am njl Uit het rijk der mode Georges Annenkov klapt uit de filmschool Firma A. v. d. BOGAARD HARTENDORP „Vlucht voor Marion" De tovernaald van Lola Prusac Een paar leuke slippers Vloerkleedje opknappen KLEINE SIERLIJKHEDEN Er is morgen NIEUWS in de KINDERKAMER van Dc slanke lijn SveltPills PARIJSE SILHOUETTEN Kledingadviseur der Franse sterren Een los kraagje FEUILLETON (fa» JOS LODEWIJKS) ZATERDAG 3 NOVEMBER 1951 ry i IZgr Nu het zo langzamerhand weer naar de winter begint te lopen, schijnt het voor bijna alle huisvrouwen beslist nodig te zijn om de kamers weer eens een goede beurt te geven men kan het eigenlijk wel een schoonmaakbeurt noemen. Wannetr ik met mooi weer eens door de buitenwijken van onze stad fiets, denk ik steeds weer: „Wat wordt er weer ge werkt", maar dan zie ik met schrik, hoe allerlei vloerkleden soms veel te ruw wor den behandeld. Zo zie ik wel eens gelukkig maar zelden een Perzisch kleedje of een hand geknoopt Smyrna kleedje, dat lustig met de mattenklopper wordt bewerkt. Het is bet behoud van deze kleden, wanneer ze geregeld gestofzuigerd of geschuierd wor den en buiten eens te luchten worden ge hangen. Practisch alle andere soorten kleden en kleedjes mogen zo nu en dan wel eens ge klopt en daarna gelucht worden. Mocht er eens een mot zijn bivak in deze kleden willen opslaan, dan zal haar hiertoe in de buitenlucht de lust wel vergaan. Om de kleden eens een goede opknap beurt te geven, kan men deze het beste af nemen met water met een beetje azijn er in, wanneer er veel rood in het kleed is. Bij een kleed met overheersend andere kleuren kan men beter een lauw sopje van huis houdzeep of alcali-vrije zeep nemen. Denkt u er wel om de doek waarmee u werkt goed uit te knijpen (anders zal het kleed iets doorlopen en de scherpe contouren van het patroon verliezen). Ook moet u niet vergeten het kleed daar na weer met schoon water af te nemen. Wanneer U deze methode zowel voor de voorkant als voor de achterkant toepast, zult u zien hoe mooi de kleuren weer op gefrist zijn. Denkt u er ook om dat de franje bijgeknipt moet worden en loslatende randen vastgezet moeten worden met ijzer- garen of wol in de bijpassende kleuren. Dat-u de eerste maanden dat u een nieuw kleed hebt dit niet mag kloppen of stofzuigen hoef ik u, dunkt mij, niet meer te vertellen, want dat is tenslotte alge meen bekend. ADVERTENTIE BlLDERDIJKSTR. 77-85 A'DAM Een mode-creatie krijgt dikwijls juist door het aparte borduurwerk dat daarbij is toegepast haar bijzondere bekoring. Op de Parijse en Londense ateliers is dan ook meestal van dag tot dag een staf van bor duursters aan het werk, die deze vrouwe lijke kunst, waarvan de techniek van moe der op dochter is overgegaan, als beroep uitoefenen. Vooral in Parijs kan men op dit gebied specialisten aantreffen, die zo vaardig zijn met de borduurnaald dat zij ook van het eenvoudigste ontwerp iets bij zonders weten te maken. Het zijn vooral de kleinigheden, waar mede wij onze kleding een persoonlijke noot kunnen geven. Lola Prusac, „de vrouw met de toverende naald", zoals men haar in Parijs noemt, heeft dat begrepen en is er zich geheel op gaan toeleggen de talrijke niemandalletjes, die in de garderobe van belang zijn, nu eens op een heel bijzondere manier uit te voeren. In de Faubourg St. Honoré, een der drukste winkelstraten van Parijs, waar winkel naast winkel praalt met aantrekke lijke etalages, heeft deze handwerkster van naam haar ateliers. Lola Prusac, die van afkomst een Poolse is, verstaat als geen an der de kunst van niets iets te maken. Me nig handwerkster kan dan ook van haar ideeën iets leren. Tientallen aantrekkelijke kleinigheden zoals handschoentjes, tasjes, fraai bewerkte mutsjes en hoedjes, ceintuurs en gebor duurde blouses of' truitjes die ons altijd weer bekoren, liggen in de vitrines van haar „Boutique". Al deze sierlijke acces soires zijn