„Haerlem" schonk Haarlem een boekje over de hofjes Eens in de honderd jaar En Haarlem schonk „Haerlem" dertig nieuwe leden en 1200 gulden Feest van „Accordia" Kinderzwemfeest in het Sportfondsenbad Cultura in Cultura JA Ik wil 7 BIJ EEN GOUDEN JUBILEUM Cabaret voor „Ons Belang Piet Halsema bespeelde het 31-toons-orgel John Garley komt terug als voordrachtgever VAR A-avond De Old Vic befdn 1952 naar Nederland In één woord: enorm De Ramplaanspelers met „En zo begon het - Sinterklaascak jes voor Hr. Ms. Van Galen Onderwijs-jubilea te Haarlem De Zilveren camera Burgerlijke stand van Haarlem Agenda voor Haarlem MAANDAG 5 NOVEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ter gelegenheid van het gouden jubileum van de vereniging „Haerlem", is een rijk geïllustreerd boekwerkje uitgegeven, dat een schat van wetenswaardigheden over de Haarlemse hofjes bevat. Het eerste exem plaar er van werd Zaterdagmiddag tijdens een buitengewone algemene vergadering door de secretaris van „Haerlem", de heer P. A. Dijkema, aan de ere-voorzitter van de jubilerende vereniging, Haarlems bur gemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, over handigd. De traditie getrouw prijkte op de agenda de post ingekomen stukken, die ditmaal een stroom van gelukwensen bevatte, van de Sociëteit Teisterbant, de Haarlemse Han delsvereniging en van tal van personen en organisaties die „Haerlem" een warm hart toedragen. Maar niet iedereen die tot deze categorie gerekend mag worden liet schrif telijk van zijn belangstelling blijken: Be halve een groot aantal leden kwamen de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, de burgemeester van Beverwijk, mr. H. J. Scholtens, de wethouders A. Ange- nent en D. J. A. Geluk, de hoofdcommis saris van politie, de heer J. Fontijne en vele vertegenwoordigers van Haarlemse ver enigingen hun gelukwensen aan het bestuur aanbieden. Niet echter voordat de voorzit ter van „Haerlem", dr. C. Spoelder, de feestelijke bijeenkomst met een hartelijk welkomstwoord had geopend en de secre taris een feestrede had gehouden, waarin hij „Haerlem" en Haarlem de revue liet passeren. In zijn „verslag over een halve eeuw" bleef de heer Dijkema in „Haerlems" stijl: Hij nam de aanwezigen namelijk in gedach ten mee langs eeuwenoude gebouwen en romantische plekjes, die bij iedere rasechte Haarlemmer herinneringen aan een goed verleden moeten opwekken. Dat de Spaar- nestad nog zoveel oude bouwwerken bezit, kan zij voor een groot deel danken aan de activiteit van de jubilerende vereniging, wier bestuur nu eens in de bres moest springen om deze monumenten van vele jaren her niet onder slopershanden te laten vallen, dan weer eens alle krachten diende te mobiliseren om hier en daar wat te laten restaureren. De heer Dijkema memoreerde het vele werk dat de oprichters in dienst van de de vereniging en de stad die hun lief was, hebben verricht en met genoegen consta teerde hij daarbij dat het een goede ge woonte was geworden dat de burgemees ters als ere-voorzitter deel van het bestuur hebben uitgemaakt. Trouwens ook de Haarlemse wethouders hebben zich nim mer onbetuigd gelaten. De dank van het bestuur, aldus de secre- taris, gaat uit naar hen die onze vereni ging stichtten en evenzeer naar de ma gistraten, de gemeentelijke instanties en de leden die van Haerlem gemaakt hebben wat zij nu is. „Met dankbaarheid sluiten we deze halve eeuw af in het besef echter dat er voor ons nog veel te doen is". Dr. C. Spoelder betoogde in een geestige toespraak dat aan de doelstellingen van de vereniging: de bestudering van de geschie denis van de stad en het streven naar het behoud van Haarlems stedeschoon, zeker was voldaan. Bij deze twee, in de statuten omschreven factoren, komt voor de Haar lemmer nog een piëteitsfactor: „Wil wat medelijden hebben met ons, oude Haar lemmers, die van al die mooie oude dingen in onze stad zoveel houden". De wens van dr. C. Spoelder bij dit ge denkwaardige jubileum luidde kort en krachtig: Bloei, „mogen ook de