In Frankrijk wil men de V 2 tot postbode bevorderen r 1 faxi O O O 00 Kort en bondig J.Th. Kort Predikbeurten „Blauwbaard" in de poppenkast Ontploffing in een gasfabriek Ingezonden stukken ZATERDAG 3 NOVEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Oorlogsmonster in dienst van het briefverkeer Buitenlandse interesse voor Bloemendaals Openluchttheater Ziekenfondsadministrateur A. H. Beenhakker gehuldigd Apeldoorn was vanmorgen van gas verstoken Burgerlijke stand van Haarlem Voorlopig geen tweede spoorlijn OverveenZandvoort De Bloemendaalse school voor I.V.O. (Van onze correspondent te Parijs) Dat bepaalde takken der wetenschap in tijden van oorlog of van direct oorlogs gevaar hun aanzienlijkste vorderingen ma ken is een feit dat even bekend is als in zekere zin betreurd kan worden. De voor delen bijvoorbeeld, die de atoomweten schap voor de mensheid in het vooruit zicht zou kunnen stellen, worden alleen nog maar door enkele ingewijden bij be nadering vermoed. Maar daarentegen weet een ieder, dat op dit ogenblik de bom al leen al door zijn aanwezigheid de wereld in een voortdurende spanning houdt. De tijd, dat deze bijzondere uitvinding, de exploitatie der atoomkracht, ook voor vredesdoeleinden zal worden gebruikt, lijkt helaas nog in een ver verwijderd verschiet te liggen. Juist daarom hebben dezer da gen de Fransen niet zonder trots kennis genomen van het bericht dat de minister van Posterijen thans overweegt een ander oorlogsmonster, de beruchte V 2 in dienst te stellen van het briefverkeer. Een lichte dosis nationale trots, aange zien het een Fransman moet zijn geweest, een zekere Claude, die tijdens de oorlog de V 2 heeft uitgevonden, waarmee later de Duitsers paniek hebben gezaaid onder de bevolkingen van Londen, Antwerpen en andere steden. Men zou hier mogelijk in derdaad een soort correctie of rechtvaar diging van het lot kunnen ontdekken, om dat de V 2, die dus van Franse origine zou zijn, eerst door de Duitsers werd misbruikt alvorens zij door de Fransen weer in dienst van de vooruitgang werd gesteld. Maar hoe het ook zij; het moet in elk geval de bedoeling van de Fransen zijn om in een naaste toekomst het projectiel, dat van de grond af kan worden bestuurd, in plaats van met explosieven met brie ven te gaan vullen, waarna de „Postale V 2" dan op bepaalde trajecten de functie der vliegdiensten kan overnemen. Met dit nieuwe middel van briefvervoer zijn de laatste maanden intensieve proeven genomen, welke tot de conclusie hebben geleid, dat hier voor de lange afstanden inderdaad grote mogelijkheden geopend worden. Men denkt speciaal aan de Afri kaanse trajecten waar men tussen Zuid- Algerië en de Tchad in Midden-Afrika, spoedig de eerste V 2-dienst hoopt te kun nen openen. Als daar goede resultaten zullen zijn geboekt, wil men ook elders, en wellicht in Frankrijk zelf, de V 2 in dienst van de PTT gaan stellen. Voor het publiek echter schijnen de landingsplaatsen nog onvoldoende nauw keurig te kunnen worden vastgesteld om de V 2 al doelmatig en gevaarloos in dich ter bevolkte streken te kunnen aanwenden. Maar de gespecialiseerde ingenieurs der Franse posterijen zetten inmiddels hun ex- ADVERTENTIE LAAT NU UW BEDDEN NAZIEN DE TDD IS IETS RUSTIGER DAARVOOR U VOORKOMT LANG WACHTEN HAARLEM HEEMSTEDE ZANDVOORT VERTROUWENSZAKEN SEDERT 1854 perimenten met groot vertrouwen voort. Daarnaast wordt regelmatig contact on derhouden met technici, die in dezelfde richting in andere landen werkzaam zijn. Niet alleen belooft, dank zij de V 2, het postverkeer vooral voor de langere af standen aanmerkelijk te worden ver sneld, maar bovendien zou die verbetering met een belangrijke besparing van kosten gepaard kunnen gaan. Na deze voorlopige berichten over de V 2 in dienst van PTT, ziet men nu met spamiing uit naar het nieuws over atoom- gebruik voor vredesdoeleinden. ADVERTENTIE