Opdracht verstrekt tot maken schetsontwerp raadhuisbouw Kort en bondig TWEEDJASSEN DE WIT M. OOM EN ZOON „Vlucht voor Marion" -Clowntje Riek Partieel uitbreidingsplan kop-Zeeweg is voorlopig vastgesteld St. Nicolaas Ot&Ut „Herman Heijermans" valt uiteen R.K. Bond van Electro- technische werkgevers RAAD VAN BLOEMENDAAL Burgerlijke stand van Haarlem v. Delft's Kinderwagens vindt U bij Voor de kinderen F eestconcert Haarlems Postaal Mannenkoor Aanvragen voor autobus dienst tussen Amsterdam en IJmuiden Mr. C. C. J. M. van Hoof overleden „St. Antonius" viert haar zilveren jubileum FEUILLETON ,door JOS LODEWIJKS) VRIJDAG 16 NOVEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 In de Donderdag gehouden vergadering van de gemeenteraad van Bloemcndaal is besloten aan ir. A. M. de Rouville de Meux opdracht te geven tot het maken van een schetsontwerp van het nieuwe raadhuis, een partiëel uitbreidingsplan „Bloemendaal aan Zee" voorlopig vast te stellen, een viertal buitenplaatsen op de monumentenlijst te handhaven en het verleende crediet wegens reorganisatie van de reinigingsdienst ie verhogen. Bij de bespreking van het uitbreidingsplan kreeg de heer A. Komter gelegenheid zijn ontwerp toe te lichten, waarna de voorzitter, burgemeester jhr. mr. C. 3. A. den Tex, hem hulde bracht voor de wijze, waarop hij het plan ontworpen had. Raadhuisbouw De vergadering begon met een korte zit ting met gesloten deuren, waarna het voorstel van B. en W. tot bevestiging van aanwijzing van ir. A. M. de Rouville de Meux te 's Gravenhage als architect voor de raadhuisbouw en mede tot het verstrek ken van een opdracht tot het maken van et.n schetsontwerp aan de orde kwam. De heer Tirion (V.V.D.) vroeg naar de inhoud van de opdracht en vroeg of het mogelijk was een ontwerp te maken, dat spoedig uitgevoerd kon worden Ir. De Vassy (Arbeid) merkte op, dat thans reeds bekend is hoe groot de kan toren moeten worden. Daardoor is het mo gelijk de bouwkosten te ramen. De voorzitter antwoordde, dat in middels aan de architect is opgegeven hoe de indeling van de secretarie moet worden en wat nodig is voor het representatieve gedeelte. B. en W. hebben zich onthouden van de mededeling waar de kamers geves tigd moeten worden; ook wordt de stijl aan de architect overgelaten. Als de ruwe schetsen gereed zijn kunnen B. en W. de aak nader bespreken. De raadsleden waren tevreden met de toelichting en keurden het voorstel goed. Buitenplaatsen op de monumentenlijst Ingekomen waren bezwaarschriften van de eigenaars van „Wildhoef", „Oud Zo- merzorg", „De Rijp" en „De Beek" wegens plaatsing van eigendommen op de monu mentenlijst. B. en W. stelden voor de be zwaarschriften ongegrond te verklaren. De heer Smidt van Gelder (V.V.D.) was van mening, dat met eigendomsrech ten voorzichtig moet worden omgesprongen en gaf in overweging niet in te gaan op het voorstel van B. en W. De spreker gaf een nadere toelichting op het wezen der buitenplaatsen. Als de tuin van „De Rijp" behouden moet blijven, omdat hij aan sluit op het Bloemendaalse Bos dan dient de gemeente die te kopen. Het is mogelijk de vijver van het buiten „De Beek" op de lijst te plaatsen, doch niet het gehele bui ten. „Oud-Zomerzorg" is een interessante plaats, doch het is mogelijk er in de toe komst iets beters van te maken. „Wild hoef" is eigenlijk een kale vlakte met wat