Huis-aan-huis om huizen li», GEWELDIGE PRIJSREDUCTIE Hevdt's HEnxral Taxi? 18000 Kort en bondig Sensationele Balans-Opruiming i bij Heydt Lynne Thorn's dilemma ■Clowntje Riek 24.» 19.» 19.» Seizoen-Opruiming S. RAKET Haarlemse taxis krijgen mobilofoon aan boord Weer arrestaties in en om „Duin en Bosch" immenaed 2 Bloemendaal 11 9.75 14.» Een dringend appèl FEUILLETON Met minder wagens meer werk verzetten Winkelsluiting Van wie is deze bakfiets? A. W. Blom nam afscheid G. Jansma overleden Voor de kmdereai H.O.V. gaf inderdaad buitengewoon concert In Café-Restaurant ROY AL" B. FRANKEN Nagekomen predikbeurt MAANDAG 31 DECEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ook padvinders deden Zaterdagmiddag massaal een goede daad door anderen tot een goede daad te bewegen. Met trompetgeschal is Zaterdagmiddag door geheel Haarlem de Woningbouwlening aanbevolen. Honderden jongelui van ver schillende jeugdorganisaties verspreidden zich door de stad, die voor de gelegenheid in vijftien wijken was verdeeld. Huis aan huis werden folders in de brievenbus ge stopt, die alleszins een nadere bestudering door Haarlems ingezetenen verdienden. De twee gefotografeerde woningtoestanden op de omslag leenden zich uitstekend voor een vergelijking met het eigen interieur en de inhoud van het pamflet was wel een zeer duidelijke vingerwijzing naar het in- tekenbiljet, dat men er maar hoefde uit te knippen en in te vullen. Vijftigduizend van deze folders werden door de jongeren, die ruggesteun hadden van muziekkorpsen en een paar geluidswagens, bij de burgerij bezorgd. De burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, en de wethouders W. F. Happé en W. C. Bakker kwamen in verschillende wijken poolshoogte nemen van het verloop van deze propaganda-actie. Zij zullen on getwijfeld tevreden zijn geweest, want hoewel niet alle verwachte jongelui waren verschenen, werd er met veel animo ge werkt en zo nodig naarstig naar brieven bussen gezocht. Minder opbeurend was de gewaarwording, dat enige muziekkorpsen, die hun medewerking tevoren hadden toe gezegd, zich toen de actie moest beginnen lieten zien noch horen. Het is de mensen, die willen inschrijven op de lening, erg gemakkelijk gemaakt. In veertig openbare scholen verdeeld over de gehele gemeente, konden zij Zaterdag middag en kunnen zij tot en met 10 ADVERTENTIE PARTIJ WOLLEN TWEEDBROEKEN 14.75, 12.75, PARTIJ STERKE KAMGAREN BROEKEN PARTIJ PRIMA WOLLEN KAMGAREN BROEKEN 29.50, PARTIJ KAMGAREN COSTUUMBROEKEN CORDUROY BROEKEN diverse tinten Sensationele aanbieding SPORTCOLBERTS 1- en 2-rij model 1 <a 7R 29.75, 24.50, 19.75, I4./3 ANEGANG Januari met hun ingevulde intekenbiljet ten terecht. Woensdag volgt de eerste lich ting van de bussen in deze scholen en het is te hopen, dat de vier „huisjesbomen", die in Haarlem het resultaat van de bur gerzinlening weergeven, er daardoor veel vruchten bij krijgen. ADVERTENTIE DAMES-CONFECTIE Wagenweg 7 - Tel. 18515 Pleidooi namens de Plaatselijke Vakorganisaties De Ijeer D. "Verbaan, voorzitter van de Raad van Overleg (plaatselijke centrale waarbij aangesloten zijn het N.V.V., de K.A.B. en C.N.V.) schrijft: Nu het Haarlems Gemeentebestuur de sluitingsdatum van de uitgeschreven vrij willige lening heeft verschoven naar 10 Januari 1952 wil ik, als voorzitter van de Raad van Overleg (plaatselijke Centrale: N.V.V., K.A.B., C.N.V.) een dringend be roep doen op allen, die hiertoe financieel in staat zijn, in te tekenen op deze lening. Te Haarlem is