Dagboek als zelfrechtvaardiging of uiting van de halve waarheid Lieftinck, nooit van gehoordl Fotojournalisten exposeren Kamercommissie rapporteert over het wetsontwerp Kalenders 1952 Boekhandel VEKO Doden in Casablanca Burgerlijke verdediging Gulden versterkt, maar de basis is nog zwak ZATERDAG 3 NOVEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 MOFFELWERK JAN HARTENDORP Wielrijdster aangereden in de Gen. Cronjéstraat Loempia's met taugee Aanleg van provinciale wegen Bloedige begeleiding van diplomatiek initiatief WEEKABONNEMENTEN Om de zilveren camera Dordrechtenaren zagen een „vuurbol" Effecten- en Geldmarkt Aanrijding op de hoek Leidsevaart en -straat Ghieldi's toestand ernstig Vietminh verantwoordelijk voor moord op De Raymond Scheepvaart Dagboeken zijn altijd de trouwe be waarders geweest van de diepste en teder ste gevoelens van de schrijver, zowel als van zijn onvriendelijkste commentaren en 2ij werden angstvallig verborgen gehou den voor vreemde blikken. Pepys' koste lijke „Diary" werd pas driehonderd jaar na zijn dood gevonden; de Confessions van Eousseau verschenen na zijn overlijden. En nu, zeventig jaar na het sterven van Jules en Edmond de Goncourt durft hun erfgename, de Académie Goncourt, hun Journal" nog niet volledig te publiceren, uit vrees dat de inhoud te veel sensatie zal verwekken en gevoeligheden kwetsen. In tegenstelling tot deze en vele andere schrijvers uit het verleden geven heden daagse auteurs reeds tijdens hun leven in dagboekvorm uit wat hen het schrijnendst kwelt of het diepst beroert. Waarom deze vorm van ziele-exhibitionnisme? Is het, omdat zij de behoefte gevoelen het beeld, dat de lezers zich door hun romans van hen zouden kunnen vormen, af te ronden of juister te belichten? Julien Green be kent echter in het onlangs verschenen vijfde deel van zijn „Journal" dat hij nooit lust heeft gehad te zeggen, wat hem het naast aan het hart ligt, tenzij in de wer ken van zijn verbeelding. „Mijn ware dag boek is te vinden in mijn romans". En ook de gekwelde en zoekende Gide leren wij beter dan uit zijn lijvig „Journal" kennen uit zijn werken. Zeker, er zijn vele redenen waarom ro manciers een dagboek bijhouden. Sommi gen doen het, omdat zij op het ogenblik zelve hun houding willen vastleggen te genover contemporaine gebeurtenissen en hun lectuur. Anderen, omdat tijdens het schrijven van hun roman hun hoofdper sonen zo'n autonoom leven zijn gaan lij den, dat zij zich elders willen ontdoen van wat zij oorspronkelijk hun helden hadden willen meegeven. Weer anderen doen het om tijdens de perioden van creatieve stil stand hun „techniek" bij te houden. Gearrangeerde waarheid Welke ook de vele en velerlei redenen mogen zijn, waarom een romancier een dagboek schrijft, zodra een latere publi catie beoogd wordt moet men zich wel af vragen: „In hoeverre is de schrijver op recht?" Hij zal immers altijd van zichzelf een beeld trachten te geven dat een een heid vertoont en een natuurlijke schroom zal hem weerhouden in zijn dagelijks commentaar zijn diepste gevoelens en ge dachten onverbloemd te uiten. Hoe eerlijk en oprecht de auteur ook wil zijn, zijn po gen naar waarachtigheid zal niet meer dan een gearrangeerde waarheid voort brengen, waarin wit en zwart onwille keurig, dat nemen wij gaarne aan han dig gedoseerd zijn en waarop de genade van het vergeten mede haar stempel heeft gedutët. Wanneer een dagboek pasklaar gemaakt wordt voor publicatie, loopt de „zelfbeluistering" gevaar vervormd te worden tot „zelfrechtvaardiging". Twee onlangs verschenen werken* be wijzen, dat een dagboek zowel het één, de halve waarheid, als het ander, de zelf rechtvaardiging, bevat. Schrijnend verhaal Gide heeft in een der delen van zijn „Journal" geschreven, dat het een ver minkt beeld van hem geeft, omdat hij het geheime drama van zijn leven er niet vol ledig in kon beschrijven. Dat geheime drama was zijn verhouding tot Madeleine, zijn in 1937 overleden vrouw, van wie on der anderen Emmanuele uit „Si le grain ne meurt" enkele trekken vertoont. Thans, na Gide's dood, is zijn „Journal" volledig geworden