bomen en een vijver. Van een natuurmo nument is geen sprake. De spreker kon zich de protesten van de eigenaars volko men begrijpen. ADVERTENTIE koopt boeken bij BLOEMENDAAL TEL. 22874 HAARLEM, 15 November 1951 ONDERTROUWD: 15 Nov., A. P. L. M. Neeiissen en A. C. M. Bos. GEHUWD: 15 Nov. D. L. A. Pater en H. K. Kamperman; C. A. van der Waals en J. T. Dijkstra; W. Veenis en J. S. Vos; W. Rens- hoff en M. E. van Wijngaarden; C. Hogaarts en B. H. van Os; A. Somerwil en J. A. Slegt. BEVALLEN van een zoon: 13 Nov., N. Heu- ving—Kluit; 14 Nov., L. M. van Wort—Tim- mers; A. van der Capellende Rooij; E. C. M. SchijfBenard; J. van Riezende Leeuw; 15 Nov., T. M. H. BeumerKoek; M. Meijer Brandsma; F. de Könnighvan Nieuwen- huizen. BEVALLEN van een dochter: 11 Nov., H. Post UiterweerDolfing; 14 Nov., K. Meeuw- sen—Hart; M. G H. Baanvan Iperen; P. VliekNelissen; '15 Nov., H. Koning—Dees. OVERLEDEN: 13 Nov., M. A. J. Paap, 50 j., Pijnboomstraat; A. van Zeeland, 71 j., St. Bavostraat; 14 Nov., W. Ineke, 82 j., Ruijs- daelstraat. ADVERTENTIE OUDE GROENMARKT 16-14 HAARLEM TELEFOON 11266 De voorzitter bestreed de opmer kingen van de heer Smidt van Gelder. Er hebben plannen bestaan de gehele tuin van „De Rijp" vol te bouwen met een kerk, een oudeliedenhuis en een kinderhuis. Als de plannen doorgang zouden vinden dan ging veel schoonheid verloren. „De Beek" vormt een mooi geheel; op het uitbrei dingsplan loopt een weg achter het buiten. Plet zou te betreuren zijn als het hout be schadigd zou worden. Met de belangen van de eigenaren wordt rekening gehouden en een ontwerp-verordening voor het ver lenen van schadevergoeding is in voorbe reiding. Met de stemmen van mevrouw Fahren- fort en de heren Smidt van Gelder, mr. Wildt Meijboom en Van Holten (allen V.V. D.) tegen werd het voorstel van B. en W. aangenomen. „Kop-Zeeweg" B. en W. boden de raad ter voorlopige vaststelling aan een partiëel uitbreidings plan „Bloemendaal aan Zee" en wel het gedeelte „Kop-Zeeweg". De ontwerper van het plan, architect A. Komter, was aanwezig om een toelichting te geven. De voorzitter merkte op, dat de ar chitect een plan gemaakt heeft, dat beoogt orde te scheppen bij de kop van de Zeeweg. Toen de spreker in 1931 in Bloemendaal kwam was het daar een armzalig gedoe. De heer Komter heeft vroeger reeds een ont werp gemaakt, dat grote waardering on dervonden heeft. De in het plan genoemde gebouwen behoeven niet te worden uit gevoerd, zoals ze nu ontworpen zijn. Dat is een kwestie van later orde. Nadat ir. De Vassy een aantal op merkingen had gemaakt kreeg de heer Komter gelegenheid zijn plan nader toe te lichten. De voorzitter dankte de heer Kom ter voor zijn toelichting, waarna het uit breidingsplan werd vastgesteld. Bijdrage voor middelbare scholen Bij de behandeling van de verslagen van het lager- en kleuteronderwijs en van het middelbaar onderwijs werd hulde gebracht aan de samensteller, de heer S. A. Wilson. Mevrouw Balmeijer (Arbeid) vroeg in lichtingen over de verlaging van de bij drage voor het voorbereidend hoger en van het middelbaar onderwijs, de heer Holten (V.V.D.) informeerde naar de oorzaak van het geringe bezoek door scho lieren aan Thijsse's Hof en naar het ont breken van sportvelden in Aerdenhout en mr. Wildt Meiboom (V.V.D.) be sprak de moeilijkheden om de beste leer krachten aan te stellen doordat Bloemen daal een tweede klas-gemeente is. Wethouder mr. Rohling (K.V.P.) herinnerde er aan, dat de gemeenteraad ADVERTENTIE Een keur van practische St. Nicolaas- geschenken COMPLETE WONINGINRICHT1NO Barlcliorlsslr. 