Tweede Kamer verheugd over de komst van bedrijfsorganen Bijna alle sigaretten heb ik geprobeerd boven alles triumpheert 20 voor 80 et Sociale Zaken -Volksgezondheid De landbouw-begroting -Clowntje Riek VIRGINIA Schrijver van vlugschriften voor het Hof in Amsterdam J R 4 START IN UW HUISKAMER!. Er komen weer 100*000 bromfietsen bij! BARTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Ambonees verzoek tot bywoning Unie-conferentie Geheimhoudingsplicht van ambtenaren Procureur-generaal is het eens met Haarlemse rechtbank Harpoons" voor de Marineluchtvaartdienst Voor de kinderen Op- en aanmerkingen van Tweede Kamerleden Rijksscholen een week langer Kerstvacantie Een slepende kon Bijslag Indonesische pensioenen Protest Stichting „Door de eeuwen trouw" ZATERDAG 3 NOVEMBER 1951 Uit het voorlopig verslag van de Com missie van Rapporteurs uit de Tweede Kamer over de begroting voor 1952 van het departement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening blijkt, dat vele leden zich nagenoeg kunnen verenigen met wat de minister zegt over de taak van de land bouw in de situatie waarin ons land thans verkeert. De belangen van het landbouw bedrijf en van hen die daarin werken komen echter volgens deze leden onvol doende in de begroting tot uiting. Ook misten vele leden een uiteenzetting over de internationale samenwerking in de land bouw. Productieverhoging en afzet Bij vele leden rezen echter twee essen tiële vragen, en wel: in hoeverre de zeker heid bestaat, dat een verhoogde productie ook afzet zal kunnen vinden naar het bui tenland, en met welke middelen de minis ter een hogere productie denkt te bereiken. De minister meent zijn verwachtingen vooral ook te moeten stellen op het werk van de Landbouwvoorlichtingsdienst. Toe gegeven kan worden, dat deze belangrijk werk heeft gedaan en ongetwijfeld ook in de toekomst een belangrijke bijdrage zal kunnen leveren tot de productieverhoging. Maar men moet zich in dit opzicht toch hoeden voor overschatting. Er zijn ook voorbeelden van adviezen van deze dienst, die vrij grote mislukkingen en schade tot gevolg hadden. Het prusbeeld Vele leden hadden met voldoening ken nis genomen van de mededeling van de minister, dat het prijsbeleid in de land bouw ook in het komende jaar gericht blijft op een redelijke bestaansmogelijkheid van boeren en landarbeiders. Met betrekking tot de uitwerking van deze beginselen, zoals de minister deze in een drietal punten uiteenzet, rezen bij hen echter verschillende vragen. Zij zouden gaarne vernemen, welke redenen de minis ter heeft, om in de toekomst voor de melk tweeërlei garantieprijs vast te stellen en hoe de minister dat denkt te verwezen lijken. Vele andere leden wilden weten, waarom de minister wijziging van het prijsbeleid noodzakelijk heeft geacht. Zij waren voors hands van oordeel, dat de wijzigingen niet geschikt zijn om het vertrouwen in de overheid te schragen. Verscheidene leden betwistten de mening dat de voornemens van de minister om de producten voor de prijsvaststelling te ver delen in drie groepen een principiële ver andering zouden zijn van de tot dusver gevoerde landbouwpolitiek. Dat is huns inziens niet het geval, omdat er ook thans drie categorieën producten zijn. Toekomstige bedrijfsorganen Zeer vele leden verheugden zich er over, dat er met de voorbereiding van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisaties, zowel in de verticale sector van de landbouw en de voedselvoorziening als in de horizontale sector van de landbouw, een aanvang is gemaakt. Met de minister vertrouwden zij, dat beide soorten bedrijfsorganen, welke de eerste zijn, die op grond van de wet op de bedrijfsorganisatie in concrete vorm aan de orde zijn, spoedig ingesteld kunnen worden. Met de opvatting, welke de minister heeft over het karakter en de taak der toe komstige productschappen konden zij allen zich echter geenszins verenigen. Het had verscheidene leden teleurge steld, dat in de begroting geen gelden zijn uitgetrokken voor de oprichting van nieuwe onderwijsinrichtingen voor de land- en tuinbouw. Er werd voorts aangedrongen op ver plichte inspuiting van het vee tegen mond en klauwzeer en op een krachtige t.b.c.