Er moeten veel meer dan 141 huizen aan de paal! Sport in het kort a Honderdvijftig jaren onder wij zer sopleiding mdesthh Kurt Jooss: vloeiende schoonheid die nergens brillant is BE ROOIJ Belangrijk Nieuws! TAXI 12500 Wat verder gedaan zal worden om de Haarlemse Burgerzin-lening te doen slagen VRAAGT UW VROUW OM HUISHOUDGELD? ZATERDAG 29 DECEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT I. 7.40 Volksdans-jubileum van Henk van der Wateren Sport op Zondag Inhaalwedstrijden voor voetballers De inschrijftermijn van de Burgerzinlening verlengd tot 10 Januari !/vyv» Ju bi leu rn Rijkskweeksch ooi Plannen voor het houden van meer sportwagenraces H.O.V. gaf feestconcert Rubbervloeren KAISER FRAZER S. Heyblok Jubilerende priesters In ons blad van Donderdag heeft men kunnen lezen dat er thans 141 huizen aan de paal geslagen zijn. De paal die illustreert hoe het op dit moment met de inschrijving op de Haarlemse Burgerzinlening staat. Dit wil zeggen dat er toen voor 1.410.000 gulden was ingetekend, want elk huis vraagt 10.000. Ongetwijfeld zal er sinds dien wel weer wat bijgekomen zijn, maar toch zal er nog veel moeten binnenkomen om van een succes te kunnen spreken. Dan moeten de 141 groeien tot 500, waarvoor het nodig is dat het totaal der inschrijvin gen stijgt tot 5.000.000. De inschrijftermijn is nu verlengd tot 10 Januari. De leden van het college van B. en W. hebben elkaar beloofd persoonlijk alles te zullen doen om mee te werken dat de le ning voltekend wordt. Dat is trouwens te begrijpen, want de heren komen natuurlijk ambtshalve gedurig met de ellende, die het woningtekort in onze gemeente ver oorzaakt, in aanraking. Wie is er meer van doordrongen dan zij, dat die nood alleen te verminderen is door het bouwen van wo ningen? Aan vele industriëlen en instel lingen is reeds namens het gemeentebe stuur een brief gezonden met een uitnodi ging om'in te schrijven op de lening. Een deel der aangeschrevenen heeft daaraan reeds gehaor gegeven. De andere zullen nu door tie leden van het college van B. en W. persoonlijk bezocht worden, waarbij zij nog feens zullen pleiten voor deelneming tot een zo hoog mogelijk bedrag. ïlaarlem kan de 500 huizen die voor het geld der lening in het Amsterdamse kwar tier gebouwd zullen worden niet ontberen! Heden, Zaterdagmiddag, wordt een nieuwe propaganda-actie voor de Burger zin-lening ingezet. Er is een geïllustreerde folder gemaakt die huis-aan-huis ver spreid zal worden door leden van de Haarlemse jeugdverenigingen, waaronder ook de Padvinders. De stad is voor deze uitreiking in 15 wijken verdeeld. Elke groep jongelieden zal vergezeld worden van een muziek- of tamboercorps. Alleen twee wijken moeten het doen met een ge luidswagen. Van 3 uur af zijn dan niet alleen de be kende kantoren voor het afgeven van in- schr ij f biljetten geopend, maar men kan zijn inschrijfbiljet dan ook deponeren in een der bussen die daarvoor geplaatst zijn in de 40 openbare scholen die over de gehele gemeente verdeeld zijn. Op de overige dagen tot 10 Januari zijn de scholen daar voor geopend elke werkdag van 12 tot 6 uur 's middags. Het gemeentebestuur hoopt daardoor in het bijzonder de belangstelling te wekken van de inwoners die slechts voor kleine be dragen kunnen deelnemen. Om dit aan trekkelijk te maken is Vrijdagmiddag nog in een spoedvergadering van hef college van B. en W. besloteh om maatregelen te treffen om dit te bevorderen. Het resultaat daarvan vindt men in on derstaande regelen: De gemeente