President Auriol stelt een bij'eenkomst van de grote vier voor Egyptische regering distancieert zich van bevrijdingsbataljons Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Parijs Gelijkluidend voorstel van Russische zijde verwacht STALIN ZELF NAAR PARIJS Minister Drees naar Amerika Noors schip stootte op wrak bij Vlissingen Israel spreekt zich uit voor het Westen Actie voor UNO-pavlement Het woord is aan Vaart door het Suezkanaal normaal Scheepsbrand in Amsterdams haven Nobelprijs voor de vrede voor Léon Jouhaux Noordelijken verwerpen nieuw UNO-voorstel Onrust in Teheran Lossende arbeiders ontsnapten aan het vuur Boei met groen licht bij de gezonken „Maipu UNO -commissie voor Duitse verkiezingen Koudegolf in Amerika: Reeds 177 doden 66e JAARGANG No 102 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor jn Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 6 NOVEMBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 266 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiat». Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ET ENIGE BIJZONDERE verwachting wordt het verloop van de algemene vergadering der U.N.O., vandaag te Parijs beginnend, tegemoet gezien. De lucht gonst van Westelijke plannen en voorstellen. Eden is er ook in betrokken; na lange tijd teruggekeerd op de post van Brits minister van Buitenlandse Zaken maakt hij de in- bruk van een nieuwe man. In elk geval heeft hij ten aanzien van Duitsland en de Europese defensie al denkbeelden geop- oerd, die sterk van de gebruikelijke af kijken, En president Truman zal morgen een rede houden, die verrassend zou kun nen zijn. Wat staat allemaal wel in het palais de Chaillot te gebeuren? Wij hopen er het beste van en zullen het geen Wes telijk vredesoffensief noemen. Wij houden niet van die rare uitdrukking vredesoffen sief, die alleen maar lawaaiig is en overi gens zichzelf tegenspreekt. Want wie zich vrede ten doel stelt treedt juist niet offen- sief, d.w.z. aanvallend, op. Men kan de term, die zo vaak op Russische initiatieven is toegepast, dan ook alleen verklaren als kenmerk van propaganda, die geen andere bedoeling heeft dan zekere uitwerking op de massa te hebben. Wij verwerpen de ge dachte dat de Westerse voorstellers op niet meer zouden hopen dan zulk effect te be reiken. Het Amerikaanse „Collier's Weekly" heeft geen gelukkige gedachte gehad door juist in deze dagen met dat rare nummer ter nabeschouwing van de derde wereld oorlog" uit te komen. Onze correspondent ie Washington heeft daar Zaterdag zijn cri- tiek al op doen horen. Collier's heeft ver klaard, dat het met dat opzienbarende ge val een beroep op het redelijk verstand van Stalin wilde doen. Blijkbaar door hem de gruwzaamheid van een derde wereld oorlog en zijn te verwachten nederlaag voor ogen te stellen. Onze correspondent zei dat het hem verbazen zou, als de Russische machthebber naar aanleiding van deze pu blicatie het IJzeren Gordijn omhoog ging hijsen. Eerder lijkt het hem waarschijnlijk, dat Wysjinski te Parijs met het blad gaat zwaaien, op het spreekgestoelte van de U.N.O., als bewijs van zijn vaak herhaalde betichtingen omtrent „Amerikaanse oor logsvoorbereiding". Wij zijn dat met onze correspondent eens. Het antwoord aan Wysjinski zou weliswaar voor de hand liggen de Amerikaanse regering is niet verantwoordelijk voor de inhoud van Collier's Weekly maar wij hebben ons ook al zo vaak verbaasd over weinig tactvolle uitlatingen van Ameri kaanse overheidspersonen, aan wier wens tot het verzekeren van de vrede men toch niet twijfelen kan. Collier's Weekly beroept zich, evenals zij, natuurlijk op zijn goede bedoelingen. Maar goede bedoelingen alleen zijn niet genoeg; er moeten tact en beleid bij komen. Iemand zou een aantal Ameri kanen eens duidelijk moeten maken dat de mate van opschudding, sensatie en rumoer waaraan zij gewend zijn een uitzondering In de wereld vormt. En dat dit lawaai niet alleen weinig bewondering oogst, maar