Kort en bondig „Vlucht voor Marion" Taxi? 18000 Clowntje Riek Pro Patria paradeerde Beursuren worden tijdelijk vervroegd Nijverheidsonderwijs duurder dan U.L.O. Overneming van aandelen A.K.U. Amsterdamse Beurs Heemstede Bloemendaal WOENSDAG 7 NOVEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Emigrantenvervoer per schip naar Canada Motorrijder reed twee dames aan Stichting van de Arbeid voor gelijkstelling schoolgeld ,,De Nederlandse Padvinders" heeft een nieuw bestuur Roken duurder in Frankrijk Heringa Wathrich BLIKSEMAFLEIDERS FEUILLETON Overeenstemming tussen een consortium en de Staat Installaties van Werkspoor voor Egyptische fabriek Nog eens: de reis van dr. Drees Dammen Oosterkwartier won van Weesper Damclub Biljarten Hof van Holland-Insulinde Boksen W el tercompetitie in Den Haag begonnen Zandvoort verkoopt grond voor particuliere bouw Programma in 1952 voor het Zandvoortse circuit Stille Armen te Heemstede Luchtverkenners richten een miniatuur-kermis in Voor de Maidereii Dinsdagmiddag heeft de Franse president Vincent Auriol de zesde vergadering van de UNO te Parijs geopend. De Nederlandse delegatie bestaat uit de heren: mr. D. U. StikkerD. J. von BaUuseck, prof. mr. dr. L. J. C. Beaufort, prof. dr. W. J. A. Kernkamp en dr. C. L. Patijn. Gisteren was het een grote dag voor Leiden en vooral voor de Leidse Studenten Vereniging tot Vrijwillige Oefening in de Wapenhandel „Pro Patria", die met een groots programma haar zeventiende lustrum vierde. Dat „Pro Patria" ook bui ten de studentenkring met haar geschiede nis bekendheid heeft verworven bleek wel uit het feit dat Prins Bernhard en ver schillende hooggeplaatste militaire en bur gerlijke autoriteiten gehoor hadden gege ven aan de uitnodiging van de vereniging, om de lustrumviering bij te wonen. Het hoogtepunt van de dag was het défilé door Prins Bernhard voor het stadhuis af genomen, waarin ruim veertienhonderd man meeliepen. Voorafgegaan door de schilderachtige Drumband van de 2nd Gre nadier Guards en de Pipe and Drum Band van de 1st Royal Scots en een detachement van Pro Patria, deels in de bekende unifor men met wapperende pluim, deels in de uniformen van de Leidse Jagers van 1830, namen aan deze meer dan een half uur in beslag nemende parade onder anderen deel: een compagnie mariniers, een com pagnie matrozen, twee compagnieën van het Garde Regiment Prinses Irene en een compagnie luchtvaarttroepen; het défilé werd besloten met de'tanks van een eska dron Huzaren van Boreel. 's Ohctends recipieerde het bestuur van Pro Patria in de leeskamer van Sociëteit Minerva, waar het al spoedig een gedrang was van binnen- en buitenlandse militai ren en vertegenwoordigers van andere stu dentenverenigingen. Om tien over twaalf verstomde het ru moer in de leeskamer, toen de pedel van het Collegium mét stentorstem Prins Bern hard, de beschermheer van „Pro Patria" aankondigde. In een toespraak, die de Prae- ses Collegii, de heer J. J. C. Alberdingk Thijm tot hem richtte, verklaarde deze dat Pro Patria steeds haar geest naar buiten wilde uftdragen, welke geest vooral de aan hankelijkheid aan het huis van Oranje in houdt. Dit jaar zijn met schepen van de Hol- land-Amerika lijn 16.000 Nederlandse emigranten naar Canada vertrokken. Negen reizen werden met de Volendam, één met de Zuiderkruis en één met het ge charterde schip Castelbianco ondernomen. Men is weer op volle kracht aan het werk om de toekomstige emigrantenreizen naar Canada voor te bereiden. Er hebben zich reeds naar schatting 5000 personen bij de Holland-Amerika lijn aangemeld. Er zullen meer schepen van deze maat schappij voor het vervoer naar Canada in geschakeld worden dan tot dusverre het geval was. De Rijndam en de Veendam zullen het volgend jaar enige keren recht streeks naar Halifax varen. Voorlopig zijn de volgende reizen Rotter damHalifax vastgesteld: Rijndam op 22 Februari, 21 Maart, 18 April, 16 Mei en 12 Juni; Veendam op 2 Februari