Het vestigingstekort in Haarlem Het Hek van de Dana Haarlemse gemeentediensten blijven op Zaterdag werken Sinds 1 Januari 1949 vertrokken 1274 I Haarlemmers naar Veisen, terwijl slechts 530 Velsenaren naar Haarlem verhuisden Beethovenprogramma met Géza Anda Ook in 1952 Kennemer Toneelfestival WOENSDAG 7 NOVEMBER 19 51 3 „Frans Hals" heeft een gerestaureerd clubgebouw IJsverenigingen maken plannen voor een tocht En alle openbare scholen blijven open Bazar in de Begijnhofkapel Heemsteedse dame reed tegen portier van auto Het Marinehospitaal te Overveen Politiemannen voetbalden „De gekleurde zanger" Vier Haarlemmers „erkend br omf ietsher steil er s' Generaal Van Fleet en Pieter van Spaarndam KARSOTE RUB Agenda voor Haarlem Voor een kwartje Vreemdelingen verkeerd Fijn grapje Spectaculair blijspel van Thomas Shadwell Vestiging der tweede technische hogeschool Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het inwoner-aantal van Haarlem groeit thans langzaam. Het laatst gaven wij de cijfers van 30 Juni 1951, toen wij constateerden dat de toeneming sinds 31 December 1950 slechts 584 was. Nu zijn er van 30 Juni tot 30 September 1951 in verhouding nog minder bijgekomen na melijk 246. De groei was in 9 maanden dus 830. Daartegenover staat dat 1950 een toe neming gaf van 2.027 of in verhouding bij na dubbel zo veel. Dit komt omdat Haarlem thans een vrij belangrijk vestigingstekort heeft. Dat wil zeggen dat er meer Haarlemmers naar el ders vertrekken dan dat er mensen van elders naar Haarlem verhuizen. Dit komt natuurlijk door het tekort aan huizen in Haarlem, waardoor het Huisvestingsbureau niet scheutig kan zijn met het verstrekken van vestigingsvergunningen. In het 3e kwartaal van 1951 vestigden er zich in Haarlem 1904 mensen, maar er vertrokken er 2195. Dat gaf een vesti gingstekort van 291. Over het le en het 2e kwartaal van 1951 waren de cijfers: ge vestigd 3425, vertrokken 3680, vestigings tekort 255. Over de eerste 9 maanden van 1951 is er dus een vestigingstekort van 546. Over 1950 was er nog een vestigings overschot van 35, maar 1949 gaf al een vestigingstekort van 753. Dat over 1950 de balans weer overge slagen is naar de vestiging, komt voorna melijk omdat er in dat jaar velen uit In donesië naar Haarlem kwamen. Haarlem en omliggende gemeenten Interessant is altijd na te gaan hoe de wisselwerking is tussen Haarlem en de omliggende gemeenten. In Haarlem kwamen in het derde kwar taal 96 Bloemendalers terwijl 108 Haar lemmers naar Bloemendaal verhuisden. Uit Heemstede kwamen er 85, naar Heemstede gingen er 120. Uit Benneb roek 10, naar Bennebroek 7. Uit Haarlemmerliede 12, naar Haarlem- merliede 11. Tenslotte kwamen 45 Velsenaren naar Haarlem, terwijl 138 Haarlemmers naar Velsen vertrokken. De ruil gaf dus in bijna alle gevallen een vestigingstekort voor Haarlem. Er blijken veel Haarlemmers naar Vel sen te verhuizen. Dit zijn voor een groot deel vroegere ingezetenen van Velsen, die tijdens de oorlog naar Haarlem geëva cueerd zijn. Die oud-Velsenaren zijn in de meeste gevallen nog in Velsen aan het werk. In de eerste 6 maanden van 1951 vertrokken er 180 Haarlemmers naar Vel sen, terwijl er slechts 83 uit Velsen naar Haarlem verhuisden. Voor 1950 waren de cijfers: naar Vel sen 439, uit Velsen 218. Over 1940: naar Velsen 517, uit Velsen 184. Sinds 1 Januari 1949 zijn er dus 1274 inwoners uit Haarlem naar Velsen ver trokken, terwijl slechts 530 mensen uit Velsen naar Haarlem verhuisden. Een ver schil van 744, dat de woningtoestand in Haarlem ten goede kwam. Het geboorte-overschot Dat Haarlem toch nog in inwoneraantal toeneemt is te danken aan het geboorte overschot. (Het verschil tussen geboorte- en sterftecijfers). In het 3e kwartaal werden hier 803 kin deren geboren, terwijl slechts 266 Haar lemmers overleden. Dit gaf een gunstig