Benelux-bezwaren tegen Europees leger gehandhaafd Weerbericht I OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Thermometer Minister Stikker stemt in met conclusies in rapport-Van Eysinga D Plan van de Gaulle Churchill reisvaardig Plancongres van de Partij van de Arbeid Geen compromis te Parijs „Benelux is mislukt" Auto bij Hedel verongelukt Nog geen vooruitgang in Panmoendjom Hollandse tanker met motorschade in orkaan Bijzondere Raad van Cassatie opgeheven Het woord is aan. Voor de Stille Armen Het plan-Marshall eindigt deze week Poging tot overval op kazerne te Priok Nederlandse fabrieken aan de Goudkust HET BUITENLANDS BELEID In Europese federale gemeenschappen zal vooralsnog sprake moeten zijn van een sterk confederaal element Ruim 3300 zaken behandeld JAARGANG NO 146 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie. Hoofd- jedactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 29 DECEMBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 305 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman precies E HAARLEMSE lenings-thermometer op het Plein staat op 14 graden, om te zijn en niets aan de bedachtzaam- •tijgende temperatuur van de burgerzin te- tort te doen: op 14.1. Tien nieuwe huizen vormen één graad op dit instrument: als het .;jn toppunt zou bereiken zou het, evenals ■g huiselijke warmtemeter onder de C van Celsius, op 50 graden moeten komen. Dat sare niet uit te houden als kamertempe ratuur, maar dit stads-geval staat buiten, jn buiten zouden die vijfhonderd huizen Jrioeten verrijzen, waarnaar gestreefd wordt. Van 141 is men pas verzekerd; de burgerzin laat zich nog niet warm genoeg aanzien. Er is evenwel tijd genoeg, want inschrijving op de lening staat open tot *10 Januari. In die twee weken zal er stevig voor ge- erkt moeten worden. Het is ongetwijfeld een goed besluit van Burgemeester en Wethouders om er zelf op uit te trekken en dus het mondeling overredend woord te doen gelden. Het zal zijn uitwerking als extra-aansporing niet missen. Weliswaar hebben velen reeds ingetekend op de lening, zonder op het persoonlijk bezoek der stede lijke Overheid te wachten en ongetwijfeld zullen nog tal van anderen hetzelfde doen, uiaar er zijn gevallen, en soms juist be langrijke, waarin bij zulke actie het ge sprek de doorslag geeft. B. en W. zullen maar een beperkt aantal adressen kunnen bezoeken. Het college telt slechts zes leden en zij hebben meer te doen dan op burgerzin-expeditie te gaan. 9ok wil het ons voorkomen ofschoon wij het nauwkeurige plan-van-actie niet jennen en het misschien nog niet geheel is dat zelfs de meest potentiële inschrijver niet moet verwachten, het vol ledige college (in twee auto's, met een motorbrigade van de politie voorop) op visite te krijgen. Het zal zich wel in één-, hoogstens tweetallen moeten splitsen.Mocht het in sterkte tekort schieten, dan zou het wellicht door toevoeging van zijn best- bespraakte ambtenaren zijn actie-radius kunnen uitbreiden. Daarbij zou het zich niet tot een keuze op het Stadhuis hoeven te bepalen. Beschikt het onderwijs vooral niet over een keur van welbespraakten? Het heeft bovendien juist Kerstvacantie. Deze vrolijke woorden dienen ter inlei ding voor een nieuwe aansporing dezer zijds die evenals de eerste, toen de lening werd aangekondigd, daarom niet minder ernstig bedoeld is. Want het betreft een zeer ernstige zaak. Het welslagen van deze lening is voor Haarlem van het grootste belang. Wie eraan meedoet en zich daarbij een gering offer in rendement getroost hij krijgt immers vier procent rente op een kort-lopende lening, die immers na vijftien jaar moet worden afgelost zal bovendien de zekerheid verwerven dat hij ertoe heeft