Stijgt EDO weer op de ranglijst? Het Hek van de Dam Courses op Mereveld Fantastisch biljarten „Wij staan voor een nieuwe krachtproef" 3 Sport op Zondag Utrechtse lening van 4 millioen voor woningen Heringa Wathrich Biljarten Tweede nederlaag voor Hof van Holland Kampioenschap vierde klasse (libre) van Haarlem Vleesprijzen-oorlog in Nijmegen Buitenkansje Binnenpretje In de hoofdstad uit J Dr. Prees voor de radio V 1 in Hollandsch Diep zal ontploffen ZATERDAG 3 NOVEMBER 1951 Voetbal Het programma voor Zondag is zodanig samengesteld, dat EDO en RCH thuis spelen. Voor beide clubs staat er veel op het spel, omdat zij tot de elftallen behoren die leiden de rollen vervullen en door nederlagen op de ranglijst dalen. EDO kan er in slagen de derde, misschien wel de tweede plaats te be reiken. Dan moeten de Haarlemmers 't Gooi verslaan, dat op het ogenblik een punt meer heeft dan EDO. Het bereiken van de tweede plaats is alleen mogelijk, als DWS op eigen terrein van Theole zou verliezen. Wij ver moeden niet, dat het de Tielse ploeg zal ge lukken een overwinning te boeken. Haarlem moet voor de eerste klasse A spelen tegen AGOW in Apeldoorn. Dat is geen gemakkelijke opgaaf voor de leidende ploeg. Toch achten wij Haarlem in staat de zege te behalen. RCH krijgt bezoek van Enschedé en moet winnen, om niet achter te raken bij Wage- ningen en Ajax. Deze cluhs hebben vijftien punien uit negen wedstrijden en de Racing twaalf uit acht. Het is nog niet definitief of Biesbrouck van de partij zal zijn. Hierover wordt Zaterdagavond beslist. Wij vertrouwen dat de Haarlemmers hun kans om tot de lei dende ploegen te blijven behoren niet voorbij zullen laten gaan. VSV is de laatste weken uitstekend op dreef. Het moet morgen oppassen in de strijd tegen Zwolse Boys. Deze ploeg bezet welis waar geen hoge plaats op de ranglijst, doch biedt steeds felle tegenstand. Toch houden wij het op een zege voor de Velsenaren. In de tweede klasse krijgt Schoten bezoek van Hercules. De Haarlemmers hebben het eerste punt veroverd en wij vermoeden, dat morgen het tweede, misschien wel het derde zal volgen. Gelukt het Schoten een zege te behalen dan staat het gelijk met Hercules. Stormvogels brengt een bezoek aan HVC jn Amersfoort. Deze club heeft ongeslagen de leiding. De IJmuidenaren moeten winnen om, als tenminste ook de vorige week uit gestelde wedstrijd gewonnen wordt, gelijk te komen met de Amersfoortse ploeg. HFC speelt in Baarn tegen de club van deze naam en wij vermoeden, dat de Haarlemmers met de punten terugkeren. Hockeywedstrijden Zondag wordt de eerste ronde van de be kerwedstrijden gespeeld. De in de eerste- en promotieklasse spelende elftallen bekampen elkaar in de strijd om de HTCC-beker. De eerste elftallen van BMHC, HBS en Straw berries spelen uitwedstrijden tegen respec tievelijk Be Fair II, Gooi I en HGC I. BMHC II en BMHC III spelen in Bloemen- daal om één uur en drie uur tegen HGC II en Ijsvogels. Alliance krijgt in het Heem- steedse sportpark Asvion op bezoek. De lagere elftallen van de plaatselijke verenigingen, die in de tweede-, derde- en vierde klasse uitkomen, spelen de eerste ronde voor de J. D. Treslingbeker. HBS en Strawberries hebben nog met een elftal ingeschreven voor de veteranen- beker. De spelers van een elftal moeten te zamen minstens 350 jaar oud zijn. Bij de dames spelen twee elftallen van BDHC om de Dr. Exalto-beker tegen Deven ter en Victoria, HBS tegen Gooi en Straw