Beroep van Ambonezen voor Militair Ambtenarengerecht Prijzencommissies weer actief „CLECO" 85." 129.5° 139.50 ostwald Wereldnieuws Tegen hun ontslag uit de tijdelijke landmacht-dienst rubber laarzen gymschoenen pantoffels De radio geeft Woensdag Het aantal klachten over huren daalt, maar dat over ambachts-rekeningen stijgt PANDA'S TOCHT NAAR ILLIRANIA 2 Ameland door laag water geïsoleerd Twee locomotieven ontspoorden op Zaanbrug Zandvoort se woesteling Drie en een half millioen voor woningbouw in Arnhem West-Duits minister naar Maastricht Weer een atoomontploffing Britse onderscheiding voor mr. O. J. Tj. N. Domela Nieuwenhuis FABRIEKSPRIJZEN Direct van Fabri kantvia Oostwald zó naar de klant VERENDE MATRASSEN DINSDAG 6 NOVEMBER 1951 Het Militair Ambtenaren Gerecht te Den Haag heeft Maandag het beroep behandeld van een aantal Zuid-Molukse oud-K.N.I.L.- militairen tegen het aan hen bij aankomst in Nederland verleende ontslag uit de tijdelijke K.L.-dienst. De grote zaal van de Hoge Raad was geheel gevuld met Ambo nezen en andere Zuid-Molukkers. Van elk der Ambonese woonoorden hadden twee bewoners verlof gekregen om de zitting bi, te wonen. In zijn toelichting op het bezwaarschrift tegen het ontslag verklaarde mr. K. van Rijokevorsel, dat de aanhangig gemaakte procedure ten doel heeft de Zuid-Molukse oud-K.N.I.L.-militairen te brengen in de zelfde rechtspositie ten opzichte van het Koninkrijk der Nederlanden als waarin zij verkeerden ten tijde van hun verblijf op Java na 26 Juli 1950. Van deze dag, waarop het K.N.I.L. werd opgeheven, af hebben namelijk alle nog niet afgevloeide K.N.I.L.-militairen de sta tus van tijdelijk K.L.-militairen gekregen, waardoor zij onder verantwoordelijkheid van de minister van Oorlog kwamen. Door afvloeiing naar de door de republiek be zette gebieden in de Zuid-Molukken zou het leven van deze militairen in gevaar komen, zo zei de raadsman, en demobilisa tie in de gebieden die zij zelf hadden ge kozen de zelfstandige Zuid-Molukken en Nieuw Guinea werd door de regering afgekeurd. Bij hun aankomst in Nederland waarheen zij waren gebracht omdat uiterlijk 1 April alle onder Nederlands be vel staande troepen uit het gebied van de republiek moesten worden afgevoerd, aldus mr. Van Rijckevoorsel zijn deze oud- K.N.I.L.-militairen in strijd met de toezeg gingen van hun militaire machthebbers on middellijk uit de tijdelijke K.L.-dienst ont slagen. Volgens de R.T.C.-regeling der landstrijdkrachten en de dienstvoorwaar- den van het vroegere K.N.I.L., die in het Nederlands recht zijn opgenomen, mocht dit ontslag slechts gelijktijdig met de af vloeiing geschieden, hetgeen naar de raads man zeide, niet is gebeurd. „De sociale rechtspositie van deze be roepsmilitairen", zo vervolgde hij, „is be schermd tot op het tijdstip, waarop zij hun uiteindelijke bestemmingsplaatsen hebben bereikt, zodat de regering hen niet tussen tijds in de toestand van armlastige ont heemde burgers had mogen brengen door hen uit de dienst te ontslaan." Mr. Van Rijckevorsel bestreed ten slotte, het beroep van de regering op de onbevoegdheid van het Militair Ambtenarengerecht. „Deze zaak voor de burgerlijke rechter" Het standpunt van de minister van Oor log betreffende deze ontslagprocedure werd toegelicht door mr. D. J. Veegens. Volgens diens verklaring vallen de Zuid-Molukse oud-K.N.I.L.-militairen niet onder de Mi litaire Ambtenarenwet 1931 en moeten zich tot de burgerlijke rechter wenden. Ontslag uit de militaire dienst en opzending naar de gekozen plaats van bestemming zijn twee verschillende zaken, aldus deze raads man. Hij betoogde, dat het gegeven ontslag niet ongeldig is, wanneer de gewenste af vloeiing niet heeft plaats gevonden. Naar zijn inzicht hebben de Zuid-Molukse oud- K.N.I.L.