bo vendien herhaaldelijk tot misverstand aan leiding geeft. Als men geroepen is tot een toonaangevende taak in de wereld heeft men er zelf belang bij, zijn toon in te stellen op hetgeen die wereld begrijpt en waardeert. Niet op hetgeen men „thuis" gewend is. Collier's, om daar nu maar bij te blijven, heeft een toon aangeslagen die rauw, grof, onbeheerst klinkt. En een wrange indruk maakt, zoals wij Zaterdag in de „kop" boven het stuk van onze cor respondent te Washington hebben gezegd. Als men een „modus vivendi" met het Russische régime wil vinden, dus een einde aan de koude oorlog maken en de gloeien de oorlog vermijden, zal men moeten er kennen dat zulks alleen denkbaar is in een sfeer die niet geladen is met wederzijdse beschuldigingen en voorspellingen van el- kaars ondergang. Misschien zou het is jammer dat het zo nuchter en eenvoudig klinkt een wapenstilstand ten aanzien van het schelden de eerste maatregel moe ten zijn, op grondslag waarvan men het einde van de koude oorlog zou kunnen voorbereiden. R. P. Vanmorgen om half negen is het Noorse stoomschip „Kari" van de rederij Thorvik uit Oslo ten Westen van Vlissingen op het wak gestoten van de „Empire Blessing", een Amerikaans schip, dat daar in 1945 is ?ezonken. De „Kari" heeft geseind, drin gend hulp nodig te hebben, waarop uit Vlissingen onmiddellijk vier sleepboten zijn uitgevaren. De reddingboot „President Wiersma" uit Breskens seinde, dat zij zich op weg naar ie „Kari" had begeven. Nader wordt medegedeeld, dat drie sleep boten aan de „Kari" hebben vastgemaakt en dat een bergingsvaartuig bezig is met Pompen, omdat het ruim van de „Kari" ge heel onder water staat. Ook uit Antwerpen is een bergingsvaartuig onderweg. Het Noorse schip maakt slagzij. Het voor- -e gedeelte zit vast op het wrak en het achterste gedeelte bevindt zich nog in het Water. Maandag reden door de straten van Te heran jeeps met luidsprekers, die de bevol king opriepen een bijeenkomst bij te wo- Jen, die heden wordt gehouden door Kas- lani, de leider van de fanatieke Mohamme daanse sekte „Fadyian Islam". Volgens de bekendmakingen wordt de bijeenkomst ge houden ter ondersteuning van „onze Egyp- Üsche broeders, die heldhaftig de Engelsen bevechten". Volgens het rechtse blad „Atisj" zijn de lr°epen, die gedurende de oliecrisis naar Abadan waren gezonden, met het oog op [e „gevaarlijke toestand" naar Teheran teruggeroepen. TEHERAN (Reuter). Een afdeling der olieraffina der ij in Abadan is weer in be drijf gekomen'met uitsluitend Perzisch per ceel, namelijk 54 technici, 84 hulp-tech- a'ci en 820 arbeiders. De productie van deze afdeling zal neerkomen op drie mil joen ton tweede-rangsproducten per jaar toals petroleum en parafine. PARIJS, (Reuter)President Vincent Auriol van Frankrijk heeft van daag een viermogendhedenbij eenkomst op het hoogste niveau voorgesteld „om de meningsverschillen, die de wereld verlammen, te verminderen". Een woordvoerder van het bureau van de president verklaarde, dat een bijeenkomst van president Truman, premier Churchill, maarschalk Stalin en de Franse premier René Pleven wordt bedoeld. Te Parijs verwacht men dat de Russische regering binnenkort de Alge mene Vergadering der UNO zal verzoeken een bijeenkomst van de „Grote Vier" voor te stellen voor het bespreken der belangrijke hangende kwesties tussen het Oosten en het Westen, zo verklaart men in kringen die in nauw contact staan met de Russische delegatie te Parijs. Mogelijk zal de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Wysjinski, tevens een plan voorstellen tot het houden van verkiezingen in geheel Duitsland onder toezicht van de vier bezettende mogendheden. Naar men verwacht zal Stalin deze voor stellen omschrijven in zijn traditionele rede ter gelegenheid van de herdenking van de Russische revolutie, welke vandaag gehoüden zal worden. De Russische voorstellen voor Duitsland, zo verklaart men in welingelichte kringen te Parijs, verschillen van de