nieuwe leden van Haarlemse kwaliteit zijn, met zin voor onze historie". Die nieuvüe leden lieten overigens niet lang op zich wachten, want nauwelijks was dr. Spoelder uitgesproken of de voorzitter van het huldigingscomité diende zich aan met een feestvers en de mededeling dat dertig Haarlemmers de wens te kennen hadden gegeven aan de ledenlijst te worden toegevoegd. Bovendien overhandigde hij het ff Zaterdag hield de invalidenvereniging „Ons Belang" in het voor dat doel totaal ongeschikte gebouw „Zang en Vriend schap" een propaganda-avond, waaraan medewerking werd verleend door het ca baret van oud-leerlingen der U.L.O.'s A en C, die des middags met eigen krachten een paar gordijnen hadden moeten span nen om een kleedruimte en een soort to neel te verkrijgen. Ondanks deze uiterst gebrekkige outillage hebben de aanwezi gen zich ruimschoots kunnen amuseren met de prententieloze, maar toch zeer on derhoudende en afwisselende prestaties. Er werd zelfs, zo goed en zo kwaad als het ging, solistisch in groepsgewijze gedanst, er trad een vermakelijke muzikale clown op, men vertoonde korte schetsjes en bracht humoristische voordrachten en liedjes ten gehore. Meer kon er, gelet op de omstandigheden, eigenlijk niet van ge zegd worden. Het vrij bekende ensemble „The Bunglers" tracteerde het publiek op Hawaiian-klanken en cowboy-liedjes. Dr. C. Spoelder huldigt suppoost Cornet voor de trouw waarmee hij Haerlem nog steeds dient. bestuur, als jubileumgeschenk, een bedrag van 1200. Burgemeester Cremers bracht de geluk wensen van het gemeentebestuur over, waarbij hij onder meer opmerkte dat Haar lem bij Haerlem diep in het krijt staat, vooral ook om de grote steun en de goede adviezen die de gemeente in de loop der jaren van de vereniging heeft ontvangen. „Ik zie in u mensen, die Haarlem hartstoch telijk liefhebben, mensen die wij nu en straks hard nodig hebben". Namens Haarlems Bloei complimenteerde wethouder D. J. A. Geluk het bestuur. Hij maakte gewag van de goede verstandhou ding die er tussen beide verenigingen be staat en dankte Haerlem voor de steun, die Haarlems Bloei van haar in zo ruime mate heeft ondervonden. De suppoost van de Hoofdwacht, waar „Haerlem" haar plannen pleegt uit te broeien (en uit te breiden), de heer A. Cor net, werd met een geschenk bedacht, voor de trouwe wijze waarop hij Haerlem steeds heeft gediend. ADVERTENTIE De stemming van klavier-instrumenten, zoals clavecimbel, piano en orgel, volgens de zogenaamde gelijkzwevende tempera tuur, begon in de achttiende eeuw veld te winnen. Zij is voor de ontwikkeling van de toonkunst van enorme betekenis geweest, omdat het toen mogelijk werd voor klavier instrumenten composities te schrijven met uitgebreide harmonische mogelijkheden. Bij de stemming, die aan de gelijkzweven de temperatuur vooraf ging, de ongel ij k- zwevende, was" men niet zo vrij in het kie zen van harmonieën. Alleen die, welke in eenvoudige toonaarden pasten, dus met weinig verhogingen of verlagingen, waren bruikbaar. Maar hier stond tegenover, dat in dit geval de harmonieën zuiverder ver werkelijkt konden worden dan bij de ge lijkzwevende temperatuur. Er zijn nog vele composities, bestemd voor uitvoering bij een ongelijkzwevende temperatuur, be waard gebleven. Op het 31-toons-orgel in Teylers Museum werden er Zondagmiddag enkele door de organist Piet Halsema ten gehox-e gebracht. Verrassend mooi klonk deze muziek, waar voor het orgel de fraai getimbreerde klank van uitnemend geïntoneerde orgelpijpen kon geven bij een stemming, zoals die door de componisten gedroomd moeten zijn. Gaaf en met vaste rhythmiek speelde Piet Halsema werken van Sweelinck, Pachelbel, d'Aquin en Kellner, maar het moet niet alleen in de voortreffelijkheid der vertol kingen gezocht worden, dat hiervan zo'n weldadige, rustige wijding uitging. Hier liet zich in psychische zin ook de stabiliteit der samenklanken gelden. Van de Passacaglia van Bach, waarmede Piet Halsema zijn bespeling besloot, kan hetzelfde gezegd worden. In