Niet krabben pebraune „Vlucht voor Marion" ■Clowntje Riek Britse parlement geopend Indonesië heeft haast Haarlemmermeer Amsterdamse Beurs Haagse politiechef kreeg eervol ontslag ETNA KACHELS f54.- Burgerlijke stand van Haarlem FEUILLETON Nü oplossing kwestie-Irian Plan tot verfilming van „Hollands Glorie" Installatie van comité tegen concentratiekampsysteem Tram reed tegen vrachtwagen op Provinciale subsidies voor Artis te Amsterdam Propaganda-avond C.N.V. Diphterie in Uitgeest Scheepvaart Voor de Minderen DINSDAG 6 NOVEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT LONDEN, 6 Nov. (Reuter). In de he den bij de opening van het Britse parle ment door de Lord Chancellor, Lord Simonds, namens de Koning uitgesproken rede heeft de regering-Churchill „drasti sche maatregelen" beloofd om de groeiende inflatie te bestrijden. Voorts werd gezegd, dat Engeland de regeringen van het gemenebest zal uit nodigen voor bespreking van gezamenlijke actie inzake het vraagstuk van 'het even wicht der betalingsbalans. Engeland is vastbesloten met de Vere nigde Staten, Frankrijk en Turkije ver der te werken aan regelingen voor ge zamenlijke verdediging in het Midden- Oosten. Ondertussen zal het zijn positie in de zóne van het Suezkanaal volgens het verdrag van 1936 handhaven, aldus de rede. De regering wil het particulier initiatief stimuleren door het een ruimer aandeel in de Britse economische activiteit te ge ven. Besluit zou opzien hebben gebaard Aan de hoofdcommissaris van politie in Den Haag, de heer G. W. Valken, is wegens het overschrijden van de pensioengerech tigde leeftijd met ingang van 1 Februari 1952 eervol ontslag verleend, onder dank zegging voor de langdurige diensten, in verscheidene politiefuncties bewezen. Volgens „De Telegraaf" heeft dit ontslag in politie-kringen in Den Haag groot op zien gebaard en „schijnt het departement van Binnenlandse Zaken de hand in dit ontslag te hebben gehad." Er zouden ver schillende moeilijkheden zijn geweest met dit departement. Onze parlementaire redacteur tekent hierbij aan: Bij informatie te bevoegder plaatse blijkt dat men van de omstandigheid dat de Haagse hoofdcommissaris van politie Val ken de pensioengerechtigde leeftijd (55 jaar) bereikt en zelfs reeds overschreden heeft, gebruik heeft willen maken om hem eervol ontslag te verlenen. In het algemeen plegen hoofdcommissa rissen nog wel een aantal jaren langer in dienst te blijven. Voorzover ik kan nagaan is er geen sprake van enig bepaald conflict met de heer Valken noch van enig laakbaar verzuim, maar zou in het algemeen de bur gemeester van Den Haag, mr. Schokking, de behoefte gevoelen aan een krachtiger figuur als hoofd van de Haagse politie. In het bijzonder ook omdat de burgemeester krachtiger optreden op organisatorisch ge bied van de politie gewenst acht. Om deze redenen zou burgemeester Schokking de minister van Binnenlandse Zaken, mr. Van Maarseveen, overtuigd hebben dat het in dit geval de voorkeur verdiende de bepa ling, die ontslag op deze leeftijd mogelijk maakt, toe te passen. ADVERTENTIE OUDE GROENMARKT 16-14 HAARLEM TFLEFOON 11266 HAARLEM, 5 November 1951 GEHUWD: 5 Nov., L. Schmidt en M. Serier. BEVALLEN van een zoon. 3 Nov., A. M. Bakker—Bakker; C. Snoek—van Dansik; T. E. Wijkhuizen—Visser; J. M. G. Pieters— Sampion; M. L. W. J. de PausBercht; 4 Nov., H. J. LabohmRidder: M. B. Baas Bremmers: T.' C. M. Schoenmaker—Uijtte- waal; J. M. van Ooijenvan Oort; H. van ZomerenPijnaker; 5 Nov., A. HireDoor geest. BEVALLEN van een dochter: 3 Nov.. G. M. van Rijn—Janssen; J. W. M. Kerstjens— Blom; 4 Nov., P. M. WelagenHilbers, 2 d.; J. M. ScholteBakker; E. M. Versteegh Kajuwatu; W. C. T. LeuvenKlumper. OVERLEDEN: 1 Nov., A. A. Warmerdam Schouten, 75 j., Kenaupark; 2 Nov., E. A. Plantingade Vries, 74 j., Pijnboomstraat; D. J. Meijer, 34 j., Hazepaterslaan; 3 Nov., J. M. van Roode, 5 j., Zuider Tuindorplaan; A. M. J. Bakker. 13 u., Kamperlaan; C. G. Ebeli, 67 j., Harmenjansweg; C. J. Froeïing. 