Situatie in de Suezkanaalzöne wordt gevaarlijker Sluit de kantoren op Zaterdag ter besparing van kolen Frankrijk ontsteld over de houding der V S inzake Marokko Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Klok Nieuw Noordelijk voorstel stap in de goede richting Egyptische vechtgroepen zijn actie begonnen Het woord is aan. Bufferzone gebaseerd op de huidige frontlijn in Korea Russische hetze tegen Noorwegen De Prins weer thuis Nieuwe Britse ministers De „Times" over Peking-China Nieuwe voorstellen van Washington verwacht Nederlandse ambtenaren in Indonesië gearresteerd Schietpartij in Argentinië MINISTER VAN DEN BRINK VRAAGT: Beroep op Overheidsdiensten en het bedrijfsleven „Geen commentaar" Prinses Elizabeth naar Washington g6e JAARGANG No 98 ,,-j Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 1 NOVEMBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 262 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damlaté. Verschijnt dagelijksbeh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal ƒ5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman GISTEREN heeft de Tweede Kamer het verdrag „tot oprichting van de Euro pese gemeenschap voor kolen en staal" Jneestal kortweg aangeduid als het Plan- Schuman met 626 stemmen goedge keurd. Het is ruim een half jaar geleden, dat het te Parijs door de betrokken rege ringen werd ondertekend. Daar moest na tuurlijk ratificatie door de parlementen op v0igen. Onze Eerste Kamer gaat het nu n0g behandelen; gezien de meerderheid in de Tweede (alleen de communisten stem den tegen) zal die het ook aanvaarden. Dan zai Nederland wel het eerste land zijn, dat l,et Plan-Schuman heeft geratificeerd. Meestal zijn wij niet zo voorlijk. Er blijkt Jvel uit dat het tempo in alle landen van West-Europa, als nieuwe samenwerking tot stand moet komen, traag is. En in dit geval is nog niet eens werkelijke afstand van souvereiniteit aan de orde. Minister Van den Brink heeft vastgesteld dat „juist in het Nederlandse parlement" zoveel instemming met het Plan-Schuman bestaat. Waarom? Hier te lande leeft zeer sterk het besef van de noodzaak, de ver deeldheid in Europa te beëindigen. En het plan is in het algemeen gunstig voor ons; als het zou mislukken zou de toestand in Europa voor een zo dicht bevolkt land als bet onze verstikkend zijn voor onze econo mie. Er is ongetwijfeld risico verbonden aan dit verdrag. Maar als men voor de keuze staat tussen terugval in econo misch nationalisme of internationale sa menwerking, die aan de gemeenschappe lijke economie ten goede komt, verdient het laatste beleid verre de voorkeur. Welnu, dit is duidelijke taal. En tegelijk met het Kameroverzicht van onze parlementaire redacteur ontvangen wij een beschouwing van onze Parijse cor respondent over het nieuwe Plan-Schuman, in zijn détails nog niet door deze vol hardende Franse minister is onthuld, maar waarvan hij de hoofdstrekking heeft mede gedeeld. Het plan namelijk, om een te vormen Europees leger te stellen onder een boven-nationale politieke autoriteit. Dit is de langzame, z.g. voorzichtige functionele werkwijze niet meer, waarbij men eerst op onderdelen van het Europese economische leven samenwerking poogt te scheppen om dan later (misschien) tot politieke eenheid te komen. Dit is, zij het dan nog alleen maar op het terrein der defensie: de sprong. Als men die eenmaal gewaagd zou hebben zou verdere politieke éénwording moeten volgen. En wat trage, functionele methode betreft mag ik nog wel eens herinneren aan de waarheid, zo vaak in de historie aange toond en op deze plaats meermalen aange voerd, dat de langzaamste voorbereiding niet noodzakelijk de voorzichtige is. Zij kan zeer onvoorzichtig zijn: door traag heid laat men zijn kans voorbijgaan. Zo k2n het ook in het leven van één mens gebeuren: overijling kan in bepaalde om