een groot tekort aan woonruimte, waardoor grote groepen van onze burgerij gedupeerd zijn. Het Ge meentebestuur heeft gemeend, door middel van het uitschrijven van deze lening van vijf millioen, al het mogelijke te moeten doen om toch vooral woningen, en dan in 't bijzonder arbeiderswoningen, te laten bouwen. Hiertoe heeft zij zich gewend tot de Haarlemse burgerij, zeer terecht rekenend op de burgerzin en het verantwoordelijk heidsbesef van de ingezetenen. Juist omdat er zoveel van onze stad genoten in grote nood verkeren, daar zij de vereiste woonruimte missen, met alle ge volgen van dien, is hét onze eerste, zuiver menselijke plicht te helpen waar dit enigs zins mogelijk is. Indien deze lening slaagt, is het Ge meentebestuur in staat in het komende jaar 500 woningen te laten bouwen, waar door voor evenzovele gezinnen het geluk van het betrekken van een eigen, vrije woning eindelijk bewaarheid zal worden. Deze lening kan echter slechts slagen, wanneer allen hun plicht verstaan en royaal hun medewerking verlenen. Ieder, die iets met inwoning heeft te maken weet, wat een zee van ellende dit met zich meebrengt, terwijl nog honderden jonge mensen willen trouwen, doch zulks niet kunnen omdat zij geen woning heb ben. Ik richt dan ook een dringend appèl aan alle directies van bedrijven, besturen van verenigingen, de middenstand en verder alle burgers van Haarlem in de komende dagen zich te beraden op welke wijze zij financieel kunnen helpen. Nog slechts enkele uren en het oude jaar is ten einde. Voor het zover is, kunt u nog in 1951 een goede daad verrichten en zo u hiertoe niet in de gelegenheid bent. begint dan 1952 met een actieve handeling door in te schrijven op de lening. Dan be vordert gij de gemeenschapszin en de zo noodzakelijke woningbouw, waarvoor velen u dankbaar zullen zijn. Op 1 Januari 1952 zal mr. W. C. Wende- laar, lid van de Eerste Kamer voor de V.V.D. zeventig jaar worden. Mr. Wendelaar zal deze verjaardag in de familiekring vieren. door ANNE LORAINE Vertaald uit het Engels 20) „Ik wist werkelijk niet, dat het zo ern stig was, dokter", protesteerde ze. „En bovendien is Jimmie zeker niet onbemid deld. Ik geloof zelfs dat hij het materieel beel goed heeft. Ik ken hem van vroeger en ik kan U verzekeren, dat hij Jean waard is. Ik wens hun beiden veel geluk. Het was voor mij nét zo'n verrassing als voor U, dat verzeker ik U." Ze hoorde hoe hij niet voldaan was en nog enige verwijten aan haar adres uitte, dat ze niet beter opgelet had. Ze leunde vermoeid tegen de muur en toen hij ein delijk ophield, hing ze met een opgelucht Levoel de hoorn aan de haak. Ze wist, dat de oude man later nog eens op zou bellen om zijn excuses voor zijn aanmer kingen aan te bieden, maar op dit moment interesseerde het haar allemaal niets. Ze ging terug naar haar werk en probeerde baar aandacht bij haar patiënten te be palen. Een week later was Lynne door hard werken zo ver, dat de gehele vacan- tie-periode haar voorkwam als een vage Het is de Nederlandse taxi-ondernemers de laatste paar jaar niet voor de wind ge gaan. De meesten van hen heffen een klaaglied aan als zij komen tot een ver gelijking tussen de jaren sinds de bevrij ding vóór 1949 en de tijd daarna. Het is sinds 1949 namelijk snel bergafwaarts ge gaan: winst werd er niet meer gemaakt; er moest ieder jaar op toegelegd worden. Dat is de mening van een Haarlemse taxi ondernemer die er inmiddels iets op ge vonden meent te hebben om aan de al maar stijgende onkosten het