen een verzeker de voor zich en zijn gezinsleden in totaal meer dan 10.heeft moeten bijbetalen, het ziekenfonds het bedrag boven 10, na overlegging van de bewijsstukken zal terugbetalen. Uitkering bij overlijden vervalt De uitkering bij overlijden van verzeker den bij de algemene ziekenfondsen ver valt. Deze uitkering is in 1941 op aandrang van de bezettende mogendheid ingevoerd. Zij behoorde voordien niet tot de traditio nele verstrekkingen der ziekenfondsen. Zolang evenwel de financiële toestand van de verplichte ziekenfondsverzekering de uitkering niet bezwaarlijk deed zijn, be stond er weinig aanleiding dit verkregen recht aan de verzekerden te ontnemen. Het streven naar bezuiniging bij de zie kenfondsen is niet de reden, op grond waarvan het bestaande recht zal kunnen vervallen, maar slechts de aanleiding, waardoor hiertoe thans moet worden over gegaan. Dit zal geschieden na aanvaarding van een desbetreffend wetsontwerp in de Kamers. Honorering vroedvrouwen Tot dusverre betaalde een algemeen zie kenfonds per bevalling aan een vroed vrouw te Amsterdam, Rotterdam, 's Gra- venhage, Utrecht en Haarlem 27,50 en in de overige gemeenten 22,50. Het honorarium der vroedvrouwen voor verloskundige hulp, verleend aan ver plicht- en vrijwillig-verzekerden, wordt 1 Januari 1952 voor het gehele land ge bracht op 30,per verlossing. De Bussumse politie arresteerde een 18-jarige monteur en een 21-jarige chauf feur, die van graven op de R.K. en algemene begraafplaats tinnen vazen en koperen bloemschalen hadden gestolen. Zij verkoch ten het gestolene aan een opkoper en be taalden met een opbrengst een drankschuld. Asyl. Volgens de gemeente-autoriteiten hebben in 1951 ongeveer 61.000 Oost. Berlijners om politiek asyl in West! Berlijn verzocht, onder wie 1300 polity" mannen, slechts 16.350 werden als poif tieke vluchtelingen aanvaard. De andè! ren verblijven thans illegaal in West Berlijn. Vrij. Krachtens een bevel van het Joeg0. Slavische ministerie van Binnenland*! Zaken zijn 575 personen, die werder. vastgehouden wegens activiteit voo- Kominformlanden, in vrijheid gesteld, Storing. Door een zonnevlek werden gh, teren de Trans-Atlantisöhe draadloze verbindingen gestoord. Men verwacht dat de storingen tot 3 Januari zullen' voortduren en haar hoogtepunt zullen bereiken op 31 December. Gedrost. Naar gisteren is gemeld zijn in begin December in Antwerpen van de Poolse schepen „Hugo Kollontaj" en „Kolobrzeg" tien Poolse zeelieden ge. drost. De kapiteins van beide schepen hebben bij de Antwerpse politie, die tot op heden slechts één Pool heeft kunnen aanhouden, een klacht ingediend. De aangehouden Poolse zeeman heeft om asyl gevraagd. Katapult. Het vliegdekschip Perseus" van de Britse marine vertrekt Maandag naar de Verenigde Staten om een nieuw soort katapult voor het lanceren van vliegtuigen te demonstreren. De kata pult is zo krachtig, dat moderne marine, vliegtuigen, ook straalvliegtuigen, van een vliegdekschip kunnen worden ge- lanceerd, al ligt het schip stil. Beurs. Het gemeentebestuur van West- Berlijn heeft er in toegestemd, dat me dio januari in West-Berlijn een effec tenbeurs zal worden geopend. Deze beurs zal onder toezicht staan van Kamer van Koophandel van Berlijn, Van 1 Januari af is de handel in effec ten in West-Berlijn officieel weer toe gestaan. Vergaan. Ter hoogte van het Britse graaf schap Devonshire is de Britse houten schoener „Nellie Bywater" omgeslagen en gezonken. Twee personen, onder wie een 17-jarige dochter van de kapitein, worden vermist. De overige negen op varenden zijn te