berries tegen Togo, alles op de terreinen van de tegenstandsters. De lagere elftallen ontmoeten elkaar in de strijd om de Amsterdam-beker. Hiervoor spelen'Alliance, Strawberreis en drie elftal len van Ever Swift. Voor de jeugd zijn Zondag de voorronden voor de Onland-beker. Deze worden ge speeld in Velsen, Alkmaar en Amsterdam. Aurora ontvangt Oosterkwartier Aurora krijgt Zondag bezoek van Ooster kwartier en zal dus weinig hoop kunnen hebben om één of twee winstpunten rijker te worden. Vóór deze wedstrijd spelen van 12 tot 2 uur de reserve twaalftallen van ge noemde clubs tegen elkaar, in welke ontmoe ting ook de gasten favoriet zijn. Na het fraaie resultaat van afgelopen Zondag, moet Watervliet in staat worden geacht om tegen ZKV een gelijk spel te behalen. In de derde klasse kan Sport Vereent het aantal punten met twee vermeerderen door een zege op Togo. Haarlem, dat bezoek ont vangt van de leiders DDV, zal met een kleine nederlaag nog van een succes kunnen spre ken. Ook Animo Ready, dat op bezoek gaat bij Indo, zal heel goed moeten spelen om de dreigende nederlaaag te ontgaan. Voorts zijn nog vastgesteld Roda 3Watervliet 2 en Oosterkwartier 3Groen Geel 3, waarin de Haarlemse twaalftallen de beste kansen op succes hebben. Handbal Zondag spelen de Haarlemse eerste klas- sers op eigen terrein. Concordia ontvangt de dames- en herenploeg van Blauw Wit en heeft een goede kans winst te boeken. HOC zal het zwaarder te verduren krijgen. Het huidige sublieme spel van Aalsmeer geeft geen hoop op een overwinning van de heren van HOC. Ook de dames zullen waakzaam moeten zijn voor ADA. Ook zijn er voor de tweede klassers thuiswedstrijden vastgesteld. Rapiditas (heren) heeft tegen Aalsmeer 2 de kans voor het grijpen. Bij de dames verwach ten wij van GITA een zege op HAV, doch van Bato zijn we niet zo zeker. Alleen wan neer de voorhoede tot de wel aanwezige schotvaardigheid weet te komen, is een ge lijk spel te verwachten. Het is een verblijdend verschijnsel, dat ook het buitenland steeds meer aandacht schenkt aan de Nederlandse draver, die in het afgelopen zomerseizoen in Duitsland en België een uitstekende indruk heeft ge maakt. Na de serie overwinningen in Gel- senkirchen en Recklinghausen volgde vorige week een prima overwinning van Leonidas G in Berlijn. Zondag krijgt het publiek op Mereveld echter in de J. G. de Boer-prijs een Frans paard „Dumas O" in de strijd te zien tegen de beste Nederlandse paarden. Hoewel Dumas O een record heeft van 1.22 en 1.24 op Vincennes stellen wij de hengst toch kansloos tegen Nellie Gregor en Notekra- ker S, die bij een normale verrichting in deze volgorde aan de finish zijn te ver wachten. Een niet minder interessant nummer is de Gemeente Bunnik-beker, een fel begeerd kleinood. Drie kampioenen in het vak, Geersen, Nottelman en Wagenaar, zullen hier met Mac Kinley, Kapitein Bascom en Lady Zora de grote strijd leveren. Naar onze mening zal Mac Kinley hierbij de baas blijven, gevolgd door Kapitein Bas com. In de P. Doeleman-prijs zal B. U. de Jong met Pelikaan S. de middag kunnen inzetten met een overwinning. Costing's Lieveling, Partout en Peterhof zijn de con currenten. De Noordelijke entrainementen hebben in de B. W. Schippers-prijs zeer sterke troeven, doch de troefaas mag in Old Gold worden gezien. Oeke, Olivier B en Nico the Saint zullen in dit grote veld de eer van het Noorden kunnen ophouden. De 2-jarigen lopen dit seizoen voor het