- bestrijding onder het vee. Uitschifting van niet-rendabel vee werd door velen nood zakelijk en van nationaal belang geacht. Door vele leden is opgemerkt, dat het met de bestrijding van de coloradokever in België en sommige Oostelijke provincies van ons land slecht is gesteld. Zij achten het onbegrijpelijk, dat de minister de con- tróle op de naleving van de wettelijke voorschriften meent te kunnen vermin deren. Tuinbouw In de Memorie van Toelichting doet de minister uitkomen, dat de export van tuin bouwproducten zich gedurende het laatste jaar bevredigend ontwikkeld heeft. Inder daad steken in het algemeen de financiële ADVERTENTIE In Uw eigen huiskamer loopt de startstreep, - vang daar uw snelle ren aan naar het succes! Studeer schriftelijk met de bekende Schrifte lijke Cursus R.E.S.A.-Hilversum, be nut elk moment, laat U leiden door de excellente leraren van R.E.S.A. Vraagt ons prospectus: H.B.S. A en B, - MULO A en B, Handelskennis L.O., Hoofdcorrespondent - Ned. Fr. D. Eng. M.O. en L.O. en andere offi ciële examens. Dit wees een NIPO-onderzoek uit Uit het laatste koopplannen-onderzoek van het Ned. Instituut voor de Publieke Opinie blijkt dat meer dan 100.000 Ne derlandse mannen en vrouwen van plan zijn in de komende zes maanden een rij wiel met hulpmotor aan te schaffen. Waar moeten ze allemaal blijven? Dat heeft het N.I.P.O. ook gevraagd. En het blijkt dat het publiek dat ook niet weet, of liever dat het in twee bijna gelijke kampen verdeeld is. 49% van alle volwassenen vinden dat de bromfiets als een echte motorfiets beschouwd moet worden en dus op de autoweg thuishoort; 42% vindt dat de bromfiets een gewone fiets is en blijft en deze op het rijwielpad moet rijden. 9% heeft geen oordeel. uitkomsten van 1951 gunstig af tegenover die van 1950, aldus vele leden. Met waardering hadden zij kennis ge nomen van de mededeling van de minis ter, dat hij in overleg met zijn Belgische collega wil pogen de moeilijkheden met dat land ten aanzien van het protocol van October 1950 of de toepassing daarvan nader te regelen. De moeilijkheden met België werden van bijzonder pijnlijke aard geacht, omdat ze een Benelux-partner uetreffen. De hier bedoelde leden konden niet nalaten over deze gang van zaken hun ernstige teleurstelling uit te spreken. Hier door wensten zij echter niet gerekend te worden tot diegenen, die in overweging geven de Benelux-overeenkomst als mis lukt te beschouwen. Zij beschouwen deze overeenkomst nog steeds als een reële mo gelijkheid naar welks verwezenlijking krachtig gestreefd moet worden. Verscheidene leden drongen er bij de mi nister op aan, te willen toezeggen, dat de regering zal bijspringen voor het geval de markt voor de tuinbouw volledig zou in eenstorten ten gevolge van het ontbreken van exportmogelijkheden. Andere leden vroegen, of het niet mogelijk is bij het af sluiten van handelsovereenkomsten nog meer de nadruk te leggen op onze tuin bouwproducten. De vleesexport Sommige leden waren getroffen door de mededeling in de toelichting dat de export naar Amerika in gevaar wordt gebracht door bedrijven, die vleeswaren van slechte kwaliteit exporteren. Aangezien het Ne derlandse bedrijfsleven voldoende bekend is met de zeer hoge eisen, die in dezen van Amerikaanse zijde worden gesteld, hebben de Nederlandse producenten, indien