vraagt 100, maar geeft na 15 jaar daarvoor 172 terug. Voor 200: 344. Voor 300: 516. Enzovoort. Dit klinkt voor velen misschien sprookjesach tig, maar het is toch werkelijkheid. Een bedrag van 100 gulden betekent niet veel om er rente van te trekken. Maar na tuurlijk krijgen de mensen die voor dat bedrag deelnemen aan de Burgerzin-lening, ook 4 In de veronderstelling dat deze deelnemers het weinig lonend zullen vin den om twee keer per jaar 2 gulden rente bij de Gemeente-ontvanger te gaan halen, is voor hen een andere mogelijkheid ge opend. De gemeentelijke Incassodienst is bereid ADVERTENTIE QBBBBBBESftsn net nadat U haar gisteren geld hebt gegeven Bent U verontrust over de prijsstijgingen en de hoge belastingen? Hebt U te veel zorgen in Uw werk Denk dan aan plezierige dingen, steek een rokertje op en geniet van iets goeds, van een glaasje OUDE VLEK, de fijne zachte oude genever uit Delft. Prijs per literfles. Een kwart eeuw geleden riep de vereni ging K. en O. (Kinderverzorging en Ont spanning) een volksdanscursus in het le ven, waarvan Henk van der Wateren de leiding kreeg. In de loop der tijden heeft dit werk een grote uitbreiding ondergaan, doordat steeds meer jonge mensen er de vormende waarde van inzagen. Thans geeft Henk van der Wateren in Haarlem, maar ook daarbuiten, tientallen cursussen. Alleen hier ter stede zijn er al ongeveer vier honderd actieve volksdansers. Na de oor log werd een Volksdanscentrum opgericht, teneinde althans de organisatorische taak van zijn schouders te nemen. Er kwamen uitwisselingen van buitenlandse groepen tot stand en er werden bij feestelijke ge legenheid in de stad demonstraties gege ven, die veel belangstelling trokken. Ook via de radio geeft Henk van der Wateren tegenwoordig eens per twee weken een half uur les. Dit alles kan het resultaat genoemd wor den van het pionierswerk dat Henk van der Wateren 25 jaar geleden ter hand nam. Daarom zal het Volksdanscentrum Haar- lem hem op 6 Januari in het Krelagehuis ter ere van dit jubileum een warme hulde bereiden met medewerking van groepen uit Amsterdam en Den Haag, lekespelers en het ook bij de radio-uitzendingen spe lende orkest, met zang van Henk Dorel. voor de deelnemers die obligaties van 100 gulden nemen, de coupons in bewaring te nemen, om dan de rente op hun rekening te schrijven. Bovendien krijgen zfj dan op die rente-bedragen nog ten minste dezelfde rente als de Rijkspostspaarbank betaalt (2.4%). Natuurlijk kunnen de deelnemers altijd over dit geld beschikken, maar er wordt toch aangenomen dat zij als regel pas een afrekening zullen vragen als de looptijd der lening is verstreken, dus na 15 jaar. Dan krijgen zij voor elke 100 gulden die zü gestort hebben 172 gulden terug. Dit is een mooie gelegenheid om een uit kering te verzekeren aan kinderen en kleinkinderen. Eventueel voor een studie verzekering of geschenk bil het huwelijk. Ook is dit aanbod aanlokkelijk voor mensen die voor zichzelf een spaarpotje willen maken. Om, als men ouder gewor den is, een appeltje voor de dorst te heb ben. Bijvoorbeeld voor aanvulling van het pensioen. Natuurlijk is het toegestaan meer dan één aandeel van 100 op zijn naam te nemen. Zulke aandelen kunnen contant betaald worden, maar het is ook mogelijk die met 2 gulden per week af te betalen. De Burgerzin-lening van 5.000.000 gul den kan alleen slagen indien alle Haarlem mers die daartoe in staat zijn, er aan mede werken. Dus ook degenen die slechts 100 gulden voor hun rekening kunnen nemen. In deze geldt de oude waarheid: vele klein tjes worden één grote. 