en 30 Mei. Het ligt in de bedoeling van de regering om het volgend jaar een van de tot emi grantenschepen verbouwde troepenschepen in te schakelen voor het vervoer van emi granten naar Canada. Een 77- en een 54-jarige dame, die in de afgelopen nacht, tegen half een op de Schouwtjeslaan te Haarlem de weg over staken zonder op het verkeer te letten, werden aangereden door een motorrijder. Beide dames vielen en liepen kwetsuren op. De 77-jarige brak haar linker onderbeen en de 54-jarige kreeg een hersenschudding en een gecompliceerde linkerbeenbreuk. Zij zijn overgebracht naar de Mariastichting. De motorrijder, die na de aanrijding is doorgereden, en getuigen van dit ongeluk, wordt verzocht zich te melden bij de Ver keerspolitie aan de Lange Wijngaardstraat. De vereniging voor de effectenhandel deelt mee, dat het, teneinde tegemoet te komen aan de van overheidswege geuite wens het electriciteitsgebruik te beperken, in de bedoeling ligt om de beursuren te Amsterdam met ingang van Maandag 12 November tijdelijk met 20 minuten te vervroegen. De aanvang van de effecten beurs wordt vastgesteld op 13 uur en het einde op 14.10 uur. Op het ogenblik zijn deze tijden respectievelijk 13.20 en 14.30 uur. Deze vervroegingen zullen gelden tot het einde der zogenaamde „piekbeper- kingsperiode", zodat op 4 Februari 1952 de thans geldende beursuren zullen worden hersteld. Deze maatregelen zullen worden uitgevoerd, nadat de minister van Finan ciën zijn goedkeuring aan deze tijdelijke vervroeging zal hebben gehecht. Naar het ANP verneemt ligt het in de bedoeling om de aanvangs- en sluitingstijd van de koopmansbeurs met een kwartier te vervroegen, doch hierover is nog niet definitief beslist. De stichting van de Arbeid heeft zich in een schrijven tot de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen ge wend om diens aandacht te vestigen op het verschijnsel, dat voor het nijverheids onderwijs hogere schoolgelden moeten worden betaald dan voor het uitgebreid la ger onderwijs. Hierdoor wordt, naar zij meent, de schoolkeuze in ongewenste zin beïnvloed, omdat het nu juist nodig is, dat er vooral vakarbeiders worden opgeleid. Aangezien er op het ogenblik een teveel aan kantoorpersoneel bestaat, heeft de Stichting van de Arbeid er bij de minister op aangedrongen te bewerkstelligen, dat het schoolgeld van de nijverheidsscholen op één lijn wordt gesteld met dat van de u.l.o.-scholen. De hoofdcommissaris der „Nederlandse Padvinders", mr. J. M. Ravesloot, heeft de samenstelling van het nieuwe bestuur van de vereniging bekend gemaakt. Het bestaat uit de volgende hoofdkwar tierscommissarissen: dr. J. S. Zaneveld (training), Ph. baron van Pallandt van Eerde (algemene dienst), mr. P. A. Char- bon (welpen), P. J. Middelhoven (verken ners), dr. M. A. J. Visser (voortrekkers), kapitein-luitenant ter zee W. J. Kruys (zee verkenners), kapitein-vlieger J. P. G. F. Corsmit (luchtverkenners), E. J. H. Volk- maars (buitenland), dr. S. Kranenburg (geestelijke training), majoor'H. Lahuis (Leger des Heilsgroepen), ds. J. W. van Swigchem (x-groepen), H. M. Rozendaal (organisatie), R. Polis (overzeese rijks delen), notaris W. G. Weier (juridische zaken), dr. A. L. C. Palies (medische za ken) en W. C. Burger (pers en propagan da). De hoofdkwartierscommissaris voor oud-padvinders is nog niet bekend. Heden zijn in Frankrijk de prijzen van alle soorten sigaretten en tabak met 23 verhoogd, meldt United Press. ADVERTENTIE Haarlem De volgende morgen gingen de jongens naar school. Het was flink koud en overal lag het ijs dik op het water. „Dat wordt schaatsenrijden, jongens!", zei Oepoetie. „Ja, het ijs is vast al sterk genoeg", meende Rick. Eigenlijk jammer, dat ze nu naar school moesten de hele dag, vonden ze.... Maar die middag kwam er een verrassingOm twaalf uur, toen ze klaar stonden om naar huis te gaan, zei meester: „Kinderen, vanmiddag hoef je niet op school te komen. Je hebt vrij voor schaatsen!" Nouwat