de Fuga valt er in harmonische zin meer te beleven en dit gaf bij de uitvoering aanleiding tot het ontstaan van klankcombinaties, die uit een oogpunt van stemming niet maar zo direct aanvaard konden worden. Het zal evenwel de moeite lonen deze fuga vaker aan een uitvoeringsproef op het 31-toons-orgel te onderwei-pen. P. ZWAANSWIJK. Voortgezet Economisch onderwijs Door het bestuur der Stichting voor Voort gezet Economisch Onderwijs te Haarlem werd benoemd dr. B. M. I. Delfgaauw te Haarlem, om les te geven in Sociale Wijs begeerte aan haar Academie. Dr. Delfgaauw vangt zijn voordrachten aan op Dinsdag- a-ond 13 November in het gebouw der HBS-A, Zijlvest 25 a. Men kan deze voordrachten volgen zonder cursist te zijn der Academie. Personeel rechtspractiik en candidaat-deurwaarders In een Zaterdag te Utrecht gehouden ver gadering van de Bond van Personeel werk zaam in de Rechtspractijck en van candidaat- deurwaarders werd een geheel nieuw hoofd bestuur gekozen, zulks ter vervanging van het onlangs en-bloc afgetreden hoofdbestuur. Tot voorzitter werd gekozen de heer K. C. van der Mije Pzn. te Zandvoort, thans voor zitter van de afdeling Haarlem van ge noemde Bond. De vergadering besloot voorts het 50-jarig jubileum in een feestelijke vergadering te Amsterdam op 13 September 1952 te vieren. Men hoopt alsdan tevens de beide nog levende oprichters van de Bond de oud-deur waarders de heren Stoppelsteen en Tabbers te huldigen. Het gebouw van de Haarlemse Kegel bond herbergde Zaterdagavond een talrijk publiek, allemaal opgeruimde en zanglie- vende mensen, begunstigers en vrienden van het orkest „Accordia", dat daar een uitvoering gaf. Het is niet zonder speciale bedoeling dat we ook het publiek noemen, want dit vormt op zo'n avond met het or kest één geheel, één grote familie die feest viert, zulks op een tamelijk luidruchtige, maar op de keper beschouwd zeer gezellige wijze. Er heerste een intensieve wisselwer king tussen podium en zaal: het orkest speelde en de zaal zong. Het bleek dat men de kunst om een dergelijke uiting van ge meenschapszin te bereiken bij „Accordia" uitnemend verstaat. Het ox-kest speelde onder leiding van Herman Teunissen een vrij uitgebreid pro gramma, voornamelijk dansnummers en zangbegeleidingen, maar het liet ook de ouverture „Si j'étais roi" van Adolphe Adam horen, weliswaar eveneens „lichtere muziek", maar uit een andere wereld, waar het lichte nog croquant, het opgewekte nog spiritueel en het melodieuze nog anti-sen timenteel was. De heer Teunissen, die zijn mensen niet alleen de nodige technisclie vaardigheid bijbrengt, doch vooral zorgt dat het ensemble in stevig rhythmisch ver band musiceert en tevens de dynamiek niet verwaarloost, had blijkbaar aan deze ouverture veel werk besteed. Mettertijd, als het tempo nog wat zal kunnen worden op gevoerd, zal „Accordia" er een uitstekend répertoirestuk aan hebben. Met bijzonder succes werd ook een Tango van de heer Blanket uitgevoerd, waarbij de componist zelf de pianopartij vertolkte. Bij de zangnummers, voorgedragen door Gerard de Vos, was er een („Waarom huil je, kleine Louise") waarvan de begeleiding door haar fijne nuancering bijzonder op viel. Ook de inleiding van een p*tpourri uit „Tx-aviata" was aardig van dynamiek. Herman Teunissen trad ook als solist op (onder meer met de ouverture „Lichte Ca- vallerie" van Franz von Suppé) en zijn knap spel werd terecht geestdriftig toege juicht. Verder heeft men zich deze avond braaf geamuseerd met de typische anecdotes uit West-Friesland, smakelijk verteld door Kees Stet uit Ierswoud en zo reisde men van station tot station met deze bonte Zaterdagavondtrein, tot de tijd daar was dat de danslustigen hun kans kregen. Want het familiefeest van „Accordia" eindigde natuurlijk met bal. JOS. DE KLERK De thans aan de Old Vic verbonden ac teur John Gax'ley, die in de afgelopen jaren met de Young Vic in Nederland (ook te Bloemendaal en Haarlem) optrad als Puck in „Een Midzomernachtdx-oom", als Lance lot Gobbo in „De