Wereldnieuws HUNTER Ha Heerlijk! is èn blijft de sigaret voor rokers van goede smaak! Ongerustheid in Engeland over „ongecontroleerde baby-export" De radio geeft Woensdag Kinderpostkantoor in de hoofdstad geopend Ontspanning en vorming militairen op de Veluwe Geval-Jane Russell wekt beroering Geen strategisch materiaal uit ons land naar Rusland Inbraak bij de Leidse belastingen opgehelderd Haagse politie ving een vogelvanger Prins Bernhard jaagt in Zandvoort Slaapt U slecht De heer C. de Monchy overleden Diefstal van methylalcohol bij Philips opgehelderd Eeuwfeest van de Nederlandse postzegel St. Nicolaas- en Kerstpak ketten voor Ambonese gezinnen Familiestichting Thiery kreeg nieuw bestuur GRIEP? Hoofdpijn, kiespijn enz.? Neemt de volstrekt betrouwbare Rbeumln-tablet- ten.metde krachtig pijnstillende werking en de uitnemende verdraagbaarheid. DINSDAG 13 NOVEMBER 1951 ADVERTENTIE ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Een woord voor de dag. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.15 Sil de Strandjutter, hoorspel. 12.00 Bas en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.37 Eng. Herv. Kerkdienst. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Instrumen taal sextet. 13.50 Platen. 14.45 Voor meisjes. 15.00 Orkest, vocaal ensemble en solisten. 15.45 Voor de jeugd. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Zigeunerkwintet. 18.30 R.V.U.: Ziekenfonds-problemen. 19.00 'Chris telijk Organisatie- en Verenigingsleven. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Platen. 19.40 Radio krant 20.00 Nieuws. 20.10 Commentaar fami lie-competitie. 20.20 Omroeporkest en solist. 21.15 De Bijbel als boek, causerie. 21.35 Zang vereniging, bariton en orgel. 22.05 Harp- ensemble. 22.30 Internationaal Evangelisch commentaar. 22.40 Platen. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.20 Hoe zit dat met mijn kind?, causerie. 23.35 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Zender sluiting. 9.00 Nieuws. 9.12 Platen. 9.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor le vrouw. 10.30 Orgel en zang. 10.45 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Voordracht. 12.15 Pianoduo. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Hawaiïanmuziek. 12.55 Ka lender. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 13.50 Regeringsuitzending voor de jeugd: Wat wil je weten?. 14.00 Gesproken Portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Vier handig pianospel. 15.30 Voor de jeugd. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.20 Actuali teiten. 18.35 Amusementsmuziek. 10.00 Ge zinspolitiek, discussie. 19.20 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Promenade-orkest, klein koor en solisten. 21.00 Aetherforum. 21.40 Dansmuziek. 22.15 Het zichtbaar maken van het onzichtbare, causerie. 22.30 Joods pro gramma. 23.00 Nieuws. 23.15 Lichte muziek. 23.35—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Klassiek concert. 12.15 Zang en piano. 12.30 Weerbericht. 12.34 Zang en piano. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Concert. 14.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.00 Orkest. 16.15 Klassieke muziek. 16.45 Inter nationale Radio Universiteit. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Causerie. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Zang. 18.30 Voor sol daten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Feuilleton. 20.00 Orkest en solist. 21.00 Actua liteiten. 21.15 Ethnische muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Ver- zt ckprogramma. 