laatst. Een keuze is zeer moeilijk, maar de winnaar wordt gezien in Queen Bess. Voor de plaatsen komen in aanmerking Quintus Harvester en Quinte Hollandia G. Queri- do S zou dit trio kunnen verrassen. In de amateurcourse treft Luccie Rohda het niet dat zij op een iets te lange afstand staat, waardoor zij wederom kans maakt in de eindstrijd door de sterkere paarden të worden geklopt. De grote kanspaarden zien wij in Meer kol S en Nora B. Mondragon, die afgelopen Zondag een beste verrichting liet zien, mag niet uit het oog verloren worden. De goede middenklasse start in de P. Kout-prijs, die door het grote aantal deel nemers vermoedelijk wel zal worden ge splitst. Gezien de laatste, verrichting van Petite Casindra is deze zwarte merrie de keuze, gevolgd door Meintje V en Nanda, waarbij Octavia de outsidersrol toebedeeld kan krijgen. DE ZESDAAGSE VAN FRANKFORT. De zesdaagse van Frankfort is gewonnen door het Duitse koppel SaagerL. Hörmann. De Utrechtse gemeenteraad heeft zich vanmiddag verenigd met het voorstel van B. en W., tot het uitgeven van een 4 obligatielening voor woningbouw, groot vier millioen gulden met een looptijd van 15 jaar, in coupures van 1000, 500 en 100. De storting van de bedragen behoeft niet in eens te geschieden, maar de obli gaties moeten wel binnen een jaar zijn vol gestort. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS In het jubileumtournooi van „Hof van Holland" heeft deze club haar tweede neder laag geleden. Gisteravond werd de strijd tegen „De Vaart" voortgezet en het resul taat was, dat de gasten met 1410 wonnen. De uitslagen waren: Verstraeten (90) Verbeek (50) J. F. v. Wunnik (110) J. H. v. Wunnik (110) 90 49 10 1.83 75 49 9 1,53 67 39 7 1,71 110 39 19 2,82 105 47 8 2,23 91 47 12 1,93 110 31 13 3,54 68 31 9 2,19 170 35 22 4,85 173 35 35 4,94 66 32 15 2,06 140 32 32 4.37 Be Bruyn (135) Van der Veldt (140) Dinsdagavond komt Insulinde op bezoek. De uitslagen der partijen gespeeld in de strijd om het kampioenschap vierde klasse (libre) van het district. Haarlem van de K.N.B.B. J. B. Schoos 75 33 12 2,27 47 33 10 1,42 55 26 11 2,11 75 26 10 2,88 56 35 7 1,60 75 35 12 2,14 75 38 11 1,97 58 38 8 1,52 75 32 8 2,34 64 32 7 2,00 Vandaag en morgen worden de partijen voortgezet in het clubgebouw van DVS, Lange Begijnestraat 10. Horizontaal: 1. leng temaat; 5. warmte; 10. slede; 12. Ierland; 13. soort hert; 14. oude wijnmaat; 16. zangstem; 17. ge woon; 18. vochtig; 20. Europeaan; 21. gela den atoom; 23 strijd perk; 25. larve van de langpootmug; 27. heilige (afk.); 28 lid woord; 29. een wei nig; 30. gevreesd landvoogd; 31. pers. voorn.woord; 32. titel (afk.); 34. vis; 37. Joodse godsdienst leraar; 39. een ieder; 40. mann. zoogdier; 42. soort gravure; 43. merkteken; 44. knaagdier; 46. plaats in Duitsland; 47. tijdrekening; 49. het zelfde; 51. schaak stuk; 52. zangvogel; 53. soort broodje. Verticaal: 1. soort ta bak; 2. vlaktemaat; 3. Ned. provincie: 4. water in Friesland; 6. tweeklank; 7. spijltje; 8. duivenwo- ning; 9. verstandhou ding; 11. beschaafde vrouw; 14. alleen zang; 15. tijding; 19. deel v. e. wet; 22. gouw tussen Fivelgo en Reiderland; 24. plantenfamilie; 26. Eng. eiland in Midd.Zee; 31. knorrepot; 33. gevaarlijk; 35. vogel; 36. deel v. e. trap; 37. larve v. e. vlinder; 38. bestuur; 41. meisjesnaam; 45. groet; 48. gard; 50. we derkerig voorn.woord; 51. bloedverwant. Oplossingen moeten ingezonden worden aan onze bureaux