standigheden roekeloos zijn, afwachten (in andere) niet minder. Het is sinds de oorlog steeds duidelijker geworden dat de West- Europeanen in het tweede geval verkeren. Onze Parijse correspondent, in zijn be schouwing over Schuman's jongste initia tief, spreekt ook over „een wedloop tegen de klok". Hij herinnert eraan, dat van Franse zijde ten aanzien van het Europese leger eerst alleen maar de benoeming van een „Europese commissaris" was geopperd. Dat zou dan generaal Eisenhower moeten zijn. Er werden van verschillende zijden, o.a. van Nederlandse, ernstige bezwaren tegen geopperd. Welnu, zegt Schuman, sta dan allen een deel van uw nationale sou vereiniteit af en schep het boven-nationale Europese politieke gezag. Ge ziet hier wel aardig de tegenstelling. Wat verkiest gij: de Amerikaanse generaal of het Europese boven-nationale gezag? Nu noemt onze Parijse correspondent ine overwegingen, die zich bij Schuman's plotseling-ingediende voorstel allicht heb ben doen gelden. De eerste betreft Duits land, waar de gedachte aan herstel van eenheid tussen het Westen en Oosten des lands in de laatste tijd merkbaar versterkt is. Dit zou onvermijdeliik moeten leiden tot verwijdering tussen Bonn en Parijs en vervolgens het ontstaan van een Europees leger, als stap naar het federalisme, on zeker maken. De tweede overweging geldt Eisenhower, die als hij een candidatuur voor het presidentschap der Verenigde Staten zou aanvaarden Europa wellicht al in Februari a.s. zou verlaten. De derde overweging geldt de politieke toestand in Frankrijk. Daaromtrent constateert onze correspon dent: ongemotiveerd optimisme, opbloei van nationalisme, herboren wantrouwen jegens Duitsland en vooral jegens het Duit se militarisme. Deze verandering in de politieke stemming is pas nog gebleken uit redevoeringen van de ministers Bidault en Chévigné en de oud-premier Daladier: de laatste sloeg het gevaar van een nieuw Duits leger nadrukkelijk hoger aan dan dat van een veronderstelde Russische aanval. Met het verdwijnen van de vrees voor een spoedige Russische inval wordt voor velen tevens het enige motief voor federalistische dadendrang opgeheven. Bij de meeste poli tici, voorzover zij meer demagoog dan staatsman zijn, treedt aldus de neiging op tot terugval in oude vormen en gedachten en tot afwijzing van het federalisme als overbodige hersenschim. Schuman, die doelbewust aan de ver wezenlijking van een grootse conceptie werkt, ziet zich nu genoodzaakt de wedloop tegen de klok te aanvaarden: als hij zijn nieuwe plan niet in de komende maanden han verwezenlijken zou het federalisme in Europa voor lange tijd van de baan zijn geschoven. Redelijke kans op welslagen heeft hij in Frankrijk wel. De binnenlandse Politiek dreigt op korte termijn nog dieper in het slop te raken, waarin zij ver keert. De regering zal een gelegenheid, om het economisch fiasco te maskeren, wei ght dankbaar aangrijpen. Maar wat zul ten andere landen zeggen? Aldus, in hoofdtrekken, de beschouwing van onze correspondent. Als minister van den Brink gelijk heeft met zijn betoog, dat juist in Nederland zo bijzonder sterk het besef leeft dat de Europese verdeeldheid i£n einde moet komen misschien is het hesef sterker dan de uiting die men eraan Pjeegt te geven zou in ons parlement bijzondere belangstelling voor Sch'uman's nieuwe initiatief moeten blijken. Wij wach ten af. Wedloop tegen de klok inder daad. De klok tikt onverbiddelijk verder. En er zijn al zoveel ronden gelopen. Maar C°g geen snelle. R. P. CAïRO, 31 October (Reuter) De Egyptische verzetsbeweging, die met vechtgroepen werkt, heeft een actie op grote schaal ondbrnomen om de Britse strijdkrachten weg te werken uit de Suez-kanaalzöne, aldus heeft een Britse militaire woordvoerder te Caïro verklaard. De vechtgroepen worden gevormd door nationalistische