Woningbouwlening van vijf millioen Gemeenteraad van Haarlem Debat over huisvesting politie en ontruiming perceel Nassauplein 1 Kitty Janssen vindt alles goed „als je maar spelen kunt" r i Gaat U VERHUIZEN of gaat U OVER ZEE? V* Kleine Dit seizoen toch Kurhausconcerten DONDERDAG 1 NOVEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 Wij ontvingen een nieuwe zending Agenda voor Haarlem Op Uw verlanglijst Opticien Van Waard F.Damiaans en Zn Lekenspelers van het Leger des Heils HOV wel in Almelo voor „Jeanne d'Arc" gevraagd HAARLEMS MEISJE WERD ACTRICE Antiek ADVERTENTIE Re gemeenteraad van Haarlem heeft Woensdagmiddag het college van B. en W. gemachtigd tot het nemen van alle maatregelen, welke nodig zijn om te komen tot de uitgifte van een 4 vijftienjarige woningbouwlening 1951 tot een bedrag van 5.000.000.verdeeld in obligatiën van 100, 500 en 1.000 of van een premielening van een zelfde bedrag. Een gedachtenwisseling werd gehouden over de ontruiming van percelen aan het Nassauplein, waar het hoofdbureau van politie gevestigd is, waarna besloten werd B. en W. een crediet van 4500 beschikbaar te stellen voor verwarming van deze percelen, met verzoek contact te zoeken met de eigenaresse, om tot een accoord te komen. Voorts stelde de raad een sub sidie beschikbaar voor de stichting „Jeugdhuis" te Spaarndam en een crediet voor het verstrekken van melk op de scholen voor gewoon en voor bereidend lager onderwijs. Ter inleiding van de bespreking over het voorstel van B. en W. een crediet van 4500 beschikbaar te stellen voor verwar ming van de percelen Nassauplein 1 en 3, aangezien de eigenaresse der percelen, de N.V. Vaderlandse Beheermaatschappij (een dochter-onderneming van de N.V. „De Spaarnestad") bericht had niet langer bereid te zijn, de levering van warmte aan de percelen voort te zetten, deelde de voorzitter, bur gemeester mr. P. O. F. M. Cremers, mee, dat Woensdagmorgen om halftwaalf bij B. en W. een brief van de eigenaresse was binnengekomen, waarin zij schreef het zeer te bevreemden, dat de gemeente blijkens het voorstel van B. en W. de percelen Nassauplein blijvend of anders voor lange tijd dienstbaar wenst te maken voor de politiedienst. De eigenaresse was bereid onmiddellijk warmte te leveren, als perceel Nassauplein 1 met souterrain ultimo No vember ontruimd zou worden. Zij zou zor gen voor een afscheiding tussen de per celen 1 en 3. Naar aanleiding van deze brief merkte de spreker op, dat er geen sprake van is, dat B. en W. de percelen blijvend of voor lange tijd dienstbaar willen maken voor de politie. Integendeel, in de vergadering welke over drie weken gehouden zal wor den, zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen, om een crediet van 9000 be schikbaar te stellen voor het aanbrengen van veranderingen in perceel Nassauplein 3. Dan zal perceel 1 ontruimd kunnen wor den. Een nieuw punt voor B. en W. is de wens in de brief inzaké de ontruiming van het souterrain. De Spaarnestad heeft nooit op ontruiming van dit gedeelte aangedron gen. Hierin zijn gevestigd een nood-agre- gaat, de centrale van de telefoon en de centrale van de verkeerslichten. Als deze verplaatst zouden worden is een tweede crediet nodig. De voorzitter stelde derhalve voor de brief voor kennisgeving aan te nemen en deelde mee, dat B. en W. bij hun voorstel, een crediet van 4500 beschik baar te stellen, persisteren. De heer Schippers (K.V.P.) betoog de, dat destijds gesproken is van een tijde lijke huisvesting van de politie. Er wordt onvoldoende getracht de Spaarnestad ter wille te zijn. Toen in het begin van dit jaar besloten werd tot aankoop van een perceel in de Lange Wijngaardstraat, werd mee gedeeld, dat diensten van het Nassauplein daar gehuisvest zouden worden. Dat is niet geschied. De Spaarnestad kan niet uitbrei den, waardoor de gemeente de groei van