De speciaal met de behartiging van de publieke vermakelijkheden in de parken belaste afdeling van de London County Council heeft het plan in de Engelse hoofd stad een tiental openluchttheaters in te richten, die zitplaatsen aan 1000 a 2000 personen moeten bieden. Ook thans worden er talrijke voorstellingen en concerten in de Londense parken gegeven, doch de accom modatie laat hierbij zeer veel te wensen. De toeschouwers'zitten op ruwe banken, op klapstoeltjes of gewoon in het gras en dé toneelruimte bestaat doorgaans uit niet meer dan het hoogst noodzakelijke. De activiteit is echter buitengewoon groot en de belangstelling niet minder: de jaar lijkse gids met aankondigingen der pro gramma's telt 75 dichtbedrukte bladzijden. De voornaamste orkesten onder dirigenten van naam, de Old Vic en het Sadler's Wells Ballet behoren tot de vaste mede werkers. Het is dus begrijpelijk dat men naar verbetering uitziet. De heer Frank Wright kreeg deze zo mer de opdracht de beste openluchttheaters in het buitenland te bezoeken. Hij koos er twee: de fameuze, maar tegelijk monstru euze Hollywood Bowl (met ruimte voor 20.000 bezoekers) en dat te Bloemendaal, waar hij kort geleden een bezoek bracht. Geestdriftig keerde hij naar Londen terug, verrijkt met inzichten waarvan men bij de uitvoering van het plan zeker gebruik zal maken. Ook in Londen heeft men namelijk de beschikking over enigszins ge accidenteerde terreinen met een magnifieke beplanting. Zoals men zich zal herinneren heeft de Engelse regisseur George Devine twee jaar geleden reed's de deskundigen onder zijn landgenoten op de voor Londen toepasselijke kwaliteiten van Bloemendaals Openluchttheater gewezen. Ook de Joegoslavische regering heeft be langstelling getoond. Op haar verzoek heeft ir. W. P. C. A. Schotel als deskundige werkzaam aan het technische bijstands- programma van de U.N.O. tekeningen en nadere bijzonderheden overgebracht van twee Nederlandse objecten: het Amstel- Station en het Openluchttheater. Ter opluistering van de in het gebouw van de Open Religieuze Gemeenschap aan de Wagenweg te Haarlem gehouden fancy- fair gaf het poppentheater „De Notedop" uit Amsterdam gisteravond een voorstel ling van „Blauwbaard, een gruwelijk dra ma uit de duistere middeleeuwen". Een interessante keuze, want de schrijver van deze sprookjesbewerking, graaf Franz von Pocci, die door zijn omgeving (hij was ceremoniemeester aan het hof) schertsend „de poppengraaf" werd genoemd, heeft ongeveer een eeuw geleden in Duitsland de Kasperl-traditie in ere hersteld. Hij werkte daarbij ten nauwste samen met „papa" Joseph Schmidt, de leider van het vermaarde Münchener Marionettenthea ter, waarvoor hij ten naaste bij veertig stukken schreef. Zijn Kasperl-Larifari, de komische bediende, een broer van Jan Klaassen, Guignol en Petroesjka, vervult daarin steeds een belangrijke rol. Gememo reerd moet nog worden dat deze Franz von Pocci verder een zekere reputatie ge noot als illustrator, als librettist van een opera en als dichter van kinderliedjes. Hij was wat Du Perron zou hebben genoemd het ideale voorbeeld van de artistieke amateur. Ook in „Blauwbaard" zorgt zijn boerse Kasperl voor de nodige divertissementen ter onderbreking van de spanning. Het is een naïef spel, echter in al zijn eenvoud bijzonder pakkend. Het werd door hand poppen vertoond en deze droegen er door hun karakteristieke kenmerken veel toe bij de symbolische zin van het verhaal aan het licht te brengen. Speciaal de koppen van de titelheld, met die markante streep over het voorhoofd, diens goudzuivere echtgenote en haar broodmagere vader zijn voortreffelijk geslaagd. Zij werden be kwaam bediend door de vervaardiger Wim Meyling met vrouw en dochter, die ook zij het minder bevredigend de tekst spraken. De humoristische passages slaag den het best. Voor de enscènering niets dan lof. Zeer mooi was