Westelijke zienswijze waar het het toezicht en de controle van de verkiezingen betreft. Vol gens de Sovjet-Unie dient de UNO hier ni'et in te grijpen doch behoort de zaak geregeld te worden door de vier bezetten de mogendheden. De ministers van Buitenlandse Zaken van de Westelijke grote drie, Acheson, Eden en Schuman, zijn vandaag in confe rentie geweest. Duitsland-conferentie Van welingelichte zijde is Maandagavond te Parijs vernomen dat men in de naaste toekomst te Parijs een zesmogendheden- conferentie over Duitse vraagstukken hoopt te houden. Er is nog geen datum vastgesteld, doch een Frans avondblad meldt dat 26 November als openingsdatum is voorgesteld. Aan de conferentie zou worden deelge nomen door de ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, West-Duitsland, Ita lië, België, Nederland en Luxemburg. Daar de West-Duitse bondskanselier dr. Adenauer tevens minister van Buitenland se Zaken is, zal hij de besprekingen bij wonen. Onze correspondent in Parijs meldt: Vandaag opent Vincent Auriol, de Fran se president, in Palais de Chaillot te Pa rijs de zesde zitting van de Assemblée der UNO. Het is, na 1948, de tweede maal, dat de UNO te Parijs bijeen komt, dit keer voor een zitting, die zeker drie maanden zal duren, ter bestudering van een zwaar belaste agenda, die thans al uit een zestig tal punten bestaat. Overigens is het nog lang niet zeker dat al die onderwerpen, die bovendien nog met vele andere kunnen worden uitgebreid, metterdaad door de vergadering behandeld zullen worden. De meeste waarnemers zijn het er wel over eens, dat de komende weken meer waar de gehecht zal mogen worden aan contac ten, die zeker achter de coulissen vooral tussen de kopstukken der Westelijke en Oostelijke diplomatieën zullen worden ge legd, dan aan de politieke besprekingen op het toneelpodium van het Palais de Chaillot. In weerwil van de schijn heeft de „geheime diplomatie" namelijk nog steeds niet afgedaan. Het is waarschijnlijk dat, nu gedurende enige weken de diploma tieke leiders der voornaamste landen in één gebouw tezamen zullen toeven, de kansen stijgen voor het doen van positieve zaken. De atmosfeer lijkt daar bovendien niet ongunstig toe, omdat in beide kam pen iets als een aarzeling te bespeuren valt, die nieuw overleg zeker zou kunnen bevorderen. Churchills wens Dat Churchill, die nu opnieuw het lot van Engeland in handen heeft genomen, al sedert ïange tijd in persoonlijk contact met Stalin wil treden, is wel algemeen bekend en men verraadt evenmin een diplomatiek geheim, wanneer men vaststelt, dat zo'n JERUZALEM (Reuter). Het Israëli sche parlement heeft gisteren met 60 tegen 36 stemmen een motie goedgekeurd, waarin vertrouwen wordt uitgesproken in de buitenlandse politiek der regering, die streeft naar nauwere relaties met de V.S. en de andere „open landen", zoals premier Ben Goerion het uitdrukte. Men is te Jeruzalem van mening, dat de richting der buitenlandse politiek er op neerkomt, dat Israel in het Westelijke kamp treedt en derhalve zijn neutraliteits politiek verlaat. Ben Goerion zeide in zijn rede in het parlement, dat indien Israel aan een oorlog deel zou nemen, degenen die de vijand zou den helpen, als verraders beschouwd zou den worden. Hij verklaarde dit in ant woord op uitlatingen van sprekers der communistische partij en de linkse Mapam, die zeiden: „Wij zullen nooit deelnemen aan een strijd tegen de Sovjet-Unie". De premier zeide, dat Israel in vele op zichten van buitenlandse hulp afhangt." Ons deelgenootschap met de V.S. ligt niet alleen op het terrein van materiële zaken, maar het meest op dat van een essentiële zaak: de vrijheid van het volk om een re gering te kiezen. Zonder een dergelijk re giem kan het Joodse volk niet bestaan", aldus de premier. Brits initiatief door Parijs zeker met har telijkheid zal worden begroet en met over tuiging gesteund. Wat Washington aan gaat, neemt men in Parijs aan, dat ener zijds met het oog op de komende presi