13-17-Haarlem Tel. 13915 bij de behandeling van de begroting be sloten heeft de bijdrage per leerling voor het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs te verlagen, omdat er een groot „gat" gestopt moest worden. Toen zijn nieft-wettelijke bijdragen verlaagd. B. en W. zullen trachten de bijdrage in de ko mende begroting te verhogen, omdat zij ook van mening zijn, dat moeilijkheden kunnen ontstaan. Een toezegging kon hij nog niet doen. De klacht over het geringe bezoek aan Thijsse's hof wordt ieder jaar herhaald. B. en W. kunnen misschien de hoofden van scholen in overweging geven Thijsse's hof meer te bezoeken. Het col lege is reeds lang bezig terreinen in Aer denhout te kopen en die te bestemmen voor sportvelden. Dat gaat echter niet ge makkelijk. De klacht over de indeling dei- gemeente in de tweede klasse is oud. Thans moet het rapport-Kruijt afgewacht wor den. Tenslotte sloot de wethouder zich aan bij de woorden van hulde over de samen stelling der verslagen. Over de sportvelden merkte de voor- z i 11 e r op, dat de aanleg in Overveen mo gelijk was door een schenking van ir. A. Stoop. Mogelijk kent een raadslid een eigenaar van gronden in Aerdenhout die medewerking wil verlenen door grond be schikbaar te stellen. Andere punten Goedgekeurd werden de volgende pun ten: Ontheffing van artikel 2 der be bouwingsvoorschriften aan M. P. Voute; voorstel tot verhoging van het verleende crediet wegens reorganisatie van de reini gingsdienst; voorstel tot verlening van cre- dieten voor uitbreiding gymnastieklokaal gebouw Hartenlustschool aan de Vijver- weg en voor aanbrengen rijwielloods bij de Vondelschool; voorstel tot verlening van een extra-crediet voor schoolzwemmen; voorziening in tekorten centrale verwar ming van „Zonnehof", met voorstel in ver band hiermede extra-crediet te verlenen; voorstel tot vaststelling van een regeling betreffende de reservefondsen tot dekking van aan de exploitatie van woningwet woningen verbonden risico's; voorstel tot vaststeltóng nieuwe verordening ex art. 43 der woningwet, behorende bij het sane ringsplan Overveen: voorstel tot verlening eervol ontslag aan P. A. Kok. onderwijzer in de lichamelijke oefening; voorstel deels gunstig en deels afwijzend te beschikken op verzoek van de Christelijke school te Aerdenhout-Bentveld om medewerking ex art. 72 der Lager-Onderwijswet 1920; voor stel tot verlening van machtiging onthef fing te vragen van de verplichting tot op richting en instandhouding van een open baar gymnasium. ENGELAND—NOORD-IERLAND 2—0. De voetbalwedstrijd Engeland—Noord-Ier- land, die te Birmingham werd gespeeld, ein digde in een 20 overwinning voor Engeland, nadat de rust met 1—0 was ingegaan. De jongens hadden fijn weer 'n vrije middag om te schaatsen. Het was blijven vriezen en het ijs was zo mooi, dat meester het niet over z'n hart kon verkrijgen om de jongens op de schoolbanken vast te houden. Het is niet altijd vriesweer met goed ijs. Nou, de jongens hoefden er niet lang over na te denken, hoe ze hun vrije middag zou den besteden.Zo gauw ze hun boterhammen op hadden spoedden ze zich naar buiten en bonden de schaatsen