Sport in het kort Zie boven: Algemeen aspect rond jaar wisseling: niet ongunstig Het Heilige Geesthuis te Haarlem werd 650 jaar geleden gesticht Beeldende kunst in de fabriek Nieuwe uitgaven Zandvoort 's winters dichter bij de zon Dit was de eerste stichting van Armenzorg Effecten- en Geldmarkt Basketbalcompetitie Cricket India-Engelse ploeg WEEKABONNEMENTEN Nederlandse tennislijst Raadsvergaderingen Op hoop van zegen Contact-avond speeltuinvereniging Voorzichtig begin van toenadering Scheepvaart MAANDAG 31 DECEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Hoe men ook over de financiële en eco nomische vooruitzichten moge denken, een feit is dat het algemene aspect bij het einde van 1951 aanmerkelijk beter is dan het bij het begin van dit jaar was. In de eerste plaats hebben de Rijksin komsten gedurende het lopende jaar weer ruim gevloeid, zodat opnieuw een belang rijk bedirag boven de ramingssom van de belastingen zal worden ontvangen. Dit geldt zowel van de conjunctuur-' als de niet-conjunctuur-belastingen en het was de laatste jaren' steeds het geval, niet slechts als gevolg van lage ramingen, maar ook wegens de waardedaling van het geld. Voor de beoordeling van de staatsfinan ciën is het van grote betekenis dat in Sep tember jl. een begroting voor 1952 kon worden aangeboden, welke op de gewone dienst een overschot laat, zodat zelfs ka- pitaalslasten naar de gewone dienst konden worden overgebracht resultaat ener fi nanciële politiek, die deswege niet anders dan gezond-conservatief kan worden ge noemd. Zij heeft er dan ook niet weinig toe bijgedragen de positie van de Neder landse gulden in binnen- en buitenland te versterken, zoals wel blijkt uit de hogere koersen voor Nederlandse fondsen van bui tenlandse beurzen, met name voor aan delen Koninklijke. Men kan wel zeggen dat de positie van de gulden vooreerst van de zijde der staats financiën als zodanig niet meer wordt be dreigd. Hier komt dan bij en dit is van niet minder groot belang dat de ontwikke ling van onze betalingsbalans betere per- spectvieven toont. Voor 1950 was er een te kort van meer dan f 1 milliard en voor het eerste halfjaar 1951 heeft het zelfs nog meer bedragen dan in diezelfde periode van 1950, ni. 795 millioen tegen ƒ708 millioen. Dienovereenkomstig steeg in het eerste halfjaar het tekort bij de Europese Betalings Unie van maand tol: maand, zo dat de schuld van 94 millioen dollar in Ja nuari tot 192 millioen dollar in Augustus opliep en onze goud- en deviezenvoorraad van maand tot maand slonk. Dit was ook geen wonder, want de Nederlandse invoer overtrof maandelijks de uitvoer in belang rijke mate. Van JanuariJuni 1951 be droeg de invoer ƒ5145 millioen, de export 3427 millioen, het nadielig saldo derhalve 1718 millioen. Ook Juli en Augustus waren nog slecht, maar in September kon een gelukkige kentering intreden. De in voer daalde, de export steeg en over Oc tober en November kon zelfs voor het eerst sinds 1917 een overschot op de handels balans worden geconstateerd, namelijk respectievelijk van 7 millioen en van 59 millioen. Tengevolge hiervan bedraagt het tekort voor de met November- afgeslo ten periode ƒ2197 millioen, zijnde ƒ107 millioen minder dan in dezelfde periode van 1950. Daar ook voor December een overschot wordt verwacht, zal 1951 dus een gunstiger resultaat opleveren dan zijn voor ganger. Niettemin zou het een onverantwoord optimisme zijn, alle bezorgdheid voor de naaste toekomst te laten varen. Uit de spe cificatie van de handelscijfers blijkt wel dat zowel de verminderde invoer als de vermeerderde uitvoer ten dele aan toeval lige factoren is te danken. Voorts wordt uit die specificatie duidetak dat de verminderde invoer met de crediet- restrictie em de liquiditeitsmoeilijkheden van het Nederlandse bedrijfsleven verband houdt. Dit blijkt ook wel uit het feit dat, zoals minister Van den Brink dezer- dagen in de Tweede Kamer heeft medegedeeld, het bedrag dat in voorraden is geïnvesteerd, van 1300 millioen in 1950 tot 700 mil lioen is teruggegaan. Maar ook de import van kapitaalsgoederen machines, stoom ketels, toestellen is de laatste