geheel in handwerk vervaardigd en wat lapjes, wat kralen, kleurig bor duurgaren, lint, koord of soutache zijn voor deze artiste van de naald reeds vol doende om zo'n bekoorlijk niemandalletje tot stand te brengen. Oorspronkelijke handwerken Met temperamentvolle bedrijvigheid ont vangt Lola Prusac ons, wanneer wij in haar ateliers eens een kijkje gaan nemen. Een assistente komt reeds dadelijk met ar men vol originele en fraai uitgevoerde handwerken aandragen, waarvan niet een op het ander lijkt, want elk ontwerp wordt slechts één keer uitgevoerd. Er is een geestig rood puntmutsje in de collectie, heel fijn gebreid van dunne wol en met koperen dopjes en zwart fluwelen randjes gegarneerd. Hoedjes met gitten, soutache, kralen of een ton sur ton bor duursel bewerkt, van stof vervaardigde of gebreide en gehaakte handschoentjes, ver sierd met een eenvoudig takje bloemen, een vogelfiguurtje of een op de Egyptische of Griekse kunst geïnspireerd motief, trek ken daarnaast onze aandacht. Tasjes, romantisch met kralen, kleurige stenen of borduurzijde in zachte tinten be werkt, als verdwaald uit de 19e eeuw, lig gen in verrassende verscheidenheid te mid den van sierlijk geborduurde zakdoekjes, sets van kraagjes en manchetten en ge borduurde shawls, die ons verbaasd doen staan over wat er met zulke eenvoudige middelen te bereiken is. Want voor deze aparte handwerken worden geen kostbare materialen gebruikt. Het fraaie ontwerp en de smaakvolle uitvoering doen hier alles. Elk kleinood is met grote toewijding ge creëerd en tot in het kleinste détail met zorg afgewerkt. Juist daarin vinden deze snuisterijen voor de garderobe hun charme. Lola Prusac legde zich eerst later geheel op het handwerk toe en begon haar loop baan als schilderes, wat duidelijk spreekt uit het verfijnd kleurgevoel waarmee zij haar borduursels ontwerpt. Door de volkskunst in verschillende lan den laat zij zich daarbij dikwijls inspireren. Een van haar assistenten is op het atelier juist bezig een jasje van witte wollen stof met borduursels in Slavische motieven te versieren, waarvoor zij borduurwol in felle kleuren gebruikt. ADVERTENTIE Is het geheim der schoonheid. Duizenden vrouwen, die een nei ging hebben lot zwoor- lijvlgheid, maken in het buitenland sedertjaren gebruik van «Burcbards de krachtig werkende, zilveren slankheidsdragees Zuiver planloardig en volkomen onschadelijk, ook bij langdurig gebruik I Thans oak in Holland verkrijgbaar! In Apolheken «n Drogisterijen Depoh ALPkhVA'dom,ioni.uijkenifroottOO PARIJS, November 1951 De wollen jumper die we zo langzamer hand weer graag dragen, staat meestal aar diger als u er een kraagje in draagt. Veel mensen dragen daarom een blouse met korte mouwen onder de jumper. Het on- practische hiervan is echter, dat na een of twee dagen de kraag vuil is en de hele blouse gewassen en gestreken moet worden. Het is dus veel eenvoudiger een los kraagje te gebruiken, dat is in een wipje gewassen en voldoet toch goed. Wellicht hebt u nog wel wat restjes materiaal hiervoor, b.v. piqué, ottoman, broderie anglaise, nylon e.d., zijn zeer geschikt. U knipt twee delen volgens tekening A (dit wordt de boven kant van het kraagje) en twee delen B voor de onderkant. Dit deel valt helemaal in de jumper, daarom kunt u deze delen gerust van katoen maken. U ziet" dat het kraagje op tekening B iets groter is, het uitstekende puntje dient voor de sluiting. U kunt er nog een knoopsgat in maken, of het met een klein veiligheidsspeldje sluiten Het is moeilijk uit te leggen hoe u dit kraagje precies moet naaien, u kunt ech ter een losse boord van een overhemd ge bruiken als voorbeeld. Ergens op een der tafels ontdekken wi; een spencer die met handgebreide passe menten is versierd en Lola Prusac, die onze belangstelling opmerkt, vertelt dat de volkskunst in Savoye haar tot dit ontwerp inspireerde. Ook op kleding