Ranglijstjes De heer C. Thomese verlaat de Provinciale Waterstaat Kor Kuiler overleden Betere opbrengst van de granen Autoparkeerplaats aan de kop-Zeeweg ontworpen tussen de twee rijwegen CIOS centrum Olympische training Amsterdamse Beurs DINSDAG 13 NOVEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Jr. C. Krijn volgt hem op Koos Vorrink over de Nederlandse defensie Oogst - raming vroom Si ihu;fs>i „Bloemendaal aan Zee Noordwiikse koopman stal drie auto's JARO is een stichting geworden Zorg voor Nederlandse graven in Indonesië Prof. Duynstee over de moderne gelijkheidsgedachte Gebrekkige kinderen in Oostzöne geconcentreerd' Sporen van Romeinse nederzettingen gevonden Paardensport Hendrikse wint de Military Voetbal Elftal van Brentford Basketbal wedstrijden V olleybalprogr amma Dammen H.D.C. staat achter by C.D. „Amsterdam" Klaverjasnieuws Detailhandel had in September minder omzet In de heden gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Noordholland is aan de heer C. Thomese wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd eervol ontslag verleend met ingang van 1 November als hoofdingenieur-directeur van de Provinciale Waterstaat. Tot zijn op volger is benoemd ir. C. Krijn, hoofdinge nieur in algemene dienst bij de Provinciale Waterstaat. De heer Thomese is op 1 Januari 1937 jhr. C. J. A. Reigersman opgevolgd. In de vergadering van de Provinciale Staten van 22 December 1936 was hij tot hoofdinge nieur-directeur benoemd. De heer Tho mese is 4 October 1886 te Amsterdam ge boren. Hij bezocht de Koninklijke Militaire Academie te Breda. In 1907 werd de heer Thomese benoemd tot officier bij de Genie. In de oorlog 19141918 diende hij als re serve-kapitein bij dat wepen. Met ingang van 15 November 1913 werd de heer Tho mese benoemd tot ingenieur van de Pro vinciale Waterstaat van Noordholland; op 1 Januari 1920 volgde zijn benoeming tot hoofdingenieur bij deze dienst en van 1937 af trad hij op als hoofdingenieur-directeur. Ir. C. Krijn opvolger Ir. C. Krijn is op 27 Augustus 1890 ge boren. Hij studeerde aan de Technische Hogeschool te Delft, waar hij in 1917 slaagde voor het diploma civiel-ingenieur. Eind 1917 werd ir. Krijn benoemd tot adjunct-ingenieur van de Provinciale Wa terstaat van Noordholland en in 1919 tot ingenieur-afdelingschef. Als zodanig was hij aanvankelijk in hoofdzaak belast met de bij de stormvloed van 1916 noodzake lijk gebleken verbetering van zeeweringen en van 1925 af met de aanleg en de verbe tering van een net van wegen voor door gaand verkeer. In de loop der jaren heeft ir. Krijn achtereenvolgens de rangen door lopen van ingenieur eerste klasse, hoofd ingenieur en hoofdingenieur in algemene dienst. Hulde aan de heer Thomese De voorzitter van de vergadering der Provinciale Staten dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk herinnerde aan de loop baan van de heer Thomese. Na enige tijd bij de Genie werkzaam te zijn geweest, trad de heer Thomese op 15 November 1913 in dienst der provincie Noordholland. Toen hij benoemd werd was er behoefte aan twee ingenieurs, omdat de werkzaamheden van de Provinciale Waterstaat zich bijzon der uitbreidden. De heer Thomese heeft in de arbeid een belangrijk aandeel gehad. Daarbij bracht de spreker in herinnering het werk, als gevolg van de watersnood in 1916. In de loop der jaren heeft de schei dende directeur met vele vraagstukken op waterstaatsgebied te maken gehad en hij had. zitting in vele besturen en commissies. Van de commissie-Terveen, inzake de in deling van gemeenten, was de heer Tho mese lid en na het overlijden van prof. Terveen voorzitter. Onder zijn directie zijn verscheidene provinciale gebouwen tot stand gekomen. De spreker zeide, dat na het opsommen van de werkzaamheden de leden