Van huiskamer naar keuken een gevaarlijke expeditie BONTMANTEL I Goede kansen voor jonge ingenieurs in Australië Predikbeurten NIEUWE Hotel Lion cTGr NIEUWJAARSDAG Diner-Dansant Ruit stuk? Grote afslag Moderne Naaimachines 2 orkesten 6 Als zij genoegen nemen met onbevredigend loonstelsel HAARLEMS WONINGVERDRIET Klokkenspel voor Amerika Goud,Zilveren Juwelen gedeelte van goed gemeub. huis J. PUS Tel. 15853 kantoor- en magazijnruimte le verd. HERENHUIS Ccted ADVERTEERT IN DIT BLAD ZATERDAG 29 DECEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het kleinste straalvliegtuig ter wereld, de SIPA 200m, dat tevens het eerste sport- vliegtuig met straalaandrijving is, werd ontworpen door de 26-jarige Franse ingenieur Yves Gardan. Dezer dagen zullen proeven worden genomen op een vliegveld, in de nabijheid van Parijs. Het straalvliegtuigje met (rechts) ir. Gardan. Alice in Wonderland (CinemaPalace) Wie, zoals ondergetekende, tot de ver knochte liefhebbers van het gelijknamige boek van Lewis Carroll behoort en ver trouwd is geraakt met de figuren, zoals zij mede dank zij de onverbeterlijke illustra ties van John Tenniel daaruit voor ons oprijzen, doet er verstandig aan deze ge kleurde tekenfilm van Walt Disney maar over te slaan. Van de meeslepende logica der droomfantasie is weinig, van de zeer oorspronkelijke humor zo goed als niets overgebleven. Het wiskundig sluitende spel met woorden en begrippen leent zich dan ook nauwelijks tot behandeling in een vorm, waarin het beeld overheerst. Daar bij komt nog dat de titelheldin al net zo'n karnemelkblonde pop als Assepoester en Sneeuwwitje is geworden. De toeschouwer wordt dan ook meegenomen naar een ge heel ander wonderland, namelijk dat van Walt Disney, die daarin overigens soms verrassende staaltjes van virtuositeit met het tekenstift laat zien Een paar voorbeel den: de val van Alice in het konijnenhol, het wegvagen van de grijnzende kat en het oesterdiner. Het hoogtepunt van de film is ongetwijfeld het verbluffende, plotseling weer van de scherpe visie van de maker getuigende optreden van de speelkaarten als marcherende soldaten. Doch men moet er niet aan denken wat men missen moet, ook in de scènes die wèl op het witte doek komen, zoals de krankzinnige theevisite. Het aanbrengen van een Nederlandse tekst schijnt, waarschijnlijk omdat er zoveel ge zongen wordt, meer moeilijkheden dan in vroegere gevallen te hebben opgeleverd. In het voorprogramma is de „Lentesym- phonie" opgenomen: een magnifieke, voort durend boeiende documentaire over het leven van de flonkerende stipjes der na tuur, voornamelijk insecten, met een door Cruys Voorbergh gesproken commentaar. Wie van „Bevervallei" heeft genoten, mag dit soortgelijke product stellig niet onge zien laten. D. K. Morgen is te laat (L u x o r) is een Ita liaanse rolprent die het probleem van de sexuele opvoeding of liever het ontbre ken daarvan aanvat. Over de kiesheid waarmee dit précaire onderwerp behan deld is, kan men slechts lof hebben, maar toch moet ons met alle waardering voor de goede bedoelingen van de makers van deze film van het hart, dat de drama tisering van het centrale probleem hier ietwat onwaarachtig aandoet en daardoor over haar doel heen schiet. De jongen en het schoolmeisje wier kinderlijke affectie jegens elkaar het uitgangspunt is voor een menigte botsingen met de huichelachtige moraal der grote-mensen-maatschappij, heeft kennelijk een te zware taak, omdat men hun een diepgang van gevoelens toe dicht waartoe men zulke prille pubers nauwelijks in staat kan achten. Bovendien: dat vele ouders nog altijd zulk een ont stellend gemis aan iedere kennis omtrent sexuele voorlichting demonstreren, moge een droeve waarheid zijn, bij het onderwijs is inmiddels, althans in onze contreien, te dien aanzien gelukkig een andere wind gaan waaien. De leerkrachten in deze film hebben echter grotendeels, zelfs privé, de nieuwe theorieën nog niet omhelsd, met uitzondering van de jonge, beeldenstor- mende lerares en de sympathieke, „begrij pende" leraar (een uitstekende rol van de bekende regisseur Vittorio de Sica). Met dit alles wil geenszins gezegd zijn, dat deze rolprent geen gang naar het Luxor-theater waard zou zijn, integendeel: men zal zich voortreffelijk