opzet telijk vlees van slechte kwaliteit is uitge voerd, er recht op te weten, welke bedrij ven dergelijke schandelijke praktijken hebben bedreven. Heeft de minister kennis genomen, zo ADVERTENTIE PELSGEVOERDE JEKKERS vroegen vele andere leden, van de waar schuwing die enkele grote meelfabrikanten tot de bakkerspatroons hebben gericht? Is het gevaar voor vergiftiging van het brood door de kleine maalderijen werkelijk zo groot als in deze waarschuwing wordt ge zegd? Waarom is deze waarschuwing dan pas gekomen na de broodvergiftiging in Frankrijk? Zeer vele leden had het enigszins be vreemd, dat in de Memorie van Toelichting wordt gesproken over de grote waarde, die het „Technical Assistance Program" van de UNO heeft, en over de Nederlandse bij drage daaraan, terwijl van hetgeen in con- creto wordt gedaan weinig tot de open baarheid doordringt. Dezelfde leden merk ten op, dat ook met betrekking tot de F.A.O. hier te lande weinig van de rege ring uitgaat, terwijl men in andere landen de doelstellingen en resultaten van de F.A.O. meer in breder kring heeft verbreid. Visserij De aandacht van de minister werd ge vraagd voor de moeilijkheden, die de ex port en de binnenlandse visvoorziening ondervinden ten gevolge van de eenzijdige visserij en de onregelmatige aanvoer van vis. Verscheidene leden merkten op, dat de positie van het trawlvisserijbedrijf door de overbevissjng van de Noordzee en de stij ging van de prijzen der visserijmaterialen ongunstig is beïnvloed. Aangezien de resultaten van de haring visserij gunstiger zijn dan die van de vis serijbedrijven in verse vis, wordt nu bijna uitsluitend door de IJmuidense trawlers verse haring aangevoerd. Op de in Juli 1950 gehouden Benelux- conferentie werd besloten per 1 Januari 1952 het vervoer van visserijproducten in de Beneluxlanden vrij te maken. Kan de minister mededelen, welke besluiten op dit punt genomen werden op de jongste Benelux-conferenties te Goes en Breda, zo werd gevraagd. De heer E. A. Kaijadoe, „algemeen ver tegenwoordiger in Nederland van de Re publiek der Zuid-Molukken", heeft zich schriftelijk tot de ministers Drees en Peters gewend met het verzoek, voor vertegen woordigers der R.M.S. „de gelegenheid te openen, de besprekingen met de afgevaar digden van de Indonesische regering be treffende de herziening der R.T.C.-accoor- den en de opheffing der Nederlands- Indonesische Unie bij te wonen." In deze brief wordt bezwaar gemaakt tegen een (volgens een door hem ontvan gen bericht) in Nieuw Guinea uitgevaar digd verbod voor ambtenaren om lid te zijn van verenigingen, die de Republiek der Zuid-Molukken steunen. Vrijdagmorgen verscheen voor het Haagse gerechtshof de 41-jarige W. A. K. uit 's Gravenhage, voormalig chef van het bureau regeringsmolestregelingen bij het Directoraat Generaal van de scheepvaart. Hem was ten laste gelegd, dat hij in deze functie aan een particulier namen en adres sen had versterkt van mensen die schade claims hadden ingediend en dusdoende zijn geheimhoudingsplicht had geschonden. De Haagse rechtbank heeft K. enige maanden geleden schuldig verklaard en veroordeeld tot twee maanden gevangenis straf. K. tekende tegen dit vonnis hoger beroep aan en verklaarde hedenmorgen voor het hof dat hij thans wel inzag, dat hij fout had gehandeld, maar aanvanke lijk had gemeend, dat deze claims niet onder zijn geheimhoudingsplicht vielen. De Procureur-Generaal merkte in zijn conclusie op, dat het ambtelijk apparaat staat of valt met de geheimhoudingsplicht der ambtenaren. Hij achtte het vonnis van de rechtbank acceptabel en vroeg beves tiging. De verdedigster, mevrouw mr. C. M. Paaufve voerde echter aan dat van een uitdrukkelijke geheimhoudingsplicht be treffende deze schadeclaims geen sprake