verschil van 537. Over het le en het 2e kwartaal was het geboorte-overschot 839. De in de omgeving van de Schotersingel gevestigde speeltuinvereniging „Frans Hals" beschikt reeds sedert Mei 1947 over een pak huis, waar aanvankelijk het zomerwerk werd verricht en nadat in de zomer van 1950 een speeltuin bij het Tehuis voor ouden van dagen aan de Schotersingel in gebruik was genomen, het winterwerk. Het was echter noodzakelijk het pakhuis, dat aan de Berk- heijdestraat gevestigd is te veranderen. De leden hebben een actie gevoerd om oud pa pier te verzamelen. Het succes was groot en dank zij een flink bedrag kon tot verande ring van het clubgebouw worden besloten. Dinsdagavond is dit officiéél heropend. Wegens ziekte van de voorzitter, de heer P. C. Ineke, voerde de secretaris, de heer J. H. Bijster, het woord. Hij bracht dank aan die medewerkers die tien weken achtereen iedere avond hun tijd gegeven hebben om aan het gebouw een gezellig aanzien te geven en doelmatig in te richten. Vertegenwoordigers van het Haarlems Verbond van Speeltuinverenigingen en van enkele verenigingen boden daarna het be stuur van „Frans Hals" gelukwensen aan met het in gebruik nemen van het fraai ingerichte gebouw. In de Maandagavond onder leiding van ir. W. Fuhri Snethlage gehouden vergade ring van de IJsvereniging Haarlem en omstreken (afdeling van de IJsbond Hol lands Noorderkwartier) zijn de jaarver slagen uitgebracht en de agenda van de Zaterdag te Alkmaar te houden jaarver gadering van de bond besproken. De heer J. Verharen zal als afgevaardigde optre den. Na afloop van de vergadering kwamen afgevaardigden van de verenigingen uit het Zuider district van de bond bijeen ter bespreking van plannen van Haarlem uit tochten te maken. Getracht zal worden een tocht voor te bereiden van Haarlem langs de Leidsevaart naar Sassenheim, Warmond, De Kaag en via de Hoofdvaart, Genievaart en Zomervaart terug naar Haarlem. De lengte van deze tocht bedraagt 87 km. Het is noodzakelijk overleg te ple gen met ijsclubs uit de provincie Zuidhol land. Over het algemeen is de toestand van het ijs van de Delft, het Spaarne en het Noordzeekanaal van die aard, dat het niet mogelijk is een tocht uit te schrijven in Noordelijke richting. Ook zijn het Zui der Buiten Spaarne en de Ringvaart over het algemeen niet voor schaatsenrijders berijdbaar. Het bestuur van het Zuider district zal de plannen nader uitwerken en overleg plegen met het hoofdbestuur. Ook is op de vergadering besproken een betere regeling te verkrijgen over ijsbe- richten. Over het algemeen is men de laat ste jaren onvoldoende georiënteerd over de toestand van het ijs in Noordholland. In het gebouw van „Mulua Fides", een Groninger studentensociëteit, is in de nacht van Zondag op Maandag ingebroken. Toen de boekhouder des ochtends het administra tiekantoor binnenkwam, zag hij dat de brandkast verdwenen was en het bureau overhoop was gehaald. Het is de Groninger recherche nog niet gelukt de daders te arresteren. De brandkast bevatte een bedrag van ruim f 2000 en enkele boekhoud- bescheiden. Wij ontvingen van het gemeentebestuur van Haarlem het volgende communiqué: „De dwingende noodzaak om het stroom verbruik tijdens de piekuren te beperken heeft het gemeentebestuur doen besluiten aan de te dezer zake gestelde richtlijnen van de minister van Economische Zaken gevolg te geven, zodat met ingang van 12 November de bureau-uren voor het ge meen tepersoneel daarbij zullen worden aangepast. Burgemeester en wethouders hebben ernstig overwogen om in verband met de brandstoffenschaarste ook te voldoen aan het verlangen van genoemde minister om de kantoren des Zaterdags te sluiten. Het grote ongerief dat daaruit voor het publiek zou voortvloeien heeft hen echter doen be sluiten deze maatregel niet toe te passen, doch het beoogde doel te