dentsverkiezingen, en anderzijds vanwege de steeds hoger oplaaiende moeilijkheden die de Europese landen ondervinden om aan hun Atlantische verplichtingen te vol doen, Truman en Acheson thans in prin cipe méér neiging zullen vertonen dan enige tijd geleden om met Moskou in di recte besprekingen te treden. En Moskou zelf? De laatste weken hebben, vooral in „neutrale" hoofdsteden als Stockholm, Lissabon en Bangkok, talrijke geruchten gecirculeerd, die alle een nieuw vredes offensief van het Kremlin aankondigden, dat in Parijs zijn hoogtepunt zou bereiken. De redenen zouden gevonden moeten worden in de economisch weinig florissan te situatie der Balkan-landen en voorts vooral ook in het vurig verlangen van Rus land Duitsland militair te neutraliseren, hetgeen alleen mogelijk is indien het Kremlin er in zou slagen de algemene be wapeningswedloop, waarin Bonn zal wor den opgenomen, tot stilstand te brengen of althans aanmerkelijk af te remmen. Van deze politiek moeten Molotof en Gromyko de voornaamste voorstanders zijn, daarbij intensief gesteund door Stalin zelf, die vol gens een bericht van de New York Post zelf bereid zou zijn ter bereiking van zijn objectief persoonlijk naar Parijs te komen. Duitse vrees BONN (Reuter). De West-Duitse re gering en de oppositie vrezen dat de Weste lijke geallieerden de Sovjet-Unie de alge mene vergadering der UNO zullen gebrui ken „om een handel op touw te zetten ach ter de rug der Duitsers om", zo zeggen geallieerde waarnemers te Bonn. Daarom is Herbert Blankenhorn, hoofd van de politieke afdeling van het West- Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken, naar Parijs gezonden als waarnemer. Blan kenhorn is Adenauer's belangrijkste „ver bindingsofficier" met de geallieerde Hoge Commissie. Een motie om bij de UNO naast de uit vertegenwoordigers van regeringen be staande Assemblée, een Tweede Ra ther" in te stellen, samengesteld uit door de volken gekozen afgevaardigden, zal bij de UNO ingediend worden op 10 November door een internationaal con gres van wereldfederalisten. De motie strekt tot een normale behandeling der zaak door delegaties van de UNO-lan- den. Het congres, waar dit van uit zal gaan, wordt gehouden als „Assemblée Consultative des Peuples" van 9 tot 14 November in de Salle d" Horticulture de France te Parijs. Uit Nederland wor den verscheidene deelnemers en deel neemsters verwacht. (Van onze parlementaire redacteur) President Truman heeft minister-presi dent dr Drees laten polsen over een eventueel bezoek aan de Verenigde Staten. Dr. Drees zal van een desbetref fende uitnodiging gaarne gebruik maken, doch in de eerste maanden zal daarvan niets kunnen komen. In verband met de behandeling van de Rijksbegroting en tal van andere werk zaamheden die de minister-president in deze tijd heeft te verrichten, kan hij moei lijk weg, ook al omdat hij tot omstreeks half December gedurende de afwezigheid van minister Stikker tevens ad interim als minister van Buitenlandse Zaken optreedt. Het plan schijnt op het ogenblik te zijn dat dr. Drees in het begin van het volgend jaar naar Washington zal gaan. Vermoede lijk zal de hele reis niet langer dan onge veer een week duren. Ik kan er nog op wijzen dat in de laatste tijd president Tru man meer dan eens blijk heeft gegeven er prijs op te stellen met de minister-presi denten van verschillende Europese landen persoonlijk contact op te nemen. Onjuist schijnt het dat president Truman een of meer bepaalde concrete internatio nale vraagstukken met dr. Drees zou wil len behandelen. Perzische wijsheid: Liegen is als een sabelwond. De wond geneestmaar het litteken blijft. CAïRO, (Reuter) De Egyptische mi nister van Binnenlandse Zaken, Serag El Din Pasja, heeft Maandag verklaard: „De Egyptische regering heeft geen officiële in lichtingen over de activiteit van de zoge naamde bevrijdingsbataljons. Wanneer de regering overtuigd is van de noodzakelijk heid van het gebruiken van geweld, zal zij