Egyptische socialistenleider kondigt een gewelddadige actie aan De Engelsen stelden olie-blokkade in Churchill zal nieuwe versoberingen invoeren Slechts overeenstemming over halve bufferzone in Korea Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bij ons Eerste atoomproef met troepen in de frontlinie Materieelpark N.S. breidt zich uit „Import" van arbeiders? Brandmerk Vakverenigingen zullen met de regering samenwerken Doden in Marokko Het woord is aan. Ketelontploffing in aardappelmeelfabriek Kanaal-moeilUhheden Oostelijke olie? Nederlandse delegatie naar V.N. gewijzigd Verkiezingen en demonstraties Twee weggelopen meisjes teruggevonden Geen verliezen aan manschappen Griekse regering geaccepteerd Prinses Elizabeth eerde George Washington Ook Amsterdam gegadigde voor Academisch Instituut Vijf van de arbeiders in ziekenhuizen opgenomen V erkiezings voorspelling van het N.I.P.O. g6e JAARGANG NO 99 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 98, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 2 NOVEMBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 263 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal ƒ5.20, franco per post ƒ5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE PAS GEHOUDEN Engelse parle mentsverkiezingen zullen er menigeen aan herinnerd hebben, dat wij over zeven maanden in Juni 1952 ook weer ter nembus moeten trekken. En het N.I.P.O., ijet Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie, heeft daar ook aan gedacht. Het is zejfS al begonnen met zijn verkiezings enquêtes. Het deelt ons mede, dat als op dit ogenblik een Tweede Kamer gekozen moest worden de uitslag volgens zijn pei- :ing (bij een „doorsnede" van het Neder landse volk) zou zijn: K.V.P. 33 P.v.d.A. ïi%, A.R. 12 C.H.U. 10 «Vo, V.V.D. 8 CP.N. 6 St. Ger. en andere partijen 2 */o. get haalt daarbij het resultaat (eveneens in percentages van de stemmentotalen) van de Statenverkiezingen op 25 April 1950 op, met de voorspellingen erbij die het toen Üedaan had. Die benaderden de uitkomst inderdaad zeer dicht. De uitkomst was: K.V.P. 31.6 P.v.d.A. 25.7 Vo, A.R. 12.4 C.H.U. 10.5 V.V.D. 8.5 C.P.N. 6.8 St. Ger. en andere partijen 4.5 */o. Ge ziet het: de verschillen met de nu gehouden enquête zijn nietig. Als wij de laatst ge houden Kamerverkiezing erbij haalden zou den de verschillen ook nietig blijken te zijn. Vele mensen zijn daar zozeer aan gewend, dat zij het misschien een heel geval vinden dat de K.V.P., die in April 1950 31.6 #/o van de stemmen haalde, nu op 33 wordt ge taxeerd en dat de „post" Staatkundig Ge reformeerden en andere partijen van 4.5 tot 2 Vo zakt. Maar de voorspelling van het N.I.P.O. duidt er kennelijk op dat de heer Weiter, als Katholiek dissident éénling in de Kamer, niet herkozen zou worden en dat een aanmerkelijk deel van zijn vroegere kiezers nu weer de K.V.P. zou stemmen. Net als vroeger. De communisten zouden twee Kamerzetels verliezen en dat is eigen lijk het hoofdpunt in het hele geval. Be studering van de verschillen-in-decirnalen heeft geen zin, te minder omdat het opinie onderzoek voor zulk onderscheid met een definitieve uitslag zelf niet kan instaan. Op zijn best voorspellend is toch nooit zo nauwkeurig. Het laat ons weten dat het meer enquêtes zal houden eer wij naar dat schoollokaal moeten wandelen. Een opwindend vooruit zicht bieden zij niet. Evenmin als de ver kiezing zelf die biedt. Als u een wedden schap zoudt willen aangaan dat de K.V.P., de P.v.d.A., de A.R., de C.H.U. en de V.V.D. (daarbij voor het gemak nog maar reke nend met een Kamer van honderd leden) geen van alle meer verandering zouden ondergaan dan verlies of winst van één zetel zou het u grote moeite kosten, iemand