Voorstel aan de UNO tot telling en vermindering der bewapening „Hier is een plan dat zonder risico's kan worden aanvaard' Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Oorlog in Korea moet eerst zijn geëindigd Bewapening was voor ons tot nu toe de enige weg" VREDESPLAN DER DRIE WESTELIJKEN Britse regering beperkt invoer TRUMAN DOET BEROEP OP RUSLAND Ontwapeningsplan Zelfs Duitsers maken zich bezorgd over S S Amerikaans voorstel door Eden verworpen Russisch-Egyptisch onderhoud in Parijs Tankslag in Korea Het woord is aan. UNO-vergadering De Perzische kwestie Acheson introduceert het ontwapeningsplan Twee wegen Inventarisatie noodzakelijk Somber hoof stuk Pessimistische „waarnemers" 66e JAARGANG NO 104 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 8 NOVEMBER 1951 Haarlems Dagblad 29oe JAARGANG No 268 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiaté. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman PRESIDENT TRUMAN heeft zijn rede, waarin hij het ontwapeningsplan der Grote Drie heeft toegelicht en die met zo veel belangstelling tegemoet is gezien, af gestoken. Een wapentelling zou de inlei ding moeten vormen van een vermindering der bewapening tot op „een evenwichtige basis", die rechtvaardig zou zijn voor alle landen. En de bekende oude voorstellen voor de atoomcontröle worden herhaald, president Truman heeft gezegd dat het misschien vreemd klinkt over verminde ring van bewapening en strijdkrachten te spreken, nu zo hard door het Westen ge werkt wordt om zijn militaire kracht te vergroten. Maar in beide gevallen wordt hetzelfde doel nagestreefd, namelijk ver zekering van vrede en veiligheid. Als wij die niet op de ene manier kunnen berei ken, zegt de president, zullen wij het op de andere wijze moeten zien te doen. Ont wapening beginnend met die wapen- telling zou natuurlijk onder internatio naal toezicht moeten geschieden. En het plan zou niet in werking kunnen treden voor de oorlog in Korea beëindigd zou zijn. Het geheel is een voorstel van de Grote Drie: Amerika, Groot-Brittannië en Frank rijk. Het is tevoren in kabinetszittingen in de drie hoofdsteden behandeld. Van voor afgaand overleg met de andere, kleinere Westelijke mogendheden afzonderlijk of met de organisaties, waarvan zij deel uit maken, is niet gebleken. President Truman heeft zich dan ook tot alle naties der U.N.O. gericht om steun voor zijn plan, maar natuurlijk in het bijzonder tot het Kremlin: tot de Sovjet-Unie. Het plan inzake internationale controle op de atoomwapens is, zoals men weet, indertijd al door Amerika ingediend en door de Sovjet-Unie verworpen. Na presi dent Truman's rede heeft het Britse pers bureau Reuter uit Washington geseind dat „waarnemers" daar het niet waarschijnlijk achten dat de Russen enig voorstel zullen aanvaarden, dat voortdurende controle door niet-Russische functionarissen van de U.N.O. op zijn atoomkracht- en andere mili taire installaties inhoudt. Dezelfde waar nemers twijfelen er ook aan of het Ame rikaanse Congres, voortdurend beducht voor spionnage, zijn toestemming zal geven voor inspectie van Amerikaanse atoom kracht-installaties. Maar zal zoiets ooit aan het Congres gevraagd worden? De waarne mers achten dat onwaarschijnlijk, vanwege de te verwachten Russische bezwaren. Zelfs voorzover het de „conventionele" wapens betreft. Deze commentaar van waarnemers lijkt nu niet bepaald de ideale methode om dit deel van het plan der Grote Drie te steu nen. Als de Grote Drie een oud voorstel opnieuw indienen kan altijd nog de hoop bestaan, dat de ligging der troeven in de wereld zozeer veranderd is dat er nu met de Russen wèl over te praten zal zijn. Als politieke waarnemers in Washington, wie zij dan ook precies mogen zijn, dat meteen ontkennen en bovendien daarbij de vraag opwerpen, of het Amerikaanse Congres het plan van zijn eigen regering wel zou willen uitvoeren, verzwakken zij daarmee de