koopman van Venetië" en als Ralph in „De ridder van de gloeiende vijzel", komt een serie voordrachten geven van „Een Kerstlied in proza" van Charles Dickens, door zijn vader, Wilfred Garley, tot een gedramatiseerde monoloog bewerkt. De eerste voorstelling heeft plaats op 10 December te Rotterdam, daarna komen En schedé, Utrecht, Groningen, Den Haag en Amsterdam (16 December) aan de beurt. De afdeling Haarlem van de VARA heeft gisteravond in het Concertgebouw een pro paganda-avond gehouden voor een uitver kocht huis. De avond werd geopend door de voorzitter van de VARA, oud-minister Burger, die het kort maakte, maar ook krachtig, want hij zette duidelijk uiteen wat de wensen van de VARA in het om roepbestel zijn. Hij bestreed d'e slagzin „geen politiek in de omroep', maar zei, dat wanneer het vrije woord in de omroep een maal gegarandeerd is, de VARA altijd be reid is om met de andere omroep-vereni- gingen 'samen te werken, wanneer het er om gaat zaken van nationaal belang te verwezenlijken. Daarna ging het- gordijn open voor de Ramblers, die de liedjes speelden, waarmee zij voor de radio zoveel succes hebben ge had, Olgo Lowina, die er lustig op los jo delde, maar aan de uitspraak van het Ne derlands nog wel eens enige zong mag be steden, Max van Praag, die „levensliedjes" zong en de voortreffelijke Otto Sterman, die met zijn voordracht het niveau van de hele avond vele treden omhoog haalde. Speciaal het vei'haal uit „De Papalagi" over het geld, hierin „Het ronde metaal en het zware papier" genaamd, verdiende tenvolle de ovatie, die het kreeg. Van de zuiverheid, de kinderlijkheid, de kracht van zijn afschuw en de geluks-emotie, die hij in dat verhaal legde, kreeg men een heerlijk frisse smaak in de mond. De tentoonstelling over het leven in en van de haven, die de Vereniging „De Am sterdamse Haven" in het Museum van de Arbeid heeft ingericht, heeft Zaterdag haar 10.000ste bezoeker getrokken. 99 Was Kitty Janssen, die ik de vorige week door middel van een interview aan het publiek van haar geboortestad mocht voor stellen, Zaterdagavond nog „Een engeltje van niets" in de Haarlemse Schouwburg, gisteren hebben wij haar leren-kennen als een engeltje van heel wat. Zij speelde bij de Nederlandse Comedie de vrouwelijke hoofdrol in het door Jan Teulings knap geregisseerde blijspel „Eens in de honderd jaar" (The moon is blue) van F. Hugh Herbert, waarin vijf tafrelen lang door drie personen wordt geredetwist over de vraag of het voor een meisje niet beter is zich met sexualiteit bezig te houden dan er mee bezig te zijn. Men kan zich afvragen of de schrijver eigenlijk niet (om een sublieme, maar enigszins anders bedoelde term van Vest dijk te lenen) tot het type der fatsoens rakkers behoort. Hij plaatst zijn personen in kwasi-pikante situaties en laat ze onder het mom der onschuld de gedurfdste din gen zeggen een soort halfslachtige eer lijkheid, waar ik persoonlijkheid niet van houd, al moet ik daaraan toevoegen dat zijn dialogen rijk aan geestige invallen zijn. De echte comedie bevindt zich op het kruispunt van onmogelijkheid en waar schijnlijkheid (om nog eens Polgar te ci teren), maar in dit geval ontmoeten mo gelijkheid en onwaarachtigheid elkaar on der de schijn van het tegendeel en dat is heel iets anders. Na het maken van dit voorbehoud mag ik verder gerust verkla- i-en dat men te doen heeft met een handig in elkaar gezet, doorgaans bijzonder ver- makelijk stuk, dat ongetwijfeld een lang durig succes zal behalen. Een jonge architect (die de voox-gaande nacht met zijn thans ex-verloofde heeft doorgebracht in zijn woning, maar in af zonderlijke kamers) en een mannequin (die actrice wil worden) vinden elkaar op het dak van het Empire State Building en komen vervolgens door hun wederzijdse genegenheid in een soox-tgelijke situatie te verkeren, die tot allerlei misverstanden aanleiding geeft. Een belangrijke rol daar bij speelt de vader van de ex-verloofde, een geroutineerde levensgenieter, die het meisje tot vrouw vraagt