een zeer belangrijk bedrijf belemmert. De spreker vroeg zich af of het destijds wel een verstandige daad is geweest de nieuwe apparaten in het souterrain onder te bren gen. De heer Schippers gaf in overweging het voorstel terug te nemen en opnieuw overleg te plegen met de Spaarnestad. De heer G o e d e e (Arbeid) vroeg of de eigenaresse pas op 9 October, dus kort voor het stookseizoen, meegedeeld heeft, dat het leveren van verwarming niet voortgezet zou worden. De heer Spek (A.R.) merkte op, dat het besluit tot aankoop van een perceel aan de Lange Wijngaardstraat de Spaarne stad hoop gaf dat perceel Nassauplein 1 spoedig ontruimd zou worden. De drukkerij heeft dringend behoefte aan ruimte. Dit is gebleken door de bouw van een nieuw pand aan de Nieuwe Gracht, waarmee een bedrag van 100.000 gemoeid was. De spreker gaf in overweging het voorstel aan te houden en de raad nader in te lichten over een overleg. Mogelijk kan een bedrag van 4500 gespaard worden. Mevrouw mr. Scheltem a-C o n r a d i (V.V.D.) zeide, dat het te begrijpen is, dat het geduld van de Spaarnestad ten einde raakt. Het opzeggen van de levering van ADVERTENTIE DELANA BLOUSJES. IJZERSTERKE TRAININGSBROEKEN met achterzak, vanaf 3.95 WOLLEN TRAININGSPAKKEN v.a. 16.85 Wol gebreid LINDBERGH CAP 2.35 WOLLEN MUTS m. shawl 5.65 in diverse tinten. Aoegang IS - Hairlim - Tal. 2141J DONDERDAG 1 NOVEMBER Wilhelminastraat 22: Vereniging van Spiri tisten „Het Licht', Allerzielen-herdenking, 8 uur. Zuiderkapel: spreker J. A. Bruyn, 8 uur. Frans Hals: „Superman", 14 j., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De Hertogin van Idaho", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Pinkie", 14 j., 7 en 9.15 uur. Luxor: „God heeft de mensen nodig", 7 en 9.15 uur. City: „De man die mij gegeven werd", 14 j., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het land der reuzen", 18 j., 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 2 NOVEMBER Concertgebouw: Nederlandse vereniging van Spiritisten „Harmonia", Allerzielen-her denking, 8 uur. Westerhoutpark 1 A: fancy- fair van 7 uur n.m. af. Vereniging van spiri tistische philosophie „De twee werelden", Allerzielen-herdenking, 8 uur. Gebouw Cul- tura: Christen Spiritualistisch centrum, Allerzielen-herdenking, 8 uur. Rembrandt. Palace en Luxor: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. (Nieuw pro gramma). warmte op korte termijn is echter eigenaar dig. Overbelasting van machines was toch vroeger te voorzien. Zij stemde in met de gedachte het voorstel aan te houden. De voorzitter antwoordde de heer Goedee, dat de brief op 8 October bij B. en W. is binnengekomen; de politie was een dag eerder op de hoogte gesteld. Het col lege voelt niets voor aanhouden van het voorstel, omdat het geen vertrouwen heeft dat een nieuw overleg resultaat zal op leveren. Het is niet mogelijk in te gaan op het aanbod perceel Nassauplein 1 op korte termijn te ontruimen. Over drie weken komt het verbouwingsplan in de gemeente raad aan de orde. Als het voorstel goedge keurd wordt moet het nog door Gedepu teerde Staten behandeld worden. De heer Schippers heeft gezegd, dat de gemeente de morele plicht heeft de percelen te ontrui men. De directie van de Spaarnestad heeft zich kunnen verenigen, dat voorlopig alleen Nassauplein 1, zonder souterrain, ontruimd zou worden. Op ontruiming van perceel 3 is niet aangedrongen. Nu zal getracht wor den perceel 1 te verlaten. Wat het opstellen van apparaten betreft, merkte de spreker op, dat de raad daartoe een besluit geno men heeft. Er wordt geruime tijd getracht een oplossing in de huisvesting te vinden. Gedacht is een keet te plaatsen in de tuinen en de zolders van percelen 3 en 5 te ver bouwen. Dat bleek niet uitvoerbaar te zijn. Als de raad over drie weken het nieuwe voorstel aanneemt, zullen vier kamers in gericht