amuseren bij dit overigens van vaart en brio bruisende filmverhaal met zijn talloze kostelijke typeringen en scènes uit het school- en vacantiekamp- leven. H. C. „Holiday in Mexico" (Minerva). Deze parelende musical, waar Jane Powell als een nachtegaaltje doorheen huppelt, is niet zo nieuw meer, maar verdient ze ker aandacht door de manier waarop Hol lywood muziek weet te „vertonen". Zowel het geestdriftige fortissimo van José Iturby aan de vleugel als de meeslepende deining, die de tangokoning-potsenmaker Xavier Cugat en de zijnen veroorzaken, zijn zo verbluffend in technicolor vervat, dat men het verhaaltje graag voor lief neemt. Daar in introduceert Walter Pidgeon een nieuwe en zeer redelijke opvoedingswijze, die in hoofdzaak op verdraagzaamheid berust. Zijn wijze observatie van een prille ver houding tussen zijn dochtertje (Jane Po well) en de dodelijk serieuze Roddy McDowall en zijn beminnelijke inmenging getuigen van veel begrip en vrije tijd. H. B. De piratenhoofdman (FransHals). In deze film maken we kennis met een zekere captain Blood, een ontvluchtte slaaf, die met een aantal vroegere lot genoten bezit genomen heeft van een groot zeilschip, dat onder zijn leiding een be ruchte naam als piratenschip heeft ver worven. De zeeroversactiviteiten van cap tain Blood vinden haar oorsprong overi gens niet in een zucht naar rijke buit. Captain Blood heeft zich slechts ten doel gesteld een einde te maken aan de sla vernij. Na heel wat spannende avonturen met zijn mannen te hebben beleefd, komt het ook zo ver. Behalve een dosis gezonde sensaties, komt ook de romantiek in deze bloeiende rolprent een woordje mee spreken. L. v. B. Francis weet het beter. (C ity), Voor menig bioscoopbezoeker is Francis geen onbekende meer. In zijn eerste film bracht hij hoge officieren in Birma tot razernij en zijn jonge vriend in moeilijkheden, waar hij hem echter prompt weer uithaalde. Het kan overigens weinig verwondering baren dat een sprekende muilezel aanleiding is tot allerlei vreemde en ingewikkelde si tuaties. In zijn nieuwe film voert hij paar denkenners en paardengokkers naar de af grond van de waanzin, maar als dat voor zijn verzorger noodlottig dreigt te worden laat hij zijn vreemde houding varen en maakt het iedereen naar de zin. Op een paar ongure elementen na, die ook in deze film het onderspit delven. „Francis weet het beter" is een kostelijke amusements film die het zien zeker waard is. Er is een vol uur plezier aan te beleven. L.v.B. „De doodskoppen vallei" (Spaar ne). Nadat Herman Brix, Mala en Monte Blue vorige week hun avonturen hebben laten zien in „Het rijk van Tarzan" vervolgen zij thans hun belevenissen in „De doodskop- penvallei". Kioga (Herman Brix) is ont snapt. en wil weer trachten de schat, welke op een eiland verborgen is, te vinden. Hij vindt echter veel tegenstand en anderen stellen pogingen in het werk in het bezit van de schat te komen. Spannende avon turen beleeft het publiek, onder andere het bestrijden van een monster, dat in een grot der doodskoppenvallei huist. Kioga stort zich op het monster, dat echter „Gele wezel", die in ere hersteld is, in vermom ming blijkt te zijn. In Rembrandt kan men zich ook deze week nog vermaken met de kostelijke belevenissen van Spencer Tracy in de gees tige film „Vader plukt de vruchten". Neerlands Nieuws, het wekelijks film journaal van Polygoon-Profilti heeft een terugblik geworpen over het jaar 1951. In de editie die deze programmaweek in de Haarlemse bioscopen draait is dit over zicht, getiteld „1951 en wij", opgenomen. Kees Stip schreef er het scenario voor en hij deed dat uitstekend de montage was in handen van Piet Buis en daar mee in goede handen, Herman Bresser ■verzorgde het geluid prima en Philip Bloemendaal leverde het commentaar geestig. De gebeurtenissen die voor Ne derland van groot belang waren en de ge beurtenissen die overal belangstelling heb ben getrokken, zijn in deze zeer geslaagde uitgave met meesterhand geprojecteerd. De humor is nergens uit het oog verloren en dat is misschien wel de grootste ver dienste van dit filmpje. Het begint met de kabinetscrisis, die voorgeschoteld wordt als een smakelijk en licht verteerbaar gerecht dat de kok uit de Polygoonkeuken laat vol gen door een