der Staten een indruk krijgen van zijn arbpid gedurende een langdurige peri ode. Daarbij krijgen zij geen beeld van zijn persoonlijkheid. Hij heeft met grote ken- De voorzitter van de Partij van de Ar beid, de heer Koos Vorrink, heeft Maandag het woord gevoerd op een vergadering van deze partij in Kortgene. Hij zeide, dat de gedachte van de collectieve veiligheid, die de volkenbond voor de oorlog losliet, de huidige generatie verplicht anderhalf mil liard voor de defensie op te brengen om onze stoffelijke en geestelijke vrijheden te verdedigen. „Het is een hoge verzekerings premie, die we moeten betalen voor het recht van de menselijke geest, om zich te kunnen uiten. Het is niet alleen de brede massa van het volk, maar het zijn ook de beter gesitueerden die dit offer voor de defensie moeten brengen." „Ik heb", zo vervolgde de heer Vorrink, „wel eens gedacht aan staking om deze laatste groep haar medeverantwoordelijk heid te doen begrijpen." Spreker gaf als zijn mening te kennen dat de Nederlandse coalitieregering tegenwoor dig niet meer zo gezond is als vroeger. NIEUWE ORGANISATIEVORM VAN N.V.V. VRIJWEL GEREED. De bij het N.V.V. aangesloten Bond van Handels- en Kantoorbedienden, de alge mene bond „Mercurius", besloot Zaterdag zijn leden, voor zover dezen in de industrie werken, in het begin van 1952 over te schrijven naar de „bedrijfsbonden". Hiermee nadert de nieuwe organisatie vorm van het N.V.V. zijn voltooiing. De „bedrijfsbonden" die in de plaats zijn ge komen van de vroegere, naar het beroep Ir. C. Krijn is benoemd tot hoofdingenieur directeur van de Provinciale Waterstaat. nis van zaken en met trouwe plichtsbe trachting gewerkt en was een humaan chef. Helaas heeft hij niet kunnen bereiken, dat een behoorlijke huisvesting van de Pro vinciale Waterstaat tot stand is gekomen. Daaraan heeft hij wel zijn energie gègeven. De primitieve behuizing had tot gevolg, dat zijn taak verzwaard werd. Het zal de heer Thomese tot vreugde stemmen als zijn opvolger er in zal slagen de definitieve huisvesting te verkrijgen. Namens de Sta ten bracht de spreker de heer Thomese dank voor de trouwe en'bekwame dienst vervulling gedurende een groot aantal ja ren aan de provincie bewezen. Benoemingen Tot lid van de commissie van bestuur van de Provinciale Ziekenhuizen van Noordholland werd herkozen mevrouw N. Korff-Zernike en tot leden van de raad van toezicht op de bedrijven van de pro vincie prof. dr. J. A. Veraart te Wasse naar en ir. J. J. Fels te Apeldoorn. De vergadering besloot tot onttrekking van de brug over de Ringvaart van de Haarlemmermeerpolder nabij Leimuiden aan het openbaar verkeer wegens de inge- bruik neming van een nieuwe brug en tot onttrekking van een gedeelte van de in de gemeente Amsterdam gelegen Groene- weg wegens het bebouwen van deze om geving. De overige punten van de agenda zul len eerst in de afdelingen worden behan deld. De vergadering werd verdaagd tot Dinsdag 15 Januari. Vanochtend is op 74-jarige leeftijd, na een korte ongesteldheid, overleden de be kende musicus en dirigent, Kor Kuiler, oud-dirigent van de Groninger Orkest Ver eniging. Hij werd 21 April 1877 te Alblas- serdam geboren en vestigde zich reeds jong in Groningen als pianist, waarna hij in 1904 dirigent werd van de zangvereni ging„Bekker". In 1910 volgde hij Peter van Anrooy op als dirigent van de G.O.V. Hij bleef deze functie vervullen tot in de laatste oorlogsjaren, toen hij als zodanig werd opgevolgd door Jan van Epenhuisen. Van zijn composities zijn vooral bun dels liederen voor kinderen zeer bekend geworden. Zij worden gerekend tot het beste wat op dit gebied geschreven is. Nog onlangs maakte hij in opdracht van de Raad voor de Kunst der gemeente Gro ningen een vioolconcert, dat hij persoon lijk dirigeerde. De overledene was in muziek- en maat schappelijke kringen een zeer geziene fi guur. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de uitkomsten bekend gemaakt van de voorlopige oogstraming voor 1951. Vol gens deze raming blijken de granen over het algemeen betere oogsten te hebben op geleverd dan het vorige jaar. Ook bij de handelsgewassen zijn goede resultaten be reikt. Over het algemeen zijn de uitkomsten bij de hakvruchten minder gunstig. In de peulvruchten-sector hebben sommige ge wassen hogere, andere lagere opbrengsten gehad dan in 1950. Wat de afzonderlijke producten betreft, werden van de granen de beste opbreng sten gevonden bij rogge en haver; deze oogsten lagen respectievèlijk 15 en 16 per cent boven het gemiddelde van 1950, die van de tarwe 9 percent. Alleen gerst ver toont een achteruitgang met ongeveer 5 percent. De totale opbrengst wordt echter grotendeels bepaald door de beteelde op pervlakte. Het blijkt, dat ondanks een gestegen gemiddelde opbrengst per hec tare de totale opbrengst van verschillende producten als gevolg van de inkrimping van het beteelde areaal nog vrij aanzienlijk beneden het peil van 1950 is gebleven, voor tarwe bijvoorbeeld 28.000 ton (10 percent) en voor gerst 23.000 ton (11 percent). De totale opbrengst voor haver, waarvan het areaal met 12.000 ha (9 percent) was uit gebreid, 10.000 ton (20 percent) meer dan het vorig jaar, terwijl deze voor rogge, waarvan de oppervlakte met circa 15.000 ha was ingekrompen door het hogere hectare gemiddelde de totale opbrengst van het vorige jaar nog met bijna 25.000 ton (6 per cent) overtreft. De totale graanopbrengst bedraagt ruim 84.000 ton meer dan 1950. In hoofdzaak komt deze toeneming voor rekening van de voedergranen. Bij de peul vruchten hebben de groene erwten zich op het oude niveau gehandhaafd. Veldbonen en stambonen geven echter een lagere op brengst te zien dan in 1950. De gemiddelde opbrengst van aardap pelen is vrijwel gelijk aan die van het vorige jaar. Alleen heeft zich ook hier de areaal-inkrimping doen gelden op de totale opbrengst. Voor consumptieaardappelen is deze 131.000 ton en voor fabrieksaardap pelen 170.000 ton lager dan de vorige oogst. Prof. dr. J. Kosters, oud vice-president van de Hoge Raad, is Maandag op 77-jarige leeftijd in Den Haag overleden. Het stoomschip „Loosdrecht" zal Zater dag van Rotterdam naar Calcutta vertrekken met een nieuwe lading levensmiddelen aan boord voor de hongerende bevolking van India. De zending van de Nederlandse Jeugd gemeenschap bestaat thans uit 42 ton gecon denseerde melk. Verwacht wordt, dat de „Loosdrecht" omstreeks 30 December in Cal cutta zal aankomen. ADVERTENTIE daarna opnieuw weer i ELECT RISC H GEVORMD BINNEN 2 OAGEN GEREED In de Donderdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal zal aan de orde komen een voorstel van B. en W. tot voorlopige vaststelling van een par tieel uitbreidingsplan „Bloemendaal aan Zee". De heer A. Komter heeft een plan gemaakt voor de kop van de Zeeweg en een gedeelte aan de Noordzijde van de Zee weg, ten Westen van de betonweg, welke ongeveer de afscheiding vormt van de ter reinen van de Kennemer Duinen en die van de gemeente Bloemendaal (de duinen nabij de zee). Het ligt in de bedoeling van het gemeen- gevormde bonden zullen nu ook de kan- tebestuu* van Bloemendaal eerst het plan toor- en magazijnbedienden omvatten. Het technisch- en opzichthoudend personeel was reeds ongeveer een jaar geleden aan de bedrijfsbonden toegevoegd. „Mercurius" verwacht, dat door de samenvoeging der krachten van hoofd- en handarbeiders de belangen van beide groepen beter zullen kunnen worden behartigd. De belangrijkste overweging was echter, dat de medezeg genschap via de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie niet zal zijn te verwezenlijken zonder nauwe samenwerking tussen hoofd en handarbeiders. De Haagse pulitie heeft de 44-jarige Noordwijkse koopman A. H. M. gearresteerd als verdacht van diefstal van drie auto's. Toen de politie dezer dagen ter ore kwam bat in Sassenheim een auto te koop zou worden aangeboden, die enkele dagen te voren van een Haagse arts was gestolen, begaf zij zich spoorslags naar Sassenheim waar zij een uitgebreid onderzoek instelde, pit onderzoek leidde tot de arrestatie van M., die, dat bleek bij een huiszoeking, over allerlei vervalsingsmateriaal beschikte. De doktersauto werd teruggevonden in Arn hem. Voorts kwam aan het licht dat M. zich aan diefstal van een auto te Noord- wijk en te Haarlem had schuldig gemaakt. De drie auto's zijn opgespoord. Het bestuur van de Jeugd Amateurs Radio Omroep Nederland, gevestigd te Haarlem, deelt in een rondschrijven aan belangstellenden mede dat deze vereniging is geliquideerd en opgevolgd door de ..Stichting Jeugd Amateurs Radio Omroep Nederland", onderdeel van de internatio nale J.A.R.O. aan het einde van de Zeeweg uit te werken. Op het ogenblik liggen de rijwegen aan het eind van de Zeeweg naast elkaar. In het plan is een „lus" ontworpen. De weg in de richting Overveen loopt dan ten Zuiden van de tegenwoordige auto- en rijwielparkeerplaats. De auto parkeerplaats blijft op dezelfde plaats en wel tussen de beide rijwegen. De parkeer plaats voor fietsen is geprojecteerd in de duinen, voorbij de betonweg, dus aan de rechterzijde van de Zeeweg, komende van Overveen. Naast de rijwegen worden in beide richtingen rijwiel- en wandelpaden aangelegd. Met het bouwen van café-restaurants is rekening gehouden. Hiervoor zijn drie plaatsen aangewezen, welke ongeveer overeenkomen met plaatsen, waar reeds een inrichting staat of heeft gestaan. De politiepost is dichter bij het strand gepro jecteerd. De hoogte van de post is dusdanig genomen dat zowel het gehele strand als het wegverkeer aan de kop van de Zeeweg gecontroleerd kan worden. De autobussen uit Overveen stoppen ter hoogte van de autoparkeerplaats voor het laten uitstappen van passagiers. Een aantal meters verder wordt een luifel geplaatst, waar passagiers voor de terugtocht kunnen instappen. Bij de eerste stopplaats is een gebouwtje geprojecteerd, dat kan dienen als inlichtingenkantoor en wachtgelegen- heid voor chauffeurs. Aan het einde van de Zeeweg worden stroken gereserveerd voor het plaatsen van badhokjes en voor zonnebaden. Deze ge deelten liggen in de duinen. In de toekomst zal aandacht besteed wor den aan de duinstrook in de richting IJmui- den. Daar zullen wandelpaden komen en mogelijk ook een café-restaurant. Dit plan is thans beperkt tot een plan in hoofdzaak. De recreatie-kern ligt ongeveer zevenhon derd meter ten Noorden van de kop van de Zeeweg af. Het uitbreidingsplan heeft meer het ka rakter van een bebouwingsplan, waarvan men de bestemmingen wel heeft vastge steld, doch de vormen slechts gesuggereerd worden. Vele détails zullen dan ook bij de verwerkelijking nog herzien kunnen en moeten worden, aldus delen B. en W. de gemeenteraad mee. Bij zijn ontwerp heeft de architect ge bruik gemaakt van de beschouwingen, be treffende de wederopbouw der Noordzee badplaatsen. In deze beschouwingen wordt vastgesteld, dat het zogenaamde dagbezoek het karakter der recreatie bepaalt. DJAKARTA (Aneta) In opdracht van de Nederlandse regering vertoeven op het ogenblik in Indonesië admiraal J. W. G. van Hengel en generaal P. Alons, wier taak is, na te gaan wat nodig is om de zorg van de graven en erevelden in Indonesië in goede staat te houden, als binnen afzien bare tijd de Nederlandse gravendienst in Indonesië zal verdwijnen. Over deze kwes tie zijn er reeds