„Van aansluiting bij het Atlantisch pact geen sprake" Alleen de communisten tegen deelneming aan plan - Schuman Wereldnieuws Tito onder kruisvuur: Fa. B. ENGELENBERG De klok van DOUWMA M. DOUWMA EN ZOON Oost-Europese Staten hebben samen een millioen man onder de wapenen M OR De radio geeft Vrijdag 100% is volmaaktheid— CHIEF WHIP [s 100%! Wetsontwerp met 62 tegen 6 stemmen aangenomen PANDA'S TOCHT NAAR ILLIRANIA Barteljc Drommels, wat een weer/ Aooitin Auis/ Peróns atoomkracht wordt gewantrouwd Militairen ondergebracht in scholen te Veisen VIRGINIA CIGARETTES TWEEDE KAMER Canadese troepen via Rotterdam naar Duitsland Petroleum duurder Deviezenbesluit overtreden? Huldiging David Schulman Keiezen en Ambonezen worden gescheiden DONDhni/ vï~G 1 NOVEMBER 1951 BELGRADO, 31 October. (Reuter). Maarschalk Tito heeft drie uur lang een kruisvuur van vragen beantwoord van ruim honderd binnen- en buitenlandse journalisten. Volgens Tito hebben Oost-Europese staten, die aan Joegoslavië grenzen, thans een millioen man onder de wapenen, de politiemacht inbegrepen. Tito noemde dit „een bedreiging niet alleen voor Joegoslavië, maar ook voor de wereldvrede". ADVERTENTIE ÏRISS 11 :LTT #jiIE314 ¥1 VICO LEDEREN KLEDING „Joegoslavië heeft niet genoeg tanks, zware artillerie en vliegtuigen", aldus Tito. „Wat lichte wapens betreft, zijn wij er niet zo slecht aan toe. Wij vervaardigen deze zelf en hebben reeds aanzienlijke hoeveel heden lichte wapens en ammunitie ont vangen". Op de vraag, wat Amerika zou terug krijgen voor het zenden van wapens, ant woordde Tito: „De Verenigde Staten zul len een bevriend land aan hun zijde zien, indien een aggressie in Europa niet alleen tegen onszelf, maar tegen elk willekeurig land in Europa zich zou voordoen. Er is geen sprake van een wederzijdse hulpover eenkomst, doch slechts van een overeen komst, waarbij werd bepaald, dat Amerika Joegoslavië wapens zal leveren." De jongste besprekingen met de Ameri kaanse stafchef generaal Collins noemde Tito bevredigend. Tito verklaarde, dat Joegoslavië niet het sluiten van een gewestelijk pact met Grie kenland en Turkije overweegt. Wel zou zijn regering de betrekkingen met Grie kenland trachten te verbeteren. „Hoewel de neutraliteit voor enig land in Europa op het ogenblik uitgesloten is, denkt Joegoslavië er niet over, zich bij het Atlantisch pact aan te sluiten," aldus Tito. Tito gelooft niet, dat de regeringswisse ling in Engeland enige wijziging in de po litiek ten aanzien van Joegoslavië tot ge volg zal hebben. Hij sprak zich uit voor Duitse herbewa pening op voorwaarde dat Duitsland „wer kelijk democratisch" wordt. Gevraagd naar zijn houding ten aanzien van een mogelijk vredespact tussen de grote mogendheden verklaarde Tito, dat hij dit „een bedreiging voor de mensheid" zou achten. Hij deed een beroep op de klei ne landen zich tegen het sluiten van een dergelijk pact te verzetten. „Daar het pact eenvouding zou neerkomen op de verde ling van de wereld in invloedssferen, waar in de grote mogendheden over de kleine zouden heersen. Dit zou tenslotte leiden tot een wereldconflict". Tito beschuldigde de Sovjet-Unie er van te ijveren voor een dergelijk pact om de U.N.O. op te ruimen. Wat de betrekkingen van zijn land met het Vaticaan betreft zei Tito: „Wij willen tot een gewone verhouding met het Vati caan komen, omdat de huidige betrekkin gen niet tot enig positief resultaat zullen leiden. Maar het Vaticaan moet zich niet mengen in de binnenlandse aangelegen heden van het land een kwestie, waar mee het Vaticaan op het ogenblik het niet eens is". Tito voegde hieraan toe, dat vol ledige godsdienstvrijheid in Joegoslavië heerst. De verhouding tot Oostenrijk noem- ADVERTENTIE ILL Gelukkig helpt Aspirin tegen verkoudheid. Haar opgeletl Alleen Aspirin is vooriien van l Bayer-kruis en oranje band om de verpakking. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.40 Idem. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Water standen, 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.10 Sopraan en piano. 11.30 Platen. 12.00 Harp. 12.30 Weerbericht. 12.33 Amusementsmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Ge varieerde muziek. 13.45 Platen. 14.00 Wenken voor de tuin. 11.15 Platen. 15.00 Omroep orkest. 15.40 Voordracht. 16.00 Strijkkwartet. 16.30 Voordracht. 16.50 Platen, 17.00 Verzoek programma voor de jeugd. 17.30 Militaire reportage. 17.40 Platen. 17.45 Fries program ma. 18.00 Nieuws. 18.15 Amusementsmuziek. 18.45 Platen. 19.15 Regeringsuitzending. 19.35 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Vijf minuten. 20.15 Philharmonisch orkest. 21.15 Causerie. 21.35 Piano. 22.05 Reportage. 22.15 Meisjeskoor en orgel. 22.30 Orgel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Cau serie. 23.3024.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 School radio. 10.50 Sopraan en piano. 11.10 Voor dracht. 11.30 Platen. 12.00 Amusementsmu ziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport en prog nose. 13.00 Nieuws. 13.20 Concert. 14.00 Kook- praatje. 14.20 Opera. 16.00 Orgel en zang. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Gemengd koor. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Piano 19.10 Voor emigranten. 19.30 Eenheid en eendracht, causerie. 19.50 De voogdij vereniging „Tot Steun", 75 jaar. 20.00 Nieuws. 20.05 Berichten. 20.10 Boekbespreking. 20.15 Platen. 20.30 Benelux. 20.40 Een sterk volk, causerie. 21.00 Cabaret. 21.30 De ducdalf. 21.50 Buitenlands weekoverzicht. 22.05 Lichte muziek. 22.30 Platen. 22.40 Vandaag. 22.45 Avondwijding, 23.00 Nieuws. 23.15 In huwe lijk en gezin. 23.30—24.00 Omroeporkest. BRUSSEL, 324 M. 12.30 Weerberichten. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Gewijde muziek. 16.00 Klassieke muziek. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Muziekkroniek. 18.10 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Actualiteit. 19.50 Feuilleton. 20.00 Platen. 20.15 Concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Gewijde muziek. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Gewijde muziek. TELEVISIE (zender Lopik) AVRO. 20.1521.45: Opening; Televizier; Pauze-gymnastiek. Pauze. Chansons; Tele- mimiek; Sluiting. de Tito „nogal goed" en met de dag voor uitgaande. Er bevinden zich in Joegoslavië geen Oostenrijkse krijgsgevangenen meer en in de gevangenis zitten slechts een twaalftal Oostenrijkse oorlogsmisdadigers, die ook geleidelijk worden vrijgelaten in het belang van de goede betrekkingen. Tito verwacht, dat de besprekingen met Italië over Triest zeer spoedig zullen be ginnen. ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem Tel. 13232 Officiële verkoop Sikkens' lakken FLEXINE REPARATIE ZWART mag in geen garage of werkplaats ontbreken In Amerikaanse regeringskringen blijft men sterk sceptisch staan tegenover de proefnemingen op het gebied der kern splitsing, die de Oostenrijkse professor Richter in Argentinië heeft genomen en de resultaten die daarmee bereikt zouden zijn. Sommigen gaan zelfs zo ver te zeg gen dat Argentinië niet over een bruik bare atoomreactor beschikt. Zij wijzen er op dat het niet mogelijk is zich uit de berichten over deze proefnemingen, die uit Argentinië naar het buitenland zijn door gesijpeld, een duidelijk beeld van de toe stand te vormen. Ook neemt men in ter zake kundige kringen niet aan dat de Argentijnse regering in staat zou zijn een atoombom te doen