maanden verminderd en ten aanzien van de voor No vember evenwichtige handelsbalans is hei dus zeker niet alles goud wat er blinkt. De minister heeft dan ook terecht tegen een te groot optimisme gewaarschuwd en een achteruitgang van onze deviezenpositie gedurende het eerste halfjaar van 1952 in uitzicht gesteld. Gelukkig kan deze devie zenpositie, welke van 895 millioen op 23 Juli jl. tot 1631 millioen op 17 December li. is verbeterd, straks weer een stootje verdragen, maar de vrij sterke schomme lingen van de laatste tijd duiden toch wel op een nog steeds voortdurende labiliteit. Daarbij is ons land niet alleen van aller lei bepalingen en besluiten van het buiten land afhankelijk men denke aan de vrij making van de Duitse handel en de moei lijkheden met de Benelux maar ook Het programma voor Donderdag en Vrij dag 3 en 4 Januari des avonds 7 uur in hei Krelagehuis aan de Leidsevaart luidt: Donderdag 3 Januari. Dames: Antilopen I—O.K. I, Rapiditas III—SC Haarlem IV. Heren: HOC II—OK II, SC Haarlem I— PSVH I. HHC II—Antilopen II, OK III Antilopen III. TT„ TT Vrijdag 4 Januari. Dames: HOC II—cHHC II. Rapiditas I—PSVH I, SC Haarlem I— HHC I Heren: HGA III—HOC III. Antilopen I— HGA I, RAO I—HOC I, IHJ I—PSVH II, HOC IV—Schoten I. Voor de komende dagen is een aantrek kelijk programma vastgesteld en. al blijft het'team van Antilopen (voorheen Sport bond) dan ook voorlopig nog aan de kop, er blijft toch nog voldoende spanning over, want de goed volgende ploegen mogen geen misstap doen. SC Haarlem heeft wel een kans tegen de Politie en Antilopen moet van de Gemeenteambtenaren kunnen win nen of zorgen deze voor een verrassing? Bij RAOHOC is een voorspelling moeilijk, hoewel wij toch RAO de beste kansen ge ven. Ook in de tweede klasse heren zijn enige aardige wedstrijden vastgesteld, waarbij wij als eerste zouden willen nemen de wed strijd tussen de leidende ploegen HHC II en Antilopen II. Beide ploegen zijn nog on geslagen, hoewel het laatste team er enigs zins uit schijnt te zijn, gezien de laatste kleine overwinningen. Wij wagen ons hier niet aan een voorspelling. HHC achten wij als ploeg beter. De winnaar neemt voor lopig de leiding in de afdeling. De wedstrijden in de dames eerste klasse worden overwinningen voor Antilopen en PSVH, waardoor de teams van Rapiditas en OK wel onderling zullen moeten uit maken voor welk team de ondex-ste plaats bestemd is. De Engelse cricketploeg M.C.C. is de derde wedstrijd tegen India goed begonnen, want op de eerste dag scoorde zij 217 runs voor het verlies van 4 wickets. De beide vorige wedstrijden, te New Delhi en Bombay, eindigden onbeslist. Thans wordt in Calcutta gespeeld. van de hulp uit de Verenigde Staten, welke nog altijd niet kan worden gemist. Zelfs voor de oplossing van de financierings moeilijkheden in de middenstand hebben we die hulp nodig, nu de regering uit de tegenwaarderekening van de Marshail- huip 100 millioen wil afzonderen voor een industrie-garantiefonds, waartegen men ginds blijkbaar geen bezwaar heeft. Afgaande op de tot dusver gedane mede delingen, kan worden gezegd dat de gang van zaken in het Nederlandse bedrijfsleven in het lonende jaar niet ongunstig is ge weest, ook al bewijst de daling van de in dustriële productie sinds de laatste maan den dat de Korea-hausse, welke in het be gin van dit jaar nog bestond, in haar tegen deel is omgeslagen. Vandaar ook dat men op de Amsterdamse Beurs geneigd is een afwachtende houding aan te nemen, het geen trouwens tegen het einde des jaars doorgaans het geval is. De intrede van een nieuw jaar wordt nu eenmaal met een nieuw begin geïdentificeerd, hoewel dit grotendeels slechts denkbeeldig is. „Bijbelboekjes voor kleuters" gave J. H. Kok, Kampen). (Uit- In de serie „Bijbelboekjes voor de kleu ters" zijn thans twee nieuwe afleveringen verschenen, namelijk de geschiedenis van Jona en die van koning David. Deze boekjes, in kinderlijke trant geschreven door Anne de Vries, mogen zich in grote populairiteit verheugen en zijn een uitstekend middel om de kleinen toegang te verschaffen tot de Bijbelse geschiedenis, zonder dat zij over rompeld worden door de gecompliceei'dheid ervan. Zij worden spelenderwijs geacclima tiseerd in de sfeer van het land, waar de handelingen der Bijbelse historie zich af speelden en maken kennis met de grote figu ren uit deze historie, waarbij zij direct wor den geconfronteerd met de zinnebeeldige betekenis van het wel en wee dezer persoon lijkheden. De tekeningen van Tjeerd Botte- ma spreken tot de kinderlijke fantasie. ?