ontmoetingen geweest met de Indonesische gravendienst, waaromtrent admiraal Van Hengel en generaal Alons verklaarden onder de indruk te zijn van de zeer hoffelijke ontvangst en het begrip dat voor deze aangelegenheid bestaat. De samenwerking tussen de Indonesische gra vendienst en.de Nederlandse voorzover nog aanwezig is zonder overdrijving ideaal te noemen, aldus deze beide autori teiten. Op het ogenblik is nog overleg gaande over de manier waarop de zorg voor de erevelden, dus voor het onderhoud, de beplanting en dergelijke, in de todkomst zal worden verricht. Op de vraag hoe dit in andere landen is geregeld was het ant woord dat internationaal gebruikelijk is om een lichaam in de vorm van een stichting, commissie of anderszins de zorg voor gra ven van buitenlanders toe te vertrouwen. Het overleg hier te lande is nog niet in een stadium om iets te kunnen zeggen over de te kiezen vorm. In totaal zijn er in Indonesië 22 erevel den, waarop in totaal ongeveer 30.000 doden rusten. Admiraal Van Hengel en generaal Alons hebben reeds een aantal erevelden in ogenschouw genomen en het ligt in de bedoeling om in de twee weken, die zij nog hier zullen blijven, ook nog andere erevelden te bezoeken. Op de jaarvergadering van de „Katho lieke Vereniging van Ondernemers in de Detailhandel en Aanverwante bedrijven" te Eindhoven, heeft prof. mr. F. J. M. Duyn stee, hoogleraar aan de Katholieke Univer siteit te Nijmegen, een rede gehouden, waarin hij stelling nam tegen de moderne gelijkheidsgedachte. Deze gedachte scha kelt, naar hij zeide, in de sociale selectie alle factoren uit, die irrationeel lijken, zo als eigendomsvorming, menselijke zelfbe paling, traditie, gezinsopvoeding en erf recht. De Nijmeegse hoogleraar ziet in de ra tionalisering van het gehele sociale leven het gevaar, dat de nivelleringstendenz de andere selectiebronnen tracht te verzwak ken of te vernietigen. Dit proces komt uit bij de totale beheersing van het maat schappelijke leven door het systeem. Volgens een bericht van het West-Duitse persbureau DPA heeft de staatssecretaris van het Oost-Duitse ministerie van Onder wijs Elise Zaisser bepaald, dat alle geeste lijk of lichamelijk gebrekkige kinderen voortaan zullen worden ondergebracht op bijzondere kostscholen. De ouders van de betrokken kinderen zullen kunnen protesteren tegen het opne men van hun kinderen op genoemde scho len. Het ministerie heeft echter het laatste woord hierbij. Voor de kinderen zal door cje,ouders moeten worden betaald, ook wan neer de kinderen tegen de wil der ouders zijn weggehaald. De nieuwe scholen zullen onder toezicht staan van de provinciale ministeries van Onderwijs. Er zullen nieuwe methodes van Sovjet-onderwijs worden toegepast, aldus het bericht van DPA. Bij de aanleg van een nieuwe woonwijk in de Escamppolder bij Loosduinen heb ben arbeiders scherven in de klei aange troffen, die door de Rijksdienst voor Oud heidkundig Bodemonderzoek werden on derzocht en, evenals beenderen in dezelfde kleilaag, resten bleken te zijn van een Ro meinse nederzetting ongeveer uit de tweede eeuw na Christus. De kleilaag wagrin deze sporen werden gevonden rust op een veen laag, waaronder zich weer een zandige klei laag uitstrekt. Op het veen vond men resten van een nog oudere bewoning: aardewerk en kiezen van runderen. Deze nederzetting dateert vermoedelijk uit een periode tussen 600 en 100 vóór Christus. Het aardewerk dat zich op de veenlaag bevindt, is primi tief. Het is zacht gebakken en de versie ringen zijn aangebracht hetzij met de na gels, hetzij met kammetjes. Gave stukken werden niet aangetroffen. De gevonden scherven verraden geen artistieke vormen WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Tot zijn enkels in de dikke, ritselende laag