bijgedragen, anderen het geluk van een woning te bezorgen. In deze laatste dagen des jaars geven de feestdagen zoveel ge legenheid om de waarde van heri „thuis", van de goede intimiteit van het gezin, voor zichzelf te beseffen, dat men zonder grote inspanning der verbeeldingskracht begrij pen kan welk een grote vervulling men daarmee voor anderen brengen kan. Niet nodig, daarover uit te weiden. Is het nodig tot Oudejaarsavond en daar mee tot de nauwkeurigë vaststelling van het lijstje van goede voornemens voor het Nieuwe Jaar te wachten? Het lijkt niet zo. Men kan daarop vooruitlopen. Maar Haar lemmers, die nog met dit lijstje bezig zijn en die beleggen kunnen, zouden wij willen aansporen om inschrijven op de gemeente lening bovenaan te zetten en dan ook zodra het afscheid van 1951 is genomen ernaar te handelen. Dit is zeker in niet minder mate een goede daad van hulp vaardigheid en van sociaal begrip dan het bijdragen aan de Kerstinzameling, hetgeen onze lezers opnieuw in zo ruime mate hebben gedaan. De gemeente vraagt u slechts geld te leen. En ook dit wordt ge vraagd om het mogelijk te maken, het lot van medemensen te verbeteren. R. P. PARIJS, (Reuter). De Gaullisten heb ben in de Franse Nationale Vergadering een tweetal resoluties ingediend betreffen de een politieke confederatie van Europese staten met behoud van de nationale le gers. Het plan wil tegemoet komen aan de bezwaren van de Beneluxlanden en Enge land tegen een bovennationaal gezagsor gaan, zoals voorgesteld in het plan-Pleven. Volgens het plan zouden gelijktijdige refe rendums in Frankrijk, West-Duitsland, 'talië, de Beneluxlanden en mogelijk nog andere West-Europese landen moeten wor den gehouden, waarbij aan de kiezers zou moeten worden gevraagd of zij voor een Lropese statenbond zijn en voor een Euro- Pees parlement. De twee voornaamste punten waarop dit voorstel afwijkt van het bestaande plan voor een Europees leger zijn: De politieke eenheid moet voorafgaan san een herbewapening van Duitsland. De nationale legers moeten blijven be staan en in een gemeenschappelijk verde digingssysteem worden ingeschakeld. De eerste minister van de Goudkust heeft ®edegedeeld, dat tussen zijn regering en 05 N.V. Schokbeton in Nederland een overeenkomst is gesloten, waarbij de N.V. iyordt toegestaan aan de Goudkust vier fa- w'eken te bouwen voor de vervaardiging Va& alle mogelijke schokbetonproducten voor de bouw van huizen, scholen en zie- tenhuizen. Het gouvernement van de ydudkust verstrekt het benodigde kapi- 'Sal: 40 millioen gulden. De fabrieksgebouwen en de machines sullen in Nederland worden gemaakt en in ''iderdelen naar Afrika worden vervoerd. De directie van „Schokbeton" heeft deze yrededelingen bevestigd. Het ligt in de be deling vóór 20 Januari in Accra het defi- •itieve contract te tekenen. Kort daarop •remt de eerste minister van de Goudkust ,ar Nederland. De Goudkust, thans een ymonkolonie van Groot-Brittannië, heeft w?twee millioen inwoners. De zetel van aet bestuur is in Accra gevestigd. In een nota aan de Tweede Kamer heeft minister Stikker mededelingen gedaan over de voorgenomen wijzigingen van de Grondwet, welke een verandering en een aanvulling van de bepalingen betreffende de buitenlandse betrekkingen beogen. De commissie-Van Eysinga heeft hierover een rapport uitgebracht. Deze commissie is van oordeel, dat de volksvertegenwoordi ging ten aanzien van het buitenlands beleid een gelijk recht van controle en toezicht op de regering heeft als op elk ander terrein van het openbaar bestuur. Er zijn echter bepaalde omstandigheden, welke er toe leiden, dat het volgen van een in beginsel repressieve procedure tot moeilijkheden aanleiding geeft bij het