te vinden die bereid zou zijn „tegen te houden". Men is er bij voorbaat van over tuigd dat de zaak bij het oude zal blijven en dat de verschilletjes, die zich zullen voordoen, eigenlijk alleen voor liefhebbers van cijfers en statistiek interessant zullen zijn. Verheugend is dat niet. Wij zijn eraan gewend geraakt sinds (ruim dertig jaar geleden) evenredige vertegenwoordiging werd ingevoerd, maar het betekent ver starring. Die is niet gezond; zij heeft een van de belangrijke werkingen van de par lementaire democratie uitgeschakeld: de afwisseling in bewind. Ook de beweging in een partijen-indeling, waarvan velen er kennen dat zij niet meer overeenkomt met de lijnen der werkelijke politieke tegenstel lingen in het Nederlandse volk. Toen de Engelse resultaten bekend wer den moet menige Hollandse lezer zich er over verbaasd hebben dat (evenals bij vorige gelegenheden) de verschillen in stemmen niet klopten met de verschillen in zetels. De Conservatieven behaalden in totaal wat minder stemmen dan Labour, maar de zetel-meeixierheid in het Lager huis, En de vorige maal was het net anders om. Rekenkundig beschouwd is dat mis. Het districten-stelsel en meester Bartjes hebben het altijd slecht met elkaar kunnen vinden. Evenredige vertegenwoordiging en meester Bartjes zijn daarentegen innig aan elkaar verknocht. Maar de wezenlijke voor delen van het districten-stelsel zijn zo groot, dat de Engelsen na de practische er varingen, die op het vasteland met even redige vertegenwoordiging werden opge daan, zorgvuldig aan hun Bartjes-verloo- chenend stelsel zijn blijven vasthouden. Ook hebben velen, tot zelfs Labour-mannen toe, gezegd toen het Huis „om" was: het is wel goed dat er weer eens verandering komt. Bij ons is die alleen mogelijk doordat nieuwe partijen-combinaties worden ge vormd. Bij ons zijn de mannen met de goede plaatsen op de candidatenlijsten stee vast verzekerd van hun zetel. Het zou beter voor henzelf en voor ons allen zijn als die zetel iedere vier jaar in het geding werd gebracht, als zij zich steeds in hun politieke taak bewust waren van het feit, dat de volkswil binnenkort hun mandaat zou kunnen beëindigen. Op deze dingen heb ik nog eens de aan dacht willen vestigen. Men zal wellicht zeggen: maar wij kunnen toch niet terug naar het districten-stelsel? Dat is eerder betoogd. Maar waarom eigenlijk niet, als het toch beter is? R. P. De Nederlandse Spoorwegen hebben in ''948 aan de Nedei-landse industrie opdracht gegeven' tot het bouwen van een grote serie electrische; stroomlijntreinstellen, ter aan vulling van het tijdens de oorlog deerlijk gehavende materieelpark. Deze order om vatte 65 electrische treinen van vier rij tuigen, 79 electrische treinen van twee rij tuigen en dertien tussenrijtuigen. Tot nu t°e zijn hiervan 62 vierwagentreinen en 27 'Weewagentreinen afgeleverd, de tussenrij tuigen zijn alle gereed gekomen. De N.S. verwachten nog drie vierwagentreinen en tweewagentreinen in Augustus 1952 in uienst te kunnen hebben. Voorts rijden 43 •an de bestelde 95 electrische locomotieven feeds op het geëlectrificeerde net. Hiervan fijn tien locomotieven van Zwitserse ori gine en 33 Franse locomotieven. De eerste van een serie van 25 zes-assige electrische locomotieven van Amerikaans ontwerp, e hier worden gebouwd, is dezer dagen gereed gekomen. De voorzitter van de Egyptische socialis tische partij, Ahmed Hoessein, die kort ge leden uit de gevangenis is ontslagen, heeft in het socialistische blad „Het Nieuwe Volk" een oproep gepubliceerd, waarin hij zegt, dat „van nu af aan de Egyptische so cialisten met kogels, dolken en ontplofbare stoffen aan de zijde van het leger, de politie en de formaties vrijwilligers zullen