-militairen geen absoluut recht kunnen doen gelden op afvloeiing naar Ceram of Nieuw Guinea. Deze afvloeiing mocht de regering op grond van militaire of staatkundige overwegingen weigeren, zo vervolgde mr. Veegens. De regering heeft herhaaldelijk erkend, dat het zelfbeschik kingsrecht van de Ambonezen niet is ge ëerbiedigd, maar, zo zeide de raadsman, Nederland kan geen doeltreffende maat regelen hiertegen treffen zonder Neder landse belangen te schaden. „Men bedenke hierbij, dat de uitroeping van een zelfstan dige R.M.S. bij de R.I. overeenkomstige reacties heeft teweeggebracht als een be sluit van Finsterwolde om zich aan te slui ten bij Oost-Duitsland in Nederland zou veroorzaken." De Ambonezen hadden be grip voor de werkelijkheid moeten tonen en hetzij terug moeten keren naar hun land, hoe zwaar dat hen ook mocht vallen, of ernstig moeten trachten in de Neder landse samenleving te worden ingescha keld, aldus mr. Veegens. „Uitlaatklep voor mokkenden" Het streven naar zelfstandigheid van de Zuid-Molukken heeft hier te lande in be paalde kringen steun gevonden. De zaak van Ambon spreekt in twee opzichten tot het Nederlandse volk, zo zeide spreker. Uit humanitaire overwegingen zijn velen bereid partij te kiezen voor de Ambonezen, alleen omdat zij de onderliggende partij zijn. De „traditioneel-koloniale instelling" van een andere groep, die, naar de raadsman zeide, is blijven mokken over onze na-oorlogse Indonesische politiek, heeft hier een „uit laatklep" gevonden. „Het spel van deze krachten heeft onze 13.000 Ambonezen in een doodlopend slop gedreven", zo vervolgde hij, „de regering werd door de beslissingen in kort geding gedwongen hen naar Nederland te laten overkomen. Hun huisvesting, voeding, kle ding enzovoort kosten per hoofd 2000 a 2500 per jaar, hetgeen meer is dan het grootste deel van het Nederlandse volk verdient. De Ambonezen zelf zijn ieder be grip voor de verhoudingen kwijtgeraakt. Zij hebben zich door de heren van „Door de Eeuwen Trouw" laten meeslepen in een duister avontuur met Sweerts en Wester ling. Onderlinge ruzies en vechtpartijen zijn aan de orde van de dag. De herscho ling wordt gesaboteerd door een onmoge- ADVERTENTIE iijke beroepskeuze (iedereen bankwerker) en zelfs normale kampcorvees worden ge weigerd." De raadsman zeide tenslotte de Ambonezen het woord van de Koningin te willen voorhouden uit haar brief aan pre sident Truman over het vluchtelingenpro bleem, namelijk dat verlossing van het ge voel van onvrede en mislukking en her winning van onafhankelijkheid en zelf respect slechts kunnen worden verkregen door inschakeling in het economische leven, waardoor zij wederom zelf de verantwoor delijkheid kunnen dragen voor hun ge zinnen. Mr. Van Rijckevorsel bestreed de door mr. Veegens gemaakte opmerkingen. „Als er moeilijkheden zijn, dan worden ze ver oorzaakt door het onoordeelkundig optre den van de regering," zo zei hij. Mr. Van Rijckevorsel verklaarde tenslotte nog, dat de Ambonezen niet het slachtoffer wensen te worden van de „angstpsychose" van de Nederlandse regering, die volgens hem uit vrees voor verwikkelingen de rechtvaar dige eisen van de Ambonezen inzake hun zelfbeschikkingsrecht bij de Republiek In donesia niet durft te ondersteunen. De uitspraak werd bepaald op 26 Novem ber. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.00 Predikan ten-forum 10.15 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.10 Man en vrouw schiep Hij henhoorspel. 12.00 Sopraan en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Banjo-orkest. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Militaire cau serie. 13.20 Instrumentaal septet. 13.45 Platen. 14.00 Der Sonntag, cantate. 14.15 Platen. 14.45 Voor meisjes. 15.00. Blokfluitenensemble. 15.20 Orkest en soliste. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Meisjeskoor. 17.20 Orgel. 17.45 Rege ringsuitzending: „Geld en crediet in Indo nesië". 18.00 Nieuws.. 18.15 Surinaamse mu ziek. 18.30 Volksuniversiteit: „Vitaminen en hormonen". 19.00 Verenigingsleven. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Familiecompetitie. 19 40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Dank dienst voor het gewas. 21.30 Mannenkoor en solist. 22.00 Piano. 22.15 Marinierskaple. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.20 Causerie. 23.35—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Tussen twee plaatjes gezegd. 8 50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de huisvrouw. 10.30 Platen. 10.45 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12 00 Voordracht. 12.15 Dansmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Dansmuziek. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Instrumentaal trio. 13.40 Orgel. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Piano. 15.30 Voor zieken. 16.00 Voor de jeugd. 17.30 Dansmuziek. 18.00 Nieuws. 18.20 Reportage. 18.30 Actualiteiten. 18.40 Lichte muziek. 19.00 Lezing. 19.15 Piano duo. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 „Rotterdam bij Gaslicht", hoorspel. 22.30 Piano. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Orkest. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12,15 Amusementsmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Amusementsmuziek. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Kroniek. 13.35 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.45 Interna tionale radio-universiteit. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Causerie. 17.45 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18,30 Voor sol daten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Feuilleton. 20.00 Fanny Elssler, opperette. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05 Verzoekprogramma. 23.3024.00 Platen. Het trotse Argentijnse zeekasteel „Maipu", dat in Nederland gebouwd werd en nu, op zijn derde reis, na een aanvaring met een Amerikaans troepenschip nabij Hamburg gezonken is. (Luchtfoto Meteor). In September 1950 werd door de rege ring aan de bestaande plaatselijke Prij zencommissies verzocht, hun activiteit zo veel mogelijk te verhogen. In gemeenten waar nog geen Prijzencommissie gevestigd was, werd er bij de gemeentebesturen op aangedrongen, alsnog een dergelijke com missie in het leven te roepen. Aan deze verzoeken is in ruime mate gevolg ge geven, zo deelt het ministerie van Econo mische Zaken ons mee. Waren er in Sep tember 1950 nog slechts 252 commissies overgebleven, die goeddeels onder in vloed van de destijds bestaande prijsver houdingen weinig activiteit ontwikkelen, thans, een jaar later, telt ons land 650 merendeels zeer actieve Prijzencommissies. Meer dan negen tiende van de Nederlandse bevolking woont nu in een gemeente, waar een dergelijke commissie werkzaam is. Ook in Haarlem en in de omliggende ge meenten bestaan Prijzencommissies. Een Prijzencommissie is een bemidde lende instantie. De leden die deze taak ge heel belangeloos vervullen, trachten bij gerezen prijsgeschillen, op vrijwillige ba sis, een bemiddeling tussen partijen tot stand te brengen. De leden worden, op voordracht van de verschillende maat schappelijke organisaties, door het college van B. en W. benoemd. Dat deze taak op geheel objectieve wijze, zowel in het belang van consumenten als van middenstanders wordt uitgevoerd, wordt gegarandeerd door het feit, dat alle organisaties hieraan hun krachtige steun verlenen. Zowel huisvrouwen-organisaties, als de vakbeweging, zowel middenstands organisaties, als verenigingen van land- en tuinbouwers verlenen hun onmisbare me dewerking. Wanneer een klacht tegen een leveran cier gegrond is, ontvangt de klant het te veel betaalde terug, terwijl geen strafver volging tegen de middenstander wordt uit gelokt. Integendeel, wanneer het zoals meestal te goeder trouw gemaakte fou ten betreft, wordt getracht de klant voor de leverancier te behouden. Is de klacht ongegrond, dan wordt dit duidelijk aan de klant aangetoond. Buiten