87 j., de Genestetstraat; E. van der Pol- Vaal, 65 j.. Nobelstraat; 4 Nov., J. Visarius Wensing, 67 j., Kleverparkweg; K. Lubbe- rink, 77 j. Lorentzplein. ADVERTENTIE als Uw huid jeukt. Dat maakt eef het erger en het veroorzaakt infecties. Neem vandaag nog het - beroemde huidgeneesmiddel luoor JOS LODEW1JKS) (4) Thomas Dorn was er ook erg van onder de indruk, maar tegelijk zag ik hem zeer actief worden. Hij heeft met de secretaris aangepapt en ik vermoed dat hij hem wil inschakelen bij zijn plannen om belang rijke dingen voor zijn krant te weten te komen. Misschien wil hij de arme jongen gebruiken om tot de oude heer door te dringen. Ik vind toch dat bij die kranten mensen soms, al zijn ze nog zo sympathiek, de menselijke gevoelens worden ver drongen door iets dat men kopij pleegt te noemen. Kopij is niet alleen maar dat on nozele stukje papier waarop iets geschre ven staat dat in de krant moet, neen, kopij is een monster, dat bezit neemt van een ziel. En het 9peet me oprecht te moeten merken dat ook Thomas Dorn dat monster onderdanig is. Het is nu de 23ste Mei volgens de kalen der en Stella Marter vertelde me vanmid dag dat zij op de eerste Juni nog veertien DJAKARTA. (Aneta). De kwestie- Irian (Nieuw-Guinea) moet worden opge lost, voordat de Nederlandse wetsontwer pen betreffende deze kwestie worden goed gekeurd, zo heeft de voorzitter van de commissie tot het ontwerpen van verdra gen ter vervanging der RTC-overeenkom- sten, prof. Supomo, aan de pers medege deeld op vragen inzake het voornemen van de Nederlandse regering om West- Irlan in de Grondwet op te nemen. Prof. Supomo meende, dat, wanneer de voorgestelde wetten van kracht, geworden zijn, waardoor dus Irian wordt opgeno men in de Nederlandse Grondwet, de op lossing van het vraagstuk zo niet onmoge lijk, dan toch wel zeer moeilijk zal wor den. Hij verklaarde, dat de terugkeer van Irian tot het Indonesisch grondgebied no dig is voor het bereiken van politieke sta biliteit in Indonesië, welke dringend ge wenst is voor het herstel van de veiligheid. Prof. Supomo noemde desgevraagd de deelneming van een vertegenwoordiger van de republiek Zuid-Molukken aan de be sprekingen over herziening van de RTC- overeenkomsten „onmogelijk". Professor Soepomo, voorzitter van de commissie van onderzoek voor de wijzi ging van de betrekkingen tussen Neder land en Indonesië, verklaarde in een on derhoud met een vertegenwoordiger van het dagblad Merdeka nog, dat tussen de regeringen van beide landen overeenstem ming is bereikt over een gezamenlijke con ferentie, in November teneinde te beraad slagen over de opheffing van de Unie. Een Nederlandse groep heeft het plan om binnen niet al te lange tijd de verfil ming ter hand te nemen van de roman „Hollands Glorie" van Jan de Hartog on der regie van Brian Desmond Hurst, onder wiens leiding de film „De slag om Arn hem" tot stand kwam. Men hoopt de film in October 1952 voor vertoning gereed te hebben. In het Amstel-hótel te Amsterdam is Maandagmiddag het Nationaal Comité tegen het concentratiekampsysteem geïn stalleerd. De voorzitter van het voorbereidend werkcomité, de heer J. P. B. M. de Swart, hield een rede, waarin hij onder meer zei dat de verschrikkelijkste uitvinding van deze eeuw niet de atoombom, maar het concentratiekamp is. „Men is voor of tegen concentratiekampen. De vrije wereld zal wakker moeten worden. De concentratie kampen zullen moeten worden opgeruimd." De secretaris van het comité, de heer K. R. van Staal, deelde mee, dat in Brussel, tijdens een bijeenkomst van delegaties uit verscheidene landen, besloten is om in de West-Europese landen nationale comités tegen het concentratiekampsysteem op te richten, die zullen samenwerken in een gemeenschappelijke strijd. In Nederland zullen binnenkort in een vijftigtal plaatsen bijeenkomsten worden belegd 'en regionale comités worden opge richt, teneinde het gehele Nederlandse volk bij de acties tegen de kampen te betrekken. De Spaanse en Griekse regeringen hebben reeds afgevaardigden van de nationale comités toestemming verleend de in die landen bestaande kampen te bezoeken. Joe goslavië weigerde, maar liet duizenden ge vangenen vrij. De installatierede van het nationale co mité, waarin vertegenwoordigers van de Nederlandse vereniging van ex-politieke gevangenen, hoogleraren, politici, autoritei ten uit het bedrijfsleven en de handel, geestelijken en vakverenigingsleiders zit ting hebben genomen, werd gehouden dóór mr. G. Ch. Aalders. Hij zette uiteen waarom de N.V.E.P.G. het initiatief tot het stichten van het comité had genomen en betoogde dat Nederland zijn bijdrage zal moeten blijven leveren in het werk van de „com mission internationale", moreel doch ook financieel. Mr. Aalders deelde mee dat reeds belangrijke resultaten zijn bereikt en dat het lot van vele slachtoffers reeds aan zienlijk is verbeterd. „Het wereldgeweten kunnen en