kostelijk menu. (Van onze correspondent in Australië) Er bestaat een groot tekort aan ingenieurs in Australië en dat bezorgt ons genoeg hoofdbrekens, zo heeft de heer Plowman, voorzitter van de afdeling Sydney van het „Instituut van Ingenieurs" gezegd, „want in een nationale crisis zal dit tekort desa streus blijken." Naar aanleiding van deze verklaring kan men zich afvragen of onze Delftse inge nieurs een kans hebben in Australië. In een onderhoud met de heer Harper, secre taris van het Australisch Instituut van In genieurs, is ons gebleken, dat dit zeer zeker het geval is. Onder bepaalde omstandig heden worden zij zelfs gelijk gesteld met Australische ingenieurs. Het grote tekort aan ingenieurs kan men in de eerste plaats toeschrijven aan de gei-inge opleidings mogelijkheden. Aan de Technische Hoge school van Nieuw Zuid Wales bijvoorbeeld zijn dringend acht lectoren nodig, maar ge schikte sollicitanten zijn er niet. Met de groei van de bevolking van Australië heeft zich na de oorlog de industrialisatie ont wikkeld, maar het aantal Australische technische hogescholen heeft zich niet in evenredige mate ontplooid. „We zouden dus wel buitenlandse inge nieurs in de bedrijven kunnen opnemen", zei de heer Harper, „maar mensen van middelbare leeftijd zullen niet gemakkelijk in de personeelsbezetting kunnen worden ondergebracht op posten, die in overeen stemming zijn met hun leeftijd. De promo tiekansen van Australische jongeren zou den daardoor verminderen." Loonkwestie De jongere buitenlandse ingenieurs zou den op dezelfde voorwaarden kunnen wor den tewerkgesteld als hun Australische colleges van dezelfde leeftijd. Hierbij moet echter worden opgemerkt, dat het tekort aan ingenieurs grotendeels ook is veroor zaakt doordat de salarissen niet zo bevre digend zijn. Slechts 35 procent van de stu denten in de electro-technische en radio vakken maken hun studie af. De lonen voor de geschoolde technici (geen ingenieurs) en zelfs voor ongeschool den zijn sterk gestegen en daardoor is het verschil met de lonen van ingenieurs on billijk klein geworden en hier en daar zelfs weggevallen. Het is dus voor jonge men sen niet erg aantrekkelijk een inspannen de studie te volgen als zij zien, dat „half- geschoolden" en ongeschoolden hogere lonen of bijna gelijke lonen krijgen als zij zelf. Het salaris van een directeur, een be drijfsleider, een secretaris of een andere leidende figuur in een industriële onder neming is gewoonlijk veel groter dan dat van een hoofdingenieur of „senior"-assi- stent-ingenieur. Toch is het de ingenieur, die ten slotte de uiteindelijke beslissing neemt omtrent de uitvoering van een project. Toelating tot Australisch Instituut van Ingenieurs Wat de gelijkstelling van de Delftse met de Australische ingenieurs-diploma's be treft deelde de heer Harper mee. dat het instituut het lidmaatschap voor Delftse in genieurs openstelt. In het algemeen kan een Australiër lid ,van het instituut worden indien hij de examens van een universiteit voor alle graden („undergraduate" en „graduate" enigszins te vergelijken met candidaats en doctoraal in Nederland) met goed gevolg heeft afgelegd. Hetzelfde geld ten aanzien van de „technical colleges" in Australië, omdat deze in het algemeen een .opleiding geven, die op hetzelfde niveau staat als die van een universiteit. Daarnaast wordt vier jaar praktijk als eis voor toelating tot het lidmaatschap van het instituut gesteld. Een afgestudeerde komt er dus niet eerder voor in aanmerking dan nadat hij vier jaar prac- Het is lang niet eenvoudig om ten huize van de familie S. A. van der Laar-Piepers, Lange Raamstraat 6, van de (enige) kamer naar de keuken te komen. Dat is een hele expeditie, waarbij men terdege in overwe ging dient te nemen dat één ondoordachte stap een einde aan veel illusies kan maken. De vloer van het éénpersoons portaaltje dat de kamer met de keuken verbindt, bestaat namelijk uit een aantal losliggende plan ken die een hoogst onbetrouwbare indruk wekken, gezien het feit dat de tand des tijds er blijkbaar naar hartelust aan heeft geknaagd. Dat is trouwens ook het geval met de vloer van de miniatuur-vestibule, die toegang verschaft tot wat de bewoners een stal noemen en die men slechts kan binnen komen als men de