er toen een gejuich opging! Oorverdovend gewoonweg. En als uitgelaten jonge honden stormden ze juichend en lachend het schoolplein af Opgewonden kwamen ze thuis. „We hebben ijs-vrij!", riepen ze. „Mogen we na het eten direct weg tante Liezebertha?" Dat mocht. En het duurde niet lang, of ze zwierden lustig over het ijs. Idooi JOS LODEWIJKS) (5) Ik zie Peter uit de garage komen en zorgvuldig de deuren achter zich sluiten. Hij doet het zonder geluid te maken zeker goed getraind om de gasten niet te storen. Maar als hij bang is iemand wakker te maken in huis, dan houdt hij er toch over dreven manieren op na. Want terwijl ik uit mijn raam leun, zie ik hem behoed zaam over de grasrand naar het huis slui pen. Hij loopt gebogen naar een raam en blijft secondenlang naar binnen gluren, terwijl hij angstvallig oplet dat zijn ge stalte in de schaduw van de muur blijft. Het raam waardoor hij naar binnen kijkt is dat van de privé-zitkamer van mevrouw Marter! Wat zijn dat voo:r rare gewoonten? Die Peter lijkt wel een spion! Ik geloof dat ik daar mevrouw Marter toch eens over moet sprekenOf nee, ik heb er eigen lijk ook niets mee te maken. Ze zou maar denken dat ik me met haar persoonlijke aangelegenheden wilde bemoeien. Wat interesseert mij eigenlijk die idioot van een gérant en die flirt van een dien ster? Hij zal waarschijnlijk proberen om zijn geliefde op ontrouw te betrappen. Ik begrijp alleen niet waarom volgens hem die Clara juist in de zitkamer van me vrouw Marter ontrouw zou plegen. Het lijkt mij overigens niet zo moeilijk, Clara te betrappen. Naar wat ik straks gezien en gehoord heb schijnt ze niet iemand te zijn die erg voorzichtig met haar slippertjes is. Bom! Een geranium, die een seconde ge leden nog op mijn vensterbank stond, ligt nu verpletterd beneden op het kiezelpad. Wat een stommiteit! Peter springt op alsof hij op een gloeien de plaat staat en verdwijnt als een don kere schaduw langs de muur in de rich ting van de achterdeur, die toegang geelt tot de keuken. Ik hoor de deur piepen ter wijl ze snel geopend en gesloten wordt. Ik vind het doodjammer van die prach tige geranium, maar eigenlijk moet ik toch een beetje lachen om de consternatie die de bloempot bij de gérant verwekte. Hij moet ontzettend geschrokken zijn! Dat is nu de tweede man vanavond die ik aan het schrikken maak en als een geest doe verdwijnen. Ik ben benieuwd of dat een gewoonte van mij zal worden in hotel „Duin en Bos" De avond is mooi, de nacht belooft nog mooier te worden. Het is ongelooflijk stil in de natuur, slechts nu en dan suizelt een ijle wind door de takken van de strui ken. Het zou een nacht zijn om te medi ADVERTENTIE Naar het A.N.P. verneemt is overeen stemming bereikt tussen een consortium en de Staat der Nederlanden inzake het overnemen van een pakket aandelen AKU, waarover de staat overeenkomstig de be palingen van het Besluit Herstel Rechts verkeer, onderscheidenlijk het Besluit Vij andelijk Vermogen, thans de beschikking heeft. Het ligt in de bedoeling betreffende de over te nemen aandelen een aanbod aan aandeelhouders te doen. Deze zomer is in de nabijheid van Suez èen grote kunstmestfabriek in gebruik ge nomen, waai-van de installaties grotendeels zijn geleverd door de N.V. „Werkspoor" te Amsterdam. „Werkspoor" heeft een speciaal procédé ontwikkeld voor het indampen van de kalksalpeteroplossingen en in nauwe sa menwerking met de „Mekog" te IJmuiden de proeven voltooid. Dank zij een concur rerende aanbieding is deze levering van machines en installaties door Werkspoor mogelijk geworden. Voor Egypte betekent de fabriek een belangrijke stap voorwaarts in de industriële ontwikkeling. De fabriek zal kalksalpeter produceren, waarmede voor een groot gedeelte in de kunstmestbe- hoefte van Egypte kan worden voorzien. De katoen- en suikerplantages zijn de voornaamste afnemers. Grondstoffen voor de fabricage zijn „kraakgassen", die door de naburige olieraffinaderijen