striiden om de Britten uit het land te verjagen". Onmiddellijk na zijn vrijlating heeft Hoes sein een langdurig onderhoud gehad met de Egyptische minister van Binnenlandse Zaken. Vastgesteld kan worden, aldus A.F.P., dat het de regering is gelukt de beide werk zaamste groepen van de oppositie, de Mo hammedaanse Broederschap en de socia listen, voor zich te winnen. Het zijn vooral de jongeren van deze groepen, die zich aan een heftige anti-Britse propaganda wijden. Ook hebben zij zich bewapend en contro leren zij alle naar de kanaalzóne leidende wegen om te verhinderen, dat arbeiders en voorraden naar de zóne worden vervoerd. In het Engels gestelde vlugschriften zijn onder de Britse soldaten verspreid, waarin gezegd wordt: „Britse soldaten, welke glo rierijke daden volbrengt gij door op weer loze burgers te schieten. Gedenk „het oog om oog, tand om tand". Verlaat het land. u bent nu gewaarschuwd". De vlugschrif ten waren ondertekend door „de verdedi gers van de Islam". Volgens een Britse woordvoerder zijn Donderdag in totaal tien Egyptenaren, negen politiemannen en een burger wegens anti-Britse activiteit uit de kanaalzone ge zet. „Britse militaire politie bracht hen bui ten de zóne en deelde hun mede niet terug te komen", aldus de woordvoerder. Men acht het zeker, dat meer Egyptenaren zul len worden uitgewezen, doch Britse auto riteiten hebben verklaard, dat slechts na grondig onderzoek bevel tot uitgeleide zal worden gegeven. Bij Ismailia heeft Egyptische politie een menigte geholpen bij het omverwerpen van twee met flesjes Coca-Cola geladen vracht auto's. De menigte deed zich aan de drank te goed en gooide met de lege flesjes naar voorbijkomende Europeanen, aldus Reuter. In Fayid heeft een Britse woordvoerder Donderdag meegedeeld, dat de Britse vloot- strijdkrachten opnieuw over het kanaal zijn verdeeld om moeilijkheden door de staking der arbeiders het hoofd te kunnen bieden. In de afgelopen 24 uur waren door het personeel van de marine 20 Britse en 25 andere schepen in het kanaal gemeerd, al dus de woordvoerder. Volgens berichten werkt het nieuwe convooi-systeem bij dag bevredigend. Verwacht wordt, dat 'binnen enkele dagen nog slechts een kleine kern van trouwe Egyptische arbeiders over zal zijn. Dan zullen de Britse autoriteiten kunnen na gaan hoeveel geschoolde en ongeschoolde arbeiders mogelijk uit Engeland, de Soe dan, Malta, Cyprus en Mauritius naar Egypte overgebracht dienen te worden. Volgens regeringskringen in Caïro heeft de gouverneur van Port Said, Mahmoe Ghazaly Bei, op last van de minister van Binnenlandse Zaken, de leider van de bond van arbeiders in het Suezkanaal ontboden en hem gezegd, dat de haven- en andere arbeiders in de kanaalzóne hun boycott tot Britse oorlogsschepen en andere schepen die goederen voor de Britse troepen in de kanaalzóne vervoeren, dienen te beperken. In regeringskringen erkent men. dat iedere belangrijke belemmering van de vrije han delsvaart door het kanaal stellig interna tionale reacties tot gevolg zal hebben, die de regering op het ogenblik zorgvuldig vermijden wil, zo voegen waarnemers hier aan toe. De Egyptische minister van Binnenland se Zaken, Serag El Din Pasja, heeft ver klaard, dat de huidige spanning, die hij als zeer ernstig beschreef, zou blijven voortbestaan zolang de Britse troepen op Egyptisch grondgebied zouden blijven. In dien de Britse troepen zouden vertrekken zouden zich ruime mogelijkheden openen voor het regelen der toekomstige betrek kingen tussen Engeland en Egypte. De minister zeide voorts, dat zijn regering het afsnijden van het olievervoer uit de kanaalzóne ernstig opvatte. Een dergelijke maatregel heeft ernstige gevolgen voor de burgerbevolking, Egyptenaren