hoofd te bie den. De methode die hij sinds kort volgt, stamt uit Amerika en heeft onder meer al in Amsterdam en Den Haag vurige aan hangers gekregen. Het is overigens niet zó dat de omzet van de taxibedrijven sterk is gedaald, het zijn veeleer de hoge exploi tatiekosten die de ondernemers in het nauw drijven. En juist deze exploitatie kosten worden door de meeste Amerikaan se taxibedrijven naar beneden gehaald. In tal van landen, ook in het onze gaat men dat ook doen. En wel door het gebruik van de mobilofoon, wat volgens mensen voor wie dit apparaat geen onbekende meer is, een grote besparing oplevert. Daar is bijvoorbeeld de benzinebespa ring die het gebruik van de mobilofoon garandeert. Vóór dat dit hulpmiddel te baat werd genomen moest een taxichauffeur na iedere rit terugrijden naar de garage om daar te vernemen of er welLicht nog iets voor hem te doen zou zijn. Het gevolg daar van was dat de chauffeur onderweg meestal werkloos was. Er werd dus benzine ge draaid voor niets. Nu de chauffeur een mo bilofoon in zijn wagen heeft, hoeft hij niet terug naar de garage om daar een nieuwe opdracht in ontvangst te nemen. Hij brengt zijn klantjes weg, parkeert zijn taxi on middellijk en meldt aan de telefonist ach ter de centrale in de garage, dat hij zijn rit achter de rug heeft en daar en daar op nieuwe orders wacht. De centralist zet dan een magneetje, met het nummer van de bewuste wagen cp een metalen platte- grondskaart van Haarlem, op de plaats waar de taxi zich bevindt en zodra er in de buurt van dóe taxi werk komt, krijgt de chauffeur het seintje dat hij weer aan de slag kan. Tot zover de benzinebespa ring. Er is nog meer. Op het ogenblik heeft het bedrijf op enige punten in de stad ga rages nodig. Daar moet huur voor worden betaald en daar komen allerlei onderhouds kosten aan te pas. Die bij-garages kunnen straks ook van het toneel verdwijnen, het geen eveneens een vermindering van de lasten betekent. Bovendien zal nu met min der wagens meer gedaan kunnen worden. Nu is het zo dat de mobilofoon in een taxi uitgeschakeld wordt als de chauffeur pasagiers in zijn wagen heeft. Het is voor de passagiers niet prettig ais ze ieder ogen blik worden opgeschrikt door mededelingen die niet voor hen bestemd zijn. Ook voor de klanten betekent de mobilo foon een voordeel. Ze zullen in de meeste gevallen vlugger bediend worden dan voor heen. Waar een taxi vroeger van de ga rage af meest komen, is nu de kans groot dat er een in de buurt van de toekomstige passagier geparkeerd staat. Hedenavond mogen alleen de winkels, waarin uitsluitend of in hoofdzaak banket, suikerwerken of chocolade, ten verkoop in voorraad is, tot des avonds 9.00 uur open zijn. Op het Haarlemse politiebureau aan de Smedestraat staat al een paar weken een bakfiets, waarvan de eigenaar onbekend is. Belanghebbenden wordt verzocht zich te wenden tot de recherche op dit bureau. De Castricumse politie is overgegaan tot de arrestatie van de Bakkumse slager S. L., die er van verdacht wordt meer malen rundvlees en rundvet te hebben ge kocht, afkomstig uit het Provinciaal Zie kenhuis „Duin en Bosch" te Castricum. Men zal zich herinneren, dat in de inrich ting enkele maanden geleden diverse ar restaties zijn verricht in verband met een omvangrijke diefstal van levensmiddelen. De thans gearresteerde slager blijft ont kennen, maar hij is reeds ter beschikking van de Justitie gesteld. Zondagavond werd voorts nog een arrestatie in „Duin en Bosch" zelf verricht men