worden ge leverd, en kalksteen, dat uit het nabij ge legen Ataka-gebergte wordt gewonnen. (Van onze parlementaire redacteur) Het blijkt geenszins overbodig om hier, na allerlei verhalen in een groot deel van de Nederlandse pers over een door dr. Drees aan de Verenigde Staten te brengen bezoek nog het volgende op te merken. In de eerste plaats heeft hem tot heden dien- omtrent bepaald geen uitnodiging bereikt: het is tot dusver alleen bij een polsen ge bleven waarop dr. Drees kenbaar heeft gemaakt in beginsel eventueel gaarne een bezoek aan de Verenigde Staten te zullen brengen. In de tweede en waarlijk niet in de laat ste plaats moet, zo is mij uit de allerbeste bron bekend, alles wat de indruk zou ma ken als zou de bedoeling zijn door presi dent Truman met onze minister-president een aantal concrete vraagstukken van in ternationale politiek te doen behandelen, naar het rijk der fantasie worden verwe zen. Het kan wellicht ook nog zijn nut heb ben er de aandacht 9P te vestigen dat nu eenmaal bij ons de man die zich bovenal met het buitenlands beleid bezig houdt een minister van Buitenlandse Zaken is en dat het niet tot de taak van een minister-pre sident behoort behalve natuurlijk wan neer hij ad interim de portefeuille van mi nister Stikker onder zich heeft, maar dat zou na half December juist voorlopig niet het geval zijn er in zijn eentje op uit te trekken voor internationale besprekin gen. teren, om de broosheid van het leven te overdenken en de raadselen van de eeuwigheid te bepeinzen, terwijl maan en sterren als bakens van de tijd helpen om de gedachten door de verwarringen van het leven te loodsen naar een haven van rust en tevredenheid. Toch is er niet overal rust. Als ik mij uit mijn raam buig (opgepast voor de tweede en laatste geranium!) hoor ik rechts van mij wazige, mompelende stem geluiden. Zij komen waarschijnlijk uit de laatste kamer van deze gang, die van de secretaris. Och ja, natuurlijk! Thomas Dorn is bezig hem door te zagen over on derwerpen die met het monster „KOPIJ" te maken hebben! Het lijkt me niet aan genaam in zijn handen te vallen als hij door dat monster bezeten is. In ieder geval zal hij die arme, bleke secretaris waarschijnlijk een goed deel van zijn nachtrust ontnemen. En de jon gen ziet er uit alsof hij die juist zo hard nodig heeft. Misschien haalt die oude brombeer, die zijn baas is, hem vaak 's nachts uit zijn bed voor een of ander wissewasje? Oude mensen worden soms zo egocentrisch en gevoelloos voor anderen. Misschien is deze secretaris wel erg te beklagen, al heeft hij dan ook wat „men" zou noemen een goede betrekking, en wat Marion meestal aanduidt met „een schitterende positie met de allerbeste vooruitzichten". Helaas waren dat ongeveer mijn laatste gedachten van deze avond, voordat ik in Voor de hoofdklasse competitie van de KNDB speelde „Oosterkwartier" tegen de Weesper Damclub. Na een spannende strijd legde de Haarlemmers beslag op de punten, waarmede zij de Weesper Damclub van de derde plaats verdrongen. De uitslag luidt: Ch. Dorland—P. Roozen- burg 0—2; J. H. Beeke—W. de Jong 0—2; H. v. RavensteijnA. de Jong 2—0; W. C. BeekeJ. Neele 02; G. J. de BruinW. v. Pelt 1—1; S. MeijerJ. Kroon 11; B. v. EssenF. W. de Pater 20; J. v. Proosdij W. Beider 20; W. Th. TeelenJ. Sjoorde- ma 02; K. v. ProosdijA. Douma afgebro ken. De voorlopige uitslag is 8—10 en de einduitslag wordt vermoedelijk 812. In het eerste gedeelte van de Dinsdag avond gespeelde wedstrijd Hof van Holland Insulinde behaalde de jubilerende club een voorsprong van 10—0. De uitslagen waren: Christoffels (130) 109 31 12 3.51 Klumperbeek (115) 115 31 16 3,70 Wesseling (120) 93 38 8 2,44 Duinker (100) 100 38 12 2,63 Van der Toorn (90) 80 34 13 2,35 85 34 11 2,50 Eykenaar (65) 47 47 7 1 Bouwmeester (65) 65 47 8 1,38 Geels (140) 125 34 17 3,67 140 34 18 4,11 Vanavond wordt de strijd voortgezet. In de Dierentuin te Den Haag werden de partijen van de