het openingstafereel van het tweede bedrijf: de lezende Bertha bij de kaars, die zij later tot ieders verba zing uitblies. Grappig en vernuftig gevon den was het wegrijden te paard van het jonge echtpaar na de schaking en rijk aan sfeer het slot met de bekende, in doods angst herhaalde uitroep: „Zuster Anna, ziet gij nog niets komen?" De aanwezigen hebben van deze aardige vertoning kennelijk genoten. Ds. A. R. de Jong heeft de bedoeling Wim Meyling ook met zijn marionetten uit te nodigen. D. K. D. K. In de oude Slottuin der Oranjes, het Valkenberg te Breda, zullen in 1952 de feesten worden gehouden ter viering van het zevenhonderdjarig bestaan van Breda. Aan de restauratie wordt thans hard gewerkt. Tijdens de feesten wordt in de. tuin een grote bloemenexpositie ingericht. Het monument in het wandelpark' Valkenberg: de bekende zuil met de wapens van de gemeenten in de Baronie van Breda. Donderdagmiddag is de heer A. H. Been hakker, die op die datum 25 jaar in diensit was van het Haarlems Ziekenfonds in ge bouw „Cultura" in de Jansstraat gehuldigd door het personeel, niet alleen van het Haarlems, maar ook van de Bloemen daalse en Zandvoort.se ziekenfondsen en het fonds „Vecht en Omstreken", alsmede door tal van gepensionneerde agenten en oud-personeelsleden. De jubilaris werd toegesproken door de heren Kramer, Van der Kwast, Zwemmer, Betz en door mevrouw Wille van der Wan_ sum, die allen uitvoerig het werk schetsten, dat door hem voor het ziekenfondswezen in den lande en in het bijzonder in Haarlem is gedaan. De meeste toespraken werden gevolgd door de aanbieding van geschen ken. Vanochtend omstreeks negen uur heeft zich in het zogenaamde verdeelhuisje van de gemeentegasfabriek te Apeldoorn, waar in de gastoevoer voor huisgebruik en straatverlichting wordt gespiltst, door een nog onbekende oorzaak een ontploffing voorgedaan, Een stuk muur, dat hierdoor was losgerukt, viel op de grootste gashou der, waardoor een afsluiter onklaar raakte. Het gas ontsnapte in grote hoeveelheden en vatte dadelijk vlam. Hierdoor ontstond er qen storing in de gaslevering en zui nigheidshalve werd ook de toevoer uit de beide andere gashouders afgesloten, zodat Apeldoorn hedenmorgen geheel van gas verstoken was. De brandweer, die met groot materieel uitrukte, trachtte de gas vlam te doven. De politie waarschuwde de bevolking per luidspreker-auto en advi seerde alle gaskranen af te sluiten. ADVERTENTIE Haarlem, 2 Nov. 1951 GEHUWD: 2 Nov.: B. van der Woude en C. M. van Hulst. BEVALLEN van een zoon: 29 Oct.: J. C. MeijerDe Heer. 31 Oct.: M. M. Bloemen Van der Valk. 1 Nov.: L. C. M. Hoep—Ra- velli. M. C. MarchandUitermark. 2 Nov.: J. M. EbelsWesterbeek. M. H. Vos—Van Waveren. H. A. Duijn—Dekker. BEVALLEN van een dochter: 31 Oct.: E. M. TönsTeeuwen. H. C. MorsinkRovers. 1 Nov.: I. F. M. StegerAllard. G. Dekker- Van Lieshout. C. H. S. Marchand—Vaars. M van der Mark—De Vries. A. E. AhrndtVan der Waals, 2 d. 2 Nov.: F. G. van Buren— Scharp. OVERLEDEN: 31 Oct.: B. Aussum—Van Os, 75 j., Ripperdapark. C. E. Verkerk- Kees, 67 j., Voortingstraat. C. M. M. Witte- man, 10 d., Kamperlaan. 1 Nov.: J. Hoppen brouwer, 72 j., Colensostraat. H. van Maas damReutekom, 6 2j., Hazepaterslaan. T. van der Klashorst, 84 j., M. van Heemskerkstraat. Naar aanleiding van mededelingen van treinreizigers, dat men in de omgeving van de Zanderij vaart bezig zou zijn met de aanleg van een tweede spoorlijn „Over veenZandvoort", deelt men ons mede, dat hiervan geen sprake is. Het zijn daar slechts herstelwerkzaamheden aan de be staande rails. De aanleg van een tweede spoorbaan zal voorlopig zeker niet ge schieden; in de eerste plaats, omdat het materiaal op andere baanvakken méér no dig is en ten tweede, omdat óók het meest intense reizigersvervoer via de bestaande spoorbaan zonder enige stagnatie kan worden verwerkt. ADVERTENTIE GEN.CRQNJESTR. 