door de publicatie van „Et nunc manet in te" (En nu verblijft zij in U), het schrijnende verhaal van Gide's huwe lijk met zijn nicht Madeleine. Het drama was onafwendbaar, daar het huwelijk, we gens Gide's eigenaardige natuur, op een valse basis berustte. Ontstellend is de naïveteit van de steeds zo scherp analy serende Gide, dat hij de broosheid van die basis niet onderkend heeft; ontstellend ook de zorgeloosheid, waarmee hij zijn vrouw opofferde aan iets scheiding van liefde en begeerte dat hij als denk beeldig had moeten inzien. Offeraar en geofferde, die steeds voor elkaar hun gevoel dat hun huwelijk mis lukt was verzwegen hebben, komen als tragische mensen uit dit eerlijke Journal intime te voorschijn. Het werpt een nieuw licht op de achtergrond van Gide's gehele oeuvre: „Ik heb alleen geschreven om haar te overtuigen; alles is slechts eén lang pleidooi. Ik heb nooit anders ver langd dan haar liefde, dan haar goedkeu ring, dan haar achting". Zocht Gide, deze criticus der geldende moraal, in de volko men zuivere liefde jegens zijn vrouw een rechtvaardiging en verontschuldiging voor zijn levenswijze? Een levend portret Julien Green verklaart ronduit, dat hij er niet aan denkt zijn „Journal" thans volledig te publiceren. Wat hij nu geeft zijn slechts brokstukken. Zijn gehele dag boek zal pas na zijn dood verschijnen. Wat onze kinderen dan eens zullen lezen? „Ik vergelijk het met een roman, geschreven door iemand die in mij is en die ik de we tende noem, en waarvan mijn hand slechts het instrument isEr is een voortdurend trachten een waarheid te vat ten, mijn waarheid". Het zou een zinloos spel zijn om te proberen uit te zoeken, wat die „gehele waarheid" betreffende het onzichtbare, betreffende lichaam en ziel, stoffelijke en metaphysische werkelijkheid zou kunnen inhouden. Ook zoals de brok stukken nu voor ons liggen vormen zij be langrijke en boeiende lectuur. Zij doen ons ten dele meemaken de wordingsge schiedenis van *Moïra, roman, die door een Nederlandse vertaling (De Verzoeking) ook voor niet-Franslezenden toegankelijk is. De hoofdpersoon Joseph heeft trekken met Green gemeen: timiditeit, zucht naar het absolute, obsessie der zuiverheid. Het dagboek doet begrijpen, waarom de tot het katholicisme teruggekeerde auteur een puriteins protestants Amerikaan tot hoofd figuur gekozen heeft. Ten onrechte echter: de gedragingen van Joseph worden niet bepaald door diens godsdienstige opvoe ding, maar doordat hij (als alle figuren van Green) een geremde, een zieke is. Behalve dat deze notities ons veroorlo ven de schrijver te volgen terwijl hij Moï- ra schiep, zijn zij van groot belang wegens de opmerkingen over het wezen van de roman, over het proces der artistieke crea tie en omdat zij de auteur van zovele sombere werken beter leren kennen in zijn eenzaamheid, met zijn pessimisme, zijn tasten en zoeken, zijn innerlijke strijd, ondanks de herwonnen geloofsze kerheid. Deze brokstukken zijn meer dan een commentaar: een levend portret. Voor de lezer rechtvaardigt dat hun publicatie. De vraag, waarom de schrijver deze nu gewild heeft, laat hij gaarne onopgelost. S. E. Julien Green: Journal V (1946-1950), Ed. Pion, Paris. Julien Green: Moïra, Ed Pion, Paris. André Gide: Et nunc manet in te, Ed. Ides et Calendes, Paris. ADVERTENTIE ADVERTENTIE WIJ LEVEREN THANS HET MOOISTE met de modernste machines van Nederland, in alle kleuren Uw rijwiel wordt weer nieuw vanaf 32.50 inclusief montage. GIERSTRAAT 31 TELEFOON 21333 In de Generaal Cronjéstraat tussen de Paul Krugerstraat en de Kloosterstraat is Vrijdagmorgen om half twaalf een wielrijd ster aangereden door een auto. De wiel rijdster veranderde onverwacht van rich ting. De bestuurder van de auto, die aan vankelijk vijftien meter achter haar reed, kon een aanrijding niet voorkomen. De wielrijdster liep een hersenschudding, een linkeronderbeenbreuk en een hoofdwonde °P- De auto was licht beschadigd en van het rijwiel was het frame ontzet. Stationsplein 6 - Telef. 