Debat crediet- toezicht gestart; pensioenwet aangenomen PAS OP, UW KEEL Investeringvanf46.600.000voor vernieuwing van de walvisvloot Wereldnieuws Chefarïne „4" doet wonderen ABDIJSIROOP PANDA'S TOCHT NAAR ILLIRANIA Communisten zorgden voor stukje „Kamer - gymnastiek" De radio geeft Donderdag Maatschappij stond voor keuze liquideren of vernieuwen Vissers op weg naar Argentinië „Snelheid van Hersey onverant woordelijk" WOENSDAG 7 NOVEMBER 1951 TWEEDE KAMER BARTELOORISSTRAAT 20 TEL. 15439 Noors schip door slepers op het strand gezet WELVERZORGDE HANDEN In elk jaargetij Hamea-Gelei Nederlandse loods over de ramp met de „Maipu" T ui penk weker s vergaderden Schiedamse boekhouder zou f 17.500 hebben verduisterd Mr. J. M. Landré maakt studiereis naar Amerika Amsterdamse Ballast verricht werk van 16.000.000 in Bangkok (Van onze parlementaire redacteur) De behandeling van het wetsontwerp pensioen- en spaarfondsenwet vergde nog vrij veel tijd, vooral doordat de heer Wa genaar (Commun.) een dertiental amen dementen had ingediend, die er, na bestre den te zijn door de vlot sprekende Staats secretaris Van Rhijn, met alleen de com munisten voor, allen aangingen. Terzake van èen technisch amendement-Stapel kamp (A.R.) roerden mevrouw Fortanier- De Wit (VVD) en na haar de heer Suui-- hoff (Arb.) de kwestie aan omtrent even tuele niet-goedkeuring van statuten en re glementen van pensioen- en spaarfondsen wanneer het pensioen te laag zou zijn. Bij het tegenwoordige stelsel van geleide loon politiek zal volgens de Staatssecretaris de overheid ook op de grootte van de pen sioenen moeten toezien, maar bedoelde goedkeuring zal nooit achterwege blijven omdat de minister het pensioen te laag vindt. Tussen mr. dr. v. Rhijn en de heer Wa genaar (Commun.) bleek nog enig me ningsverschil te b*;taan toen laatstgenoem de, er van uitgaande dat alle pensioen uit gesteld loon is, bepleitte dat de werknemer bij uittreding uit het pensioenfonds, het daarin door hem gestorte terug zal krijgen. De Staatssecretaris voerde verschillende argumenten tegen de desbetreffende amen deringspogingen aan. Daarentegen mocht de heer Suurhoff zich ver-heugen over een welwillende bejegening van regeringszijde terzake van zijn amendement, dat de mo gelijkheid wil scheppen om een premie- vrije aanspraak op uitkeringen voor ouder domspensioen bij beëindiging van een minstens vijf-jarige deelneming aan een pensioenfonds, door de uitbetaling van een bedrag ineens te laten vervangen ook als de betrokkene een emigrant is. Afwis selend kregen alle tegenstanders en de communistische voorstanders van een reeks amen dementen-Wagenaar gelegenheid om „Kamergymnastiek" te bedrijven door deze wijzigingsvoorstellen bij zitten en opstaan te verwerpen. Zonder hoofdelijke stem ming nam men het amendement-Suurhoff aan en vervolgens het gehele wetsontwerp. Interpellatie-Gortzak Snoedig daarna besteeg de heer Gortzak (Commun.) het spreekgestoelte om te in terpelleren over de toenemende moeilijk heden voor de gepensionneerden en voor hen die een uitkering ontvangen uit de Noodwet Ouderdomsvoorziening, een en ander als gevolg van de gestegen brand- stoffenprijzen. De interpellant, die achter de ministerstafel werd aangehoord door minister Van Maarseveen en Staatssecreta ris Van Rhijn, wilde vernemen welke maatregelen de regering ten deze denkt te nemen. De heer Gortzak vroeg waar de mensen in kwestie, die het toch al heel krap hebben, het geld vandaan moeten ha len om bv. de duurdere cokes en eier kolen te kopen. Lag het in de bedoeling van de regering om deze groepen een com pensatie te geven? Als zij nóch hiervoor, noch voor goedkopere brandstoffen ten be hoeve van de personen in kwestie kan zor gen, welke maatregelen dacht de regering dan wel te nemen? Op zijn minst moest er, volgens de vragensteller, iets gebeuren ten behoeve van hen die niet meer dan 2000 pensioen genieten. Minister Van Maarseveen,die de gepen sionneerden voor zijn rekening nam, wees er op, dat deze groep thans met November de verhoogde bijzondere pensioentoeslag ontvangen. Nu er minder cokes beschik baar zal zijn. zal er voor verhoogde invoer van briketten zorg worden gedragen. De minister van Binnenlandse Zaken gewaag de voorts van daling, in plaats van stijging der prijzen. Zodat de interpellant kwalijk ADVERTENTIE TEGEN PUNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN k F 0.75 HILVERSUM I, 402 M. 7 00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor zie ken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Con cert (12.30—12.33 Weerbericht). 