voe ren van het buitenlands beleid. In het bij zonder zal zulks gelden ten aanzien van het vaststellen van de internationale wet geving in de vorm van internationale over eenkomsten. Het standpunt der commis sie, dat de minister deelt, is dat de con trole van de Staten-Generaal in deze niet moet leiden tot een practisch mede-rege ren. Naar het oordeel der commissie is uiteindelijk de regering, wat betreft het vaststellen van de verdragsinhoud, het ver antwoordelijke orgaan en derhalve dient te dezer zake de laatste beslissing bij de regering te blijven. Coördinatie van het buitenlands beleid De grote uitbreiding, welke de bespre king op internationaal terrein heeft onder gaan, maakt het bepalen van een eenvor mig centraal gevoerd buitenlands beleid tot een steeds ingewikkelder vraagstuk, vooral ook omdat het algemene economi sche beleid evenzeer onsplitsbaar is. Het is begrijpelijk dat vrijwel geen daad van buitenlands beleid kan worden verricht zonder dat andere departementen van al gemeen bestuur daarbij betrokken worden. Evenwel zal het departement van buiten landse zaken een centrale positie moeten blijven innemen, met inachtneming van de bijzondere positie van de minister van Economische Zaken voor wat betreft de coördinatie van het handelspolitieke be leid. Uiteraard zullen belangrijke beslis singen van buitenlands beleid door de ministerraad moeten worden genomen ter bevordering van de eenheid van het be leid. De minister van Buitenlandse Zaken zal echter de eerst aangewezen uitvoerder van het buitenlands beleid van Nederland moeten blijven. Kamerleden in regeringsdelegaties. Over het opnemen van leden der Staten- Generaal in regeringsdelegaties zegt mi nister Stikker dat hij hierover nog geen definitief oordeel kan hebben. Hij acht het met de commissie-Van Eysinga van belang dat Kamerleden in regeringsdelegaties in beginsel niet het parlement of een bepaalde politieke partij vertegenwoordigen, maai de regering. Ook meent hij, dat het op nemen van Kamerleden speciaal aanbeve ling verdient wanneer het betreft confe renties waar vraagstukken van algemeen politieke betekenis ter sprake komen. Internationale organen met wetgevende bevoegdheid De commissie-Van Eysinga heeft zeer belangwekkende beschouwingen gewijd aan de vraag, op welke wijze de invloed van de Staten-Generaal op de werkzaam heden der internationale organen met wet gevende bevoegdheid zou kunnen worden uitgebreid. De commissie ziet in federatie vorming de mogelijkheid om gedeelten van internationaal beleid op betere wijze dan tot dusverre te behartigen. De commissie-Van Eysinga is van oor deel, dat in alle Europese federale ge meenschappen vooralsnog sprake zal moe ten zijn van een sterk confederaal element. De nationale gemeenschappen in Europa zijn zeer hecht en de Europese cultuur heeft zich gespecialiseera en verfijnd in de nationale culturen. Men kan dankbaar zijn, dat er daarbij en daarin toch ook sprake kan zijn van een Europese cultuur, die voor een gezamenlijk handelen van een Europese gemeenschap als historische basis kan dienen. Daarenboven heeft de histori sche ontwikkeling de structuren econo misch, sociaal en cultureel in en van de verschillende landen van Europa zozeer doen uiteenlopen, dat een federaal gezag met een federaal-parlementaire controle, waarin deze verschillen zouden worden miskend, onaanvaardbaar en onmogelijk zouden zijn. Volgens de commissie heeft federatievorming slechts zin voorzover de betrokken belangen nationaal niet meer, of minder goed kunnen worden gediend. De minister kan zich geheel bij deze be schouwing aansluiten. Voorlichting van de Staten-Generaal De minister heeft er van kennis genomen, dat de commissie-Van