hét behandelen van klachten over gekochte goederen en uitgevoerde ambachtswerkzaamheden, ontplooien de meeste commissies nog een grote activiteit op het gebied van de huren, vooral van de onderhuren. Uiteraard geschiedt dit in volkomen samenwerking met de huurad viescommissies, die in deze de officiële in stanties vormen. In de eerste negen maanden van dit jaar werden ongeveer 47.500 gevallen door de Prijzencommissies behandeld. Daartoe be- De postboot van Nes op Ameland kon gistermorgen, als gevolg van de lage wa terstand op de Waddenzee, niet naar Hol- werd in Friesland varen. Veertig passagiers moeten nu op het draaien van de wind wachten om naar het vasteland vervoerd te kunnen worden. De wind is reeds enige dagen Oost. Het is de eerste keer deze herfst, dat de dienst gestaakt moet worden. Ziekenvervoer is thans ook niet mogelijk. Op het vliegveldje kunnen namelijk alleen een-persoonsvliegtuigen, Austers, landen. Vorige week zijn nog drie extra-bootreizen voor ziekenvervoer gemaakt. De waterstand is -45, terwijl voor de kleinste boot, de bar kas, 20 nodig is. hoorden 16.000 gegronde en 14.000 onge gronde klachten, terwijl nog in 17.500 ge vallen inlichtingen werden verstrekt. Meer dan f 180.000 aan teveel betaalde gelden werd terugbetaald, terwijl een huurverla- ging werd bereikt van een kleine f 270.000 per jaar. Over deze periode werd 60 percent van het aantal gevallen gevormd door huur- en pensionkwesties. Terugbetaald werd in deze gevallen een bedrag van meer dan f 55.000, terwijl bovengenoemde huurprijs verlaging per jaar een steeds terugkerend voordeel voor de huurder betekent. 10 percent werd gevormd door ambachts klachten; hierbij werd restitutie verkregen tot een bedrag van bijna f 40.000. De laatste tijd valt, naar het ministerie van Economische Zaken meedeelt, duidelijk een verschuiving in de aard van de klach ten waar te nemen. Het aantal huurgeval- len neemt af; het aantal ambachtsklachten daarentegen neemt sterk toe. Geregeld moeten door de Prijzencommissies in deze sector ernstige overvragingen van tussen de 50 en 100 percent worden geconsta teerd. K.N.A.C. VRAAGT OOK VOOR TRAMS RICHTINGAANWIJZERS. De K.N.A.C. heeft zich tot de minister van Verkeer en Waterstaat gewend met het verzoek te bevorderen dat, aangezien in de wegenverkeerswetgeving omstreeks een jaar geleden daarover een beginselbesluit is opgenomen, op korte termijn het tijdstip zal worden vastgesteld waarop het aan geven van verandering van richting van tramwagens verplicht zal zijn. De K.N.A.C. is van mening, dat het aan brengen van waarschuv/ingsbakens aan de Zij verspelden baanvak ZaandamPurmerend Om halfzeven Maandagavond zijn op de Zaanbrug tussen Zaandam en Purmerend twee aan elkaar gekoppelde locomotieven ontspoord. Het baanvak Zaandam-Pur- merend-Hoorn was hierdoor versperd, zo dat de reizigers op dit traject met autobus sen vervoerd werden. De oorzaak van de ontsporing is nog niet bekend. Toen de locomotieven met een snelheid van dertig kilometer de brug naderden wa ren zowel het sein aan de Oostkant als dat aan de Westkant van de brug veilig en dat is alleen mogelijk indien de draaibrug op de juiste wijze gesloten is. Vanmoi-gen om kwart voor zeven was de stremming op het spoorwegtraject Zaandam-Purmerend weer opgeheven. Na gebruik van vijftien borrels Vrouw en politieman mishandeld De Zand voort se rechercheur M., wonende in plan Noord, werd 's nachts omstreeks één uur uit zijn slaap opgeschrikt door een angstig schreeuwen van kinderen en geroep van „moord!" Hij begaf zich naar buiten. Enkele huizen verder stond een deur open, terwijl binnen een hevig rumoer weer klonk. Hij zag een vrouw, het gezicht met bloed besmeurd, die zich met de moed der wanhoop verdedigde tegen haar echtge noot, de Zandvoorter K. Nauwelijks had deze de rechercheur gezien of hij wierp zich onder allerlei bedreigingen op hem. Het gelukte