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.35 Viool en piano. 14.00 Orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.20 Pianotrio. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Voordracht. 17.50 Regerings uitzending: „Papoease jagers op potvissen en zeekoeien". 18.00 Nieuws. 18.15 Kerkkoor en soliste 18.40 Voor de jeugd. 18.50 Leger des Heilskapel. 19.05 Levensvragen. 19.20 Vocaal ensemble. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Gevarieerd programma. 22.15 _Buiten- lands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Over denking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7 00 Nieuws 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.-5 De groenteman. 9.30 Platen. 10.50 Voor kleuters. 1100 Orkest. 11.45 Voordracht. 12.00 Piano en orgel. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Weer bericht 12.33 Accordeon. 12.50 Financieel weekoverzicht. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.20 Dansmuziek. 13.55 U kunt het geloven of niet. 14.00 Anecdoten. 14.15 Platen. 14.30 .Oor die agtergrond van die Unie van Suid- Afrika", causerie. 14.45 Platen. 15.00 Voor zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de ieugd. 17.30 Saxofoon en piano. 18.00 Nieuws. 18.15 Duivensport. 18.20 Sport. 18.30 Lichte muziek 18.55 Voor kinderen. 19.00 Brief uit Londen 19.10 Metropole-orkest. 19.40 Rubriek van kunst en cultuur. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philharmonisch orkest. 21.20 Klank beeld over Nederlandse Industrie. 21.50 Enquête. 22.20 Orkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30 Zang en orgel. 23.45-24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Voor boeren. 12.42 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Pla ten. 15.00 Engelse les. 15.15 Platen. 15.40 Franse les: 16.00 Europa treedt aan. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Koorzang. 19.50 Politieke Tribune. 20.00 Verzoekprogramma. 21.00 Ge- variëerd programma. 21.40 Platen. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Platen. grond had om van toegenomen moeilijkhe den te gewagen. Daarna borduurde Staats secretaris Van Rhijn, terzake van de ouden van dagen, op dit stramien voort. Met al lerlei cijfers liet hij uitkomen, dat, althans tot half September en sinds de verhoging van de kolenprijzen, in het algemeen de kosten van levensonderhoud zijn gadaald. Voorts herinnerde hij aan allerlei in de laatste tijd voor de ouden van dagen ge troffen maatregelen om de aanvankelijk scheef gelopen verhoudingen weer recht te trekken. Alles te zamen was zijn slotsom, dat er dus voor algemene compensatie geen grond was, maar zover er in individuele gevallen toch moeilijkheden ontstaan, voor ziening plaats vinden kan door kolenbij- sla.gen via de gemeenten. De interpellant noemde het onjuist om het argument van het gedaalde indexcijfer te hanteren, want dat gaat uit van gezin nen van 4 personen en slaat dus niet op ouden van dagen die gemeenlijk ten hoog ste getweeën leven. Waarom hebben de ge meenten dan de brandstoffentoeslag ver hoogd?, zo vroeg hij. Op dit ogenblik moeten de ouden van dagen voor de brand stoffen aanmerkelijk meer betalen dan in April j.l. Dat is de werkelijkheid. De heer Gortzak kwam met een motie om de uit kering uit de Noodwet Ouderdomsvoorzie ning genietenden als compensatie voor de gestegen brandstoffenprijzen