23.30—24.00 Deense muziek. Geen dienst. Tengevolge van mond- en klauwzeer zullen in de kerk van het Deense plaatsje Randlev drie weken lang geen diensten worden gehouden zo meldt „Berlingske Tidende". De vee.! stapel van de pachter van de pastorie! boerderij is namelijk door de ziekte aan", getast. Deze boerderij ligt vlak bij hè kerk en om het risico te vermijden, dat kerkgangers de smetstof verspreiden hebben de politie-autoriteiten besloten het houden van diensten in de kerk ge. durende drie weken te verbieden. Vondst. Volgens door radio-Madrid aange. haalde persberichten, is in de Spaanse provincie Salamanca (ten Westen van Madrid) uranium ontdekt. De streek zou ook rijk zijn aan koper, lood en andere waardevolle metalen. Overval. Drie leden van de politie werden gisteren gedood en drie gewond bij een botsing tussen 300 bewapende lieden en een politie-patrouille op een onder neming bij Bandung. 10 bendeleden werden volgens te Djakarta binnenge- komen berichten gedood of gewond. Botsing. Gisteren zijn tenminste 21 perso nen om het leven gekomen bij een bot sing tussen twee personentreinen bij Evanston op ongeveer 130 km. ten Noord-Oosten van Salt Lake City (V.S.). In een verblindende sneeuw- storm reed de sneltrein „De stad San Francisco" in op de stilstaande snel- trein „De stad Los Angeles". Beide trei nen. (van de „Union Pacific Express") kwamen uit het Westen. Zwarte kat. Terwijl de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, in de Algemene UNO-vergadering het woord voerde, is gisteren een zwarte poes de vergaderzaal binnengeslopen. De poes liep waardig tussen de plaats van de voorzitter en het spreekgestoelte door. Tot verbazing van de Britse minis- ter, die de kat niet kon zien, ontstond er hilariteit toen hij over de Koreaanse kwestie sprak. Een gedelegeerde liet zich ontvallen, dat de aanwezigheid van de zwarte kat niet anders dan een goed teken kon zijn. Bestemming. Volgens berichten uit Wenen, aldus meldt de Sunday Times, is het traditionele bisschoppelijke paleis van het Hongaarse bisdom Eszter.gom (het diocees van kardinaal Mindszenty) dat boven op een heuvel is gelegen, inge richt tot radar-station, als onderdeel van een radarnetwerk langs de grens van de met de Sovjet-Unie verbonden staten. Complex. Heden is een Beierse firma be gonnen met het slopen van Hitler's „Arendsnest" bij Berchtesgaden, waar van de bouw indertijd bijna 800 mil- lioen gulden heeft gekost. Onlangs is in Duitse kranten geklaagd, dat het ge bouwencomplex een „heiligdom" dreig de te worden. Demonstratie. Toen keizer Hirohito giste ren de universiteit van Kyoto bezocht, is het tot een demonstratie van een dui. zendtal Japanse studenten gekomen. Zij drongen om de auto van de keizer en zongen strijdliederen. De leiding van de universiteit riep de hulp van de politie in. De demonstranten hadden een brief bij zich, waarin zij zich uitspraken tegen herbewapening van Japan. De rector, magnificus had hun tevoren verboden het geschrift aan de keizer aan te bieden. Ontkenning. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ontkend, dat het linkse dagbladen overzee heeft begunstigd met toewijzingen van kran tenpapier om hen tot minder critiek op de V. S. over te halen. Internationale toewijzingen, vastgesteld door de com missie voor houtpulp en papier van de internationale conferentie voor grond stoffen, waarbij de V. S. zijn aangeslo ten, geschieden aan de landen en niet aan bladen, die het papier krijgen toe gewezen door de ontvangende regerin gen, aldus de mededeling. Geen bezwaar. In Londense diplomatieke kringen is men van mening, dat Chur chill's regering de bezwaren zal laten varen die het afgetreden socialistische bewind had tegen nauwere Ameri kaans-Spaanse betrekkingen op het ge bied