121 -RIJKSSTRAATWEG 238 De grootste „wandelende dragline" ter wereld, een machine die zelfs in deze tijd van techniek een technisch wonder genoemd wordt, is dezer dagen te Corby (Engeland), in bedrijf gesteld. Zij weegt 1.200 ton, heeft electrische motoren met een vermogen van meer dan 3.000 pk. en wordt bediend door slechts één man. Het gevaarte kan zelfs „wandelen" met passen van ruim anderhalve meter door middel van twee enorme metalen „benen". De machine zal het gesteente verwijderen dat ijzerkwartsbeddingen bedekt. De stuurhut van de wandelende dragline" gezien door de gapende kaken van de grijper. Naar aanleiding van het artikel in ons blad van 24 October, waarin gegevens op genomen waren over het aantal leerlingen op de 3 middelbare scholen in Bloemendaal en geconstateerd werd dat slechts 30 van die leerlingen in de gemeente Bloemendaal woont, zendt de heer M. C. van Hall, voor zitter der Bloemendaalse school voor I(n- dividueel) V(oortgezet) O(nderwijs) ons een beschouwing. Deze is evenwel te uit voerig, zodat wij ons tot de hoofdzaak moeten beperken. De heer Van Hall merkt op dat op de Bloemendaalse I.V.O.-school ook veel leer lingen van elders zijn. De 60 leerlingen, die afkomstig zijn van niet minder dan 14 lagere scholen, wonen in de gemeenten Haarlem, Zandvoort, Bloemendaal, Heem stede en Velsen. De I.V.O.-school is de enige school van dit type in heel Ken- nemerland en gezien het aanmerkelijk aantal aanvragen om plaatsing die wij hebben moeten afwijzen, blijkt er een be hoefte aan te bestaan. Dat wij juist Bloemendaal hebben uit gekozen als zetel van onze school heeft zijn gegronde redenen. Indien wij namelijk de woonplaatsen van onze leerlingen nemen en met eenvoudige wiskundige formules het concentrische middelpunt van dit leer lingental zoeken, dan komen wij op een plaats niet ver van het Kennemerlyceum en het Jac. P. Thijsse Montessorilyceum. Dus hebben wij die plaats gekozen die voor de leerlingen concentrisch de beste plaats is, namelijk Bloemendaal. Het aantal leerlingen van onze school dat in de gemeente Bloemendaal woont is ook juist 30 en het percentage der leer lingen in de aangrenzende gemeenten 70 °/o. B. en W. van Bloemendaal schijnen er echter genoeg van te hebben om uitverko ren te worden voor de typische streek scholen. Zij ontzeggen ons op grond van de Woonruimtewet de toegang tot de gemeente Bloemendaal, zodat de school de afgelopen anderhalf jaar zich heeft moeten behelpen in noodruimten in Haarlem. Doch boven dien zijn B. en W. in Bloemendaal in be roep gegaan tegen de naar de mening van het bestuur geheel op de Onderwijs wet gefundeerde aanvrage voor gemeen te- en rijkssubsidie. Reeds is een openbare zitting van Gedeputeerde Staten aan dit onderwerp gewijd. Binnenkort zal de Raad van State een openbare vergadering hou den om advies te geven in deze kwestie. De kwestie waarom het gaat is, dat Bloe mendaal het onbillijk vindt dat slechts ca. 30 van de leerlingen dezer streekschool in Bloemendaal woont. Weliswaar kan Bloemendaal enkele kosten, welke op grond van de subsidie ten behoeve van de leer lingen worden gemaakt, op de aangrenzen de gemeenten verhalen, doch de omstan digheden kunnen er toe leiden dat Bloe mendaal andere kosten voor eigen reke ning zou moeten nemen. Tenslotte betreurt de heer Van Hall dat deze moelijkheden ontstaan doordat de wet niet voorziet in een doeltreffende samen werking tussen gemeenten bij de vestiging van streekscholen. Het is te betreuren dat deze strijd wordt uitgevochten op de rug der scholieren, want voor de school is het niet bevorderlijk dat deze strijd al twee jaar duurt. De ouders, die behalve de volledige kos ten van de school, ook de kosten van de advocaten etc. in de beroepskwestie moe ten betalen, worden de lange vertragingen ook moede. ZONDAG 4 NOVEMBER 1951 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Zaterdag 7.30: Ds. W. Splicthoff. Avondge bed in de Brouwerskapel. Zondag 10: Ds. G. J. Waardenburg. H. Doop. 3.30: Consistorie kamer, Liturgische Dienst voor Doofstom men en Slechthorenden. 