daartoe openlijk oproepen. Ik hoop dat een dergelijke toestand niet zal ontstaan", zeide hij, er aan toevoegend: „Passief ver zet kan doeltreffender zijn". Hij verklaarde, dat de spanning in het geschil met Engeland nog blijft toenemen. Volgens berichten in de Egyptische pers hebben leden van de „bevrijdingsstrijd krachten" een grote hoeveelheid voedings middelen in beslag genomen, die bestemd was voor de Britten in de kanaalzone. Verder wordt in persberichten gezegd, dat „bevrijdingseenheden" tunnels naar Britse kampen bij Ismailia hebben gegra ven en 17 kilometer ondergrondse telefoon kabel vernielden. Een Britse militaire woordvoerder heeft vandaag verklaard dat hij niets van sabo tagedaden wist. In een Egyptische nota aan de interna tionale arbeidsorganisatie van de UNO (de ILO) wordt gezegd, dat arbeiders van de kanaalzone „door middel van geweld en intimidatie" zijn geïnterneerd. Zij werden „onder zware bewaking" gedwongen te werken met de aanzegging dat zij hun leven op het spel zetten als zij bet werk neerlegden. De arbeiders hadden „geen toe gang tot de normale communicatiemidde len naar hun woonplaatsen". Egypte acht het optreden van de Britse militaire autoriteiten een schending van artikel 23 van de verklaring over de rech ten van de mens. Brieven aan de UNO De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Mohammed Salah El Din Pasja, In de afgelopen nacht zag een 27-jarige havenarbeider, die met een ploeg van 16 man bezig was met het lossen van een la ding copra in ruim vier van het stoomschip „Meerkerk" te Amsterdam, vlammetjes om zich heen. Enige minuten later stond het gehele ruim, waarin 600 ton copra was op geslagen, in lichterlaaie. Ternauwernood konden de arbeiders zich in veiligheid brengen. Op het brandalarm verscheen de hoofd stedelijke brandweer met groot materiaal. Grote rookkolommen stegen .toen uit het achterschip op. Het stoomschip „Meerkerk" is een in 1945 gebouwd schip van het „Liberty type, dat toebehoort aan de N.V. Verenigde Nederlandse Scheepvaart Maatschappij en een tonnage van 8000 ton heeft. Vrijdagnacht was het schip uit Antwer pen met een lading stukgoed uit Afrika de Amsterdamse haven binnengelopen. Het blussingswerk in volle gang. Vele slangen werden over de scheepswand in het brandende ruim gevoerd. Met grote kranen hebben de havenar beiders, die ijlings door de politie en de brandweer uit andere delen van de haven naar het brandende schip waren geroepen, de omliggende ruimen in koortsachtige haast gelost. Inmiddels hoosde de brand weer tonnen water per minuut in het brandende ruim, daarbij nog geholpen door twee waterkanonnen, hetgeen te meer nodig was omdat in het brandende ruim* behalve de copra, ook nog een grote hoe veelheid palmolie was opgeslagen. Uren lang heeft de brandweer tegen het vuur gestreden, alle moeilijkheden trotserend. Daarbij werd ook de scheepswand nat ge houden en afgekoeld. Het gevaar bestond namelijk dat van dit in Amerika gebouw de en gelaste schip de lassen door de grote hitte van de brandende copra zouden smel ten en dat het schip voor de kade zou zin ken. Om kwart over zes vanmorgen had de brandweer het hele ruim onder water gezet en kon het schip behouden worden geacht. De recherche is een onderzoek begonnen naar de oorzaak van de brand. Omtrent de omvang van de schade kon men hedenmorgen nog niets mededelen. heeft Maandag op een persconferentie te Parijs verklaard, dat zijn land zal blijven weigeren mede te werken aan enig verde digingsplan voor het Midden-Oosten, zolang de Britse bezetting voortduurt. Volgens Egypte betekent de hiertoe strekkende uitnodiging het scheppen van een situatie, die erger is dan het Brits- Egyptische verdrag van 1936. De Egyptische regering heeft Maandag twee brieven van de UNO gezonden, waar in de Britten worden beschuldigd van wreedheden tegen de Egyptenaren in de kanaalzone. In deze brieven wordt gespro ken van „aanvallen op eenheden van het Egyptische leger en