indiening. Met de beste wil van de we reld kan men het niet anders zien. Wat vermindering van bewapening in het algemeen betreft: dit is eveneens een oud plan. Maar een veel ouder. Bijna twin tig jaar geleden begon onder voorzitter schap van de Britse minister van Buiten landse Zaken Arthur Henderson de Inter nationale Ontwapeningsconferentie, die in de jaren 1932 en 1933 werd gehouden en op een volkomen mislukking uitliep. Al weer wil dat niet zeggen, dat welslagen later onmogelijk zou zijn. Zoveel plannen zijn eerst verworpen, die later ten uitvoer werden gebracht. Maar ervaring leert, te twijfelen aan al dergelijke ondernemingen als zij niet op een grondslag van weder zijds vertrouwen in eikaars goede bedoe lingen worden begonnen. Als men aan de practische uitvoering van een internatio nale controle denkt kan men zich ook niet voorstellen dat die zou slagen, tenzij men wederzijds zijn achterdocht had laten varen. Ieder land, zeker een groot land, zou als het dat wilde die internationale wapentellers en controleurs ertussen kun nen nemen. Er is een voorstel aanhangig om een be spreking der Grote Vier te houden, met Stalin zelf erbij. Dit lijkt voorshands be langrijker dan het ontwapeningsplan. Mis schien zou het nog beter zijn als eerst Sta lin en Truman eens samen overlegden. Het zou kunnen baten als men zich eerst weder zijds op eigen bereidheid tot concessies be zon. Als men dan, door die bereidheid tot concessies, bij de andere partij zoveel ver trouwen wist te scheppen, dat vermindering der bewapening daar logisch uit zou voort vloeien. Dat zou men zich als een gang van zaken, die uitzicht op succes belooft, kun nen voorstellen. De Russen hebben een vredesplan ten beste gegeven en de Grote Drie zijn er ook mee voor den dag gekomen, maar nodiger dan alle denkbare plan nen lijkt nog eerst het scheppen van de sfeer, waarin men er met werkelijke hoop en vertrouwen over spreken kan. De Rus Beria, hoofd van de geheime politie en een der naaste medewerkers van Stalin, heeft pas een rede gehouden die weer eens be wezen heeft, hoezeer die sfeer ontbreekt. En als men niet alleen aan een derde we reldoorlog denkt, met al de gruwelen van dien, maar ook aan de chaos die eruit ont staan zou en die de overwinnaar zou moe ten oplossen, welke regering ter wereld zou dan sinds Hitier dood is zo gek zijn om zoiets te durven ondernemen? R. P. BONN (A.N.P.). De bedrijvigheid, die door de vroegere SS in West-Duitsland weer wordt ontwikkeld, wordt door de Christelijk-democratische partij als „een gevaar voor de democratische staat" be stempeld. De parlementsfractie van de C. D.U. heeft dan ook het voornemen aange kondigd door middel van een interpellatie de aandacht van de bondsregering te vra gen voor „bepaalde ontwikkelingen binnen de soldatenbonden". In Hamburg heeft in de laatste dagen een congres plaats gehad van 1300 vroegere SS'ers, die zich onder leiding van een ex- gouwleider uit Oostenrijk en een aantal vroegere SS-generaals tot een „SS-gemeen- schap" hebben aangesloten. LONDEN, PARIJS en WASHINGTON, 7 November, (United Press en Reuter). In de hoofdsteden der Westelijke grote mogendheden is vandaag de tekst gepubliceerd van een plan, dat aan de UNO zal worden voorgelegd en dat als „vredesplan" reeds enkele dagen geleden werd aangekondigd. In Washington geschiedde de publicatie door president Truman zelf, die er een rede aan vastknoopte waarin hij de details van het plan nader belichtte. De Westelijke voorstellen komen neer op een procedure tot ontwapening, althans vermindering der bewapening, onder internationaal toezicht, voor te bereiden door een algemene wapentelling. Wat de atoomwapens betreft wordt het oude indertijd door de Verenigde Staten opgestelde beheer- plan weer aanbevolen. Tevens wordt verklaard dat het plan niet in werking zal kunnen treden voordat de oorlog in Korea geëindigd zal zijn. De rege ringen der drie