7: Jeugddienst. Ds. B. van Gelder, Organist Egbert Vos. Nieuwe Kerk. 10: Ds. J, Bronsgeest. Noorderkcrk. Zaterdag 4—5: Bidstond in de G erf kamer. Zondag. 9: Dr. A. J. Rasker, Gezinsdienst. 10.45: Dezelfde. H. Doop en Gezinsdienst. Oosterkerk. 10: Ds. A* J. van Rhijn. H. Doop. 5: Ds. E. Pot. Kapel Sarepta. 9.30: Dhr. J. de Nie. Kindërkerk. 10.45: Ds. E. Pot. Bake- nesserkerk. 9.30: Ds. B. van Gelder. Kinder - kerk. Diaconessenhuis. 4.30: Ds. J. Brons geest. Rusthuis Jansstraat 10.30: Ds. W. J. van Elden. Jeugdkapel. Noord. 10.30: Zie 9 uur Gezinsdienst Noorderkerk. Oost. 10: Dhr. K H. Oosterhagen. Centrum geen dienst. West 10: Dhr. J. Jongkind. Ver. van Vrjjz- Hervormden, Jacobstraat 6. 10.30: Dr. J. de Graaf. Eglise Wallonne. Begijnhof 30. Di- manche 4 Novembre a 10 h. 30: Service pré- sidé par le pasteur J. Baudraz Church of England, Kinderhuissingel 3 p. m. Evensong Rev. Mossman. AUe-Dag-Kerk. Waalse Kerk. Woensdag 7: Tweetalige dienst. Ds. D. E. Boeke en Ds. J. Baudraz. Broederkerk, Dinsdag en Vrijdag 3: Ronde-tafel-bespre kingen. Ned. Herv. Evang., Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. W. L. Tukker. Delft. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6 10 en 7.30: J. Pereboom, Ede. Woensdag 8: Gemeenschapsavond. Vrijdag 8: Bijbellezen. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: de heer Ed. W. Pera, den Haag. 5: Dezelfde. H. Avondm. vrij voor alle gelovigen. 8: Jeugdbijeen- komst o.l.v. Mej. A. Punt, van de Bijbelbe weging te Amsterdam (met flanellograaf) Opwekkingssamenkomsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Ds. J. Visser, Amsterdam. Met medewerking van het zangkoor „De Lofstem". Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zon dag 10.30: Ds. H. Schutz. Vrije Evangelische Gemeente, gebouw Bethel, Voorhelmstr. 3. 10: Liturgische dienst met koorzang. 5: Evang. L. J. Neerings. Ver. Doopsgez. Gem. 10.30: Ds. Hoekema, H. Doop. Jeugdkerk. Peuzelaarsteeg 10.30: Mej. Ds. Soutendijk. Minahassastraat 5.45: Mej.. B. Luikinga. Re- monstr. Geref. Gemeente. 10.30: Ds. J. J. van Hille H Doop. Geref. Kerk. Woensdagavond Dankdienst v. h. gewas. Kloppersingelkerk 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. K. Dekker, Enk huizen. Woensdag 8: Ds. P. de Ruig. Wilhel- minakerk 10: Ds. P. de Ruig, 5: Ds. J. A. v. Ark el. Woensdag 8: Ds. L. Hoorweg Jr. Zuid-Oosterkerk. 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Woensdag 8: Ds. J. A. van Arkel. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 10 en 5: Ds. A. Bos. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. J. C. van Ravenswaay, Scheve- ningen. Geref. Gemeente, Ridderstraat 29. 10 en 5: Leesdienst. Maandag 7.30: Ds. K. de Gier. van Lisse. Geref. Gemeente onder 't Kruis, Ged. Oude Gracht 47. Maandag: Ds. J. A. Smink, van R'dam. Baptiste Gemeente Lange Margarethastraat 13. 10: Ds. J. W. Weenink. 11.30: Zondagsschool. 6.30: Ds.J. W. Weenink, H.. Avondmaal. 8: Jeugdsamen- komst. Sportfondsenbad Frederikspark. 5.15: Doopdienst. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10: Heiligingsdienst. 7: Openluchtsamen komst Ged. Oude Gracht. 8: Verlossingssa menkomst. Leider: Majoor D. J. Korts. Don- derd. 8: Heiligingssamenk. Pinkstergemeen te, Nieuwe Kruisstraat 14. 10: Bediening H. Avondmaal. 7.30: Bijzondere samenkomst met medewerking zangkoor Glorieklanken. Donderdag 7.45: Samenkomst. Ned. Chr. Ge- meenschapsbond. Jacob van Ruijsdaellaan 7 Heemstede. Maandag 3.30: Samenkomst. Gemeente des Heeren, Lange Molenstr. 22 10 en 5.30: Samenkomst. Christen-Geloofsge meenschap. geb. Rosenhaghe, Hoofmanstr. 10: H. Avondmaal. 