past deze handwerkster haar aparte sierkunst toe. Elk seizoen stelt zij een speciale collectie samen van mo- dieuse jurken, blouses en pakjes, die met fraaie broderies en andere bewerkingen zijn versierd. De Balinese kunst die zij erg bewondert, inspireerde haar tot enkele sier lijke blouses van ragfijne natuurzijde, teer met heel dun gouddraad geborduurd. Een wollen vestje heeft een decoratie van kralen in wit, roodbruin en zwart, die aan de primitieve negerkunst herinnert en een zacht-geel jurkje is met zwarte scha- duwfiguurtjes versierd, fijn als een Chinese pentekening. Kleurige houten kralen prij ken in grillige patronen op het schouder pasje van een wollen jurkje en een ge kleed toiletje is bewerkt met bloemenran- ken in Arabische stijl. De levendigheid van Hongaarse borduurwerken vinden wij terug in enkele vestjes en jasjes met motieven in sprekende kieuren en een eenvoudige avondrobe van zwarte wollen stof is op de wijde rok gegarneerd met een rand van ap plicaties in zacht glanzend fluweel. Tot ver over de Franse grenzen zijn de handwerken van Lola Prusac bekend en zij zijn steeds zo ontworpen, dat zij op de een of andere wijze passen bij de mode van elk nieuw seizoen. Nu de avonden weer langer worden loont het de moeite aan deze bijzondere sier kunst eens aandacht te besteden. Hoeveel ideeën zijn er niet uit te putten voor het opfleuren van onze winter-garderobe. Twintig jaar is nu Georges Annenkov al in dienst van de Franse filmindustrie, waarvan hij één der oudste functionaris sen is. Een merkwaardig baantje bekleedt hij er, want Georges is de man die de filmacteurs en -actrices met raad en daad bijstaat, bij elke moeilijkheid die door hun beroep kan worden opgeworpen, spe ciaal wat betreft hun voorkomen en hun garderobe. Zo was Georges het bijvoor beeld die het kapsel met de losse sluike haren voor Madeleine Sologne in de be roemde film van Jean Cocteau „Eternel retour", verzon. Ook ontwierp hij het mo del en de tekening van de in Frankrijk heel beroemde pullover van Jean Marais, die als Madeleine's partner in dezelfde film optrad. Een andere vondst van deze filmkunstenaar wiens naam het grote pu bliek (ten onrechte) niet kent, was de cape die Michèle Morgan droeg in „La symphonie Pastorale". Waarschijnlijk had Georges genoeg van het anonym blijven. Hij heeft nu tenmin ste zijn mémoires uitgegeven, die zo juist zijn uitgekomen en waarin hij levendig vertelt over de gedragingen van een aan tal beroemde acteurs en actrices. „Louis Jouvet, de grote acteur die onlangs is ge storven, transformeerde zich totaal' schrijf Annenkov, „wanneer hij zich begon te kleden of te maquilleren voor een rol. Hij hoefde maar een oud hemd, of een ra felige broek aan te trekken of een snor on der zijn neus te plakken en zie, het won der voltrok zich: zijn houding, zijn gang en gestes veranderden dan op slag. De metamorphose was zo frappant, dat hij als ik hem op zo'n moment aansprak met „Monsieur Jouvet" nauwelijks reageerde Een overeenkomstig mirakel deed zich voor met Edwige Feuillère, die ik moest kleden", schrijft Annenkov, „voor de film La Duchesse de Langlais, waarin ze de hoofdrol vervulde. Tijdens het passen bekroop mij steeds sterker het gevoel dat ik met een echte hertogin had te maken, zo gracieus en ma jesteitelijk waren haar manieren. Michèle Morgan die in de film „La symphonie Pastorale" de rol van een blind meisje speelde, keek tijdens het passen starend voor zich uit en wierp, tegen haar ge woonte in, niet één blik in de spiegel Louis Jouvet, Maria Casares, Edwige Feuillère en Michèle Morgan behoren, vol gens Annenkov, tot de categorie der wer kelijke acteurs, wel te onderscheiden van de meeste filmspelers die eigenlijk meer gedresseerde ledepoppen dan kunstenaars zijn. Ontdekker van Sylvana Mangano Annenkov's bijzondere trots is het dat hij Sylvana Mangano ontdekt heeft. „Toen