van Novem ber tot en met April 1952 een bijslag van 3 per maand te doen ontvangen, wat de gehuwden, en van 2 per maand wat de ongehuwden aangaat. In een tweede motie vroeg hij hetzelfde voor de gepensionneer den en een derde motie drong aan op re geringsmaatregelen opdat de goedkoopste brandstoffen in voldoende mate ter be schikking zullen zijn. De heer Suurhoff (Arb.) verzocht een toezegging, dat de re gering bij nieuwe stijging der kosten van het levensonderhoud, voor de twee in dit debat vermelde groepen een compensatie zal instellen. Hierop bleek staatssecreta ris Van Rhijn niet te willen vooruitlopen; hij wees er alleen op dat in een dergelijk geval opnieuw overleg met de Stichting van de Arbeid zal plaats vinden. Woens dag komen deze moties in stemming. Indonesische pensioenen In de avondvergadering hervatte de Kamer de op 16 October jl. geschorste be handeling van het wetsontwerp inzake toekenning van een tijdelijke bijslag op bepaalde Indonesische pensioenen, ten laste van het Rijk. Staatssecretaris Götzen somde een reeks van alsnog door hem in het regeringsvoorstel na overleg met de commissie van rapporteurs aangebrachte wijzigingen op. Daarmee bleek hij de afge vaardigden bevredigd te hebben, zodat het ontwerp er zonder hoofdelijke stemming doorging, nadat achtereenvolgens de heren Meyerink (A.R.), mr. De Graaf (K.V.P.), Van de Wetering (C.H.), Stufkens (Arb.) en Hoogcarspel (Commun.) verklaard had den, het voorstel te kunnen aanvaarden al waren zij ook in sommige opzichten niet. helemaal voldaan. Het pensioen, de duurte- bijslag en de bijslag te zamen kunnen niet meer dan 420.bedragen, behalve dat er wel nog bij kan wat verschuldigd is als gewone bijdrage voor weduwenpensioen en wezenonderstand. Bovendien, zo zette Staatssecretaris Götzen verder uiteen, is is de regering bereid de bijslag niet slechts toe te kennen aan de ten achter gebleven pensioenen uit een ongunstig tijdperk, doch tevens aan die van voor 1 October 1934. Die bijslag zal neerkomen op 20 percent van de eerste honderd gulden. Ook stemt de regering er in toe, aftrek van neven inkomsten achterwege te laten als de som van pensioen, duurtebijslagen en inkom sten uit andere bron minder dan 200. bedraagt. Toezicht credietwezen Toen het ontwerp inzake de bijslagen op de Indonesische pensioenen onder de voor zittershamer door was, kwam eindelijk het wetsontwerp betreffende toezicht op het credietwezen aan de orde. Eerste van de vele sprekers was de heer Schouten (A.R.). Zijn betoog was vooral critisch en eindig de dan ook met de verklaring dat hij zijn stem niet aan het voorstel kan geven, ten zij de minister alsnog gunstige, door de A.R. afgevaardigde onvermoede gezichts punten zou kunnen openen. Aan het adres van het bestuur van het N.V.V. gaf hij te verstaan, dat het niet aanging de tegen standers van het ontwerp af te schilderen als mensen die zich aan offers willen ont trekken. Minister Lieftinck, zo heette het, was bij de voorbereiding van het ontwerp te kort geschoten door de organisaties, die zich met het credietwezen bezig houden, niet om advies te vragen, ondanks het des betreffende advies van de Bankraad. Ook was onjuist dat overleg met de Vereniging van de Effectenhandel achterwege was ge bleven. Toen de heer Schouten, zich met de on- ADVERTENTIE HARRIS TWEEDJASSEN zelfstandigheid van de Nederlandse Bank bezig houdende, kenbaar maakte wel eens in de ai-chieven van het departement te willen kijken hoe het met de mening van de minister van Financiën en met die van de president van de Nederlandse Bank ge steld is deze laatste zat in een loge naar- stiglijk te luisteren! riep minister Lief tinck hem toe: „dan moet u hier komen zitten". Waarop de a.r. spreker de vraag opperde of dit betekende, dat de minister weg wil. Na dit grapje ging hij verder met zijn betoog, dat in hoofdzaak hierop neer kwam, dat het wetsontwerp, al had het wel enige verbeteringen ondergaan, toch nog te veel naar staatssocialisme