bereiken door de Vanmiddag is in de Begijnhofkapel een bazar geopend, waarvan de opbrengst be stemd is voor de algemene wijkbelangen van Wijk V der Nederlands Hervormde Ge meente. Bezoekers zullen daar een fraai ingerichte bazar vinden. Stands met textiel zijn ingericht. Dank zij de heer C. Nel zijn oude stadsgezichten tentoongesteld. Belang stellenden worden in de gelegenheid gesteld mee te delen wat de stadsgezichten voor stellen. Vooral liefhebbers van Haarlems stadsschoon zullen kunnen genieten van deze afbeeldingen. De leden van de „Vrije tijd- club" uit. het Rusthuis der Nederlands Her vormde Gemeente hebben ook hun medewer king aan de bazar verleend door het as bieden van een aantal voorwerpen. De bazar is vanmiddag, vanavond, Don derdagmiddag en -avond voor het publiek geopend. Dinsdagmiddag om twaalf uur stopte op de Binnenweg tegenover het kantoor van de Twentse Bank een auto, komende uit de richting Bennebroek. De bestuurder opende het portier zonder op het verkeer te letten. In de zelfde richting, als de auto gereden had, fietste de zesenveertigjarige mevrouw J. P. van I. uit Heemstede. Zij reed tegen het portier op, viel en liep een ernstige wonde aan het hoofd op. Een dokter vermoedde, dat er van een schedel breuk sprake was en oordeelde het nodig de dame naar het Diaconessenhuis te laten brengen. Wij vernamen vanmorgen, dat de toe stand van mevrouw Van I. bevredigend is; zij had een rustige nacht gehad. Aankoop van het gebouw door het rijk? Enige tijd geleden deelden wij reeds mede dat er onderhandelingen gevoerd werden over de aankoop van het gebouw waarin het Marinehospitaal te Overveen gehuisvest is, door het rijk. Nu is in de afdelingen der Tweede Kamer, waarin de Marinebegroting be sproken is, gevraagd of die onderhandelin gen niet vooruit lopen op de beslissingen die genomen zullen moeten worden nadat de commissie voor de reorganisatie der Militaire Geneeskundige Diensten haar rapport heeft uitgebracht. Het eerste voetbalelftal van de Haarlemse politie speelde Dinsdagmiddag voor de com petitie van de Nederlandse Politie Sport bond tegen het district Amsterdam van de Rijkspolitie. Het resultaat was, dat de Haar lemmers met 31 wonnen. Het tweede elftal speelde thuis tegen Zandvoort 00. De poli tie van Heemstede bond op eigen terrein de strijd aan tegen de collega's uit Noordwijk en verloor met 10. In Bloemendaal is een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tussen de plaatselijke politie en een elftal van de Marine (Marine hospitaal te Overveen). De politie won met 5-4. Het jongste Dinsdagavondconcert der H.O.V. onder leiding van Toon Verhey was geheel gewijd aan werk van Beet hoven: het programma bestond uit de Eg- mont-ouverture, het vijfde Pianoconcert en de Derde Symphonie, de „Eroïca". Het was dus bovendien een avond van heroï sche muziek; immers zowel de Egmont- ouverture, met haar apotheose aan de vrij heid, alsmede het fiere en machtige concert in Es, dragen iets in zich van het karakter, Opnieuw zijn uit En geland 5000 infante risten naar het Mid den Oosten vertrok ken wegens de nog steeds uiterst gespan nen toestand rond het Suez-kanaal. Hier passeert een voor Egypte bestemde af deling van het eerste bataljon Inniskilling Fuseliers" in Ports mouth de befaamde oude Victory thans opleidingsschip van de Britse marine. Deze versterkingen zijn met de vliegtuig moederschepen Il lustriousen Tri umphnaar hun nieuwe standplaats vertrokken. dat de componist aan zijn Heldensymphonie gegeven heeft. De solist van de avond, de jonge Hon gaarse pianist Géza Anda, hielp voor een niet gering gedeelte mee om de heroïeke sfeer van het concert kracht bij te zetten en daaraan het natuurlijke élan te geven dat boeit, overtuigt en meesleept. Wat deze tengere, jeugdige man bereikt met de hartstochtelijke muzikaliteit, die