zowel als Buitenlanders. Caïro, zo zeide hij, heeft slechts benzine voor enkele dagen. Een te kort aan olie en benzine zou tengevolge hebben, dat de verbindingen verbroken zouden worden en het bevloeiïngs- en af wateringsstelsel en de electriciteitsvoor- ziening in de war zouden lopen. Bovenal zouden de bakkerijen benadeeld worden. „De Engelsen vergissen zich als zij meen den op deze wijze druk op de regering en het volk van Egypte te kunnen uitoefe nen", aldus de minister. „Wanneer de bakkerijen niet voldoende brood meer zouden kunnen bakken en hierdoor zich ongeregeldheden zouden voordoen, zou dit tot een revolutie leiden. Communistische elementen zouden dan ongetwijfeld gebruik maken van de ver warring". De minister zeide tenslotte, dat hoewel het vertrouwen van Egypte in de UNO aanmerkelijk afgenomen was, Egypte nog steeds zijn verwachtingen bouwde op het handvest van de UNO. In Caïro heeft Donderdag een Egypti sche woordvoerder verklaard, dat vijf da gen geleden de Egyptische minister van Economische Zaken, Soliman Ghannam Pasja, de Roemeense zaakgelastigde, Geor- gescoe, heeft gepolst over de mogelijkheid van levering van Roemeense olie aan Egypte via Alexandrië. De Egyptische „waakzaamheids- en be- vrijdingsgroep" in de Egyptische pro vincie Sharkia heeft Donderdag mede gedeeld dat elke Egyptenaar, die wordt schuldig bevonden aan samenwerking met de Britse troepen in de kanaalzone, gegeseld zal worden en dat op zijn ge zicht in het openbaar met een rood gloeiend ijzer een merk zal worden ge drukt wegens „het bedrijven van hoog verraad". In het gehele gebied der zóne zijn pamfletten verspreid, waarin alle Egyptische leveranciers, handelaars en vrachtautobestuurders met deze „straf fen" worden bedreigd. „Verdachten zullen door een volksgerecht worden berecht", aldus heet het in deze pam fletten. Tengevolge van de benoeming van jhr. mr. H. F. L. K. van Vredenburch tot hoofd van de Nederlandse delegatie ter confe rentie inzake de organisatie van een Euro pese defensiegemeenschap, is een wijziging aangebracht in de Nederlandse delegatie naar de zesde algemene vergadering van de Verenigde Naties, welke op 6 November te Parijs zal bijeenkomen. De plaats van jhr. Van Vredenburch in de politieke commissie zal worden ingenomen door mr. J. M. A. H. Luns, ambassaderaad bij de permanente vertegenwoordiging van Ne derland bij de V. N. te New York. Voorts is als vertegenwoordigster van het Neder landse vrouwencomité aan de delegatie als deskundige toegevoegd mejuffrouw dr. A. de Waal, presidente van het R.K. Vrouwen dispuut. LONDEN, 1 November (Reuter). Vol gens goedingelichte kringen in Londen zal de nieuwe Britse regering het volk op nieuwe versobering voorbereiden. Verwacht wordt, dat de regering maatregelen zal be kendmaken, die zij denkt te nemen om een verder slechter worden van de Britse han delsbalans tegen te gaan. Donderdag heeft de minister van Finan ciën, Butler, in het kabinet verslag uitge bracht over de economische toestand. Hij zal het economische debat in het parle ment openen met een overzicht van de toe stand. Tevens zal hij zijn plannen om het normale evenwicht te herstellen uiteenzet ten. De economische politiek zal een be langrijk onderdeel vormen van de Troon rede, waarmede de volgende zitting van het parlement zal worden geopend. Het verbond van Engelse vakverenigin gen gaf Woensdag kennis van zijn voorne men om met de conservatieve regering op vriendschappelijke wijze samen te werken. Het is bekend, dat het nieuwe conserva tieve kabinet van het begin af aan met zeer ernstige economische moeilijkheden te kampen heeft. Uit arbeiderskringen zijn, om gelijke tred te houden met de stijging van de