riekt. Ook uitte deze afgevaardigde, erkennende dat er een behoefte aan een noodregeling bestaat, zijn ontevredenheid over de considerans, die de regeling namelijk in feite blijvend- tijdelijk of tijdelijk-blijvend doet zijn. Of schoon hij een critische bespreking van het financiële beleid van de bewindsman tot het algemeen debat over de Rijksbegroting wilde opzouten, uitte hij toch vast enige be zwaren met betrekking tot dat beleid, onder meer ten aanzien van diens lage rente- politiek. Vervolgens kwam de heer Janssen (KVP) aan het woord. Aangezien de debatten over het wetsontwerp nog wel de gehele Woensdag zullen voortduren, komen wij morgen op een en ander nader terug. Het Noorse stoomschip „Kari", dat Dinsdagochtend ten Westen van Vlissingen op een wrak stootte en dientengevolge in zinkende toestand verkeerde, is des avonds door drie sleepboten en een bergingsvaar tuig vlotgetrokken en op het strand gezet bij Knocke. Dertien bemanningsleden van de „Kari" gingen aan boord van twee reddingsboten Zij werden te Zeebrugge aan land gezet De kapitein en acht bemanningsleden ble ven op de „Kari". Niemand heeft letsel geki'egen. Een der Noorse zeelieden, die dit laatste meedeelde, zeide, dat het schip naar verwachting nog vier dagen zal blijven liggen, voordat het weer vlot kan woi'den gesleept. De lading zout bevindt zich nog aan boord. ADVERTENTIE In de keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoe ningen. Neem bij de gering ste klacht, zoals kriebel, hees heid, pijn of gezwollenheid de slijmoplossende, snelwerkende v' AKKERS Zoals wij gisteren nog in een deel van onze edities konden melden heeft de direc tie van de Nederlandse Maatschappij voor Walvisvaart N.V. aan de Dok- en Werf- maatschappij „Wilton Fijenoord" in Schie dam opdracht gegeven voor de bouw van een groot, modern uitgerust fabrieksschip met een laadvermogen van 26.500 ton en een waterverplaatsing van 44.000 ton, waarvan de oplevering voor het begin van het walvisseizoen 1955-1956 kan worden tegemoetgezien. De financiering van de bouw kan ge schieden uit 7.500.000 nieuw uit te geven kapitaal en uit de door de regering gega randeerde afschrijvingen. Alternatief De opdracht tot de bouw van het nieuwe fabrieksschip is door de volgende mede delingen toegelicht: De „Willem Barendsz" behoort tot de kleinste fabrieksschepen, die de wateren van de Zuidpool bevaren en heeft, verge leken met de grotere moederschepen der buitenlandse rederijen, slechts een klein productievermogen. Omdat de vangsttijd steeds meer wordt beperkt, is een uitbrei ding van het productieapparaat dringend gewenst. De directie vestigt er de aandacht op, dat de bedrijfskosten per productie eenheid van een nieuw groot fabrieksschip belangrijk lager liggen dan van een klei ner vaartuig. Het bestuur stond voor de keuze op liquidatie aan te sturen, dan wel de continuïteit van het bedrijf te verzeke ren door aanschaffing van een nieuw fa brieksschip. Gezien de omvang der bedragen, die hier mee gemoeid zijn, is de medewerking ge zocht van de Nederlandse regering en een regeling getroffen, die de risico's zal be perken en de rentabiliteit voldoende ver zekert, waardoor ook op passende wijze rekening is gehouden met de belangen van aandeelhouders. Voor de uitvoering van het vernieuwings programma van de vloot zal, naar de hui dige berekeningen, 46.6 millioen ge ïnvesteerd moeten worden, en wel 33 millioen voor het nieuwe fabrieksschip en 13.6 millioen voor vernieuwing en uit breiding van de jagervloot. De financiering zal, behalve uit de aandelen-emissie, ge schieden uit de geprojecteerde afschrijvin gen van totaal bijna 38 millioen. Deze afschrijvingen zijn onafhankelijk van de toekomstige resultaten der maatschappij verzekerd krachtens de garantie-overeen komst met de regering en door jaarlijkse voorschotten op de vangstopbrengst. Tegelijk met het verslag van de maat schappij, waarin deze mededelingen werden gedaan, verscheen Dinsdag de prospectus voor de