Waarom oude koeien uit de sloot halen 1951 IS DOOD Zo vredig en lieflijk zag het strand van de Noordzee er op een schone voor jaarsavond in 1951 uit zo zal het er op een avond in 1952 wéér uitzien. Er zal een rode zon aan de grijze einder langzaam ondergaan in de golven, en op het strand zullen mensen wandelen in vreedzame gedachten, terwijl hun voetstappen onhoorbaar zullen zijn in het vochtige zandOp die avond in 1952 hopen wij u daar te ontmoeten Het Festival of Britain was een van de grootse kunstmanifestaties in 't afgelopen jaar. Het is zeker dat de kunst rubriek van ons blad u ook in het komende jaar volledig op de hoogte zal houden van alles wat op artistiek gebied te genieten valt in stad, land en daar buiten. Het jaar 1951 is niet in alle op zichten een feest geweest. Er waren onprettige, tragische en betreurenswaardige gebeurtenis sen te vermelden zoals in ieder jaar trouwens. Doch wat is het nut van droefgeestige gedachten over voorbije dingen? waarom zouden wij in woord en beeld de herinne ring aan al die jammerlijke voor vallen verfrissen, terwijl het nieu we jaar ons wacht met een grote voorraad van nieuwe mogelijk heden voor ons geluk en onze levenswijsheid? Trouwens, het af gelopen jaar bracht talrijke ver heugende en opwekkende gebeur tenissen evenzeer en ons blad heeft niet nagelaten daarvan in ruime mate melding te maken. Het verleden is slechts van belang voor zover het waarde heeft voor een betere toekomst en naar die betere toekomst gaan onze harten uit, terwijl wij aan het graf van het ene en de wieg van het andere jaar staan. De waarde der dingen is betrekkelijk maar de waarde der levensvreugden, die de harten verkwikken en de geesten scher pen, is eeuwig. Welnu, op deze bladzijde treft u beelden aan uit het afgelopen jaar, doch beelden die tegelijkertijd de stralenbundel van een opgewekt licht vooruit werpen over de dagen van 1952. Wij wensen onze lezers toe dat zij in het nieuwe jaar hun geluk zul len kunnen vinden in de waarach tige vreugden des levens en wij zijn voornemens in onze bericht geving, commentaren, critieken en beschouwingen ook het komen de jaar het accent zodanig te blij ven leggen, dat wij daartoe bij dragen. xvxoooc* LEVE 1952 Dit zijn de witte vlakken die in 1951 aangaven waar in 1952 huizen komen staan als de burgerzinlening van Haarlem het succes heeft u wat ervan wordt verhoopt. Burgerzin is een E van de beste eigenschappen die de Haarlem mers zich in 1952 kunnen wensen, voorzover zij daarover nog niet in voldoende mate be schikken. Huizen, huizen, huizen, dat zij het parool I En dan wordt het zó! Dan gaat de vla. in top op de daken van de bijna vol tooide woningen, die duizenden in 1952 hopen te betrekken over heel Neder land. Het is een schoon gezicht: Laat het nieuwe jaar niet over onbebouwde vlakten met witte vlakken kijken! Mpi llÉ i Wêè De machtige zware industrie van Nederland werd in 1951 nog machtiger. Om in de buurt te blijven: De Hoogovens leverden hun millioenste ijzeren buis af en deze feestelinge, die in bloemetjes werd gezet, is intussen alweer gevolgd door een onafzienbare reeks nakomelingen, die zich in het nieuwe jaar boortzet zonder zich aan mijlpalen te storen. In het afgelopen jaar geviel het dat Nederlandse vrede lievende soldaten Didtsland binnentrokken (Op oefening). Dat was een troostrijke ge dachte, evenzeer als het feit dat na jaren weer een Duits ambassadeur zich in Den Haag kwam presenteren mét geloofsbrieven. Dat hij deze brieven voor het uitstappen vallen liet, was een onbe langrijk incidentje. Wij hopen dat dit het allerlaatste zijn zal wat ooit een Duitser nog in Nederland laat vallen. In Engeland is Churchill weer in het zadel geste gen. Zou hij nu eindelijk eens de grote sprong dur ven wagen en zijn paard over clie belachelijke hindernis der na tionale souverei- niteit drijven? De prijs is: de gou den bokaal der Europese eenheid De nederlaag van het Nederlands elf tal tegen België was geen tragedie. Komend jaar zullen „wc" winnen of verliezen, als niet gelijkgespeeld wordt - het doet er niet toe. Als de sportivi teit maar hoogge houden wordt en het edele spel zijn adeldom behoudt, wordt 1952 een goecl voethal jaar. (Déze goal is overigens een juweel gewqest, vindt u niet Kent u Haarlem nog van de vorige lente? Hier is het weer: Een stad met vele schoonheden en lief- plekjes, diè ieder jaar opnieuw haar feestkleed aantrekt en waar het goed wonen is (Als er maar huizen komen Op het gebied van de internationale politiek viel het verheugende feit te consta teren dat de Grote Vier tot een gesprek in Parijs bijeenkwamen. Het gesprek had wel niet de oplossing met één klap tengevolge van alles wat de wereld verdeelt, doch het was een goed begin. Misschien dat in 1952Zij zullen ongetwijfeld nog niet ophouden met praten. En zolang zij nog praten.Wel, 1952 is veel belovend. De Noordzeekust is verraderlijk met haar banken en onderstromen. Vele zeelieden ondervonden dat. Het red dingswezen langs onze kust is paraat en kijkt goed uit de ogen. Moge het in 1952 niet al te vaak behoeven op te treden, doch: als het moet, clan met volledig succes! Bloembollen! Of liever bolbloemen! Ook die zul len in het komende jaa. weer volop bloeien, wee. of geen weer, internatio nale spanningen of niet Wij zullen ook dan wee. vreugde kunnen belever aan de schat van kleurer en geuren in onze onmid dellijke nabijheid.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7