voordeur niet al te hard achter zich heeft dicht gegooid. Heeft men dat wèl gedaan, dan is de kans groot dat een verzakking hier of daar, u van de uitvoering van verdere voornemens doet afzien. Pluvius, ongewenste gast Mocht Pluvius de scepter over Haarlem zwaaien op het ogenblik dat men in deze woning vertoeft, dan verdient het aanbe veling een parapluie op te steken, want het latwerk dat voor plafond moet doorgaan, vertoont grote overeenkomst met een gie ter. De muren blijken eveneens de eigen schap van dit voorwerp te hebben overge nomen. Behang is dan ook een artikel dat in deze krotwoning niet alleen onhoudbaar, maar ook volkomen nutteloos is. Ratten hebben de plinten voor buikvulling aange zien en torren en ander ongedierte maken het de vrouw des huizes onmogelijk om van haar nachtrust (in een bedompte bedstee) te genieten. De pogingen om met behulp van allerlei soorten insectenpoeder een ein de aan deze weinig plezierige „inwoning" te maken, hebben volgens de bewoners tot nu toe geen resultaat gehad. Onprettige nachtrust Maar niet alleen voor de moeder, ook voor haar twee zoons, een van negentien en een van eenentwintig is het slapen geen bezigheid die frisse kracht voor de volgende dag in het vooruitzicht stelt. Beide jongens moeten zich in de huiskamer in pyjama ste ken, want de zolderruimte die hun als slaapkamer is toegemeten, is zó laag dat zij er niet recht op in kunnen staan. Men moet bovendien een flinke dosis lenigheid aanwenden om die ruimte te bereiken, want de trap die erheen voert, heeft even eens tal van gebreken. De slaapgelegenheid zelf stemt tot het in acht nemen van .grote voorzichtigheid, want men ligt eerder be neden dan men vermoedt. Wordt in de huis kamer de kachel aangemaakt, dan is het zoldertje in een ommezien in rook gehuld: de schoorsteen lekt. Het raampje dat niet meer dicht kan is de enige bron voor luchtverversing. Het domein der vrouw De keuken ziet er het droevigst uit. Waar men een raam verwacht, zitten plan ken en waar men planken verwacht, treft men rotte houtvezels aan die op onver klaarbare wijze hier en daar de aanblik van échte planken vertonen. Dat zijn het overigens niet, hetgeen men gemakkelijk genoeg kan ervaren door er eens op te gaan staan. De muren van dit domein der vrouw vertonen tenslotte op tal van plaatsen ga ten, waardoor de wind vrij spel heeft in het keukentje. Als men verder nog bedenkt dat de be woners van dit huis niet over electriciteit beschikken en dat het gaslicht, tengevolge van de tocht nogal eens uitwaait, dan kan men alleen maar tot de conclusie komen dat deze woning onbewoonbaar is. Het is mevrouw Van der Laar meer dan eens overkomen dat ze haar evenwicht ver loor op de wipplankerige vloeren van keuken en kamer en toen een paar maan den geleden een hevige regenbui boven de stad losbarstte, wist zij niets beters te doen dan haar spulletjes bijeen te garen en naar een pakhuis aan de overkant te vluchten: het water spoot door de plafonds en droop van alle muren. In hetzelfde pakhuis sloeg ze, nadat zij een maagoperatie had onder gaan, voor enige weken haar nachtbivak op, want thuis kon zij het niet meer uit houden. Op de urgentielijst Het Haarlemse Huisvestingsbureau is zich met dit droevige geval gaan bemoeien, na dat de bewoners hun nood hadden ge klaagd. Tot nu toe is er echter geen oplos sing gevonden, hoewel het gezin inmiddels een plaatsje op de urgentielijst heeft gekre gen. De huiseigenaar is wei bereid om de woning op te knappen, maar dat zou ten minste enige weken in beslag nemen en gedurende die tijd zou het gezin ergens anders onder dak moeten,'een moeilijkheid, die men niet kan overwinnen. tische, ervaring in het bedrijfsleven heeft opgedaan. Ook een Delftse ingenieur krijgt daarom pas het lidmaatschap indien hij kan aan tonen vier jaar practijk te hebben gehad. Dit is dus een volkomen gelijkstelling met de Australische ingenieurs. Elke buitenlandse ingenieur, die in Australië aankomt, krijgt van het instituut een brief, waarin de voorwaarden voor zijn toelating worden uiteengezet. Binnen drie jaar na ontvangst van zo'n brief dient hij een verzoek om toelating in te zenden bij de secretaris, onder opgave van de namen van drié Australische ingenieurs voor re ferenties, Deze