uitgifte van 7500 gewone aandelen, elk groot nominaal 1000, tegen 100 pro cent. Hiermede wordt het maatschappelijk kapitaal der vennootschap gebracht van ADVERTENTIE 15.040.000 op 30.040.000, verdeeld in 40 preferente en 30.000 gewone aandelen, elk van 1000. Hiervan zijn geplaatst en vol gestort alle preferente en 15.000 gewone aandelen. Over het afgelopen boekjaar wordt een dividend van 8 procent voorgesteld (het vorig jaar 6 procent). Zeer bevredigende vangst De vangst is in het vorige seizoen zeer bevredigend geweest. In totaal werden ge vangen 822 walviseenheden en 236 potvis sen. Hieruit werd geproduceerd: 15.287 ton traan, 2066 ton potvisolie en 7 ton vitamine olie. De gehele traanprod-uctie werd aan de regering voorverkocht tegen 1223,50 per ton eerste soort. De potvisolie en vitamine olie zijn grotendeels naar het buitenland verkocht tegen bevredigende prijzen. In totaal bracht de productie 20.589.680 op. Het winstsaldo nam toe van 523.369 tot 763.138. OOSTENDE (A.N.P.) Naar het A.tf.P. van de rederij van Seghem te Oostende verneemt zijn de zeven Belgische vissers vaartuigen, die met een groot aantal Bel gische en Nederlandse landverhuizers op weg zijn naar Argentinië, Zondag de haven van Lissabon binnengelopen. De schepen zullen hier enige dagen blijven liggen om reparaties te ondergaan. Van een aanhou ding van het convooi nabij Sesimbra door een Portugese oorlogsbodem wegens vis sen in de Portugese wateren, waarvan melding werd gemaakt door een buiten lands persbureau, was de Oostendese rederij niets bekend, evenmin als van het feit, dat de kapiteins der schepen hiervoor te Lissabon zouden moeten terecht staan. De bemanning en de passagiers aan boord der visserij schepen maken het goed. OOK BUREAUX IN DEN HAAG 's ZATERDAGS GESLOTEN Burgemeester en Wethouders van Den Haag hebben besloten met ingang van 10 November de gemeentelijke bureaux op Zaterdag te sluiten, voorzover de dienst dat toelaat. De verkorte arbeidstijd zal worden ingehaald door verlenging van het aantal daguren met ingang van 2 Februari 1952, dat is na de eigenlijke „piekperiode Eveneens ingevolge besluit van Burge meester en Wethouders zullen de scholen niet op Zaterdag gesloten worden. UITSPRAAK OVER PUBLICATIE „VELSER AFFAIRE" UITGESTELD Dinsdagmiddag zou de civiele kamer van de rechtbank te Amsterdam uitspraak doen in een procedure, waarin van De Volks krant een bedrag van 25.000 wordt ge- eist inzake een publicatie over de zoge naamde „Velser affaire". Eiser, een zekere Serphos, acht enige passages van het op 14 April 1951 in dit dagblad gepubliceerd artikel beledigend. De uitspraak is echter uitgesteld tot 20 November. 30. Toen Panda de auto tot stilstand had gebracht en vriendelijk glimlachte, hees de trillende grijsaard zich naar binnen en sprak: „Hoe vriendelijk van u, meneer! Erg aardig van u om zo'n oude, oude opa op een ritje te tracteren! En wat een mooie auto hebt u toch! En wat een aardig doosje staat daar naast u! Een duur doos je, waar zeker wel iets moois in zit, hè, meneer„Ja, ja", lachte Panda, terwijl hij de wagen weer in beweging bracht. „Daar zit iets héél moois in! Er zaten zelfs al een paar schurken achteraan, maar die hebben nu gelukkig mijn spoor verloren!" Ach had hij nog maar eens heel goed en scherp achter zich gekeken, naar zijn passagier! De schurken waren het spoor namelijk nog niet bijster.zoals ook Jolliepop merkwaardigerwijze zeer bin nenkort zou ervarenWe herinneren ons, dat Jolliepop door Panda werd weg gezonden om op het huis te gaan passen. Hij liep dus met veerkrachtige tred, zoals hij dat gewend was, in de juiste richting, toen hij daar plotseling de oude postkoets aantrof. Die stond daar alleen en verlaten, want Joris Goedbloed had zich er niet meer om bekommerd toen hij zijn schel merijen op een andere wijze ging bedrij ven. „Ach de koets! In feite behoort dit voertuig aan ons toe!", zo meende Jollie pop. „Hebben wij hem niet destijds ten geschenke gekregen? Hoe