prijzen, wensen tot loonaanpassin- gen naar voren gebracht, die betrekking hebben op ongeveer drie millioen loon- trekkenden en waarmede een bedrag van ongeveer 200 millioen pond sterling ge moeid zal zijn. Men verwacht, dat de nieuwe minister van Financiën, Butler, onverwijld onderhandelingen met het ver bond van vakverenigingen zal gaan voe ren. De politiek van de regering zal er on getwijfeld uit bestaan, dat zij de arbeids organisaties tracht te bewegen tot een ge matigde houding en haar tevens voordelen aanbiedt, die gebonden zijn aan verhoging van de productiviteit in de vorm van pre mies, verhoging van de tarieven voor over uren enzovoort. De nieuwe minister van Arbeid, Sir Wal ter Monckton, ziet zich geplaatst voor een gebrek aan arbeidskrachten, dat de bewa pening en de productieverhoging ernstig in gevaar brengt. In de Engelse industrie zijn op het ogenblik ongeveer 140.000 arbeidsplaatsen onbezet. Premier Churchill zal in het begin van het volgende jaar een conferentie van pre miers van het Britse Gemenebest beleg gen. Het voornaamste punt van de agenda zou bestaan uit plannen voor de verdedi ging van het Midden-Oosten en voor de beveiliging van de bevoorradingswegen van het Gemenebest De nieuwe Britse minister voor de be trekkingen van het gemenebest, lord Ismay, zal in de komende weken de rege ringen van de betrokken landen polsen over de datum van de conferentie. Mmmmm Generaal-majoor Henry Hodes (links) en schout-bij-nacht Arleigh Burke, leden van de wapenstilstandsdelegatie der UNO-strijdkrachten verlaten, gevolgd door hun adjudanten, de tent, waar de besprekingen te Panmoendjom gehouden worden. CASABLANCA, (Reuter) Donderdag zijn in Marokko verkiezingen gehouden voor de raadgevende vergadering. In een wijk van Casablanca kwam het tot onge regeldheden tussen nationalisten, die door communisten werden gesteund, en de po litie. Er vielen doden en gewonden en er zijn vele arrestaties verricht. Troepen zijn aangerukt om de orde te herstellen. Elders in het protectoraat was het rustig. Tengevolge van de intimidatiecampagne is slechts tien procent van het kiezerscorps van Casablanca opgekomen 1200 van de 12.000 kiesgerechtigden. Volgens de laatste berichten van het Franse persbureau zijn tot dusver 3 per sonen om het leven gekomen bij de on lusten. Verder zijn er 15 gewonden, waar van drie er ernstig aan toe zijn. Ongeveer 20 politie-agenten hebben letsel opge lopen. Hier en daar komen nog botsingen voor. Burke: Er zijn gevallen waarin een mens zich zou schamen, niet bedrogen te zijn. De Amsterdamse kinderpolitie en de politie te Leiden zijn er Donderdagavond in geslaagd twee meisjes, die deze zomer wegliepen uit het gesticht „Zandbergen" bij Amersfoort, terug te vinden. Het zijn het 17-jarige meisje Rules uit Den Helder en het 16-jarige meisje Troost uit Amsterdam. De laatstgenoemde werd bij haar moeder gevonden, de eerste had een onderkomen gevonden in een café te Leiden. In dit café schijnen de twee meis jes geruime tijd samen te zijn geweest. De politie zoekt nu uit hoe beide meisjes er in geslaagd zijn zich maandenlang verbor gen te houden. TOKIO (Reuter). Gisteravond heeft de woordvoerder van de U.N.O., luitenant- kolonel Hill, verklaard, dat uit de bespre kingen van de sub-commissies van Don derdag is gebleken, dat er algemene over eenstemming bestaat tussen de Noordelijke en de geallieerde voorstellen voor een buf ferzone voor het gedeelte tussen Koemhwa en de Koreaanse Oostkust. Er zijn echter grote verschillen van opvatting over een „contactlijn" tussen Koemhwa en de West kust, zo voegde hij er aan toe. Volgens de verbondenen ligt de linie, zo als de Noordelijken zich die denken, in het algemeen ten Zuiden van de geallieerde linies. Hill zei, dat de U.N.O. nu een dui delijk begrip heeft van het Noordelijke voorstel, doch dat er nog geen overeen stemming is bereikt. Hij legde er de nadruk op, dat de ge- Politieagenten overmeesteren een postende staker die in een relletje tijdens de staking bij de New Yorkse havenbedrijven over de schreef ging. De actiesom de stakende havenarbeiders het werk te doen hervatten, bleven zonder resultaat. 