onder! Ze waren op het land gegaan, waar alle sloten dichtgevroren waren. Bunkie was het eerst klaar met aanbinden. „Ik ga vast, jongens!", riep hij vrolijk. „We zien elkaar dadelijk wel!" En met flinke streken reed hij de lange sloot af, waarna hij een zijsloot insloeg. Het ijs was weer heerlijk om te rijden. Even later stonden ook Rick en Oepoetie op de schaats en ze reden weg. „Zullen we samen eens om 't hardst doen?", stelde Rick voor. „Goed", zei Oepoetie. „Van hier tot die boom daarginds!" „Best! Daar gaan we dan maar." Klaar?Eentweedrie! Daar stoven ze heen. Ere-dirigent Germes gehuldigd Donderdagavond herdacht Haarlems Postaal Mannenkoor in de rijkelijk met bloemen versierde Concertzaal zijn twin tigjarig bestaan met een feestconcert. De avond werd ingezet met het „Domine salvum fac" van Giesen, voor mannenkoor en orgel, onder leiding van de oud-dirigent (nu Ere-dirigent) en stichter van de feest vierende vereniging, de heer P. M. Germes, die om gezondheidsredenen aftrad, en met deze zinrijke geste voorgoed afscheid nam van de dirigeer-practijk, die hij jarenlang met zoveel animo vervuld heeft. Namens de Haarlemse koren werd de heer Germes toegesproken door de heer Dal, voorzitter van de Kon. Mannenzangvereniging „Cae- cilia", en werd de scheidende dirigent een krans omgehangen. De rest van het man nenkoorprogramma stond onder leiding van de heer P. J. Potgieser. Deze slaagde er in de a cappella-werken „Hodie Chris tus natus est" van Palestrina en het on volprezen „Morgenlied" van Loots door zichtig en licht te laten klinken. „Trösterin Musik" van Bruckner stond niet zo stevig; de voetangels die de chromatiek in de middenstemmen legt, konden niet veilig worden ontweken. „In veni David", even eens van Bruckner, slaagde beter. Bovendien werd met succes een compo sitie van Potgieser („Kyrie, Gloria, Sanc- tus") voor mannenkoor met sopraan-solo en orgel uitgevoerd. De compositie zelf kon ons minder bevredigen. Afgezien van de versleten stijl, mist zij alle zin voor verhoudingen. Dat is in het „Sanctus" wel heel erg. Maar wat Potgieser voor het mannenkoor schrijft, klinkt goed; hij weet de klippen te vermijden die de practijk van de koordirectie hem geleerd heeft. De muziek wordt daar echter niet belangrijker door. Potgieser, die ook dirigent is van het toonkunstkoor te Beverwijk, liet dit koor deze avond mede optreden. Het maakte een uitstekende indruk met zijn fraai stemmenmateriaal en vlotte koortechniek. De met orgelbegeleiding uitgevoerde com posities van Mozart: „Ave Verum" en „Laudate Dominum" (deze laatste met mevrouw Bets den OtterSlotboom als soliste) alsmede „Psalm 150" van César Franck en twee fragmenten uit Handel's „Messias" waren stuk voor stuk boeiend van klank en vielen op om hun rhythmi- sche stevigheid, waar deze vereist was. Een mooi resultaat van dirigent Potgieser. De sopraan Bets den OtterSlotboom liet zich ook solistisch met orgel horen in „Hymne" van Mendelssohn en ..Drie Bij- belsche liederen" van Dvorak. Zij zingt zuiver en in de hoge tonen is haar timbre mooi. Op twee a cappella-nummers na, werd alles met orgelbegeleiding gezongen. Albert de Klerk had deze laatste taak te vervul len en dat maakte dat hij het deze avond zwaar te verantwoorden had, temeer om dat hij in orgelcomposities van Loots en Hendrik Andriessen ook nog solistisch op trad. Met