goed komt hij mij nu te pas om mij naar huis te rijden!" Maar op hetzelfde ogenblik werd de koets óók gesignaleerd door Graaf Isen Grim, die zijn jacht op de Rambam-Robijn nog niet had opgegeven. „Daar is die koets!", siste hij tussen zijn gele tanden. „Ha! Die komt me van pas icanneer ik die Panda wil achtervolgen!" Nu moeten we maar eens zien, wie van de twee er het eerst beslag op weet te leggen. „De Boeg van het Amerikaanse troepen schip „General M. L. Hersey", die voor ijsgang was versterkt, sneed in de huid van de „Maipu" als een heet mes in de boter", zo vertelde de heer W. Jansen, de Nederlandse loods, die de ramp van het Argentijnse emigrantenschip meemaakte, in een vraaggesprek met het ANP. Hij had op de Zondagmorgen van de ramp op de brug de navigatie gecontroleerd, toen hij op het radarscherm voor zich plotseling de omtrekken van een ander schip waarnam, dat zich in een richting voortbewoog die de route van de „Maipu" zou kruisen. „Onze misthoorn luidde onafgebroken en wij minderden onmiddellijk vaart tot vijf of zes zeemijlen per uur. Nog steeds kwam er geen antwoord van het andere schip. Uit het beeld op het radarscherm bleek naar mijn mening duidelijk, dat dit schip met een snelheid van minstens 15 of 16 zeemijlen per uur voer en geen vaart ge minderd had. De mist was ondoordring baar. Tot enkele ogenblikken voor de aan varing kon ik niets zien en toen het zover was kon ik niets meer doen. Onmiddellijk na de botsing maakte het schip een flinke slagzij, maar daarna bewoog het zich ge durende de drie kwartier niet. Ik ging te rug naar de brug om de instrumenten in het oog te houden en het alarmsignaal te geven als het schip sneller zou beginnen te zinken. Zelfs voor de mensen in de vol lopende machinekamer was er tijd genoeg om aan dek te komen". De loods haalde zijn schouders op toen hem gevraagd werd wie de schuld van de aanvaring droeg. Dat moet bij een officieel onderzoek worden vastgesteld", zei hij. „Maar naar mijn persoonlijke mening ligt de schuld duidelijk bij het Amerikaanse schip dat, in strijd met de scheepvaartbepalingen, geen signaal met de misthoorn gaf, niet uitweek en naliet vaart te verminderen. De snel heid van de „Hersey" was gekkenwerk bij die mist". De heer Jansen gaat naar Bremerhaven om bij de Amerikaanse autoriteiten ver klaringen over de aanvaring af te leggen. Reuter meldt uit Bremerhaven, dat de Amerikaanse marine ieder commentaar op het onderzoek naar de botsing tussen de Maipu" en de „Generaal M. L. Hersey" weigert. Onze correspondent uit de Bollenstreek schrijft: De jaarvergadering van de vereniging „De Tulp" onder leiding van de scheidende voorzitter, de heer Jac. Th. de Vroomen, gehouden, kenmerkte zich door gering be zoek en een vlotte afwerking der agenda. De kas der vereniging bleek goed gevuld (saldo 5338.Tot nieuwe bestuurs leden werden gekozen de heren R. C. Segers, C. Mantel en J. v. d. Marei. De af tredende bestuursleden Jac. Th. de Vroo men, D. Jonker en J. de Bruyn Jr. werd dank gebracht voor hun werk ten bate der vereniging. Er werd nogal critiek geleverd op de faits et gestes van het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten in verband met de vast stelling der prijsklassen waarop het be ruchte „bij u, zonder u en over u" min of meer van toepassing was. Uit het jaarverslag van de keurings dienst bleek dat zowel vii'usziek als augus- taziek en gal mijt zeer weinig voorkomen. Gewezen werd echter op het nadeel dat door het vroege „koppen" der tulpen het virusziek niet goed te herkennen is. Later exporteren! Prof. Van Slogteren, directeur van hei- Laboratorium voor Bloembollenonclerzoek, die ter vergadering aanwezig was, heeft een stokpaardje: de export van de bloem bollen moet later plaats hebben! En dat hij hierin gelijk heeft, bewezen de klachten over de broei-kwaliteit; in Amerika zijn de resultaten bepaald slecht te noemen, zodat het aantal broeiers daar gestakg ver- mi ndert. Prof. Van Slogteren herinnerde aan