moeten wij wakker schudden. Het lijden van honderdduizenden is iets. dat ons allen aangaat. Daarom doe ik een ernstig beroep op ons Nederlandse volk, dat zelf het lilden gekend heeft. Tot lid van het nationaal werkcomité werden gekozen: mr. G. Ch. Aalders, voor zitter van de Nederlandse vereniging van ex-politieke gevangenen; W. Bakker, vice- voorzitter dezer vereniging; mejuffrouw M. Th. C. van der Endt, lid van de Vereni ging voor internationale rechtsorde van de Nederlandse bond van vrouwen, werkzaam in bedrijf en beroep; B. A. van Ketel, al gemeen secretaris van de Nibeg; W. F. K. Bisschoff van Heemskarck, eerste stalmees ter en adjudant van Koningin Juliana; lui tenant-kolonel A. M. S. Perquin. K. R. van Staal. J. P. B. M. de Swart, mevrouw dr. H. Verwey-Jonker, presidente van de Ne derlandse vereniging van vrouwenbelan- gen, vrouwenarbeid en gelijk staatsburger schap: drs. J. H. W. Zwijenberg, algemeen secretaris van de R.K. Jeugdbeweging en ■T. Zwart. Op de Koninginneweg in Haarlem reed gistermorgen een tram van de NZH tegen een geparkeerd staande vrachtauto aan. De trambestuurder wilde remmen, maar dat lukte hem niet: de rails die bezaaid waren met herfstbladeren bleken te glad te zijn. De zandstrooier die onmiddellijk werd ingeschakeld, moest het eveneens te gen de gladheid afleggen. Het gevolg was dat de vrachtauto een zetje kreeg, vooruit reed en tegen een lichtmast botste die prompt afknapte. Gedeputeerde Staten van Noordholland stellen ae Provinciale Staten voor te beslui ten voor het jaar 1951 aan het Koninklijk Zoölogisch Genootschap „Natura Artis Ma- gistra" te Amsterdam tot dekking van het tekort, dat de exploitatierekening over dat jaar zal aanwijzen, eon subsidie uit de pro vinciale kas te verlenen ten bedrage van een derde deel van dat tekort, tot een maxi mum van f60.000, onder voorwaarde dat twee derde van dat tekort, tot een maximum van f 120.000 door een bijdrage van de ge meente Amsterdam wordt gedekt. Voor het jaar 1952 wordt voorgesteld een subsidie van £72.000 te verlenen om hot te verwachten tekort te dekken. De traditie getrouw roert het Christelijk Nationaal Vakverbond in November de grote trom, om de Christelijke arbeiders te doordringen van de taak die zij en hun or ganisatie in de maatschappij hebben. Gisteravond waren de Haarlemse C.N.V.- leden aan de beurt om zich, tijdens een propaganda-bijeenkomst in gebouw Sint Bavo, te bezinnen op hun levenshouding als Christelijke arbeider. De hoofdbestuurder van de Nederlandse Christelijke Bouwarbeidersbond. de heer C. A. Bakker, betoogde in een kernachtige toespraak dat het voor de Christelijke ar beider belangrijker dan alle maatschappe lijke voorzieningen moet zijn, dat hij ant woord kan geven op de vraag hoe de mens tot uitdrukking kan brengen dat hij beeld drager Gods is. De heer Bakker verwierp het collectivisme van het nationaal-socia- lisme en het communisme en stelde daar voor in de plaats: het dienstbaar maken van de mens en de gemeenschap aan God. De leden en de leiding van het C.N.V., al dus de heer Bakker, moeten de kracht op brengen om tegen de kleurloosheid van deze tijd op te roeien. „Wij moeten ons geroepen weten door God, die ons niet zal laten ondergaan." De heer W. Noomen, hoofdbestuurder van de Nederlandse Christelijke Grafische Bond, noemde het een door God opgelegde taak dat wij ons beraden over onze plaats in de wereld. Ock op het terrein van de arbeid, aldus spreker, moeten wij laten zien dat Christus Koning is. Wij moeten kracht putten uit de geboden: God liefheb ben en onze naasten liefhebben, zoals ons zelf. Als welkome afleiding droeg de heer C. van Beek uit Amsterdam voor. De heer H. §k>ndorp luisterde de avond met piano muziek op. In Uitgeest zijn verscheidene gevallen van diphterie geconstateerd. Tot dusverre zijn alle patiënten kinderen van de R.K. bewaarschool, zodat het schoolbestuur op medisch advies de school voor onbepaalde tijd heeft gesloten. Er zijn uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen om uitbrei ding van de ziekte te voorkomen. Het on derwijzend personeel en de kinderen moe ten zich aan een medisch onderzoek onder werpen. BLOEDTRANSFUSIEDIENST RODE KRUIS De bloedtransfusiedienst van het Neder landse Rode Kruis heeft in de afgelopen week twee afname-avonden gehouden, die onder leiding stonden van het hoofd van deze dienst in de Haarlemmermeer, de heer M. E. F. Hendrikse te Hoofddorp. In totaal hebben 