van de verdediging. Als resultaat van een onderhoud tussen een hoge ambtenaar van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken en de Spaanse am bassadeur te Londen worden ook betere betrekkingen tussen Engeland zelf en Spanje verwacht. Een woordvoerder van het ministerie zeide hieromtrent dat ge noemde hoge functionaris bij die ge legenheid tegen de Spaanse ambassa deur had gezegd: „De nieuwe regering verwacht goede en vriendschappelijke betrekkingen met Spanje te kunnen on derhouden." Onbevredigd. Op 15 October beschuldigde de Sovjet-Unie Noorwegen van schen ding van de demilitarisatie-clausule van het verdrag van 1920 inzake Spitsber gen. Op 30 October gaf Noorwegen de verzekering, dat er geen fortificaties op het eiland waren gebouwd of zouden worden gebouwd. De Sovjet-Unie heeft in een nieuwe nota het Noorse antwoord van 30 October als onbevredigend ver worpen. ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Londen) In het Britse parlement komt deze week een kwestie ter sprake, welke de Engelsen sinds een paar dagen hevig bezig houdt. Het betreft de bekende Amerikaanse film actrice Jane Russell, die naar Londen was gekomen om deel te nemen aan de jaar lijkse gala-avond van de film-industrie. Deze Jane Russell, wier huwelijk met de Amerikaan Bob Waterfield kinderloos ge bleven is, wilde een jongetje adopteren als kameraadje voor een reeds door haar ge adopteerd meisje van vier maanden. Dit was een persoonlijke aangelegenheid en geen publiciteitsstunt. Jane Russell, die door haar moeder was vergezeld, om haar advies te geven, is een ernstige vrouw; een heel ander type dan zij uitbeeldde in som mige van haar lichtzinnige filmrollen („The Oatlaw", e.a.). Zij bezocht verschillende Londense wees huizen en deed navraag in Ierland. Daarna ging zij naar een vluchtelingenkamp in Duitsland, waar zij in een weeshuis een baby vond, die aan haar wens beantwoord de. Het stond reeds vrijwel vast, dat zij deze baby zou adopteren. Toen Jane Rus sell's moeder in het Savoy Hotel te Londen opgebeld werd door een 26-jarige vrouw, Florence Kavanagh, uit het armelijke district Lambeth aan de zuidkant van de Theems. Zij had drie kinderen en smeekte Jane Russell haar jongste, de baby Thomas, vier maanden oud, te willen adopteren. De gezondheid van de moeder was slecht en deze voelde zich niet opgewassen tegen de taak, haar derde kind groot te brengen. Bovendien wilde zij, dat tenminste een van haar kinderen een betere opvoeding zou krijgen, dan die welke zij zelf in haar zor gelijke jeugd had gekend. Mevrouw Russell, diep onder de indruk van het verhaal, zei dat het onmogelijk voor Jane zou zijn om een Brits kind te adopteren en mee te nemen naar de Ver enigde Staten. De Engelse wet verbiedt dat. Het bleek echter, dat de kleine Tommy Kavanagh Ier was, zodat er geen wettelijke bezwaren bestonden. De vrolijke baby werd bij Jane Russell gebracht, die besloot, het voor onbepaalde tijd mee te nemen naar Amerika, hetgeen inmiddels gebeurd is. Zij weigert echter het kind formeel te adopteren, daar zij zo iets alleen had willen doen als de moeder niet geweten zou hebben wie haar kind zou adopteren. Dit geval ontketende een regen van in gezonden stukken bij de Londense dagbla den en tal van andere publieke reacties, waarbij bleek dat er heel wat gevallen zijn van ouders die besloten, afstand van hun kinderen te doen terwille van hun toe komst. Emigranten-families nemen vaak geadopteerde kinderen mee, om met hen overzee een nieuw leven te beginnen. De Labour-afgevaardigde luitenant kolonel Lipton heeft thans deze zaak in het Lagerhuis aan de orde gesteld opdat maat regelen kunnen worden genomen