vervaardigen. Alle verklaringen, welke in Argentinië over de onderzoekingen op het gebied van de kernsplitsing worden afgelegd, worden echter te Washington met belangstelling gevolgd. Men geeft in Amerikaanse rege ringskringen toe, dat, indien Argentinië het wel zo ver zou brengen dat het atoom bommen zou kunnen vervaardigen, dit de krachtsverhouding tussen de staten van het Westelijk halfrond sterk zou wijzigen. In dit verband wordt in herinnering ge bracht dat de Sovjet-Unie veel eerder over de atoombom bleek te beschikken dan in dertijd in deskundige Amerikaanse krin gen was verwacht. Minister antwoordt op vragen van Kamerlid Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Vermeer (Arbeid) over de vordering van schoolgebouwen të Velsen, wegens oefeningen van Nederlandse strijdkrachten in Noordholland heeft de minister van Oor log, mede namens de minister van Binnen landse Zaken en de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, geantwoord dat van 15 tot en met 17 October oefenin gen zijn gehouden in de omgeving van IJmuiden, Velsen, Castricum en Spaarn- dam. Vordering van scholen in strikte zin heeft niet plaats gehad De ingebruikneming be trof niet uitsluitend scholen. De scholen of gedeelten daarvan zijn voor de legering van militairen ter beschikking gesteld, na dat tevoren de garnizoenscommandant te Amsterdam met de burgemeester van Vel sen overleg had gepleegd. De gemeentelijk overheid heeft voldoen de pogingen gedaan om andere dan school gebouwen te vorderen. De noodzaak tot het in gebruik nemen van schoollokalen vond haar grond in de omstandigheid, dat, mede als gevolg van in de laatste oorlog vanwege de bezetter in het bijzonder in IJmuiden uitgevoerde afbraakplannen, geen andere voor het doel geschikte ruimten aanwezig zijn. Dat meer schoolruimte van het openbaar dan van het bijzonder onderwijs in gebruik is genomen, is uitsluitend een gevolg van het feit, dat bij de aanwijzing van de ge bouwen rekening diende te worden gehou den met de geografische ligging van de legeringsplaatsen en een goed verloop van de te houden oefeningen; de mate waarin de in aanmerking komende gebouwen voor de legering der militairen geschikt werden geacht en de toestand, waarin de schoolge bouwen verkeerden. Erna Spoorenber? zingt vele rollen in Wenen De Nederlandse sopraan Erna Spooren- berg vervult sinds 24 October bij de Ween- se Staatsopera de rol van Pamina in „De Toverfluit" van Mozart. De zangeres blijft voorlopig tot 15 December in de Oosten rijkse hoofdstad en zal onder meer optre den als Violetta in „La Traviata", als Su zanne in „De .bruiloft van Figaro", als Gilda in „Rigoletto" en als de pop in „Hoffmann's vertellingen". De „Biduk" (Kleine Beer), het eerste zee gaande schip dat de Republiek Indonesië als zelfstandige natie besteld heeft, is van J. en K. Smit's scheepswerven te Kinder dijk van stapel gelopen. ADVERTENTIE CHIEF WHIP (Van onze parlementaire redacteur) Nadat in de vergadering der Tweede Kamer Woensdagmiddag een aantal wets ontwerpen onder meer vier naturali satie-ontwerpen, waardoor 84 personen de hoedanigheid van Nederlander zullen ver krijgen was goedgekeurd, is de alge mene beraadslaging over het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 18 April 1951 te Parijs ondertekende verdrag tot oprich ting van de Europese gemeenschap voor kolen en staal voortgezet. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. v a n d e n B r i n k, vroeg zich af, waarom juist in het Nederlandse parlement, anders dan elders, zulk een in stemming met het plan-Schuman betuigd was. Hij was van mening dat hier te lande zeer sterk het besef leeft omtrent de nood zaak van beëindiging der verdeeldheid in Europa. Voor Nederland zal verwezenlij king van dit plan in het algemeen gunstig zijn. Bij mislukking van het plan-Schuman zou de toestand in Europa voor een zo dicht bevolkt land als het onze verstikkend zijn voor onze economie. Belangrijk is de overbrugging van de zeer oude Frans-Duitse tegenstelling, die het verdrag beoogt te bewerkstelligen, maar bovenal de economische integratie, die een wettelijke internationale vrije markt op kolen- en staalgebied zal doen ontstaan. Van betekenis is vooral het boven-natio- naal karakter in de Europese gemeenschap, voorts wordt de weg ingeslagen naar een internationale publiekrechtelijke bedrijfs- gemeenschap en in de derde plaats is er de internationale samenwerking. De opzet van de gemeenschap is aangepast aan de bestaande verhoudingen en biedt gelegen heid tot uitbreiding voor uitbouw. Een nut tig orgaan is de speciale Raad van Minis ters als bindmiddel tussen de nationale staten en de internationale gemeenschap. Het zal gewenst zijn tussen de deelnemende landen en Engeland spoedig een overeen komst-te sluiten om dat land bij de gemeen schap te betrekken. Het verdrag is wars van allerlei leer stellingen en zoekt het in een doeltreffend economisch beleid. Het laat de keuze open, al naar gelang wat nodig zal zijn, tussen de verstgaande gebondenheid en zeer grote vrijheid. De minister kon niet ontkennen, dat de gemeenschap in zekere zin volkenrechtelijk subject kan zijn; de stelling van mr. Van der Goes van Naters dat zij ook souverei- niteit.zou bezitten leek hem wel wat ge waagd. Daarom sprak hij liever van een juridisch lichaam van brede federale struc tuur met de hoogste gezagsbevoegdheid op bepaalde gebieden. Met mej. dr. Klompé was de minister het volkomen eens, dat Europa zich niet zozeer uit vrees, maar om der wille van positieve doeleinden moet trachten te verenigen. Prof. Gerbrandy kreeg te horen, dat het om allerlei redenen minder juist en ook niet goed mogelijk zou zijn om binnen het plan-Schuman behalve staal en kolen tevens gas en olie te betrekken. Zich beroe pende op de bepaling van het verdrag, die de bedoeling heeft de prijzen zo laag mogelijk te doen zijn, zei de minister, dat niet te duchten viel, dat de gebruiker in ons land, dat in hoofdzaak op invoer is aangewezen, het kind van de rekening zou worden. Ongetwijfeld is er risico aan het verdrag verbonden, maar als men staat voor de keuze: terugval in economisch na tionalisme of internationale, aan de ge meenschappelijke economie ten goede ko mende samenwerking, is het duidelijk dat het laatste verreweg de voorkeur verdient. Aan het slot van zijn rede van ongeveer drie uur verontschuldigde minister Van den Brink zich, zo lang de Kamer al thans een deel daarvan, want vele leden ontbraken te hebben beziggehouden. Bij de replieken bleek prof. Gerbran dy (A.R.) zeer tevreden over de wijze waarop de minister op zijn opmerkinger was ingegaan. Hij wilde intussen nog we1 iets naders horen over de vraag of Duits- lands deelneming aan het plan-Schuman straks geen aanspraak meer op eventuele schadeloosstelling bij een definitieve vredes regeling zou geven. Mr. Stokvis (Commun.) handhaafde zijn grondwettelijke bezwaren en wilde zelfs met behulp van een motie eerst een onderzoek van dit vraagstuk en zolang aan houding van de beslissing over het aan hangige ontwerp bereiken. Deelneming van Duitsland aan dit verdrag sluit geenszins uit, dat het niet meer mo gelijk zou zijn bij het tot stand komen van een vredesverdrag met onze Oostelijke buren daarin eventueel bepalingen omtrent schadeloosstelling te doen vastleggen, zo kreeg prof. Gerbrandy nog van minister Van den Brink te horen. Met 30 tegen 6 stemmen verwierp de Kamer de