ingenieurs moeten reeds lid van het instituut zijn. Een speciale commissie, ingesteld door het instituut en uitsluitend bestaande uit niet-Australiërs, onderzoekt daarna de aanvraag en toetst die op haar waarde: in de eerste plaats die van het in het buiten land verworven diploma en in de tweede plaats die van de verworven practische ervaring'. Het feit, dat niet een commissie van Australiërs, maar van niet-Australiërs, de beslissing neemt over de toelating, waar borgt vermijding van vooroordeel, dat louter door een Australische zienswijze zou kunnen worden ingegeven. Zij waarborgt ook de juiste beoordeling van de kwalitei ten, waarop de aanvrager zijn verzoek ba seert. Wat de Nederlanders betreft, onder houdt het Australische instituut nauw contact met het Koninklijk Instituut van Ingenieurs in Nederland. De uitspraak van de commissie is bindend en er is geen be roep mogelijk. Mogelijkheden voor M.T.S.-ers De heer Harper vertelde, dat er 200 aan vragen voor het lidmaatschap van het in stituut zijn binnengekomen alle afkomstig van buitenlandse ingenieurs. De meesten hiervan zijn „verplaatste personen", voorts enkele Delftenaren en Fransen. Afgestu deerden van de Nederlandse middelbaar technische scholen komen voor het lidmaat schap niet in aanmerking, tenzij zij de „technical colleges", of de universitaire opleiding in Australië volgen. Dit betekent een studie van drie of vier jaar. Een uitzondering moet worden gemaakt voor Queensland, waar de „technical col leges" op lager peil staan dan elders in het land. Geschenk van Nederland Het plan bestaat om ter gelegenheid van het bezoek van de Koningin en Prins Bernhard aan de Verenigde Staten van Amerika, in de eerste helft van 1952, aan de Amerikanen een geschenk van het Ne derlandse volk aan te bieden in de vorm van een groot klokkenspel, dat uit vrijwil lige bijdragen zal worden bekostigd. ZONDAG 30, MAANDAG 31 DEC. en DINSDAG 1 JANUARI HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed in de Consisto riekamer. Nieuwe Kerk. 10: Ds. E. Pot. 7: Ds. W. J. van Elden. Maandag 7:'Ds. Joh. Bronsgeest. Dinsdag 10: Ds. B. van Gelder. Noorderkerk. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. A. Oskamp, Heemstede. Maandag -7: Dr. A. J. Rasker. Oosterkerk. 10: Ds. G. J. Waardenburg. Maandag 7: Ds. A. J. van Rhijn. Kapel Sa- repta. 9.30: Kinderkerk. Dhr. R. Smit Jr., v. Rotterdam. 10.45: Ds. C. de Ru. van Zand- voort. Bakenesserkerk. 9.30: Kinderkerk. Dhr. A. v. d. Hoeff. 10.30: Jeugdkerk. Centr. Jeugdkapeldienst, Ds. B. van Gelder. Diaco- nessenhuis 4.30: Ds. A. J. van Rhijn. Rust huis Jansstraat. 10.30: Dienst. Ver. van Vrijz. Hervormden, Jacobstraat 6. 10.30: Dr. J. de Graaf. Maandag 7.30: Ds. J. Heidinga. Eglise Wallonne, Begijnhof 30. Dimanche 30 Dé- cembre a 10 h. 30: Service présidé par le pasteur J. Baudraz. Lundi 31 Décembre a 19 h. 30: Culte de fin d'année présidé par le pasteur J. Baudraz. Stads-Evangelisatie, L. Herenstraat 6. 10 en 7.30: J. Pereboom, Ede. Maandag 8: Jaarsluiting. J. F. Snoeks. H'lem Woensdag 8: J. F. Snoeks. H'lem. Zuiderka pel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. P. D. Bardel- meyer, Noordwijk a. Zee. 5: Dezelfde. Evan gelisatiesamenkomst. 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. P. D. Bardelmeyer. Maandag 7.30: Dhr. L. J. Pasman, Evangelist te Haarlem. Jaar sluiting met gemeenschappelijke Avond maalsviering (vrij voor alle gelovigen). Dinsdag geen samenkomst. Opwekkingssa menkomsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Dhr. J. A. Bruyn, Wassenaar. Broederge meente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgi sche Zangdienst. Zondag 10.30: Ds. Schutz. Oudejaarsdienst. Dinsdag geen dienst. Vrije Evang. Gemeente, gebouw Bethel, Voor helmstraat 3. 10 en 5: Ds. F. J. Nijkamp, uit Utrecht. Maandag 7: Evang. A. 'van Gent, Brandpunt te Doorn. Dinsdag 10.30: Evang. A. van Gent, uit Doorn. Evang. Luth. Ge meente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. C. H. Brandt. Maandag 8: Ds. W. Spliethoff. 7.30: Ds. C. H. Brandt. Rustoord. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Mej. Da. Soutendijk. Maan dag 19: Ds. Hoekema. Noorderkapel. Hrl.-N. 19: Ds. Daalder. Zondag geen jeugdkerk. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Ds. W. Muilwijk, van Hilversum. Maandag Ï9.30: Ds J. J. van Hille. Dinsdag 11: Mej. Dr. J. W. Herfst. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. A. M. Boeijinga. 5: Ds. J. A. van Arkel. Maandag 8: Ds. L. Hoorweg Jr. Wilhelmina- kerk. 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. A. B. C. Hofland. Maandag 8: Ds. P. de Ruig. Dins dag. 10; Ds. A. B. C. Hofland. Zuid-Óoster- kerk. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeijin ga. Maandag. 8: Ds. A. B. C. Hofland. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 10 en 5: Ds. J. F. Wijnhoud, Haarlemmermeer O.Z. Maandag 7.30: Ds. A. Bos. Dinsdag 10.30: Ds. A. Bos. Geref. Gemeente, Ridderstraat 29. 10 ,en 5: Leesdienst. Maandag 7.30: Leesdienst. Dins dag 10: Leesdienst. Donderdag 7.30: Ds. J. v. d. Berg, van Utrecht. Chr, Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. M. Holtrop, Maandag 7.30: Ds. M, Holtrop. Dinsdag 10: Dezelfde. Baptiste Gemeente, geb. C.J.M.V., L. Mar- garethastraat 13. 10 en 5: Ds. J. W. Weenink 8: Jeugdsamenkomst. Dinsdag 10: Ds. J. W. Weenink. Gebouw „Salem", Bakenesser- gracht 65. Maandag 7.30: Ds. J. W. Weenink Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10: I-Iei- ligingsdienst. 7: Openluchtsamenkomst op de Ged. Oude Gracht. 8: Verlossingssamen komst. Leidster: Majoor Melattie Brouwer, uit Indonesië. Maandag: 7.30: Dienst. Dins dag 7.30: Samenkomst. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10 en 7.30: Samen komst. Maandag 8: Dienst. Dinsdag 10.30: Dienst. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Jac. van Ruijsdaellaan 7, H'stede. Maandag 3: Sa menkomst. Vergadering van Gelovigen, Parklaan 21. 10: Samenkomst (Broodbreken) Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22 10 en 5,30: Samenkomst. Christen-Geloofs gemeenschap. 10: Samenkomst in geb. Ro- senhaghe, Hoofmanstr. 8: Samenkomst Ga- renkokerskade 27. Maandag 7.30: Garenko- kerskade 27: Jaarsluiting en H. Avondmaal. Dinsdag 10.30: Samenkomst in geb. Rosen- haghe. Br. W. de Jong. Woensdag 8: Bidstond Garenkokerskade 27. Iedere Zaterdagavond 8: Jeugdsamenkomst Benkoelenstr. 28, H.-N. Pinkster Evangelisatie, Ged. Oude Gracht 47. 10 en 7: Volle Evangelieprediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zon dagsschool. 5: Kerkdienst. Christian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhcl- minastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Maandag 7: Godsdienstoefening. Dinsdag 10.30: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendinggemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Maandag 7: Gods dienstoefening. Dinsdag 10.30: Godsdienst oefening. Soefi-Beweging. Nassauplein 8. Maandag 7.30: Oudejaarsdienst. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia". 10.30: Wijdings morgen. Mevr. Dé Koelensmid-v. d. Staaij, Amsterdam. Theologisch-Pliilosofische be schouwingen met repliek, Ged. Oude Gracht 47. Vrijdag 8: Ds. M. W. Smink, den Haag. Alle-Dag-Kerk. Woensdag 7: Waalse Kerk Tweetalige dienst. Ds. A. Dondorp en Dhr. van de Kraats. Gemeente van Christus, Ged. Oude Gracht 47 (achterzaal). 10.15: Ochtenderedienst met Avondmaal én Preek 19: Avonderedienst met Evangelieprediking. Maandag 20: Speciale dienst met predicatie (in de voorzaal). Donderdag 20: Bijbelstudie (in de voorzaal). Vrijdag 16.30: Kinderbij belklas. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Fröbelschool, Colensostraat. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Julianakerk. 10: Ds. G. Koch. 7: Dr. M. v. d. Voet. Maandag 7: Dr. M. v. d. Voet. Immanuëlkerk. 10: Dr. M. v. d. Voet. Maandag 7: Dr. H. v. d. Loos. Dinsdag 10.30: Ds. G. Koch. Ned. Prot. Bond, Berkenstr. 10. Zondag geen dienst. Maandag 7.30: Ds. G. K. v. d. Horst. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Maandag 8: Ds. A. M. Boeijinga Dinsdag 10.30: Ds. J. A. van Arkel. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Heili- gingsdienst. 7: Openlucht samenkomst. 8: Heiisbijeenkomst. Leiders Kolonels J. Wijk huizen. Maandag. 7.308.30: Oudej aars overdenking. Dinsdag. 8: Motto avond. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. J. Bronsgeest van Haarlem. Maandag 19.30: Ds. H. Bart- lema. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Dr. H. v. d. Loos. van Schoten. Maandag 19.30: Ds. F. R. A. Henkels. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Dr. J. van Dorp. Maandag 19.30: Ds. Adr. Oskamp. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. .10.30: Dr. W. R. M. Noordhoff, Rem. Rotterdam. Maandag 7.30: Mej. Da. L. A. v. d. Voort. Geref. Kerk. Aula Lyceum. 9: Ds. A. B. C. Hofland. 5: Ds. P. de Ruig. Maandag 8: Ds. J. A. van Arkel. Koediefslaan. 10: Ds. A. Dondorp.-5: Dr. P. J. Richel. Maandag 8: Dr. P. J. Richel. Dinsdag 10.30: Ds. A. Dondorp. Camplaan 10: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. A. Don dorp. Maandag 8: Ds. A. Dondorp. Geref. Kerk, Herenweg 111. 10 en 5: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.15: Ds. A. J. van Rhijn uit Haarlem. Maandag 19.30: Ds. J. E. Drost. Religieuze Kring, Eikenlaan 5. Maandag 19.30: Ds. Mr. Ooster- baan. Doopsgez. Pred. te Haarlem. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. H. Doop. Maandag 7: Ds. H. S. J. Kalf. Dinsdag 11: Ds. H. S. J. Kalf. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. A. Pos. te Haarlem. Maan dag 8.15: Ds. A. Pos. te Haarlem. Dinsdag 10: Ds. A. Pos, te Haarlem. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10.30: Prof. Dr. S. F. M. J. Berkelbach van dei- Sprenkel. uit Utrecht. Maandag 19: Ds. R. van der Mast. 20.30: Dr. J. H. Stelma. Dins dag 11: Begroetingssamenkomst in „Mara- natha" voor alle gemeenteleden. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. Maandag 7: Mej. Dr. J. W. Herfst, Rem., Haarlem. Vrye Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Maaiu dag 19.30: Oudejaarsavond herdenking. Dins dag 10.30: Gesproken H. Mis. Soefi-Bewel ging, Acacialaan 28. Maandag 20.30: Dienst OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds W A. Hoek, em. pred., uit Amsterdam io' Jeugdkapel, 12—16 jaar. Irene. Elswóutsi laan 1. Maandag 19.15: Dr. Ch. de Beu/ Geref. Kgj-k. 10 en 5: Ds. Ringnalda. Maan.! dag 7.30: Ds. D. Ringnalda. Dinsdag lo.3o" Ds. D. Ringnalda. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds s L. Knottnerus. 5: Ds. H. v. d. Loos, van Haarlem. Maandag. 7.30: Ds. Chr. Eerhard Dinsdag 10.30: Ds. S. L. Knottnerus. Ned, Prot. Bond. Maandag 6: Ds. A. E. K. Pok' Geref. Kerk. 10 en 5: Dr. W. G. Harrenstein van Amsterdam. Maandag. 7.30: Ds. A. K Krabbe. Dinsdag 10: Ds. A. K. Krabbe. Chr! Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. R. E. Sluiter' Maandag 7: Ds. R. E. Sluiter. Dinsdag io- Ds R. Sluiter. Bevestiging ambtsdragers' HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7 Ds. J. C. Salverda. Maandag. 7; Ds. J. c! Salverda. Dinsdag 10: Ds. J. C. Salverda Geref. Kerk. 10 en 3.30: Ds. M. Ros. Maan dag 7: Ds. M. Ros. Dinsdag 10: Ds. M. Ros NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. i0:' Ds. De Jong. 3: Ds. M. C. Don. Maandag 7;' Ds. De Jong. Dinsdag 9.30: Ds. M. C. Don' Betlielkerk 10: Ds. J. W. v. d. Vlugt, uit Bloemendaal. 7: Ds. mr. G. A. Alma. Maan dag 7: Ds. Mr. G. A. Alma. Dinsdag 10: Ds. J. W. v. d. Vlugt. Bloemendaal. Abbenes 9.30- Ds. M. C. Don. Maandag 7: Ds. M. C. Don Dinsdag 9.30: Ds. De Jong. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. IJ. v. d. Zee. Maandag 7: Dezelfde Dinsdag 10: Dezelfde. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dhr. A. C. Brörens. Maandag 7: Dezelfde. Dins dag 10.30: Dezelfde. Geref. Kerk. 10 en 3: Ds G. E. Meuleman. Maandag 7.30: Dezelfde! Dinsdag 10: Dezelfde. BADHOKVEDORP. Ned. Prot. Bond, Openb. Lagere School. Roerdompstr. Dhr. J, G. de Jong Hzn., Afscheid. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. D, ter Steegé. Maandag 19: Ds. D. ter Steege! Dinsdag 10.30: Begroetingssamenkomst „De Toorts" 10: Dr. A. J. Rasker. Haarlem. Maan dag 19: Ds. B. van Gelder, Haarlem. „De Ka- pel". 17: Dr. W. Volger, A'dam-N. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. E. Reeser. Maandag 8: Ds. J. Kroon. Dinsdag 10: Ds. E. Reeser. West. 9 en 10.30: Ds. G. H. v. d. Woord Maandag 8: Ds. G. H. v. d. Woord..» Dinsdag 10.30: Ds. J. Kroon. Evangelisatie „Bethel", Oost Kolk 17. 10: Dhr. A. Besselaar, uit Amsterdam. Donder dag 8: Bijbelbesprcking door de heer Wester uit Haarlem. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk- plein. 