329 personen een halve liter bloed afgestaan. Op 31 October waren er 168 flessen (48 van de onder-afdeling Aalsmeerderdijk, 38 van Vijfhuizen, 2 v.an Rijk en 80 van Hoofddorp). Op 2 November bedroeg het. totaal-aantal 161 flessen (3 uit Vijfhuizen, 37 uit Rijk, 57 uit Badhoevedorp en 65 Uit Hoofddorp). De afname geschiedde in de Ambachtsschool te Hoofddorp, waar de bloedtransfusiedienst werd geassisteerd door leden van het Rode Kruis Korps, de E.H.B.O. en de padvinders. De volgende afname in de Haarlemmermeer is op Maandag 26 November te Zwanenburg. Aagtedijk, 4 te New York. Akkrumdijk, 4 te Damman. Almkerk, 4 te Marseille.. Arendskerk, 5 Hongkong verwacht. Hamburg. Aardijk, 2 v. R'dam te Baltimore. Amstelvaart, 4 v.m. v. Ned Orleans te A'dam. Annenkerk. 3 te Brisbane. Abbekerk, 5 van Aden naar Melbourne. Amstelkerk, 5 van Dakar. Ariadne, 3 van Algiers naar Alexandrië. Aletta, 2 van Hongkong naar Pladju. Alphard, 4 120 m. W. Gironde naar Dakar. Arundo, 4 300 m. W.NW. Finisterre. Axeldijk, pass. 4 Dover. Aaisdijk, 4 150 m. NO. Bahamas n. Le Havre. Aalsum, 4 80 m. W. ten N. Ouessant. Agamemnon, 4 800 m. NO. Barbados. Albireo, pas. 4 Ouessant. Alblasserdijk, 4 480 m. W. ten N. Keywest. Alchiba, 4 600 m. Z. ZW. Cocos eil. Airïsteldijk, 4 570 m. W.NW. Flores. Amedijk, 4 720 m. ZW. ten W. Flores. Antonia, 4 140 m. N. Singapore eil. Alcyone, pass. 6 Gibraltar naar Emden. Algenib, 5 van Florianapolis n. Paranagua. Alioth, 5 v. R'dam te Pto. Alegre. An dijk, 5 van Hamburg te Rotterdam. Alkaid, pass. 5 Fernando Noronha. Alnati, pas. 5 Fernando Noronha. Altair, 5 van Rotterdam naar Pta Alegre. Alderamin, 6 17 u. v. Philadelphia te Rotterdam verwacht. Amstelland, 6 van Hamburg te Amsterdam. Bengkalis, 4 te Belawan. Bonaire, 3 van Dover naar Madeira. Bacchus, pass. 4 Barbados. Boskoop, 5 v. Tampa te Aruba verwacht. Britsum, 4 v. Newport News te A'dam. Batoela. 3 van Makassar naar Kendari. Blijdendijk. 4 500 m. N. Flores. Blitar, 5 van Suez naar Aden. Barn, 5 te Eten. Boissevain, 2 te Buenos Aires. Bennekom, 6 van Chili te Amsterdam. Caltex Pernis, 4 van Sidon naar Rotterdam. Caltex The Hague, pass. 4 Kp. St. Vincent. Cotica, 4 v. Paramaribo n. Pta del Gada. Celebes. 6 TJ. Priok verwacht. Congostroom 5 van Accra n. Takoradl. Caltex Leiden, pass. 4 Ouessant. Caltex Utrecht, 4 120 m. W. Kreta. Camphuys, 4 van Dongnla naar Kwangdang. Castor, 4 van Port of Spnin te Ciudad Trujillo Chama, 7 van Aden te Rnstanura verwacht. Coryda, 4 80 m. O. Azoren. Castor, 5 v. Port of Spain te Ciudad Trujillo. Callisto, 5 van Swansea te Quebec. Corilla, 5 ter rede Heysham. Caltex Delft, 5 van Rotterdam naar Sidon. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3)4 Ned. 1947 86gi 86% A. K. U 164 163% Lever Brothers 214 214 Philips Gloeil. 173 170 Ree. Nwe Philips 109% 167 Kon. Petroleum 300 g.l. 299% A'dam Rubber 98% 99 Holl. Amer. Lijn 160% 186% Ned .Scheepv. Unie 142 142% H. V. A 108 108 Deli Mij 85% 86% Amsterd. Bank 162 162 Rotterd. Bank 161 Vé 161% Twentse Bank 157)4 157% Anaconda Copper 53% g.b. 53% Bethlehem Steel 56% 57 Republic Steel 45"/i« 45% Shell Union 73 73 44% 45 U. S. Steel 44% 45 Ja, die erwtensoep ging er grif in, hoor! Wat smulden ze van dat heerlijke winter- kostjeOok Pilon was er dol op. „Smullen maar, jongens", lachte tante Liezébertha. „Er is nog een grote pan vol! Houdt je bord maar bij, ik schep wel vol!" Dat lieten ze zich geen tweemcM zeggen. Ze smulden, tot ze bijna niet meer konden en hun buikjes bol stonden. Het was ook zo lekker! „Oef!Nou plof ik bijna!", zei Bunkie, en daar moesten ze allemaal om lachen. Na het eten hadden ze nog een gezellige avond. Ze zaten rond de kachel, die gezellig snorde, en lazen wat. Ja, die winteravonden zijn toch ook wel prettig! Maar toen de klok op bedtijd stond klapte tante Liezebertha in de handen. Vortnaar bed, kinderen! Morgen komt er weer een dag!" Met een lekkere warme kruik zochten ze hun bedjes op en kropen diep onder de dikke dekens. En die nacht stond er een vrieslucht met pinkelende sterren Duivendrecht, 3 105 m. ZO. Fernando Noronha. Duivendijk, 3 te Los Angeles. Delfland, pas. 5 Ouessant. Delfshaven, 6 van Bahia Blanca te Casablanca verwacht. Delft, 5 van Valparaiso n. San Antoni. Diemerdijk, 5 van Balboa n. Los Angeles. Dalerdijk, 4 te Portland. Delfland, 7 van Buenos Aires te Amsterdam verwacht. Elmina, 4 v. Loblto n. Freetown. Edam, 3 te Baltimore. Enggano, 4 ten anker voorgaats Chittagong. Etrema, pass. 5 Mona eil. Esso Den Haag. 3 80 m. ZW. Lands End. Ena, 4 700 m. ZW. Fayal. Farmsum, 4 van Hampton Roads n. Nederland. Friesland (KRL), 6 van R'dam te Balikpapan verwacht. Gaasterkerk, 4 te Mombassa. t Garoet, pas. 3 Belawan naar Djeddah. Gooiland, 5 te Itajai verwacht. Grootekerk, vertr. 