21750 Het adres voor: ADVERTENTIE voor Uw vrienden overzee moeten NU verzonden worden. Wij hebben een fraaie sortering, en zorgen voor solide verpakking. ZIJLSTRAAT 98 TELEFOON 11706 2de huis vanaf 't Stadhuis. In het verslag van de Waterstaats- en Wegencommissie, welke commissie aan de Provinciale Staten adviezen uitbrengt, wordt meegedeeld, dat de brug over de Ringvaart bij Leimuiden gereed is geko men. Het gedeelte van de weg Venneper- wegOude Wetering langs en dat van de weg nabij het voormalige station Leimui den met aansluitingen aan de weg op de ringdijk van de Haarlemmermeerpolder en het aanbrengen van een klinkerbestra ting in dat wegvak, werden voltooid. Het verbreden van een gedeelte ter lengte van ongeveer 440 meter van de weg Haarlem Buitenhuizen onder Spaarndam is bijna vol tooid. Werken nabij de Sniep te Diemen in de weg HaarlemSchipholDiemen WeespHilversum zijn in volle gang. En kele opritten bij bruggen in de Haarlem mermeerpolder werden van een verlich ting voorzien. NACHTDIENST APOTHEKEN Firma Duijm en Keur, Keizerstraat 6, tele foon 10378. Apotheek Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, telefoon 10043. Marnix-apotheek, Marnixstraat 65, tele foon 23525. (Van onze correspondent te Parijs) Pas gisteren zijn in Parijs nadere détails bekend geworden over de onlusten, die zich Donderdag bij de verkiezingen voor de handelskamer in Casablanca hebben voor gedaan. Bij deze ongeregeldheden, die aanleiding gaven tot 500 arrestaties, zijn zes doden en een 70-tal gewonden te betreuren. Het lijdt geen twijfel of deze incidenten, waarvan de extremistische Istiqhal-partij de aanstich ter is, waren bedoeld om de „juiste" atmos feer te scheppen voor de behandeling der Marokkaanse kwestie, die zoals bekend door de Arabische liga is voorgedragen ter plaatsing op de agenda van de UNO-zittin- gen, die Dinsdag beginnen. Wij hebben circa een maand geleden al voorspeld, dat men zich op een bloedige begeleiding van dit diplomatiek initiatief voorbereid moest houden. Uit hetgeen in Parijs thans over de Ma rokkaanse gebeurtenissen bekend is ge maakt, valt duidelijk op te maken, dat de leiders van de Istiqlal naar een vrij breed opgezette opstand hebben gestreefd, in de hoop dat de Sultan, die zich enige tijd ge- reuen onaer Franse pressie van hen had gedistancieerd, zich opnieuw met hun be weging solidair zou verklaren. Dit is echter niet geschied en de nieuwe Hoge Commis saris, generaal Guilla'ume, die ongeveer een maand geleden generaal Juin als Frans regeringsvertegenwoordiger in Marokko heeft opgevolgd en die thans in Parijs ver toeft, beschouwt de opzet der Marokkaanse extremisten dan ook als mislukt. Hoewel volgens de eerste indruk de po ging van de Istiqlal om de atmosfeer in Noord-Afrika te vertroebelen, dus mislukt lijkt te zijn, houdt Parijs niettemin ernstig rekening met nieuwe initiatieven van deze zijde. Ik had hem wel opgemerkt en hem, natuurlijk, zorgvuldig ontweken. Maar vandaag en juist op het allerslechtste ogenblik krijgt hij me te pakken. Hij is een grote man met een keurig costuum en een keurig gezicht. Men kan zien dat hij over een paar jaar dik zal zijn. Een flinke vent. Hij heeft mij op het eind van de middag, gedemoraliseerd en met een duidelijke dreiging van zeeziekte, op een verlaten dek aangetroffen en ziet in mij zijn prooi. Onmiddellijk opent hij het offensief met een enorme upper-cut over een reis door Amerika, drijft me met een linkse over Japan en een rechtse over Indonesië tegen de verschansing, geeft vervolgens een rof fel over de een of andere archipel weg en besluit de eerste ronde met een enorme oplawaai over China! Ik hang over de reling en zie met doffe ogen naar hem op. Zonder de bel af te wachten begint hij opnieuw en ranselt me neer met wereldconcerns en internationale bankinstellingen. De lelijkerd kan toch aan mijn neus wel zien dat ik daar niet het flauwste begrip van heb? Ik ontwijk zijn „ach's" en „zo-zo's" en hij wil me juist met een fantastische zeereis knock-out slaan, als ik me door een volledige beken tenis van mijn onwetendheid zó klein maak dat hij finaal over mij heen zwaait en me nergens meer raken kan. Onverwacht en onbewust trouwens komt de kapitein