Plymouth aan land gebracht. De „Nelly Bywater" is voor een aantal films gebruikt. Motie. De Franse ex-premier Edouard Daladier heeft gisteren in de Franse Nationale Vergadering de regering met nadruk verzocht zich tot de UNO te wenden opdat de oorlog in Indo-China zo spoedig mogelijk wordt beëindigd, Hij gaf hierbij zijn eigen standpunt weer en niet dat der radicale partij, Onder toezicht van de UNO zou een referendum moeten worden gehouden, waarna de Franse troepen zich uit het binnenland zouden moeten terugtrek ken. Daladier critiseerde het bestuur van Bao-Dai, dat tot dusver slechts vier divisies had gevormd. Hij verzocht de Assemblée de militaire credieten voor Indo-China niet te aanvaarden. De motie-Daladier werd met 406 tegen stemmén verworpen. Zij werd gesteund door de communisten en de meeste socialisten. Straf. Van officiële zijde te Caïro is ver klaard, dat hulpverlening aan buiten landse troepen in Egypte spoedig bij de wet strafbaar zal worden gesteld voor Egyptenaren. Boodschap. De secretaris-generaal van de UNO, Trygve Lie, heeft in een speciale boodschap aan het einde van het jaar op alle volkeren een beroep gedaan op nieuw een poging te doen om „de vi cieuze cirkel van impasse's en propa ganda" te doorbreken. „Wij moeten in het belang van het algemeen welzijn proberen weer tot werkelijk onderhan delen te komen", aldus Lie. Uw dienstwillige dinar. Door de devalua-^ tie van de Joegoslavische dinar zal met ingang van 1 Januari één dollar 300 dinars waard zijn, in plaats van, zoals tot dusverre 50. De waarde van het pond sterling zal 840 dinars worden in plaats van 140. Het is nog niet bekend, of nu voortaan de dinar vrij ingewisseld zal kunnen worden tegen buitenlandse valuta, maar Westelijke economische deskundigen betwijfelen dit. Deze des kundigen zijn van mening, dat de deva- luatie nog niet ver genoeg is gegaan, Het internationale monetaire fonds heeft voorgesteld, dat de dinar gedeva lueerd zou worden tot 320 dinar per dollar. Een waarde van 350 dinar per dollar zou volgens Westelijke deskundi gen dichter bij de werkelijke waarde van de dinar komen. Voor de zoveelste keer. De Amerikaan Reber heeft als voorzitter van de plaats, vervangers van de Grote Vier voor de onderhandelingen over het Oostenrijkse vredesverdrag de plaatsvervangers uit genodigd voor een bijeenkomst op 21 Januari te Londen. Van Britse en Fran se zijde is de uitnodiging vopr deze conferentie aanvaard. De houding van de Russische plaatsvervanger Zaroebin is echter nog niet bekend. ADVERTENTIE Vrijdag hebben geallieerde functionaris sen in Berlijn verklaard niets te weten van de Sovjet-Russische geoloog en des kundige op het gebied der atoomenergie, Astratsjof, die volgens berichten op 1 De cember uit Oost-Duitsland naar het Wes ten gevlucht zou zijn. Het Britse blad „Daily Express" meent, dat er verband bestaat tussen het recente korte bezoek van vier Amerikaanse atoom deskundigen aan West-Duitsland en het verdwijnen van Astratsjof. Het blad melct voorts, dat volgens de Duitse tolk, die met Astratsjof heeft gewerkt, „iedereen in het Oost-Duitse uraniumgebied, waarvan Astratsjof de leiding had, er van overtuigd is, dat hij naar het Westen is gevlucht". Twee van de vier Amerikaanse atoom deskundigen die onlangs een bezoek aan Europa hebben gebracht, hebben ontkend dat dit bezoek iets te maken had met een Russische atoomdeskundige die naar het Westen zou zijn uitgeweken. Een hunner zei dat het betrokken bericht in een Brits blad „geheel vals" was.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 10