vermoedt de leveranciers van diverse partijen levens middelen op het spoor te zijn. J. F. de Zwart nam afscheid van Hout en de Plantsoenen Op de Gemeentekwekerij is afscheid ge nomen van de heer J. F. de Zwart, die zijn pensioengerechtigde leeftijd bereikte. Hij werd toegesproken door de directeur de heer J. A. Dorresteijn, die hem namens het gemeentebestuur dankte voor zijn 37 jaar trouwe diensten, de gemeente be wezen. De heer De Zwart heeft zo zei hij steeds verantwoordelijkheidsgevoel ge toond, waardoor hij heeft bijgedragen tot het peil van waardering die de Haarlemse plantsoenen genieten. De heer Van Norde, voorzitter van het Jubileumfonds dankte de heer De Zwart voor de prettige jaren van samenwerking. Tenslotte werden de heer De Zwart enige geschenken overhandigd. ADVERTENTIE Tijdens het bestrijden van een brand in een jlatgebouw te Chicago brak een ladder, waarop zich twee brandweerlieden bevon den. Beide mannen stortten van twaalj meter hoogte omlaag. Bij het blussings- werk liepen acht anderen eveneens ver wondingen op. Zestig personen werden dakloos. Op de foto ziet men de brand weerlieden van de gebroken ladder vallen. Wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd in November j.l. heeft de heer A. W. Blom Zondag afscheid genomen als koster van de Nederlands Hervormde kerk te Bloemendaal. Gedurende ongeveer 18 jaar heeft hij het kosterschap vervuld en tot het einde van de oorlogsjaren was hij tevens beheerder van het Jeugdhuis aan de Donkereiaan. In beide functies heeft hij de belangen van de gemeente trouw ge diend. Met de hulp van de heer Ravensloot, die gedurende evenveel jaren ziin rechter hand was, heeft de heer Blom in de moei lijke jaren buitengewoon veel bijgedragen tot een ordelijke gang van zaken. Daarvoor heeft de plaatselijk N.H. predikant, dr. J. H. Stelma Zondagmorgen tot beiden een dankwoord gericht. In gebouw „Maranatha" was nog gele genheid van de heer en mevrouw Blom en van de heer Ravensloot afscheid te nemen. Daarvan maakten vele gemeenteleden ge bruik. De voorzitter van het college van kerkvoogden, mr. F. J. D. Theijse, heeft de dank van het college onder woorden ge bracht en beide heren een geschenk over handigd. Als opvolger van de heer Blom is be noemd de heer L. Vogel. Hij werd door dr. Stelma aan de gemeente voorgesteld, nadat deze het dankwoord tot de heer Blom had gesproken. In de ouderdom van 66 jaar is Zater dagmorgen te zijnen huize in Bloemendaal overleden de heer G Jansma, oud-ambte naar van 's rijks belastingen. Door zijn werkzaamheden bij de omzetbelasting was de heer Jansma vooral bij de Bloemendaal- se Middenstanders geen onbekende. r r J c c no5 O O Twee vioolvirtuozen: Olof en Krebbers Het is zo zoetjesaan een traditie gewor den bij de H.O.V. om op een der laatste dagen van het jaar een „buitengewoon" concert te geven met een solist van bijzon dere reputatie. Ditmaal waren er zelfs twee solisten: de viool-virtuozen Herman Kreb bers en Theo Olof. Hierdoor werd de zeld zame gelegenheid geschapen het Concert in d voor twee violen en strijkorkest van Bach te horen uitvoeren met in de solopartijen twee eminente vertolkers, die bovendien geheel op elkaar ingespeeld zijn door hun contact als concertmeesters van het Resi dentie-Orkest. De uitvoering van dit heerlijk dubbel concert werd dan ook een zeldzame beleve nis, mede dank zij de zorgvuldige aan passing van het strijkorkest. De delicate concerterende wijze waarop deze contra- puntische muziek tot sublieme