-■ dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. De overblijfselen van de auto die Vrijdagavond bij Hedel met grote vaart op een stilstaande vrachtauto gereden is. De beide inzittenden, de heer J. C. de Vries, lid van de Raad van Beheer van Philips, en zijn echtgenote kwamen bij dit ongeval om het leven. Inzet: de heer J. C. de Vries. De officiële ranglijsten van 1951. samen gesteld door de Koninklijke Nederlandse Lawntennisbond, vermelden de beide kam pioenen mevrouw RoosVan der Wal en mr. Wilton op de eerste plaats. Zij danken dit niet alleen aan het feit van hun kampioen schap, doch ook aan hun resultaten in ver schillende andere wedstrijden. Enkele spelers o-a. mejuffrouw Herm- sen, Van Swol en Rinkel zijn niet in de ranglijst opgenomen, wegens onvoldoend aan tal wedstrijden tegen andere spelers, waar door geen goede maatstaf kon worden aan gelegd. De ranglijst van de heren is als volgt (tussen haakjes de plaats, welke de betref fende speler het vorig jaar op de ranglijst innam): -■ 1. Mr. H. Wilton (5). 2 én 3. L. Krijt (6) en J. Linëk (3). 4. A. van Meègeren (7). 5. T- Hughan (2). 6. H. van Dalsum (8). 7 en 8. F. Dehnert (11) en J. Windt 9. H. van Gasselt (19). 10 tot en met 13. H. Beernink (9), drs. A. Borren (12), W. Karsten (18) en mr. J. Taminiau (15). 14, 15 en 16. J. Cara- moy, T. Kramer en A. Maris. De damesranglijst is als volgt: 1. mevrouw J. Roos—Van der Wal (2). 2. mej. M. Rollin Couquerque. 3 en 4. mevr. G. BlaisseTer- windt en mevrouw Z. Schmier (3). 5 en- 6. mej. C. Grosveld (5) en mevr. A. Koopmans— Knottenbelt (4). 7 en 8. mevr. E. \-an_ Ber- kelBqizer (7) en mevrouw E. Schollen Klein (6). 9. mej. E. Hooghoudt (8). 10. mevr. H. Vlielander Hein—Dijkmeester (10). 11. mej. A. van der Torre (9). 12. mej. F. Teke- lenburg. 13. mej. I. Kiek (11). NEDERLAND VOOR DAVIS CUP 1952 INGESCHREVEN. Het bestuur van de K.N.L.T.B. heeft Nederland ingeschreven voor deelneming aan de Davis-cup-wedstrij- den in 1952. Wegens de nieuwe bepalingen, welke het vorig jaar zijn ingegaan, is Neder land, daar het in 1951 tot de laatste acht be hoorde, vrijgesteld van de eerste ronde in 1952. Het is echter tevens verplicht een uit wedstrijd te spelen. Deze gaat uit de aard der zaak tegen een winnaar van de eerste ronde. ZWEMWEDSTRIJDEN VOOR DE TELE VISIE. Op 11 Januari zal door de Vara een televisie-uitzending worden verzorgd, waarbij zwemwedstrijden en demonstraties schoonspringen op het scherm zullen ver schijnen. De wedstrijden worden gehouden in het overdekte zwembad te Naax'den,. welk bad televisie-technisch het gunstigst was gelegen voor een dergelijke oroefneming. ANTWERPS ELFTAL—BATAVIEREN 23. Zaterdagmiddag heeft een hockey- ploeg van de Batavieren met 32 gewonnen van het Antwerps elftal, nadat de rust met 00 was ingegaan. WERELDKAMPIOENSCHAPPEN OP DE BAAN TE SAARBRÜCKEN. De wereld kampioenschappen wielrennen op de baan zullen in 1952 te Saarbrücken worden gehou den. Als data zijn vastgesteld 26 tot en met 30 Augustus. De Luxemburgse wielerbond heeft voor het volgende jaar de wereld kampioenschappen toegewezen gekregen. Op een circuit in Luxemburg zullen de wedstrij den op de weg worden gehouden, maar baan- wedstrijden zijn in Luxemburg niet mogelijk omdat er geen behoorlijke wielerbaan aan wezig is. De Luxemburgse wielerbond had verscheidene aanbiedingen van buitenlandse banen ontvangen, o.a. van Amsterdam, Reims. Milaan en Rocour, maar Saarbrücken is thans gekozen. SCHAAKTOURNOOI TE HASTINGS. In de derde ronde van de hoofdgroep van het schaaktournooi te Hastings werd de partij Donner (Nederland)Gligoric (Joego slavië) afgebroken en des avonds voort gezet. Na 43 zetten gaf de Nederlander op. De andere uitslagen in deze