organisaties, zoals de rechtse politieke en religieuze mohammedaanse broederschap. Twee esca drilles van de R.A.F. begeven zich met spoed naar de kanaalzone om de gezinnen der Britse militairen en de militaire installaties aldaar te beschermen. Ook het Britse garnizoen in dit gebied wordt verder versterkt. De verzetsbeweging wordt georganiseerd door vooraanstaande militairen zoals veld maarschalk Aziz el Masry Pasja, voormalig bevelhebber van het Egyptische leger, en kolonel Abdoellah El Tel, voormalig Jor daans militair gouverneur van Jeruzalem. Kolonel Abdoellah El Tel is in Jordanië bij verstek ter dood veroordeeld onder be schuldiging van medeplichtigheid aan de moord op Koning Abdoellah. De Egyptische minister van Binnenland se Zaken heeft bekend gemaakt, dat zeven Egyptische politiemannen, onder wie een luitenant, door de Engelsen met geweld zijn meegenomen naar het Britse kamp te Tel El Kebir (kanaalzone). De mannen waren belast piet de bewaking van de weg naar Tel El Kebir. De minister zei voorts, dat ook een Egyptische aannemer en hoteleigenaar uit Suez door de Britse troepen is gearresteerd en naar een Brits kamp gebracht. De En gelsen hadden meegedeeld, dat hij anti- Britse propaganda maakte en uit de kanaal zone verwijderd moest worden. Het Egyptische ministerie van Binnen landse Zaken heeft meegedeeld, dat sinds 16 October bij incidenten met Engelsen in de kanaalzone twintig Egyptenaren zijn gedood, namelijk 16 te Port Said en Ismai- lia, een te Suez en drie in de provincie Sjarkia. De Britse militaire inlichtingendienst, aldus Reuter, heeft vernomen, dat de Egyp tische politie passen van het ministerie van Oorlog van Egyptische arbeiders, die te Tel El Kebir werken, verscheurt. Donderdag en Vrijdag worden in de kanaalzone de -lonen betaald. Generaal Erskine heeft in alle loonzakjes een bood schap doen sluiten, waarin hij zegt er van op de hoogte te zijn, dat de arbeiders op dracht hebben de zóne te verlaten na het ontvangen van het loon en dat hun elders werk is verzekerd. Hij verzoekt de arbei ders echter te overwegen, dat de Engelsen hen „steeds rechtvaardig hebben behandeld en zulks zullen blijven doen. Zo nodig zul len wij u voeden en huisvesten en u tegen aanvallen verdedigen." Russische bemoeiingen In diplomatieke kringen, die in nauw contact staan met de Egyptische regering, is Woensdag verklaard, dat de Sovjet-Unie de Arabische regering heeft medegedeeld, dat zij het als een onvriendschappelijke en „zelfs vijandige" daad zou beschouwen indien deze regeringen zich zouden aan sluiten bij het voorgestelde commando voor het Midden-Oosten. De Sovjet-Unie heeft de Arabische rege ringen reeds medegedeeld, dat zij de Ara bische staten als Oostelijke landen be schouwt, aldus genoemde kringen. De Sovjet-Unie zou tevens hebben ge zegd, dat elke defensie-regeling in samen werking met dit land zou moeten worden gemaakt. Van diplomatieke zijde is te Caïro ver nomen, dat de Russische diplomatieke ver tegenwoordigers in het Midden-Oosten spoedig een bijeenkomst zullen houden in de hoofdstad van een der Arabische landen. Perzische oliekwestie In Londen verwacht men dat spoedig nieuwe voorstellen ter regeling van de Perzische oliekwestie officieel ter kennis zullen worden gebracht van de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken Eden. Deze voorstellen zijn voortgekomen uit de besprekingen die gisteren door de Ame rikanen zijn gevoerd met vertegenwoordi gers van Engeland en Perzië. Washington zou voorstander zijn van rechtstreekse on derhandelingen tussen Engeland en Perzië. DJAKARTA. (Aneta). Het hoofd van de geologische dienst te Bandoeng, dr. A. L. Simons, en het hoofd van de dienst mijn wezen te Djakarta, Soenoe Soemosoesastro, zijn in opdracht van de procureur-gene raal in voorlopige hechtenis gesteld. Zij worden er van verdacht