10.000 obligaties van 100 betekenen een bedrag van 1.000.000. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Ancgang 14 Telefoon 11963 Nieuwjaarskaarten Naamkaartjes Zak- en Kantooragenda's De Koninklijke Nederlandse Voetbalbond heeft voor Zondag inhaalwedstrijden vast gesteld. Haarlem trekt naar Elinkwijk, om de. vorige week uitgestelde ontmoeting te spelen. De thuisclub heeft op eigen terrein slechts een nederlaag geleden en wel tegen EDO. De Haarlemmers wacht weliswaar geen gemakkelijke taak, maar toch vermoe den wij, dat zij een zege zullen behalen. Voetballiefhebbers in Haarlem kunnen een keus maken uit twee wedstrijden in de twee de klasse. HFC krijgt bezoek van WA en Schoten speelt thuis tegen ZVV. De afgelo pen Zondag heeft HFC een fraai succes ge boekt tegen WA. Mogelijk slagen de Haar lemmers er opnieuw in te winnen. Voor Schoten ligt de zaak anders. Tot nu toe is in de competitie geen overwinning behaald. De spelers zullen zich ongetwijfeld geheel geven om het jaar met een zege te besluiten. Als velen naar de Vergierdeweg trekken om de spelers aan te moedigen zal dat het elftal reeds een flinke steun geven. Hockeyverenigingen houden toumooien Strawberries gaat Zondag met enige elf tallen op bezoek bij de Zandvoortse hockey club en daarmede wordt een oude traditie in ere hersteld. Zowel enige dames - en herenelftallen, als een meisjes- en jongens elftal van beide verenigingen zullen er om de eer van de sterkste strijden, terwijl de attractie van de dag een veteranenwedstrijd is. Na afloop nemen alle spelers in hötel Keur deel aan een „boerenkoolmaaltüd". In Bloemendaal op de velden van BMHC wordt een gemengd tournooi voor junioren gehouden. Vier elftallen met de junioren van BDHC en Roood Wit spelen een halve com petitie. De hockeyclub HBS houdt onderlinge wedstrijden op de velden aan de Donkere- laan. De R.K. hockeyvereniging Alliance wil haar juniorleden op een andere wijze dan met het hockeyspel bezig houden, Voor de tweede keer wordt een jeugd-autoralley ge houden. De start is bij „Kraantje Lek" in Overveen. De afstand is ongeveer 55 km. Handbalwedstryden Zondag komen van de Haarlemse handbal lers alleen de eerste ploegen van Concordia in actie cn wel in zaalhandbalwedstrijden. De dames ontmoeten Amersfoort, dat een niet te onderschatten tegenstandster is. Er is echter een goede kans voor de Haarlemse dames, dat zij deze klip weten te omzeilen, waardoor zij de derde plaats innemen. De heren van Concordia komen tegen Blauw Wit uit, waarbij we hen maar weinig kans op succes geven. De Amsterdammers be schikken over een zeer goede ploeg, die bo vendien alles op alles zal zetten om de kans op de titel te behouden. SCHAAKTOURNOOI TE GöTEBORG. De afgebroken partij in het schaaktournooi te Göteborg tussen dr. Euwe en de Zweed Carlsson eindigde in remise. In de vierde ronde speelde onze landgenoot tegen Johns- son. De partij werd afgebroken. Euwe leidt met 2'i punt en 1 afgebr., gevolgd door Jonasson met 2 punten. HPC NEEMT DEEL AAN VIERKAMP. HPC houdt Zaterdag 5 Januari een vierkamp in het Sportfondsenbad te Haarlem. Aan deze wedstrijden nemen deel de zwemverenigin gen het IJ, de Goudse Zwemclub. Neptunus te Amersfoort en HPC. Behalve de zwem- nummers vermeldt het programma wedstrij den voor de waterpoloploegen die een halve comnelitie spelen. STRAFFEN VOOR ITALIAANSE VOET- BALLEIDERS. De Italiaanse voetbalbond heeft maatregelen getroffen tegen