om wets ontduiking ten deze en daardoor een onge controleerde baby-„export" te voorkomen. Lipton heeft nadrukkelijk verklaard, dat Jane Russell geen enkele blaam treft. Uit een oogpunt van kinderbescherming is het echter nodig, dat ouders, die afstand van hun kinderen willen doen, de autoriteiten daarin kennen. De vraag, die men in Engeland thans stelt, is of Tommy Kavanagh nu definitief OVERTREKKEN - REPAREREN Gr. Houtstraat 47 - Haarlem - Tel. 18036 Minister beantwoordt vragen van Kamerlid. Op vragen van het Tweede Kamerlid Goedhart (P. v. d. A.) betreffende levering of vervoer door Nederlandse zakenlieden van strategische goederen en grondstoffen naar landen van het Sovjet-blok heeft minister Stikker geantwoord dat het Ne derlandse ondernemingen verboden is, an ders dan op grond van daartoe strekkende vergunningen, goederen naar de landen achter het ijzeren gordijn te leveren of te financieren. Voor iedere Nederlandse uit voer is een uitvoervergunning nodig. Ten aanzien van voor de oorlogsproductie be langrijke goederen of grondstoffen gelden afzonderlijke criteria voor het verlenen van uitvoervergunningen. Op analoge wijze is het financieren van internationale goede rentransacties door Nederlandse onderne mingen aan deviezenvergunningen onder worpen. Het transporteren van goederen door Nederlandse ondei'nemers die geen eigen- domstitel of beschikkingsbevoegdheid ten aanzien van de te vervoeren goederen heb ben en waarbij de goederen niet binnen het Nederlandse douane-territoir geraken, ont trekt zich aan het toezicht der overheid. Van pogingen van de Sovjet-Unie of een van haar satellieten tot het geheel of ge deeltelijk aankopen van Nederlandse trans portfirma's met het doel, het vervoer van strategische materialen uit of via Neder land naar het Sovjet-blok te vergemakke lijken is de regering niets bekend. Tegen gebleken overtredingen der bestaande voorschriften wordt steeds opgetreden en er wordt tevens zo deugdelijk mogelijk tegen overtredingen gewaakt. Op de laatste vraag van de heer Goed hart, of er ter voorkoming van de levering van strategisch materiaal aan de landen achter het IJzeren Gordijn nog verdere maatregelen worden getroffen, antwoordt de minister, dat dit afhangt van hetgeen hieromtrent in internationaal overleg zal worden besloten. „Nederland is, gelijk in het verleden ook het geval was, gaarne bereid aan een zodanig overleg actief mede te werken". 35. Terwijl Panda de ontstellende moei lijkheden doorleefde die wij de vorige keer nader toelichtten, raasde Graaf lsen Grim nog maar steeds voorwaarts met de postkoets. „Hup, paard je maakt me kwaad!", riep hij. „Ik heb haast! Die Panda hangt maar de meneer uit met die medail ledaar moet iets aan gedaan worden! Het is een onverdraaglijke gedachte!" Hij had eens moeten weten hoe het in werke lijkheid met Panda stond! Wat die ook uithing.zeker niet de meneer! Hij had het hele cafétje onderzocht, maar hij was er niet in geslaagd om de oude grootvader, die er met de medaille vandoor was ge gaan, weer te vindenen, onder ons gezegd; dat hadden wij ook niet verwacht. Maar nu zat Panda daar dan verslagen op de treeplank van zijn auto en zuchtte. „Die opa is blijkbaar in de lucht op gegaan... en de medaille ook.... en wat moet ik nu doen?", prevelde hij. „Ik kan toch niet met lege handen bij die Sheik aankomen en ik kan ook niet terug gaan naar de minister-presidento, wat erg!" Hij wist daarbij niet, dat hij bespied werd want achter de regenton hurkte Joris Goed- bloed, die zijn verdriet aanzag en die, hoewel hij de doos met de kostbare me daille tegen zijn borst geklemd hield, nu blijkbaar aan een tweestrijd ten prooi