zijn virtuoze techniek regeert, was voor ons geen verrassing meer; wij wisten van zijn vroe ger optreden dat wij zo iets konden ver wachten en het zat ons bovendien nog vers in het geheugen hoe verbazingwek kend hij verleden Zondag te Amsterdam het Concert in Es van Liszt speelde. Maar de indruk van zijn optreden met het Beet- hovenconcert was voor ons niet minder sterk. Wanneer zo'n gloeiend temperament bij het herscheppingsproces mee gaat spre ken wordt de muziek, die ge meent door en door te kennen, als het ware nieuw ge boren. Het lijkt dan alsof gij haar hoort ontstaan en uitgroeien door de drang van wonderlijke vermogens. In de ban van een zo machtig musiceren vergeet ge misschien critisch te luisteren en af te wegen of dit niet te zwaar of dat niet te licht tot zijn recht komt, volgens de opvattingen die ge altijd gehuldigd hebt. Maar ge geeft die eigen mening graag prijs voor zo'n vitale, gespierde vertolking, vol poëtische geest. Het optreden van Géza Anda ontlokte een ware ovatie, waarin de solist terecht ook de dirigent en het orkest liet delen. Met de beide andere werken van het programma wist Verhey tevens een waar dig resultaat te bereiken. De veeleisende „Eroïca", die tot de hoogste toppen van Beethovens symphonisch werk behoort, werd door het verzorgde détail in de uit voering buitengewoon klaar en doorzichtig gehouden. Een model van geestig klanken spel in beheerst evenwicht van timbres mocht vooral de interpretatie van het Scherzo genoemd worden. Maar dit zegt niets ten nadele van de rest van het werk, waarvan wij eveneens overtuigende in drukken ontvingen. Er bestond voor deze heroïsche Beet hoven-avond bijzonder veel belangstelling; de concertzaal was geheel bezet. JOS. DE KLERK verwarming van de kantoren in de Zater dagochtenduren zeer drastisch te beperken. Er zal streng op worden toegezien dat op een zodanige wijze zal worden gestookt, dat deze maatregel het beoogde effect zal op leveren." Wij vernemen dat ook de openbare scho len voor alle takken van onderwijs in Haar lem op Zaterdag zullen blijven werken. De bijzondere scholen kunnen in deze een zelf standige beslissing nemen. Het gemeentebestuur van Heemstede heeft in verband met het karakter der ge meente besloten voorlopig de kantoren en scholen op Zaterdagochtend geopend te houden. B. en W. van Bloemendaal zullen dezer dagen een beslissing nemen. Tijdens de tentoonstelling van de ver eniging van vogelliefhebbers „De Gekleur de Zanger" in de Vishal waren sierkooien, gemaakt door leden, te zien. De bezoekers moesten bepalen welke kooi het mooiste was. De keus is gevallen op kooi nummer twee van de heer J. A. de Jong. Tweede werd kooi nummer één van de heer J. C. B. Vaker en derde kooi nummer zes van de heer H. Cornelissen. De volgende be zoekers hebben (na loting) een kanarievo gel gewonnen: mejuffrouw C. van 't Hof, de heren De Vré, P. Langeveld, J. A. Aar denburg, E. J. Nieuwenhuizen, Branger en J. Meijers. Na een cursus van veertig weken aan de school van de vakgroep voor het gemotori seerd rijwielbedrijf in Amsterdam te heb ben gevolgd, onderwierpen zioh gisteravond in Amsterdam vijfentwintig rijwielherstel lers aan het examen bromfietshersteller. De centrale examencommissie van de vakgroep kon na afloop twintig candidaten meedelen dat zij ,,er door" waren. De vier Haarlemmers die aan het examen deelnamen, zijn allen geslaagd. Het zijn de heren J. Brijs, E. de Graaff, J. Serné en F. Serné. Kinderkoor van Radio Hamburg komt in Haarlem zingen Het kinderkoor van Radio Hamburg, be staande uit veertien meisjes, zal deze maand een tournée door Nederland maken. Op het programma staan madrigalen, geestelijke liederen, volksliederen en de uitvoering van de kinderoperette „Wij bouwen een stad" van Paul Hindemith. Het eerste optreden heeft op 15 November te