landen hebben de formulering van het plan, dat zij geza menlijk als agendapunt aan de UNO-vergadering zullen aanbieden, voor de publicatie in speciale zittingen goedgekeurd. Van overleg met de kleine landen van de UNO of van do Westelijke formaties is niets gebleken. De tekst van de gepu bliceerde verklaring om vat onder meer: Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten zul len bij de zesde Algemene Vergadering van de U.N. O. voorstellen ter over weging indienen om over te gaan tot regeling, be perking en redelijke ver mindering van alle strijd krachten en alle wapens, waaronder atoombom men. Zolang de huidige toe stand van internationale spanning heerst hebben de drie regeringen de onontkoombare plicht en zijn zij vastbesloten met haar krachtsinspannin gen voort te gaan om de sterkte te bereiken, die nodig is voor eigen vei ligheid en die van de vrije wereld, aangezien er zonder veiligheid geen vrede in rechtvaardig heid mogelijk is. Zij geloven ook, dat, indien alle regeringen oprecht meewerken om tot de gezamenlijke en doeltreffende regeling en beperking van de strijd krachten en wapens te komen, dit in grote mate het oorlogsgevaar zal verminderen en hierdoor de veiligheid van alle volkeren zal verhogen. Voor ieder eerlijk plan voor regeling, beperking en redelijke vermindering van alle strijdkrachten en wapens is een eerste en onmisbare stap het verstrekken van in lichtingen en een onderzoek dienaangaan de. Het verstrekken van inlichtingen en het onderzoeken hiervan zou voortdurend moeten geschieden en achtereenvolgens alle strijdkrachten moeten omvatten waaronder para-militaire, veiligheids- en politietroepen en alle wapens, met inbe grip van atoomwapenen. Ook dient te worden voorzien in doel treffende internationale controle teneinde de juistheid van genoemde inlichtingen na te gaan. Het plan van de U.N.O. voor de interna tionale controle op atoomenergie en het ver bod van atoomwapens moet blijven dienen als de basis voor maatregelen ten aanzien van atoomenergie in het kader van enig algemeen program voor de regeling, beper king en redelijke vermindering van alle strijdkrachten en wapens, tenzij en totdat een beter en doeltreffender plan kan wor den opgesteld. De drie regeringen zijn van mening, dat de besprekingen over het pro gram thans dienen aan te vangen. Een der gelijk algemeen program kan echter niet ten uitvoer worden gelegd, zolang de strijdkrachten van de U.N.O. in Korea weerstand bieden aan aggressie. Boven dien moeten en kunnen de belangrijkste kwesties, die de wereld hebben verdeeld, tegelijk met het uitvoeren van het pro gram worden geregeld. Acheson, Schuman en Eden wisselen een handdruk: bool der Westerse eensgezindheid. sym- De Algemene Vergadering der UNO te Parijs is gisteren voortgezet met de verkie zing van de voorzitters der verschillende commissies. Vandaag zullen de delegatie leiders aan het woord komen in verband met de samenstelling der agenda. TELEVISIE-CAMERA'S IN HET PALAIS DE CHAILLOT De zittingen van de Algemene Vergade ring van de U.N.O. in het Palais de Chaillot te Parijs zijn in de landen waar televisie ontvangst mogelijk is op het scherm te zien en te beluisteren. Dezer dagen zijn de tele visiecamera's uit Amerika met een extra vliegtuig in Parijs aangekomen en geïn stalleerd in het Palais de Chaillot. De zit tingen zullen dagelijks worden opgenomen. NEW YORK (Reuter). Volgens een bericht uit Washington in de „New York Times" heeft de Britse minister van Buiten landse Zaken, Eden, een vooi-gestelde op lossing van het Brits-Perzische oliegeschil, dat in Washington door de Perzische pre mier, dr. Mossadeq, en de Amerikaanse assistent-minister van Buitenlandse Zaken McGhee was uitgewerkt, verworpen. Vol gens de „New York Times" was het voor stel door Acheson te Parijs aan Eden voor gelegd. In diplomatieke kringen in Washington zou zijn gezegd, dat Eden „een opvallend