6 v. Tangaz n. Mombassa. Heemskerk, 4 te Carnavon. Helena, 3 te Buenaventura. Heelsum, 4 n.m. te Antwerpen. Hydra, 5 te Barbados verwacht. Hera, 4 v. Amsterdam te Guayaquil. Hersilia, 3 v. Amsterdam n. Hamburg. Haarlem. 4 930 m. W.ZW. Flores. Hoogkerk, 4 150 m. O. ten Z. Sabang. Hecuba, 4 v. Pto Limon naar Curagao. Hermes, 6 van Ciudad Trujillo n. Pta Prince. Indrapoera, pass. 4 Engano eil. Ilos, 6 v. Fort Liberti te Philadelphia verw. Ino, 1 van Port au Prince naar Ponce. Iris, 5 van Gothenburg te Amsterdam. Japara (KRL). 4 te Tj. Priok. Java, 4 van Belawan naar Suez. Jagersfontein, 4 250 m. W. Freetown. Katwijk, pass. 4 te Beachyhead. Kedoe, 4 van Port Said. Kota Gede, vertr. 5 van Cheribon n. Semarang Kota Inten, 4 500 m. Z.ZW. Cp Race. Kota Baroe, 5 Tj. Priok naar Soerabaja. Leerdam, 4 van New York te Rotterdam. Loppersum, 4 van Amsterdam te Rotterdam. Larenberg, 4 van Rotterdam n. Piombino. Luna, 4 van Rotterdam n. Hamburg. Lissekerk, 3 te Bandarshapur. Leersum, 3 van R'dam te Bremen. Lieve Vrouwekerk, 4 70 m. ZW. Napels. Lutterkerk, pass. 4 St. Lucia n. Genua. Loenerkerk, 4 60 m. ZO. Str. Messina n. Genua Laertes, 5 te Dongala. Langlee Scott, 2 van Zanzibar. Malea (t), 4 v. Miri naar Sydney. Modjokerto, 4 van Antwerpen te Rotterdam. Muiderkerk, 4 te Vizagapatnam. Mas, 3 v. Rotterdam n. Oran. Macoma (t). 5 v. Menaelahmadi n. Singapore. Macuba, 5 van Okha te Menaelahmadi verw. Mania, 4 60 m. N.NO. Finisterre n. Marseille. Mentor, pass. 4 Ouessant. Min jak, 4 te Tj. Priok. Molenkerk, 4 rede Lagos. Myonia, 5 van Miri te Singapore verwacht. Maasland, 4 150 m. O. Bahia n. Santos. Malvina, 4 980 m. NO. Sombrero. Merwede, 4 340 m. O.NO. Bermudas. Metuia, 4 140 m. O. Bahrein. Mirza, 4 120 m. O.ZO. Malta. Murena, 4 850 m. ZW. Fayal. Maaskerk, 5 van Dakar naar Freetown. Marisa, 6 Kaapstad verw. van Singapore. Melampus, 3 te Aden. Noordam, pass. 4 Scillys. Nestor, pass. 3 Kp. St. Vincent n. Rdam. Noordwijk, 4 25 m. O.ZO. Cagliari. Nestor, 4 dwars Oporto naar Rotterdam. Oranjefontein, 4 te East London. Oranjestad, pass. 4 Finisterre n. Madeira. Oberon, 7 van Nlckerie te Amsterdam verw. Ovula, 5 van Rotterdam te Salt End. Oranje, pass. 5 Guardafui n. Colombo. Overijsel, 6 v. Australië te Rotterdam. Prins Alexander, 31 v. R'dam te Montreal. Prins Frederik Hendrik. 4 v. R'dam te Montreal Prins Johan Willem Frlso, 7 van Chicago te Rotterdam verwacht. Prins Willem V, 1 v. Montreal n. Chicago. Prins Willem II, pass, 5 Lizard. Prins Willem III, 6 van Bremen te R'dam verw. Plancius, 5 Makassar verwacht. Folydorus, 3 rede Singapore. Pygmalion, 3 van Brigton n. Port au Prince. Prins Maurits, 1 te Montreal. Radja, 4 van Oran n. Port Said. Roebiah, 5 v.m. van A'dam te Hollandia verw. Rijndam, 4 v.m. te Rotterdam v. New York. Rijn, 4 v. Lovisa te Zaandam. Ródas, 5 van Kingston te Curagao verw. Raki, 4 150 m. ZW. Siberut eil. Ruys, 4 200 m. Z. ten W. Mozambique. Rigel, 1 van Las Palmas. Rijnland. 4 180 m. N. St. Paulsrock. Rempang, 6 van Port Said naar Djeddah. Roepat, 5 v. New Orleans n, Newport News. Samarinda, pass. 4 Malta. Sloterdijk, 3 te Philadelphia. Soestdijk, 3 v. Tj. Priok n. Sungeigeron. Stad Maastricht, 4 van Gibraltar. Stad Haarlem, verm. 8 v. Spezia n. Huelva. Stad Leiden, verm. 5 v. Galveston n. R'dam of Amsterdam. Salland, pass. 5 Finisterre. Stad Maassluis, 5 te Lulea v. Emden. Stad Schiedam, 5 v. Casablanca n. Nederland Schie, pass. 4 Finisterre naar Rotterdam. Stad Alkmaar, 3 300 m. Z. Cp. Race. Stad Breda, 4 1500 m. W. Kp. Finisterre. Scherpendrecht, 4 150 m. ZO. ten O. Kreta. Sliedrecht, 4 160 m. NW. Alexandrië. Stad Maassluis, 4 150 m. N.NO. Stockholm. Salatiga, 6 te Port Elizabeth verwacht. Sibaiak, 6 rede Belawan verwacht. Singkep, 5 van Aden naar Belawan. Sarangan, 2 van San Francisco n. Seattle. Sumatra, 2 vn Calcutta te Balikpapan. Tavvali, 4 te Basrah. Ternate, pass. 4 Gbraltar n. Antwerpen. Tabian, 3 v. Tj. Priok n. Amsterdam. Themistö, 4 van Halifax. Titus, 3 van Amsterdam naar Genua. Tarakan, 6 Soerabaja verwacht. Teiresias, 5 van Makassar naar Soerabaja. Tomori, pass 5 Ceylon. Tankhaven III, 3 van Sungeigerong n. Tj. Uban