Reggina en Foggia, twee elftallen uit de derde divisie van de competitie. Reggina staat zesde en Foggia negende op de rangslijst. Enkele personen hebben getracht, voor rekening van de beide verenigingen, spelers van andere elftallen om te kopen met de bedoeling, dat Reggina en Foggia wedstrijden zouden win nen. Een trainer en een bestuurslid van deze clubs zijn geroyeerd. Voorts zijn de oioegen voor straf onderaan de ranglijst geplaatst met nul punten. WORDT DROBNY ENGELSMAN? „Sporting Record", het Engelse sportblad maakt melding van het feit, dat Drobny van plan zou zi.in om de Britse nationaliteit aan ie vragen. In het bericht wordt melding ge maakt van de eerste stappen, welke Drobny tot dit doel reeds zou hebben ondernomen. Voorts zou Drobny als trainer fungeren van de Britse Daviscupploeg. Hij is de laatste tijd voor Egypte uitgekomen. Wij maken het U gemakkelijk U kunt Uw inschrijving deponeren, behalve bi] de bekende inschrijf bureaux thans in de stembus in elke openbare schoo! Hoeveel huizen komen er uit de bus? BMPl De herdenking van het negentigjarig bestaan van de Rijkskweekschool voor onder wijzers (essen) te Haarlem is voor oud-leerlingen aanleiding geweest gelden te ver zamelen voor het aanbrengen van een gedenkteken ter nagedachtenis van hen die in de oorlog zijn gevallen. De steen is Vrijdagmiddag in een bijeenkomst in het Con certgebouw te Haarlem door de heer Jac. A. Hazelaar aangeboden en door de direc teur der school, de heer Jr. van der Meulen, voor het gebouw aan de Leidsevaart aan vaard. De Sportcommissie der K.N.A.C. heeft be sloten, met instemming van het bestuur der K.N.A.C., een speciale adviescommissie samen te stellen met de opdracht op de kortst mogelijke termijn een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden en midde len tot vergroting van het aantal Nederlandse snelheidswedstrijden voor sportwagens waaraan door landgenoten kan worden deel genomen. In aanmerking genomen dat in de kringen van Nederlandse autosportliefhebbers ken nelijk de behoefte wordt gevoeld aan meer dan één „nationale sportwagenrace" per jaar, doch het voor de K.N.A.C. om financiële en organisatorische redenen bezwaarlijk is, zelf tot een dergelijke uitbreiding over te gaan. zal de commissie de vraag dienen te bestuderen, in hoeverre en op welke wijze door samenwerking tussen de K.N.A.C., de vier regionale clubs en andere belanghebben den het organiseren van meer sportwagen races per jaar kan worden mogelijk gemaakt. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer J. H. Varekamp, die welkom heette de heer J. A. van Lakerveld, chef van de afdeling „kweekscholen" van het departe ment van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, als vertegenwoordiger van de minister, dr. J. E. baron de Vos van Steen- wijk, commissaris der Koningin in de pro vincie Noord'hoLland, die met prof. dr. A. D. Fokker de Hollandse Maatschappij van Wetenschappen vertegenwoordigde en af gevaardigden van organisaties. Voorts be groette de spreker zijn oud-leermeester, de heer Beekman, die de volgende week ne gentig jaar hoopt te worden. Nadat-een koor, bestaande uit leerlingen van de Rijkskweekschool, onder leiding van Evert van Zoest Psalm 117 van Joh. Seb. Bach ten gehore had gebracht hield de heer Jr. van der Meulen een rede, waarin hij een beeld gaf van de geschiedenis van Neerlands oudste kweekschool, die in zijn oervorm het allerprilste begin is geweest van de onderwijzersopleiding in ons land en die, anderhalve