HAARLEM, Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37; IJMUI- DEN. Kennemerlaan 154. Oplossingen moeten uiterlijk Woensdagavond in ons bezit zijn. Wij verzoeken op de enveloppe te schrijven: „Oplossing Puzzle". S.v.p. geen mededelingen voor redactie of administratie bij de oplossingen in sluiten. De oplossingen moeten worden ingevuld op het gedrukte diagram dat hierboven staat. Oplossing van de vorige puzzle De oplossing van de puzzle van j.l. Za terdag was: Horizontaal: 1. examen, varen; 2. talon, albino; 3. snor, tree, ode; 4. etmaal, kloen; 5. Riga, deel, leg; 6. speld, elegie 7. epi- neus, vast; 8. meter, wie, ara; 9. imker, verrel; 10. loon, Erp, rede; 11. Oder, sela, neg; 12. renet, keg, K.R.O.; 13. Bengalen, ave; 14. aloë, nis, Odin; 15. spelt, streng. Verticaal: 1. etser, semilor, bas; 2. xan tippe, mode, elp; 3. alom, geit, koen, Noë; 4. moraal, neen, regel; 5. ent, adder, res tant; 6. nar, leeuw, vrek, lis; 7. vlek, els, iep, leest; 8. Abel, lever, rag, nor; 9. riool, gaar, enk, ade; 10. ende, eis, reder, vin; 11. noen, getal, ego, eng. De prijzen werden alsvolgt toegekend: 7,50: mej. B. J. Oosterwijk, Jacob de Witstraat 14, Heemstede; 5.M. H. v. d. Horst, Z. B. Spaarne 60 zw., Haarlem; 2,50: mej. P. Hamoen, Ged. Oude Gracht 33, Haarlem. Te Nijmegen heeft een combinatie van slagers de slagerij „De bonte Os" geopend, waarbij kleinhandelsprijzen zijn aange kondigd, welke 20 tot 25 lagen beneden de gangbare prijzen in Nijmegen. De verenigde slagers van Nijmegen had den een „sanering" ingevoerd, waardoor de vleesprijzen in Nijmegen over het alge meen hoger waren dan elders in den lan de. De gezamenlijke slagers hebben nu in een aparte vergadering besloten ook tot prijsverlaging over te gaan. De federatie van beide slagerspatroons- verenigingen te Nijmegen adviseert haar leden nu dezelfde prijzen te berekenen als „De bonte Os" had aangekondigd, of nog lagere. Dit keer hebben wij een uitzonderlijk prettige verrassing, wij mogen wel zeg gen: exceptionele aanbieding voor onze vaste cliëntèle. Om daarvan te .profi teren behoeft men niets anders te doen dan het onderstaande formulier gretig in zich op te nemen. Het verplicht tot niets, maar de voordelen springen di rect in het oog. Deze kunnen echter desgewenst met behulp van een weinig (een zogenaamd scheutje) boorwater (BO2 RH-jO) gemakkelijk verwijderd worden zodra men er niet langer ge bruik van wil maken. Lijders aan hoog tevrees doen er verstandig aan zich niet te wagen aan het voorgestelde ex periment, hoewel het geheel vrij van belasting is. BON Onbeperkt geldig voor een gedachtenvlucht naar het AMSTERDAMSE BOS De voordelen: H- Zwammen bij de vleet Roeien met de riemen die men heeft. Geen fooien Hier hebt u eindelijk het buitenkans je waarop u in uw diepste binnenste gewacht hebt, zonder het enigszins te weten misschien. Nu kan de leefregel in vervulling gaan, die men als kind reeds leerde zingen: „Wie rusten wil in 't groene woud, wie rusten wil met lus ten, die kieze een plekje dicht in 't hout en legge zich ter rusten". Maakt daar om voor het vertrek gebruik van onze zéér speciale seizoenopruiming: HAAST U! Wij hebben nog steeds enkele prima Peluwtjes van mollig mos Kussentjes van varen De uitstekende kwaliteit garandeert een zoete middagslaap Gij dient niets anders te doen dan uw ogen te sluiten en uw geest te verhef fen. Als gij de kijkers weer opent, het geen langzaam moet geschieden, dan zult gij u