motie-Stokvis, die alleen com munistische stemmen kreeg, waarna zij zich met 62 tegen 6 stemmen met het wetsont werp verenigde. Te voren had prof. Ger brandy geprobeerd de stemming pas Dins dag te doen plaats vinden, maar toen dit bij zitten en opstaan was verworpen, ver liet hij de zaal, blijkbaar nog in twijfel hoe hij zou stemmen. ADVERTENTIE IS WEER TERUG. Gerepareerd en gemoderniseerd is zij niet alleen de juiste tijd meter, maar tevens het symbool van vertrouwen, wantonder deze klok vindt U de grootste kledingzaak Heren- en Jongens van Haarlem-Noord In Rotterdam arriveerden Woensdag het Panamese s.s. „Columbia" met 34 officie ren en 394 onderofficieren en manschap pen van de 27ste Canadese infanterie brigade. De Canadese brigade, die een bijdrage vormt voor de strijdkrachten van de N.A.T.O. en dus geen bezettingscontingent is, zal uit 6500 man bestaan. Al deze man schappen zullen via Rotterdam Europa binnenkomen. Per trein gaan zij naar Hannover. De eersten die voet aan wal zetten wa ren de Royal Canadian Dragoons. De man schappen van de brigade behoren tot 15 infanteriebataljons van de Oost- tot de Westkust van Canada. Er zijn: tien vetera nen uit de laatste wereldoorlog bij. Allen zijn getraind in het gebruik van Engelse en Amerikaanse wapens. Dit is de eerste keer in de geschiedenis, dat Canadese troepen in vredestijd in Europa gelegerd worden. Wegens een prijsstijging op de vrachten- markt en een noodzakelijke kleine ver ruiming van de ventersmarge zijn de prij zen voor lichtpetroleum met ingang van 1 November verhoogd met 1 cent per liter. ADVERTENTIE MEDICINAAL TOEBEREID MET INGREDIËNTEN VAN VICKS VAPORUB ADVERTENTIE waar U altijd met het volste vertrouwen kunt kopen Gen. Cronjcstraat 42—44 - Telefoon 15438 Haarlem-Noord Het Amsterdamse gerechtshof zette Woensdag de behandeling voort tegen de Duits-Griekse ingenieur J. N. L., die er van beschuldigd werd in 1946 het Devie zenbesluit te hebben overtreden door bij het afsluiten van een transactie met het buitenland een te lage prijs te hebben be rekend, waardoor deviezen voor ons land verloren zouden zijn gegaan. De transactie betrof het verbouwen van een schip van een Engelse rederij bij de Holland Nautic in Haarlem, van welke werf L. toen economisch bedrijfsleider was. Anderhalf jaar geleden behandelde het hof deze zaak reeds, nadat de verdachte op 23 Februari 1948 door de Haarlemse po litierechter was veroordeeld tot een geld boete van 20.000. De procureur-generaal eiste vier maanden gevangenisstraf, maar de zaak werd voor onbepaalde tijd aange houden om de verdachte gelegenheid te geven zich door een advocaat te laten bij staan. Woensdag werd de behandeling voort gezet. De advocaat-generaal persisteerde bij de eis van zijn ambtgenoot. De verdediger, mr. B. W. Stomps, be streed, dat het ten laste gelegde strafbaar is en vroeg vrijspraak. Het hof zal op 14 November uitspraak doen. Onder zeer grote belangstelling uit kunst kringen en het maatschappelijk leven is Woensdagmiddag in de kunstzaal Hamdorff te Laren de schilder David Schulman ter gelegenheid van zijn 70ste verjaardag ge huldigd. De burgemeesters van Amsterdam, Laren, Blaricum, Bussum en Medemblik be hoorden tot de aanwezigen. De jubilaris werd toegesproken namens de Gooise schil dersvereniging, de maatschappij Arti et Amicitiae en de vereniging St. Lucas. De jarige ontving vele geschenken. Des avonds verenigden de genodigden zich aan een diner. Op de eretentoonstelling zijn reeds twee van zijn werken aangekocht. Een daarvan is geschonken aan het Stedelijk Museum te Amsterdam, het andere is bestemd voor het museum Boymans te Rotterdam. De minister-president van Syrië heeft aan dr. A. Plesman, die op het ogenblik in Damascus vertoeft, een hoge Syrische onder scheiding verleend. 