eerste ronde der internatio nale weltercompetitie gebokst. De uitslagen luiden: Ussin (Frankrijk) wint door interventie van de scheidsrechter in de vijfde ronde van Ludwig (Nederland). Brommer (Nederland) wint op punten na zes ronden van Martina (Italië). Mino (Bel gië) wint op punten na zes ronden van Kraus (Nederland). Harry Bos (Nederland) wint op punten in zes ronden van Clau- senert (Frankrijk). Jean Julien (Frankrijk) wint door k. o. in de zesde ronde van Si Brahim (Marokko). Nico Schoenmaker (Ne derland) wint op punten na zes ronden van Bombaerts (België). Het programma voor de volgende ronde op 20 November eveneens in Den Haag luidt: Si Brahim tegen Nico Schoenmaker; Theun Brommer tegen Ussin; Jean Julien tegen Walter Kraus; Harry Bos tegen Mino. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3% Ned. 1947 86H/ia 87 A. K. U 164 Lever Brothers 214% 211% Philips Gloeil. 170% 170 Ree. Nwe Philips 166% 165% Kon. Petroleum 298% 298 A'dam Rubber 99% g.l. 99% Holl. Amer. Lijn 185% 185% Ned .Scheepv. Unie 143% 143 H. V. A 109 109 Deli Mij 86 g.b. 85% Amsterd. Bank .162 162 Rotterd. Bank 161% 161% Twentse Bank 156 156 Anaconda Coppér 53s/ig 53 Bethlehem Steel 56»/>8 56% Republic Steel 45% 45% Shell Union 72% 72% 44% 44% U. S. Steel 44% 44% de vergetelheid van de slaap wegzonk. He laas want het waren onvriendelijke ge dachten ten opzichte van de oude mil- lionnair, en dat speet me later oprecht. Later, toen ik me realiseerde dat hij nooit meer iemand kwaad zou doen. En dat hij geworsteld had met een benauwde dood op het zelfde moment, waarop ik hem in gedachten een oude brombeer noemde. LaterToen zijn belangrijkheid als economisch dictator en industrieel gewel denaar was ineengeschrompeld tot niets, en toen hij alleen nog belangrijk was als dode. En^oen de belangrijkste vraag ten aan zien van hem nog slechts luidde: „Hoe is hij gestorven?" TWEEDE HOOFDSTUK Is er iets bekoorlijkers in het leven denkbaar dan een Meimorgen, als de vroe ge zon de laatste nevels van de nacht ver drijft en stralend opgaat in een grijs-blau we lucht, waar enkele stille wolken als sla pende schapen bij elkander gedrongen het gouden licht over zich laten heenstromen? Ik weet wel dat dit alles enigszins senti menteel klinkt, maar op mijn leeftijd wordt men minder critisch tegenover het begrip sentimentaliteit. De eerlijke ontroering waarmee ik zulk een morgen begroet van mijn hotelkamer uit ligt in ieder geval in deze zin volledig opgesloten en er is inder daad voor mij weinig of niets denkbaar dat mij schoner en zuiverder zou kunnen lijken dan deze fijne, zonnige ochtend. Het komt mij vreemd voor, dat ik niets De gemeenteraad van Zandvoort heeft gisteravond na een langdurige discussie besloten om een stuk grond in het weder- opbouwgebied langs de Boulevard de Fa- vauge, even voorbij de Karei Doorman- school en paviljoen Kiefer, in totaal 11495 vierkante meter, te verkopen aan de heer N. W. van Meggelen uit Den Haag, voor 22.80 per vierkante meter. De heer Van Meggelen koestert het plan om op deze grond ongeveer 570 flatwoningen te bou wen, die later als flathötels of vacantiehui- zen geëxploiteerd kunnen worden. Het ligt in de bedoeling om nog dit jaar een begin te maken met de bouw van het eerste complex, dat 125 flatwoningen, 36 boxengarages, een snelbuffet, een winkel met magazijn, een café-restaurant en drie tennisbanen met clublokaal zal omvatten. In het komende seizoen zullen op het Zandvoortse circuit auto- en motorwedstrij den worden gehouden. Wij deelden reeds mee, dat de autorace om de „Grote prijs van Nederland" bepaald is op 17 Augustus. De RAC-West heeft zoveel succes geboekt met de sprintwedstrijd in September, dat beslo ten is het volgend jaar twee van dergelijke wedstrijden op het programma te plaatsen. De data zijn 22 Maart en 7 September. De eindproef van de Tulpen-rallye wordt op 25 April gehouden. Het bestuur van de KNMV is voornemens op 27 Juli internationale