was. „Dat kleine Pandatje toch," zo dacht hij. „Het baaske schijnt het zich wel érg aan te trekken! De dommerd alsof zo'n me daille nu iets te betekenen heeft! Ach! Mijn weekhartigheid speelt mij hier par ten. ik kan het manneke niet onge troost verlaten. Cogito ergo absurdum! fluisteren wij, latinisten, elkander soms toe wanneer wij onder elkaar zijn maar nietteminzijn toestand is on aangenaam! Daar moet iets aan gedaan worden....". We zullen zien, óf de boos- aard er iets aan aaat doen.... Het vraagstuk van de ontspanning van de militairen in de nieuwe kazernes op de Veluwe, waarover van verschillende kan ten bezorgdheid is geuit, heeft de volle aandacht van de minister en de militaire autoriteiten, zo bericht de legervoorlich- tingsdienst. Hierbij wordt niet alleen ge dacht aan ontspanning, maar ook aan ver dere vorming. Men overweegt de aanleg van sportvelden en zo mogelijk van zwem baden. Verder zullen de kampen worden voorzien van de nodige lokaliteiten voor het houden van kerkdiensten, het geven van bioscoop- en andere voorstellingen en voor zover mogelijk, van lokaliteiten waar de dienstplichtigen, die dit wensen, zullen kunnen studeren. Men zal er naar streven, door middel van schriftelijke cursussen de zelfontwikkeling te stimuleren. Sprekers zullen worden uitgenodigd om voordrach ten te houden over onderwerpen van uit eenlopende aard, die voor de toehoorders van belang zijn bij hun vertrek uit de militaire dienst. De minister hoopt dat tot exploitatie van militaire tehuizen in de na bijheid der kampen zal kunnen worden overgegaan. Bovendien is het niet onwaar schijnlijk, dat er bij de kampen ten behoe ve van de gehuwde officieren en onder officieren, behorende tot de vaste staf, woningen zullen worden gebouwd. I HARRIS TWEEDJASSEN FEDERATIE VAN BILJARTVERENIGINGEN In de Federatie van Biljartverenigingen voor Haarlem en Omstreken zijn de volgende wedstrijden gespeeld: Klasse A: CentrumADO I 62; ADO II— KR II 62; KR ITelescoop 08; SEG— Oosten 62. Klasse B: Centrum—KR 2—6; SEG—DWO I 8—0; DWO II—Kampervest 6—2; Telescoop Zandvoort 44 Klasse C: H. West II—ADO I 4—4; ADO II —SEG 4—4; BW—H. West I 8—0; Centrum —Oosten 6—2. Klasse D: OostenADO 4—4; BW I— Telescoop 0—8; DWO I—BW II 2—6; SEG DWO uitgesteld. Klasse E: ADO IH. West 44; Kamper vest—ADO II 6—2; Zandvoort—BW 2-6; KRCentrum 44. PROEFWEDSTRIJDEN HOCKEY VOOR DAMES. Zondag 18 November wordt op „De Roggewoning" in Den Haag proefwed- strijden hockey voor dames gespeeld. Er zijn vier elftallen samengesteld. De dames Jurrissen, Otto en Wijnstroom van BDHC spelen in elftal „wit", de dames Heering (Rood en Wit.) en Nelissen (Alliance) in elf- ta' „blauw", mejuffrouw Pijpers (BDHC) in elftal „groen" en de dames Goeting (Rood wit) en Saarberg (BDHC) in elftal „rood. Hansje Oorthuys, een der „modellen" voor de kinderpostzegels, verkoopt de direc teur-generaal van de P.T.T., ir. L. Neher, een portie zegels. Kind" en in coöperatie met de P.T.T. voor al ten behoeve van philatelisten overgegaan tot de uitgifte van vijf kaarten, waarop de originele foto's van deze kinderen zijn ge drukt. In de linkerbenedenhoek van deze kaarten wordt de corresponderende zegel geplakt en het geheel wordt afgestempeld met een bijzonder stempel. Deze serie van vijf kaarten wordt ten behoeve van het misdeelde Nederlandse kind verkrijgbaar gesteld. ADVERTENTIE Geld goeddeels terug In nauwe samenwerking met de Haagse recherche heeft de Leidse politie thans volledige klaarheid weten te brengen in de inbraak, die in de nacht van 27 op 28 September is gespleegd in het Leidse be lastingkantoor, waarbij een brandkast was opengezaagd en een bedrag van 35.000 gul den was