en haar uit gevoel van kameraadschap een door hem met pokeren gewonnen bedrag van zeshonderd dollars aanbiedt, uit welke omstandighe den wederom compromitterende conclusies worden getrokken. Het is alles eer en deugd wat de klok slaat en iedereen is ten slotte even lief en aardig; de architect een fidele vent met keurige principes en het meisje even flink-openhartig als nieuws- giex-ig-brutaal. Bovendien kan zij heel goed koken, zodat het niemand zal ver bazen dat er, vlak voordat het doek voor het laatst valt, een met het ja-woord be kroond huwelijksaanzoek 'wordt gedaan. Een stralend debuut In een Amerikaans blad werd dit blijspel niet alleen „antiseptisch" genoemd, maar zelfs en niet ten onrechte „een vacuum in drie bedrijven". Strikt genomen is dit juist, maar er is gelukkig alle reden om aan te nemen dat deze Nederlandse vertoning de oorspronkelijke in een beslissend opzicht verre te boven gaat. En dat zou dan in de eerste plaats te danken zijn aan Kitty Janssen, die op een waarlijk haidverove- rende wijze haar echte debuut maakte. Zij bezit iets waar misschien veelzijdiger be gaafder en in ieder geval geroutineerder actrices vaak nooit aan toe zullen komen: toneelpersoonlijkheid. Zij is, ondanks klei ne technische tekortkomingen, resoluut én bijna absoluut wat er van haar verlangd" wordt. Zij vult de leegtes in dit stuk met haar wezen, in de volle zin van het woord. Zij is bovendien een werkelijke ingénue. Ik ken de Amerikaanse actrices niet, maar ik geloof dat bij Bax-bara Bel Geddes (de vertolkster in New York) voornamelijk „hygiënisch" zal hebben geleken wat hier inderdaad „rein" was hoe naar ik dit woord ook vind. Kitty Janssen maakte daardoor de geopperde bezwaren tot in feite niet meer dan grauwe theorie. Het is te hopen dat zij haar talent aan raffine ment zal kunnen laten winnen zonder aan deze stralende zuiverheid in te boeten en dat zij dit ook in andere genres of in een andere emplooi gelijkwaardig weet te be wijzen, Zij ondervond van Guus Oster even soepel als correct-innemend tegenspel. Henk Rigters kweet zich voortreffelijk en amusant van een taak, waarvoor hij geens- De Old Vic Company zal in Januari en Februari een grote tournée door België, Duitsland, Scandinavië en Nederland ma ken. In ons land worden voorstellingen gegeven van „Koning Lear" van Shake speare onder regie van Hugh Hunt, met de vermaarde Donald Wolfit in de titelrol, en van „Het clandestiene huwelijk" van David Garrick en Reginald Colman onder regie van Peter Glenville. De opvoering van het sprookje „De Beto- vex-de Prins" was het hoogtepunt van het kinderfeest dat Za terdagavond in het Haarlemse Sportfond senbad werd gehou den. Het spx-ookje werd door kinderen opgevoerd en oogstte veel bijval van de talrijke toeschouwers. Er was echter nog meer dat deze avond tot een waar kinder feest maakte. Na het openingswoord van de heer N. H. Slinger, bedrijfsleider van het bad die memoreer de dat er gedurende de zestien jaar dat het Sportfondsenbad Haarlem bestaat, ruim zes millioen baden waren genomen had een gecostumeei'- de intocht plaats, een verkleedpartij waar aan door ruim 250 kinderen werd deel genomen; en die be sloten werd met een algemeen spx'ingen van de „hoge" plank, om te laten zien dat ze allen de zwemkunst reeds machtig zijn. Het programmanummer ,,'t is maar een weet" demonstreerde vervolgens, hoe op een simpele wijze een drenkeling uit het water kan worden gered. De heer Vrugt liet enige staaltjes van behendigheids- zwemmen zien en de heer M. K. de Graaf wist met zijn duik-parodie danig op de Enkele deelnemertjes aan de gecostumeerde optocht. lachlust te speculeren. De film „16 jaren Sportfondsenbad Haarlem" vormde het sluxtstuk van het feest. Hierna werd door velen nog een duik in het golvenbad ge nomen. Het pex-soneel van het Sportfond senbad dat de avond organiseerde, kan te vreden zijn over de resultaten. zins de aangewezen figuur is en Pierre Myin verscheen kort voor de pauze ten tonele om een rake opstopper