zijn zo vaak geuite en toch telkens weer in de wind geslagen waarschuwing, dat men het tijdstip van verzending niet moest force ren, maar uit de vergadering werd opge merkt dat zolang er geen stok achter de deur stond, de professor wel voor dove mansoren zou praten. Practijk en weten schap zien hier niet oog aan oog! De officier van justitie bij de Rotterdam se rechtbank eiste Dinsdag een gevangenis straf van een jaar met aftrek tegen de 40- jarige boekhouder J. J. M. M. uit Schie dam. Deze zou in de periode van Januari 1949 tot Maart 1951 een bedrag van ƒ17.500 hebben verduisterd ten nadele van een loodgietersbcdrijf in Schiedam, waar hij werkte. De verdachte gaf toe wel eenige duizen den guldens te hebben verduisterd, doch hij kon zich niet voorstellen dat het ont vreemde bedrag was opgelopen tot een to taal van 17.500, zoals door de accoun tant van de firma is becijferd. Mr. J. W. van der Roest, verdachte's raadsman, was van oordeel, dat indien er ruim 17.000 was verduisterd, verdachts met zijn salaris mee 14.000 per jaar zou hebben uitgegeven, terwijl hij volgens het reclasseringsrapport sober leefde. Pleiter merkte verder op, dat zijn cliënt een hem toekomend aandeel in een erfenis aan zijn firma heeft overgedaan en ook reeds 1125 .heeft terugbetaald. Hij vroeg de rechtbank clementie te betrachten. Lichtflits. In de nacht van Zondag on Maandag zijn duizenden mensen in de omgeving van Melbourne opgeschrikt door een ontploffing en een lichtflits als van een atoombom, aldus meldt de „Times". Volgens een bericht van de politie werd een veelkleurig licht waar, genomen, dat zich op een hoogte van 500 meter voortbewoog. Er zijn nog geen berichten van officiële waarne mers binnengekomen en men kan niet zeggen, of het verschijnsel door een meteoor is veroorzaakt. Schipbreuk. Het Australische jacht „Kan garoo", dat op weg was van Nice naar de Canarische eilanden, is in een hevige storm tussen Safi en Mazagan (Marok ko) op de rotsen geslagen. Zes opvaren den kwamen om het leven, drie wisten het land te bereiken. Waarborg. India zal er borg voor staan dat de buitenlandse olieraffinaderij, die in dat land gevestigd zal worden, ten minste de eerste 30 jaar niet genationa liseerd zal worden, zo werd Dinsdag te New Delhi verklaard. Indien de natio- nalisatie daarna tot stand mocht komen zou schadeloosstelling gegeven worden! Botsing. Een goederentrein is bij Vinkovcl tussen Belgrado en Zagreb achter op een stilstaande passagierstrein gereden. Zeventien Joegoslaven kwamen om het leven en 32 werden gewond, van wie 19 ern-stig. Operatie. Volgens een officieel bericht van radio-Buenos Aires is Eva Perón giste ren geopereerd en is de operatie goed geslaagd. Volgens Argentijnse nieuws- bureaux duurde de operatie drie uur en twintig minuten. De aard der ope ratie is niet bekend gemaakt. Er wordt grote betekenis gehecht aan het feit, dat dr. George Thomas Pack een be kende Amerikaanse chirurg, Maandag avond in Buenos Aires is aangekomen, Dr. Pack is specialist op het gebied van kanker. Voor de zekerheid. Truman heeft op een vergadering van het nationale genoot schap van tekenaars van spotprenten verklaard, dat de reden van Eisen howers komst naar Washington het vraagstuk der Europese economische stabiliteit was geweest, „in tegenstel ling met alle andere veronderstellingen. Noodraad. President Truman heeft een noodraad gevormd, die een oplossing moet vinden ter beëindiging van een dreigende staking van ongeveer 75.000 stokers en machinisten op vier grote spoorlijnen. De staking zou Donderdag, zijn begonnen, maar de maatregel van de president verhindert volgens de weit een staking gedurende ten minste zestig dagen. De president verklaarde, dat het geschil de handel tussen de staten zo ernstig dreigt te onderbreken, dat be paalde delen van het land verstoken zoudien zijn van essentiële vervoers diensten, terwijl ook het leger hinder zou ondervinden. De dappere. Dr. Hjalmar Schacht, voorma lig president