Sheridan Zuinigheid kan rantsoenering van de kolen onnodig maken Accoord ten aanzien van vele essentiële punten Electriciteitstarieven in 1952 waarschijnlijk 25 procent hoger Egyptisch minister zal Eden op de hoogte stellen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Op cokes wordt restrictie van 15 procent toegepast MINISTER VAN DEN BRINK: De grote vraag blijft: „Wie krijgt Kaesong? Harriman in Londen Het woord is aan Duitsland en het Westen Om stroomgebruik te remmen en investeringen mogelijk te maken Engels-Egyptische ontmoeting in Parijs 06e JAARGANS No 100 ZATERDAG 3 NOVEMBER 1951 295e JAARGANG No 264 Regeringstoezicht op onmaatschappelijke gezinnen Impasse in Korea Besprekingen met Churchill Bijdrage tot defensie nog niet besproken Nieuwe Britse ministers Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiaté, Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman IN ENGELAND heeft men Richard Brins- ley Sheridan herdacht, die tweehonderd jaar geleden te Dublin geboren werd. Hij was een groot toneelschrijver en nog veel meer. Hij was ook jurist, schouwburgdirec teur, volksredenaar, lid van het Lagerhuis, onderstaatssecretaris, thesaurier van de vloot en lid van de Kroonraad (Privy Council). Hij leefde van 1751 tot 1816 en stierf op een zolderkamertje, straatarm en belaagd door schuldeisers. Hij had met zwier een brillant en veelbewogen leven geleid en zowel de glimlach der Fortuin als de harde slagen van het lot moedig aan vaard. Hij had zijn ervaringen immer en vooral met de flonkerende uitingen van zijn geest gekruid. Het was geen moedeloze schipbreukeling des levens, die daar in 1816 op zijn sterfbed lag. In zijn laatste uren hield hij zich nog opgewekt bezig met de hoop op een nieuw succes, dat hem in staat zou stellen al zijn schuldeisers te betalen - die hem gaarne in de „schuldgevange nis" in Fleet Street hadden doen belanden. Diezelfde gevangenis, waartegen Charles Dickens later in de Pickwick Papers te vel de zou trekken. Sheridan had dat als par lementslid ook gedaan; de ironie van zijn stormachtig leven wilde dat hij tenslotte zelf een van die vervolgde lieden zou wor den, voor wie hij het opgenomen had. Al had hij grote successen met zijn blijspelen beleefd, al had hij als redenaar in het La gerhuis geschitterd, al was hij de vriend 'van de Prins-Regent geweest. Toen hij ge storven was herinnerde men zich dit alles, al zijn grote begaafdheden, en haalde het 'lijk van dat armelijke zolderkamertje. Met grote praal werd Sheridan ten grave ge leid in Westminster Abbey, waar Engeland zijn grote mannen bijzet. Men begroef hem in de Poets Corner, de dichtershoek. Hij zou liever temidden der staatslieden begra ven zijn, heeft de Manchester Guardian onlangs gezegd. En men zou zijn nage dachtenis kunnen eren door een nieuwe in scriptie te maken op zijn grafsteen, want de oude is versleten en moeilijk te lezen. Maar het is wel begrijpelijk dat men hem in de Poets Corner heeft begraven, want hij was een groot blijspelschrijver, maar als staatsman een mislukking, ofschoon hij aan zijn vermaarde toneelstukken maar vier en aan zijn politieke loopbaan twee endertig jaren besteedde. Want zolang was hij, lid van het Lagerhuis en in die tijd vervulde hij ook staatsfuncties, zonder evenwel ooit het begeerde ministerschap te bereiken. Het schijnt dat The School for Scandal, zijn beroemdste blijspel, het meest-gespeel- de toneelstuk in Londen is na een drietal Shakespeare-stukken. Het heeft steeds zijn plaats op het wereld-répertoire behou den. Ook in ons land is het nog in de laat ste jaren gegeven en menigeen zal het zich onder de Hollandse titel „Lessen in las ter" herinneren zoals het vlak voor de oorlog onder voortreffelijke regie van Jo- han de Meester door het Residentie-Toneel werd gegeven, met Ank van der Moer en Fie Careïsen in belangrijke rollen. Andere blijspelen van Sheridan: The Rivals, A trip to