25. Graaf Isen Grim deed er niet lang over om de tijdelijke verdoving, waaraan hij ten prooi was, van zich af te schudden, en toen hij nu weer opstond was hij, als gewoonlijk, van boze voornemens vervuld. „Grrrr", zo luidde het eerste verstaanbare woord dat hij uitstiet. „Ik moet die medail le hebben! Onmiddellijk! Je maakt me kwaad!" En al sprekend stroopte hij drei gend zijn mouwen op. Joris Goedbloed antwoordde echter onbevreesd, maar wei nig opgewekt: „Spaar u de moeite van het mouw-stropen, mijn besteDe medaille is nergens te vindenEt tu, Carthago!, zo roep ik in navolging van de vergrijsde Seneca vertwijfeld uit, maar het juweel keert zelfs op deze lokroep niet terug! Waar, en hoé, en waaróm; ziedaar de vra gen die ons bezig moeten houden!" Waar de medaille waswel, dat was nogal duidelijk! Jolliepop had hem opgeraapt en repte zich er mee in de richting, waarin hij veronderstelde Panda te zullen vinden. „Hoe blijde en gelukkig zullen wij zijn", zo prevelde hij, „wanneer wij het kleinood veilig in mijn handen zien! Hoe dankbaar zullen wij mij zijn! Met welk een gejuich zullen wij mij ontvangen!" Maar dat viel tegen! Panda had natuurlijk in allerijl de herberg verlaten om zijn vermeende on trouwe bediende te achtervolgen en meteen viel zijn oog op Jolliepop, die daar inderdaad vrolijk met de dure doos rond wandelde! Wat moest Panda anders den ken dan dat hij hier een schurk op heter daad betrapte? „Oplichter! Bedrieger! Schelm! Dief! Geef hier dat ding!", riep hij. „Hier zul je spijt van krijgen!" „Spijt?", hakkelde Jolliepop, die niet kon weten welk een verdachte indruk hij maakte... Complot. Premier Piboel Songgram van Siam heeft Woensdag in het parlement verklaard, dat de politie een commu nistisch komplot ontdekt heeft, waarvan het doel was „de activiteit in het gehele land te intensiveren". De communisten waren van plan onmiddellijk met de uitvoering van hun program te begin- nen, aldus Songgram. De leiding van de Siamese politie heeft bekend ge- maakt, dat de gehele politiemacht i8 gealarmeerd met het oog op eventuele ongeregeldheden. Van de bon. De „Daily Graphic" onthult dat de Conservatieve partij voor de Britse algemene verkiezingen beloofd heeft een einde te zullen maken aan de voedselrantsoenering. Volgens het con servatieve blad heeft Sir Walter Wo- mersly, voorzitter van de nationale Kamer van Koophandel, op een bijeen komst van een Kamer van Koophandel in een Londense voorstad medegedeeld dat deze belofte een van de vijf was' welke aan de nationale Kamer van Koophandel gedaan werden. Notenkraker. Uit Keulen wordt gemeld dat Heissen Arndt een nieuw wereld record heeft gevestigd door 202 uren achtereen op de piano te spelen. Hij brak daarmee zijn eigen wereldrecord dat tot dusverre op 201 uren stond! Arndt heeft nu het plan binnen 14 dagen naar Den Haag te komen en het daar te presteren om 203 uren te spelen. Van Den Haag zal hij dan naar de Verenigde Staten reizen. Van een optreden van Arndt in Nederland kon overigens nog geen bevestiging worden verkregen. Materiaal. In New Orleans is Woensdag de twee millioenste ton militair materiaal, dat door de V.S. voor het buitenland is bestemd, geladen. De uitrusting is be stemd voor Vietnam. Volgens een woordvoerder van de organisatie van het pact voor wederzijdse militaire hulp is drie kwart van de militaire leveran ties aan het buitenland naar Europa gegaan. De rest is nagenoeg gelijk ver deeld tussen het Midden- en het Verre- Oosten. Tweede Perón. Woensdag heeft de Argen tijnse president, Perón, tijdelijk zijn ambt overgedragen aan vice-admiraal Tesaire, die in handen van de voorzit ter van het hoge