betrokken te zijn bij verduistering van kaarten en geologi sche documenten, die van zeer grote waar de zijn ten opzichte van de bodemrijk dommen in Indonesië, inclusief Nieuw- Guinea. Ook werden gearresteerd het voormalige hoofd van de inspectie van de dienst mijnwezen, ir. C. A. Beukers, en het voormalig waarnemend hoofd van deze dienst, thans hoogleraar van de technische hogeschool te Bandoeng, prof. ir. M. E. Akkersdijk. Ten aanzien van de arrestaties deelt het hoofdparket mede, dat reeds in April van dit jaar een nauwkeurig onder zoek is ingesteld inzake verduistering van bovengenoemde documenten. Zij zouden weggenomen zijn uit de archieven van dé dienst mijnwezen te Bandoeng op een tijd stip na de souvereiniteitsoverdracht met de bedoeling ze naar Nederland te zenden. Enige maanden geleden deelde de thans gearresteerde Soenoe Soemosoesastro naar aanleiding van vragen in het parlement inzake deze kwestie aan de pers mede, dat „geen documenten over Irian en Bor neo verduisterd zijn". Hij zei toen, dat do cumenten over Nieuw-Guinea wel naar G. A. M 11 e r De aarde is een paradijs, maar een heel bijzonder: om de andere schrede staat een verboden boom. Nederland gestuurd waren, maar dat dit enige maanden vóór de souvereiniteits overdracht geschiedde en niet alleen bij de mijnbouwkundige dienst, doch ook bij het boswezen en bij de landbouw. Tot de gearresteerden behoort ook dr. ir. G. Terbruggen, hoofdvertegenwoordiger van de dienst van het mijnwezen te Ban doeng, zo is later gemeld. BUENOS AIRES, 1 November (Reuter) Op een door de communisten te Parana, in Argentinië, belegde vergadering, uitge schreven in verband met de komende pre sidentsverkiezingen, heeft zich een inci dent voorgedaan, waarbij schoten zijn ge wisseld tussen communisten en aanhangers van generaal Perón. Volgens de eerste be richten is een dode te betreuren, terwijl verscheidene personen gewond zouden zijn. Het incident geschiedde tijdens een toe spraak door Rodolfo Ghioldi, candidaat der communisten voor het presidentschap van Argentinië. Om op alle mogelijke verrassingen voorbereid te zijn oefenen de Britse troepen overal in de Suez-kanaalzöne een streng toezicht uit op het wegverkeer. Op vele punten moeten de passerende Egyptenaren hun bussen of auto's verlaten om zich aan een grondige fouillering te onderwerpen. MOENSAN (Reuter). De Noordelijke onderhandelaars te Panmoendjom hebben gisteren een nieuwe gedemilitariseerde buf ferzone voorgesteld, gebaseerd op hetgeen zij als het huidige geveclitsfront opvatten. De bestandslinies, zoals de verbondenen en de Noordelijken die willen zien vastgesteld, lopen na het jongste Noordelijke voorstel, nog drie tot vijf kilometer uiteen. De reac tie aan geallieerde zijde te Moensan was echter, dat dit verschil niet groot genoeg is om een belangrijke hinderpaal te worden genoemd. De verbonden legerleiding, die nog al verrast was door het Noordelijke voorstel, reageerde eerst bedachtzaam. Een woord voerder zeide, dat de Koreaanse tekst eerst tot in bijzonderheden zal worden bestu- De minister van Economische Zaken heeft op de provinciale- en gemeentebe sturen een dringend beroep gedaan de uiterste zuinigheid met de brandstoffen te betrachten en over te gaan tot het sluiten van de kantoren op Zaterdagochtend. De minister zegt te beseffen dat dit, mede wegens het even ernstige probleem van de piekuren bij de electriciteitsvoorziening. moeite en ongerief zal medebrengen. De kolensituatie is echter van die aard, dat hij meent dit offer in het algemeen belang te mogen vragen. Afgezien van de dringend benodigde brandstoffenbesparing zal de sluiting van de overheidsdiensten en -kantoren een aan sporing voor de bevolking en voor het be drijfsleven zijn, zo zuinig mogelijk met brandstoffen om te gaan, aldus de minister. De minister zal binnenkort een