klaarheid gebracht werd, was wel zeer opmerkelijk Men hoorde steeds de hoofdlijnen, terwijl de nevenmotieven als het ware onder doken. En we hebben ons afgevraagd of de verrukkelijke sfeer van het middendeel het innig melodieuze „Largo non tanto" nog dichter te benaderen zou zijn. Vervolgens kreeg men Theo Olof te horen in het Vioolconcert van Beethoven deze concertante symphonie, voor de ver klanking waarvan Verhey en zijn orkest al even geladen waren als de solist. De milde viooltoon van Olof, gepaard aan zijn volmaakte technische beheersing en zijn schitterende en toch zo natuurlijke, ner gens opgeschroefde voordracht wekte rond de sfeer van spanning, die aan elk intens musiceren vastzit, een zeker gevoel van charme en rust. Zulks ging mede van het orkest uit, dat zich volwaardig aansloot bij de taak van de solist. Herman Krebbers .speelde met het orkest het Concert van Brahms en dit werd, evenals het Concert van Beethoven, een nauwsluitend geheel. Krebbers gaf het werk de gespierde kracht, alsmede de lyrische innigheid, die het nodig heeft. Zijn interpretatie had een rijpe bezonkenheid, welke de rasmuzikant in hem verraaddr V/at het orkest der H.O.V. en inzon derheid het blazers-ensemble in het Concert van Brahms presteerde, verdient mede de hoogste lof. Krebbers toonde daar over nadrukkelijk zijn tevredenheid, door de solo-hoboïst in zijn groot succes te laten delen. Het buitengewone van dit „Buitenge wone" concert der H.O.V. namelijk een programma met drie vioolconcerten viel blijkbaar bij het publiek, dat de concert zaal geheel bezette bijzonder in de gunst. Geen wonder wanneer er zo intens en met zoveel smaak gemusiceerd wordt. JOS. DE KLERK. ADVERTENTIE BINNENLAND Een zeug van de landbouwer C. Hen- drikse in Ter Aar heeft 24 biggetjes gewor pen. Daar de zeug zoveel nakomelingen niet in leven kan houden, moest een radio-oproep uitkomst brengen. Uit alle delen van het land meldden zich varkenshouders, die be reid bleken een aantal biggetjes over te nemen. In de ouderdom van 76 jaar is in Den Haag overleden de heer J. E. Stokvis, die van 1937 tot 1946 voor de SDAP zitting had in de Tweede Kamer. In Nederlandsch Indië is hij van 1910 tot 1917 hoofdredacteur van .,De Locomotief" en van 1922 tot 1931 lid van de Volksraad geweest. In de gemeente Goirle bij Tilburg heb ben Zaterdag burgemeester H. van Ginne- ken, de gemeentesecretaris F. Smits en de gemeente-ontvanger F. van Aken, hun zil veren ambtsjubileum gevierd. Zaterdag hebben zich in het Ambo nezenkamp te Grijpskerke op Walcheren ongeregeldheden voorgedaan nadat een Am- bonese kok een berisping van de assistent kampleider had gekregen. Er werd met ste nen naar het kantoor van de kampleiding gegooid. De rijkspolitie heeft tien Ambonezen gearresteerd. Het aantal inwoners van 's-IIertogen- boseh is tot 60.000 gestegen. De 60.000ste is een meisje, Johanna Hendrika Emelia Maria van Goch. De Spaarbank voor de Stad Amsterdam heeft de rente, te vergoeden aan inleggers, verhoogd van 2.16 percent tot 2.28 percent. Het rentegevend maximum is van 4000. gebracht op 10.000. Ir. \V. H. de Bruyn Kops, chef van de Centrale Werkplaats der Nederlandse Spoor wegen te Amersfoort, heeft de dienst der N. S. met pensioen verlaten. Hij is werkzaam geweest in Groningen, Zwolle, Amsterdam en Haarlem. In 1946 keerde hij naar zijn eer ste standplaats, Amersxoort, terug. HAARLEM EN OMGEVING In de ouderdom van 50 jaar is te Haar lem overleden de heer W. H. Slobbé, hoofd brandwacht van