gebrek aan belangstelling" toonde en Ache son meedeelde, dat hij tegen zou stemmen als ooit over dit voorstel door het Engelse kabinet zou worden gestemd. Grondslag van de Amerikaanse bemidde lingspoging was de mening, dat de rege- ring-Mossadeq de komende verkiezingen niet zou overleven, als Mossadeq niet met een bruikbare regeling om de genationali seerde olie-industrie te drijven, naar Perzië terugkeerde, aldus het blad. Amerikaanse functionarissen zouden vre zen, dat als de regering van Mossadeq zou vallen, het slechts een kwestie van tijd zal zijn voor de communistische Toedeh-partij aan het bewind zou komen. Te Teheran is vernomen, dat de Sjah aan premier Mossadeq een telegram heeft ge zonden, waarin hij verklaart, dat het nuttig zou zijn, indien de premier zijn terugkeer naar Teheran bespoedigt. PARIJS (Reuter). Semyon Tsarapkin, Sovjet-afgevaardigde bij de UNO, heeft gisteren te Parijs voor de tweede maal de,ze week een onderhoud gehad met Malmoed Fawzi Bey, Egypte's permanente vertegen woordiger bij de UNO. Men meent te weten, dat zij het Brits-Egyptische geschil hebben besproken. Een woordvoerder van de Egyp tische delegatie sprak de persberichten tegen, dat Egypte een speciale afgezant naar Moskou zal zenden, maar hij deelde mee, dat Ahmed Bindary Pasja, voormalig ambassadeur te Moskou, wellicht spoedig als „particulier" een bezoek aan Moskou zal brengen. Gisteren hebben Britse militairen een razzia gehouden in het Egyptische dorp Abu Gamoos in de kanaalzone nabij Is- mailia. Na drie uur zoeken hadden zij één revolver en één stengun gevonden. Het dorpje, dat 1500 inwoners telt, werd afgezet en Britse troepen, met de bajonet op het geweer en voorzien van mijndetec- tors, verspreidden zich door de nauwe straten. Alle mannen moesten de huizen verlaten. De huizen werden daarna door zocht. De afgelopen twee dagen zijn Britse voertuigen in het dorp vijfmaal beschoten. TOKIO. (Reuter). Woensdag is aan het Westelijk front in Korea slag geleverd tussen geallieerde en Noordelijke tanks. In hetzelfde gebied, waar zij Zondag be gonnen waren met aanvallen, vielen Noor delijke, door tanks gesteunde stoottroepen aan onder dekking van zwaar artillerie vuur. Geallieerde tanks werden in de strijd geworpen en de verbondenen slaagden er in hun stellingen te behouden. De aanval duurde twee uur, waarna de Noordelijken blijkbaar hun aanval opgaven en begonnen met het beschieten van geallieerde, meer naar het Westen gelegen, stellingen. Vanmorgen zijn te Panmoendjom op nieuw de geallieerde en Noordelijke onder handelaars bijeengekomen. Te Panmoendjom is later bekend ge maakt, dat de verbondenen heden het jongste Noordelijke voorstel voor een wa penstilstandslinie langs de huidige front lijn „vierkant hebben verworpen". Vandaag heeft de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Dear a Acheson, op de UNO een beroep gedaan om het ontwapeningsplan van de Wes telijke drie mogendheden als „een dringend en belangrijk punt" te behan delen. Acheson zei te hopen, dat het ontiva- peningsplan een universeel plan zou worden en hij deed een beroep op de 59 andere landen van de UNO om,, zoals Truman gisteravond zei, „een begin te maken met de enige soort oorlog, die wij willen voeren: de oorlog tegen gebrek en menselijke ellende". LONDEN (Reuter). De Britse minister van Financiën, Richard Butler, heeft giste ren in het Lagerhuis medegedeeld, dat En geland door „.bankroet en honger" zou wor den bedreigd, tenzij onmiddellijke maat regelen worden genomen ter verbetering van de financiële situatie. Butler deelde mede, dat de regering besloten heeft maat regelen te nemen ter beperking van de in voer, waardoor 350 millioen pond sterling per jaar zal worden bespaard. Butler deelde mede, dat de regering voor stelt het zogenaamde „open algemene licen- tie"-systeem voor particuliere invoer uit Europa en andere niet-sterlinglanden voor een geselecteerde