uit te delen. De vlotte vertaling is van Anna Koop man en Jan Prent ontwierp het prettige décor. Een opvoering die volle zalen ver dient en ook wel zal krijgen. De Neder landse Comedie beleeft er vermoedelijk evenveel plezier van als het publiek. DAVID KONING Ter gelegenheid van haar eerste lustrum hield de Nederlandse Vrouwenbeweging, die blijkens de door een spreekster ver kondigde doelstelling wil strijden „tegen het fascisme en voor de vi-ede", op 3 No vember in gebouw Cultura in de Jansstraat te Haarlem een feestavond. In de loop hiervan werden enige liederen gezongen, die van dit algemene streven een nadere voorstelling gaven, zoals: „Eenmaal komt de macht in handen van het proletariaat" en „Trek dan op met vaste schreden, Lenin is ons voorgegaan!" De pianist Lion Conti-an bracht de groe ten over van het broedervolk der Sovjet- Unie, waar hij enkele weken had ver toefd. Er heerst daar een enorme rijkdom, aldus deze spreker. Er zijn enorme dingen tot stand gekomen. Als voorbeelden noem de hij een in 35 dagen over de Maskwa gelegde brug van granieten bogen en het enorme kanaal van Moskou naar Gorki, dat door zeeschepen bevaren kan worden. Vex-der het enorme universiteitsgebouw van dertig verdiepingen met zesduizend inwonende studenten. „Heeft zo'n land met zo'n enorme opbouw en zulke enorme plannen oorlog nodig?" vroeg hij rheto- risch, om onmiddellijk zelf het antwoord te geven: „Een volk dat het goed gaat heeft geen oorlog nodig. Iedereen praat er over vrede en over de gigantische plan nen". Hierna bracht hij de Ruiterpolonaise van Chopin en de Sabeldans van Katsja- toerian ten gehore. De heer Contran speel de enorm goed, om in zijn geliefkoosde termen te blijven, al had hij enorm veel moeite om boven het enorme geroezemoes van het publiek uit te komen. Waarschijnlijk bedoelt de Nederlandse Vrouwenbeweging met het bewaren van de vrede ook het laten heersen van orde en rust. In dat geval zou het wellicht aan beveling verdienen deze elementen eerst in de eigen gelederen tot stand te bren gen, want ook de medewerkers van het cabaret Cultura uit Amsterdam, die het grootste deel van het programma vulden, moesten al hun krachten inspannen om zich althans voor de bevolking van de voorste rijen van de zaal verstaanbaar te maken. Wij hoorden zeker niet onverdien stelijke voordrachten van het gedicht „Moeder" van Ber Huising en van een door Cor Zwart geschreven ballade „tegen de grote heren". De eerste sketch die wij za gen heette „De betere stand" en de tweede „Hoog tijd" en dit laatste vonden wij ook, want onze aanwezigheid werd nog elders vereist. Er was na afloop van de vertoning gelegenheid tot dansen. Het toneel van het gebouw Domi te Overveen was dit weekeinde bijna te ge ring van omvang om alle dwaasheden te kunnen bevatten, die Philip King in zijn klucht „See how they run" met gulle hand over de bezoekers uitstrooit. In dit verma kelijk spel, door Jan Sengers onder de titel „En zo begon het" voor het Nederlands amateurtoneel bewerkt, worden waax*- schijnlijk alle records wat betreft kolder en dolle verwikkelingen in dit genre gebx-o- ken. Het is dan ook een vrijwel onmogelijke taak om een enigszins begrijpelijke samen vatting van de trouwens volslagen onbe langrijke inhoud te geven. Wij moeten dus volstaan met de vermelding dat alles zich afspeelt in de pastorie van een respectabele vicaris in een Engelse provincieplaats, die door het volkomen onschuldige uitstapje van zijn charmante echtgenote, een gewezen actrice, in de meest penibele omstandig heden komt te verkex-en. Zo geraakt hij op een gegeven moment in gezelschap van een oude vrijster, die enigszins boven haar thee water is, in een kast opgesloten, terwijl in zijn omgeving enige vermomde vicarissen de algemene verwarring nog vergroten. Het geheel wordt aan het slot van het tweede bedrijf bekroond door een wilde jachtpax-tij op een vei-meende krankzinnige, waarbij de ene juffrouw na de andere van emotie in zwijm valt. De Ramplaanspelers, die met deze