hem te hulp: een formidabel geloei bulkt door de grijze mist. „Wat is dat?", roep ik ontzet uit. „De misthoorn", zegt hij met een ontzaglijke minachting. „Ach ja, natuurlijk", beaam ik flauwtjes. „Een storm", vervolgt hij, „dat is niets. Men is daar bang voor omdat men niet begrijpt dat mist veel gevaarlij ker is". En nu doet hij mij een groot aan tal verontrustende mededelingen, die af gewisseld en ondersteund worden door het geloei van de misthoorn, alsof hij een sombere aria zingt met begeleiding van contrabassen: „Er zijn veel schepen in de buurt boeh men ziet ze niet boeh ze zien ons niet boeh een aanva ring is niet uitgesloten boeh zelfs zeer waarschijnlijk boeh in zo'n ge val kom je er niet levend af boeh het is geen zaak om licht over te denken boehMaar al zijn verschrikkelijke voorspellingen glijden af op mijn totale onverschilligheid en hij brengt dan maar weer een andere batterij in stelling. Om de een of andere reden neemt hij aan dat ik een laffe democraat ben, als het niet nog erger is. Hij vuurt dan ook De hierbij afgedrukte vierde brief van de beeldhouwer Mari Andriessen be- S helst het laatste verslag van zijn zee- reis. In de volgende vertelt de kunste- naar iets over zijn eerste ervaringen j in Suriname, waar hij de mogelijkheden onderzoekt voor een in opdracht van de regering te vervaardigen monument j ter uitdrukking van de verbondenheid l tussen de rijksdelen, speciaal in oor- logstijd. een groot aantal reactionnaire en koloniale flinkheden op mij af. „Lieftinck", zegt hij, „oh die Lieftinck....!" „Wie is dat?", komt er bedeesd over mijn lippen. „Minister Lieftinck!", roept hij woedend uit. „Kent u die niet?" Ik doe of ik ingespannen nadenk en prevel: „LieftinckNee meneer, nooit van gehoord". Hij wordt nu zeer rood en brult: „Be taalt u soms geen belasting?" „Belasting", herhaal ik dof, „belasting? Ja, wacht u eens....". En met een vaag gebaar naar mijn cabine: „Dat moet u Antoinette vragen, die zorgt ervoor dat al het geld wordt uitgegeven, daar zal dan ook die belasting wel bij zijn!" Hij staat nu wijdbeens voor me, op het punt me over boord te smijten. „Weet u wat ik geloof?", zegt hij hijgend. „U bent een vent van niks!" „Dat geloof ik ook", zeg ik zacht. „Ik weet het wel zeker", zeg ik, bijna onhoor baar. Met een gesmoorde vloek draait hij zich om en beent weg, mij achterlatend in een toestand van gonzende uitputting. Maar ik ben van hem af, voorgoed. Als ik een half uur later met mijn vriend de eerste machinist een borrel drink, zie ik hem in de verte met een onbeschrijfelijke afkeer naar mij kijken. En waarschijnlijk zegt hij tegen zijn flinke, frisse, met-hem-in-alles- meelevende vrouw: „Kijk me daar die lammeling, overal te beroerd voor. Alleen borrels drinken, dat kan-ie". MARI ANDRIESSEN. dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. WSE223CI» isrsigrri iBÊSBsmsBÊBBm In het Internationaal Cultureel Centrum te Amsterdam heeft burgemeester d'Ailly hedenmiddag de expositie van de Neder landse Vereniging van Fotojournalisten ge opend, waar een dikke 160 van de beste persfoto's van dit jaar zijn tentoongesteld. Uit deze serie zal de beste actuele foto worden bekroond met de zilveren camera, een wisselprijs die daar telkenjare voor be schikbaar wordt gesteld. De beste genre foto, zoals dat in de vaktaal heet, wordt met een kunstvoorwerp beloond. Het is jammer, dat het grootste deel van de expositie juist aan die genre-foto's is gewijd, inplaats van aan de nieuws-foto, zoals de persfotografen die zo graag maken. En niemand betreurt dat meer dan de pers fotografen zelf, zo zei de voorzitter van de vereniging, de Haarlemse fotograaf J. A. Stevens, die meende, dat het dit jaar wat aan dankbare onderwerpen heeft ontbro ken, zodat de fotografen werkelijk hebben moeten zoeken. Met het bouwen van Arnhems nieuwe station is men deze week begonnen. Het bleek noodzakelijk het sterk hellende Stationsplein geheel af te graven en dit plein nog door afbraak van een rij woon- en winkelpanden te verruimen. Overzicht van het terrein waar het nieuwe station wordt gebouwd. In het voorlopige