lijst van artikelen te her roepen. De invoerlicenties zullen in de meeste gevallen door quota worden ver vangen. Tot die artikelen waarvoor invoer beperkingen zijn te verwachten behoren: ham in blik en vleesconserven, diverse soorten suikerproducten, blikfruit en blik- groente, vers fruit en noten. De beperkingen zullen onmiddellijk in werking treden. De volledige lijst der onder de beperkingen vallende artikelen zal hedenavond worden gepubliceerd. Het bedrag, dat Britse toeristen naar het buitenland mogen medenemen wordt ver laagd van 100 tot 50 pond sterling per jaar. Butler verklaarde voorts, dat de strategi sche voorraadvorming in een trager tempo zal moeten geschieden. WASHINGTON, (Reuter)President Truman heeft Woensdag een be roep gedaan op de Sovjet-Unie om in te stemmen met ontwapeningsvoor stellen, die onder meer het uiteindelijke verbod van op atoomkracht be rustende wapenen zou inhouden. De president zeide: „Indien de Sovjet- Unie en de van haar afhankelijke staten werkelijk bevreesd zijn voor de voornemens van een of meer der vrije landen, zoals zij zeggen te zijn, dan hebben zij hier een plan dat zij zonder risico kunnen aanvaarden. Het zou hen, in elke fase van zijn tenuitvoerlegging, op dezelfde wijze beschermen als elk ander land. Wij van onze kant zouden over waarborgen beschikken indien de wederpartij van kwade trouw zou blijk geven". In zijn over de gehele wereld uitgezon den radio-rede zeide de president, dat de kern van het plan, dat door de Westelijke mogendheden aan de algemene vergadering der UNO wordt voorgelegd, bestaat uit het voorstel om nauwkeurig vast te stellen over welke strijdkrachten en wapens elk land beschikt. De president noemde als voor naamste punten van het plan: Door de UNO aangestelde inspecteurs krijgen tot taak de strijdkrachten en be wapening van elk land ter wereld voort durend te controleren en rapport over hun bevindingen uit te brengen. Terwijl de controleurs bezig zijn met hun taak, zullen afzonderlijke overeenkomsten worden gesloten voor een daadwerkelijke vermindering der bewapening. De betrokken landen zullen aan de hand van het voorgaande zo spoedig mogelijk tot vermindering van hun bewapening over gaan. „Een dergelijk programma", aldus Tru man, „zou door alle landen, die over een aanzienlijke militaire macht beschikken, moeten worden aanvaard en bekrachtigd overeenkomstig de in elk land daarvoor geldende grondwettelijke werkwijze". „Het onderzoek door de inspecteurs der UNO zou zich ook moeten uitstrekken tot de op atoomkracht berustende wapens. Ook nadat er overeenstemming zou zijn bereikt over een ontwapeningsprogramma en dit reeds ten uitvoer zou zijn gelegd, zou de controle moeten voortduren. Er moeten waarborgen tegen schendingen zijn. De controleurs moeten er zich niet slechts van overtuigen hoe de stand der bewapening van de verschillende staten op een bepaalde datum is, zij moeten ook nagaan of de strijdkrachten dezer landen worden uitge breid of ingekrompen. Wanneer de feiten bekend zijn, zou men over kunnen gaan tot het sluiten van we derkerige overeenkomsten, waarin nauw keurig zou worden vastgelegd over welke strijdkx-aehten en wapens elk land uitein delijk zou mogen beschikken. Het zou bij voorbeeld mogelijk zijn te bepalen dat de strijdkrachten van iedere staat in overeen stemming moeten zijn met de grootte van zijn bevolking, met een maximum-grens, die door geen enkel land zou mogen wor den overschreden. Voorts zou elk land zich moeten verplichten niet meer dan een be paald maximum-gedeelte van zijn nationale inkomen voor militaire doeleinden te be steden. Er zal ook controle moeten komen op de door kernsplitsing teweeggebrachte ener gie. De UNO heeft hiervoor een plan, dat wij blijven steunen. Natuurlijk zijn de Wes telijke staten te allen tijde bereid te be raadslagen over een beter plan." „Wij allen weten", aldus Truman, „hoe moeilijk de