Scarborough, The Critic en zijn libretto voor de komische opera The Duenna be zorgden hem al bij zijn leven successen in Engeland. Hij was nog geen dertig jaar oud toen hij de werken schiep, die zijn naam onsterfelijk zouden maken. Hij verdiende veel geld en kocht met twee anderen het Drury Lane Theatre. Van die schouwburg voerde hij jarenlang de directie maar blijkbaar ook maar een deel ervan die hem zoveel geld opleverde, dat hij zijn po litieke carrière kon volhouden. En waar van hij zelf zei, dat zij hem noopte tot een afslachting van toneelschrijvers die de Bartholomeusnacht in bloedigheid overtrof. Toen de slechte jaren voor hem kwamen brandde zijn schouwburg op een kwade avond tot de grond toe af. En men vond Sheridan in een naburig „coffee-house", zoals dat toen heette en verwonderde zich over hem. „Mag een man niet eens een glas wijn bij zijn eigen haardvuur drinken?" vroeg de getroffene, wien de speelse geest bovenal dierbaar was. En die uiting alleen zou al rechtvaardigen dat aan hem herin nerd wordt. Moeilijk voor mensen van deze tijd, zich zulk een persoonlijkheid voor te stellen. Nog moeilijker is het zich de dagen van het Engelse Regentschap van „the Regency" in te denken: vol schrille tegenstelling tussen weelde en grauwe ar moede, tussen schitterend intellect en an- alphabetisme, tussen zwierige, alles-wagen- de jonge levensgenieters en een doffe, be rustende menigte. Richard Brinsley Sheri dan, onsterfelijk geworden als Engels auteur, was overigen^ in Dublin geboren. En dat dringt zich telkens aan irop als ge over zijn leven leest: een Ier, met de ken merkende karaktertrekken van de Ier, de onverwoestbare levensvreugde incluis. Lord Byron, de dichter, die zijn tijdgenoot was, beschreef hem later als „een buitengewoon vat vol tegenstellingen. Moore zal moeite hebben om ze met elkaar te verzoenen in de biografie, die hij schrijft. De bovenste helft van zijn gelaat was dat van een god, met dat uitgestrekte voorhoofd en die schit terende vurige ogen, maar daaronder zag men de satyr". Dat zijn politieke eerzucht niet bevredigd werd zal hem niet ontmoedigd hebben. Niets kon hem ooit ontmoedigen. Dat is misschien het beste motief om in een tijd als deze aan Richard Brinsley Sheridan te herinneren. R. P. Dij besluit van 6 Februari 1948 stelde de toenmalige minister van Justitie een com missie in, die tot taak kreeg regelen van burgerlijk recht te ontwerpen, die de mo gelijkheid openen voor het onder toezicht stellen van gezinnen die zedelijk en maat schappelijk verworden zijn. In het rapport dat de commissie aan de minister van Justitie heeft uitgebracht en dat thans is gepubliceerd, wordt een over heidstoezicht voor onmaatschappelijke ge zinnen voorgesteld, dat er naar streeft de wederaanpassing van deze gezinnen zo veel mogelijk te bevorderen, terwijl zij in de vrije samenleving blijven vertoeven. Indien op deze wijze geen aanpassing mo gelijk blijkt, stelt de commissie voor de wederaanpassing van de gezinnen na te streven buiten het gewone maatschappe lijke milieu in inrichtingen. De voorziening van brandstoffen in Nederland en elders is zorgelijk, doch niet bepaald alarmerend. Wanneer wij de handen ineen slaan en bereid zijn, om gedurende de komende wintermaanden, maar ook in de eerstvolgende jaren, de grootst mogelijke zuinigheid te betrachten, zal 't niet nodig zijn tot rantsoenering en andere onaangename drastische maatregelen over te gaan. Het kolenverbruik is door de gestegen industriële bedrijvigheid en de bevolkingsaanwas aanzienlijk toegenomen: van 14.3 millioen ton in 1938 tot 17.9 millioen ton in 1951. De toeneming der productie heeft daarmede geen gelijke tred gehouden: 13.5 millioen ton in 1938 en 12.3 millioen ton in 1951. Op cokes zal dit jaar een restrictie van 15 procent worden toegepast, zodat aan af nemers slechts 85 procent van het verbruik over 1949-1950 zal mogen worden ge leverd. De voorziening