verslag van de com missie van rapporteurs uit de Tweede Ka mer over het wetsontwerp tot wijziging der rijksbegroting in verband met uitga ven voortvloeiende uit de burgerlijke ver dediging wordt door zeer vele leden mede gedeeld dat zij zich geheel met de inhoud van het wetsontwerp konden verenigen. Vele leden stelden de vraag, of het wel juist is, dat zoveel aan de z.g. zelfbescher ming wordt ovei-gelaten. Dat komt er op neer, dat de beter gesitueerden maatrege len kunnen nemen, doch minder draag- krachtigen niet, hetgeen psychologisch onjuist en voor de morele weerstand fu nest is. Andere leden stelden de vraag, wat er met de burgerlijke verdediging zal gebeu ren, wanneer ons land onverhoopt zou overweldigd worden. Met grote belangstelling zagen zij tege moet de plannen der regering met betrek king tot de voorlichting der bevolking. Op welke wijze, zo vroegen zij, zal het bedrag van f 1.250.000 worden besteed. Weer andere leden drongen aan op het vaststellen van voorschriften betreffende het maken van schuilkelders in gebouwen, waar een groot aantal personen regelmatig arbeid verricht (warenhuizen, kantoorge bouwen, fabrieken e.d.) Is de regering be reid daartoe over te gaan? De verklaring, dat bij een atoombom gerekend moet worden op een aantal van 15.000 doden en 25.000 zwaai en licht ge wonden, deed bij sommige leden de vraag rijzen of bij een dergelijke aanval op een grote stad het inderdaad mogelijk zal zijn deze zwaar en licht gewonden tijdig hulp te verschaffen en onder te brengen in de ziekenhuizen en bovendien of tijdig vol doende chirurgische hulp zal beschikbaar zijn. Gaarne zouden deze leden vernemen, hoe de minister zich voorstelt dit te on dervangen. Wat de kwestie van de zelfbe scherming betreft, is het te verstaan, dat bij het werpen van brandbommen de zelf bescherming der burgers van zeer grote betekenis zal zijn. Het zal gewenst zijn daarover duidelijke en goede voorlichting te verstrekken. Sommige leden waren van oordeel, dat dit wetsontwerp een uitvloeisel is van de inschakeling van ons land in de Ameri kaanse aggressie-politiek en van de voor bereiding van een derde wereldoorlog. Dit neemt niet weg, dat er ook bij de actuele foto's zijn, die, al blinken zij niet uit door hun onderwerp, dat wel doen door hun uitnemende technische verzorging, iets waarin de Nederlandse fotojournalisten een zeer grote hoogte hebben bereikt. En na tuurlijk zijn er toch allerlei aardige voor vallen bij, waar een snelle camera-man net op tijd was, zoals de struisvogel, die de hoed van de heer Portielje afneemt en de Duitse gezant, die in vol ornaat gebukt staat om zijn geloofsbrieven op te rapen, die hij uit zijn handen had laten vallen. En dan is er het tikje ironie in de plaat van de Haarlemse fotograaf De Boer, die met zijn auto ondersteboven werd gereden en lich telijk geschrokken naar het wrak staat te turen op de foto, die door een mede-inzit tende collega werd gemaakt. Bij de genre-foto's, ook persfoto's ten slotte, is bijzonder knap werk te zien. Het varieert van portretten en stemmings foto's tot reportage-werk, waarbij de foto graaf natuurlijk veel meer de tijd had om op zijn gemak een plaat te maken. Die van de drie Ambonese kinderen, de kop van de mijnwerker en het verrukkelijke plaatje van twee Parijse kleuters zijn een extra vermelding waard. De expositie is overigens maar van korte duur, want zij is verder alleen nog maar aanstaande Maandag geopend. Half Novem ber gaat zij naar Den Haag en er worden besprekingen gevoerd, om haar daarna nog in Haarlem te krijgen. Wanneer dat lukt, zouden wij iedereen, die zich voor fotogra fie interesseert, ten sterkste adviseren haar te gaan zien. Want er valt beslist nog wat te leren van de broeders van dat merk waardige gilde der foto-journalisten, die er altijd op uit zijn om van een plaat iets bijzonders te maken. Iets anders dan anders. In Dordrecht werd Donderdagavond om streeks negen uur een helder lichtverschijn sel met een staart gezien. Men meent dat dit een zeer heldere meteoor is geweest, die met de naam „vuurbol" wordt aangeduid. De werkgroep