groep waren: PopelYanovsk.y remise, AbrahamsBarden 'AM>, GolombekHooper 10, Thomas Schmidt 0—1. De uitslagen van de derde ronde in de premier reserve b-groep luiden: mejuffrouw S. BussensHa'rris 01, me vrouw Fenny HeemskerkOakley 0-1, M. J. JacobsonBarret afgebroken. A. W. SABEL KONINKLIJK ONDER SCHEIDEN. De heer A. W. Sabel Tzn., directeur van de A. W. Sabel N.V. te Zaan dam. welke firma Zaterdag haar 75-jarig bestaan herdacht, werd bij deze gelegenheid benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De heer Sabel is vice-voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Zwembond en bestuurslid van het Nederlands Olympisch Comité. SCHAAKTOURNOOI TE GöTEBORG. In de vijfde ronde van het schaaktournooi te Götebura soeelde dr. Ruwe remise tegen de Zweed Bertil Gedda. Dr. Euwe heef* in de zesde ronde gewonnen van de Zweed Aahman. Onze landgenoot heeft thans de leiding. De gemeenteraad van Zandvoort zal op Dinsdag 15 Januari des avonds om acht uur in openbare vergadering bijeenkomen. De vergaderingen ter vaststelling van de begro ting 1952 zullen worden gehouden op Woens dag 30 Januari des middags en des avonds. De Zandvoortse toneelvereniging „Op hoop van zegen" zal op Zaterdag 12 Januari in theater „Monopole" de klucht „Pukkel en Pukkel" opvoeren. De regie is in handen van de heer J. Lubbers uit Haarlem. De jxjjtyoe- ring zal op 19 en -26 Januari worden herhaald.. In het feestelijk versierde gebouw ..Zomer- lust" hield de Zandvoortse speeltuinvereni ging „Kindervreugd" Zaterdagmorgen een contact-bijeenkomst met de leden. De voor zitter. de heer Joh. C. Jung Sr., memoreei'de in zijn openingswoord onder meer dat de speeltuinvereniging, vooral in de loop van dit jaar uitgroeide tot een vereniging voor alge meen jeugdwerk. Ruim driehonderd kinde ren worden op cursussen aangenaam en leer zaam bezig gehouden. De heer Jung wees er op, dat enkele jaren geleden duizend gulden subsidie was verstrekt door de ge meente voor het houden van een onderzoek naar de jeugdproblemen in Zandvoort, doch dat men na de verschijning van het rapport nooit meer iets gehoord heeft dan dat er in Zandvoort óók „asfaltjeugd" zou bestaan, hetgeen spreker betwijfelde. Het werk van de speeltuinvereniging is zo gegroeid dat een kleine dertig leiders en leidsters nodig zijn. Nog steeds blijft dit werk zich uitbreiden en daarmee groeien de financiële moeilijkheden. Spreker drong met klem aan op aller medewerking om het werk te kunnen blijven voortzetten. Na deze ernstige woorden kon men genie ten van een aantrekkelijk, gevarieerd pro gramma SCHIJNBAAR tegen alle redelijkheid in doet zich het feit voor dat, terwijl wij huiverig in de jaskraag duiken, sneeuwballen gooien, schaatsenrijden of met een boek achter de ka chel kruipen, onze aard bol zich veel dichter bij de zon bevindt dan wan neer wij 's zomers aan het strand, liggen te nik sen omdat het voor elke activiteit te heet is. Men kan dit feit zelfs met een fijn meetinstrument constateren: op het ogen blik, tijdens deze „don kere dagen" lijkt de mid dellijn van de zon groter dan een half jaar gele den. De wisselende afstand aarde-zon schuilt in de omstandigheid dat de aarde niet in een cirkel maar in een elliptische baan om de zon draait. Welisivaar is, op papier, de gesloten kromme lijn die onze aardbaan voor stelt, bijna niet van een cirkel te onderscheiden, maar in de praktijk is het verschil toch aan zienlijk: op dit moment zijn wij ongeveer vijf millioen kilometer dich ter bij die enorme bol van gloeiend gas dan in Juni en Juli. De aard baan ligt namelijk zo, dat het punt waarop de aarde het verst van de zon staat (de sterrekun- de noemt dit: het aphe- liuniop 4 Juli j.l. werd gepasseerd. Straks, op 4 Januari, bereikt onze planeet het andere uiter ste, perihelium genaamd; dan is de afstand tot de zon het kleinst hoe wel altijd nog bijna 150 millioen kilometer. Natuurlijk doemt de vraag op, hoe het dan toch komt dat December en Januari de koudste maanden zijn en dat het in Juni en Juli warm is. Men moet daarbij beden ken dat deze stelling, zo geformuleerd, maar voor een deel van de aarde opgaat. De