8:" Bidstond Garenkokers- kade 27. Donderdag 8: Bidstond Garenko- kerskade 27. Gemeente Gods, Parklaan 21. 4: Samenkomst. Pinkster Evangelisatie, Ged. Oude Gracht 47. 10 en 7: VolleEvangelie prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornel'issteeg 9 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Chris tian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zen- dingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Gods dienstoefening. Hersteld Apost. Zendingge meente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Gods dienstoefening. Soefi-Beweging, Nassau- plein 8. 11: Universele Eredienst. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia", Jansstraat 83 10.30: Wijdingsmorgen. Dhr. Th. H. Kockx. Theologisch-Philosofische beschouwingen m repliek, Ged. Oude Gracht 47. Vrijdag 8: Ds. M. W. Smink, don Haag. Vergadering van Gelovigen, Parklaam 21 10: Samenkomst. (Broodbreken) Bijbellezing, Pai'klaan 21. Donderdag 8: K. Rozendal. Gemeente van Christus, Ged Oude Gracht 47 (achterzaal) 10.15: Ochtend aanbidding met Avondmaal en Predicatie. 19: Avonderedienst met Evangelieverkondi ging. 20: Engelse Eredienst (Preek door G B. Adams, jonge Amerikaanse evangelis) Donderdag 20: Speciale Bijbellezing (in de voorzaal) Vrijdag 16.30: Kinderbijbelklas Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat 10.30: Ds. C. H Brandt. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk Fröbelschool Colensostraat. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Julianakerk. 10: Ds. Visser, v Bloemendaal. 7: Dr. M. v. d. Voet. Imma- nuëlkerk 10: Ds. G. Koch, H. Doop. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Ds. P. Cannegieter. Alg. Chr. Jeugd Gemeenschap „Gideon". 2.30: Gemeenschappelijke samen werking met het Leger des Heils in de kin- der-openluchtsamenkomsten. 3.30: Bijzon dere flanellograaf jeugddienst, in de Schag chelstraat 26 o.l.v. I. E. Ketellapper van Haarlem en C. Beeremans van Haarlem. Za terdag 10 Nov. 2.30: Belangrijke Jeugdrally in de Achterweg 2 A. Geref. Kerk. Noord- Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. K. Dekker, Enk huizen. 5: Ds. P. de Ruig. Woensdag 8: Ds. A. M. Boeijinga. Dankdienst v. h gewas. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Her denkingsmorgen van 50 jaar getrouwe dienst als Heilsoldaat. 12 en 5: Kindersamenkomst 7: Openluchtprediking op het Soendaplein. 8: Verlossingssamenkomst. Leiders majoor en mevr. Buwalda. Dinsdag 2.30: Gez'ins- bondsamenkomst. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Wilhel- minaplein. 10: Ds. Oskamp. 19: Ds. Bartlema H. Avondmaal. Nieuw Vredenhof. 10.30 en 19: Ds. Henkels. Chr. Lyceum. 10.45: Dr. J. van Dorp. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Dr. H. Jansen. Geref. Kerk. Aula Lyceum. 9: Ds. A. Dondorp. 5: Dr. P. J. Richel. Koe- diefslaan. 10: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. H. v. Andel, Den Haag. Camplaan 10: Ds. H. van Andel. 5: Ds. A. Dondorp. Geref. Kerk, He renweg 111. 9.30 en 4.30: Ds. M. Vriez'e. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost H. Doop. Religieuze Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Prof. Dr. G. J. Hering, Em. Hoogleraar. Leiden. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. H. S. Kalf. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. J. Hoornstra te Hoofddorp. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Ds. R. van der Mast. 10.30: Dr. J H. Stelma. 9: Jeugdkapel Maranatha. Donkerelaan. 11.45: Zondagsschool 5 en 6 j. Kleuterschool, Bos- laan. 11.45: Zondagsschool. 7-12 j. Jeugdhuis en Maranatha. 19: Herdenkingsdienst t. g. v. het 65-jarig bestaan van de C. J. M. V. Bloe mendaal. Dr. J. H. Stelma en Ds. S. Kra nenburg. Ned. Prot. Bond, Potgietcrweg 4. 