huidige wereldsituatie is. Ter wijl in Korea wordt gevochten, hangt de dreiging van een communistische aanval over vele andere delen van de wereld. Om aan deze toestand het hoofd te bie den bouwen de Verenigde Staten in snel tempo hun weermacht op. De andere vrije landen doen hetzelfde. Wij doen dit omdat wij moeten. De Sovjet-Unie en de van haar afhankelijke staten beschikken over zeer grote strijdkrachten, die gereed voor actie zijn. De Sovjet-Unie heeft een groeiende voorraad atoombommen. De aggressie in B en Jonson: Velen zouden ten hemel kunnen gaan met de helft van de moeite, waarmee zij ter helle gaan. Korea heeft aangetoond, dat het commu nistisch imperialisme zijn toevlucht neemt tot een openlijke aanvalsoorlog, indien het dat ter bereiking van zijn doeleinden dien stig acht. Onder deze omstandigheden moe ten wij over een krachtige militaire verde diging beschikken. Onze strijdkrachten en die van onze bondgenoten maken een on misbaar bestanddeel uit van ons streven om een derde wereldoorlog te voorkomen Indien het Kremlin tot het inzicht komt dat zijn aggressieve politiek geen baten kan afwerpen, zal het deze mogelijk laten varen en zich bereid verklaren deel te nemen aan het bereiken van redelijke regelingen der wereldvraagstukken. Dit opbouwen dei- strijdkrachten van de vrije wereld is één weg die naar vrede en veiligheid leidt. Zo als de zaken thans staan, is het de enige weg. Doch er bestaat nog een andere weg om vrede en veiligheid te verkrijgen een weg, waaraan wij verre de voorkeur zou den geven. Wij zouden het liefst zien dat de landen hun strijdkrachten op een even wichtige basis, die rechtvaardig zou zijn voor alle staten, zouden verminderen. Wij koesterden deze hoop reeds zes jaar ge leden, toen wij hielpen de UNO te stichten. En het is ook hetgene waarvoor wij thans werken: Een internationale orde, die niet gebukt gaat onder de last van reusachtige bewapeningsuitgaven. Het klinkt mogelijk vreemd te spreken over vermindering van bewapening en strijdkrachten, nu wij zo hard werken om deze militaire kracht te vergroten. Doch er is niets tegenstrijdigs in deze twee zaken. Beiden hebben hetzelfde doel: Het verzeke ren van vrede en veiligheid. Indien wij niet op de ene manier vrede en veiligheid kun nen verkrijgen, dan zullen wij het op een andere wijze moeten zien te bereiken. Het is algemeen bekend welke de voor naamste beginselen zijn, die aan een doel matig en op de werkelijkheid gebaseerd ontwapeningsprogramma ten grondslag behoren te liggen. Zij zijn: Alle soorten wapens moeten door een internationaal ontwapeningsprogramma worden bestreken. Alle landen, die over een sterke weer macht beschikken, moeten dit programma aanvaarden. Er moeten waarborgen in zijn opgeno men waardoor wordt verzekerd dat alle landen die overeengekomen bepalingen ook werkelijk zullen naleven. Het moet dus voorzieningen tegen schendingen be vatten. „Elke regering", vervolgde Truman, „die niet bereid is in te stemmen met de hier voor uitgestippelde werkwijze en haar medewerking te verlenen aan de uitwer king daarvan, heeft geen wezenlijke be langstelling voor ontwapening De Russi sche regering heeft herhaaldelijk gespro ken over vermindering der bewapening, doch zij heeft nimmer een afdoend stelsel aangegeven om de sterkte der huidige strijdkrachten te bepalen. En er is geen land ter wereld dat kan instemmen met een vermindering van zijn strijdkrachten, in dien het niet de zekerheid heeft dat de andere staten hun weermacht op overeen komstige wijze zullen inkrimpen. De eer ste stap moet dus zijn een volledige teboek- stelling van alle huidige strijdkrachten". „Onze onderhandelingen met de Sovjet- Unie", vervolgde de president, „beslaan een lang en somber hoofdstuk der geschie denis. Ongetwijfeld denken velen daarom dat het geen zin heeft te pogen met Rus land tot overeenstemming te komen over een controle op en vermindering van