Eysinga een goede en zo volledig mogelijke voorlichting van de Staten-Generaal heeft bepleit. Hij over weegt dan ook te zijnen departemente zo danige maatregelen te treffen, dat die voorlichting, waar mogelijk, kan worden verbeterd. De minister verklaart zich gaarne be reid, voor zover enigszins mogelijk, na het tot stand komen van bepaalde belangrijke regelingen of afloop van conferenties aan de Staten-Generaal daaromtrent mede delingen te doen. Geldt het inlichtingen van vertrouwelijke aard, dan zal in het al gemeen de commissie voor Buitenlandse Zaken het meest geschikte orgaan zijn. Hoewel de „Queen Mary", waarmee Churchill naar Amerika zal reizen, door het slechte weer op de thuisreis uit New York vertraging heeft gehad, zal het schip waarschijnlijk toch volgens dienstregeling Zondagmorgen uit Southampton naar New York vertrekken. In Londen is bekend gemaakt, dat zich onder de 35 personen, die Churchill zullen vergezellen,' de chef van de imperiale ge nerale staf, veldmaarschalk Sir William Slim, en de minister van Marine, admi raal Sir Rhoderick McGrigor, bevinden. Hieruit leidt men af, dat de Defensie en Atlantisch pact punten van bespreking zul len zijn. Voorts wordt Churchill vergezeld dooi de minister van Buitenlandse Zaken, Eden en de minister voor betrekkingen met het Gemenebest, Lord Ismay. Verwacht wordt, dat Churchill Vrijdag morgen vier Januari in New York zal aan komen, vanwaar hij per vliegtuig direct naar Washington zal vliegen. Dezelfde avond zal hij zijn besprekingen met pre sident Truman beginnen. Nadat Vrijdagmorgen op het tweedaags congres van de Partij van de Arbeid ter bespreking van het nieuwe plan „De weg naar vrijheid" ir. H. Vos zijn rede had uit gesproken, werd het woord gevoerd door de heer J. M. den Uyl over het onderwerp „De maatschappelijke orde in het socialis tisch perspectief". Hij zeide onder meer dat macht zonder controle, machtsuitoefe ning zonder verantwoordingsplicht regel recht voert tot machtsmisbruik. Voor elk van deze vormen van machtsopeenhoping zijn daarom in het plan contrölemethoden ontwikkeld. Bij deze controle is aan de pu bliekrechtelijke lichamen een belangrijke taak toegekend. „De medezeggenschapsge- dachte mag niet zoals na wereldoorlog nummer één levenloos op het strand ach terblijven, nu de progressieve vloedgolf, die de oorlog bracht, reeds is vervangen door de eb der reactie." De heer Den Uyl meende voorts dat de controle op de over heidsbedrijven anders en beter moet wor den georganiseerd dan thans het geval is. Omzetting van deze bedrijven in een rechtsvorm als bijvoorbeeld een naamloze vennootschap met een permanente raad van toezicht, zou daartoe noodzakelijk zijn. In de middagbijeenkomst van het con gres tevens slot van de eerste dag hield de heer J. G. Suurhoff een rede over het onderwerp „Op weg naar bestaans zekerheid". Hij betoogde onder meer dat bij ordening en leiding van het sociaal- economisch leven bemoeiing van de staat en zijn organen onmisbaar is. Het plan toont geen voorkeur voor directe, noch voor indirecte controle. Het wenst slechts doeltreffend ingrijpen, waar de z.g. vrije economie duidelijk tekort schiet om het algemeen welzijn tot zijn recht te doen komen. Het streven naar grotere be staanszekerheid omvat in de eerste plaats de zekerheid, een arbeidsplaats te kunnen vinden, in de tweede plaats de zekerheid voor de verrichte arbeid een redelijke be loning te ontvangen en in de derde plaats de zekerheid zo goed mogelijk tegen on heilen die het leven van individu of ge meenschap in gevaar brengen, beschermd te zijn. De heer Suurhoff besloot: „Meer be staanszekerheid is voor ons niet het een en het al. De levensstijl van een volk, de