Nijmegen plaats. Het koor brengt ook een bezoek aan Haarlem. De Amerikaanse legende over een Hol lands jongetje, dat bij Spaarndam in zijn eentje een dijkbreuk voorkwam door een hele nacht zijn duim in een gat in die dijk te houden, is door luitenant-generaal James A. van Fleet aan het begin van de herfstcampagne op Korea aan de soldaten van het achtste leger voorgehouden. De generaal vergeleek hun moed met die van dit jongetje. De gehele zomer hadden zij tot'taak gehad, gedurende de onderhande lingen van Kaesong „de duim op het gat" te houden en om penetratie van de Noor delijken te voorkomen. De Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer stuurde aan generaal Van Fleet, die van Nederlandse afkomst is, naar aanleiding hiervan een fotoreportage over de onthulling door prin ses Margriet van het beeldje op de Woer- der Sluis te Spaarndam, dat aan het hel denfeit van het Hollandse jongetje herin nert. Er werd een uitnodiging voor een bezoek aan Nederland aan toegevoegd. In een brief aan de A.N.V.V., waarin de generaal bedankt voor de foto's, schrijft hij: „Niets zou me meer plezier doen dan om Nederland, het stamland van mijn vaderen, te bezoeken. Ik heb dan ook het plan te komen, zo gauw ik er de gelegen heid voor heb. Veel dank voor uw uitno diging naar een vrij en gastvrij land." ADVERTENTIE werkt twee. kanten teqefyk WOENSDAG 7 NOVEMBER Stadsschouwburg: Toneelgroep „De Ver enigde Spelers" „Rebecca", 8 uur. Brink- mann, Humanistisch Verbond, spreker H. Lips, 8 uur. Rembrandt: „De wolf van Sua' 18 j„ 7 en 9.15 uur. Palace: ,,'n Slechte jon gen", 14 j., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Guncrazy", 18 j., 7 en 9.15 uur. City: „Alles wel aan boord", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De zwarte panter", 18 j., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Verkeerd aangesloten", 18 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 8 NOVEMBER Gebouw Sint Bavo: Haarlems Kunst Ge meenschap Franse filmavond, 8.15 uur. Nuts- gebouw, Lange Veerstraat 16, Spiritistische Studiekring „De Tempel", 8 uur. Rembrandt, Palace en Luxor: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. (Zie programma van Woensdag). Burgemeester d'Ailly heeft in het Ge nootschap Amstelodanum een voorstel gedaan, dat zó hevig door zó velen is aangevallen, dat men zelfs zonder het voorstel te kennen moet aannemen, dat het ongetwijfeld verdediging verdient. De burgemeester heeft namelijk het plan geopperd om alle vreemdelingen, die in Amsterdam komen eten of rond varen een kwartje te laten betalen. En met al die kwartjes zou dan een fonds moeten worden gevormd om de Oude en de Nieuwe Kerk, andere bedehuizen, waaronder de twee grote synagogen, het Rembrandthuis en het Wijnkopersgilde- huis voor instorting te behoeden. De burgemeester meende, dat al die vreemdelingen tenslotte naar al die ge bouwen komen kijken en er daarom wel al die kwarren voor over mogen hebben. Welaan, de burgemeester heeft daar heel wat over moeten horen. Iedereen was bang, dat wij een povere indruk zouden maken door anderen te laten betalen voor het instandhouden van onze bezittingen. Iedereen vond het on behoorlijk en onverstandig en ontactisch en onkies en onheus. Maar iedereen keek niet verder dan iedereens neus lang was. Wij hebben nu eenmaal op ons geno men het burgemeesterlijk standpunt te verdedigen en zullen dat ook doen. Al hebben we wel heel lang moeten speu ren voordat we een argument ten faveu re konden vinden. Maar nu we dat ge vonden hebben, achtën we het een uit nemend voorstel. Want wanneer Am sterdam er mee begint, zullen Rome en Parijs, Brussel en Bonn en alle andere steden wel volgen. De Parijzenaar be taalt een kwartje in Amsterdam en wij 25 francs in Parijs. En vervolgens komt er vanwege de deviezenbesparing een besluit, dat