worden in perceel Smedestraat 11A, waar tot voor kort de verkeerspolitie ge huisvest was, vier in perceel Smedestraat 11 B, waar thans een gezin woont, dat ver huizen moet, en door interne opschuiving in perceel Nassauplein 3 zal ruimte voor de resterende vier kamers gevonden worden. Bij de replieken merkte de heer Goe de e op, dat er eigenlijk van een welbewust plan-de-campagne sprake is. Het is voor B. en W. niet prettig met het mes op de borst verder te onderhandelen. Dat zal gemakkelijker gaan, als de raad thans het voorstel goedkeurt. De voorzitter was het hiermee eens. Als de raad het crediet verleent, dan zul len B. en W. al het mogelijke doen, om door overleg met de Spaarnestad, het cre diet niet te gebruiken. „Wij zitten thans in een crisis. Het is best mogelijk, dat deze een begin betekent voor een prettige ver houding, wat betreft het leveren van warm te en het ontruimen van de percelen", zeide de voorzitter. De heer Schippers bleef zich ver klaren tegen hét voorstel van B. en W. Met de stemmen tegen van de leden der K.V.P.behalve wethouder Angenent, werd het voorstel van B. en W. met 269 stem men aanvaard. Verkoop van grond Bij het voorstel tot verkoop van een m2 grond aan de Paul Krugerkade werd op verzoek van de heer Van Eyk (K.V.P.) besloten te bepalen, dat de grond uitslui tend bestemd mag worden voor de bouw Bij het voorstel tot verkoop van een m2 grond aan de Paul Krugerkade werd op verzoek van de heer Van Eyk (K.V.P.) be sloten te bepalen, dat de grond uitsluitend bestemd mag worden voor de bouw van een „gedeelte van een bedrijfsgebouw" (niet van een bedrijfsgebouw, zoals B. en W. hadden voorgesteld). Wethouder Ange nent (K.V.P.) deelde de heer Van der Giessen (Arbeid) mee, dat er goede hoop is, dat het speeltuinwerk van de ver eniging, die in deze omgeving haar arbeids terrein had, voortgezet zal worden. De heer Hen n evelt (Comm.) had bezwaren tegen de voorsteller, om grond te verkopen aan de Zuidzijde van de Crayenesterlaan en de Anna van Buren- laan, omdat daar of elders geen woning wetwoningen gebouwd kunnen worden. Wethouder Angenent antwoordde, dat het verkopen van grond niet ten koste gaat van de bouw van arbeiderswoningen. In 1951 worden 150 van deze woningen ge bouwd. Jeugdhuis „Spaarndam" Enige leden bespraken het voorstel van B. en W., om aan de stichting „Jeugdhuis te Spaarndam" een subsidie van f 500 toe te kennen, waarna wethouder Bakker sprak over een „plantje", dat zon en regen te kort komt. Het is mogelijk, dat de grond slag van de stichting niet juist is geweest, maar het bestuur moet gelegenheid ge boden worden het „plantje" te laten groeien. De gemeenteraad kan er een stokje bij zetten, om het te verstevigen. De raad verleende de subsidie. Geen voorziening aan aula der Meisjes HBS Besloten werd het raadsbesluit van 21 Februari, inzake het treffen van voorzie ningen in de aula van de H.B.S. voor meis jes, nadat wethouder Geluk had toege zegd nader te zullen onderzoeken of een plan gemaakt kan worden, dat minder kost en waarbij leerkrachten ingeschakeld kunnen worden. Woningbouwlening B. en W. vroegen machtiging tot het nemen van alle maatregelen welke nodig zijn om te komen tot de uitgifte van 4 vijftienjarige woningbouwlening 1951 tot een bedrag van f 5.000.000, verdeeld in obligatiën van f 100, f 500 en f 1000. Vertegenwoordigers van alle fracties juichten het voorstel toe en hoopten, dat de lening zal slagen. Enkelen informeerden of een premie-lening niet de voorkeur ver dient. De heer Schippers vroeg of een lening wel voldoende kans van slagen had, omdat zij die over een bedrag aan geld beschikken dat op een spaarbank hebben gezet. Is het niet van belang ook een be roep te doen op de spaarbanken? Hij dien de een amendement in, om het voorstel als volgt aan te vullen „of van een premie lening van eenzelfde