met ons in het Amsterdamse Bos bevinden. In deze tijd van het jaar is het slechts schaars bevolkt. Mejuf frouw Fiep Westendorp wijst ons ech ter al direct op enkele vertegenwoordi gers (geheel rechts op de plattegrond) van een tegenwoordig zeldzame dier soort: de waarachtige verliefden. Deze horen eigenlijk in het rijk der sprook jes thuis, maar vooral bij maanlicht ziet men ze ook in onze aardse plantsoenen wel eens opbloeien. In één der klas sieke verhalen van Hans Christiaan Andersen (een klassiek auteur is, vol gens Polgar, een letterkundige die ver zamelde werken heeft geschreven) vindt men een kernachtige samenvatting van hun lotsbestemming. Daar zegt een waakhond namelijk tegen een erg nieuwsgierig poedeltje als zij een paar tje aan de donkere kant van de straat zien schuifelen: „Brrr, dat zijn verlief denZe gaan in een hok wonen en botjes kluiven!" Op de achtergrond kan men een van die allervrolijkste houthakkerlui waar nemen, die dat liever dan moe zijn, als u weet wat wij daarmee bedoelen. Ze hakken al jarenlang met hetzelfde bijl tje en zingen daarbij van louter bin nenpret uit volle borst van holadriejee- holdriejo. U kunt ons gerust vragen wat dat betekent, want van vragen wordt men wijs, maar wij zouden het echt niet weten. Denkt u er wel aan: postzegel voor antwoord insluiten! Die houthakkers verrichten in het Amsterdamse Bos een uitermate be langrijk werk. Zij gaan namelijk de els te lijf, een boomsoort die de neiging heeft als verdrukker op te treden en dat mag niet. Laten we een pas geplant bos aan zijn lot over, aldus een rapport van de afdeling Amsterdam van de Ne derlandse Natuurhistorische Vereniging, dan zou er na een aantal jaren weinig anders overblijven dan dunne spichtige elsenstammetjes met hier en daar een lange slappe eik ertussen. Alleen de beuk blijft wel in leven, zo lezen wij verder, omdat hij goed schaduw kan verdragen. Maar op het laatst zou hij toch het loodje leggen. Dit is dus het zogenaamde beukeloodje, niet te ver warren met het beukenootje, want dat zou u een paar kiezen kunnen kosten. Duidelijk bespeuren we ook dat de hoge bomen veel wind vangen. Dit be wijst naar onze bescheiden mening dat het waait. Zo kan men iedere dag weer wat nieuws leren omtrent de wonderen der natuur, als men maar de moeite neemt zich daarvoor open te stellen. Let bij voorbeeld eens op de vogels. Soms hoort men nog enkele achterge bleven uilen schreeuwen, die liever naar Athene gedragen worden dan er zelf heen te vliegen. De spreeuwen, dat is bekend, spelen een verrukkelijk spel letje dat zij het nabootsen van rook wolken noemen: in dichte drommen ondernemen zij thans hun jaarlijkse slaapvluchten. Maar luistert u ook eens aandachtig naar het parievinkje, dat zo mooi zit te kwetteren alsof het werke lijk bestond. Een curieuze steltloper is ook de houtsnip (scolopax rusticola) die in het woordenboek der Nederland se taal wordt beschreven als een sneetje wittebrood met zoetemelkse kaas en roggebrood. Tot dezelfde familie be hoort de scolopax pepsicola, die men meestal rangschikt onder de kroeg lopers. We treffen het overigens wel, want we komen net aan het hoogtepunt van de rupsenperiode. De wapendrager en de ligusterpijlstaart zijn druk bezig te verpoppen. Als men zijn ogen goed de kost geeft, wil het wel eens gebeuren dat men nog een laat vlindertje be trapt, de gehakkelde Aurelia bij voor beeld. Over een paar weken zijn zelfs de motjes verdwenen