eeuw later, in staat blijkt een gezelschap te doen samenkomen ter viering van het negentigjarig bestaan van de Rijkskweekschool. De spreker her innerde aan het uitschrijven van prijs vragen in vorige eeuwen door de Hollandse Maatschappij van wetenschappen en an dere genootschappen, waarin reeds blijken werden gegeven van een groot gevoel van medeverantwoordelijkheid voor het geluk van anderen. Het departement Haarlem van de Maatschappij tot Nut van 't algemeen nam reeds in 1795 het initiatief tot oplei ding van schoolmeesters. Na een eerste schuchtere poging van 1796 tot 1800, om in een afzonderlijk schooLtje enige jonge mannen voor het schoolhouden op te leiden, nam het departement Haarlem twee be langrijke besluiten, die in 1801 werden uit gevoerd. De departementale school in de Jacobijne- straat werd tevens Kweekschool voor on derwijzers en tot directeur van die inrich ting werd benoemd Pief er Johannes Prin sen. De heer Van der Meulen herinnerde er aan wat er in de eerste helft van de vorige eeuw aan de opleiding van onder wijzers is gedaan. Afgezien van enkele goede particuliere opleidingen als aafi de Nutskweekschool in Groningen en de in 1844 opgerichte eerst Christeliike Kweek school op de Klokkenberg te Nijmegen, ge schiedde de vorming uitsluitend in het be roep zelf. De Rijkskweekschool van Prinsen in Haarlem was na diens dood in 1854 wel in stand gebleven, maar sterk in verval ge raakt. Op 6 Januari 1862 is de Kweek school geopend welke thans haar negentig jarig bestaan viert. De school heeft voor honderden een bijzondere plaats ingeno men. Een bewijs er van is, dat de drie-en- negentigjarige heer J. F. Ekering, de oudste reünist, naar Haarlem is gekomen. Ook begroette de heer Van der Meulen de heer De Geus, die vijf jaar jonger is dan de heer Ekeriov en de heer Beekman die van 1894 tot 1903 leraar is geweest. Hulde bracht de spreker aan de opvol ger, de heer J. W. Ruinen, wiens gezond heidstoestand niet toeliet op deze biieen- komst te zijn en verder aan die grote schare van toegewijde mannen, die in de eerste vijftig jaren, waarvan een kwarteeuw on- hèt directoraat va-n de onvergetelijke P. H. van der Ley, de Haarlemse kweekschool zo'n prachtkre naam bezorgden. Voorts her innerde de beer Van der Meulen aan de arbeid van de heren J. G. Nijk. D. Been en Ots. die inmiddels overleden zün en de heren W. A. J. Goeting,, P. de Nobel en A. Meilink. Laatstgenoemde was eveneens wegens ziekte verhinderd. De opleiding maakte sinds 1925 moei lijke jaren door. Dat de school er in die zware periode zo goed door heen gekomen is, dankt zij in de eerste plaats aan haar leider van 19281936. de heer Th. Lancee. Steeds somberder werden de ja-ren na het vertrek va-n de heer Lancee onder het di rectoraat van de heer W. C. Br-aat. een wel geheel anders geaard persoon, die echter de tijdsomstandigheden zeer stellig niet mee heeft gehad. Onthulling gedenkteken Het koor zong een deel uit de Missa Octavi Toni van Orlando di Lasso, waar na de heer Jac. A. Hazelaar een kort woord sprak ter nagedachtenis va-n de gevallenen. De aanwezigen nomen een minuut'Stilte in acht. Zich tot de directeur der school richtend, zeide de heer Hazelaar ,,gi.i weet, dat de banden, die honderden binden aan de school, hecht en sterk zün. Binnen de mu ren wonden zulke banden geknoopt. Nu heeft het leven op wrede wijze banden verstoord en vernietigd. De herinnering blijft en d,at is goed en nuttig. Daarom hebben de oud-leerlingen zich bezonnen op de