was. Het hof zal over veertien dagen uit spraak doen. De Winterspelen 1952 zullen zich hoofdzakelijk afspelen in het Bislet Stadion, in het centrum van Oslo. Het hardrijden, de meeste nummers schoontijden en de openings- en sluiting scermonie zullen daar plaats hebben. Het Bislet Stadion biedt plaats aan ongeveer 30.000 personen. De 49-jarige Haarlemmer A. J. G. M. P. J. heeft, naar hij meent, sinds de bevrijding menige bittere pil geslikt. Een omstandig heid die er toe heeft geleid dat hij er den volke herhaaldelijk door middel van vlug schriften kond van heeft gedaan dat tal van officiële functies in ons land vervuld wor den door duistere figuren, die tijdens en soms ook nog na de oorlog, zoals hij het uitdrukt, „fout zijn geweest." Die pamflet ten werden volgens hem met geen ander doel de wereld ingezonden, dan om officiële documenten, die men van hem verschei dene keren gestolen zou hebben, terug te krijgen. Het enige wat hij echter bereikte was dat hij verscheidene keren terecht moest staan en veroordeeld werd. Prompt ging hij dan in hoger beroep om nu eens te vernemen dat het Hof hem niet, dan weer eens wel in het gelijk stelde. En merk waardig genoeg was het hem er om te doen om voor de rechter te verschijnen. Voor het laatst had hij zich op 10 Augustus van dit jaar voor de Haarlemse rechtbank te verantwoorden en wel omdat hij op 11 Fe bruari in een openbaar wachtlokaal van het politieposthuis aan het Stationsplein in Haarlem, aan zijn gegriefd gemoed uiting had gegeven door zich ten overstaan van enige agenten en burgers zonder enige aan wijsbare reden, beledigend uit te laten over de Commissaris der Koningin in Noord holland, de Nederlandse regering en de Nederlandse Justitie. De rechtbank ver oordeelde hem tot een gevangenisstraf van vijf maanden, voorwaardelijke ter beschik king stelling van de regering met een proeftijd van drie jaar en onder toezicht stelling van de Centrale Vereniging ter Verpleging van geestelijk gestoorden in de maatschappij. Met een gedeelte van dit vonnis was hij het echter niet eens en zo stond hij Vrijdagmiddag voor het Hof in Amsterdam, om daar nogmaals omstandig uit de doeken te doen dat hij het met een heleboel niet eens was. Hij was hoofdzake lijk in appèl gekomen omdat hij zich niet verenigen kon met het feit dat hij voor waardelijk ter beschikking van de regering was gesteld. „Het gaat hier om mijn eer. Ik moet mijn papieren terug hebben", al dus de verdachte. De president, mr. Vos, voegde hem daarop toe dat het Hof er niet was om hem in ere te herstellen, maar om de strafbare feiten, die hij gepleegd had, te behandelen. J. was echter van mening dat de Justitie zijn enige toevlucht was gewor den, omdat hij zich al „mondeling, schrif telijk, telefonisch en telegrafisch tot twin tig instanties had gewend om mijn gestolen documenten terug te krijgen". Met een stortvloed van woorden trachtte J. te be togen dat hem onrecht na onrecht was aan gedaan en dat hij rechtsherstel zocht, waar op de procureur-generaal, mr. Hoeffelman als zijn mening te kennen gaf dat de verdachte nu in ieder geval de verkeerde weg aan het bewandelen was. Mr. dr. A. A. H. Baan uit Utrecht, die evenals enige andere artsen, een psychia trisch rapport over de appellant heeft uit gebracht, is tot de conclusie gekomen dat J. verminderd tot sterk verminderd toe rekeningsvatbaar is. Een mening overigens die niet door alle artsen, die J. hebben onderzocht, wordt gedeeld. Mr. dr. Baan verklaarde voorts, dat J. een querulant is en dat zijn querulan tisme wordt geactiveerd door aangedaan onrecht. In zijn requisitoir merkte mr. Hoeffel man onder meer op dat de beledigingen, die de verdachte op zijn naam heeft staan, voortvloeien uit zijn geestesgesteldheid. „Hij kan niet op normale wijze onrecht, of vermeend onrecht verwerken. Wij hebben hier te doen met een zeer zieke man, die naar mijn vaste overtuiging met het plegen van deze feiten door zal gaan.'