bedrag". Wethouder B a k ke r merkte op, dat het voorstel van B. en W. mooier is dan het uit schrijven van een premielening. Amster dam heeft met succes een beroep gedaan op de geldmarkt en de kans, dat andere gemeenten hetzelfde zullen bereiken is daardoor kleiner geworden. Ook sluit het rijk leningen en het geld is bestemd voor woningbouw. Haa.rlem zal er slechts een klein deel van ontvangen. De spreker moest toegeven, dat het bedrag een druppel op een gloeiende plaat is, maar B. en W. zijn doende nog andere maatregelen te treffen. Het college zal overwegen kleinere cou pures dan f 100 uit te geven. Voorts zal het mogelijk zijn een coupure van f 100 bij „afbetaling" te kopen. Aan bedrijven zal gevraagd worden spaarcertificaten voor werknemers aan te schaffen; wekelijks of maandelijks zou een bedrag van het sa laris afgehouden kunnen worden. De heer Bakker zei reeds de toezegging tot mede werking van een directeur van een spaar bank ontvangen te' hebben; hij is bereid ook met andere spaarbanken overleg te plegen. Na repliek van de heer Schippers deelde de voorzitter mee, dat de meerderheid van B .en W. geen bezwaar hebben tegen het opnemen van de bepaling over de premie-lening. Het amendement-Schippers werd aan genomen met 198 stemmen, waarna het voorstel van B. en W. goedgekeurd werd. Andere punten Goedgekeurd werden de volgende pun ten: jaarstukken over 1950 van de woning bouwvereniging „Tuinwijk-Noord"; vast stellen tiende suppletoire begroting 1951; verstrekking van een geldlening van 58.480 aan regenten van het Sint Elisabeths Gast huis; inrichten van een nieuw transforma torstation ten behoeve van het Diacones sen-huis; aanbrengen van veranderingen en verbeteringen aan de electrische installatie van het transformatorstation bij de N.V. Kerko; aankoop van twaalf smoorspoelen; huur van percelen grond ten Westen van de Delft (toegangsweg naar het sportveld); verlenen van medewerking aan hef be stuur van de Vereniging voor Christelijk uitgebreid lager onderwijs tot aanbrengen ADVERTENTIE een BRILMONTUUR of ETUI van Spaarnwouderstraat 94 - Telef. 16553 Leverancier alle ziekenfondsen en Z. en O. Spaarfonds MHBpsp Na de verhuizing: spreekt U, evenals al onze klanten, vol lof over ons personeel en ons materiaal. Vraagt U ons eens prijsopgave ZIJLVEST 41 HAARLEM TELEF. 12456 - 14155 - 11141 van voorzieningen aan de kelder van de centrale verwarming der school; vaststellen ontwerp-uitbreidingsplan „Noord", be schikbaar stellen van een bedrag ten be hoeve van de ontnevelingsinrichting in het Openbaar Slachthuis; wijzigen van de met B .en W. van Haarlemmermeer gesloten overeenkomst, inzake de levering van gas; overdragen van de jaarlijkse opbrengst van een gift aan een R.K. school met meis jes-leerlingen; gedeeltelijke doorhaling van de hypothecaire inschrijving ten laste van de woningbouwvereniging „Rosehaghe". Het voorstel een geldlening van f 150.000 aan te gaan werd tot de volgende vergade ring aangehouden. Eervol ontslag en benoeming Aan mejuffrouw E. Clarenburg werd op naar verzoex eervol ontslag verleend als onderwijzeres bij het gemeentelijk voor bereidend lager onderwijs. Tot lid van het bestuur van de Vereniging voor Nijverheidsonderwijs werd benoemd ir. G. O. J. van Ditz- huyzen te Haarlem en voorlopig bij wijze van proef voor de tijd van een jaar tot bacterioloog bij de Gemeentelijk Ge neeskundige- en Gezondheidsdienst mejuf frouw dr. L. Hemmes te Amsterdam. In het gebouw van het Leger des Heils in de Schagchelstraat te Haarlem voerde een gezelschap lekenspelers Woensdag avond het bijbels toneelspel „Endor" op, dat de troonsopvolging van Saul door Da vid tot onderwfrp heeft. De regie was in handen van mevrouw P. Smits-van der Hoven, die tevens de costumes en het dé cor ontwierp. De zangbrigade van de afdeling Haar lem-Centrum opende de avond met het lied „Immer is mijn ziele stil". Het stuk werd ingeleid door majoor D. J. Korts. Het zaaltje was geheel bezet toen het doek opging voor het eerste tafereel. Ko ning Saul werd uitgebeeld door de heer H. Cival, de rol van David vertolkt door de heer J. Finke en mevrouw A. Visser speelde voortreffelijk de figuur van Mi- chal. Majoor Korts deelde ons mede, dat hij Woensdagmorgen een brief heeft ont vangen van de opperhofmaarschalk van Koning Boudewijn, waarin het muziek corps van „Haarlem-Centrum" werd be dankt voor de muzikale hulde, die de har monie hem verleden week voor het paleis te Laeken heeft bereid. Op Woensdagmiddag 14 November ge ven de lekenspelers een opvoering van „Hans en Grietje" voor de jeugd en op Donderdagavond 15 November een herha ling hiervan, gevolgd door „Als men de jeugd wint". De H.O.V. heeft een uitnodiging gekre gen en aangenomen om op 8 en 9 Januari in Almelo mee te werken aan uitvoeringen van het oratorium „Jeanne d'Arc au bücher" van Paul Claudel en Arthur Ho- negger door het Almelose Toonkunstkoor onder leiding van de heer P. Sommer. Hiervoor zijn dezelfde solisten geëngageerd die in Haarlem bij de C.O.V. in dit orato rium optraden, toen het Residentie-Orkest medewerking verleende. De H.O.V. heeft ook verleden jaar in Amsterdam aan een uitvoering van dit werk deelgenomen. De restauratie van de dertiende-eeuwse Stevenstoren te Nijmegen, welke tijdens de oorlog half vernield werd, zal omstreeks Januari geheel voltooid zijn. De Stevenstoren in de steigers. Het grootste passagiersvliegtuig iri de wereld is uit zijn constructie-hangar te Cowes, op het eiland Wight, te voorschijn gekomen om in de open lucht afgebouwd te worden. In de eerstkomende weken zullen de vleugelpunten, het staartstuk en tien gasturbine-motoren aangebracht worden. Dan is deze geweldige 140 tons vliegboot, de eerste van een serie van drie van de Princessklasse, gereed voor haar eerste vlucht. Het toestel kan 200 militairen over een afstand van 5000 km. zonder tussen landing vervoeren. De vliegboot is 45 meter lang, 17 meter hoog en heeft een vleugel spanwijdte van 64 meter. De machtige „Princess" voor het eerst in de open lucht. Kitty Janssen, het Haarlemse meisje dat pas op de Toneelschool leren wilde, vervult dit jaar haar eerste engagement. Zij debu teerde bij de Nederlandse Comedie in het Franse blijspel „Een engeltje van niets" als de uit de hemel gevallen verleidelijke on schuld zelve en is nu reeds in haar tweede hoofdrol op tournée. Verder is de moge lijkheid niet uitgesloten dat zij nog dit seizoen als Ariël in „De Storm" van Shake speare zal optreden. „Ik ben nogal courant, geloof ik!" was haar openhartig commen taar op dit snelle succes, toen wij dezer dagen in een Amsterdams restaurant met deze geestdriftig-ratelende actrice van ge dachten wisselden. Gelukkig is zij er hele maal niet door over het paard getild. Zij heeft trouwens, behalve haar geschoold talent, ook haar uiterlijke verschijning mee: dat kinderlijk-open gezichtje met die twinkelende oogopslag en zwier van blonde haren en dat prille figuurtje maken haar uiterst welkom als een echte ingénue. Zo zal men haar Zondagavond in „Eens in de honderd jaar" (The moon is blue) van F. Hugh Herbert, een door Jan Teulings geregisseerde voorstelling, kunnen zien. Met Guus Oster en Henk Rigters als haar tegenspelers. Ze vindt het een heerlijk stuk, omdat het haar de kans geeft de hele avond op het toneel te staan, intensief deelnemend aan de geestige dialoog. „En maar kletsen", noemt ze dat. Voorkeur voor een bepaald genre heeft Kitty Janssen nog niet: „Alles is goed, als je maar spelen kunt zelfs kitsch!" Dit mag wat over moedig klinken en niet hoogdravend-arti- stiek, maar heeft de helaas veel te weinig gelezen Alfred Polgar niet eens geschre ven: „Het theater is een charlatan, maar één die werkelijk