onderlinge menselijke waardering, de menselijke verhoudingen in het bedrijf worden er niet of nauwelijks door geraakt. Maar de zekerheid, dat in een wereld vol politieke dreiging, het menselijk-mogelijke wordt gedaan om de „gewone man" althans de dreiging van brodeloosheid te besparen en zijn kinderen een kans op wat eenvou dig mensengeluk te geven, zou een enorme stap voorwaarts betekenen. PARIJS (Reuter). De conferentie over een Europees leger is Vrijdag te Parijs voortgezet. Het voornaamste probleem bij de besprekingen is het verzet van de Bene- lux-landen tegen het plan van Frankrijk, West-Duitsland en Italië voor een boven nationaal gezagsorgaan en een gemeen schappelijke begroting. Aan de ochtend zitting namen behalve de ministers van Buitenlandse Zaken, ook de ministers van Financiën der zes landen deel. Op deze bijeenkomst is gesproken over begrotingskwesties. Vrijdagmiddag kwa men militaire zaken ter sprake. Men ver wacht, dat de besprekingen vandaag zullen eindigen. Volgens de Italiaanse premier De Gas- peri eindigden de ochtendbesprekingen zonder dat men tot dvereenstemming was gekomen. Het standpunt van de Benelux-landen werd door de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, in de vorm van een voorstel verdedigd. Dit voorstel voorziet alleen in een gemeen schappelijke begroting voor de gelden, die nodig zijn voor administratieve doeleinden. Frankrijk, Italië en West-Duitsland willen daarentegen dat de gemeenschappelijke be groting het geheel van de nationale bij dragen omvat. De ministers van Financiën kwamen later op de dag afzonderlijk bijeen, terwijl de ministers van Buitenlandse Zaken de mili taire aspecten van het vraagstuk behandel den. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken zei na afloop dat uit de be sprekingen een neiging ten gunste van een gemeenschappelijke begroting bleek. Een lid van de Duitse delegatie zei te hopen, dat een compromis zal worden be- De haven van Casablanca, die op het ogenblik 7,3 millioen ton per jaar te verwerken heeft, is te klein geworden. Zij zal nu aanzienlijk vergroot en gemoderniseerd worden. Tevens zullen enkele woonwijken vernieuwd worden. Eén van de wijken die tot verdwijnen gedoemd'is. De naam van deze wijk is Ben M'Sik. reikt, doch het was volgens hem nog te vroeg om te zeggen, wat voor een compro mis het zou zijn. De Franse minister van Defensie, Bi- dault, verklaarde Vrijdagavond: „"Wij ma ken met wijze bedachtzaamheid vorderin gen." Na afloop van de vergadering van Vrij dag van de ministers van Financiën was het duidelijk, dat er geen compromis is ge vonden dat de Beneluxlanden bevredigt. De Franse minister van Financiën René Mayer zei na de v'ergadering tot verslaggevers: „De standpunten der delegaties zijn vol komen duidelijk, maar zij komen niet met elkaar overeen." Radiotoespraak van E. W. P. van Dam van ïsselt De heer E. W. P. van Dam van Isselt, nationaal secretaris van het Comité Bene lux, heeft Vrijdagavond voor de VPRO- microfoon een toespraak gehouden, waarin hij zei dat 1951 niet de ondertekening van het Benelux-verdrag heeft gebracht. Er werd een stapje verder gezet op de weg naar de eenmaking der accijnzen, er werden gemeenschappelijke handelsver dragen voorbereid, hier en daar werden een Belgische en Nedeidandse douanepost samengevoegd. Nederland, België en Luxemburg traden gezamenlijk op bij de tariefbesprekingen in Torquay en ook bij de internationale besprekingen te Parijs, Washington en te Rome bij de conferentie over een Europees leger. Ook op sociaal gebied is er wat bereikt, maar het bleef bij details. AHes bij elkaar kan men echter volgens de heer Van Dam aan het einde van 1951 zeggen: Benelux is mislukt. Terwijl