ontvreemd. Vrijdag werden er reeds zeven verdachten aangehouden, waarvan er vier weer op vrije voeten zijn gesteld. De drie, die verhoord werden, zijn de 40-jarige Leidenaar W. V., die nog nooit eerder met de politie in aanraking was geweest en bij wiens arrestatie ƒ2100 van het ontvreemde geld werd teruggevon den, de 61-jarige J. K. en de 44-jarige Chr. S. De laatste twee zijn bekende fi guren uit de Haagse onderwereld. In de woning van S. ontdekte de politie een geheime bergplaats, waarin een zeer aan zienlijk bedrag, afkomstig van de inbraak werd aangetroffen. Jane Russell (rechts), baby Kavanagh en de moeder van de filmactrice bij hun aankomst in Neiv York. zal verdwijnen of na zes maanden de maximum duur van een vacantieverblijf in Amerika zal terugkeren. Florence Ka vanagh verwacht, dat zij haar kind niet meer zal zien en heeft daar volledig vrede mee. De kleine Tommy uit een trieste Londen se arme buurt, speelt thans in de Califor- nische zonneschijn en wordt liefderijk ver zorgd in een kasteel van een huis. Hij krijgt ook nog een ponyZijn moeder zegt: „Hij krijgt een kans uit millioenen", maar-het laatste woord is hierover nog niet gezegd. De Haagse politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen een 50-jarige man, die zich schuldig had gemaakt aan het vangen van vogels zonder vergunning. In een schuur aan een open gedeelte van de Bezuidenhoutseweg had deze man een „vinkenbaan" aangelegd, waarin hij zich bediende van netten en drie lokvogeltjes. Toen de politie bij de schuur aankwam, was de vinkenbaan juist niet „in bedrijf", maar de oogst van de Zaterdagmiddag was juist niet onbeduidend geweest. Hij had reeds 28 vogels, zoals merels, putters en sijsjes gevangen, die voor de verkoop als kooivogels bestemd zouden worden. In 1936 werd de vogelwet van 1912 herzien, en daarbij werd er in opgetekend, dat het vangen van beschermde vogels door middel van kunstlicht, strikken, beugels, vallen, klemmen, vangkooien of netten is verbo den, tenzij daarvoor een speciale vergun ning is verleend. Aan een uitgebreide jachtpartij, door de familie Quarles van Ufford Maandag in de duinen in de omgeving van Zandvoort ge organiseerd, werd deelgenomen door Prins Bernhard. De Prins arriveerde reeds in de vroege morgenuren en heeft dit jagers festijn de gehele dag meegemaakt. ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baat! Zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag- Bij apotheek en drogist 0.83, f 2.08, f 7.94 Maandag is in alle stilte het stoffelijk overschot gecremeerd van de heer Cornelis de Monchy, dië de vorige week op 79-jarige leeftijd is overleden. De heer De Monchy had sinds 1892 mede de leiding van het handelshuis M. en R. de Monchy te Rot terdam en was langer dan 25 jaar voorzitter van de Vereniging tot Beslechting van Ge schillen in de Graanexpeditie. De thans overledene had ook veel belangstelling voor culturele aangelegenhedèn in Rotter dam. Hij was mede-oprichter van de Ka mermuziek Vereniging en van de Vereni ging tot Instandhouding van het Rotter dams Philharmonisch orkest. De Eindhovense recherche is er in ge slaagd twee mannen te arresteren, van wie met zekerheid wordt aangenomen, dat zij in de afgelopen maanden voortdurend hoeveelheden methyl-alcohol uit de Phi- lipsfabrieken hebben ontvreemd. Zij wer den betrapt, terwijl zij bezig waren dit vocht uit een groot vat te tappen. De beide mannen verklaarden de gevaarlijke drank, waarvan het gebruik blindheid tengevolge kan hebben, te hebben verkocht aan een Eindhovenaar en een Helmonder. Een van hen vertelde dat hij van het gestolen goedje likeur maakte en deze zelf nuttigde. Achter de met gaas