toveren kan"? Kitty Janssen zegt te geloven dat ze van iedere vorm van kunst houdt, behalve dan van de opera, want bij „De Parelvissers" is ze van narigheid weggelopen. Aanvankelijk had ze danseres willen worden. Ze is een leerling van Maud Kool geweest en weet zich nog als de dag van gisteren de sensatie te herinneren (zó lang is het trouwens nog niet geleden) dat ze in een beeldig rose jurkje voor het eerst de planken van een schouwburg betrad. Haar ouders voelden er weinig voor dat Kitty een theaterloopbaan zou kiezen, maar op school was ze niet te houden. Na een jaar op de Mulo verkwist te hebben, werd ze voor haar verdere opleiding naar Brabant gestuurd, maar daar is ze weggelopen. Ten einde raad vonden haar vader en moeder het goed dat zij toelatings examen voor de Toneelschool deed, te ge reder omdat ze in een artikel hadden ge lezen dat doorgaans slechts tien van de zestig of zeventig candidaten daarvoor slaagden. „Toevallig kwam ik erdoor", zegt ze gnuivend. Of ze daar een prettige tijd heeft gehad? „De Toneelschool was voor mij een prach tige overgang uit een geheel andere om geving. En natuurlijk heb ik er veel ge leerd. Behalve verzen zeggen, al ben ik er ADVERTENTIE Last van zenuwen? Mijnhardt's Zenuwtab letten helpen U er overheen. „Ik heb een hele stapel foto's thuis, daar zal ik de leukste van uitzoeken", zei Kitty Janssen. dol op. Voordragen kan ik absoluut niet. Als ik een rei van Vondel moest declame ren, dan begonnen de anderen al bij voor baat te lachen. Verder gingen we allemaal maar zo'n beetje onze eigen gang. Ik ge loof dat wij de enige klas vormden die er nooit aan gedacht heeft een eigen gezel schap op te richten". Haar eindexamen deed Kitty Janssen deze zomer als Ophelia, als de herbergier ster in het gelijknamige stuk van Goldoni („dat was niet om aan te zien!") en met een fragment uit het Franse blijspelletje „Hoe oud is Julia?" Onder leiding van de lerares Ank van der Moer heeft zij voorts op de school haar krachten reeds beproefd op het „Engeltje van niets" van Puget, dat haar eerste rol zou worden. Kitty Janssen heeft een warme bewon dering voor tal van oudere acteurs en ac trices, die zij nu haar collega's mag noe men. Zij is pas 21 jaar. Men kan nog véél van haar verwachten. Beleefdheid is het enige geheim voor een gelukkige wereld, zegt vader bedachtzaam tegen zijn zoon, die nu en dan blijk geeft te menen dat beleefd zijn in deze moderne maatschappij niet van pas komt. Ik zou u kunnen aantonen dat vele ram pen op de wereld aan onbeleefdheid te wijten zijn. Het is geen kwestie van mo dern of niet modern, want beleefdheid is de praktijk van naastenliefde. En de naas tenliefde draagt van oudsher de samen leving der mensen, zoals een stengel de bloem draagt. Het zou plezierig zijn als ge dat eens zoudt willen beseffen, wanneer dat nodig is. De zoon zoekt dagelijks zijn weg door een gemechaniseerde en gereguleerde maat schappij, die hem andere dingen geleerd heeft dan dit. Hij zegt dat ge met naasten liefde en beleefdheid uw boontjes niet meer doppen kunt, want er gelden nu andere wetten dan een eeuw of wat geleden. En hij meent een goed voorbeeld bij de hand te hebben: Ik wil een dame met genoegen laten voorgaan, ook al heb ik haast en zij niet, zegt hij, maar als ik op de fiets ben en ik kom van rechts, heeft zij te wachten en ik niet. Want de verkeerswet heeft uw naas tenliefde vervangen, als ik het zo zeggen mag. Daar heeft de vader niet zo gauw een goed antwoord op. Hij zegt dat het onbe leefd is van rechts te komen als er dames in het spel zijn, maar dat is niet zozeer een sterke verdediging. Dat is een wrevelig argument zonder poten. Hij zwijgt, maar komt in somber gepeins tot droevige conclusies. Hij begint te menen dat de moderne maatschappij met teveel vernuft en te weinig verstand is opge bouwd. En dat zij oeroude