herfstbladeren staande, heeft trainer G. Rinkel Zaterdagmiddag in de beboste duinen om het Centraal Instituut Opleiding Sportleiders te Overveen, dat juist zijn driejarig bestaan vierde, de conditietrai ning geopend der zeven dames van wie er enkelen zullen worden afgevaardigd door de K.N.A.U. naar de Olympische Spelen te Helsinki. „Het is niet waarschijnlijk, dat jullie Op de derde en laatste dag van de samen gestelde ruiterwedstrijd, die in Soestdijk ter voorbereiding voor de Olympische Spe len werd gehouden, kwam het springcon cours aan de beurt. De uitslag hiervan luidt: 1. en 2. W. G. Hendrickx met Patrick en D. Siem, met Rathmore, elk 0 fouten. 3. en 4. M. van Loon met Cleopatra en R. J. Wentges met Phantome, elk 10 fouten. 5. E. van Loon met Ampère, IOV2 fout, 6. J. Nijs- sen met Patrick II 10% fout. De eindstand van de samengestelde wed strijd luidt: 1. W. G. Hendrickx met Patrick 313.625 pnt. 2. D. Siem met Rathmore 291.300 pnt. 3. E. van Loon met Ampère 266.250 pnt. 4. P. C. A. Otjens met Mighty Fine 256.725 pnt. 5. W. R. J. van Oppenraay met Kherina 224.775 pnt. 6. R. J. Wentges met Phantome 216.250 pnt. Niet de voltallige ploeg van Brentford is Maandagmiddag op Schiphol aangekomen. In de wedstrijd, die Brentford Zaterdag tegen West Ham speelde, werd de doelvedediger Jefferies gewond. De reserve keeper, Gaskell, zal vandaag in gezelschap van de directeur van Brentford de heer A, Millard de ploeg nareizen. De samenstelling van het elftal is als volgt: Doel: E. Gaskell. Achter: K. W. Horne en A. A. Munro. Midden. A. R. Harper, R Greenwood en J. W. I. Hill. Voor: W. T. C. Dare, K. A. Coote, F. J. Monk, W. T. Sperrin en J. A. Paton. Reserves: W. Quinton (rechtsback), F. J. Latimer (rechtshalf), T. Manley (linkshalf) en J. W. Goodwin (rechtsbuiten). Derde klasse A: Derde kl. A, distr. H: Vitesse 9 14 BI. Zwart 9 16 OVVO 9 13 VIOS 9 13 Alw. Forw. 8 10 RGAW 9 12 TOG 9 10 HPSV 9 11 Velsen 9 9 Hillegom 9 11 Terrasv. 9 9 Archipel 9 11 APGS 9 9 TYBB 9 9 RKAVIC 8 7 BMT 9 9 Kinheim 9 7 Postduiven 9 5 Rivalen 9 7 Roodenburg 9 4 Meteoor 9 6 Rijswijk 9 4 DCG 9 5 H. v. Holl. 9 3 Derde klas C: Derde kl. B distr. n: Hollandia 9 14 Excelsior 9 15 Beverwijk 9 13 Laakkwart. 9 15 Zaandijk 9 13 Wassenaar 9 15 CSV 9 11 LFC 9 13 Ripperda 9 10 VVP 9 10 Alkm. Boys 9 10 GDA 9 9 QSC 9 10 Westerkw. 9 9 WSV 9 8 Zandv.m. 9 6 BKC 8 6 Alphen 9 5 GVO 8 4 Woerden 9 5 IW 9 4 HBC 9 3 Wijk aan Zee 9 3 Leonidas 9 3 Deze poppen zijn van oude flessen vervaardigd. Zij wonnen prijzen in een wedstrijd waartoe het initiatief genomen werd door de Verenigde Amerikaanse glasblazers. Uit alle delen van de wereld zonden 335 lieden, die van flessen hun hobby maken, 554 verschillende voorwerpen in, die van lege flessen of potten vervaardigd kunnen worden. In het Astor hotel te New York werden de inzendingen geëxposeerd. De uitslagen van de deze week gespeelde wedstrijden van de basketbalcompetitie luiden: Dames. SC Haarlem IIIHGA II, SCH n. o.; Sportbond IPSVH 1416; HOC II—Rapiditas II 14—4; SC Haarlem II—Sport bond II 17—12; HHC I—SC Haarlem I 9—15; HHC III—Rapiditas III 10—17. Heren. Schoten IOK II 1614; HGA I SC Haarlem I 12—10; SC Haarlem III—HOC III 12—10; HGA IV—HHC IV 11—12; RAO I OK I 20—19; HGA II—IHJ I 15—7; SC Haarlem IISportbond II 2140; RAO II HHC III 14—23. Het programma voor Donderdag en Vrijdag in het Krelagehuis luidt: Dames: HHC III—HGA II; SC Haarlem I —HOC I; Rapiditas IIHHC II; OK I— HHC I; HHC III—HOC III. Heren: HHC IV—OK III; RAO I—Sport bond I; HOC I—SC Haarlem I; OK II—HGA II: RAO II—HOC III; HGA I—HHC I; IHJ— HOC II; Res. Politie—HGA IV; HGA III- SC Haarlem III. In de eerste klasse heren vermeldt het programma de ontmoeting RAO—Sportbond. Beide teams zijn nog ongeslagen. Bij de andere eerste klasse