motorwedstrijden te houden. In begin Juli staat de wedstrijd om het kampioenschap voor amateurs van de Neder landse Wielren Unie op het programma. Van Maart tot en met Augustus werd het circuit bereden door meer dan duizend auto's per maand. Augustus spande de kroon met 1785 auto's' en 684 motoren. Tot en met October waren er dit jaar 10.706 auto's en 4165 motoren op de baan. Verwacht wordt, dat er in dit jaar omstreeks 12.000 auto's en 4500 motoren op het circuit gereden zullen hebben. Dat betekent dat dan ongeveer 45.000 personen het circuit bezocht hebben na daar per auto of motor te zijn aan gekomen. Om het gevaar te verminderen, dat veroor zaakt wordt door zand en grint op de baan in die bochten, waar de wagens het binnen terrein raken, bestaat het plan de binnen- bocht op een drietal plaatsen te beschermen met een strook beton, onder een hoek met de helling van het wegdek. Evenals vorige jaren zal ook nu weer in Heemstede een inzameling worden gehou den voor de „Stille armen" in die gemeente. Het comité (waarvan de burgemeester, mr. A. G. A. ridder van Rappard, voorzitter, de heer E. J. van Lent, secretaris en de heer A. van Wingerde, penningmeester is) doet ook nu weer een dringend beroep op de inwoners van Heemstede een bijdrage voor dit doel af te zonderen. Helaas zijn er nog altijd velen, die ge holpen moeten worden en daarom vraagt het comité met aandrang de hulp van ieder, die tot helpen in staat is. Het comité zal gaarne opgaven ontvangen van de na men en adressen van personen van wie men meent dat zij voor een uitkering in aan merking dienen te komen. Uw bijdragen kunnen worden gestort op postgirorekening nö. 153308 van de heer A. van Wingerde, of aan hem persoonlijk wor den afgedragen ten raadihuize, dan wel aan zijn woning Antonie Duycklaan 12. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag houdt de luchtverkennersgroep „Antony Fokker" een miniatuur-kermis in het Hervormd Jeugd huis aan de Herenweg te Heemstede. Hier aan verlenen medewerking Albino, kampioen goochelaar, Robotus de machinemens en het spook van Heemstede. Ook wordt een kleine luchtvaarttentoonstelling ingericht. Te zien zijn de nieuwste typen modelvliegtuigen, uit gerust met radiobesturing, benzine- en die selmotoren. Tevens zal een model van een dieselmotor gedemonstreerd worden met een zuigerverplaatsing van een kubieke centi meter, waarbij het motortje een toerental bereikt van 6000 omwentelingen per minuut. Ook zal de bezoeker kennis kunnen maken met het dagelijks werk der luchtvaartver kenners. Gerard Wals zal een deskundige uiteenzetting geven. Voorts zullen de laatste types racevliegtuigen tentoongesteld worden en vliegtuigjes met een vleugelspanwijdte van ongeveer 50 cm. Zendingsavond Wegens de zendingsweek had de zendings commissie van de Nederlands Hervormde Gemeente Bloemendaal Dinsdagavond in het Jeugdhuis een bijeenkomst belegd, die door veel belangstellenden werd bijgewoond. De hoofdschotel werd gevormd door een tweetal films van Multifilm. Na een inlei dend woord van dr. J. H. Stelma, werd ge draaid „Indonesië werkt". Hierna volgde een toespraak door mejuf frouw Soetartinem. Zij bepaalde zich tot het Evangelie in Indonesië. Zij betoogde, dat er nog bergen van moeilijkheden overwonnen zulien moeten worden, maar naar haar me ning stonden er nog vele deuren open voor Kerk en Evangelie. Na de pauze werd de in opdracht van de verenigde Nederlandse Zendingscoöperaties vervaardigde film „Gaat uit in de wereld" vertoond. heb vermoed van de tragedie, die zich van nacht vlak in mijn nabijheid heeft afge speeld. Alles leek zo intens gelukkig en vreedzaam om mij heen, er was niets dat mijn gedachten ook maar in de verte naar zoiets zwarts, kouds en naars als de'dood kon trekken. En toch lag daar in zijn een zame kamer op enkele meters afstand van de mijne een oude man met die dood te worstelen hij stierf zonder dat iemand het merkte en iedereen was al fris