99 LAS VEGAS, 1 November (Reuter). Op het proef terrein bij Las Vegas (V.S.) is Donderdagmiddag de eerste proef geno men met een atoomontploffing waarbij grondtroepen betrokken waren. Duizend speciaal daarvoor opgeleide manschappen hadden in de „frontlinie" ge vechtsstellingen ingenomen, loopgraven en eenmansgaten gegraven en verbindings lijnen aangelegd. De ontploffing was te Las Vegas zicht baar als een lichtstraal in de lucht in Noord-Westelijke richting. Door de ontploffing braken ruiten op 120 kilometer afstand. Uit het feit, dat de vlam bij helder daglicht in Las Vegas zicht baar was leiden waarnemers af dat het niet een zogenaamde „babybom" was als bij de eerste proef. „De Amerikaanse troepen zijn ongedeerd uit de slag gekomen", wordt in een mede deling van de commissie voor atoomener gie gezegd. Daaraan wordt toegevoegd dat de proefneming veel belangrijker inlich tingen zal verschaffen dan verwacht werd. Ook van de zijde van het Amerikaanse leger is meegedeeld, dat de bij de oefening betrokken militairen geen verliezen hebben geleden. De troepen waren ingeschakeld voor de „observatie van het effect van de ontplof fing op proefvoorwerpen en uitrustingen en voor het bestuderen van psychologische en physiologische reacties". Voorts verklaarde een woordvoerder van het leger: „Dit is de enige proef, waarbij Het Griekse parlement heeft met 131 tegen 114 stemmen zijn vertrouwen uitge sproken in de progressief liberale regering van generaal Nicholas Piastiras. Tevoren had de leider van de Griekse concentratie, veldmaarschalk Papagos, zijn instemming betuigd met de buitenlandse politiek van de regering. De Griekse con centratie is de sterkste partij. Papagos zei echter te betwijfelen, of de nieuwe coalitie in staat zal zijn de dringende vraagstuk ken op te lossen. troepen zullen zijn betrokken." Men leidt hieruit af, dat het leger vol daan is over de resultaten. De bom werd van een hoogte van 10.000 voet geworpen en ontplofte op een hoogte van ongeveer 2.000 voet. In Noord-Holly- wood, ongeveer 360 kilometer van de plaats van de ontploffing, belde men de politie op „om een aardbeving te rappor teren". WASHINGTON, 1 Nov. (Reuter). Prinses Elizabeth van Engeland en haar echtgenoot die in de Verenigde Staten vertoeven zijn Donderdag naar Mount Vernon gereden, waar zij twee kransen hebben gelegd op het graf van George Washington. Op de terugtocht legden zij ook een krans bij het gedenkteken voor de Onbekende Soldaat op de nationale be graafplaats te Arlington. Het prinselijke echtpaar werd verge zeld door Margaret, de dochter van presi dent Truman. Later op de dag bezochten Elizabeth en Philip een ontvangst op de Canadese ambassade, waarop de ambassa deurs van het gemenebest en hun voor naamste medewerkers met hun echtgenoten aanwezig waren. Ook Amsterdam is gegadigde voor de huisvesting van het van regeringswege te stichten Internationaal Academisch Insti tuut. Amsterdam wil zalen van het Insti- tuur voor de Tropen beschikbaar stellen en is bereid een aantal grote panden in de Roemer Visserstraat voor de huisvesting der buitenlandse studenten aan te kopen. Het Amsterdamse gemeentebestuur wil hiertoe op zeer korte termijn een crediet aanvragen. Amsterdam is van mening dat het met zijn universitaire