dat al kreeg het mooie Cavaillé Coll-orgel een flinke beurt en dat scheen wel in de smaak te vallen. Alles met alles een gedenkwaardige avond voor het jubilerende koor. JOS. DE KLERK. De heer P. Visman heeft bij de Commissie vergunningen personenvervoer vergunning gevraagd een autobusdienst te openen tus sen Amsterdam (Nassauplein) en IJmuiden (Stationsplein) en voor zomermaanden tot de Zuiderpier over de Haarlemmerweg, Velserweg, Amsterdamseweg, Rijksweg 6 en Parkweg. De N.V. Lindbergh Touringcars te Am sterdam heeft een aanvraag ingediend voor een autobusdienst van Amsterdam (Nas sauplein) naar IJmuiden (Willemsplein) over Sloterdijk, langs de Fordfabrieken, Buitenhuis en Velsen. De commissie zal deze aanvragen op Maandag 3 December behandelen in een vergadering welke in gebouw Dierentuin te Den Haag gehouden wordt. Van de zijde der N.V. Nederlandse Spoorwegen zullen bezwaren tegen de aanvragen worden toe gelicht door mr. C. G. van Leeuwen en namens de dochterondernemingen (NACO en NZHVM) zal mr. N. Polak het woord voeren. Voorts is een aanvraag ingediend door de N.V. Autobusdienst Maarse en Kroon te Aalsmeer tot het uitoefenen van een dienst tussen Abbenes en Schiphol, over Rijks weg 4. Welke moeder schreef een brief aan haar zoon Guus in Indonesië? Woensdag zag een agent van politie in de Waldeck Pyrmontstraat bij de Rolland straat een meisje lopen met een brief. Dit trok zijn aandacht en na onderzoek bleek hem, dat het meisje de brief gevonden had. De enveloppe was echter verdwenen. Vermoedelijk was de brief gericht aan een militair in Indonesië, wiens voornaam Guus is. De brief was geschreven door zijn moeder die in Heemstede woont. Aange zien de naam en het adres van de afzend ster onbekend zijn, evenals die van de ge adresseerde verzoekt de Haarlemse politie ons mee te delen, dat de schrijfster de brief kan afhalen aan de poliéiepost aan het Leidseplein. In de Arbeiderstoneelvereniging „Herman Heijermans" is in de afgelopen zomer een ruzie ontstaan, die er toe heeft geleid, dat Haarlem thans twee verenigingen onder deze naam rijk is. Met twee bésturen, die elkander niet erkennen en met een kleine 900 donateurs, die op het ogenblik voor de keuze staan wie zij hun steun zullen geven. De ruzie in het 15 leden tellende gezel schap ontstond over een louter persoon lijke kwestie, die echter zo hoog liep, dat er vergaderingen, royementen en circulaires der beide groepen aan de donateurs aan te pas kwamen. De NATU, de Nederlandse Amateur Toneel Unie, probeerde tussen beide te komen om een verzoening tot stand te brengen en hoewel beide partijen zich daartoe bereid verklaarden, kwam er uiteindelijk niets van. De groep-Pouw, zo genaamd naar de voorzitter van Heijer mans, en de groep-Tulen, genoemd naar de leider der „paleis-revolutie" bleven elkander beoorlogen. Valt zo'n conflict voor in een normale ver eniging, dan is er nog weinig aan het handje, want dan kan 't reglementair wor den uitgevochten. Maar Heijermans had geen statuten, geen huishoudelijk reglement, geen Koninklijke goedkeuring en dus geen rechtspersoonlijk heid. En zo kwam het tot ontwikkelingen, waaraan de ganse Nederlandse advocatuur voor tien jaar genoeg kan hebben. De groep-Tulen, die over een meerder heid schijnt te beschikken, beschouwt zich uit dien hoofde als de vereniging en koos een bestuur, dat ons