en vro lijk bezig met het ontbijt of plannen voor de mooie Meidag, toen de secretaris van de oude Vandearn ontdekte wat er gebeurd was. Ik heb het verhaal gehoord van Gertie, het kamermeisje. Zij liep op de gang toen Fred Gayart, de secretaris, uit de kamer van zijn baas kwam. „Hij liep me bijna ondersteboven en mompelde alsmaar in zichzelf", zei Gertie. „En zijn ogen!" Zij trok een gezicht alsof de herinnering aan die ogen haar teveel werd. „Zulke ogen zette hij op, en het was alsof hij gek geworden was. Hij greep me bij de arm en zei iets op een verschrikkelijke ake lige manier. Ik dacht eerst dat hij niet goed was en vroeg of ik een glas water voor hem moest halen. Maar hij begon ineens vrese lijk te lachen en hij riep aldoor dat water niet meer zou helpen en dat hij dood was. Hij is dood, hij is dood, zei hij telkens en dan grijnsde hij zo idioot dat ik er bang van werd. Wat een rare kwibus is dat! Misschien is hij wel zo geschrokken van die dooie dat het hem in zijn hersens ge slagen is!" BINNENLAND Op de Groene Kruisweg in Rotterdam is een 48-jarige grondwerker uit Baren- drecht met zijn motor tegen een paard gere den, dat uit de wei was ontsnapt. De man werd naar het Zuiderziekenhuis gebracht maar bleek bij aankomst reeds te zijn over-' leden. De kinderpolitie te Amsterdam heett een 15-jarige dienstbode aangehouden, die in het verloop van twee maanden bij haar werkgever, een winkelier in de binnenstad, een bedrag van f800 had ontvreemd. On danks het feit, dat het geld in haar kamertje werd aangetroffen, bekende het kind pas na een urenlang verhoor de diefstallen te hebben gepleegd. De Amsterdamse rechtbank heeft een 19-jarige kantoorbediende en een 22-jarige timmerman uit Noordwijk, die onlangs een kastje met een bedrag van f 1000 uit een Am sterdams Weeshuis hebben ontvreemd, con form de eis tot twee jaar jeugdgevangenis veroordeeld. Op de begraafplaats „Westduin" in Den Haag wordt Zondagmiddag 11 November door het Nederlandse Oorlogsgraven Comité een herdenking gehouden van de in de oor log gesneuvelde geallieerde militairen. De Haagse rechtbank veroordeelde Dinsdag de 22-jarige buffetchef uit Amster dam en de 25-jarige matroos uit Den Haag, die met nog twee kornuiten in de nacht van 20 op 21 April een overval pleegden in de „Jockeyclub" aan de Laan van Meerder- voort, tot een gevangenisstraf van een jaar zonder aftrek. De eis was anderhalf jaar. Een agent van het politiebureau Lin- naeusstraat te Amsterdam wilde Maandag avond twee jongens, die zich bijzonder bal dadig gedroegen, op hun fouten wijzen, toen een van hen hem met een steelpannetje, begon te slaan. Er ontstond een vechtpartij, waarbij enkele mensen uit het publiek de zijde van de jongens kozen. Tot slot moest de radio-autodienst er aan te pas komen n de agent te ontzetten. Een van de voorbij gangers werd gearresteerd. De jongen zelf had aanvankelijk de vlucht genomen, doch kon korte tijd later worden aangehouden. In een Amsterdams kledingmagazijn heeft de centrale recherche een Rotterdamse vrouw gearresteerd, toen zij met twee ont vreemde japonnetjes ongemerkt de winkel trachtte te verlaten. Een der verkoopsters had haar drie jurkjes meegegeven naar een paskamer. Twee ervan had zij in een kof fertje gestopt en daarmee wilde zij zich uit de voeten maken. Op de Nieuwe Maas ter hoogte van de strekdam te Rotterdam is het motorschip „Door Vertrouwen" uit Ouderkerk aan de IJsel, na een aanvaring gezonken. De Rijn sleepboot „Trekvogel" had een sleeptrein losgemaakt en was bezig over stuurboord te draaien toen de „Door Vertrouwen" aan bakboord van de sleepboot kwam opvaren. Daarop volgde zulk een hevige botsing met de „Merwede" en de sleepboot, dat de „Door Vertrouwen" binnen enkele minuten zonk. De vier opvarenden konden zich met een roeiboot in veiligheid brengen. Ds. H. Spreeuwenberg, Nederlands Her vormd predikant in Okkerbroek in de ge meente Diepenveen, die gedurende de Japan se