instellingen een grote voorsprong heeft op Den Haag, dat geen universiteiten heeft, niet zoals Amsterdam beschikt over een universiteitsbibliotheek en docenten uit Leiden zou moeten laten komen. vechten zullen voortgaan, totdat de gehele agenda van de wapenstilstandsbespreking zal zijn afgewerkt. Overeenstemming over een bufferzone alleen zou nog geen rege ling voor de oorlog in Korea betekenen en Hill meende, dat beide partijen vrij zouden zijn om aan te vallen terwijl andere punten van de agenda werden besproken. In een uitzending van radio-Peking is gezegd, dat de door de Noordelijken voor gestelde gedemilitariseerde zóne van een punt aan de Koreaanse Oostkust 16 km ten Zuid-Oosten van Kosong, in Westelijke richting loopt door een punt vijf km ten Noorden van Jongtsjonni, een punt 10 km ten Zuiden van Koemsong, een punt 4 km ten Noord-Westen van Koemhwa en een punt ongeveer 12 km ten Noord-Oosten van Tsjoksong. Dan buigt de lijn af naar het Zuid-Westen, loopt door een punt één km ten Westen van Panmoendjom en be reikt de mond van de Imdjin op 20 km ten Zuid-Oosten van Kaesong. De woordvoerder zei nog, dat Donder dag niet was gesproken over de vraag welke partij Kaesong zou bezetten. Waar nemers menen, dat de U.N.O.-delegatie zich krachtig tegen ieder voorstel om Kaesong achter de Noordelijke linies te plaatsen, zal verzetten. In de Coöperatieve Aardappelmeelfa briek „Wildervank en Omstreken" te Eex- terveenschekanaal stagneerde Donderdag avond het werk door een tekort aan stoom. Enkele arbeiders begaven zich naar de machinekamer, om deze storing te helpen opheffen. Op dat ogenblik ontplof te een ketel, waarvan de stukken door de fabriek werden geslingerd. Door de ge weldige stoomontwikkeling kregen ver scheidene arbeiders brandwonden, die echter niet levensgevaarlijk bleken. Twee hunner, die er het ergst aan toe waren, zijn in het Academisch ziekenhuis in Gro ningen opgenomen en drie anderen in het Rooms Katholiek ziekenhuis aldaar. De ontploffing is vermoedelijk ontstaan door het scheuren van een vlampijp, ten gevolge waarvan het ketelwater in het vuur kwam. In de fabriek, waar 120 ar beiders werkten, is een grote ravage aan gericht. De arbeid is stilgelegd omdat men een deskundig onderzoek naar de oorzaak wil doen instellen. In Juni 1952 vinden in ons land weer verkiezingen plaats. Het Nederlands Insti- tuur voor de Publieke Opinie bereidt thans reeds de verkiezings-enquêtes voor. Wanneer op het ogenblik een verkiezing zou worden gehouden zou de uitslag vol gens een pas gehouden N.I.P.O.-onderzoek luiden: 33 K.V.P., 27 P. v. d. A., 12 A.R., 10 C.H.U., 8 V.V.D., 6 C.P.N., 2 Staatkundig Gereformeerden en ande re partijen. Hieronder volgen de uitkomsten der laatste Nederlandse verkiezingen en van de N.I.P.O.-„voorspellingen" van dat jaar. Verkiezing N.I.P.O. 25 April 1950 K.V.P. 32 31,6 P. v. d. A. 26 25,7 A.R. 13 12,4 C.H.U. 10 10,5 V.V.D. 8,5 8,5 C.P.N. 7 6,8 St. Geref 2 2,3 Weiter Andere partijen 1,5 2,2 ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij- dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Vanavond veel bewolking met enige regen. Overigens wisselend bewolkt met voornamelijk in het kustgebied enkele buien. Matige en nu en dan vrij krachtige Zuid-Westelijke tot Weste- lijke wind. Iets kouder overdag. 3 November Zon op 7.36 uur, onder 17.10 uur. Maan op 13.01 uur, onder 19.35 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 2 November Hoog water: 5.03 en 17.20 uur. Laag water: 0.47 en 13.03 uur. Zaterdag 3 November Hoog water: 5.47 en 18.05 uur. Laag water: 1.30 en 13.47 uur. imaaaaaaaaABaaBaaaaaaaaaBaaBBaaaaBaBaaaiaaaBaaaaaaaaai

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1