afgeschermde loket ten van het Maandag geopende kinderpost kantoor aan de Tweede Boerhavestraat in Amsterdam, hebben op deze dag de vijf kinderen, wier portretten staan af gedrukt op de 26ste serie kinderpostzegels, glunde rend een begin gemaakt met de verkoop van de nieuwe serie. Voordat de drukte aan de loketten be gon, heeft de directeur-generaal van de P.T.T., de heer L. Neher, dit „postkantoor junior", waar alleen kinderpostzegels en kinderbriefkaarten worden verkocht, met een vrolijk toespraakje geopend. De heer Neher zei onder meer, dat op deze dag juist honderd jaar geleden bij een. door koning Willem III getekend Konink- lijk Besluit de invoering van de postzegel in ons land bekend werd gemaakt. Tot de vijf kinderen achter de loketten zei spreker: „jullie behoort van dit moment af vrijwillig tot het personeel van de P.T. T." Hij merkte verder op, dat voorzover hem bekend was nimmer iemand, die op een officiële postzegel staat afgebeeld, zelf die zegels aan het publiek heeft verkocht. Het Nederlands Comité voor Kinderpost zegels is samen met de stichting „Voor het ADVERTENTIE „Door de eeuwen Trouw" dringt er op aan „de Ambonezen in Nederland te laten merken dat zij niet vergeten worden, nu zij het Kerstfeest tegemoet gaan in een land, dat zij niet kennen". Daartoe kan men aan het Centraal bureau der Stichting (Floralaan-Oost 140 te Eindhoven) een adres van een gezin of van een vrijgezel, aanvragen. Door dat te doen neemt men de verplichting op zich er verder voor te zorgen. Daarnaast bestaat de mogelijkheid, rechtstreeks bij de Stichting een standaard- paket te bestellen voor een gezin of voor een vrijgezel. Er wordt dan ook voor de verzending zorg dragen. Het pakket krijgt dan als afzender de naam van de gever, terwijl laatstgenoemde een bericht ontvangt aan wie zijn pakket gezonden werd. Verder ligt het in de bedoeling om in verschillende warenhuizen, bijvoorbeeld in de speelgoedafdeling, of direct bij de in gang, een tafeltje te plaatsen waar een vertegenwoordigster van de Stichting zit met adressen. Boven die tafel komt dan een opschrift „Koopt ook iets voor een Ambonnees kind". Men kan dan terstond dit pakket afgeven. Het wordt dan ge adresseerd en tegen Kerstmis of St. Nico laas door de Stichting verzonden. Prijzen der pakketten zijn voor: een vrij gezel f 3.50 ,voor gezin zonder kinderen f 4.50, een gezin met 2 kinderen f 6, een Op het landelijk congres der internatio nale Familie-stichting Thiery, werden in het bestuur gekozen de heren Gaston C. De Liser te Antwerpen, directeur-generaal; mr. J. W. F. K. de Rijk te Amsterdam, secretaris-generaal; G. Tierie te Amster dam, algemeen beheerder; W. Tsj. Vleer uit De Kaag, organisator en propaganda leider; N. Fernand Thire te Antwerpen, genealoog, en madame Devillers te Ransart (België), vice-presidente. Tot leden van de Nederlandse landelijke leiding werden gekozen de heren B. C. Panhorst te Alkmaar, voorzitter en pen ningmeester; G. Verger te Haarlem, secre taris; dr. A. H. Schaly te Sassenheim; G. J. Franssen te Maastricht en J. Gillissen te Middelburg. De nieuwe directeur-generaal, de heer De Liser, hield een toespraak, waarin hij verzekerde, zijn best te zullen blijven doen de milliardenerfenis uiteindelijk van de Franse staat los te krijgen. ADVERTENTIE Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 47 ct. gezin met meer dan 2 kinderen f 8.50. Tenslotte is er nog de gelegenheid om geld te storten op postrekening 426 onder het motto: St. Nicolaas- en Kerstadoptie. Deze gelden zullen dan besteed worden voor de aankoop van pakketten en de ver zending daarvan.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2