wedstrijden zullen HOC en HHC trachten de punten te veroveren, want nederlagen zou afzakken tot de staart- groep betekenen. Ook in de tweede klasse is een ploeg van de Sportbond nog ongeslagen. Concurrentie is te verwachten van HHC II. Het goed ge starte IHJ is ver afgezakt door de nederlaag tegen HGA II. Bij de dames is in de eerste klasse de belangrijkste wedstrijd SC Haarlem I—HOC. Haarlem ontmoet Rotterdam Vrijdagavond 30 November zal in het Kre lagehuis de stedenwedstrijd HaarlemRot terdam (dames en heren) worden gespeeld. Voor deze ontmoeting zijn de volgende spelers(sters) gekozen: dames: G. Snel, C. Kors, J. Huigen, J. Koblens (HOC)R. de Haas (HHC); T. Tore (OK); T. Bok (SC Haarlem) Heren: C. Jonker, C. Rip, J. Swart (Sport bond); P. Koens. B. Hopman (HHC); S. Feenstra (PSVH); P. Molenkamp (HOC); F. Hooyveld (OK). Woensdagavond worden in het Krelagehuis de volgende wedstrijden gespeeld: Dames, eerste klas A: Die RaeckseVelox; PWNVCR; HVS—Rapiditas. Dames, eerste klas B: Rapiditas 2KL Houtstr.; Velox—BGV 2; OSS—OVRA. Heren, eerste klas: Die RaeckseIHJ HVS—VCK; Brandweer—OSS. Heren, tweede klas A: RapiditasMSO; HVS 2—OVRA; CIOS 2—HEC. Heren, tweede klas B: PSVH 2MSO 2; RamplaanKI. Houtstr.; BoruDamiate. Heren, tweede klas C: GroentjesVCR 3; Rapiditas 3Haarlem; HBC 2OVRA 2. Voor de hoofdklasse (district Noordhol land) speelde de Haarlemse Damclub te Amsterdam tegen de Christelijke Damvereni ging „Amsterdam". De uitslag luidt: J. J. de Jong- J. B. Sluiter Jr. 02; H. SmitP. J. van Dartelen 11; J. F. Moser J. H. Meure 20; A. K. VerhoevenH. T. Luif afgebroken; A. J. Smit—J. W. van Dar telen 1—.1; P. Verweij—Nico Blom afgebro ken; D. Broerse—J. P. van Eijk 1—1; H. v. d. Linden—A. Smit 2—0; J. D. F. Langhenkel G. Eising 20; J. F. KoehlerD. Schrijne- maekers 11. De afgebroken partijen l.veren waarschijn lijk drie punten voor de Haarlemmers op. Het eindresultaat wordt dus vermoedelijk 11—9 voor CDA. allemaal naar Finland zullen gaan," zo zeide hij, „maar deze wekelijkse training zal in ieder geval jullie sportprestaties ten goede komen." Gré de Jongh (Sagitta), Xenia Stadt De Jong, die overschrijving naar Sagitta heeft aangevraagd en Gerdé» van der KadeKoudijs (Celebes) hebben de Olym pische vuurdoop in Londen reeds onder gaan, maar de vier andere meisjes nog niet. Van haar maakt Willy Lust uit Zaandam de grootste kans. Met Fanny Blankers Koen, die zoals wij meldden afzonderlijk onder leiding van haar man als coach in de duinen traint op tijdstippen, die haar zelf het beste uitkomen, behoort zij tot de sterkste Nederlandse troeven voor de 80 meter horden. De overige drie dames zijn Puck Brouwer (Celebes), Hilda Veth (Hollandia) en Loes van der Meyden (Olympia '48). De zeven dames zijn specialisten op de loopnummers. Op de technische nummers heeft ons land op het ogenblik geen kracht van internationale betekenis. Een der voor naamste doelen van deze buitentraining is dan ook een poging in het werk te stellen een 4 x 100 meter estafetteploeg samen te stellen die in Helsinki de titel zal verdedi gen, wélke de Nederlandse damesploeg op de Olympische Spelen in Londen heeft be haald. Op de eerste trainingsmiddag bepaalde de heer Rinkel er zich toe de dames in looppas rond te leiden over het heuvel achtige terrein van het C.I.O.S., opdat zij zich kunnen oriënteren. In een duinpan werd bovendien een vol uur besteed aan vrije oefeningen. Onderweg ontmoetten zij andere groe pen van trainende ploegen, want het C.I.O.S. is thans een waar centrum voor Olympische training geworden: Zaterdag middag zag men er weer de groep schaat senrijders, onder wie Broekman en Van der Voort, droogrijden en een twintigtal kano vaarders droog varen. Het dochtertje van Klaas Schenk, dat iedere week met haar vader toekijkt hoe onze schaatsenrijders zich onder leiding van dr. Carlier voorbe reiden, is zelf een verdienstelijke junior- athlete in Alkmaar. Met goedvinden van trainer Rinkel mocht zij deelnemen aan de training der zeven dames-athleten, zodat het groepje onofficieel uit acht dames be staat. De competitiestanden in de Haarlemse Klaverjasbond voor bedrijfsverenigingen luiden: Hoofdklasse gesp Spoorb. 