10: Ds. J. E. Drost, van Aerdenhout. 7: geen dienst. Maandag. 8: Ds. C. de Ru. Dins dag. 10.30: Ds. E. Saraber Jr. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Prof. Dr. M. A. Beek, van Amsterdam. Maandag 7: Dr. J. de Graaf, van Haarlem. Dinsdag geen dienst. Geref. Kerk, Julianaweg. 10 en 5: Ds. F. Guillaume. van Amsterdam-West. Maandag 7.30: Ds. A. de Ruiter. Dinsdag 10.30: Ds. A. de Ruiter. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. C, Jongeboer. 5: Dienst. Maandag 7.30: Ds. c! Jongeboer. Dinsdag 10: Ds. C. Jongeboer. Ned. Prot. Bond Maandag 6: Dhr. P. Huls bosch, Sassenheim. Geref. Kerk. 10: Ds. H. de Valk, Katwijk a. d. Rijn. 5: Ds. H. Post, Rijnsburg. Maandag 7 en Dinsdag 15: Dr. Th. Ruys Jr. Geref. Kerk, Art. 31. 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Maandag 7 en Dinsdag 10: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gemeente 10 en 4: Ds. K. de Gier. Maandag 7 en Dinsdag 10: Ds. K. de Gier. Oud-Geref. Gemeente 9.30 en 3: Leesdienst. Maandag 7 en Dinsdag 9.30: Lees dienst. Chr. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. H. W. Eerland. Maandag 7 en Dinsdag 10: Ds. H. W. Eerland. Bij vonnis der Arr. Recht bank te Haarlem, dd. 27 Nov. 1951, is Marie Elizabeth Bal. geboren te Haarlem op 17 Juli 1930, wonende te Haar lem, wegens het zich bevin den in een gedurige staat van onnozelheid, onder curatele gesteld. De procureur van verzoeker: Mr. A. Bruch. OPROEPING. Allen die iets te vorderen hebben van-, verschuldigd zijn aan-, of goederen onder hun berusting hebben van mevrouw Maria Elisabeth Mann, weduwe van de heer Dirk Jan de Haan, gewoond hebbend te Haarlem, overle den te Bakkum 26 December 1950. worden verzocht hier van uiterlijk 12 Januari 1952 opgave te doen ten kantore van notaris I. Jonk, te Haar lem. Wilhelminastraat 61, tel no. 10459. OPENBARE VERKOPING Donderdag 24 Januari 1952 2 uur n.m. in het Verkooplo kaal „Notarishuis" ten over staan van de Notarissen B. M. Serné en M. W. Treurniet te Haarlem: Een huis met voor- en achtertuin aan de Garen kokerskade 50 te Haarlem (gedeeltelijk leeg' te aan vaarden) Inlichtingen bij de Notaris sen Serné en Treurniet, Nieuwe Gracht 84 te Haar lem. „EEN PRIJS UIT DE LOTE RIJ GEHAD, Kées, dat je zo'n mooie jas aan hebt?" Nee Jo, bij VAN VEEN gekocht voor f 3 in de week. zonder vooruitbetaling. Grote sorte ring winterjassen en cos- tuums. Zijlweg 2628, Hrl. Inkoop. G. REIJNEN, beëd. exp. KI. Houtstr. 76. Tel. 12695. Ook aan huis te ontbieden. Te koop gevraagd te Haar lem of omstreken RUIM HUIS op goede stand dir. te aanv. Uitv. omschrijving m. opgave van prijs nó. 8823. Ruilt uw oude in voor een Bonthuis 't Centrum Utrechtsestraat 134, A'dam. Tel. 39418 (bij Frederikspl.) BEL 25331 Schellekens - Haarlem Rijksstraatweg 408 rd Ruil-Koop-Verkoop Abcoude-Haarlem. Te .koop: leeg huis Abcoude, 7 k., badk. enz. Gevr. te koop: huis Haarlem of omg. 5 kam. event, garage. Br. H. Kahle, van Breestraat 97 hs. Am sterdam. Wegens bijz'. omstandigheden te huur aangeboden: te Bloemendaal. Br. no. 8817. Prima gemeste Ganzen p. p. f 2, in stukken van ten min ste 1 pond p. pond f 3, Kal koenen van 5 pond p. pond f 3. Hazen per stuk f 7.50 tot f 8.50, Braadkippen p. pond f 2.50, panklaar f 3, Poulardes p. pond f 2.50, panklaar f 3, Soepkippen p. pond f 2 pan klaar f 2.50, Poulet p. pond f 2.50, Eendvogel per stuk f 3.50, Duinkonijncn p. stuk vanaf f 3 tot f 3.50, Tamme konijnen p. pond f 2.25. IN DE KEIZERSTRAAT Haarlem. Gevraagd: ca. 100 M2. Brieven no. 8819 Te huur aangeboden: omgeving Wilhelminapark. 5 kamers, waarv. 2 zolderk., keuken, serre, enz., ged. par ketvloeren, v. v. C. V.; voor waarde: gezin v. 4 pers., ves- tigingsvergunn. Br. no. 8826 Vraagt Uw leveranciei producten HEEM3 - Haarlem Tel. 11607 ELECTR. IN KOFFER met of zonder kousenstop arm. Z1G-ZG MACHINES, diverse meubeluitvoering. STERNA GARANTIE. JAN GEYLVOET Jr. - DOELSTRAAT 35 HAARLEM - TEL. 13538. OPGERICHT 1900 REPAREERT ALLE MERKEN ONDER GARANTIE. van 512 CARLO MONTI met HELGE BJöRNDAL, tenor. ANGELA LONKE de VERMAARDE HONGAARSE VIOLISTE met haar DANSORKEST. Als speciale attractie NICKY NOBLE exclusive Musical Comedian. Menu's worden op aanvraag gaarne verstrekt.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 16