van industrie en huisgezinnen met brandstoffen is voor het lopende kwartaal gewaarborgd. Tot voorbeeld van deze zuinigheid diene, dat de overheidsdiensten op Zaterdag niet werken, doch op Donderdagen des te langer. Aan lagere overheidsdiensten, grote bedrijven en scholen wordt in overweging gegeven iets dergelijks te doen. De bovenstaande mededelingen deed minister Van den Brink op een Vrijdag gehouden persconferentie. Voor een goed verloop van de industriële productie is het nodig, dat de kolenvoor- raden op een behoorlijk niveau gehand haafd blijven. Indien de vooruitzichten niet verder verslechteren, zal het mogelijk zijn, dat de voorraden gemiddeld het ver bruik van twee weken tot een maand zul len dekken. Instandhouding van het toe wijzingssysteem voor grote verbruikers blijft noodzakelijk, daardoor wordt onder meer een zo doelmatig mogelijke verde ling van kolen bij onverhoopte tekorten gewaarborgd. De huisbrandvoorziening geschiedt voor driekwart uit de Limburgse mijnen. Deze zullen in de komende winter voor dit doel waarschijnlijk niet minder produceren dan in het vorige stookseizoen. Het rapport over de beperking van het kolenverbruik, dat door de Commissie- Dresden aan de regering is gezonden, zal binnenkort worden gepubliceerd. Nederlandse mijnwerkers zeer productief, maar te klein in aantal De productie per ondergrondse mijnar beider in Nederland per werktijd is thans 1754 kilo kolen, de hoogste in Europa. De productie houdt nauw verband met J» TOKIO (Reuter). De geallieerde en Noordelijke onderhandelaars zijn vandaag weer bijeengekomen om te trachten uit te maken aan welke partij de vroegere con ferentieplaats Kaesong zal toevallen. Radio Peking heeft het voorstel der verbondenen, dat Kaesong achter de geallieerde linie zal liggen, „belachelijk" genoemd. Volgens de Chinese omroep heeft prepiier Tsjoe En Lai het Chinese volk gewaar schuwd om zich voor te bereiden op een eventuele mislukking van de onderhande lingen. Een dergelijk resultaat zou te wij ten zijn aan „Amerikaanse obstructie", aldus de minister in een verklaring, die hij op 25 October heeft afgelegd. Tsjoe En Lai was van mening, dat de Amerikanen „om redenen van diplomatieke en binnen landse aard" niet bereid zijn, spoedig tot een overeenkomst te komen. Een woordvoerder van de UNO heeft verklaard, dat de geallieei'de vertegen woordigers de Noordelijken „belangrijke strategische eilanden" hadden aangeboden, die thans door de geallieerden worden be heerst, alsook gebied van het front bij Koemsong in ruil voor Kaesong. In de afgelopen nacht hebben Chinese „zelfmoordtroepen" proefaanvallen onder nomen op de linies der verbondenen. Zij werden echter met zware verliezen terug geworpen. Volgens geallieerde comman danten werden Noordelijke troepenbewe gingen naar de geallieerde linies in het Westen en Oosten door hevig geconcen treerd artillerievuur uiteengeslagen. het gebruik van moderne installaties en de uitputting van de mijnen. Een oplossing voor het vraagstuk zou volgens de minister zijn het tewerkstellen van meer arbeiders en het verder doorvoe ren van mechanisering. Over de brandstoffenvoorziening voor het eerste kwartaal van 1952 kon de mi nister nog geen concrete mededelingen doen. Die is namelijk afhankelijk van het buitenland en de internationale afspraken, welke, gezien de marktsituatie, thans over- Januari 1952 zijn gedekt. al ter wereld plegen te worden gemaakt. De kolensituatie van Nederland en alle an dere O.E.E.S.