iedereen makkelijker in zijn eigen land kwartjes kan betalen om schone, oude gebouwen in stand te houden. En dan zijn we precies waar we wezen willen. Een uitnemend voorstel. Wanneer wij over vreemdelingenver keer spreken, mogen wij niet het lof waardig initiatief van de A.N.W.B. in deze onvermeld laten. Deze bond heeft namelijk een uitermate listige methode ontdekt om de vreemdeling langer bin nen 's Rijks hoofdstad te houden. Zij doet dat door eenvoudig de wegwijzers weg te nemen. Dit heeft zo'n overweldi gend succes, dat wij zouden willen aan bevelen, deze methode nationaal toe te passen. Midden in het vreemdelingen seizoen rukt men plotseling alle A.N. W.B.-borden in het gehele land uit de grond en vangt onmiddellijk aan met het vrolijk uitsliepen der buitenlandse toeristen, die de weg naar de grens, laat staan naar huis niet meer terug kunnen vinden. De bevolking aan wie mogelijk de weg gevraagd zou kunnen worden, moet dan worden geïnstrueerd, dat zij zich in het nationaal belang van het verschaffen van dergelijke informa ties dient te onthouden. Op deze manier kan een deviezenwinst worden verkre gen, die eenvoudig ongelofelijk is. Om echter op Amsterdam terug te komen, hier heeft de A.N.W.B. haar eer ste experimenten in deze richting ten uitvoer gelegd. Dit is op vrijwel geruis loze wijze geschied. Men heeft bij het optbreken van het plaveisel, iets dat in Amsterdam nog al ereis voorkomt, de in de weg staande wegwijzers verwij derd, zonder ze na het herstel weer terug te plaatsen. Dat ruimde al direct een boel op. Ook de Amsterdamse ver keerspolitie helpt trouwens een handje mee, door in de vaste routes, die van de ene kant van de stad naar de andere lopen, zo af en toe eens het inrijden van een straat te verbieden. Het succes van dit experiment was zelfs op zo kleine schaal al verbluffend. Een Zweed, die tóch wou proberen om Amsterdam uit te komen, kwam na een halve dag al om genade vragen. Ande ren van hardnekkiger aard liepen ge heel in de val. De paar A.N.W.B.-bor- den, die men nog heeft laten staan, wij zen namelijk allemaal in de richting van het barre polderland bij Amsterdam- West. Men moet dan ook niet verbaasd zijn, wanneer men daar af en toe enige verbleekte skeletten vindt, de lugubere overblijfselen van stijfkoppige toeristen die daar van uitputting zijn omgeko men. Nog een woord van lof verdient de wijze waarop de A.N.W.B. deze actie in 's lands belang weet te maskeren. In formeren lieden, die slecht van begrip zijn, namelijk bij het hoofdbureau wan neer in deze toestand verandering zal komen, dan wordt daar fijntjes geant woord, dat er „binnen niet al te lange tijd maatregelen zullen worden geno men". Zeurt men dan nog verder hier over door, dan krijgt men te verstaan, dat er in overleg met de stedelijke over heid een geheel nieuw wegwijzers- systeem wordt ontworpen. Dit lijkt ons een uitnemende gedach te, vooral wanneer men zoals aan te nemen is, het huidige systeem nog wat wil perfectionneren. Een fijn grapje zou bijvoorbeeld wezen om borden te plaat sen met „Alle richtingen" er op, die naar de Amsterdamse vermaakscentra wijzen. De uitgangen van deze pleinen kunnen dan alle worden voorzien van inrijverboden of desgewenst met hek ken worden afgesloten wanneer de kudde eenmaal binnengelokt is. Het in stellen van enige hulppostkantoren, vanwaar naar het buitenland om geld getelegrafeerd kan worden, zou de zaak rond maken. Wij zullen ons nochtans van verdere suggesties in deze richting onthouden, aangezien wij er zeker van zijn, dat door de verantwoordelijke personen in deze richting alles gedaan wordt wat menselijkerwijs mogelijk is. BOEDA Het Nederlands Volkstoneel geeft Donderdagavond in de Doelenzaal aan de Kloveniersburgwal de pre mière van het Franse blijspel „Het Millioen" van George Berr en Mar cel Guillemaud