Tibia, 3 50 m. O. Martinique. Tjiwangi, 3 van Makassar n. Tj. Priok. Tabinta, 4 90 m. ZO. Minicoy. Tiberius, 4 110 m. N. ten W. Grand Cayman. Tibia, 5 420 m. NW. Martinique. Tiikampek, 4 220 m. N. Billiton. Tjipondok, 4 van Balikpapan n. Bintang. Tjibadak, 2 van Singapore te Tj. Priok. Trajanus, 31 van Houston te New Orleans. Triton, 1 van Baltimore naar Guantanamo. Teucer, 6 Marseille verwacht. Tjisadane, 5 van Port Elizabeth n. Kaapstad. Tomini, 6 Aden verwacht. Tjibesar, 3 te Singapore. Trompenberg, 2 te Houston. Tamo, 4 van Buenos Aires te Nicocha. Utrecht, 5 van San Francisco n. Honolulu. Vulcanus, 5 v. Hamburg te Amsterdam. Van Riebeeck, 5 Tj. Priok verwacht. Volendam. 5 100 m. NO. Cp. Race. Weltevreden, 4 v. Balikpapan n. Singapore. Waterland, 4 te Santos. Wilem Ruys, 4 180 m. O. ten Z. Malta. Winterswijk, 5 van Sfax te Vlaardingen. Waal, 4 van Port au Prince naar Houston. Westland, 4 200 m. ZW. Fernando Noronha. Willem Barendsz, 4 500 m. ZO. St. Helena. Winterswijk, pass. 4 Dover. Westerdam. 4 v. Baltimore n. Rotterdam. Winsum, 5 van Palermo n. Sfax. Woerisdrecht, 4 v. Pta. Cnrdon naar Rotterdam. Willemstad, 6 te Barbados. Willem Ruys, pass. Galeta. IJsel, pass. 4 Dungeness. Zeeland (SSM), 3 v. Gdynia te Le Havre. Zijpenberg, pass. 4 Cp. Nao. Zuiderkruis, pass. 5 Kp. St. Vincent. BINNENLAND In de legerplaals Stroe bij Wittenberg liggen thans de laatste drie bataljons, die zijn opgeroepen voor herhalingsoefening en bestemd voor de territoriale verdediging. Als zij deze oefening hebben voltooid is het oefenschema van alle bataljons, welke in de loop van 1951 voor dit doel zijn gevormd en herschoold, afgewerkt. Deze drie bataljons zullen eveneens hun oefening afsluiten met een driedaags verblijf te velde. Op 12, 13 en 14 November zullen zij oefeningen van ver schillende aarfl uitvoeren in het gebied tus sen Nijmegen, Den Bosch en Maastricht. Een gedeelte van de oefening zal ten Zuiden van Eindhoven worden uitgevoerd op Belgisch grondgebied in samenwerking met onder delen van het Belgische leger. Een 40-jarige bromfietser uit Meppel is Maandagavond terwijl hij op zijn bromfiets in de omgeving van de stad reed door een achteropkomende vrachtauto gegrepen en verscheiden meters meegesleurd. Hij over leed korte tijd later. In Bussum overleed op 77-jarige leeftijd de heer W. P. Costerus Pzn.. oud gemeente ontvanger, ereburger van Edam en een be kend philatelist. De heer Costerus heeft het ambt van gemeente-ontvanger van Edam ruim veertig jaar bekleed. Hij was directeur van het Museum van Edam en voorzitter van de Nederlandse Bond van Gemeente- Ambtenaren. In de wereld der philatelisten had zijn naam een goede klank. De heer Costerus was voorzitter en werd later ere voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Postzegelverzamelaars. De naam Twents Philharmonisch Or kest is met ingang van heden officieel gewij zigd in: Overijsels Philharmonisch Orkest Een 20-jarige Rotterdamse schippers knecht werd Dinsdagmorgen door de Rotter, damse rechtbank veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twee jaar met aftrek. Hij zou in twaalf plaatsen van ons land hebben ingebroken en in hoofdzaak in pastorieën van R.K. kerken. Zijn buit zou f4500 aan sieraden 'zijn geweest. HAARLEM EN OMGEVING Ds. J. Japchen, em, predikant, wonende te Heemstede is benoemd tot hulpprediker bij de Ned. Herv. Gemeente van Heesbeen. De baten van het bal ten behoeve van de Haai'lemse Vereniging tot t.b.c.-bestrijding door de Haarlemse Amusementsvereniging „De Melodisten" gehouden in „Die Raeckse" bedragen f 131.09. Ds. D. Ringnalda te Makassar, die het beroep naar de Geref. Kerk van Overveen heeft aangenomen, is voornemens zich Zon dag 18 November aan haar e verbinden, nadat zijn voorganger, ds. W. Fijn van Draat van Amsterdam, hem zal hebben bevestigd. Ds. J. J. Arnold is voornemens a.s. Zon dag afscheid te nemen van de Geref. Kerk onderhqudende artikel 31 K.O. te Vrouwen polder, om Zondag 25 November intrede te doen te IJmuiden. Aan de Chr. school te IJmuiden is be noemd tot onderwijzeres mej. C. G. Viëtor te Veenendaal. Ds. D. Henstra, Chr. Geref. predikant te Broek op Langendijk, voorheen te Haar lem-N. staat op het tweetal te Doesburg. Mej. P. B. Eckelt von Pelkinië te Bent veld slaagde aan de Rijksuniversiteit te Lei den voor het candidaatsexamen Nederlands Recht. Ds. A. B. C. Hofland, die het beroep naar de Gereformeerde Kerk in Haarlem