de vaste kern van de Haar lemse brandweer. Een groot aantal jaren heeft hij zijn krachten aap de brandweer gegeven. Vanmiddag is zijn stoffelijk over schot op de Noordertegraafplaats ter aarde besteld. Opgericht is de klaverjasclub EDO, waarvan de heer C. Kelder jr., Slachthuis straat 19, secretaris is. ADVERTENTIE „Kijk uit!", schreeuwde Uepoetie verschrikt. „We worden overvaren!" Maar het was al te laat.Het grote stoomschip was al vlak bij hen en dreigde hun bootje aan te varen. ,,Gooi het roer om, Rick!", riep Bunkie. Maar jawel.... daarvoor was het te laat. Daarvoor hadden ze veel te weinig ver stand van de stuurmanskunst. Ja, nu zaten ze lelijk in de piepzak! Op het grote stoomschip had men het gevaar ook opgemerkt. De kapitein boog zich over de brug en schudde zijn vuist. Hij brulde ivoedend tegen de jongens, maar dat hielp natuurlijk niet meer; ze konden niet uit de weg. Rick en Èunkie waren zo onthutst, dat ze de roerstok stijf vasthielden, zonder iets te kunnen doen. Met grote ogen keken ze naar de boeg van het grote schip, dat recht op hen af kwam. Als die hun kleine boot raakte, zou deze recht doormidden worden gesneden! „Help!", jammerde Bunkie. STATIONSPLEIN 2—4 - HAARLEM speelt op Nieuwjaarsdag het ensemble van het s.s. Nieuw Amsterdam. Sportcolberts, 2-rij v.a. 22, Tweedjassen v.a. 28,60 Winterjassen v.a. 36,50 Kamgarencostuums, 2-rij v.a. 52,50 Tropicalcostuums, 2-rij v.a. 78, Wollen wanten v.a. 0,98 Wollen shawls v.a. 0,98 Nappa handschoenen v.a. 2.98 Hoeden v.a. 3,90 Overhemden v.a. 4,90 HERENMOOBSPECIALIST SPAARNWOUPERSfRAAT 47-80 ï- HAARLEM 43 Geen voorrang verleend Zaterdagavond kwam een auto, bestuurd door O. de B. uit Rotterdam, uit de Lanck- horstlaan en wilde de Herenweg oversteken om in de Zandvoortselaan te komen. De be stuurder verleende daarbij geen voorrang aan een motorcarrier, bestuurd door B. v. G. uit Hillegom, die uit de richting Haarlem kwam. Het gevolg was een botsing, waarbij laatstgenoemde een wonde aan de rechter slaap kreeg, die ter plaatse door een arts werd gehecht, waarna hij per taxi naar zijn woning werd vervoerd. De laadbak van de carrier werd vernield, terwijl de auto aan het rechterportier schade opliep. De politie maakte proces-verbaal op. O. R. G. Centrum, Westerhoutpark 1 A, 7.30: Ds. A. R. de Jong. GEEN ZONDAGSDIENST De eerste Januari wordt door de artsen in Bloemendaal-dorp en door de wijkverpleeg sters niet als Zondag beschouwd. Voor die dag is er derhalve noch een artsendienst, noch een dienstdoende wijkverpleegster aan gewezen. Men kan op die dag zo nodig dus de hulp van elk van de drie artsen en wijk verpleegsters in roepen. De apothekersdienst voor Overveen, Bloe mendaal en Santpoort-station wordt verzorgd door de Elswout-apotheek (drs. A. P. W. van der Ham), Bloemendaalseweg 341, Overveen, telefoon 16760 en de Santpoortse apotheek (drs. K. Zijp), Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort-station, telefoon K 2560 8249. De Nieuwjaarsdienst geldt eveneens voor de avond- en nachtdienst tot aanstaande Zater dag 5 Januari 1952. droom. Ze werkte harder dan ze ooit ge daan had en ze was 's avonds zo uitgeput, dat ze te moe was om nog te zitten pieke ren. Eenmaal in bed, viel ze prompt in een diepe dromeloze slaap. Nan sloeg haar be zorgd gade, maar Lynne lachte haar uit. „Geloof me nu maar, als ik je zeg, dat ik werkelijk niet meer aan die mislukte liefdesgeschiedenis denk", zei ze opgewekt. „Ik ben dwaas geweest, dat geef ik eerlijk toe, maar dat