Zuid-Afri kaan beleeft Kerstmis als een midzomerfeest, waarbij hij tijdens de vrije dagen verkoeling zoekt in de bergen of aan zee. Voor Australië en Zuid-Amerika geldt hetzelfde: op het Zuide lijke halfrond is het im mers op het ogenblik volop zomer. (En voor deze gebieden geldt dus wèl, dat de aarde in de zomer dichter bij de zon is dan 's winters). Hieruit blijkt al dat de afstand van de aarde tot de zon op een gegeven tijdstip nagenoeg niet van invloed is op het seizoen dat op dat ogen blik heerst. Wat wèl be paalt hoe warm of koud wij het hebben is de hoek die de zonnestralen met het aardoppervlak ma ken. Is die groot dat wil zeggen treffen de zonnestralen het aard oppervlak vrij steil dan beleven wij zomer; maken zij, zoals nu, een scherpe hoek met het aardoppervlak in de streek ivaar wij wonen (52 gr. Noorderbreedte) dan is het hier kouder, mede doordat de zon dan kortere tijd boven de horizon staat. En dat laatste is weer sen gevolg van de helling van de aardas. De lijn die men, dwars door de aarde heen, kan trekken van Noord- naar Zuid pool, staat niet loodrecht op het vlak waarin de aarde haar baan be schrijft, maar maakt daarmee een hoek van ongeveer 23 gr. Daar door is gedurende het ene halfjaar het Noor delijke halfrond naar de zon toegekeerd, geduren de het winterhalfjaar neigt de Noordpool zich van de zon af. Daarom zien wij hier op 52 gra den N.B. de zon maar korte, lage boogjes bo ven de horizon beschrij ven. Het kortst zijn die boogjes in de dagen voor en na de 22ste Decem ber. Op die datum nauwkeurig gezegd om 17.01 uur staat de zon in het zgn. „winterpunt". G. v. W. Toen ik de cantine van één der bedrijven van de Hoogovens te Velsen binnenstapte, vergezeld van een vriendelijke jongedame, die mij door de propaganda-afdeling was „toegevoegd" (ik geloof dat men dat zo zegt), was deze geheel gevuld met arbei ders in overall, die hun twaalf-uurtje zaten te nuttigen. Ofschoon ik wel eens meen op te merken, dat „meneren" mij tenge volge van kleine afwijkingen in kleding en haardracht niet helemaal als een der hunnen zien, kreeg ik nu het (een beetje verlegen makende) gevoel een „meneer" ie zijn tussen deze mensen. Nu ging het er om dat ik de werken van de schilderes Nola Hatterman zou be kijken, die in de cantine ten gerieve van de arbeiders zijn opgehangen en daar iets over zou schrijven. Maar. als ik nu, zoals bij een gewone tentoonstelling, zou gaan opmerken dat ik door de aquarellen die Nola Hatterman in Londen maakte een sterke impi-essie van de indrukwekkende melancholie van die wereldstad kreeg, dan geef ik daarmee m ij n mening, in dit ge val mijn moneren-mening, althans in de ogen van die mannen in overalls, die, daar is geen twijfel aar., met een lichte arg waan de rug van deze meneer met bloc note bezagen. (Ik mag hierbij wel als ver zachtende omstandigheid veronderstellen dat de „toegevoegde" jongedame, mense lijkerwijs gesproken, een afleidende blik- vangster geweest zal zijn). Wat had er nu in deze situatie k u n- nen gebeuren? Dit: de meneer had, na de schilderijen te hebben gezien, zijn rugaan zicht kunnen verwisselen voor wat men in de schilderkunst zijn „en face" noemt. Mei andere woorden: hij had, al of niet ter zijde gestaan door de jongedapie, een plaatsje kunnen innemen te midden van die overalls om de volgende vragen te stellen: Ten eerste: vindt u het prettig of nut tig dat de dii*ectie wisselende tentoonstel lingen van schilderijen organiseert in de ontspanningslokalen? Ten tweede: vindt u de schilderijen die Het Heilige Geesthuis zoals het in 1768 was toen met de afbraak begonnen werd. Op de hoek van de Kruisstraat en de Krocht staat nu het Hofje van Oorschot. In 1300 zo lezen wij in de geschiedenis boeken van Cornells de Koning werd daar het Heilige Geesthuis gesticht. Deze stichting dankte haar oorsprong aan een Broederschap die zich naar de Heilige Geest noemde, aan welke de zorg voor kranken en wezen was aanbevolen. Coene van Oosterwijk een lid dezer Broederschap, schonk nog bij zijn leven aan de Stad een huis en tuin staande aan de Krocht. Dit huis moest, zo werd bepaald, de Heilige Geest