-landen is door het conflict in Korea geheel veranderd. Overal heerst grote industriële bedrijvigheid, die door de mijnbouw niet kan worden bijgehouden. Nederland had tot September van dit jaar reeds 3.675.000 ton kolen, voornamelijk uit Amerika en Duitsland en verder uit Engeland, Frankrijk, België en Polen inge voerd, tegen 3.705.000 in 1949. De invoer van Amerikaanse kolen hangt af van de beschikbaarheid van dollars en de scheepsruimte en overslagcapaciteit in de Amerikaanse havens. In West-Europa zal in 1952 een invoerbehoefte van 40 tot 50 millioen ton steenkool bestaan tegen 10 dollar per ton met 10 dollar vracht per ton. De totale Marshall-hulp over 1951 1952 zou dit bedrag nog maar niet kunnen dekken. Nederland zal uit eigen productie in het lopende kwartaal ongeveer 2,4 millioen ton kolen en cokes beschikbaar krijgen en een zelfde hoeveelheid in het eerste kwartaal van 1952. De toewijzing uit Duitsland bedraagt voor het lopende kwartaal 622.000 ton ko len, cokes en bruinkoolbriketten. Voorts worden brandstoffen betrokken uit Enge land en België en met Polen onderhandelt men nog. Uit de Sovjet-Unie verwacht, men 30.000 ton Donetz-anthraciet en uit Amerika 715.000 ton kolen. Met deze hoe veelheden zal op voorwaarde van de uiter ste zuinigheid de eerste behoefte tot LONDEN (Reuter). Vrijdag heeft Averell Harriman, de directeur van de „Amerikaanse hulp aan het buitenland" een bezoek gebracht aan Londen en zes uur lang besprekingen gevoerd met pre mier Churchill, de Britse Minister van Buitenlandse Zaken, Eden, de minister van Financiën, Butler, de minister van Coördinatie van vervoer, brandstof en kracht, Lord Leathers, en de Amerikaanse ambassadeur in Londen, Walther Gif ford. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade verklaarde naar aanleiding van vragen, dat het voornaamste punt van be sprekingen ten huize van Churchill was het programma voor de Westelijke herbe wapening. In Britse kringen verklaart men, dat de besprekingen gehandeld hebben over de moeilijkheden van Groot-Brittannië om zijn herbewapening te financieren. Men verwacht, dat hieruit een ernstige econo mische crisis voort zal vloeien, die een prijsstijging voor vele belangrijke goede- Henriëtte Roland Holst: Alles heeft deel aan een geheime nis die wij hegrijpen en niet be grijpen. ren met zich mede zou brengen. Een be langrijke vergroting van de Amerikaanse economische steun zou niet onmogelijk zijn. Voorts zou Harriman Eden op de hoogte hebben gebracht van de recente Ameri kaans-Perzische besprekingen over de mo gelijkheid van een hervatting van de Per- zisch-Britsche onderhandelingen. Men is ook van mening, dat de Brits- Egyptische betrekkingen ter sprake zijn gekomen evenals de verdediging van het Midden-Oosten. Men meent verder, dat een spoedige ontmoeting tussen president Truman en premier Churchill alsmede een conferentie tussen Eden en zijn Ameri kaanse ambtgenoot Acheson behandeld is. Drie personen werden gedood en vier ernstig gewond toen de 42-jarige Guido Gorini besloot de rekening metzijn ex-werkgever te vereffenen en een mijn neersmeet in het directiekantoor van een grote fabriek, in Milaan. Gorini was onlangs ontslagen en kwam de kamer van de directeur binnen om te verzoeken hem weer in dienst te nemen. Toen dit werd afgewezen, haalde hij uit een doos de mijn te voorschijn en wierp deze op de grond. Bij de explosie die volgde werden hijzelf, de directeur en een bezoeker gedood en het kantoor werd zwaar beschadigd. 99 BONN, (Reuter). In de afgelopen nacht is een officieel communiqué uitge geven, waarin wordt medegedeeld, dat West-Duitsland en de Westelijke geallieer den overeenstemming hebben bereikt over „vele essentiële punten" van het ontwerp verdrag, dat West-Duitsland een nieuwe status van deelnemerschap zal geven in de Westelijke alliantie. Het communiqué werd uitgegeven na een vergadering van kanse lier Adenauer en de drie Westelijke geal lieerde Hoge Commissarissen, welke zeven uur duurde. Enkele punten, zo gaat de mededeling voort, vereisen nog nadere studie door deskundigen. De deskundigen zullen de nieuwe ontwerpen de volgende week bij de kanselier en de Hoge Commissarissen indienen. Het algemene verdrag, aldus het com muniqué, zal de algemene beginselen die de betrekking tussen de drie geallieerde bezettingsmogendheden en de bondsrepu