wijze, waarop uiting kon worden gegeven aan de wil blijvend te herdenken de gevallen vrienden. De oud-leerlingen hebben besloten de Kweekschool aan te ADVERTENTIE fT Ve theden een marmeren gedenkplaat, waarin een boek der gedachtenis kan warden ge plaatst". Na de onthulling van de gedenkplaat zong het koor Agnus Dei uit de Missa Octavi Toni en de aanwezigen zongen daarna het Wilhelmus. Aanbieding van gelukwensen In hot tweede deel van de bijeenkomst hebben gelukwensen aangeboden de heren D. J. A. Geluk, namens het gemeentebe stuur van Haarlem, mr. A de Roos, namens de vereniging „Volksonderwijs", Thierry, namens de Nederlandse Onderwijzers Ver eniging, J. Kruiskamp, als oud-leerling, oud-leraar en oud-waarnemend directeur, H. W. Korringa, ouddirecteur van de in 1936 opgeheven Nutskweekschool voor meisjes, een lid van het hoofdbestuur van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, de heer Krouweel, voorzitter van de ouder commissie en Theo van der Zee namens de leerlingen. Mevrouw Z. van Baaren-Hoepermans sprak een persoonlijk woord tot de reünis ten en leerlingen. Het koor zong enige liederen en oogstte daarmee veel succes. Dat was verdiend, want er werd prachtig gezongen. De mede werking van het koor heeft er toe bijge dragen dat de herdenkingsbijeenkomst goed geslaagd is. Onze medewerker voor muziek Jos. de Klerk schrijft: Er zijn van die eigenaardige wisselwer kingen die slechts op het gunstige ogenblik wachten om met een knaleffect op één punt te belanden. Iets dergelijks gebeurde Vrijdagavond in de gemeentelijke Concert zaal, waar een feestconcert door de H.O.V. onder leiding van Toon Verhey werd gege ven. Heel gewoon zou men kunnen zeggen. Maar ik weet het nog zo net niet of dat heel gewoon is, want men had ook op een andere manier zijn feeststemming kunnen luchten, bijvoorbeeld met een cabaret avond. Doch als we goed begrepen hebben wat de heer Fossen bedoelde, toen deze na afloop van het concert de heer Verhey en het orkest voor hun prestaties kwam dank zeggen, dan was deze avond het moment waarop nu eens openlijk getuigd kon wor den, wat de H.O.V. sinds jaar en dag be tekent voor de muzikaal-culturele ontwik keling van de aankomende onderwijs krachten die in de Rijkskweekschool opge leid worden. De heer Fossen haalde herin neringen op aan de concerten die destijds in Den Hout gegeven werden en waarvan de Rijkskweekschoolleerlingen vaste klan- De onthulling van het gedenkteken, dat ter nayedaehtenis arm de in de oorlog overleden oud-leerlingen in de Rijkskweekschool aan de Leidsevaart zal worden geplaatst. Van links naar rechts de heren Jr. van der MeulenJac. A. Hazelaar en J. H. Varekamp. ten waren. Velen hunner hebben zo de weg naar de concertzaal gevonden en zijn vaste concertbezoekers geworden. Van de ene kant had men zo de aantrekkingskracht van de H.O.V. en van de andere kant was er ook de stevige en steeds levendig ge houden traditie van een aan de practijic getoetst muziekonderwijs. Er werd niet al leen aan theorie gedaan en gezongen, maar men oefende zich ook in orkestspel; het bespelen van een strijkinstrument hoorde zo bij het vak „muziek". En menig stuk dat men bij de H.O.V. had leren kennen, werd door het schoolorkest ook onder han den genomen. Helaas behoort dit muziek- maken op de Kweekschool tot het verle den. Tal van instrumenten liggen doelloos te wachten tot er weer eens geld en tijd is om het practisch musiceren op dreef te brengen. De vele oud-leerlingen op dit feestcon cert