ik op een avond uit een Romeins restau rant kwam", vertelde hij. „stond ik tegen over een schone jongedame. Het was juist het type, dat ik op dat moment nodig had voor een figurantenrolletje in een film. Ik sprak haar aan en vroeg of zij geen zin had te figureren in de studio. Signor. antwoordde ze, ik laat mij eigenlijk nooit door vreemde heren aanspreken op straat, en wie kan mij bovendien bewijzen, dat uw voorstellen serieus zijn? Ik gaf haar het telefoonnummer van de studio op en de volgende dag kwam zij proefdraaien. Zij kreeg haar onbeduidend rolletje. Vier maanden later keerde ik weer naar Rome terug en vroeg aan mijn regisseur of hij haar wilde laten komen, omdat ik weer een ander klein rolletje voor haar had. Toen hoorde ik", zegt Georges, „dat Syl vana juist met enorm succes de hoofdrol speelde in de film „Bittere rijst" en als een der grootste sterren genoteerd stond". Wanneer u eens iets lezen wilt over het leven zoals dat zich afspeelt achter de coulissen der Franse droomfabrieken, dan moet u Annenkov's boekje „En habillant des vedettes" maar ter hand nemen. Een lectuur die even onderhoudend als leer zaam is, omdat men er ook uit ervaart dat 't niet alles goud is dat glinstert bij de sterren van het filmfirmament. ève ADVERTENTIE Floresstraat 15 Tel. 16548 - Haarlem Wij leveren: ERRES WRINGERS 1.50 p. W. ERRES STRIJKBOUTEN I 1— p. W. Stofzuigers - Rijwielen - Radio Haarden en Kachels Soepele betaling. Voor de komende St. Nicolaas zullen slippers zeker te pas komen. Ze zijn een aardig en practisch cadeau. U kunt ze maken van wat resten vilt, fluweel, leer of andere stevige stof. Voor de zolen moet u in ieder geval heel sterk materiaal ne men, als u dit niet doet, zijn de slippers zó versleten en is al uw moeite en tijd voor niets geweest. Heel geschikt mate riaal voor de zolen is, een restje van twisted matten, verto matten, grondzeil of iets dergelijks. Natuurlijk kunt u ook een stukje stevig leer gebruiken. Als u een stukje mat hebt, kunt u de zool maken door uw voet op de mat te zetten en deze om te trekken met krijt. Met een scheer mesje snijdt u deze vorm uit, snijdt daar na nog zo'n zelfde stuk en festonneert deze twee stukken op elkaar met dun touw. De steken moeten dicht bij elkaar en vrij diep ingestoken worden, anders rafelt alles uit. Als de zolen klaar zijn gaan we de Waarom zouden ook wij niet eens pro beren naar eigen fantasie een jasje, mutsje of tasje aardig te bewerken? Wie weet wat voor resultaten er te voor schijn komen, wanneer wij het borduur- gerei weer eens voor de dag halen! FLORENCE. ADVERTENTIE DE STOFZUIGER SPECIAALZAAK Gen. Cronjéstraat 43 - Kruidbergerweg 51 Telefoon 16990 - 17696 - Spaarne 3 Haarlem. Vanaf ƒ2.50 per week. Ook voor reparatie en onderdelen van alle merken. bovenstuk]es knippen, eerst van papier, en passen dit even om de voet heen om te zien of de maat goed is. De tekening is gemaakt voor maat 38. Nadat u een goed passend patroon hebt, knipt u twee deel tjes van vilt en twee van voering (een oude hoed is heel geschikt). Eerst versiert u de deeltjes van vilt, door driehoekjes van een andere kleur te appliceren en de lijntjes te borduren. Aan de achterkant van het vilt zoomt u het lapje voering er met de hand op. Nu zet u uw voet op de zool, past het bovenstukje er op en feston neert op de goede plaats deze stukjes aan de festonsteken van de zool vast. Als u de slippers cadeau wilt geven en u hebt veel materiaal, dan kunt u er ook nog een bijpassend étui bij maken, en u hebt een paar practische reisslippers. \t) ft ben helemaal niet nieuwsgierig van aard en eigenlijk kan het mij geen zier schelen wie die man is, maar aangezien ik eenmaal bezig ben materiaal voor een r°man te verzamelen, is het logisch dat ik aoveel mogelijk gegevens probeer te krij- van de wezens die mijn pad kruisen. ft ben niet iemand die mensen en men stypen