de politie, het zich meestermaken van treinen en het plegen van gewelddaden tegen de bevolking". Een Brits woordvoerder te Fayid ver klaarde Maandag, dat het verkeer door het Suez-kanaal thans normaal i De Britse marine had, naar hij meedeelde, in de af gelopen 24 uur 18 Britse en 25 buitenlandse schepen aan beide uiteinden van het ka naal geholpen. Een militaire woordvoerder zei, dat men uit Caïro bericht had ontvangen, dat in oud-Caïro op de deuren van de woonhui zen van christenen kruisen zijn gekalkt. De christenen vrezen, dat deze tekenen door Mohammedaanse extremisten zijn aange bracht en dat zij misschien zullen worden aangevallen, aldus genoemde woordvoerder. De Nobelprijs voor de vrede in het jaar 1951 is toegekend aan de Fransman Léon Jouhaux, vakbondsleider en voorzitter van de Internationale raad der beweging voor een Verenigd Europa. De prijs bedraagt dit jaar 167.000 Zweedse Kronen, dat is onge veer 125.000 gulden. Zij werd toegekend door een commissie van het Noorse parle ment. Jouhaux klom snel in de Franse vak beweging van voor de oorlog. Op dertig jarige leeftijd (in 1909) werd hij secretaris generaal van het Franse vakverbond CGT. Voor de oorlog vertegenwoordigde hij Frankrijk in de Volkenbond als gedele geerde voor economische zaken en ontwa pening. Van 1941 tot 1945 werd hij door de Duitsers gevangen gehouden. Na de oorlog trad hij uit het CGT, na een meningsverschil met de communistische meerderheid. Hij richtte toen een nieuw algemeen vakverbond op, de „Force Ouvrière" en organiseerde de steun der Franse niet-communistische vakvereni gingen aan het plan-Marshall. Hij werd voorts vice-voorzitter van de „Internatio nale federatie van vakverenigingen", die werd gevormd door een aantal vakbonden uit de Westelijke landen, die uit het door de communisten beheerste Wereldvakver bond waren getreden. Tot de boeken, die Jouhaux schreef be horen onder andere „De ontwapening" en „De particuliere wapen-fabricatie". West-Duitse radio-stations aan de kust hebben de scheepvaart gewaarschuwd in de omgeving van het Zondag ondergegane Argentijnse schip „Maipu", dat op een drukke route ligt, voorzichtig te varen. De reddingboten, die bij het verlaten van het schip niet gebruikt zijn, drijven omgekeerd op het water en zitten nog aan het schip vast. De plaats waar de „Maipu" ligt is met een baken met groen licht aangegeven. De enige oplossing voor de berging acht men het demonteren van het schip onder water, waarna het als schroot wordt bo ven gebracht. In ieder geval is het schip te groot om in zijn geheel te worden opge haald. Aanbiedingen tot berging zijn nog niet gedaan. De geredde opvarenden wor den van nieuwe kleding voorzien en op kosten van de Argentijnse maatschappij naar hun bestemming gebracht, ofschoon op het passagebiljet staat, dat de maat schappij verantwoordelijkheid bij ongeval len afwijst. De Amerikaanse marine is een onderzoek naar de oorzaak van de aanvaring begon nen. Ammoniakdampen Verscheidene passagiers deelden na hun aankomst in Hamburg mee, dat zij naar hun mening het leven te danken hebben gehad aan de ammoniakdampen die na de aanvaring ontsnapten. Zij waren hierdoor wel gedwongen geweest, hun hutten direct te verlaten. Dat bleek later hun behoud te zijn. PANMOENDJOM, (AFP) Op de ver gadering van gistermiddag te Panmoend- jom heeft de delegatie van de UNO-strijd- macht een nieuw voorstel gedaan. De nauwkeurige vaststelling van de demar catielijn wil men volgens dit voorstel uit stellen tot na de beëindiging der bestands onderhandelingen. Als bestandslinie zou dan gelden het frontverloop op het ogen blik van de ondertekening van de wapen stilstand. Op de bijeenkomst van vandaag te Pan- moendjom hebben de Noordelijken echter verklaard, dat de sub-commissie éérst de kwestie van de demarcatielijn moet rege len voor de volledige commissies bespre kingen over de inspectie van de gedemili tariseerde gebieden beginnen. Een half uur voor de besprekingen