en gaat al het gedierte sluimeren onder de natte bla deren in de schoot van moeder natuur. Breekt de zon een enkele keer tussen de wolken door, dan kan het voorko men dat een hier verdwaalde kakkerlak nog dartel met een klaver jasje stoeit of met een brutale miezemaus. We zullen in het voorjaar ons bezoek herhalen. In April kunnen we immers het ringelrupsje alweer begroeten, evenals het vuilboombiauwtje en het oranjetipje of het citroentje. Dan bloeien bereklauw en fluitekruid langs de bermen, het madeliefje en het var kensgras in de wei. Dan zaaien de be zoekers met milde hand weer taartjes dozen en sigarenstompjes uit. Het is bijna niet te geloven dat dit alles maar zo korte tijd op zich wachten laat. Die paar maandjes sneeuw en hagel, die ons nog van de lente scheiden, vlieden als een schaduw heen. Noteert daarom vast in uw nieuwe agenda dat de hoofdingang van het Amsterdamse Bos zich bevindt aan de kant van de Bui tendijkse Buitenvelderse Bovenpolder. Als u uit deze naam mocht afleiden dat er ook een Binnendijkse Binnen- velderse Onderpolder zou bestaan, dan vergist u zich deerlijk. Men heeft die Het Amsterdams Toneelgezelschap geeft Zaterdag en Zondag in de Stadsschouwburg de eerste voorstel lingen van het blijspel „Het manne tje in de maan" van N. C. Hunter, vertaald door Lo van Hensbergen, onder regie van Louis Saaïborn. In de hoofdrollen Loudi Nijhoff, Hetty Beck en Louis van Gasteren. Maandag komt de Haagse Comedie in de Stadsschouwburg met een re prise voor abonnementhouders van „De Revisor" van Gogolingestu deerd onder leiding van professor Peter Scharoff en Woensdag met de hoofdstedelijke première van „Vrien dinnen" door John van Druten onder regie van Paul Steenbergen. Hierin treden onder anderen op: Willy Haak, Ida Wasserman en Katenka van der Werff. De Nederlandse Opera vertoont Zon dagmiddag Carmenvan Bizet en Dinsdagavond „Die Fledermaus" van Strauss. In de orkestbak van de Stadsschouwburg zijn acoustische verbeteringen aangebracht. Geprolongeerd zijn: Artistenpen- sion" van Wim Sonneveld in het Leidseplein Theater, „De appels van Eva" met Enny Mols de Leeuwe in zeven rollen in de Kleine Komedie en de operette „Ich küsse ihre Hand, Madame", van Robert Stolz in het Centraal Theater. Zondagmiddag heeft er in het Con certgebouw een buitengewoon con cert voor niet-Amsterdammers plaats onder leiding van Eduard van Bei- num. Uitgevoerd worden de ouver ture „Anacreon" van Cherubini, de Onvoltooide Symphonie van Schu bert, het Pianoconcert in Es grote terts van Liszt en het Concert voor orkest van Béla Bartök. Solist is Géza Anda. De violist Nathan Milstein geeft Maandagavond met medewerking van de pianist Arthur Balsam een recital in het Concertgebouw voor de kunstkring „Voor Allen". Het programma vermeldt onder meer sonates van Handel, Bach en Brahms. Dinsdagavond begint een vijfdelige liederencyclus in de kleine zaal van het Concertgebouw. De optredenden zijn de bariton Pierre Bernac en de pianist-componist Francis Poulenc. Na moderne Franse werken wordt „Dichterliebe" van Schumann ten gehore gebracht. Van 2 November tot 10 December wordt in het Stedelijk Museum de tentoonstelling Realisten uit zeven landen" gehouden. De Nederlandse deelnemers hieraan zijn: Andrea, Berserik, Damsté, Esser, Fiedler, Groenestein, Hendriks, Horn, Kur- pershoek, Van Norden, Peeters, Roo senburg, Verhulst en Wijnberg. Op Woensdag 7 November wordt in Krasnapolsky het eerste