aannam, is voornemens Maandag 26 November zijn intrede te doen, nadat, hij a.s. Zondag af scheid genomen zal hebben van zijn tegen woordige gemeente in Emmen. Van 12 November tot 30 December zal de Stichting „Voor het kind" wederom een rondreis door Nederland maken om de ver koop van kinderpostzegels te bevorderen. Deze rondreis wordt evenals de vorige jaren met een „rijdend postkantoor" gemaakt, waarin kinderpostzegels 1951 worden ver kocht en met deze zegels gefrankeerde gewo ne en aangetekende stukken worden aange nomen. He«t rijdend postkantoor begint zijn rondreis op 12 November in Amsterdam en komt 22 December ook in Haarlem. De burgemeester van Bloemendaal zal inplaats van op Vrijdag 9 November op Don derdag 8 November spreekuur houden van 10—12 uur. De Zaterdag gehouden collecte ten bate van de stichting „De Opbouw" te Utrecht, een landelijke instelling voor kinderbescher ming, heeft in Bloemendaal-Santpoort f 120 opgebracht en in Overveen f 58,09, totaal dus f 178.09. Tot Geheim Kamerheer van de Paus is benoemd de heer J. f. Henneman, archivaris van het bisdom Haarlem. Pastoor A. W. J. Lühn van de parochie H. H. Elisabeth en Barbara aan de Paul Kru- gerstraat vierde Zondag de dag, dat hij twaalfenhalf jaar pastoor is. De jubilaris droeg des morgens een hoogmis op, waarna in de school aan de Tügelastraat een receptie is gehouden. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, de heer J. J. A. Kuilman, deken van Haarlem en mgr. G. van Trigt, officiaal, hebben gelukwensen aangeboden. Woensdag 5 November hoopt mej. C. de Gelder, hoofd van de naaikamer in het Diaconessenhuis in Haarlem, de dag te her denken, waarop zij 25 jaar geleden bij het Diaconessenhuis in dienst trad. De jubilaresse recipieert op die dag van 3 tot 5 uur. ADVERTENTIE DAMES LEDEREN KLEDING gasten verwacht, die allen langer dan een maand hopen te blijven. Ik weet niet of ik mijn drie maanden hier in Duin en Bos zal uitzingen, of dat ik na een poos naar een ander hotel zal vertrekken. Het is zo rustig, zo vredig hier. De avond is won derlijk stil, slechts het geluid van een hark op de kiezel verraadt dat een mens nog aan zijn dagtaak is. Het is Klaasje, de manke, achterlijke tuinknecht van het hótel, die met trage bewegingen de kiezel ordent en intussen zachtjes voor zich uit mompelt. Zou Klaasje zichzelf een ver haal vertellen? Ik had aanvankelijk mede lijken met hem, maar als ik zie hoe hij altijd vrolijk en onbezorgd op zijn gemak zijn werk doet, ga ik geloven dat mijn medelijden met hem misplaatst is. Hij heeft geen zorgen, hij maakt zich nergens druk om. Hij lacht maar wat en vertelt zichzelf de aardigste dingen. Hij lééft. meer niet Terwijl ik over dit alles nadenk, gaat de zon langzaam onder achter de duinkam- men. De lucht is goudgeel en de duinen lijken van rood koper, met hier en daar een groene vlek. KoperWie staat er bij stil dat dit metaal zo'n grote rol kan spelen in de internationale handel en dat er millioenen en millioenen bij te pas ko men. Die oude heer met zijn millioenen is nog niet buiten geweest. Hij heeft twee da gen op zijn kamer gedineerd en is 's avonds een uurtje in de foyer verschenen, gewik keld in een aantal wollen shawls en met een knorrig gezicht. De goede zorgen die aan hem besteed worden waardeert hij maar weinig. Stella Marter vertelde me vanmorgen dat zij een hele lijst met grote en kleine verlangens van zijn secretaris gekregen heeft, die allemaal stipt moeten worden nagekomen. Daarnet, toen ze even bij me in de voortuin zat, vloog ze plotse ling met een verschrikte blik op haar hor loge overeind. „Om acht uur moet hij een glas met zuiveringszoutoplossing hebben voor de nacht!" zei ze gejaagd. „In de keu ken denken ze er natuurlijk weer niet om. Excuseer me, ik moet even zien of het in orde is." Ik heb me in een ogenblik van sentimen taliteit voorgesteld hoe di.e arme oude man daarboven de nacht doorbrengt, geplaagd door een slechte spijsvertering en nog een dozijn andere kwaaltjes meer, aangewezen op de betaalde zorgen van hótélpersoneel, dat weliswaar stipt doch zonder liefde de dingen doet die hij wenst. En als het te erg wordt, belt hij zijn secretaris. Ik heb van Stella gehoord dat die jongeman in de ka mer naast zijn baas slaapt, met de sleutel van diens deur onder zijn hoofdkussen en met zijn oor vlak bij de bel, die hem ieder ogenblik van de nacht bij het bed van de lijdende kopermagnaat kan roepen. Ik ge loof