meteoren der Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde, adres: Sterrenwacht, Utrecht, verzoekt al len, die dit verschijnsel hebben waarge nomen, de volgende gegevens in te zenden: Naam en adres, plaats en tijdstip van waar neming, tijdsuur, helderheid (te vergelijken met sterren, Jupiter, Venus en de maan), kleur, vorm, grootte, de aan de hemel be schreven baan aangeduid door richting en hoogte, of ten opzichte van de sterren en andere bijzonderheden. Minister Lieftinck kan met voldoening wijzen op een aanmerkelijke verbetering van onze deviezenpositie, welke ook in de vorige week weer met 47 millioen is vooruitgegaan, zodat het totaal, dat kort geleden tot beneden 1 milliard was ge daald, thans weer 1332 millioen bedraagt. Dat wil zeggen, dat het verlies van het eerste halfjaar nagenoeg is ingehaald. Als gevolg daarvan is ook de positie van de gulden verstevigd en zijn de interne geva ren voor een devaluatie dermate vermin derd dat ze vooreerst bij een beoordeling van de economische positie van ons la.nd niet in aanmerking behoeven te komen. Dit is ongetwijfeld een verblijdend ver schijnsel, want devaluatie is een lapmid del, dat de bestaande moeilijkheden slechts camoufleert en nieuwe spanningen teweeg brengt. Iets anders is het of men alle zorg voor de gulden kan laten varen. De mi nister heeft er terecht aan herinnerd dat wij ook door maatregelen in het buiten land tot zulk een operatie kunnen worden gedwongen. Zolang de basis voor Franse franc en pond zo zwak blijft als thans, kan van valuta-zekerheid niet worden ge sproken. Dat de Franse regering krachtige maatregelen neemt tegen een verdere ver zwakking van de munt en de Engelse re gering een „verjongingskuur" heeft on dergaan, geeft hoop dat men in de betrok ken landen tegen de- afvloeiing van goud en deviezen een dam zal kunnen opwer pen. Intussen zijn de interne moeilijkheden voor ons land nog geenszins verdwenen. Het heeft een gunstige indruk gemaakt, ook in het buitenland, dat de Ne derlandse handelsbalans over September nagenoeg in evenwicht was, maar dit wil allerminst zeggen dat over een langere termijn de kloof tussen ontvangst en uit gaaf van de betalingsbalans is of zal wor den overbrugd. Men name klemt de vraag, of bij de verminderde import van grond stoffen en de beperking van het burgerlijk gebruik, dat men zich ook elders ter wille van de bewapening oplegt, de Nederlandse export op peil kan blijven of zelfs kan worden opgevoerd. De verbeterde positie van de handelsbalans is wel voor een klein deel aan de grotere export, voor het derde kwartaal voor een veel groter deel aan de verminderde import te danken. Hierbij is ook van belang dat in de importcijfers ook de Marshallhulp is begrepen en dat deze sinds het derde kwartaal van 1950 in snel tempo is teruggegaan en nog steeds daalt. Terwijl het bedrag der Marshallgoederen in het derde kwartaal van 1950 nog 237 millioen bedroeg, is het in het eerste kwar taal van 1951 reeds tot 136 millioen ge daald. Voor de twee volgende kwartalen is het cijfer nog niet bekend, maar wel staat vast dat die cijfers opnieuw lager zullen zijn. omdat de Marshallhulp als zodanig geleidelijk afloopt. Voorts valt er mee te rekenen dat de ruilvoet voor Nederland nog steeds ongunstig is. Tot dusver is wel gebleken dat de verminderde afzet in eigen land en de beperking van de in vesteringen niet door de vergroting van de export worden goedgemaakt. In tal van be drijven moet als gevolg van de vermin derde afzet, de productie worden inge krompen. De grotere liquidatie bij de bedrijven als gevolg van kleinere voorraden en ver minderde afzet brengt wel een verrui ming der middelen, maar dit is geen geld dat op lange termijn kan worden uitge zet en uit de jongste mededeling van dr. Postuma, de directeur van de Herstelbank, blijkt dan ook wel dat zijn suggestie om de middelen van het ene bedrijf via de Herstelbank aan andere bedrijven uit te lenen, geen groot enthousiasme heeft ge wekt. Geld voor nieuwe investering moet tenslotte uit besparingen op het verbruik en niet door incidentele inkrimping van het