persoon lijk beroep op de gehele bevolking doen in de komende winter de uiterste zuinigheid te betrachten, waarbij hii ook aan het be drijfsleven zal vragen, zo mogelijk de kan toren op Zaterdagochtend te sluiten. Minister Van den Brink herinnert aan het verzoek dat de minister van Binnen landse Zaken heeft gedaan op Zaterdag ochtend de gemeentelijke en provinciale diensten zoveel mogelijk te sluiten. Het is hem gebleken, dat verschillende gemeente lijke en provinciale diensten aan dit ver zoek geen gevolg geven. Over de kolensituatie zegt de minister dat het verbruik van vaste brandstoffen in ons land in de na-oorlogse jaren sterk is gestegen. Het verbruik bedroeg in 1938 rond 14 millioen ton. Voor 1951 moet het op rond 18 millioen gesteld worden. Daar de productie in de Limburgse mijnen ver moedelijk in 1951 niet veel hoger zal zijn dan 12.3 millioen ton, moet dit jaar bijna 6 millioen ton worden ingevoerd om de nationale behoeften te kunnen dekken. Afgezien van de grote belasting van het deviezenbudget, die deze import veroor zaakt, kost het de grootste moeite import kolen te verkrijgen. In geheel West-Europa heerst kolennood, zodat kolen in de Ver enigde Staten moeten worden aangekocht. In 1950 behoefden geen kolen in de Ver enigde Staten te worden aangekocht. In dit jaar zal niet minder dan twee millioen ton uit de V. S. ingevoerd moeten worden. Een strenge winter of het vervallen van importen, die in het programma zijn opge nomen, zal tot moeilijkheden en daardoor tot verdere overheidsmaatregelen aanlei ding moeten geven. De voorraden steenkool bij de industrie en bij de gas- en electrici- teitsbedrijven zijn laag, aldus minister Van den Brink. De moeilijkheden bij de huisbrandvoor ziening zijn voornamelijk te wijten aan het feit dat tengevolge van verschillende om standigheden. naar schatting in 1951-1952 in totaal 150.000 ton cokes minder beschik baar komt dan in 1950-1951. TSJECHISCHE GEZANT: De Tsjechische gezant in Neder land, dr. J. Martinic, heeft medegedeeld nog geen commentaar te kunnen geven op de door de Nederlandse regering aan het A.N.P. ter publicatie verstrekte gegevens over Tsjechische spionnage-activiteit in ons land. Hij wacht daarover de nadere instructies van zijn regering af. deerd, alvorens een reactie van officiële zijde zal worden gegeven. Het Noordelijke voorstel voorziet in een bufferzone van twee km aan beide zijden van het gevechtsfront, zoals dit volgens de Noordelijken loopt. Hierbij zou Kaesong in handen van de Noordelijken blijven. De verbondenen zijn van mening, dat zij Kaesong indertijd slechts ontruimd hebben met het oog op de wapenstilstandsbespre kingen, die daar begonnen. Hedenmorgen zijn de besprekingen over een wapenstilstand te Panmoendjom her vat. Een woordvoerder van de UNO heeft verklaard, dat het Noordelijk voorstel de grootste stap voorwaarts in de richting van een wapenstilstand sinds de hervatting van de onderhandelingen is. De Noordelijken hadden volgens een woordvoerder der geal lieerden hun voorstel hun voordeligste en laatste aanbod genoemd. Aan het front Aan het gehele front in Korea is de activiteit vandaag verminderd. Chinese en Noord-Koreaanse patrouilles tasten de po sities van de UNO af. De Chinezen dron gen voorposten der verbondenen aan het Westelijk front ten Noorden van Jontsjon terug. Ten Zuid-Oosten van Koemsong aan het centrale front en in het Oosten weer den eenheden der verbondenen Noordelijke proefaanvallen af. Volgens de laatste be richten van het front is er enige sneeuw gevallen. Generaal Tsjen Keng, de onderbevelheb ber der Chinese troepen in Korea, heeft zijn manschappen gewaarschuwd zich voor te bereiden op een oorlog van lange duur, aldus meldt radio-Peking. MOSKOU, 31 October (Reuter) De Russische minister van Buitenlandse Zaken Wysjinski heeft Woensdag op de Noorse