de politieman de woesteling bui ten de deur te krijgen, waarna de vecht partij buiten werd voortgezet. De man werd tenslotte overmeesterd, doch de over brenging naar het politiebureau bracht nog moeilijkheden, totdat een passerènd agent hulp kwam verlenen. De rechercheur had lichte verwondingen opgelopen, terwijl zijn uniform deerlijk gehavend was. Ook de vrouw kwam er met lichte kwetsuren af. K. verklaarde later ongeveer 15 borrels te hebben gedronken en niet meer te heb ben geweteh wat hij deed. Hij kreeg een proces-verbaal wegens mishandeling en wederspannigheid. De Arnhemse raad heeft Maandag goed keuring gehecht aan een voorstel van B. en W. om 3.496,554 als voorschot te ver lenen aan de R.K. Woningstichting „St. Eusebius" voor de bouw van 378 woningen. De N.V. Bank voor Nederlandse gemeen ten Den Haag heeft zich bereid verklaard een bijzonder crediet in rekening-courant tot een bedrag van ten hoogste drie en een half millioen te verstrekken voor de tijde lijke financiering van deze bouw. De rente voor dit crediet zal tot wederopzegging vier procent per jaar bedragen. Verder werd medegedeeld, dat dit bedrag uiterlijk 1 Januari 1954 beschikbaar zal worden ge steld door het bedrijfspensioenfonds voor de Bouwnijverheid te Amsterdam. De ver strekking geschiedt dan tegen parikoers. De minister van Economische Zaken van de West-Duitse Bondsrepubliek, prof. dr. Ludwig Eberhard, zal Maandag 19 Novem ber een bezoek brengen aan Maasstricht. Hij is daartoe uitgenodigd door prof. dr. H. GeLissen. Professor Eberhard zal spreken over de ontwikkeling van de Nederlands- Duitse handelsbetrekkingen. Dit bezoek is mogelijk gemaakt door sa menwerking van de Nederlandse Kamer van Koophandel in Duitsland, de Maat schappij voor Nijverheid en Handel, depar tement Zuid-Limburg en de Kamer van Koophandel te Maastricht. LAS VEGAS. (Reuter). De vijfde atoomontploffing in de huidige serie proe ven, die in de V. S. worden genomen, is Maandagmiddag teweeggebracht. Dertig seconden later kon men te Las Vegas 1200 km. van de ontploffing verwijderd, de ty pische wolk die na atoomexplosies ont staat, waarnemen. Volgens waarnemers was de wolk wellicht de grootste tot dus ver. In Las Vegas was gerommel te horen en men voelde ook een plotselinge wind stoot. Uit het feit, dat ook de bewoners van ver van het proefterrein gelegen plaatsen De Amsterdamse advocaat en procureur, mr. O. J. Tj. N. Domela Nieuwenhuis, is Maandag door de Britse regering onder scheiden met de M.B.E. („Member of the British Empire"). De versierselen werden hem overhan digd door de Britse ambassadeur in ons land, Sir Philip Nichols, tijdens een lunch op de Britse ambassade, waaraan ook de Britse consul-generaal te Amsterdam, mr. A. W. Robertson, aanzat. De onderscheiding werd aan deze Neder lander verleend voor het werk, dat hij in de oorlogsjaren voor tal van onderdanen van Groot-Brittannië en de landen van het Gemenebest, alsook voor die van an dere geallieerde landen, in Nederland heeft gedaan. Mr. Domela Nieuwenhuis, die in 1894 te Edinburgh werd geboren, behartigde hier in die jaren hun belangen, waarvoor hij in contact stond met Zwitserland. ADVERTENTIE Men spreekt over hoge prijzen en men spreekt over lage prijzen, maar wij verkopen gedurende één week tegen merk ,,lrma" met 10 jaar fabrieksgarantie 80 x 190 1 persoons rpet kapok kussen 120 x 190 2 persoons met 2 kapok kussens 130 x 190 2 persoons met 2 kapok kussens KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 kant van de weg, zoals in enkele gevallen is per radio werden gewaarschuwd de ramen geschied, principieel onjuist is, omdat dan de aandacht van de weggebruikers wordt afgeleid van het punt waar het gevaar wer kelijk dreigt. open te zetten om glasschade door de luchtdruk te voorkomen, maakt men op, dat deze ontploffing een van de sterkste van deze serie was. SECRETARIS-GENERAAL VAN HANDEL VAN PAKISTAN