bedrijf worden verkregen. Vrijdagavond om halfacht wilde de be stuurder van een auto van de Leidsevaart de Leidsestraat inrijden en nam de bocht naar links te kort. Hij reed een wielrijder aan die een hersenschudding opliep. Deze is per ziekenauto naar de Mariastichting overgebracht- Getuigen van het ongeval worden verzocht zich te melden bij de po litie. BUENOS AIRES (Reuter)*. De toe stand van de communistische candidaat voor de aanstaande presidentsverkiezingen in Argentinië, Rodelfo Ghieldi, die naar gemeld betrokken was bij een schietpartij op een communistische bijeenkomst te Pa rana, blijkt ernstig te zijn. Men heeft tevergeefs getracht een kogel uit zijn long te verwijderen. Waarschijnlijk zal opnieuw operatief worden ingegrepen. SAIGON (A.F.P.). Uit het onderzoek inzake de moord op de Franse Hoge Com missaris van Cambodja, De Raymond, is gebleken, dat de dader tot een groep van de communistische Vietminh behoort. Kort te voren had hij contact gehad met de lei ding van de Vietminh in Cambodja. De dader is ontkomen met een aantal docu menten. Hij bevindt zich thans in veiligheid aldus radio-Viethminh. Abbekerk, 1 van Suez naar Aden. Ainati, 1 van Victoria naar Bahia. Annenkerk, 1 van Sydney naar Brisbane. Amstelveen, 29 v. Amsterdam te New Orleans Alwaki, 1 te Santos. Ariadne, pass. 1 Gibraltar. Axeldijk, 2 bij Terneuzen geankerd. Aagtekerk, 1 160 m. NW. Bermudas. Aardijk, pas. 1 Nantucket. Adinda, 1 op Moesi. Agamemnon, 1 420 m. ZW. Fayai. Alkaid, 1 60 m. Z. Victoria. Almdijk, 1 G00 m. NO. Bermudas n. Le Havr® Amsteldijk, 1 180 m. ZO. Nantucket. Amstelstad, 1 530 m. NW. Flores. Andijk, 1 van Bremen naar Hamburg. Akkrumdijk, pass. 1 Madraka. Alchiba, 1 660 m. W.ZW. Coso eil. Amstelvaart, 1 80 m. W. ten Z. Scilly's. Aalsdijk, 1 van New Orleans n. Le Havre. Arnedijk, pass. 2 Flores. Albireo, 2 van Rotterdam naar Buenos Aires. Algenib, 4 Florianapolis verwacht. Altair vertr. 5 van Rotterdam n. Pto Alegre. Aludra, 3 van Philadelphia te Rotterdam. Ampenan, 1 te Belawan. Aalsum, pass. 2 Dungeness. Alblasserdijk, 2 van Galveston. Alpherat, 2 van Montreal naar Rotterdam. Bintang, 2 van San Francisco te Portland verw. Blitar, pass. 1 Malta. Borneo, 2 v. Soerabaja te Amsterdam. Bandjermasin, 2 v. rede Tegal n. Tj. Priok. Blijdendijk, 1 500 m. W. Scilly's. Bacchus. 2 te Trinidad. Blommersdijk, 1 420 m. Z. ten W. Cp. Race. Boskoop, 1 90 m. N. Cp. San Antonio. Bennekom, 3 te Antwerpen. Bonaire, 2 van Amsterdam n. Georgetown. Beverwijk, pass. 2 Gibraltar. Breda, 3 van Amsterdam n. Valparaiso. Britsum, 4 6 u. voor IJmuiden verwacht. Clavella, 2 van Singapore te Fremantle verw. Cumulus (weerschip), 2 v. Atlantische Oceaan te Rotterdam. Callisto, 1 450 m. O. Belle Isle. Ceronia, 1 van Miri naar Singapore. Chama, 1 130 m. O. ten N. Aden. Coryda, 1 800 m. ZW. San Miguel. Ceram, 3 Bombay verwacht. Caltex Leiden, 2 van Rotterdam n. Sidon. Cleodora, 3 te Curasao. Delfshaven, 1 230 m. W. Cp. Blanc. Duivendijk, 3 van San Francisco. Delfland, 5 ca. 17 u. v. Buenos Aires voor IJm. verwacht. Dalerdijk, 2 van San Francisco. Delft, 3 van Amsterdam te Valparaiso. Diemerdijk, 3 Cristobal verwacht. Esso Rotterdam, 1 van Aruba n. Rotterdam. Ena, 1 240 -m. NO. Sant Maria. Esso Amsterdam, 1 180 m. W. Ouessant. Gaasterkerk, 1 van Zanzibar naar Tanga. Ganymedes, 1 van Curagao naar Paramaribo. Graveland, pass. 1 Kan. eil n. Rio de Janeiro. Groote Beer, 3 van Tj. Priok te Amsterdam. Hoogkerk, 1 rede Penang. Harderwijk, 1 van Baltimore naar Nederland. Haarlem, 1 130 m. O. ten N. Bermudas. Heemskerk, 1 150 m. ZO. Cp. Leeuwin. Hestia, pass. 2 Flores. Hos, 1 van Fort Liberte n. Philadelphia. Ino, 30 le Port au Prince. Iris, pass. 3 Kp. Skagen. Jagersfontein, "l van Teneriffe naar Kaapstad. Japara (KPM), 1 van Padang naar Tj. Priok. Kedoe, 1 van Djeddah naar Suez. Kota Inten, 1 van Philadelphia naar Nederland Leersum, 1 van Rotterdam naar Bremen. Larenberg, 2 van Amsterdam te Rotterdam. Leuvekerk, 1 van Hamburg te Amsterdam. Lindekerk, 1 nog te Khorramshar. Langlee Scott, 1 te Zanzibar. Luna, 3 van Amsterdam te Rotterdam. Laagkerk, pass. 2 Gibraltar. Lissekerk, 2 v. Menaelahmadi n. Bandarshapur Meliskerk. 