ambassade te Moskou het antwoord van Rusland op de Noorse nota van 10 October overhandigd. In de betrokken Noorse nota werd de Russische beschuldiging inzake „verwaar lozing en ontwijding van Russische oorlogs graven in Noorwegen" tegengesproken. Naar men meent te weten, dringt de nieuwe Russische nota er op aan, dat „de vernieling van graven van Russische oor logshelden" onmiddellijk wordt gestaakt. Prinses Elizabeth en de hertog van Edinburgh zijn vandaag per vliegtuig uit Montreal (Canada) naar Washington ver trokken, waar zij de gasten zullen zijn van president en mevrouw Truman. Te Montreal is prinses Elizabeth aan een ongeluk ontsnapt. Op het balkon van een ziekenhuis stortte een blok beton neer, een minuut nadat de prinses van die plaats was weggegaan. Het stuk beton was, ver moedelijk door een windstoot, losgeraakt uit een balustrade. Op het vliegveld van Washington was president Truman ter begroeting aanwezig. Het paar zal twee dagen te Washington verblijven en daarna naar Montreal terug keren. PARIJS (Reuter). Volgens Reuters' correspondent in Parijs is Frankrijk, dat door Engeland gesteund wordt, voornemens zich krachtig te verzetten tegen een be spreking van zijn betrekkingen met Marok ko door de Algemene Vergadering van de U.N.O. De bekendmaking, dat de V.S. zich zullen onthouden bij een stemming over het Franse voorstel, dat de U.N.O. niet be voegd is de kwestie-Marokko te bespreken, heeft verbijstering en ontstemming gewekt bij Franse functionarissen en regerings leiders, zo meldt hij. Men voorspelt, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, bloot zal staan aan scherpe critiek van Franse zijde op de Amerikaanse politiek met betrekking tot Noord-Afrika wanneer hij vandaag in Parijs aankomt. De Fransen begrijpen niet waarom de V.S. zouden weigeren om hun Franse bond genoot in het Atlantisch pact volledig te steunen, aangezien het vermogen van Frankrijk om een zo groot mogelijke bij drage tot de gemeenschappelijke verdedi ging te leveren afhankelijk is van het be houd van zijn positie in Marokko en het overige gebied van Frankrijk in Noord- Afrika. Sommige Franse leiders aarzelen niet in vertrouwelijke gesprekken te zeggen dat de huidige houding der V.S. niet te verenigen lijkt met de geest en de doelstellingen van het Noord-Atlantisch pact. De Franse resident-generaal in Marokko, generaal Guillaume, verklaarde gisteren in antwoord op een vraag, wat hij dacht van de Amerikaanse politiek in Marokko: „Ik vraag alle vrije landen, onze politiek in Marokko te steunen en zich niet te verber gen achter een voorzichtige neutraliteit en evenmin voeling te houden met onze ergste vijanden daar, die niet louter nationalisten zijn maar wilde religieuze fanatici". Een woordvoerder van het Franse minis terie van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat de V.S. ten onrechte menen, dat de U.N.O. bevoegd is om betrekkingen tussen landen, verbonden door een bilateraal ver drag. zoals Frankrijk en Marokko, te be spreken. Hij voegde er aan toe, dat de Sul tan van Marokko er nimmer om gevraagd heeft, dat de kwestie door de U.N.O. behan deld zou kunnen worden. Integendeel, de Sultan had kort geleden generaal Guillau- me zelfs medegedeeld, dat er geen sprake kon zijn van een ontwikkeling van Marok ko zonder de steun van Frankrijk. De woordvoer-der wees er verder op, dat het in Marokko in de afgelopen vijf jaar nog nooit zo rustig was geweest, in tegenstelling tot de toestanden in die landen van de Arabische liga, die thans een bespreking van de kwestie-Marokko door de U.N.O. eisen. De Franse critiek op de Amerikaanse po litiek in Marokko, zo besluit de correspon dent van Reuter, is reeds enige tijd gaande en beperkt zich niet alleen tot de officiële houding van het State Department, maar strekt zich ook uit tot de activiteit en de houding