zullen met genoegen geluisterd hebben naar de eerste drie nummers van het pro gramma, de ouverture „Iphigenie en Auli- de" van Gluck, de Symphonie no. 104 van Haydn en de Balletmuziek uit „Rosamun- de" van Schubert, omdat deze stukken tot het répertoire behoorden van hun school orkest, indertijd geleid door wijlen de heer Ots. De uitvoering dezer werken kon 1 ongeacht het genot van de fraaie verklan king een sfeer van herinneringen oproe pen die de „oud-Bakkelingen" dierbaar moet zijn. En zo kreeg dit feestconcert ook een diepe zin. Wellicht heeft het ook het verlangen gewekt of gesterkt om het ver dwenen schoolorkest op de Kweekschool terug te krijgen. Een zeer gelukkige vertolking van De- bussy's „Prélude a l'après-midi d'un faune" volgde op de drie verzoeknummers en het concert werd besloten met Polka en Fuga uit de opera „Schwanda" van de Tsjech Jarómir Weinberger, een stuk zo opge wekt en vrolijk, bovendien zo kunstig uit gewerkt, dat men bezwaarlijk iets passen- ders had kunnen kiezen voor het jubileum van een instituut, waar de muziek een goe de traditie kent en waar men de conse quentie aanvaardt van een wisselwerking, die niet kon nalaten de goede smaak te be vorderen. Onder grote belangstelling begon het nieuwe gezelschap van Kurt Jooss, groten deels samengesteld uit bekende krachten, gisteravond in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage zijn ruim een maand durende tournée door ons land. Het vertoonde programma wordt op 11 Januari in de Haarlemse Schouwburg herhaald, doch het is te hopen dat tegen die tijd het min of meer vermaarde „We reldstad 1926" door een ander nummer van het répertoire zal zijn vervangen, want deze expressionistische greep uit het leven, die ongetwijfeld grote betekenis heeft gehad, past niet of nauwelijks meer in de geest van deze tijd. Een dergelijk ge vaar dreigt natuurlijk steeds bij het kie zen van „hedendaagse" onderwerpen, die snel aan veroudering onderhevig zijn hetgeen ons direct tot de kern brengt van het probleem, dat door het optreden van deze groep wordt gesteld. Kurt Jooss is voortgekomen uit de zo genaamde Centraal-Europese school als leerling van de Hongaar Rudolf von Laban, die er voor alles naar streefde de dans kunst menselijker te maken. Ook Jooss is een tegenstander een gesprek, dat ik Donderdag met hem mocht voeren, bewees dit trouwens duidelijk van het „boven aardse gedoe met sylphides en zo". Overi gens heeft hij in principe tegen het dansen op de teenspits geen bezwaar, al meent hij daar zelf geen behoefte aan te hebben. Het gaat hem in de eerste plaats om het leggen van uitdrukkingskracht in de bewegingen, waarvoor hij géén vast vocabulaire ont wikkelde, omdat hij van oordeel is dat iedere emotie of iedere impuls tot een eigen gebaar moet kunnen leiden. Zijn inspan ning was van het begin af gericht op het bestrijden van verstarring en nog altijd kan Kurt Jooss gelden als een rebel tegen academisch formalisme. Hij riep dus als het ware een nieuwe voertaal in het leven voor het vertolken van moderne thema's. Doch nu is het merkwaardige dat de door hem naar builen uitgeoefende invloed veel belangrijker geacht moet worden dan de eigen prestaties. De klassieke techniek heeft namelijk een zeldzaam vermogen tot absorberen en dan ook geleidelijk alles van de vernieuwers overgenomen wat zinrijk was en in haar kraam te pas kwam. En nu mag Jooss dan beweren dat er geen zuiver klassicisme meer bestaat, hij ziet daarbij over het hoofd dat de ondergane uitbreiding