worden toegeëigend, dat is ten ge- bruike van zieken, gebrekkigen en wezen worden ingericht. De Stad aanvaardde de schenking en kort daarna (vermoedelijk in 1301, dus nu 650 jaar geleden) wei*d het huis in gebruik genomen. Aanvankelijk werden er zieke mannen en vrouwen in verpleegd. In 1425 werden ook ouderloze kinderen opgenomen. Later werd het slechts uitsluitend wees huis. Het Heilige Geesthuis is de eerste stich ting van liefdadigheid te Haarlem. De Broederschap deelde in de St. Bavo elke week brood uit aan armlastigen. De Heilige Geestbank in clie kerk, waarin vroeger die uitdelingen werden gehouden, herinnert daaraan nog. In 1768 werd het Heilige Geesthuis afge broken om plaats te maken voor de 17 huisjes van het Hofje van Oorschot. er nu hangen mooi, lelijk, vreemd, knap, prachtig, afschuwelijk, raar, vervelend, vrolijk, enzovoorts, enzovoorts? Neem nu eens aan dat hij die vragen gesteld had; dan zou hij vermoedelijk dit hebben ontdekt: A: Dat er in al die gelijkvormige over alls even veel of even weinig meningen leefden als in alle meer of minder goed gesneden colbertcostuums van de meneren voornoemd. B: Dat hij dus een doorsnee-mening moet rapporteren, die volstrekt geen juist beeld geeft van wat er in deze mensen groep leeft. Gebaar van betekenis Toch blijft juist deze vraag van belang: hoe staan deze mensen, die uiteraard zel den in de gelegenheid zijn om een mu seum te bezoeken, tegenover de schilder kunst die hun nu in eigen huis geboden wordt? De heer C. F. van Dam, chef van de propaganda-afdeling, die wèl zijn oor te luisteren legt, vernam dat er vooral voor de grafische kunst (voor etsen, litho's en houtgravures) veel waardering is. Men bewondert de uitvoerige détaillering in de houtgravures van Dirk van Gelder, de dé- coratieve figuren in de vignetten van Pam Rueter. Ook het werk van Nola Hatter man valt in de smaak. Men begrijpt het en wordt niet voor problemen gesteld. De heer Van Dam vertelt verder dat de ten toongestelde werken ook Zondags te be zichtigen zijn en dat er de eerste keer al meer dan tweehonderd bezoekers waren. Dat er in de toekomst ook lezingen over kunst gehouden zullen worden en dat al deze noviteiten ook navolging vinden in andere bedrijven, onder meer aan de Zaan. Het probleem blijft echter dat grote groe pen van de samenleving in feite zo ver van het wezen der schoonheid verwijderd leven, omdat zij aan het ontstaan er van geen deel hebben, omdat er in onze tijd geen volkskunst meer bestaat Deze groe pen zien de kunstenaar toch vooral als de eenzame, die de vrijheid verkozen heeft en deze veelal' met een lCven zonder sociale zekeiTieden moest kopen. Toen de trein over de brug reed van het Noordzeekanaal, waarboven de heldere vrieslucht lichtend blauw was, zag ik van achter mijn venstertje de machtige fa briekscomplexen en schoorstenen langzaam verdwijnen en realiseerde ik mij dat hier toch een voorzichtig begin gemaakt werd om een toenadering tot stand te brengen tussen kunstenaar en bevolking. Ik dacht over het grote belang dat hierin ook voor de kunstenaar kan liggen en dat het zeker goed en nuttig zal wezen lezingen te hou den. Maar ivat mij vooral van betekenis leek, was het „gebaar" het gebaar van de kunstenaar die zijn werk niet stuurde naar de „Salon", maar naar de fabriek. OTTO B. DE KAT. AMERIKAANS VLIEGTUIG VERMIST PITTSBURGH, (Reuter) Sinds Zondag wordt een tweemotorig Amerikaans vlieg tuig met veertig personen aan boord ver mist. Het toestel was op weg van Pitts burgh naar Buffalo, een afstand van één uur vliegen, en had voor drie uur benzine aan boord. De weersomstandigheden wa ren bij met vertrek goed, doch langs de route kwam er regen en mist opzetten. HAARLEMSE KORFBALBOND Tweede klasse: Oosthoek 2Watervliet 5 t. a.; DSV 1—N. Flora 2 t. a. Derde klasse A: Haarlem 4Oosthoek 3 3—7; Onder Ons 2—DSV 2 3- 1. Derde klasse B: Onder Ons 3—N. Flora 3 Abbedijk, pass. 28 San Miguel. Al-mkerk, 28 te Port Said. Amstelpark, 3 Jan. v. Newport News te Am sterdam verwacht. Algenib, 29 v. Antwerpen te R'dam. Arendsdijk, 28 te Rio de Janeiro. Aldabi, 29 v. R'dam naar Hamburg. Alcyone, 28 510 m. NW. Chago Archipel. Alioth. 