-Hij blijft een gevaar voor de maatschappij, die tegen hem beschermd moet worden." De procureur- generaal zeide voorts dat het toezicht niet gemist kon worden en dat het vonnis van de Haarlemse rechtbank juist was geweest. Hij vroeg dan ook bevestiging van dat vonnis. De verdediger van J., mr. Bouma, deed de suggestie aan de hand om zijn cliënt een veroordeling te geven met onder toezichtstelling, zódanig, dat de toezicht houder samen met de verdachte stappen kan ondernemen om de vermiste papieren op te sporen. J. was niet alleen in hoger beroep geko men voor deze zaak. Hij had eveneens appèl aangetekend tegen een vonnis van de Haarlemse politierechter mr. J. P. Petersen van 26 Februari van dit jaar. Toen werd hij namelijk tot twee maanden gevangenis straf veroordeeld wegens belediging van de Bloemendaalse politie. Dit beroep werd niet ontvankelijk verklaard, omdat het appèl vijf dagen te laat was ingediend. Het Hof zal Vrijdag 16 November uit spraak doen. ADVERTENTIE IREDBAN Vanmorgen zijn op het vliegveld Val kenburg weer zes „Harpoons" voor de Marineluchtvaartdienst aangekomen. Dit is de tweede groep van de in totaal 18 vliegtuigen van dit type die aan de vloot van de M.L.D. zullen worden toegevoegd. De „Harpoons" zijn zes dagen geleden met Nederlandse bemanningen uit Cali- fornië vertrokken. De laatste groep hoopt men zo spoedig mogelijk naar Nederland te vliegen, zodat waarschijnlijk nog vóór het eind van het jaar een squadron van deze tweemotorige vliegtuigen de marine luchtvaart zal versterken. Ter gelegenheid van het zesde lustrum van het Rotterdams Studenten Gezelschap werden senaat, leden en reünisten Vrijdag middag officiëel op het Rotterdamse stad huis ontvangen en door de burgemeester, mr. P. J. Oud, toegesproken. Het was 'n grote pret, daar buiten in de dikke sneeuwMidden in het gejoel van de sneeuwballende jongens en de keffende, uitgelaten Krulletje kwam oom Tripje naar buiten. „Ja", lachte hij. „Ik moet toch ook eens meedoen! Ik zag jullie zo bezig, toen kreeg ik er ook opeens zin in. Kijk uit jongens, daar komen de ballen!" De jongens lachten, toen ze oom Tripje zagen bukken om sneeuwballen te maken. Wacht maarze zouden hem\Ook wel eens te pakken krijgen! Het sneeuwballengevecht ging met volle kracht door. Om beurten bekogelden ze elkaar; de ballen suisden over en weer door de lucht. Opeenszwietü!daar kletste een grote bal tegen oom Tripje's hoeden die ging natuurlijk tegen de grond! „Oeiii!", lachte oom Tripje beduusd. „Die is raak!" „Hoeraaaü", juichten de jongens, en ze dansten van plezier bij dat rake schot. ADVERTENTIE o maar» TRIUMPH lllilil In het voorlopig verslag over de begro ting van Sociale Zaken en Volksgezond heid wordt gezegd dat de argumenten, die de minister heeft aangevoerd tegen het voorstel om een afzonderlijk departement voor de Volksgezondheid in te stellen, niet overtuigend worden geacht, behalve het argument dat er uitgaven mee gepaard zouden gaan. De naamsverandering In het algemeen was er waardering voor de naamsverandering van het departement omdat die de wezenlijke inhoud van wat dit aan diensten biedt dekt. Minder bewondering had men voor de naamswisseling van de afdeling „sociale verzekering" in die van „sociale zeker heid"'. Sociale zekerheid kan dit departe ment niet bieden. Waarom men niet de oude naam, die de inhoud van het gepres teerde wel dekt, behouden heeft, was voor de leden die hier aan het woord waren een raadsel. Bij deze opmerking sloten zeer vele an dere leden zich aan. De ondernemingsraden Het is alweer geruime tijd