klucht onder regie van Jaap van der Veldt hun negende speelseizoen inzetten, hebben de volle zaal hiermede meer dan uitbundig plezier bezorgd. Er is dikwijls zo daverend gelachen, dat ook de toeschouwers soms vermakelijke observatie-objecten vormden. Voor zover er onder deze omstandigheden nog van actex-en gesproken mag worden, hebben de spelers het er zeer behoorlijk afgebracht. Het tempo bereikte vrijwel steeds de vereiste vlotheid en daarbij kon den verscheidene rollen voox-beeldig wor den bezet. Zo had Carla van Deelen als Penelope, de gewezen actrice, een uitste kende dictie en charmante allure. Zij wist zich met gratie over het toneel te bewegen. Rie Velthuijsen maakte vooral aanspraak op onze bewondering, doordat zij de enigs zins caricurale figuur van een onge trouwde juffrouw, door vex-mijding van een nadrukkelijke charge, niet te opzettelijk buiten de grenzen der waax-schijnlijkheid dreef. Jos Koning voltooide de damesbezet ting als een levendig en brutaal kamer katje. Cees Stroosnijder liet zich als de in het nauw gedreven vicaris evenmin oxxbetuigd en de procureur van Herman Langerveld mocht zich zeker onder de best gespeelde rollen rangschikken. Wim Thijssen leek ons niet de aangewezen figuur voor Clive Win- ton, een succesvol acteur, hoewel hij zich overigens geheel bij deze kermis der dwaas heid wist aan te passen. Jan Munter, Cas Helwes en Louis Velthuijsen droegen ten slotte in kleinere rollen hun aande,el in de algemene vrolijkheid bij. Ter gelegenheid van St. Nicolaas bestaat tot 7 November de mogelijkheid om niet aangetekende briefpakjes per luchtpost, tegen speciale tarieven, te sturen naar op varenden van Hr. Ms. tox-pedobootjager Van Galen in de Koreaanse watex-en. De briefpakjes mogen niet zwaarder zijn dan 500 gram en behoren als volgt te wor den geadresseerd: rang of kwaliteit, naam, marinenummer, aan boord Hr. Ms. Van Galen, Amsterdam, C.S. Marine. De in het internationale verkeer gelden de bepalingen zijn op de pakjes van toe passing. Negentig jaar Rijkskweekschool en anderhalve eeuw onderwijzersopleiding Het is stellig een feit, dat Haaxdem op het gebied van het onderwijs een zeer goede naam heeft in ons land. Er doen zich nu een tweetal feiten voor, betrekking hebbend op een bepaalde tak van onderwijs in Haarlem, die in de ko mende maanden (en meer speciaal op Vrijdag 28 December) de bijzondere be langstelling van velen zullen richten op een der oudste scholen in de Spaarnestad, de Rijkskweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen. Deze bestaat dan negentig jaar, een bijzonderheid die ze alleen deelt met de Rijkskweekschool in Groningen. Nu na het 75-jarig jubileum reeds twee maal een lustrum door oorlog en na-oor- logsbezwaren moest worden gepasseerd zonder een bijeenkomst van de honderden oud-leerlingen, wilden zeer velen van hen, o.a. uit Indonesië teruggekeerden, het 90ste schooljaar niet laten voorbijgaan zonder een reünie. De behoefte, in de nu voor bereide bijeenkomst ook de oude makkers te herdenken die in de oorlogsjaren op tragische wijze aan hun verwanten en vrienden en aan de gemeenschap werden ontrukt, weerhield het comité van oud- leerlingen te wachten tot het eeuwfeest. Een tweede reden ligt in het feit, dat Haarlem en hierin is onze stad veruit de eerste in het land op anderhalve eeuw onderwijzersopleiding kan bogen. In 1801 benoemde het Departement Haarlem van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen de bekende paedagoog P. J. Px-insen tot directeur van een Kweekschool voor Onderwijzers, welke in 1816 door het Rijk werd ovex-genomen. Meer dan een halve eeuw leidde Prinsen zijn school, die ten gevolge van de Onderwijswet van 1857 enige jaren later, in 1861, door een bij de wet geregeld instituut werd vervangen. Thans maken de oud-leerlingen zich op tot een herdenking en de organisatoren smaakten reeds het genoegen, de hoogste autoriteiten van Rijk, Provincie, Gemeen te en Onderwijs, alsmede de besturen van corporaties op dit gebied, bereid te