kan fantaseren. Misschien is dat 6® gebrek aan mijn schrijftalent maar Aet is nu eenmaal zo en bovendien: Ik weet flu onderhand wel dat geen enkele mense- ijke verschijningsvorm, innerlijk of uiter- ujk, pure fantasie kan zijn. Ik geloof, dat flfltgeen wij fantasie plegen te noemen, fliets anders is dan een weerspiegeling van üe werkelijkheid op ons ontvankelijk ge- Sed, dat de indrukken vain het leven ont vangt uit de mysterieuze oneindigheid van de tijd. Wat mensen fantaseren, bestaat altijd, jaarom zou ik dan niet direct een greep fluen uit het bestaande' rond mij heen, in- Pjaatg van mij te gaan vermoeien om die sgen in mijn geest op te bouwen? Het zou zijn alsof ik zou proberen een kunst bloem te vervaardigen, terwijl ik mij te midden van een kleurige tuin vol geurende échte bloemen bevond Mevrouw Marter had daarnet een kwar tiertje van haar drukbezette tijd afgenomen om uit te blazen. Zij zat in haar kantoortje toen ik binnenkwam en ik meende dat zij opschrok uit diep gepeins. Een rokende si garet lag op haar asbakje en ik zag dat de as gaaf en wit was, zodat zij blijkbaar ver geten had ervan te genieten. Ik zei dat ik haar mijn compliment wilde maken over het diner het was eigenlijk een erbarmelijk smoesje, maar het diner was werkelijk boven alle verwachtingen geweest en het compliment was waarachtig verdiend. Zij scheen zeer gevleid en vroeg of ik niet wilde gaan zitten. Ik vraag mij toch wel eens af of deze mevrouw Marter niet heel wat menselijke beroeringen verbergt achter een masker van vriendelijke, nuchtere zakelijkheid. Als zij in de weer is voor haar gasten, is zij werkelijk indrukwekkend van gezag en organisatievermogen. Maar zo, nietsdoend, in een luie stoel, dromend en denkend, is zij anders. Ik kan moeilijk oordelen over het uiter lijk van vrouwen, maar ik geloof toch dat Stella Marter een van de mooiste vrouwen is die ik ooit gezien heb. Misschien heb ben mannen een andere kijk op de zaak, maar ik kan mij toch moeilijk voorstellen dat een man zich zou kunnen onttrekken aan de wonderlijke bekoring die van haar uitgaat. Zou zij. een mannenhaatster zijn? Misschien heeft zij door de dood van haar echtgenoot een angst voor de liefde ge kregen Er zijn mensen die er bevreesd voor worden, iets moois te bezitten bij de gedachte dat zij er eens weer van zullen moeten scheiden. Het zou jammer zijn als deze jonge vrouw daardoor in een onver- dragelijke eenzaamheid zou moeten leven. Vrouwen van mijn leeftijd weten niet beter meerVerloren illusies maken plaats voor kracht en berusting. „Is er kans op dat de nieuwe gast een aanwinst voor mijn verzameling zal wor den?" vroeg ik lachend. Mevrouw Mar ter antwoordde niet direct. „Hij is een zeer belangrijk man", zei ze voorzichtig, terwijl ze haar sigaret om slachtig uitdrukte in de asbak. „Ik moet proberen om het hem zo goed mogelijk naar de zin te maken, zoals alle gasten, maar de moeilijkheid is dat hij eisen stelt die eigenlijk boven de macht van mijn huis gaan. Hij is multi-millionnair, woont in Valparaiso en houdt er ik-weet-niet hoe veel bedienden op na. Ziet u, dat maakt de zaak ingewikkeld. Hij is het al te goed ge wend, vrees ik, om het hier naar de zin te hebben. Hij schijnt een vooraanstaande figuur in de koperhandel te zijn de we reldhandel, bedoel ik. Maar ik moet u eer lijk zeggen dat ik eigenlijk heel weinig van hem af weet. Hij is hier incognito en ik geloof dat de buitenwereld niet eens weten-mag dat hij in Ne'derland is". Ik zag dat mevrouw Marter weer nei ging kreeg om een afwerende houding aan te nemen en ik voelde me geërgerd. „U moet niet denken dat ik u wil uit horen", zei ik enigszins kortaf, „maar ik zie niet in waarom een multi-millionnair, al is hij het nog zo goed gewend thuis, hier niet alles zou kunnen krijgen wat zijn hart begeert. Luxe is niet altijd synoniem met het naar de zin hebben!" In mijn