van een reeks door de stichting Duinrell ge organiseerde ontspanningsuitvoerin gen onder lunchtijd gegeven. Willem Andriessen vertolkt werken van \Beethoven. naam alleen maar gekozen omdat men die zo mooi vond klinken. Want men is altijd zeer poëtisch in deze buurt ge weest. BOEDA Gisteren zijn wij geweest op de eerste middagwedstrijden van het Europees kam pioenschap biljarten Fantaisie Classique. Maar dèt was wat. U moet dan weten dat enige der hoogste biljartdeskundigen een serie fantaisie stoten hebben uitgedacht, niet minder dan vieren zestig in totaal, gerangschikt onder de hoofden Losse Bandstoten, Trekstoten Serie A, Doorschietstoten Serie A, Trekstoten Serie B, Doorschietstoten Serie B, Treksto ten Serie C. Bandstoten Serie A, Doorschiet- trekstoten Serie A, Bandstoten Serie B, Doorschiet-trekstoten Serie B, Zweepslag- doorschietstoten Serie A, Stoten van de vast liggende bal, Zweepslag-doorschietstoten Serie B, Zweepslag-trekstoten, Pique's en Massé's, 16 groepen dus, in elke groep vier. En van Vrijdag tot en met Zondag bekampen vier Belgen, drie Fransen en een Neder lander (Kruythof) elkaar in „De IJsbreker" te Amsterdam in deze wel zeer bijzondere specialiteit met als inzet de Europese titel. Het is niet de eerste maal dat dit gebeurt, maar wel voor het eerst in Nederland. De Belg René Vingerhoedt is wereldkampioen en Europees kampioen. Nu staan al die stoten in de vorm van diagrammen met lijnen voor de richting die de ballen moeten nemen in het programma afgedrukt en alleen de aanblik daarvan doet je als gelegenheidsbiljartertje op een kleine tafel al de schrik en het ontzag om het hart slaan. De spelers werken na elkaar een be paalde groep af en elke stoot mogen zij vier keer proberen, wat er verder op moge wijzen dat het zelfs voor deze matadors geen peule- schil is. Dat bleek dan ook al heel spoedig, maar eerst dienen wij te vermelden, dat jhr. dr. J. C. Mollerus, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond met een Cérémo nie Protocolaire in onberispelijk Frans uitgesproken, de wedstrijden opende. Toen begon René Vingerhoedt. de primus inter pares, aan de eerste groep van vier Losse-bandstoten en de eerste en vierde daarvan maakte hij, zij het niet zonder her haald pogen, terwijl hij de tweede en derde- opgave elk viermaal achtereen miste. Van de overige spelers waren er twee, die geen enkele stoot maakten, en de overigen lukte dat met twee of een. In de tweede groep, Trekstoten Serie A was het nog erger. Er waren drie spelers die elk twee van de vier stoten wisten te maken, weer met tal van herhalingen, de overige vijf spelers gelukte geen enkele stoot en zij probeerden het dus te samen 80 maal zonder succes. Vaak, dat moet grif worden erkend, waren zij er heel dicht bij en daarvoor kregen zij dan. o.i. zeer terecht, reeds een open doekje, want het waren me opgaven. Als dan Vin gerhoedt, of zijn landgenoot en leerling Steylaert (een bijzonder talentvol jong mens), of de Franse kampioen Roger de Becker, werkelijk eens een stoot lukte, kla terde een opgetogen applaus van de banken, waarop een paar honderd fijnproevers bijeen zaten. Wij hebben niet meer van de wedstrijden gezien dan deze twee groepen, de losse-band stoten resp. met tegeneffect over 3 banden, met tegeneffect 0 er 5 banden, over 9 banden en losse-band trekstoot over 4 banden en de trekstoten Serie A resp. over 3 banden, 2 banden. 