geleden, dat beide Kamers der Staten-Generaal de wet op de ondernemingsraden hebben aan vaard. Intussen is er nog geen enkele on dernemingsraad ingesteld. Wenselijk en mogelijk Vele leden verzekerden begrip te hebben voor de controverse tussen het sociaal wen selijke en financieel mogelijke. Zij waren daarbij van oordeel, dat de bestrijding van de daarachter schuilende oorzaken het ge hele kabinet aanging en dat de con-amore- medewerking van de minister van Sociale Zaken vereiste was. Een strijdverhouding tussen hem en de minister van Financiën zouden zij onjuist achten. Tevens over wogen zijn, dat het zwaarst moest wegen wat het zwaarste was. De noodzaak van het sluitend maken onzer betalingsbalans en meer nog het snel bereiken van de mili taire paraatheid van het Nederlandse volk, waren voor hen waarden van zodanig hoge betekenis, dat zij menig offer daar voor volkomen gerechtvaardigd achtten. Dat zulke offers echter speciaal zouden moeten vallen op het stuk der Volksge zondheid en der aanvullende sociale voor zieningen, beide sectoren van bijzondere ontplooiing van het particuliere initiatief, begrepen zij minder goed. De loonpolitiek Ook de loonpolitiek kwam ter sprake. In de memorie van toelichting, aldus vele leden, wordt herinnerd aan het rege- ringsstreven om de consumptie te bèper- ken met 5 procent door een koude loons verlaging en de investeringen met 25 pet. Het eerste is geschied, het tweede nog lang niet, zeker niet in de particuliere sector. Welke gevolgen kan dit achterwege blijven van een voldoende investeringsbeperking hebben voor de loonontwikkeling? zo werd gevraagd. Het is volgens deze leden te verwachten, dat beide door hen genoem de factoren, te zamen met de nog altijd zeer hoge winstcijfers, die in bepaalde be drijfstakken worden bereikt, in de naaste toekomst eisen tot loonsverhoging in eni gerlei vorm zullen uitlokken. Hoe staat de minister daar tegenover? Vele andere leden hadden met genoegen in de memorie gelezen, dat de regering niet van plan is de consumptiebeperking in de loonsector tot meer dan 5 procent te laten stijgen. Ook deze leden waren van mening, dat, indien men er in zal slagen de arbeids productiviteit nog aanzienlijk op te voeren, het noodzakelijk is, ter wille van een eer lijke verdeling en ter wille van de maat schappelijke rust, aan de arbeiders dat deel der vruchten daarvan toe te kennen, waarop zij aanspraak zouden kunnen maken. De kinderbijslag Dat de kinderbijslag, als een der com ponenten van het loon, een belangrijke betekenis heeft verkregen, verheugde vele leden. Vele andere leden merkten ten aanzien van de kinderbijslagregeling op, dat zij hoopten spoedig een advies van de So ciaal Economische Raad te zien verschij nen. Mocht dit advies gunstig zijn voor een verdergaande progressie, dan zouden zij aan de verwezenlijking daarvan mede werken. Meer dan eens heeft de minister De komende Kerstvacantie is voor de rijksscholen met ruim een week verlengd ten gevolge van de precaire brandstoffen- positie. De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft een circu laire gezonden aan de gemeentebesturen, de besturen van de gesubsidiëerde bijzon dere scholen. Hierin dringt de minister er op aan, dat deze voor hun scholen dezelfde maatregel treffen. te kennen gegeven, dat hij met verschei dene anderen op het standpunt staat, dat het verdiende loon toereikend behoort te zijn voor het redelijk te achten onderhoud van het statistisch gemiddelde gezin van vier personen, zodat dan eerst van het derde kind af kinderbijslag gegeven zou behoeven te worden. Gevraagd werd, of de minister een zij het geleidelijke weg ziet om naar deze situatie terug te keren. Nog werd opgemerkt dat 65 procent van de gezinnen van loontrekkenden