onder regie van Ben Groeneveld, waarin Hans van Meer- ten en Ferd. Sterneberg de voor naamste rollen vervullen. De opvoe ring wordt Vrijdag herhaald. Het Amsterdams Toneelgezelschap laat morgen „Het mannetje in de maan" zien, een tragi-comedie van N. C. Hunter onder regie van Louis Saalborn, met Jacqueline Royaards- Sandberg en Loudi Nijhoff. Op het abonnementsconcert van hedenavond speelt het Concertge bouw Orkest onder leiding van Jean Fournet de volgende werken: de ouverture „De vliegende Hollander" van Wagner, de Vierde Symphonie van Schumann, de suite „Pelléas et Mélisande" van Gabriel Fauré en „De Tovenaarsleerling" van Paul Dukas. Haakon Stotijn, hobo, is so ili de hoofdstad uit list op het eveneens door Fournet geleide concert van Donderdag avond, dat begint met de Suite an- glaise du I6ème siècle van Roussel. Verder staan op het programma „Istar" van d'Indy, de Symphonie concertante voor hobo en strijkor kest en „La Valse" van Ravel. Vrijdag (6.45 utir) dirigeert Jean Fournet een jeugdconcert. Uitge voerd worden behalve de reeds ge noemde ouverture van Wagner het Celloconcert van Saint-Saëns (met Tibor de Machula als solist) en de Vierde Symphonie van Schumann. Met medewerking van leden van het Radio Philharmonisch Orkest voert 't Stuttgarter KammerorChester on der leiding van Karl Münchinger op 9 November (8.15 uur) in het Concert gebouw werken van Bach, Pergolesi en Gluck uit. Hans Henkemans is solist in het Pianoconcert KV 488 y van Mozart. In Lion d'Or heeft de stichting Kenne mer Toneelfestival gisteravond een verga dering gehouden met vertegenwoordigers van de medewerkende toneelverenigingen uit Haarlem en omstreken, die onder meer was belegd om de plannen voor de vol gende zomer te bespreken. Voorzitter H. Fried'hoff bracht in herinnering dat onge veer negen maanden geleden om pre cies te zijn op 14 Februari 1951 de op richtingsbijeenkomst in Teisterbant had plaats gehad en dat intussen, door het suc ces van „Dorp in opstand" in Bloemen- daals Openluchttheater, de levensvatbaar heid van de toen ten doop gehouden plannen duidelijk is bewezen, hoeveel wijzigingen daarin later ook zijn aange bracht. Men is dan ook bijzonder gelukkig geweest wat betreft de weersomstandig heden en de keuze van stuk (waar aan vankelijk slechts weinigen vertrouwen in hadden) en regisseur. Als men het ge middelde neemt dan is het theater tijdens de opvoeringen voor 88 procent bezet ge weest. Bij de begroting was op grond van ervaringscijfers rekening gehouden met een bezetting van 60 procent. Desniettemin bracht de exploitatie nauwelijks enig voordeel. Men hoopt de volgende keer echter op verscheidene onderdelen te kun nen bezuinigen en het bestuur zal er naar streven het werkkapitaal te vergroten. Na de voorlezing van de notulen der eer ste algemene vergadering door de secreta resse, mevrouw M. VelsenQuast en van het accountantsrapport door penningmees ter J H. W. Kraay, die onder dankzegging voor zijn beleid werd gedéchargeerd, maakte de heer Friedhoff bekend dat hij zich wegens drukke werkzaamheden uit zijn bestuursfunctie moest terugtrekken. Zijn plaats als voorzitter v/ordt nu ingeno men door de heer F. G. Hesmerg, die zijn voorganger in hartelijke bewoordingen dankte voor zijn veelzijdige inspanning: „De heer Friedhoff heeft het plan ontwor pen en tot een prachtig resultaat gebracht. Vele anderen hebben daar een steentje toe bijgedragen, maar de architect is belang rijker dan de stenensjouwer". Het bestuur is door deze stap van zes tot vijf personen teruggebracht. De heer Friedhoff heeft zit ting genomen in de adviescommissie. De première van het volgende stuk zal plaats hebben op Zaterdag 26 Juli en de vertoningen zullen tot 3 Augustus duren. Men heeft bewust naar een geheel ander genre dan „Dorp in opstand" gezocht en tenslotte de keuze