4 banden en nog eens 4 banden en bij dat alles de ballen precies zo geraffi neerd neergelegd als in de diagrammen stond voorgeschreven. Wij houden er van, de grote mannen als Van de Poll, Kees de Ruyter enz. series van honderden te zien maken, 1' américaine. Dat is hoge biljartkunst. Maar deze fantaisie classique is ook een exquis genoegen om te aanschouwen. Er komt soms lange tijd geen enkel punt uit de bus, maar dat zij er zo dicht bij komen vaak, is op zichzelf al een reden tot verbazing. En bij zulk een demonstratie als wij gisteren zagen, besef je dan ook eens, dat zelfs grote biljarters niet alles kunnen, dat het toch ook feilbare mensen zijn in hun biljartkunde. En dat het mensen zijn, die hun zenuwen perfect in be dwang moeten hebben en die een zelf beheersing opbrengen, telkens als een bal weer op een millimeter langs zijn doel rolt, die op zichzelf alle bewondering verdient. Het doel van biljarten (althans van de Franse speelsoort en niet van de Engelse variatie op tafels-met-zakken) is het maken van caramboles. Dit voor ogen houdende, kan men voor de fantaisie classique de leuze kiezen: Waarom zou je het eenvoudig doen, wanneer het ook zo ingewikkeld mogelijk kan. Naar wij gehoord, maar niet gezien hebben, is het later op de Vrijdag vlotter gegaan, zeker omdat de spelers wat op temperatuur kwamen. De stand na de eerste dag met 24 gespeel de stoten, waarvoor het maximaal te beha len puntenaantal 189 bedroeg, luidt: behaalde brt pnt stoten 1. Steylaert 72 91 13 2. Vinderhoedt 81 79 11 3. De Becker 77 52 8 4. Cailleaux 87 47 7 5. Kron 83 33 5 6. Kruythof 87 23 4 7. Siguret 92 23 4 8. Van de Kerckhove 95 11 2 In de regeringsuitzending „Verklaring en toelichting" van Vrijdagavond over de zender Hilversum I is het eerste klank beeld uitgezonden van een sectie, die een nadere uiteenzetting bedoelt te geven over tai van vraagstukken van financiële, eco nomische en sociale aard en voorlichting over de internationale samenwerking. Het klankbeeld dat deze avond werd uitgezonden was een inleiding op deze serie en droeg tot titel: „Zo staan de za ken". Het bevatte tevens de volgende korte toespraak van de minister-president dr. W. Drees. „Wij staan, zoals de regering al in het vroege voorjaar aankondigde, voor een nieuwe krachtproef. Maar ik meen, dat het Nederlandse volk terecht vertrouwen mag hebben in de toekomst: wij staan niet al leen. Volken, die zich niet onder de knoet van een tyrannieke dictatuur willen buig"n» hebben zich aaneengesloten. Het ware on verantwoordelijk geweest, indien wij ons afzijdig hadden gehouden. De bezettingstijd heeft ons geleerd wat onvrijheid is. De moeilijke oorlogsjaren hebben ons bewezen, dat een grote taak slechte gemeenschappelijk kan worden vol bracht. Het gaat thans om iets anders dan het winnen van een oorlog, maar in wezen om het zelfde als waarvoor wij in de oor log streden: het gaat om het behoud van de vrijheid en het is daarom, dat wij ons vrijwillig offers moeten getroosten". Woensdag 14 November wordt een V 1 tot ontploffing gebracht in het Hollandsch Diep tegenover Strijensas. De scheepvaart op het Hollandsch Diep en het Zuid-Hollandsch Diep van de ver- keersbrug bij Moerdijk en de benedenmond van de Dordtsche Kil tot Klundert, met alle daaraan gelegen havens, zal zijn gestremd. Ambtenaren van de Rijkswaterstaat zul len aan de scheepvaart de nodige aanwij zingen geven, welke stipt moeten worden opgevolgd.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 3