bezetting van Indonesië bekendheid kreeg door het vele goede werk, dat hij in het vrouwenkamp op Makassar verrichtte, is op 44-jarige leeftijd overleden aan de gevolgen van een aanrijding met een militaire vracht auto. De wipkorenmolen te Hazerswoude, een bijzonder fraai type en de enige wipkoren molen in ons land die nog in een enigszins behoorlijke staat verkeert, zal worden ge restaureerd. wanneer de Provinciale Staten van Zuidholland een door de Gedeputeerden ontworpen subsidiëringsplan goedkeuren. De oudste landelijke grafische werk geversorganisatie, de Nederlandse Bond van Steen- en Offsetdrukkerijen en Fotolilhogra- fische Inrichtingen, zal 20 November zijn 50- jarig bestaan vieren met een herdenkings bijeenkomst en een receptie in het Interna tionaal Cultureel Centrum te Amsterdam. De Generale Synode der Nederlands Hervormde Kerk komt van 12 tot 14 Novem ber op „Woudschoten" te Zeist in najaars vergadering bijeen. Op deze bijeenkomst komen onder meer in bespreking de reacties van de classicale vergaderingen op het con- cept-rondschrijven „Hoe dienen wij de vrede" en het rapport der commissie voor de ethische vraagstukken. Voor de film „Dit is uw luchtmacht" zijn de opnamen thans voltooid. Het is de bedoeling er aan het einde van deze maand de première van te geven in tegenwoordig heid van militaire en burgerlijke autoritei ten. De film werd vervaardigd in opdracht van de chef van de Luchtmachtstaf en be handelt speciaal de opleidingen. HAARLEM EN OMGEVING Benoemd bij het Chr. onderwijs te Be verwijk is de heer H. van Ginkel te Haarlem. Het ASVA-ensemble van de Algemene school voor accordeon uit Haarlem heeft met 343 punten een eerste prijs behaald op een driedaags muziekconcours te Schoonhoven. Wegens de grote belangstelling, die er bestond voor het eerste Melodistencabaret ten bate van het kleuterhuis Margriet, heeft er op 24 November in „Die Raeckse" een her haling van dit feest plaats. Er is een nieuw programma en wederom gelegenheid tot dansen. De heer B. van Kampen adjunct-com mies ter belastinginspectie Hoorn is ver plaatst naar Haarlem (Invoerr. en Acz.). De schrijver van 's Rijks Belastingen L. van Dijk te Haarlemmenneer (inspectie) is verplaatst naar Apeldoorn (kantoor). De adjunct-commies van 's Rijks Be lastingen P. Vijselaar te Hoorn (kantoor) is verplaatst naar Haarlem. De loting van de giro-actie der H.O.V. heeft op 31 October plaats gehad. De win naars krijgen de prijzen deze week toe gezonden. Gertie had onmiddelijk mevrouw Marter gewaarschuwd die in haar kantoortje bezig was en de secretaris was intussen de duinen ingelopen. Hij kwas pas een uur later terug, kalm en somber, maar zonder enig blijk van ontroering. Hij ging zwijgend naar zijn kamer en sloot zich daar op. We hebben hem de hele voormiddag niet meer gezien. Mevrouw Marter is vreeselijk ontdaan over het hele geval. Ze heeft de kamer van de dode kopermagnaat geïnspecteerd en daarna afgesloten. Toen heeft ze alle gasten gevraagd om in de leeskamer bij elkander te komen voor zover ze nog in huis waren, maar het resultaat was pover. Alleen Tho mas Dorn, de journalist en ik waren aan wezig. Het pas-gearriveerde echtpaar bleek nergens te vinden en toen Gertie eens op de kamer ging kijken waar de twee sliepen, bleek dat ze vertrokken waren. De bagage en alles wat ze bij zich hadden was ver dwenen. Mevrouw Marter kreeg wel de ene schok na de andere te verwerken! Ze hield zich geweldig flink, maar ze zag zo bleek dat ik ieder ogenblik vreesde haar flauw te zien vallen. „Ik ben bang dat er iets heel ergs ge beurd is vannacht," zei ze tot Dorn en mij. „Mijnheer Vandearn is plotseling gestor ven, maar ik geloof dat de zaak nog ellen diger is dan ze lijkt. Want ik heb bij mijn inspectie op de kamer van de overleden enkele dingen waargenomen die er op zou den kunnen wijzen dat zijn dood niet.... niet.eh.natuurlijk is geweest." (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6