1 DKC 1 DSH 1 Boru 1 Beijnes 1 BEB 1 Stork 1 Johez 1 Eerste klas SAC 1 L. Coster 2 OW 1 Union 1 GEB 2 Boru 2 PTT 2 v.—t. 398-354 394-360 378-362 372-334 368-330 356-363 348-388 328-396 B: 3 404-342 358-390 356-386 340-383 274-228 264-254 248-256 Eerste klas A: L. Coster 1 3 414-328 DSH 2 HSM DKC 2 PTT 1 Beijnes 2 Figee 1 Ned.land 1 382-352 368-340 366-368 360-368 360-374 3 344-390 3 332-410 Tweede klas A: Tweede klas B: SAC 3 OW 2 HSM 2 3 390-330 3 376-316 3 376-336 Figee 2 SAC 2 Stork 2 DKC 3 DSH 3 Johez 2 Beijnes 3 PTT 3 Boru 3 Figee 3 Beijnes 4 GEB 3 PTT 4 3 383-318 3 376-362 3 374-368 3 352-386 3 350-370 3 324-392 2 258-240 2 252-240 3 364-350 3 328-372 3 328-372 2 216-242 2 203-254 De gegevens, die zijn gepubliceerd door het Economisch Instituut voor de Midden stand met betrekking tot het omzetverloop in September, wijzen uit, dat van een ver betering van de omzetten in de detailhan del nog geenszins kan worden gesproken. Ten opzichte van September 1950 wordt het omzetverloop in vele branches onbe vredigend genoemd. Hierbij wordt echter aangetekend, dat de omzetten in Septem ber 1950 zeer gunstig werden beïnvloed door de extra aankopen en de vervroegde aanschaffing van winterartikelen door het publiek tengevolge van de vrees voor sterke prijsstijgingen. Dit was zeer duide lijk waarneembaar in de branches, waar in duurzame consumptiegoederen worden verkocht. In de detailhandel in textiel en in schoeisel waren de geldomzetten welis waar 5 en 9 percent hoger dan die in Augustus van het lopende jaar, maar ten opzichte van September 1950 trad in deze branches een daling in van niet minder dan 50 en 44 percent. Ook de omzet van levensmiddelen kon in September weinig bevrediging schen ken. Ondanks h£t feit, dat deze maand vijf Zaterdagen telde en Augustus vier, ver toonden de omzetten in de detailhandel in aardappelen, groenten en fruit, in zuivel producten en in vis een daling van resp. 7, 4 en 9 percent. In het kruideniersbedrijf lagen de omzetten in de vermelde maan den van 1951 op eenzelfde niveau. Slechts in het slagers- en in het bakkersbedrijf werden de omzetten van Augustus over troffen en wel met 5 en 3 percent. Met betrekking tot het omzetverloop in genotsmiddelen wordt opgemerkt, dat de omzetten in het banketbakkersbedrijf en in de detailhandel in parfumerieën, cosmeti sche en toiletartikelen resp. 4 en 1 percent lager waren dan die in Augustus. In de detailhandel in alcoholhoudende en alco holvrije dranken en in het chocoladebe- drijf gaven de omzetten een geringe stij ging te zien. De detailhandel in tabaksfa brikaten noteerde in Augustus en Septem ber gelijke omzetten. Vergeleken met de overeenkomstige maand in 1950 stelde ook de omzetbewe- ging in September in deze branches teleur. Vooral in de detailhandel in alcoholhou dende en alcoholvrije dranken trad een daling van 18 percent van de geldomzet in. 3-3% Ned. 1947 A. K. U Lever Brothers Philips Gloeil. Ree. Nwe Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn Ned .Scheepv. Unie H. V. A Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Openings gisteren koersen 86% g.l. 86% 156 156 193% 190 163 g.b. 163 158 158% 288 g.l. 287 94% 96% 180 180 138% 138 103 g.l. 103 80% g.l. 83% 160% 160% 162% 162% 156% 157 56 g.l. 56 57 g.b. 57 46% 46% 71 71 45% 45% 45 g.b. 45

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7