wetten onder de dommekracht van haar techniek ver pletterd heeft. En dat is een ontstellende gedachte, om zo te zeggen. Het is hem niet kwalijk te nemen dat hij het tegendeel bewijzen wil voor zichzelf en voor zijn zoon, die hij zal moeten uitleve ren aan de maatschappij. En hij neemt de jongen mee in een auto op een kruistocht van naastenliefde, dwars door de stad die bruist van gereglementeerde haast. Hij rijdt beleefd en met liefderijke zorg voor de levens van mensen en honden, hij betuigt zijn respect voor alles rond hem door wijde bochten en kalme vaart. Zo ziet ge, zegt hij nu en dan, dat de verkeerswet de naastenliefde niet uitsluit. Ik merk zelfs dat zij erop is gebaseerd. Zie, nu geef ik die oude dame de kans om haar leven te rekken door één enkel drukje op de rem, en dat kleine kittige hondje daar is nog te jong om vermorzeld te worden. Het kost mij een enkele handbeweging méér, maar ik heb er die met genoegen voor over om niet de vernieler te zijn van levens die ik niet meer repareren kan. De zoon naast hem zit dat glimlachend te horen en te zien: Het is jammer dat ge ongeveer de enige bent die er zo over denkt, maar ik be gin er wat voor te voe len. De enige? Ho, daar zult ge van opkijken. Zie, daar is een kruis punt. En k ij k eens naar die an- j dere auto daar. Er kan wel een kwestie van voor rang zijn, maar beleefdheid is voornamer. Ik stop en neem mijn hoed af voor de man die erin zit. Hij neemt zijn hoed af mét een vriende lijk en voorkomend gebaar vol gratie en charme. Daar kan die andere niet ongevoe lig voor blijven. Hij stopt eveneens en neemt insgelijks zijn hoed af met een vrien delijke lach. Zo staan zij op het kruispunt elkander een wijle beleefdheden te bewij zen. Het drukke, harteloze verkeer raast langs hen heen als een monster langs een oase van vrede en mensenliefde. Een mon ster dat in zijn haast de werkelijke waarde van het leven voorbijschiet. 3 Nu hebt ge het gezien, zegt de vader vol triomf, terwijl hij gas geeft, gij zult uw theorieën eens moeten wijzigen voordat ge weer eigenwijze praatjes komt verkopen. Nu hebt ge het met uw eigen ogen ge zien, en zult ge niet meer kunnen zeggen dat het niet kan. Het is jammer dat die andere man met het weer-opzetten van zijn hoed eveneens gas gegeven heeft. Want nu klabatsen de twee wagens vol naastenliefde met een droge klap tegen elkander. En de moderne maatschappij die rondom waart vermaalt met een hooghartige grijns een kostbaar stuk antieke adeldom. J. L. De maatschappij Zeebad Scheveningen maakt bekend dat de zogenaamde Kurhaus concerten het volgende seizoen definitief doorgaan. In de loop van het volgend jaar zal men zich beraden over het al dan niet voortzetten hiervan in 1953. Ondanks dit besluit blijft de maatschap pij Zeebad de opvatting toegedaan dat niet alleen de exploitatie van de Kurzaal, maar ook het gehele Nederlandse muziekleven slechts door radicale middelen men denkt hierbij in de eerste plaats aan de in voering van een gereglementeerd hazard spel in stand kan worden gehouden. Men heeft echter nog één keer het offer van een groot exploitatieverlies willen brengen, ten dele in het bewustzijn van een- grote ver antwoordelijkheid. maar ook op grond van de verwachting dat de steeds groeiende verwarring op het gebied van de al of niet toelaatbaarheid van zogenaamde speelclubs binnen afzienbare tijd tot een wetswijzi ging zal moeten leiden. Zou de gewenste concessie er komen dan is een gezonde fi nanciële basis voor het concertleven ge waarborgd. De concerten zullen worden ge geven door het Residentie-Orkest. De oud-gouverneur-generaal van Neder- lands-Indië, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, Kamerheer in buitengewone dienst van H. M. de Koningin, is benoemd tot grootofficier van Hare Majesteit.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5