vin den, zitting te nemen in een Ere-comité Deze geven daarmee blijk de oudste Rijks kweekschool een bijzonder feest waardig te achten. Het programma vermeldt o.a. een offi ciële ontvangst ten Stadhuize, de herden king 'snamidags in het Gemeentelijke Concertgebouw, waar 's avonds de H.O.V., onder leiding van Toon Verhey, een feest- concert zal geven en de reünisten het dub bele jubileum zullen besluiten met een gezellig samenzijn. Als nog dezelfde geest van vriendschap onder de oud-leerlingen leeft als die, waarvan de gedenkboeken van het 50-jarig en 75-jarig bestaan zo rijkelijk getuigen, zal deze bijzondere dag zeker ten volle slagen. Het ligt ook in de bedoeling een gedenk plaat te onthullen in de vestibule van het Kweekschoolgebouw. Zaterdagmiddag is op de expositie van de Nederlandse vereniging van fotojourna listen in het Internationaal Cultureel Cen trum in Amsterdam bekendgemaakt, wie de Zilveren Camera voor de beste actuele persfoto voor het jaar 1951 zou krijgen. Het was de Haagse fotograaf P. van Breu- kelen, die de wisselprijs kreeg voor zijn inderdaad originele foto van een worstel wedstrijd, waarbij de scheidsrechter zo ongeveer op zijn hoofd ging staan om te speuren of er geen ongerechtigheden plaats hadden. De prijs voor de beste „genre"- foto was voor de fotograaf Chris Scheex-er met zijn foto van een oude man op de markt. HAARLEM, 3 November 1951 GEHUWD: 3 Nov., C. M. Teves en H. N. E. Bi'uins; A. J. Hoogland en A, Janssen; H. J. G. Legebeeke en M. M. Gomes; J. A Heikens en A. M. A. van der Sommen. BEVALLEN van een zoon: 30 Oct., A. J. W. PronkStoel; 1' Nov., G. C. Berendregt Teunissen: P. DolronHeijne; 2 Nov., M. P. C. HeeremansHuiberst; E. M. van Drie- van Druten; T. van den BroekKoelstra; J. H. C. Ram—Bijster; C. BouwmeesterObbes. BEVALLEN van een dochter: 30 Oct., R. M. H. GroenHof; 31 Oct., H. M, de Vries Freijsen; J. J. Schuringa—Schiphorst; 1 Nov,, E. P, A. M. J. LunsIJzermans; J. M. Boslandvan der Hoorn; C. M. P. Groenen dijk—Reuvers; 2 Nov., A. W. van Hoegee— de Vos: A. H. JanssenBarends; 3 Nov., J. M. ElsthoutSnoeks. ADVERTENTIE zelf de fotograaf kiezen, die mijn foto's in het Stadhuis zal maken Dat is nu weer mogelijk, mits dit op de dag van ondertrouw aan de ambtenaar wordt bekend gemaakt. Na die dag is een ongedwongen keuze niet meer mogelijk. Laat U, voor U in ondertrouw gaat, inlichten door een van onderstaande erkende specialis ten op dit gebied! Dat voorkomt teleurstel ling. Gé Leenheer, Zaanenlaan 131, tel. 25823 Foto Voorwalt, Bloemend.weg 277, Overveen, tel. 16012 Jan Valks, Raamsingel 46, tel. 17818 Scherpenhuyzen Walbrecht, Staten Bolwerk 6, tel. 20095 Luit Boersma, Stuyvesantplein 6. tel. 22303 Foto „RIEJO", Rijksstr.weg 161, tel. 25637 Gé Posch, Breestraat 6, tel. 20894 Barth. v. Donselaar, Rijksstr.weg 206, tel. 24050 MAANDAG 5 NOVEMBER Remonstrantse Kerk, Wilhelminastraat Remonstrantse Gereformeerde Gemeente cy clus „De boodschap van Christus in de we reldvragen", ds. K. Strijd spi-eekt over Rus land, 8 uur. Rembrandt: „De wolf van Sila", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: ,,'n Slechte jongen", 14 j., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Gun- crazy", 18 j., 7 en 9.15 uur. City: „Alles wel aan boord", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De zwarte panter", 18 j., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Verkeerd aangesloten", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Vishal: Tentoonstelling van gekleurde kanaries, 1022.30 uur. DINSDAG 6 NOVEMBER Gebouw Theosofia: Dr. R. Miedema spreekt over „De Bijtel bij Rembrandt en Van Gogh", 8 uur. Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. Stadsschouwburg: „Kinderen zijn kinderen" (Comedia) 8 uur. Rembrandt, Palace en Luxor 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30 en 8 uur.City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarnej 2.30, 7 en 9.15 uur. (Zie programma vaq Maandag).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 3