gisteravond op een persconferentie een en ander over deze affaire vertelde, zonder haar veel duidelij ker te maken. De groep-Pouw daarentegen smeet eenvoudig de hele groep-Tulen de deur uit. Maar de oude penningmeester zit nu in de groep-Tulen en heeft nog steeds de kas onder zijn beheer. De groep-Tulen gaf voorts een circulaire uit .waarin werd beweerd, dat zij door de NATU als „Herman Heijermans" werd er kend, hetgeen onjuist bleek te zijn. De afd. Haarlem van de NATU verzocht deze groep daarop, dat bekend te maken vóór de caba ret-avond, die deze groep op Zondagavond jl. voor haar donateurs in St. Bavo gaf. Dit werd wel beloofd, zo zegt de NATU, maar gebeurde niet. Reden waarom de NATU zelf een circulaire uitreikte en voorts het hoofdbestuur van de NATU vroeg, de groep-Tulen wegens woordbreuk te royeren. De heer Tulen werd als be stuurslid van de afd. Haarlem der NATU ge schorst. Het hoofdbestuur van de NATU zal nu Zondag over deze kwestie verga deren. Inmiddels heeft de groep-Tulen een on- dei-houd gehad met mevrouw Heijermans en deze heeft haar de toestemming ver leend, de naam van haar echtgenoot te dragen. En voorts heeft deze groep Willem van der Veer als regisseur aangenomen, om voor een voorstelling op zo kort mo gelijke termijn „Ora et Labora" in te stu deren. En tevens gaat zij statuten en een reglement opstellen en Koninklijke goed keuring vragen. Hetgeen een van de wei nige verstandige daden in deze hele kwes tie is. Het zou een koddige kwestie wezen, wanneer zij niet ten koste ging van een verdienstelijk amateurs-gezelschap, dat uit eenvalt, omdat niemand heeft beseft hoe belangrijk het is aan een vereniging een behoorlijke juridische basis te geven. Kampeerders vereniging „De Zeemeeuwen" vergaderde De kampeerdersvereniging „De Zeemeeu wen", waarvan de leden des zomers op het Bloemendaalse strand verblijven ten noor den van de „kop" Zeeweg, hield Donderdag avond in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond de jaarlijkse algemene verga dering. Van de aftredende bestuursleden werden de heren J. van Haren en J. P. de Raadt herkozen, terwijl in een vacature werd voor zien door de benoeming van de heer G. Jacobs. Uitvoerig werd gesproken over het afge lopen- en het komende seizoen. De vooruit zichten voor 1952 zijn gunstig. Er is een reservefonds gevormd om in de toekomst enige opstallen in steen te doen optrekken, mits daarvoor vergunning wordt verleend. Dit jaar was er reeds gedurende een groot deel van het seizoen een verpleegster aan wezig. Het volgende jaar zal het gehele sei zoen een verpleegster op het strand ver blijven. Wegens de plaatsruimte blijft het maximum aantal leden op 250 gehandhaafd. De wachtlijst vermeldt nog vele namen. In Februari wordt een contactavond ge houden en wel in Amsterdam, omdat daar het grootste deel van de leden woont. Te Heemstede is in de ouderdom van 39 jaar overleden mr. C. C. J. M. van Hoof, directeur van de Nederlandse Bedrijfs Unie, een zustermaatschappij van de firma C. en A. Brennirikmeyer te Amsterdam. De thans overledene heeft in Nijmegen nota riaat en rechter gestudeerd en was aanvan kelijk inspecteur van de belastingen te 's Hertogenbosch; later kwam hij bij de Nederlandse Bedrijfs Unie. Aan verschei dene besturen en commissies heeft mr. Van Hoof zijn krachten gegeven. Specialist was hij op het gebied