bestaat uit gezinnen met twee kinderen. De geleide loonpolitiek Zonder in de gegeven omstandigheden te willen aandringen op een algehele op heffing van de geleide loonpolitiek, vroe gen zeer vele leden zich af of het niet mogelijk zou zijn om meer speelruimte voor het maatschappelijk leven te laten dan thans het geval is. De verantwoorde lijkheid van het bedrijfsleven zou daar door meer tot haar recht komen, zo meen den zij. De ziekenfondsen De toestand in het ziekenfondswezen werd algemeen als zorgwekkend ingezien. Vele leden konden er zich niet mee ver enigen, dat onder de huidige omstandig heden het subsidie voor de vrijwillige zie kenfondsverzekering van 10 millioen tot 8 millioen wordt teruggebracht. De bijdrage, die thans reeds van de verzekerden moet worden gevraagd is van een dusdanige hoogte, dat de minder draagkrachtigen on der de vrij willig-verzekerden het zwaarst worden gedupeerd. Vermindering van het subsidie zal in vele gevallen tot nieuwe premieverhoging leiden. ADVERTENTIE of griep? Sanapirin brengt weer gezond heid in Uw lichaam. Koker 77 ct. doos 41 ct. Een gewijzigd wetsontwerp Verschenen is een gewijzigd ontwerp van wet inzake toekenning van een tijde lijke bijslag op bepaalde Indonesische pen sioenen. Er was in de Tweede Kamer bezwaar gemaakt tegen het oorspronkelijke ont werp. Nader overleg heeft er toe geleid, dat de regering thans een nieuw ontwerp heeft ingediend. De belangrijkste wijziging is wel dat, terwijl in het oorspronkelijke ontwerp de bijslag werd beperkt tot bepaalde groepen van pensioenen, de zogenaamde „achter gebleven pensioenen" (dat zijn pensioenen, toegekend in een periode, waarin de be zoldigingen waren verlaagd) en de pen sioenen uit een „voordelige" periode wa ren buitengesloten, deze laatste pensioenen thans eveneens onder de voorgestelde re geling zijn gebracht. Dat zijn dan in het algemeen burgerlijke pensioenen, toege kend vóór 1 October 1934 en militaire pensioenen van vóór 1 December 1936. De „voordelige" pensioenen krijgen echter een geringere bijslag dan de achtergebleven pensioenen. De Stichting „Door de eeuwen trouw" heeft aan de Nederlandse regering een te legram gezonden, waarin protest wordt aangetekend tegen de jongste maatregelen in de Ambonese woonoorden, met name de verhuizing van Keiezen en Ambonezen uit het woonoord Graetheide naar Mill en die van enige gezinnen uit de woonoorden bij Barneveld. In het telegram wordt gezegd, dat generaal-majoor Scholten, de leider der Ambonese woonoorden „namens de Nederlandse regering maatregelen neemt tegen Ambonezen in Nederlandse kampen met de kennelijke bedoeling, door onder linge verwisseling van woonplaats, de lei dende figuren in te kapselen", omdat „de Ambonezen zonder hun leiders gemakke lijker kneedbaar zouden zijn". „Hoewel dezerzijds al het mogelijke wordt gedaan om een kalmerende invloed uit te oefenen, zullen de gevolgen van der gelijke maatregelen, gelet op het licht ont vlambare gemoed der Ambonezen, wellicht desastreus blijken", aldus de Stichting, „de verantwoordelijkheid daarvoor ligt uiter aard geheel bij de verwekker van deze on rust". Tenslotte wordt de regering „gewaar schuwd tegen het opvolgen van adviezen, welke kennelijk zijn gericht op het murw maken van de Ambonezen teneinde hen te verzoenen met de terugvoering naar de hun vijandige republiek Indonesia". Vrijdagmiddag wilde een 19-jarige stu dent uit de Sonderdankstraat. te Den Haag, op de Scheveningse weg. even voorbij de Laan Copes van Cattenburgh, nog juist voor de tram langs fietsen met het gevolg dat hij er door werd aangereden en meegesleurd. Hij kreeg een schedelbasisfractuur en is later in het ziekenhuis aan de Zuidwal overleden.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6