28 v. R'dam n Bremen. Alkaid, 28 230 m. N. NO. Fernando Noronha. Amstelveen, 28 210 m. W. Scilly's. AmsteTkerk, 29 rede Cape Coast Annenkerk, 28 750 m. NW. Geraldton. Antonia, 25 v. Pulubukom n. Bangkok Arundo, 28 200 m NW. Finisterre. Aagtekerk, 29 van Manilla. A als-urn, pass. 30 Wight. Albireo, 30 v. Rio de Janeiro n. Las Palmas. Almdijk, 30 te Mobile. Alkaid, 30 Ie Recife Alnati, 30 v. Santos'n. Montevideo. Altair, 30 v. Rio Grande n. San Francisco Ampenan, 30 van Galveston te Houston Amstelland, 30 v. Amsterdam te Buenos Aires Amstelstad. 29 v. New York n. Beirut. Amsteldojk, 30 v. Norfolk te New York Arnedijk, 30 van Antwerpen. Averdijk, 30 v. R'dam te New York. Axeldijk, 30 v. New Orleans te R'dam. Alpherat, 30 v. R'dam n. New Orleans. Aardijk, 30 v. R'dam te Houston. Baarn. 2 Jan. Port of Spain verwacht. Borneo, 2 Jan. Pondicherry verwacht. Batoela, 28 rede Paivkalpinang v. Tj Priok. Baud, 29 v. Semarang te Tj. Priok verw. Baweati. 28 v. Bandjermasin n. Kota Baru Bandjermasin, 28 in Str. Soenda. Barendreeht, 28 570 m. O.NO. Demerara. Britsum, 28 280 m. ZW. Fayal. Bantam. 30 te Bahrein. Biiliton," 31 te Basrah. Bonaire, 30 v. Dover n. Funchal. Boschfontein, pass. 29 kp. Guardaful. Bennekom, 30 v. Santiago de Cuba n. Tampa Bloemfontein. 30 v. Port Elisabeth n. East London. Blijdendijk, 29 v. R'dam n. Norfolk. Caltex Pernls. 1 Jan. v. Sldon te R'dam verw Caltex Leiden. 28 bij Kreta Clio, 26 te Port au Prince. Caltex Delft, pass. 30 Kp. Bon. Caltex Nederland, pass. 30 Gavdo bij Kreta Caltex The Hague pass 28 Gibraltar. Caltex Utrecht, 30 dwars Malta. Cleodora, 30 v. Rio de Janeiro te Curagao Congostroom. 30 te Freetown. Cirrus (weerschip), 30 v. R'dam n. Station Atl. Oceaan. Duivendijk, 29 v. Antw. te R'dam. Dalerdijk, 30 v. Vancouver te R'dam. Danae. 29 v. Amsterdam te Rotterdam. Delft, 30 te Hamburg. Diemerdijk, pas 30 Mona eil n. Le Havre. Delfshaven, 30 v. Antw. te R'dam. E trema, 28 op Thames n. Thameshaven. Erinna, pass. 28 Nicobareri. Esso Rotterdam. 28 630 m. NO. Martinique. Elmina, 29 v. Antwerpen naar Dakar. Gaasterkerk. 29 v. Amsterdam n. Marseille. Gooiland, 30 van Bremen te Hamburg. Grootekerk, 31 v. Antwerpen te Amsterdam. Helicon, 29 La Guaira verwacht. Hecuba, 28 by Vlissingen n. Puerto Rico. Hestia, 28 v. Ciudad Trujillo n. Port au Prince Haulerwijk, 28 250 m. ZO. Sable eil. Hermes, 29 te Port au Prince. Heemskerk, 30 v. Antwerpen te R'dam. Haarlem, 30 v. Barbados n. Port of Spain. Hersilia, 30 v. Balboa. Helena, 29 v. Amsterdam te Antwerpen. Hercules, 31 v. Hamburg te Bremen. Hera, 28 v. Curagao n. R'dam. Ittersum, 23 270 m, NO. St. Maria Iris, pass 30 Holtenau. Japara (KPM), 28 v. Makassar n. Luwu, Jupiter, 27 v. Tunis n. Palermo. Jagersfontein. 30 van Beira te Amsterdam. Katwijk, 28 v. Setubal te Pemis. Kota A.goeng, pass. 28 Fayal n. Halifax. Kota Gede, pass. 28 Kp. Bon. Kota Baroe, 30 te Aden. Kieldrecht, 30 v. Singapore n. Port Swettenham Lissekerk, 28 v Genua n. Southampton. Laagkerk, 28 v Aden n. Colombo. L-eopold-skerk, 29 v. Perz. Golf te R'dam. Leersum. 28 485 m. ZO. Kp. Race Lemsterkerk, 31 v. Koeweit n. Basrah. Leuvekerk, 30 te. Aden. Limburg, 31 te Alexandrië. Lin-dekerk, 30 v. Antwerpen te R'dam. Loenerkerk. 29 te Genua. Loosdrecht., 30 te Madras. Leerdam, 29 te Antwerpen. Luna, 29 v. Barcelona n, Gibraltar. Leikkerker, pass. 29 Finisterre n. Le Havre. Macuba, pass. 28 Aden. Marisa, pass. 28 Martinique. Mirza. 28 v. Mena el Ahmadi n. Gibraltar voor orders. Marken, 28 17 u. v., R'dam te Galveston. Maleo, 29 v. Miri te Singapore verwacht'. Marin, 24 v. Port au Prince n. New Orleans. Marpessa, pass. 28 Bahamas. Mitra. 28 200 m. N.NO. Banka. Murena, 28 80 m. Z. Napels. Maas, 30 v. Amsterdam te Gibraltar. Maasland, 30 te Iliheus. Mapia. 31 te Port Swettenham. Muiderkerk, 30 v. Teneriffe n. Kaapstad. Murena, 30 v. Sidon le Livorno. Madoera, 26 v. San Francisco n Los Angeles. Mataram, pass. 30 Point de Gallë. Meerkerk, 31 v. Bremen te Rotterdam. Myonia, 28 v. Sydney naar Miri. Merwede, 30 v. New Orleans te R'dam. Noordwijk, 28 v. Amsterdam naar R'dam. Noordiam, 31 v. New York te R'dam. Ovula, 28 v Willemstad n. Bergen en Aalesund Overijsel, pass 29 Point de Galle n. Singapore Omala, pass. 31 Sabang. Onddna, 29 v. Aden n Mena el Ahmadi. Oranje, 29 v. Southampton n. Port Said. Oranjefontein, pass. 30 Dakar n. Kaapstad. Orion. 