de regeringen faalden, heeft, zo zei hij, het particulier initiatief wel veel bereikt op het gebied van de samenwer king. De vakverenigingen zochten contact, de werkgeversorganisaties plegen geregeld overleg, industrie en handel kwamen tot nauwe samenwerking voor zover dit niet door allerlei overheidsbepalingen werd be lemmerd en vooral ook op cultureel, toe ristisch en sportgebied werden de contac ten veelvuldiger. Onderdirecteur van Philips en zyn echtgenote omgekomen Tussen Hedel en Zaltbommel is Vrijdag avond een personenauto met grote snelheid tegen een stilstaande vrachtauto gebotst. De vijfenvijftigjarige bestuurder, de heer J. C. de Vries, lid van de raad van beheer van de Philips Gloeilampenfabrieken NV, en zijn echtgenote kwamen om het leven. De heer De Vries kwam in 1922 in dienst van Philips op de afdeling financiën. In 1937 kreeg hij de leiding van de afdeling financiën en boekhouding, in 1939 werd hij onder-directeur en in 1946 lid van de raad van beheer. PANDMOENDJOM, (Reuter). Volgens brigade-generaal William Nuckols zijn bij de besprekingen te Panmoendjom heden ochtend geen vorderingen gemaakt. De on derhandelaars zouden hedenmiddag weer bijeenkomen. De Noordelijken gaven te kennen, dat zij gegevens verzamelen over de ongeveer 50.000 gevangenen, waarover wij inlichtingen gevraagd hebben, aldus verklaarde generaal Nuckols. Volgens Noordelijke journalisten te Pan moendjom zou de Noordelijke delegatie alle door de UNO gevraagd détails over de omstandigheden, waarin geallieerde krijgs gevangenen door geallieerde bombarde menten of door ziekten om het leven zou den zijn gekomen, bezitten. De bewijsstuk ken zouden bestaan uit overlijdensacten en getuigenverklaringen van krijgsgevan genen, die hun kameraden hadden zien sterven. De journalisten menen, dat de Noordelij ke afgevaardigden deze bijzonderheden slechts in ruil voor de door hun gevraagde inlichtingen over het lot van 44.000 Noor delijke krijgsgevangenen zouden overleg gen. Volgens een schatting van het Ameri kaanse achtste leger bedroegen de verlie zen van de Noordelijken op 24 December 1.515.688 man, namelijk 692.357 Noord- Koreanen en 823.331 Chinezen. In Washington is meegedeeld, dat begin December de geallieerde verliezen 109.459 man bedroegen. In dit cijfer waren niet de 212.544 verliezen begrepen, die tot Juni van dit jaar waren geleden door de Zuid- Koreanen. De onderhandelaars der verbondenen boden aan hun eis tot inspectie van de lucht uit tijdens een wapenstilstand te la ten vallen, indien de Noordelijken hun eis tot toelating van herstel der vliegvelden zouden intrekken. Een woordvoerder der verbondenen zeide tegenover correspondenten: „Deze conces sie is een laatste poging tot een compro mis". De afgevaardigden der verbondenen ver klaarden tijdens de besprekingen: „Van dit ogenblik af hebben wij niets meer voor te stellen". De teertanker „Gemma" van een teer- bedrijf in Uithoorn, die gisteren reeds in moeilijkheden verkeerde, heeft opnieuw noodseinen uitgezonden. Het schip bevindt zich met machineschade op 10 mijl ten Oosten van San Sebastian, ongeveer 2'/» mijl uit de kust, in een Noord-Noordwest orkaan. Er is geen hulp in de buurt en de kapitein seinde hedenmorgen om 8.35 Nederlandse tijd te verwachten, dat het schip over ongeveer een uur op de rotsen zou worden geslagen. Hij vroeg zeer drin gend om assistentie. Storm in ons land verwacht Het stormweer van de laatste dagen be reikte Vrijdagmiddag in het zeegebied ten Zuidwesten van Ierland een nieuw hoogte punt. Ten Westen van Ierland verscheen weer een nieuwe en eveneens zeer actieve depressie, die een dag tevoren nog ten Zuiden van New-Foundland lag. Uit de waarnemingen van schepen, die zich ten Zuiden van de depressiekern bevonden, bleek, dat er gemiddelde windsnelheden van ongeveer 100 km. per uur voorkwa men. 