op basis van het oude een ver rijking betekent. Voor zover deze verrijking aan hem te danken is, kan men hem daar voor dubbel dankbaar zijn. Steeds losser van de aarde Met dit alles heb ik dus willen zeggen dat zijn bedoelingen intussen achterhaald zijn door het „klassieke" ballet, dat dank zij het voorbeeld en het toedoen van Jooss heeft geleerd ook buiten het rijk der legen den te treden. Het is evenwel de vraag hoe ver men danspassen op het terrein van de werkelijkheid kan maken. In feite gelukte het hem alleen met „De groene tafel" een (helaas nog steeds) actueel gegeven te be handelen, doch men dient daarbij niet te vergeten dat dit een satire is. Zou hij doorgaan in de richting van het dans drama, dan stuit hij op dezelfde moeilijk heden als de maar weinig inspiratie vin dende schrijvers van toneelstukken. Het gevolg is dat ook Jooss zijn toevlucht moet zoeken in het domein der fantasie en steeds losser komt van aardse betrekkingen En daarmede is de cirkelgang der naar mijn mening onmiskenbare toenadering bijna gesloten. Want wie de gisteren uitge voerde „Fantasie" op muziek van Schu- bert heeft gezien, vraagt zich af waarom er niet op de pointes werd gedanst. Dit werkje mag dan bijzonder licht en luchtig zijn, men mist bij alle zwierigheid zowel vaart als logische voleinding der thans vaak willekeurig afgeronde bewegingen. Dit brengt ons op het terrein van de techniek, waarvoor inderdaad in het klas sieke ballet al te dikwijls en al te nadruk kelijk de aandacht wordt ingeroepen. Jooss heeft het demonstreren van zinledige vir tuositeit afgeschaft. Daarvoor in de plaats stelde hij echter een alsmaar vloeiende en zich nimmer kristalliserende schoonheid. Men ontbeert het brillante mdment, de schitterende vorm. Het eenzijdige van Jooss is het voorop stellen van de inhoud, bij gebreke waarvan „abstracte" gevoelens en „symbolische" reacties vormgevend moe ten werken, zodat de artistieke drijfveren menigmaal vervangen worden door bijna- wetenschappelijke opvattingen. Aan een bespreking van het eigenlijke programma ben ik door deze algemene uit eenzetting nauwelijks toegekomen. Daar voor bestaat echter nog gelegenheid als ik ook het tweede programma heb gezien. Vastgesteld mag intussen worden dat „De groene tafel" nog steeds een indrukwek kend geheel blijkt te zijn, al heb ik de in druk dat Jooss zelf de figuur van de Dood massiever en hoekiger danste dan Rolf Alexander, die niettemin veel indruk wist te maken. Noëlle de Mosa is een buiten gewoon sierlijke danseres gebleven, die men met genoegen terugzag, evenals de veel zijdige Hans Züllig, die men nu ook als choreograaf leerde kennen. Zoals steeds speelden muziek en begeleiding uiterst be langrijke rollen. DAVID KONING ADVERTENTIE Wij rijden met In de ouderdom van 77 jaar is te 's-Gra venhage overleden de heer S. Heyblok, gepensionneerd hoofdcommies van de ge meente-secretarie te Haarlem. De begrafenis heeft Maandag plaats aan de Kleverlaan om 1.30 uur. De heer Th. H. J. Winkelman, emeritus pastoor te Heemstede, hoopt op 2 Maart zijn gouden priesterfeest te vieren, en op 15 Augustus de heren J. de Vlieger, emeri tus-pastoor te Heemstede en G. van Nie- kerk, vroeger pastoor te Overveen. Op 15 Augustus is rector H. F. J. M. van den Heuvel te Bennebroek veertig jaar priester. Verder vieren op 11 Juni hun zilveren jubileum de heren F. H. M. Lohman, rec tor te Halfweg en J. Staadegaard, bouw pastoor te Lisset

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 17