10.30: Prof. Dr. P. A. H. de Boer, Hv. Leiden Intcrk. Jeugdbeweging. Kinheimweg 5. Woensdag 2.30: Bijbelclub voor schoolgaan de kinderen. Geref. Kerk. 9, 10.30 en 15.30: Dr J. L. Koole. Vrije Kath. Kerk, PopelLaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdagavond geen dienst OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Ch. de Beus. Geref. Kerk. 10 en 5: J. H. Telkamp HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. S. L. Knottnerus, H. Doop. 5: Ds. A. J. v. Rhijn van Haarlem. Woensdag 7.30: Ds. S. L. 10 en 5: Ds. A. K. Krabbe. belklash-.:Sa Knottnerus. Dankdag voor het gewas. Ned. Prot. Bond. 10: Ds. A. E K. Pols. Herden king Hervorming. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. A. K. Krabbe. Woensdag 7.30: Ds. A .K. BINNENLAND Generaal-inajoor W. J. K. Baay, chef ?e. zamenlijke staf van het comité der verenigd chefs van staven, is onder bevordering tot luitenant-generaal met ingang van 1 Novem- ber op zijn verzoek eervol ontslag uit dó militaire dienst verleend. In zijn plaats is benoemd generaal-majoor W. Th. carp Luitenant-generaal b.d. W. J. K. Baay is be. noemd tot lid van de coördinatie commissie marine-landmacht. Dr. A. Plesman is door de regering van Portugal, wegens zijn verdiensten voor de luchtvaart, benoemd tot ridder in de orde van de ceder. Tot burgemeester van Denekamp is be- noemd jhr. A. J. E. E. C. van der Heyden van Doornenburg, nu burgemeester van Heine. In ziin plaats is te Heine benoemd de heer J. W. J. M. van Bemmel, i3atst assistent-resident. De militaire politie speurt naar een militair, die gisteravond in de Amsterdamse binnenstad een vrouw met een vloeistof heeft bedwelmd en haar daarna van 50.— heeft beroofd. Prof. dr. J. H. Kernkamp, die door de Stichting „Het Leidsch Universiteits-fonds" is benoemd tot bijzonder hoogleraar in de economische geschiedenis aan de Rijks. universiteit te Leiden, heeft Vrijdagmiddag dit ambt aanvaard met een inaugurele rede over „De economische artikelen in zake Europa van het Munsterse Vredesverdrag" De uitbreiding van pseudo-vogelpest heeft het gemeentebestuur van Ede genood, zaakt over te gaan tot uitvaardiging van een algeheel ophokgebod, dat onmiddellijk in. gaat en voor de gehele gemeente geldt. Be- halave deze virusziekte, verspreidt zich ook het mond- en klauwzeer steeds verder over de Westelijke Veluwe. Runderen maar ook varkens lijden aan de ziekte. Thans zijn ij de gemeente Ede ongeveer 90 bedrijven besmet. Wegens dierenmishandeling is door het Gerechtshof te 's Gravenhage de 72-jarige H. v. d. B. uit Pijnacker veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Verdachte had een hond van zijn buurman met een mes gestoken, pogend het dier te castreren. De Haagse rechtbank had dezelfde straf opge- legd. maar de veroordeelde was in beroep gekomen. HAARLEM EN OMSTR. Door de Stadsbibliotheek en Leeszaal van Haarlem zijn in October uitgeleend door de Prinsenhofbibliotheek 12.619 boeken; door het filiaal „Huis te Zaanen" 4710; de uitleen- post Spaarndam 275; de muziekbibliotheek 1015; de Jeugdbibliotheek aan de Schouwtjes laan 3729 en de Jeugdbibliotheek in het filiaal „Huis te Zaanen" 689. Tezamen werden uit geleend 23.037 boeken (vorig jaar 17.815). Het aantal bezoekers aan de leeszalen bedroeg: de Prinsenhof bibliotheek 5629; het filiaaai „Huis te Zaanen" 738; de gemeentelijke Jeugdbibliotheek aan de Schouwtjeslaan 437; tezamen werden de leeszalen bezocht door 6804 bezoekers en bezoeksters (v. j. 5467). Gedeputeerde Staten van Noordholland stellen de Provinciale Staten voor met ingang van 1 Januari 1952 het presentiegeld van de leden der Staten te verhogen van 10.— tot 15.— voor elke dag waarop zij een ver gadering der Staten bijwonen. De draaibrug over de Ringvaart van de .Haarlemmermeerpolder nabij Leimuiden Is voor het verkeer niet meer van belang nu een nieuwe brug gebouwd is, welke op onge veer dertig meter van de draaibrug gelegen is. Naar aanleiding van een verzoek van dijk graaf en heemraden van de Haarlemmer meerpolder stellen Gedeputeerde Staten de Provinciale Staten voor de draaibrug aan het openbaar verkeer te onttrekken. Mr. B. W. Biesheuvel te Santpoort is benoemd tot algemeen secretaris van de Chr, Boeren- en Tuindersbond. De heer J. F. Dix te Heemstede is be noemd tot erelid van de Kon. Ngd. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde. De heer C. Schuhman te Haarlem is aan de universiteit te Leiden geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde. „De boodschap van Christus in de We- reldzorgen" is de titel van een serie van 3 lezingen, die in November vanwege de Re monstrants Gereformeerde Gemeente te Haarlem gehouden zullen worden. Inleiders zijn de heren ds. Kr. Strijd, prof. dr. L. J. van Holle en ds. J. J. van Hille. De onder werpen zijn „Rusland", „Amerika" en „West- Europa". Voor het candidaatsexamen Nederlands Recht aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagden de heren P. F. J. Matla te Aerdeir hout en L. J. Wijdeveld te Haarlem. Aan de Technische Hogeschool in Delft slaagden voor het candidaatsexamen werk tuigkundig ingenieur: de heren H. Colijn te Haarlem en P. L. Visser te Beverwijk; voor het candidaatsexamen scheepsbouwkundig ingenieur: de heren G. J. B. Sorgdrager te Heemstede en J. J. van Monsjou te Santpoort en voor 'het candidaatsexamen natuurkundig ingenieur: de heer R. Smit te Heemstede. ADVERTENTIE HERENKAPPER Marnixstraat 119 - Tel. 23138 Krabbe. Dankdag voor het gewas. Chr. Ger. Kerk 10 en 5: Ds. R. E. Sluiter. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. Bartlema. van Heemstede. 7: Ds. A. Os kamp, van Heemstede. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. A. Vis, van Beverwijk. Geref. Kerk 10 en 3.30: Ds. M. Ros. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. M. M. de Jong. 3: Ds. S. L. Knottnerus, van Hillegom. Abbenes. 10: Ds. E. Saraber, van Zandvoort. 6.30: Ds. M. M. de Jong. Bethel-Kapel. 10: Ds. J. v. d. Vlugt, van Bloemendaal Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds, J- v. d. Zee. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 3: Dhr. A. C. Brörens. Geref. Kerk. Bevesti ging Ds. G. E. Meuleman, van Steenwijk door Ds. J. H. Meuleman. 7.30: Ds. G. E. Meuleman, Intree-rede. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds: D. ter Steege, Bevestiging Jeugdouderling. 18.45: Bijzondere Kerkdienst. Ds. Mr. G. A. Alma, Amsterdam-West. 18.45: Zangdienst, medewerking Goede Herder Kerkkoor. „De Toorts" 10: Dr. M. van der Voet, Haarl.-N- „De Kapel" geen dienst. Jeugdhuis geen dienst. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon. Voorber. H. Avondmaal. West. Kon. Emmaschool. 9 en 10.30: Ds. E. Reeser. 7: Ds J. Kroon. Evange lisatie „Bethel", Oost Kolk 17. 10: Dhr. H. Wachter, uit Beverwijk ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk, Kerk plein. 10: Ds. C. de Ru. 7: Ds. E. Saraber Jr. Ned Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Ds A. Noorman, N. Herv. pred. te Zaandam. Ned- Chr. Gemeenschapsbond, geb. „Ons Huis Dorpsplein. Dinsdag 8: M. C. Draijer, van Haarlem. Geref. Kerk. Julianaweg 10: Ds. A. de Ruiter, H. Avondmaal. 5: Dezelfde. H. Avondmaal en Dankzegging. LISSE. Woensdag Dankdag in alle kerken. Ned. Herv. Kerk, 9 en 10.30: Ds. C. Jonge- boer. H. Doop. 5: Weleerw. Heer Cand. S. de Blaauwen. Woensdag 7.30: Ds. C. Jonge- boer. Ned. Prot. Bond 10.15: Ds. Rappeld-V- Alkmaar. Geref. Kerk 10.30 en 5: Dr. Th. Ruys Jr. Woensdag 7: Dr. Th. Ruys Jr. Ger. Kerk (Art. 31) 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Woensdag 7.30: Dezelfde. Geref. Gem. 10 en 4: Leesdienst. Woensdag 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 3: Leesdienst Woensdag 9.30 en 3: Leesdienst. Chr. Geref. Kerk 9 en 3: Ds. H. W. Eerland. Woensdag 10 en 4: (in de Geref. Kerk) Dezelfde

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 10