2 te Port Elizabeth. Maas, 2 van Amsterdam te Rotterdam. Murena, pass. 1 Azoien. Maetsuycker, 3 van Tj. Priok te Fremantla verwacht. Marisa, 1 200 m. O. Durban. Merwede, 1 480 m. ZW. ten W. Flores. Mirza, 1 170 m. W. Algiers. Mvonia, vertr. 2 van Miri naar Singapore. Maeoma, 1 80 m. W. Runsajebel. Malvina, pass. 31 Sombrero. Marin, 30 van Havanna te San Juan. Metula, 1 420 m. ZO. Ras al Hadd. Maaskerk, pass. 2 Kan. eil. Maasland, pass. 2 Fernando Noronha. Markelo, 3 te Monrovia verwacht. Molenkerk. 2 rede Lagos. Muiderkerk, 2 te Vizagapatam. Mataram, 4 Makassar verwacht. Oranjestad, 1 van Amsterdam n. CristobaL Oberon, 1 230 m. Z.ZW. San Miguel. Oranje, 2 van Suez naar Colombo. Overijsel, 3 te Antwerpen. Prins Joh. Willem Friso, 2 te Le Havre. Prins Willem V, 31 te Montreal. Prins Willem III. 2 van Montreal te Rotterdam Plancius, 1 van Tj. Priok naar Semarang. Prins Willem II, 1 340 m. NO. ten N. Flores. Pygmalion, 1 van Campono n. Trinidad. Parkhaven, 2 v. Tynemouth te Antwerpen. Poseidon, 2 van Kingston te Mobile verwacht, Polyphemus, 3 Tj. Priok verwacht. Prins Philips Willem, 31 te Montreal. Raki, 2 te Tj. Priok van Makassar. Rijnland, 1 van St. Vincent Kaap Verd. naar Rio de Janeiro. Rempang, 1 van Genua. Rebecca, pass. 1 Azoren. Riouw, 1 van Southend naar Amsterdam. Rijn, pass. 1 Gotland. Rijndam, pass. 2 Scilly's. Salati, 2 te Port Elizabeth. Samarinda, pass. 1 Gibraltar. Sarpedon, 1 te Curacao. Straat Makassar. 1 te Hongkong. Straat Soenda, 1 van Mauritius n. Durban. Sumatra, 2 van Nunukan. Sabang, pas. 1 Kasimata. Saidja, 1 op Moesi naar Muntok. Salland, 1 180 m. ZW. Palma. Saroena, 2 van Miri te Pladju verwacht. Silindoeng, pass. 1 Cp. Leeuwin. Sommelsdijk, 1 500 m. ZW. Flores n Havanna. Stad Breda, 1 300 m. Z.ZW. Halifax, j Sanvac Benakat, 1 van Pulubulkom naar Sungeigerong. I Stanvac Talang Akar, 2 te Penang verwacht. I Sunetla, 1 120 m. NO. ten O. Fayal. Sibajak, 2 van Colombo. Slamat, 3 te Manilla. Schie, pass. 3 Gibraltar. Tarakan, 1 van Tj Priok naar Clieribon Tomini, 1 van Suez naar Aden. Teucer. 2 van Port Said n. Marseille. Tiba, 1 van Aruba naar Gibraltar. Tomori, vertr. 2 van Bombay n. Madras. Ternate, pass. 1 Bon naar Antwerpen. Themisto, 1 260 m. Z. ten W. Sable eil. Tosari, 1 220 m. ZO. Bermudas. Tabinta, 1 300 m. W. Sabang. Tiberius, 1 van New Orleans n. Laguaira. Tamo, verm. 2 van Buenos Aires n. Nieoehea. Tero, 2 v. St. Vincent n. Recife. Volendam, pass. 1 Cp. Race. Veendani. 1 660 m. NO. ten O. Cp. Race. Van Heutsz, 30 te Singapore. Westland, 1 van Ilheos naar Las Palmas. Winterswijk, pass. 1 Finisterre. Waal, 1 van Pta Cardon n. Port au Prince. Waiwerang, pass. 1 Str. Banka. Weltevreden, 2 van Makassar n. Balikpapan. Willem Barendsz, pass. 2 St. Helena. Willem Ruys, 2 van Port Said n. Southampton. Willemstad, 3 van Laguaira n. Trinidad. Woensdrecht, 3 van Boston te Pta Cardon verw, IJsel, 3 van Amsterdam te Rotterdam. Zuiderkruis, 3 te Algiers. Zonnewijk, 1 120 m. Z.ZW. Bermudas. Schepen met passagiers, repatriërenden, en emigrerenden Alhena, verm. 15 v. Rotterdam n. Buenos Aires Ainati, 1 van Victoria naar Bahia. Aldabi, verm. 16 van Buenos Aires n. R'dam. Bonaire, 19 Barbados verwacht. Boskoop, verm. 6 van Kingston n. Amsterdam Cottica, verm. 6 van Paramaribo. Groote Beer, 2 te Amsterdam. Indrapoera, vertr. 3 v. Tj. Priok n. Rotterdam Joh. v. Oldenbarnevelt, te Amsterdam survey verbouwen. Nieuw Amsterdam, Rotterdam survey. Noordam, vertr. 3 ca. 14 u. v. Rotterdam naar New York. Oranje, 9 Colombo 15 Tj. Priok verwacht. Oranjestad, 7 Madeira verwacht. Rijndam, 4 van New York te Rotterdam verw. Sibajak, 5 Belawan verwacht. Veendam, 6 v. Rotterdam te New York verw. Volendam, 2 van Rotterdam te Halifax. Waterman, verm. 8 v. Amsterdam n. Rotterdam en ca. 13-14 v. R'dam naar Sydney. Westerdam, vertr. 4 van Baltimore n. R'dam 13 verwacht. Willem Ruys, 9 Southampton 10 R'dam verw. Willemstad, 2 van Curacao naar Laguaira. Zuiderkruis, 3 te Algiers en 8 A'dam verw.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 13