is nu voorbij. Ik heb een goede les gehad, die ik niet gauw zal ver geten. Ik heb geleerd dat het geen zin heelt tegelijkertijd twee soorten vrouw te kunnen zijn. Ik weet nu precies, waar ik aan toe ben, en in zekere zin ben ik Jimmie er dankbaar voor, dat het me nu zo duidelijk is geworden. Maak je geen zorgen over mij Nan was niet de enige, die bezorgd was over Lynne. In de kliniek maakten haar collegas en het verplegend personeel zich ook zorgen. De doktoren, die met verras sing de verandering in haar wezen, haar aanti-ekkelijke vrouwelijke charme gecon stateerd hadden, voelden zich teleurgesteld, toen ze haar opeens weer zagen veranderen in de ernstige, zakelijke en van iedere ij delheid gespeende vrouwelijke dokter, die ze van voorheen kenden. Ze had zich altijd op een afstand gehouden en men had haar geaccepteerd als collega, als iemand met uitstekende capaciteiten, maar als vrouw had men haar weinig aantrekkelijk ge vonden. Na haar metamorphose tot een warm aantrekkelijk vrouwelijk wezen, voelden ze zich bedrogen, toen ze haar opeens weer als een mannelijke collega die hen bovendien vaak nog de baas was, moesten behandelen. Dr. Preston Man- nerley, die door zijn werk dagelijks met haar in contact kwam, constateerde met bezorgdheid een nieuwe hardheid in Lynne en hij vond het thans moeilijk te geloven, dat dit hetzelfde meisje was, dat hem kort geleden nog door haar stralende uiterlijk van z'n stuk had gebracht. Soms als ze het niet eens waren over een diagnose, verwonderde hij zich over haar vlijmscherpe discussie-trant en op een keer, toen haar mening de juiste bleek te zijn en zë hem triomfantelijk aankeek, kon hij zich niet inhouden. „Wat is er toch met jou gebeurd!", vroeg hij. „Je bent veranderd. Nog niet lang geleden...." Haar mond was één strakke lijn en ze keek hem koel aan. „Nog niet lang geledenhad ik een aanval van lentekoorts", vulde ze hem aan. „Dat is nu voorbij. Ik ben genezen. Moeten we er nog verder over praten Hij haalde zijn schoudei-s op en opeens viel het haar op, dat hij er slecht uitzag. Het was lang geleden, dat ze een gedachte gewijd had aan het persoonlijk leven van één van haar collegas. Nu voor het eerst zag ze dat Preston Manner-ley ouder was geworden, er slecht uitzag en kennelijk aan vacantie toe was. „Het was helemaal niet mijn bedoeling me met je zaken te bemoeien", merkte hij op. „Ik vond het alleen jammer te con stateren dat je klaarblijkelijk alles in het werk stelde om de goede resultaten van je vacantie te niet te doen. Sinds je terug bent gekomen, heb je als een bezetene ge werkt. Lynne, ik waarschuw je, probeer niet je persoonlijke zorgen en moeilijkheden in je werk te vergeten. Dat is mijn raad. Je ziel gaat eraan kapot. „U doet alsof U uit. ervaring spreekt, dr. Mannerley", zei ze spottend. „Ik kan u echter verzekeren, dat m'n werk alles voor me is." „Ben jij een vrouw?", vroeg hij zachtjes. „Welke vrouw is nu volkomen gelukkig met werk alléén. Ik zou gezegd hebben. Ze verstijfde. „Ik moet U zeggen, dok ter", onderbi-ak ze hem kortaf, „dat het me werkelijk niet interesseert wat U in dit opzicht denkt. Misschien vorm ik een uit zondering op de regel Ik herhaal, dat m'n werk alles voor me is." Even leek het alsof hij nog iets zeggen wilde. Maar dan stak hij haar met een lachje, dat ze ondanks zichzelf zeer ont wapenend vond, zijn hand toe. „Het spijt me, Lynne", zei hij vriendelijk. „Denk er niet verder over na. Ik ga komend week end naar Ilampstead. Voel je er