dat ik medelijden met beiden heb. Met de oude heer, die het moet doen met de twijfelachtige genegenheid van zijn bleke, kikkerachtige secretaris, en met de secretaris, die zijn taak blijkbaar met gro te tegenzin uitvoert en zich diep-ongeluk- kig voelt. Op dit moment word ik gestoord door een vlaagje koude zeewind, die me doet huiveren. Ik besluit mijn shawl te halen die boven op mijn kamer aan de kapstok hangt en daarna nog even te blijven ge nieten van de mooie avond buiten. Hier op het terras is het in ieder geval prettiger dan binnen in de leeszaal, waar men el kander zit aan te kijken over een tijd schrift heen. De gasten kennen elkander te weinig om veel te praten en wisselen oppervlakkige banale opmerkingen zonder feitelijke betekenis. Ik zou natuurlijk met Thomas Dorn kunnen discussiëren over het monster „kopij", maar op het ogenblik heb ik meer behoefte aan wat rustig, zwijgend peinzen in eenzaamheid. Ik klim langzaam de trap op over de dikke mohair-loper en juist als ik met mijn hoofd boven de overloop kom, hoor ik aan het einde van de gang links een on derdrukt gegiehel, gevolgd door een ver- bauwereerd: „Gossie!" Het komt ergens uit het donkere einde van de gang, waar de kamers van de ko perkoning en zijn secretaris zijn. Daar is een soort nis waarschijnlijk heeft er vroeger zo'n echt gezellig ouderwets fon teintje gezeten. Het is een donkere ruim te, waar een sierlijk antiek tafeltje staat. Dat heb ik vanmorgen nog bewonderd, want ik houd van die charmante oude dingen die me herinneren aan mijn groot ouders en hun huis, dat vol stond met die glanzende notenhouten niemendalletjes. Het schijnt dat ik een tête-a-tête verstoord heb. Dat „góssie" is waarschijnlijk de ver bauwereerde kreet van een der diensters geweest, die uitgelokt werd door een vrij postige man. Ik zie tenminste een slank figuurtje in het zwart met een wit schortje en dito mutsje snel verdwijnen in de ka mer van de oude millionnair na een vluchtig klopje, en dan gaat plotseling de gangdeur aan het einde van de overloop open, die uitkomt op een betegeld wentel trapje naar de toiletten beneden. In de lichtstreep, die door de even geopende deur valt, zie ik een mannenfiguur haastig verdwijnen. Een donkere, rijzige gestalte is een oogwenk afgetekend tegen het licht dan valt de deur dicht en de gang is verlaten. Ik vind het maar een vreemde geschie denis. Die geheimzinnigheid ergert me en bovendien lijkt het me ongepast dat het personeel vrijages organiseert op gangen waar de gasten passeren moeten. Wie zou het geweest zijn, Clara of Johnny? Ik herinner me dat mevrouw Marter me schertsend iets verteld heeft van een „laten we zeggen meer dan vriendschappelijke verhouding tussen Pe ter, de gérant, en Clara". Dat was toen ik er een opmerking over maakte, dat Clara die arme jongen zo afbekte. „Dat is waarschijnlijk een gevolg van de liefde", zei mevrouw Marter lachend. „Die gaat altijd met het gevoel van eigen domsrecht gepaard en met iets van je zelf hoef je niet zo voorzichtig om te gaan". Als ik hierover sta na te denken op de bovenste trede van de trap, gaat de ka merdeur van de oude millionnair weer open en Clara trippelt naar buiten. Zij loopt mij snel voorbij met de ogen naar de loper. Die heeft een kwaad geweten! Dus het was Clara. En die man moet dan wel Peter geweest zijn. Mooi stel, elkaar uitschelden en dan weer vrijen op de gang. Enfin, als ze maar zorgen dat ik morgenochtend op tijd mijn ontbijt krijg. Mijn kamer is bedompt en zwoel. Ik doe de ramen wijd open en kijk in de duister nis van een prachtige zomeravond. In de verte hoor ik het ruizen van de zee voor mij ligt de oneindigheid van het don kere duin, waarop een lage maan gril lige lichtvlakken legt. Beneden in de achtertuin hoor ik een fiets op de kiezel van het brede tuinpad. Ik zie een donkere figuur naderen achter de witte lichtbundel van de rijwiellamp, dan stapt de man af en rijdt zijn vehikel naar de garage. Een brede straal licht uit de leeszaal valt over zijn gezicht. Het is Peter, de gérant! Wel allemachtig, denk ik verstoord. Die Clara heeft dus niet met Peter, maar met een ander een avontuurtje gehad. Geen wonder dat ze zich schaamde toen ze mij zag. Wie weet was het niet met die bleke secretaris van de koperkoning. Dergelijke fletse jongelui hebben vaak meer achter de mouw dan men oppervlakkig vermoeden zou. (Wordt vervolgd), j

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6