's Middags om vier uur bereikte dit stormveld de Zuidwestpunt van Engeland waar zich windstoten van meer dan 150 km. per uur voordeden. Omdat dit storm veld zich snel naar het Oosten uitbreidde, werd verwacht dat ook in ons land de wind tot storm zou aanwakkeren. Men ver moedde evenwel dat de hevigste stormen ten Zuiden van ons land over België en Noord-Frankrijk naar het Oosten zouden trekken. Schoener gekapseisd Het Engelse schip „Birch" seinde Vrij dagmiddag, dat in zijn nabijheid een schoe ner was gekapseisd. De „Birch" heeft de opvarenden aan boord genomen. Een ander Engels schip, de „Sherborne", begaf zich op weg naar het Amerikaanse stoomschip „Flying Enterprise", dat op ongeveer 750 kilometer ten Westen van Landsend noodseinen uitzond. De kapitein van dit schip meldde tevoren, dat zijn schip dertig graden slagzij naar bakboord maak te en maar nauwelijks drijvende was te houden. De „Flying Enterprise" had naar voorts werd medegedeeld tien passagiers aan boord. In het gebouw van de Hoge Raad te 's Gravenhage is hedenmorgen de laatste zitting van de Bijzondere Raad van Cassa tie gehouden. Deze hoogste beroepsinstan tie in de bijzondere rechtspleging werd in October 1945 ingesteld. In de ruim zes jaar van zijn bestaan wer den door de Bijzondere Raad van Cassatie 3306 zaken behandeld. In 1192 gevallen werden straffen, die in eerste instantie waren opgelegd, gehandhaafd. In 298 ge vallen werd de opgelegde straf verhoogd en in 1156 gevallen verlaagd. Van de in eerste aanleg opgelegde doodstraffen wer den 96 gehandhaafd en 97 veranderd in gevangenisstraf. In zeven gevallen legde de raad, met vernietiging van een door de eerste rechter opgelegde straf, zelf de dood straf op. Van de 103 aldus in kracht van gewijsde gegane veroordelingen tot de doodstraf werden 38 geëxecuteerd. De president van de Bijzondere Raad van Cassatie, mr. H. Haga, hield een rede, waarin hij onder meer zei, dat het thans geëindigde werk van de raad zijn oorzaak vond in een der grootste rampen welke de wereld hebben getroffen. Hij hoopte, dat het niet zal behoeven te worden herhaald. Mr. Haga besloot zijn rede met dank te zeggen aan de leden van de raad zowel als van die van het parket en de griffie, voor het werk dat zij gedurende ruim vijf jaren hadden verricht. William Morrow: Teleurstellingen moeten gecre meerd worden, niet gebalsemd. Slotverantwoording A B f2.50; Spaarpot Bob en Wim ƒ2,—; Tonney ƒ2.50; A. J. d. W. ƒ2,50; W. L. 1,50; G J. S. 25,—; J. M. S.—z. M. fjo,—; „Comité-42" ƒ22.25; M. K.-M. ƒ0,-; F 1W. ƒ5.—- J. d. G. ƒ5,—; A. S. T.—W. ƒ2,00; Drs. P. C.'h. f2,50; J. h. L. ƒ1,50; J. B. R. ƒ1,—; M. d. V. 1,-. Dagtotaal 106,75. In het geheel is bij ons blad binnengeko men 12.811,04. Bij het Comité zijn nog de navolgen_d_e giften binnengekomen: Persl. Fa. J. 27,55; H. O. Zn. ƒ5,—; N. W. ƒ10,—; N. v. d. W. 3.—: B. W. L. 10,—; Jhr. J. v. R. V. 10,—. Ook zijn door het Comité ontvangen 2 paar nieuwe damesschoenen van Zr. Sp. Bij de Twentsche Bank ingekomen: H. C. 10.—; J. A. B. Zn. 10,—; W. K. 25,—; N. V. H. 5,—; Fa. L. 10,—; Gebr. K. 2,50; N. 10,—; Coöp. V. V. H. 10,—; M. inr. de S. ƒ10,—; H. A. fabr. N. V, ƒ25,—; Wed. G. O. Pzn 100.