bliek bepalen, uiteenzetten. Dit verdrag zal worden aangevuld door supplementaire conventies. Het communiqué geeft een overzicht van het werk dat tot dusver is verricht sinds de geallieerden en Duitsers eind Septem ber voor het eerst bijeen kwamen om te bepalen hoe de instructies van de mi nisters van Buitenlandse Zaken der Wes telijke grote drie, welke zij op hun con ferentie te Washington over Duitsland heb ben opgesteld, moeten worden uitgevoerd. De vertegenwoordigers van de vier re geringen hebben het volgende besproken: De tarieven voor eleetrieiteit zullen binnenkort echter niet voor 1 Januari 1952 worden verhoogd, zo heeft de mi nister van Economische Zaken Vrijdag op een persconferentie medegedeeld. Minister Van den Brink zeide, dat een gemiddelde verhoging van 25 percent op de electriciteitstarieven wordt overwogen, met dien verstande echter, dat voor de huishouding de eerste 240 kilowatt per CAïRO (Reuter). De Egyptische mi nister van Buitenlandse Zaken, Salah El Din Pasja, zal binnenkort te Parijs een be spreking hebben met zijn Engelse ambts genoot Eden om deze op de hoogte te stel len van de houding van Egypte na het op zeggen van het Engels-Egyptische verdrag. Volgens een woordvoerder van het Egypti sche ministerie van Buitenlandse Zaken, die dit bekend maakte, zullen te Parijs echter geen eigenlijke onderhandelingen worden gevoerd. In diplomatieke kringen te Caïro gelooft men, dat het aanbod van Pakistan tot be middeling misschien tijdens de zitting van de Algemene Vergadering der UNO, die Dinsdag te Parijs geopend wordt, verder zal behandeld worden. Vrijdag heeft een woordvoerder van het Egyptische ministerie van Buitenlandse Zaken te Caïro verklaard, dat Egypte plan nen maakt om een groep Amerikaanse se natoren uit te nodigen om zelf de Britse handelingen in de kanaalzone te komen zien. Het Britse hoofdkwartier van marine en landmacht heeft te Caïro een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat het Vrijdag in de kanaalzone rustig is gebleven. Het lossen en laden door niet-militairen ligt te Port Said en Suez geheel stil, waar- nen." door op geen enkel schip gewerkt wordt. „Schepen met voorraden voor de Egyptische luchtmacht en de Egyptische spoorwegen zijn niet gelost. Zij zijn derhalve gedwon gen koers te zetten naar het Verre Oosten." Vliegtuigen van de R.A.F. brengen thans onderdelen van de eerste Britse divisie en de daartoe behorende gardebrigade over van Tripolis naar de Suezkanaalzöne. Ommekeer Dardiri Mohammed Osman, secretaris generaal van het invloedrijke tot nu toe pro-Egyptische nationale front, heeft verklaard, dat zijn partij het met andere partijen, die de eenheid van de Soedan wensen, eens is. Zij verwierp echter de in lijving van de Soedan bij Egypte, zoals voorzien in de decreten, die de vorige maand door het Egyptische parlement wa ren goedgekeurd. Deze decreten immers, zo zeide hij, negeerden het recht van de Soe- danezen om zelf hun lot te bepalen. Zijn partij streeft naar een volledig zelfbestuur, gevolgd door de instelling van een consti tuerende vergadering, die de status van het land zou bepalen. „Mijn partij", aldus deze functionaris, „ziet er het nut niet van in met demonstra ties en bloedvergieten het Egyptische voor stel voor de Soedanese grondwet te steu- jaar als primaire behoeften tegen het oude tarief zuilen worden geleverd. Bovendien zal voor het gebruik van stroom door kleingebruikers (ambacht en dergelijke) waarschijnlijk een bijzondere regeling wor den gemaakt. Door de verhoging van de tarieven be oogt de regering enerzijds het stroomge bruik te remmen en anderzijds investe ringen mogelijk te maken. Tussen 1950 en 1956 moeten de electri- sche centrales aanzienlijk worden uitge breid en voor dat werk is tot dusver 1.115 millioen gulden uitgetrokken. Vierhonderd millioen hiervan is door kortlopende lenin gen gedekt. In het totaal wordt voor een goede stroomvoorziening