van de Duits Rijksbank, heeft Dinsdag te Calcutta beweerd, dat hij „actief" heeft deelgenomen aan een aantal complotten om Hitier te ver moorden. Schacht zeide dit tegenover journalisten op thuisreis van Indonesië. Hij had zich voortdurend tegen Hitiers oorlogspolitiek verzet. Zelfs voor de oorlog zou hij verscheidene pogingen hebben gedaan om Hitier en zijn rege ring te doen verdwijnen. Represaille. De Britse troepen op Malakka hebben Woensdag bij het aanbreken van de dag het dorp Tras Pahang omsingeld. De bewoners zouden de guerillastrijders, die de aanslag op de Britse hoge com missaris Sir Henry Gurney, hebben ge pleegd, hebben geherbergd. De 2.000 bewoners worden naar kampen over gebracht. Gewond. Twaalf personen, die te Cecina in Italië de nachtwake hielden rondom de lijkkist van een familielid, zijn gewond doordat de vloer van de kamer door zakte. Objectief. Te Parijs wordt bekend ge maakt, dat een „Vereniging ter verdedi ging van de nagedachtenis van maar schalk Pétain" is gesticht, welke zich zal bezig houden met de „objectieve" bestudering van het leven en werk van maarschalk Pétain. Ontslag. De eerste grote Japanse oorlogs misdadiger, die zijn straftijd achter de rug heeft, is de oud-minister van Bui tenlandse Zaken, Sjigemitsoe. Hij zou heden wegens „goed gedrag" uit de ge vangenis ontslagen worden. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: A. Reehorst, grossier in groente en fruit, wonende te Beverwijk, Meerstraat 68. Rech- ter-commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. J. O. Baron, advocaat en procureur te Be verwijk. A. v. d. Bos, zonder beroep, wonende te Haarlem, Grote Houtstraat 2. Rechter-com- missaris: mr. N. Smits. Curator: mr. M. B. Cohen, advocaat en procureur te Aerden- hout. K. Eylander, bedrijfschef, wonende te Haarlem, Tulpenstraat 52. Rechter-commis- saris: mr. N. Smits. Curator: mr. M. B. Co- hen, advocaat en procureur te Aerdenhout. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van: F. Mackenzie, wonende te Purmerend, Hugo de Grootstraat 67, aldaar zijn bedrijf uitoefenende onder de benaming van Schei kundig Laboratorium voor Landbouw en Industrie. Van onze parlementaire redacteur) Mr. J. M. Landré, directeur van de rege ringsvoorlichtingsdienst, zal vermoedelijk op 1 Februari voor enige maanden een studiereis naar Amerika ondernemen. Na dat hij een vorige keer door zijn vele werk. zaamheden hier van een dergelijke invitatie geen gebruik heeft kunnen maken, wordt dit thans wel mogelijk geacht. Indien de minister-president een officiële uitnodiging van president Truman ontvangt voor een bezoek aan de Verenigde Staten en daarvan pas omstreeks half Januari ge bruik maakt, hierover is op het ogenblik natuurlijk nog niets definitiefs te zeggen dan is het mogelijk dat het vertrek van mr. Landré wat vervroegd wordt. Daardoor zou hij als pers-chef van de minister-presi dent (welke functie hij naast die van di recteur van de regeringsvoorlichtingsdienst bekleedt) dr. Drees kunnen vergezellen. Het is de bedoeling, dat mr. Landré voor de in Juni te houden verkiezingen weer in Nederland terugkeert. De N.V. „Amsterdamse Ballast Maat schappij" heeft 1950 afgesloten met een saldo exploitatierekening van 1.180.154. Na afboeking der onkosten en interestbe taling resteert een bruto-winst van 605.269, waaruit na enkele voorzieningen een onveranderd dividend van 6 procent wordt voorgesteld. Met de modernisering van het drijvende materieel zijn blijkens het verslag goede vorderingen gemaakt. De scheepswerf- en constructiewerkplaatsen hebben zich bo vendien in 1951 voor een groot gedeelte kunnen wijden aan het construeren van de grote drijvende leidingen, die nodig zijn voor een economische uitvoering van een groot werk van 16.000.000 in Bangkok, in samenwerking met een bevriende Franse maatschappij. De werken van de Amsterdamse Ballast aan het Suezkanaal zijn in de loop van 1951 geëindigd.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2