gerechtshof de eed heeft afgelegd. Tot aan de presidents verkiezingen zal Tesaire de uitvoerende macht uitoefenen. Vice-admiraal Te saire, die sedert 1946 lid van de Senaat is, werd in 1891 geboren en was ver scheidene malen minister. Proces. Radio-Warschau heeft bekend ge maakt, dat generaal Marian Spytsjalski, oud-minister van wederopbouw, en Wladislaw Gomolka, een voormalige leider van de Poolse arbeiderspartij, terecht zullen staan wegens activiteit tegen de regering. Generaal Spytsjalski werd in November 1949 uit het cen trale comité van de Poolse communis tische partij gestoten. In hetzelfde jaar werd Gomolka verwijderd uit het cen trale comité van de Poolse arbeiders- partij. Hulp. President Truman heeft de wet op de wederzijdse veiligheid ondertekend De wet wijst 7.328 903.976 dollar toe voor economische en militaire hulp aan bevriende mogendheden. De president mag 100.000.000 dollar besteden aan economische en technische hulp aan Spanje. Bom. De atoombom kan thans op het slag veld worden gebruikt, aldus is ver klaard door het Amerikaanse Congres lid Albert Gore, die de proeven in Ne vada heeft bijgewoond. Op de vraag hoe groot de bom was, zei Gore: „Ik kan het niet precies zeggen, maar de uitwerking leek mij groot genoeg om een geconcentreerde vijandelijke divisie te vernietigen". Herdenking. Volgens radio „Vrij Europa", die van München uit uitzendingen voor Oost-Europa verzorgt, heeft de Hon gaarse regering bevolen Allerheiligen te vieren als de dag ter herdenking van de Russische revolutie. Jacht. Dinsdag werd Bad Bramstedt Sleeswijk-Holstein) in opschudding ge bracht, doordat een kudde van dertig wilde zwijnen zich overdag in de stra ten vertoonde. Na een wilde jacht wis ten de inwoners elf dieren te doden, de overigen zochten hun toevlucht in de nabijgelegen bossen. Beroep. De te New York verschijnende „Daily Worker", het blad van de Ame rikaanse communisten, heeft een drin gend beroep om steun op zijn lezers gedaan, daar het zich in ernstige fi nanciële moeilijkheden bevindt. Bijstand. West-Duitse geleerden hebben verklaard, dat de in de Sovjet-Unie woonachtige Duitse geleerden waar schijnlijk niet een beslissende rol heb ben gespeeld bij de ontwikkeling van de Russische atoomwetenschap. Volgens hen zou Duitsland aan het einde van de oorlog slechts één atoomzuil hebben gehad. Het beschikken over een atoom zuil is pas het begin van de vervaar diging van een atoombom. Toch wordt aangenomen, dat talrijke Duitse geleer den de Russen bijstaan. Onder hen be vindt zich de Nobelprijswinnaar prof. dr. Gustav Hertz. Woensdagmiddag vertrokken ongeveer 160 Keiezen uit het woonoord Graetheide naar Mill. Deze verhuizing geschiedde om de Kedezen en de Ambonezen ieder in een eigen kamp onder te brengen om eventu ele moeilijkheden in de toekomst te voor komen. Honderd Ambonezen uit het kamp Vil- heide in Mill zijn naar Geleen vertrokken. Hierbij heeft zich nog een incident voor gedaan, aangezien drie Keiese gezinnen weigerden in Mill achter te blijven. Zij na men in de gereedstaande bussen plaats. De politie sommeerde de Keiezen uit te stap pen,waaraan zij evenwel geen gevolg gaven. De Ambonezen en de Keiezen uit dit kamp hebben het steeds uitstekend met elkaar kunnen vinden en achten het onjuist dat. zij gescheiden worden. Nadat een overvalwagen met 15 man rijkspolitie ter plaatse was verschenen, ver zocht de politie de kamp-commandant om de Keiezen aan te wijzen. Deze weigerde dit echter uit vrees voor dreigementen die aan zijn adres waren geuit. Tenslotte heeft de rijkspolitie de Keiezen toestemming ge geven, tezamen met de Ambonezen naat het nieuwe kamp te vertrekken.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2