aan de industrie en de huishouding inclusief de vervanging van oude centrales 1.650 millioen gulden nodig geacht. Door verhoging van de ta rieven hoopt men met een iets geringere uitbreiding 120 millioen aan investeringen te besparen en anderzijds achthonderd millioen voor deze investeringen te ont vangen. De regering heeft het voornemen, de electriciteitstarieven voor groot-verbrui kers binnenkort van alle prijsbeheersings- maatregelen te ontdoen. De industrie be taalt tot nu toe ongeveer 40 procent méér dan voor de oorlog. De stroomtarieven voor de huishouding zijn, naar de minister zeide, in de afgelo pen jaren wel gestegen, maar slechts zeer weinig in verhouding tot andere prijzen en tot de lonen. Het huishoudelijk ver bruik is na de oorlog toegenomen tot 30 procent van de productie en het andere klein-verbruik tot 20 procent er van. Het industriële verbruik, dat ook sterk is toe genomen, bedraagt 50 procent van de pro ductie. In 1938 bedroeg de productie 2145 millioen kilowatt en in 1950 4950 mlliioen kilowatt. Gaat deze stijging door, dan zal in 1956 negen milliard kilowatt nodig zijn. Het voldoen aan die vraag vergt enorme in vesteringen, omdat de electriciteitsindustrie wellicht de meest kapitaalintensieve van alle is, aldus minister Van den Brink. Grote beperkingen tijdens de komende „piek-uren". Deze winter zal de „kwaadste piekuren" opleveren. Ofschoon hard gewerkt wordt om de electriciteitsvoorziening gelijke tred te doen houden met de steeds stijgende vraag, zou men de belasting van het net tijdens de piek-ui-en nog niet aan kunnen. Het zal nog vijf jaar duren, vooi'dat de ge vreesde „pieken" kunnen worden verwerkt. Minister Van den Brink deed een beroep op fabrieken en huishoudingen om deze winter tijdens de aangekondigde piekuren van half acht tot negen uur 's morgens en van vier tot zes uur 's middags zo weinig mogelijk stroom te gébruiken. De industrie is zodanig in gi'oepen verdeeld, dat de grootste stroombehoefte van de bedrijven op verschillende uren bestaat. Indien de huishouding meewerkt zullen er geen moeilijkheden ontstaan. Tijdens de piekuren zullen geen licht reclames mogen branden. De verlichting van etalages en winkels, alsook de verlich ting en verwarming van electrische trei nen, trams en trolleybussen worden tot op de helft verminderd. De radiozenders zul len tijdens deze uren zwijgen en de werk tijden van het overheidspersoneel worden zo verlegd, dat ook daar de „piek" wordt afgeknipt. Op grote bedrijven wordt een beroep gedaan de werktijden te verschui ven buiten de piekuren. Huishoudelijke electrische apparaten dienen tijdens de piekuren niet gebruikt te worden. In 1952 verwacht men reeds een aan zienlijke verbetering van de situatie door dat dan nieuwe centrales in werking ko men en het Noord-Oostelijke net met de rest van Nederland verbonden zal zijn. Grotere „aderlatingen" zullen dan door het gehele net kunnen worden opgevangen. „Maar zuinig zijn blijft de boodschap", al dus besloot minister Van den Brink. A.N.W.B.: „Verkeersveiligheid mag niet in het gedrang komen". De regeringsmaatregelen ten aanzien van de sti-oombeperking zijn voor de A.N. W.B. aanleiding geweest in een uitvoerig memorandum, gericht tot de ongeveer 250 beheei-ders van de openbare verlichting, de aandacht te vestigen op de noodzakelijk heid om bij deze beperkingen vóór alles rekening te houden met de verkeei-sveilig- heid. De directeur-generaal van de energie voorziening heeft zich, naar later door de A.N.W.B. is medegedeeld, geheel met de inhoud van dit memorandum verenigd en de electriciteitsbedrijven verzocht, indien enigszins mogelijk, met de daarin vervatte aanwijzingen rekening te houden. LONDEN (Reuter). Vrijdagavond is te Londen bekendgemaakt dat Alan Len- nox-Boyd is benoemd tot minister van Staat voor Koloniale Zaken. Mejuffrouw Florence Horsbrugh is tot minister van Onderwijs benoemd. Zij is de enige