de bewapening. Het is juist dat wij in de af gelopen zes jaar in onze onderhandelingen met de Sovjet-Unie veelvuldig te maken hebben gehad met kwade trouw, mislei ding en verbroken beloften. Het is waar dat wij, sinds de dag waarop wij hebben voorgesteld ons destijds bestaand monopo lie van de beheersing der atoomwapens op te geven en in te stemmen met een stelsel van internationale controle, waarbij het ge bruik van deze wapens verboden zou wor den, niets dan onheuse bejegeningen en weigeringen van de zijde der Sovjet-Unie hebben ondervonden. Niettemin moeten wij, als van onze ver antwoordelijkheid bewuste mannen en vrouwen, blijven pogen ondanks alle moei lijkheden ontwapening teweeg te brengen. Wij kunnen ons niet veroorloven dat latere geschiedschrijvers van ons zullen zeggen dat wij in gebreke zijn gebleven." „Ik dring er bij het Kremlin op aan", aldus Truman, „om dit voorstel te aanvaar den. Ik dring er bij de Russische regering op aan het ter kennis te brengen van de inwoners der Sovjet-Unie. De mannen van het Kremlin zijn ver antwoordelijk voor liet leven en de toe komst van een groot volk, dat over schep pende vermogens beschikt en dat, evenals alle volken, naar vrede verlangt. De mannen van het Kremlin moeten we ten hoe de volken der landen achter „het ijzeren gordijn" bijkans verpletterd wor den door de last der bewapening en hoe de vervaardiging van oorlogsmateriaal zijn stempel zet op het gehele economische le ven. Zij moeten ook weten hoe vurig hun onderdanen naar uitkomst haken en hoe gaarne zij de betere dingen des levens zouden genieten. Het is mogelijk de last der zich steeds uitbreidende bewapening te verminderen, evenzeer als het mogelijk is de vrees voor oorlog af te wenden. De naties zijn geen hulpeloze schepen in de vloed der gebeur tenissen. Zij kunnen, indien zij slechts de wil daartoe opbrengen, hun lot beheersen. Het is mogelijk de reusachtige last der be wapening te verlichten. En indien wij dit zouden kunnen bereiken, welke weidse vergezichten openen zich dan voor onze blik! De Verenigde Staten en andere landen helpen thans de volken der vrije landen in de strijd tegen de oude vijanden van het mensdom: honger, ziekten en onge rechtigheid. Doch hetgeen wij thans in dit opzicht kunnen doen wordt in sterke mate beperkt door de noodzaak een krachtige weermacht op te bouwen om aggressie en oorlog tegen te gaan. Wij hopen dat alle andere landen onze voorstellen zullen aanvaarden en dat zij, tezamen met ons, hun krachten zullen wij den aan dit grootse streven om vrede te verkrijgen", besloot Truman. WASHINGTON. (Reuter). Volgens waar nemers te Washington is het niet waar schijnlijk, dat Rusland met enig voorstel accoord gaat, dat betrekking heeft op een voortdurende controle op zijn atoom- en andere militaire installaties door niet- Russische functionarissen van de UNO. Het staat, volgens genoemde waarnemers, verder te bezien of het huidige Amerikaan se Congres in zijn beduchtheid voor spion nage de vereiste toestemming zal geven voor de inspectie van de Amerikaanse atoom-installaties. Men 'acht het overigens onwaarschijnlijk, dat het Congres ooit zal worden gevraagi deze toestemming te géven, met het oog op de verwachte Russische bezwaren te gen een controle door de UNO van zelfs de conventionele wapens. VRIJWEL OVERAL REGEN TIJDELIJK Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Vanavond en vannacht vrijwel overal tijdelijk regen Morgen overdag opkla ringen en slechts enkele verspreide buien. Overwegend matige wind, rui mend van Zuid-Oost naar Zuid tot Zuid-West. Weinig verandering in temperatuur. 9 November Zon op 7.47 uur, onder 17.00 uur. Maan op 15.15 uur, onder 2.43 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 9 November Hoog water: Laag water: 0.04 en 12.35 uur. 8.08 en 20.24 uur. iiiiiiiaiiiiiiiiuiiniiAuiiii ■■■aiiiiuiT

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1