—; J. de J. 1,—; N. V. C. 10,—; N V. de E. 2,50; N. Z. H. V. ƒ25,— N. N. ƒ200,—: W. v. D. ƒ5,—; N. N. ƒ10,—; Mej. A. M. F. 100,—. PARIJS, (Reuter). Het plan-Marshall, volgens welks steunregeling meer dan 12 milliard dollars sedert 1947 zijn besteed voor de bevordering var. de Europese in dustriële productie, loopt aan het eind van deze week af, zes maanden voer de oor spronkelijk door het Amerikaanse Congres vastgestelde datum. Het bureau voor de wederzijdse veiligheid (MSA) wordt de opvolger van de ECA, die voor de uitvoe ring van het plan-Marshall heeft gezorgd.. Dit betekent een verlegging van het accent van het hulpverleningsprogramma van zuiver economische hulp naar militaire en economische. De zelfde leidende functio narissen zullen in dezelfde bureaux van het hoofdkwartier te Parijs zetelen en bij de missies in elk der onder het plan val lende landen. Het werk van de organisatie voor Europese Economische Samenwerking (OEES), welke door de met dollars ge steunde landen werd gesticht, teneinde de herstelpogingen te coördineren, zal na deze wijziging ongehinderd kunnen worden voortgezet. Sedert de Amerikaanse soldaat-staats man George C. Marshall het initiatief nam voor het plan, dat in 1947 zijn naam zou dragen, is de Europese industriële produc tie gestegen tot 41 procent boven het voor oorlogse peil. Sedert 1947 kwamen de vol gende productiestijgingen voor: De staal- productie is bijna verdubbeld, de kolen- productie met 31 procent, de cementpro ductie met 90 procent en de voedselproduc tie met 24 procent en deze laatste is thans groter dan voor de oorlog. Ongeveer 90 procent van de ontvangen dollars werd besteed voor industrieel en agrarisch herstel. Verder werden 800 mil lioen dollar betaald aan vrachtprijzen voor het Oceaanvervoer van goederen naar Europa en 450 millioen dollar voor het op gang brengen van de Europese betalings unie. Zeer grote bedragen zijn besteed aan 27 grote electrieiteitsprojecten en aan 32 industriële concerns voor de vergroting van de Europese ijzer- en staalproductie. De productie der olieraffinaderijen is ver groot, evenals die van katoenen garen. DJAKARTA (Aneta) Een bende, voor het merendeel bestaande uit bewa pende personen, heeft Vrijdagavond een poging gedaan tot een overval op de kazerne van de mobiele brigade te Tandjong Priok. In verband met de daarop volgende vei ligheidsactie werd Priok van het vei-keer afgesloten. De bezoekers van de jachtclub in de haven van Priok kregen de mede deling, dat zij het gebouw niet konden ver laten. Van de zijde van het havencommando vernam Aneta, dat de aanvéllers waar schijnlijk bendeleden waren, die bij zuive ringsacties in West-Java naar de kust wa ren gedreven. Vermoed wordt, dat zij in de omgeving van Priok met een prauw aan land gingen. Omstreeks negen uur ontdekte een lid van de mobiele brigade, dat zich drie indringers reeds binnen de omraste ring bevonden. .Direct daarop werd op dit lid geschoten. Hij beantwoordde het vuur, waarop gedurende ongeveer drie kwartier vuur gewisseld werd tussen de bende en de leden van de kazerne. In de loop van de avond werd een bendelid gevangen ge nomen, die een rode doek bleek te dragen. De actie duurt nog voort. KOLDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Vannacht over het algemeen weinig bewolking en zwakke wind. Tempera tuur op vele plaatsen dalend tot enkele graden beneden het vriespunt en plaatselijk nevel of mist Morgen over dag weer toenemende bewolking en lijdelijk regen. Krachtige en langs de kust tot hard toenemende Zuidelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 30 December Zon op 8.48 uur, onder 16-36 uur. Maan op 10.41 uur, onder 19.13 uur. 31 December Zon op 8.48 uur, onder 16.37 uur. Maan op 11.02 uur, onder 20.46 uur. Hoog en laag water in IJniuiden Zaterdag 29 December Hoog water: 3.57 en 16-15 uur. Laag water: 12 uur. Zondag 30 December Hoog water: 4.48 en 17.08 uur. Laag water: 0.26 en 12.53 uur. Maandag 31 December Hoog water: 5.40 en 18.00 uur. Laag water: 1.18 en 13.43 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 9