vrou welijke minister. Een conventie betreffende de status van de geallieerde strijdkrachten in Duitsland en hun veiligheid. Een ontwerp-verdrag voor een neutraal scheidsgerecht voor geschillen, die tussen de partijen mochten rijzen over de inter pretatie en toepassing van de overeenkom sten. Vraagstukken voortspruitend uit de op heffing van de Hoge Commissie, zoals de overdracht van zekei-e bevoegdheden aan de Duitse regering en het voortbestaan van geallieerde schema's na de verdwijning van de commissie. De Duitsers en geallieerden moeten nog besprekingen openen over: Het vraagstuk van de verzekering van de materiële behoeften van de geallieerde troepen in Duitsland wanneer de Duitse regering haar nieuwe status zal hebben verkregen. De West-Duitse bijdrage tot de Weste lijke defensie. De vele essentiële punten" waarover men het eens is geworden zullen aan de respectieve regeringen worden voorgelegd. Het gehele stelsel van verdragen ver moedelijk zes in het geheel zal waar schijnlijk niet voor het volgend jaar zijn beslag krijgen, aldus Reuter. Hoewel een geallieerde functionaris heeft verklaard, dat de conferentie van Vrijdagavond werd geopend met een be spreking van de critieke toestand van de West-Berlijnse handel, is er niets over in het communiqué gezegd. De betrokken deskundigen verlieten de conferentie on geveer een uur na de opening en men ge looft, dat een bespreking van de kwestie is uitgesteld. Eenheidsgedachten Op een speciale bijeenkomst te Oost- Berlijn van het Oost-Duitse parlement heeft de premier van Oost-Duitsland, Gro- tewohl, onder meer verklaard: „Wij kun nen niet toestaan dat het buitenland zich inlaat met het streven naar een eenheid van Duitsland. De Duitsers zelf moeten uitmaken of het mogelijk is vrije verkie zingen in hun land te houden. Dr. Adenauer wenst dat een commissie der UNO zal uit maken of de voorwaarden, waai-onder vrije verkiezingen in alle zones van Duitsland zouden kunnen worden gehouden, aanwe zig zijn. Indien er al een dei"gelijke com missie van onderzoek moet zijn, behoort deze uit Duitsers te zijn samengesteld. Wij wensen niet dat de bezettingsmogendhe den ons een „verkiezingsdictaat" opleggen. Ik verwerp Adenauers uit veei'tien pun ten bestaande voorstel „voor verkiezingen in geheel Duitsland niet", aldus Grotewohl. „Het moet mogelijk zijn over de meeste punten overeenstemming te bereiken". West-Duitse politici hebben met belang stelling opgemerkt dat Grotewohl thans niet nadrukkelijk heeft vex*klaard dat de West-Duitsei-s eerst hun onderhandelingen met de geallieei'den over West-Duitse deel neming aan de verdediging van West- Europa moeten afbreken, alvorens met de Oost-Duitsei's over verkiezingen voor ge heel Duitsland kan worden gesproken. Men heeft te Bonn de indruk dat Grote wohl poogt de politieke gedachtenwisse- üng over de Duitse eenheid gaande te hou den, in afwachting van nieuwe instructies van het Kremlin. Men meent in de West- Duitse hoofdstad dat pas op de bijeenkomst van de algemene vergadering der UNO te Parijs aan de dag zal treden wat de com munisten in feite wensen. ZONDAGMIDDAG REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opge maakt te 10 uur: Vannacht tijdelijk opklaringen met weinig wind en plaatselijk lichte nachtvorst. Morgen overdag toenemen de bewolking met in de middag regen. Matige tot krachtige Zuidelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 4 November Zon op 7.38 uur, onder 17-08 uur. Maan op 13.46 uur, onder 20.59 uur. 5 November Zon op 7-40 uur, onder 17.06 uur. Maan op 14.16 uur, onder 22.28 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 3 November Hoog water: 5.47 en 18.05 uur. Laag water: 1.30 en 13.47 uur. Zondag 4 November Hoog water: 6.35 en 18.58 uur. Laag water: 2.14 en 14.33 uur. Maandag 5 November Hoog water: 7.30 en 19.56 uur. Laag water: 3.01 en 15.27 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1