laten vallen op een blij spel, waarvan echter het spectaculaire element niet minder zal zijn. David Koning zal een bewerking maken van de comedie Bury Fair" van Thomas Shadwell, die voor het eerst werd opgevoerd in 1689. Daarvan zal de eigenlijke intrige behouden blijven. Voor de achtergrond en de diver tissementen wordt in enigerlei vorm ge bruik gemaakt'van het realistische stuk Bartholomew Fair" van Ben Jonson, een tijdgenoot van Shakespeare en de leer meester van Shadwell, waarvan deze zomer door de Old Vic onder regie van George Devine in Engeland een serie met groot succes bekroonde reprises is gege ven. Het werk van Shadwell is een heke ling van de Franse modezucht in zijn dagen. De plaats van handeling is de jaar markt van de Engelse stad Bury St. Ed munds, waar niet alleen een levendige han del wordt gedreven doch ook een bonte kermis gevierd. Het zal worden geregisseerd door Cruys Voorbergh, wederom met medewerking voor de dansen van Maria Ruiz-Petrelli. De Kunst en haar wereldroeping Over dit onderwerp wordt a.s. Zaterdag en Zondag een studie-weekend gehouden in het Centrum der Open Religieuse Ge meenschap. Grondmotief is de verlossing van de kunst uit haar isolement met be houd van haar vrijheid. Als inleiders en inleidsters zullen optreden: de heer A. G. Degenaar, arts te Hilversum met het on derwerp: „Kunst en levenskunst"; me vrouw Ank van der Moer uit Amsterdam, lid van de Nederlandse Comedie, die zal spreken over „De Iphigeneia van Euripides en Goethe" en deze onderling zal verge lijken. Deze inleiding zal worden afgewis seld door de voordracht van verschillende gedeelten uit de drama's. Derde spreker zal zijn de heer A. D. van Goudoever, cur susleider der Anthroposophische Vereni ging, over: „De kunst als sociale factor". Na vorige week een bezoek te hebben gebracht aan Twente en Arnhem kwam de vaste commissie voor onderwijsaangelegen- heden uit de Tweede Kamer ook in Eind hoven om zich te laten voorlichten over de aspecten, die deze stad biedt met be trekking tot de vestiging der tweede Tech nische Hogeschool. De commissieleden werden om half elf in het stedelijk Van Abbemuseum ontvan gen waar prof. ir. F. M. Roetering uit Eindhoven uiteenzette, waarom de tweede Technische Hogeschool zijns inziens in Eindhoven gevestigd dient te worden. Deze wees daarbij op de grote betekenis voor een technische hogeschool van uitgebreide en modern geoutilleerde laboratoria. Voorts gaf mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burge meester van Eindhoven, een overzicht van de ontwikkeling van deze stad. Daarna werd onder meer de Dommel- vallei bezichtigd, waar de bouw der Tech nische Hogeschool is geprojecteerd. Dit ter rein ligt op korte afstand van het hart van de stad. Tijdens de lunch spraken ir. Philips en dr. ir. Groothoff over de be tekenis der Zuidelijke industriecentra, waarna zich een geanimeerde gedachten- wisseling ontspon. Daarbij is naar voren gebracht, dat Eindhoven zulke uitstekende verbindingen heeft, dat de stad binnen een uur voor ruim een millioen personen be reikbaar is. HAARLEM, 6 November 1951 ONDERTROUWD: 6 Nov., T. H. Dijkstra en A. W. A. Coppens; J. Giesbergen en A. M. Tonnissen: T. M. P. Hooij en A. C. M. Povel. BEVALLEN van een zoon: 5 Nov.. J. C. SchepersVoetman; T. HellingsGorter; M. G. Moors—Meerman; 6 Nov., A. M. PanVan Hoorn. BEVALLEN van een dochter: 1 Nov., W. J. StraathofKandelaar; 3 Nov., G. M. Koele- meijerMannich; J. C. van Haaster—Mee- wisse; 4 Nov., M. Sweersvan Brunschot; 5 Nov.. E. M. KarskensSchiphorst; 6 Nov., J. OffenbergLeunissen. OVERLEDEN: 2 Nov., W. BremerToe poel, 83 j., Janswcg; 4 Nov., M. Kok—van Zo meren, 86 j., Oost-Indiëstraat; D. Hendriks, 85 j., Marnixstraat; 5 Nov., K. J. J. de Haan, 40 j., Lange Wijngaardstraat.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5