IN ONS LAND. De heer S. A. Hasnie, secretaris-generaal van het ministerie van Handel in Pakistan, is dezer dagen met zijn echtgenote en doch ter voor een kort bezoek in Nederland aan gekomen. Hij is de gast van de minister van Economische Zaken en zal enige dagen in ons land verblijven, teneinde enige in stellingen en bedrijven te bezoeken. Maandagmorgen bezichtigde hij in Delft het waterloopkundig laboratorium van de Technische Hogeschool. In de namiddag bezocht hij te Rotterdam een der scheeps werven en de havens. Warme voeten. In Washington is beken' gemaakt, dat als onderdeel van de win teruitrusting voor Amerikaanse mari' niers een nieuw soort rubberlaars naar' Korea zal worden gezonden. Deze laar zen komen in de plaats van de „shoe* pac", die tot dusver beschouwd" werfl als het beste winter schoeisel. De rubber laars werkt volgens het principe vaj „verzegelde isolatie", zoals in thermo" flessen wordt toegepast. Volgens des kundigen vormt de nieuwe laars dj beste bescherming tegen de natte kou die de Koreaanse winter met zich me» brengt. De laarzen zijn beproefd bii temperaturen van min 45 Celsius. Benelux. Te Brussel wordt bevestigd, da* het ontwerp-verdrag van de economi- sche unie van België, Nederland en he' groothertogdom Luxemburg gereed om aan de regeringen voor onderzoek te worden voorgelegd, uitgezonderd en. kele overgangsbepalingen betreffend» niet essentiële punten. Men verklaar nochtans onbekend te zijn met bezwa. ren, die van Nederlandse zijde nog zou! den bestaan, maar voegt er aan toe da' het niet zeer waarschijnlijk is, dat de tekst in de loop van November kas worden ondertekend. Verworpen. De voorzitter van de Syrische parlementscommissie voor buitenlandse betrekkingen heeft verklaard, dat deze commissie de recente verklaring van de premier eenstemmig verworpen heeft, Premier Hassan Hakim had in een in. terview verklaard van mening te zijn, dat de Arabische landen samen met de drie Westelijke mogendheden en Tur. kije aan een defensieplan dienen deel te nemen. Naar gemeld wordt heeft ook de minister van Buitenlandse Zaken, Atas. si, een andere mening dan de premier! Onderscheiding. De Engelse koning heeft Maandag oud-premier Clement Attlee de versierselen van de „Orde van ver. dienste" overhandigd. Het aantal leden is beperkt tot 24, afgezien van buiten, landse ereleden. De orde is gesticht in 1902 als een zeer bijzondere onderschei, ding voor vooraanstaande mannen en vrouwen, zonder dat deze in de adel. stand worden verheven. Kroon. Uit het in de omgeving van Napel» gelegen heiligdom van de „Madonna van het gewelf" is in de nacht van Zon. dag op Maandag een zilveren kroon, bezet met kostbare stenen en ter waar. de van verscheidene millioenen lire, gestolen. Brand. Radio Djakarta meldt, dat meer dan 150 huizen door een hevige brand in buitenwijken van Djakarta zijn ver woest. Ruim achthonderd personen, grotendeels Chinezen, zijn dakloos. Per. soonlijke ongevallen deden zich niet voor. De schade wordt op een millioen gulden geraamd. Vliegvelden. De Canadese minister voor Defensie-productie, Clarence Howe, heeft te New York verklaard, dat Ca- nada hard werkt aan de aanleg van een reeks vliegvelden langs zijn 6400 km lange Noordgrens. Sommige vliegvel den liggen dichtbij de Noordpool, aldus de minister. Sneeuw. Canadese geleerden hebben medegedeeld dat de sneeuw van de eer. ste sneeuwval op grote schaal, die in het afgelopen weekeinde boven vele delen van midden-Canada heeft plaats gevon. den, radio-actief was. De radio-activiteit was onschadelijk, doch zij kon duidelijk worden vastgesteld. Men meent dat dit een gevolg is van de proefnemingen met atoomwapens in de Amerikaanse staat Nevada. Atoomstad. Admiraal Alvaro Alberto, voor- zitter van de nationale Braziliaanse raad voor bodemonderzoek, heeft Zater dag tegenover verslaggevers verklaard dat de eerste „atoomstad" van Brazilië binnenkort