van zekere Amerikaanse burgers in Marokko. LONDEN (Reuter) De Britse premier, Winston Churchill, heeft de benoemingen van een aantal nieuwe ministers bekend gemaakt. Deze zijn: marine James Purdon Lewis Thomas, bevoorrading Duncan Sandys (Churchills schoonzoon), brandstof en energie Geoffrey William Lloyd, voedsel majoor Lloyd George, vervoer en burger luchtvaart (voorheen twee ministeries) John Scott MacClay, landbouw en visserij majoor Sir Thomas Dugdale, luchtmacht Lord de Lisle and Dudley, oorlog brigade generaal Antony Henry Head, kanselier van het Hertogdom Lancaster (minister zonder portefeuille) burggraaf Swinton. Clement Attlee is Woensdag gekozen als leider van de Labour-fractie in het Lager huis. Hij zal een salaris van 20.000 gulden per jaar ontvangen. De oud-minister van Buitenlandse Zaken Herbert Morrison werd gekozen als plaats vervangend fractieleider. De algemene raad van het Britse vak verbond, dat ongeveer acht millioen ai'bei- ders vertegenwoordigt, heeft Woensdag een verklaring uitgegeven, waarin wordt ge zegd, dat het vakverbond „vriendschappe lijk" met de nieuwe Conservatieve regering zal samenwerken. Het verbond staat er echter op, dat hetgeen Labour de laatste zes jaar op het gebied van sociale ver zorging heeft opgebouwd in stand blijft. In de „Times" van Woensdag is het eer ste van twee artikelen, afkomstig van de correspondent van het blad te Hongkong en handelende over het communistische China, gepubliceerd. De correspondent schrijft onder meer: „Nimmer tevoren was de macht van een Chinese regering zo krachtig gevestigd en werd zij op zo doel matige wijze op het platteland uitgeoefend, als thans. Niettegenstaande het reusachti ge nadeel van haastig opgeleide ambtena ren, slechte verbindingen en een jaar (1949) van meer dan slechte oogsten dan sinds het begin van de burgeroorlog is voorge komen, heerst er thans over het algemeen rust op het platteland. Dit is slechts niet het geval in enkele afgelegen delen van Zuid- en West-China". De correspondent van de „Times" besluit met de opmerking dat, naast de hervor ming van het grondbezit, „mogelijk het mondig verklaren van de Chinese vrouw zal blijken de krachtigste factor te zijn voor het doen slagen van de communisti sche revolutie op het platteland van China". Lachend ziet de Koningin toe bij de hartelijke begroeting tussen vader en dochter Prins Bernhard is vanochtend omstreeks half tien op Schiphol teruggekeerd van zijn bezoek aan de Verenigde Staten. De K.L.M.-Constellation „Friesland", waarme de de Prins de overtocht maakte, ver scheen omstreeks half negen boven Schip hol, doch moest een uur blijven cirkelen wegens de dichte mist, die zelfs een radar landing onmogelijk maakte. De Koningin was met prinses Beatrix naar de lucht haven gekomen om de Prins af te halen. Ter begroeting waren voorts aanwezig de particulier secretaris van de Prins, dr. F. A. de Graaff, vice-admiraal A. de Booy, bevelhebber der zeestrijdkrachten, kolo nel-vlieger E. Visch namens het hoofd kwartier van de luchtmachtstaf, de heer U. F. M. Dellaert, directeur Luchthaven Schiphol en mr. J. F. Jansonius, burge meester van Haarlemmermeer. MEER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Vanavond en vannacht enkele opkla ringen en plaatselijk mist. Morgen overdag half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige en later wellicht vrij krachtige wind hoofdzakelijk tussen West en Zuid. Weinig verandering in tempera tuur. 2 November Zon op 7.35 uur, onder 17.12 uur. Maan op 11.55 uur, onder 18.26 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 1 November Hoog water: 4.23 en 16.40 uur. Laag water: 0.09 en 12.26 uur. Vrijdag 2 November Hoog water: 5.03 en 17.20 uur. Laag water: 0.47 en 13.03 uur. niiiiiiiiiiiiiaiiiiuiiHiiai

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1