iets voor om mee te gaan? Ik zou graag je oordeel over iets hoi-en en ik zou het bijzonder pi-ettig vinden als je kwam." Ze px-obeex-de haar verbazing te ver bergen. Haar eerste impuls was te weige ren. Ze had helemaal geen behoefte aan een verdere kennismaking met deze man integendeel ze kon zijn koele blik eix zijn dictatoriale maniex-en soms niet uitstaan. Maar het idee, een weekend niet in haar flat te zijn, waar ze zich soms als een ge vangene opgesloten en eenzaam voelde, lokte haar ontegenzeggelijk. Ook had ze wel eens gehoord van zeer geslaagde ont vangsten, die dr. Mannerley gedurende het weekend in zijn huis placht te geven, waar geleerden en specialisten van naam elkaar ontmoetten en soms tot diep in de nacht van gedachten wisselden. Ze zou zo'n bijeenkomst dolgraag eens mee maken, het zou interessant zijn deze be roemde mannen te ontmoeten en hun gezaghebbende meningen te horen. „Ik weet niet, wat ik zeggen moet. begon ze aarzelend. Hij legde een hand op haar arm. „Dat betekent dus, dat je komt", merkte hij rustig op. „Fijn, Lynne. Ik vertrek hier Zatex-dagmiddag om een uur of 3. Kun je dan direct meerijden? Je behoeft je over je garderobe geen zorgen te maken. We leven heel rustig en een voudig. Hartelijk dank, dat je komt." „Ik heb eigenlijk nog niet ja gezegd", haastte ze zich mee te delen, „maar ik zal erover denken en ik zeg 't u dan nog wel. In ieder geval is het erg vriendelijk van U mij te vragen." Zonder dat ze het verklaren kon, voelde ze zich na deze uitnodiging niet helemaal op haar gemak, als ze met Mannerley samenwerkte. De uitnodiging, waarop ze haar definitieve antwoord nog geven moest, voelde ze als een soort obstakel. Het was natuurlijk belachelijk, maar ze kon er niets aan doen. Na verloop van enkele dagen was ze besloten hem te zeg gen, dat ze niet kon komen, maar een telefoontje van dr. Harris bracht haar tot andere gedachten. De oude dokter belde haar op zoals ze al verwacht had om zijn excuses te maken voor de wijze, waar op hij naar aanleiding van Jean's huwe lijk tegen haar tekeer was gegaan. „Ik maakte me vreselijke zorgen", zei hij vei'ontschuldigend, ,maar ik begin nu te geloven, dat het allemaal niet zo erg is, Lynne. Jean schrijft me zulke enthou siaste brieven! Ze hebben een kleine flat en die jongeman schijnt hai-d te werken en wel degelijk in staat te zijn haar een behoorlijk bestaan te geven. Hij treedt iedei'e avond in de Glaxa-club op, schrijft ze. Als je er dus voor voelt een avondje met een oude man uit te gaan, zou ik je willen vragen, daar eens te gaan kijken, en het jonge paar te ontmoeten. Je kent Jimmie al en voor mij wordt het de hoog ste tijd, dat ik die schoonzoon van me eens ontmoet, vind je niet? Ga je dus met me mee?" Haastig verzon ze een excuus en be ëindigde het telefoongesprek. Ze voelde een paniekstemming in zich opkomen. Al lerlei gedachten bestormden haar. Ze trachtte zich te beheersen. Ze dacht aan haar werk, zoals iemand anders aan een verdovend middel zou denken. Opeens wist ze het heel zeker: ze zou Mannei'ley's invitatie aannemen, welke afleiding zou betekenen en haar even uit de dagelijkse sleur zou halen. In Hampstead zou ze, bij het luisteren naar de gesprekken van mannen als Mannerley met andere grote doktoren, niet meer aan Jimmie en Jean kunnen denkenJimmie, die in de Glaxa-club optrad, waar hij die afspraak met haar gemaakt had; Jimmie, die geluk kig \yas met Jean, zéér gelukkig (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 11