in de staat Minas Geraes zal worden gebouwd. Alberto is dezer dagen teruggekeerd van een bezoek aan de Verenigde Staten, waar hij met Ameri kaanse autoriteiten besprekingen heeft gevoerd over de Braziliaanse plannen. Hij beraadslaagt nu met Gordon Dean, voorzitter van de Amerikaanse commis sie voor de atoomenergie, die op uit nodiging van de Braziliaanse regering, te Rio de Janeiro vertoeft. Vlootbasis. De Braziliaanse minister van Marine, admiraal Renato Guillobel, heeft vei-klaard, dat de Braziliaanse vlootbasis Aratu tot de grootste basis van Zuid-Amerika zal worden gemaakt Het project zal ongeveer 170 millioen gulden kosten. De minister deelde voorts mede, dat Brazilië nieuwe oorlogssohe pen, waaronder vliegdekschepen, in het buitenland zal kopen. 29. „Ziezo, Jolliepop," zei Panda, toen hij de snelle sport-auto gekocht had. „Met dit voertuig ben ik in een wip in Illirania zonder dat iemand me nog kan hinderen. Misschien is het dus het beste wanneer jij nu maar naar huis gaat en op het huis past en zo!" „Ik hoop dat wij ons niet vergissen!"sprak Jolliepop bedenkelijk. „De wereld is groot en vol gevaren. Zou het niet beter zijn wanneer ik ons verge zel?" Maar dat vond Panda geheel over bodig, en daar ging hij nu dus, alleen, in de richting van het verre Illirania. Het Keizerlijke Erekruis met de Rambam- Robijn stond naast hem in de doos, en er kon hem dus vond hij niets overko men. „Zo'n auto is toch ook veel beter dan een koets!", dacht hij. „Nu kunnen Joris Goedbloed en dergelijke schurken me nóóit meer inhalenHeel toevallig trof het nu, dat hij, nadat hij een paar honderd meter had gereden, langs de kant van de weg een grijsaard ontdekte, die door zwakke en beverige bewegingen te kennen gaf, dat hij aan het liften was. „Ach alsjeblieft, meneertje", zei de oude met trillende stem, toen Panda stopte, „zou u misschien een oude, oude opa een eindje mee willen nemen? Ach,' meneertje, mijn knieën zijn zo stram„Daar kan ik toch niets op tegen hebben!", dacht Panda. „Ik kan zo'n lieve opa toch niet aan de kant van de weg laten staan?" Merk waardig is echter, dat grootvader enige trekken vertoont die ons bekend voorko- In aansluiting op ons bericht van Zater dag over de sluiting van provinciale dien sten op Zaterdagen tussen 10 November en 26 April, waarin wij mededeelden dat het Bureau voor de afgifte van Rijbewijzen op deze Zaterdagen geopend blijft voor spoed- eisende zaken, wordt ons medegedeeld, dat men, en wij. vragen ons dan ook bezorgd ook de Dienst voor Paspoorten op de nieuwe af; is grootvader geheel zuiver op de graat? sluitingsdagen voor dringende gevallen ge* 1 opend blijft. TWEEDE KAMER ACCOORD MET ONTEIGENING VOOR SPORTVELDEN Aan het verslag der Tweede Kamer over het ontwerp van wet tot verklaring van het algemeen nut der onteigening, met toe passing van de wet van 27 Maart 1915, ge wijzigd bij de wet van 8 Juli 1932, nodig voor de aanleg van sportvelden te Gronin gen, ontlenen wij dat de Kamerleden vrij algemeen met de minister van mening wa ren, dat het publieke belang de in het wetsontwerp voorgestelde onteigening bil lijkt. Tegen het voornemen der regering om de hier in het geding zijnde aanleg van sportvelden als DUW-object te doen uit voeren, werd echter algemeen bezwaar aangetekend. Men meende, dat het hier een normaal werk betreft, dat als zodanig tegen de daarvoor algemeen geldende voor waarden moet worden uitgevoerd. De DUW dient zich te beperken tot oh jecten, waarvan de uitvoering alleen en eventueel vervroegd ter hand genomen wordt ter verschaffing van werk aan werk lozen. Daarvan is met betrekking tot de aanleg van sportvelden te Groningen blijkens de Memorie van Toelichting geen sprake. Het betreft hier een noodza kelijke voorziening in een dringende be hoefte, aldus deze leden. SLUITING VAN PROVINCIALE DIENSTEN OP ZATERDAGEN

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2