verbeelding zag ik de arrogante oude heer in zijn weelderige omgeving, omringd door dubbelslaande bedienden en met een verveeld gezicht rondkijkend naar zijn schatten en kostbaarheden. „U moet hem maar eens de waarde van de eenvoud laten kennen", zei ik. „Mis schien knapt hij daarvan op. Het lijkrt me dat het met zijn gezondheid niet al te best gesteld is. Dat komt van overdadig eten en weinig beweging. En die bontkraag! De frisse zeewind heeft nog nooit iemand kwaad gedaan". Mevrouw Marter scheen mijn opmer kingen maar half te appreciëren. Natuur lijk was het dom en aanmatigend van me om op een dergelijke wijze te spreken over een gast van het huis, die ik nauwelijks kende en dan bovendien nog tegen de gast vrouw! Maar ik liet mij meeslepen door een onbestemd gevoel van antipathie, waarvoor ik geen enkel argument wist aan te voeren. „Hoe lang blijft hij?" vroeg ik nog, enikel om het gesprek een andere wending te geven, want het interesseerde me geen zier. Stella Marter stond op. „Het spijt mij", zei ze vriendelijk maar beslist. „Ik kan u werkelijk geen inlich tingen geven. Ik ben niet gewend tegen anderen te praten over mijn gasten, ük hoop dat u dat kunt waarderen want dat geldt ook voor uzelf. Ik....4 Wees alstu blieft niet boos. Ik weet wel dat u alleen maar beroepshalve de dingen wilt weten. Maar in dit geval kan ik u werkelijk niets meer vertellen". Die zit, en je hebt het verdiend, dacht ik bij me zelf. Gelukkig hoefde ik niet te antwoorden. Een donkere, slanke jongeman stond plotseling in de deuropening en klopte op de openstaande deur, terwijl hij vroeg: „Stoor ik? Wie van u is mevrouw Marter, als ik zo vrij mag zijn?" Ik stond op en ging langs hem heen, ter wijl Stella Marter de man inviteerde om binnen te komen. Toen ik wegging hoorde ik hem nog zeggen: „Ik ben journalist en wil een kamer huren voor onbepaalde tijd. Hebt u nog iets vrij?" De oude rijkaard is vanavond niet meer te voorschijn gekomen en ik ben er eigen lijk maar blij om, want ik geloof niet dat ik in staat zou zijn een vriendelijk, opper vlakkig praatje met hem te maken zoals je dat in een hotel pleegt te doen met men sen die je nauwelijks kent. Dezer dagen zal ik hem wel eens ergens tegenkomen maar ik zie hem niet staan voordat hij zich behoorlijk heeft voorge steld en dan zullen we nog wel eens zien of ik mij verwaardigen zal hem voor mijn boek te gebruiken. Daér stond ik werkelijk van te kijken. Wie had kunnen denken dat hij zó belang rijk zou zijn! Wat hij nu precies is, weet ik nóg niet, maar uit hetgeen mevrouw Marter mij verteld heeft heb ik wel begre pen dat er voor haar alle reden was om zenuwachtig te worden. Multi-millionnair, koper-dictator, eigenaar van ik-weet-niet- hoeveel kopermijnen in Zuid-Amerika en verder natuurlijk de schrik van alle beurs mensen en zo. Ik ben niet zo erg op de hoogte van al die zakelijke aangelegen heden, maar ik begrijp wel dat het voor dit hotel een kwestie van het allergrootste be lang is om dit heer zo veel mogelijk naar de ogen te zien. Ik vraag mij af of het misschien voor een schrijfster niet nodig zou zijn om ook iets af te weten van die internationale econo mische en politieke verwikkelingen, waar mee de kranten vol plegen te staan en waarvan Marion altijd zegt, dat ze oorlogen teweeg brengen. Nu geloof ik dat Marion van al die dingen evenmin iets begrijpt, maar zij is gewend om bij voorkeur haar mening te zeggen over zaken die haar be grip te boven gaan en daarbij komt ze altijd tot de conclusie dat juist die dingen al het kwaad ter wereld voortbrengen. Ik voel me een beetje dom wanneer ik er aan denk dat deze oude heer daar in een vreemd land met één pennestreek beslissen kan over het wel en wee van fabrieken en arbeiders en vermogens in ons landje, zon der dat ik eigenlijk precies weet hóe dat mogelijk is. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 9