30 v. Messina naar Malta. Poseidon, pass; 28 Soerabaja verwacht. Plancius, 29 te Soerabaja verwacht. Prins Willem V, 28 180 m. W. Kp. Vincent. Polydorus, 30 v. Indonesië te New York Prins Frederik Hendrik, 31 v. R'dam té Va lencia. Prins Frederik Willem 29 v. Rouaan n. Casa- .blanca. Parkhaven, 30 v. Buenos Aires n. Bahia. Prins Alexander, 29 v. R'dam n. St. John. Prins Willem v. Oranje. 30 v. R'dam n Huil. Prins Willem IV, verm 2 Jan v. Burrina n. Hamburg. Riouw. 28 'v. Soerabaja. Raidja, 28 te Muntok. lloebiah, pass. 30 Ouessant. Rondo, 30 v. Port Said n. Alexandrië. Rotti, 30 Liverpool verwacht Rotula. 29 v. Fredericia te R'dam. Ruys, 29 v. Kobe n. Hongkong. Rossum, 30 van Amsterdam naar Huelva. Straat Malakka, 28 te Tanga. Straat Makassar, 28 v Kaapstad n. Buenos Aires. Sibajak. 28 dwars Wight. Slamat, 27 v. Tj, Priok n. Singapore Stad Alkmaar, 29 v. R'dam n. Golf v. Mexico. Stad Maastricht. 28 v Genua n. Casablanca. Sambas, 28 v. Singapore n. Bangkok Sarpedon, 28 360 m. ZW. Azoren. Stan-vac Djirak, 28 v. Port Swettenham te Penang, Stanvac Talang Akar, 29 v. Sungeigerong te Singapore verwacht. Scherpendrecht, 28 dwars Bona. Sliedrecht, 28 360 m. ZO. ten O. Rio Grande. Salatiga, 30 v. Tj. Priok te Singapore. Samarinda, 30 ie Singapore Schie, 29 v. Kymasi naar Amsterdam. Singkep, 29 te Castanes. Sloterdijk. 31 te Alexandrië. Sommelsdijk, 29 te Antwerpen. Stad Bieda. 30 v, R'dam naar Narvik. Sumatra, pass. 30 Finisterre. Slamat, 30 v. Singapore n. Belawan. Soestdijk, 31 v. Colombo n. Aden. Sunetta, 31 v. Montevideo te Curagao Stad Haarlem, l Jan v. Schiedam te Casablanca verwacht. Salland. 30 te Montevideo. Stad Schiedam, 3 Jan. v. Manilla te IJmuiden verwacht. Teiresias, 28 v. Amsterdam naar Dublin. Tiberius, 28 te Port of Spain. Tjipondok, 29 te Banjuwangi verwacht. Tankhaven II, 28 100 m. O. Singapore eil. Tfiria, 28 130 m. ZW Geraldton. Tern-ate. 28 210 m. W.NW. Finisterre. Tibia, 28 760 m NO. Guadeloupe. Tjibodas, 27 v. Balikpapan te Singapore Tjikampek, 24 v. Yokohama te Nagoya. Tjitjalengka. 26 v. Singapore n. Hongkong. Tomori, pass. 28 ten O. Enggano eil. Trajanus, 25 v Port au Prince te Houston. Tarakan, 20 te Marseille Tawa-li, 31 v. Singapore te Belawan verwach Teucer, 29 v. Houston te Newport News. Tjibesar, 30 te Durban. Tjipanas, 29 v. Mauritius n. Tamatave. Tjisadane. 31 te Durban. Tosari, 29 in Suezkanaal Trompenbeig, pas. 30 Ouessant. Tamo, pass. 30 12 u. Bonavista Kaap Verd. eil. Titus, 30 v. Bilbao naar Tanger. Waal. 28 v. Maracaibo te Barahona. Wieldrecht, 28 ten anker Beira Westerdam, 28 610 m. O. ten N. Kp. Race. Winterswijk,, pass. 28 Finisterre. Woensdrecht, 28 300 m. NO. Sombrero Westland, 30 te Santos. Willemstad, 30 te Trinidad. Willem Ruys, 29 van Aden. Waterland, 30 v. A'dam n Buenos Aires. Zontiewijk, 28 480 m. O. Bermudas. Zeeland (KRL), 31 te Tj. Priok. Schepen met passagiers, emigrerenden en repatriërenden Aldabi. verm 29 v. R'dam n. Buenos Aires. Alhena, verm. 4 Jan. v. Buenos Aires n. R'dam Alnati, 29 te Santos. Bonaire, zou 28 v A'dam n. Georgetown vertr. Boskoop, 8 Jan. La Guaira verwacht Cottica. 1 Jan. Paramaribo verwacht. Grote Beer, Amsterdam verbouwen. Indrapoera, verm. 2 v. R'dam n. Tj. Priok en Soerabaja. Joh v. oidenbarnevelt, verm. 23 Jan. van Amsterdam naar Sydney. Noordam, 31 te R'dam ontscheping verw. Nieuw Amsterdam, verm. 29 Jan. v R'dam tl- New York. Oranje, 29 v. Southampton, 18 Jan Tj. Priok verwacht. Oranjestad, 11 Jan. La Guaira verwacht. Rijndam. 2 Jan te New York verwacht. Sibajak, 8 Jan. Willemstad verwacht Veendam, verm. 11 Jan v. R'dam n. New York Waterman. 1 Jan. Singapore en 23 Jan. R'dam verwacht. Westerdam, 31 New York verwacht. Willem Ruys. 29 Aden en 10 Jan R'dam verw. Willemstad, 29 La Guaira en 31 Trinidad verw. Zuiderkruis, verm. 22 Jan. R'dam n Halifax.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 12