van daag te Panmoendjom begonnen, is in een uitzending van radio-Peking het plan van de UNO een „bedriegelijke manoeuvre van Amerikaanse zijde om de wapenstilstands besprekingen te laten vastlopen en zelfs te doen mislukken" genoemd. Aan het Westelijke front woeden de ge vechten voort. De geallieerden maken vor deringen ondanks hardnekkige tegenstand van een verse Chinese divisie van ruim 6000 man. Een communiqué van het acht ste leger meldt, dat de Chinezen de gealli eerde poging om heuvelstellingen, die zij twee dagen geleden moesten prijsgeven, te veroveren, door hevig artillerievuur trach ten te niet te doen. Ten Zuid-Oosten van Koemsong hebben de geallieerden aanvallen van de Chinezen afgeslagen. De stad is nog steeds in Chinese handen, doch de verbondenen bezetten bij de stad heuvelstellingen, van waaruit zij de toegangen tot de stad bestrijken. Amerikaans voorstel PARIJS. (Reuter). De regering der Ver enigde Staten heeft Maandag medegedeeld, dat zij de kwestie van verkiezingen voor een verenigd Duitsland op de agenda van de algemene vergadering wil geplaatst zien. Zij stellen voor, dat deze verkiezin gen door een internationale commissie on der toezicht van de UNO zullen worden georganiseerd. Het voorstel, dat de instemming heeft van Engeland en Frankrijk, wil het vol gende punt op de agenda plaatsen: „Vorming van een onpartijdige interna tionale commissie onder toezicht van de UNO Voor het instellen van een gelijktijdig onderzoek in West-Duitsland, Berlijn en Oost-Duitsland teneinde na te gaan of on der de bestaande omstandigheden in de be trokken gebieden het houden van werke lijk vrije verkiezingen mogelijk is". In een brief aan de secretaris-generaal der UNO, Trygve Lie, verklaren de rege ringen van de drie landen, dat de regering van Amerika, met instemming van Enge land en Frankrijk, aan de algemene ver gadering van de UNO het verlangen van de West-Duitse kanselier, dat een neutrale internationale commissie onder toezicht van de UNO zou moeten worden benoemd om te onderzoeken of onder de huidige omstandigheden vrije verkiezingen in ge heel Duitsland gehouden kunnen worden, kenbaar wil maken. Een Amerikaanse woordvoerder ver klaarde tegenover journalisten dat de drie Westelijke mogendheden de Sovjet-Unie niet van tevoren over hun voorstel hebben ingelicht. Aan de brief van Trygve Lie waren door slagen gehecht van de tussen de geallieer de Hoge Commissie in West-Duitsland en bondskanselier Adenauer gevoerde corres pondentie. Voor reeds 177 personen is de ongewoon strenge koude die op het ogenblik in vele delen der Verenigde Staten heerst, fataal geweest. Bij door gladde wegen veroor zaakte ongelukken kwamen 138 personen om het leven 16 personen kwamen om bij branden die door te fel stoken veroorzaakt waren, zeven personen zakten door het ijs en verdronken, 2 vroren dood en 14 personen verloren het leven door andere ongelukken welke aan het weer worden toegeschreven. Op vele plaatsen is grote schade aan de oogst toegebracht. Een ein de van de koudegolf is nog niet in zicht. De heer J. B. D. Pennink, Nederlands gezant te Wellington, heeft zijn post defini tief verlaten en zich naar Noumea begeven om als Nederlands gedelegeerde een zitting van de Zuid-Pacific commissie bij te wonen. Daarna zal hij naar Nederland terugkeren, waar hij de buitenlandse dienst met pen sioen zal verlaten. MINDER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Veel bewolking met plaatselijk enige lichte regen. In het Noorden aanvan kelijk nog vrij krachtige, later zwakke tot matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid. Weinig verandering in tempera, tuur. 7 November Zon op 7.44 uur, onder 17.03 uur. Maan op 14.52 uur, onder Hoog en laag water in IJmulden Dinsdag 6 November Hoog water: 8.35 en 21.40 uur. Laag water: 3.56 en 16.26 uur. Woensdag 7 November Hoog water: 9.57 en 22.40 uur. Laag water: 5.08 en 17.45 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1