van belasting- en succes sierecht. Vanmorgen is zijn stoffelijk overschot op het R.K. kerkhof „Valkenburg" te Heemstede ter aarde besteld. BINNENLAND Voor de Rotterdamse rechtbank werd Donderdag tegen de 24-jarige bedrijfsleider D. van der R. uit Rotterdam een gevangenis straf van tien maanden met aftrek geëist. Hij was bechuldigd van verduistering van be langrijke bedragen, die samen ongeveer 11.000 gulden beliepen. HAARLEM EN OMGEVING Donderdagmiddag om twaalf uur heeft een onbekende op de markt in de Flores- straat een tasje gestolen van een Haarlemse dame. In het tasje bevond zich een porte- monnaie, inhoudend een bedrag van f 74. Tijdens de piekuren in de namiddag is gisteren een fiets gestolen welke stond in Kweekduin te Overveen. De politie van Bloe mendaal verzoekt daarom de bewoners in de duisternis geen voorwerpen onbeheerd te laten staan. Donderdagmiddag om kwart voor twee wilde een vierjarig jongetje de Zomerzorger- laan te Bloemendaal oversteken voor een. stilstaande auto. Hij zag niet, dat een andere auto naderde en werd door dit voertuig ge schept. De jongen bleef op het nummerbord hangen. De bestuurder remde terstond. Het bleek, dat het jongetje niet ernstig gewond was. Het Chr. fanfarecorps „Arti et Religioni" gaf Donderdagavond, onder leiding van haar dirigent N. H. v. Ossenbruggen, een concert in. het Tehuis van Ouden van. Dagen aan de Schotersingel. Medewerking verleenden de declamator J. P. Boelsma, de pianiste- accordeoniste J. Bank en het trio Mon- accordeonisten The Rhythm Boys. Het was een zeer geslaagde avond voor het tehuis. De heer M. Klerk, oud-dirigent, thans inwonende, toonde aan het einde van de avond zijn muzikaal talent nog eens door het dirigeren van een mars. Een oliebollendag wordt morgen, Zater dag, georganiseerd door de C. J. M. V. en meisjesclubs in Haarlem-Oost. Het geld dat daarmee verdiend wordt is bestemd voor de aanleg van een sportveld en de bouw van een clubhuis. De oliebollen worden gebakken bij de Amsterdamse Poort en op het Nagtzaam- plein. ADVERTENTIE van zuiver wollen stoffen in effen en visgraat dessins, in zeer vele mooie modetinten, vanaf 60.— Origineel „Brixon' Met plaidvoering vanaf 90. vanaf 115, Gen. Cronjéstraat 4244 Tel. 15438 ?ODOOOOOOCOCOCCCOOOOOCCCOOOOOCCOCOOC*XOOCOOOOOOOCCOOOOOOC Op 22 November 1951 herdenkt de afde ling Haarlem en Omstreken van de Ned. Kath. Werkgevers in de electrotechnische branche „St. Antonius" haar 25-jarig be staan. Het was in Juni 1923 dat een bijeen komst plaats had van R.K. electriciëns uit Amsterdam, Den Haag, Leiden, Rotterdam en Haarlem, waar propaganda werd ge voerd om tot oprichting van een bond te komen. Haarlem voegde de daad bij het woord en stichtte een vereniging loodgie- ters-electriciëns. Hiervan was de heer v. Eijk voorzitter en de heer J. G. Spruyt secretaris. Deze combinatie vakafdeling beleefde haar eenjarig bestaan en viel daarna uit een. Later werd nogmaals getracht een afde ling te stichten, waarvoor alle installateurs werden aangezocht, wat tot resultaat had, dat op 26 Mei 1926 een vergadering kon worden gehouden, waar het besluit tot op richting werd genomen. Als pioniers gaven zich op de heren R. Dornseifer, II. Dirks, J. Meerman en J. G. Spruyt. De beide eerste heren zijn door ds dood aan de afdeling ontvallen. 22 Novem ber 1926 had de eerste officiële bijeenkomst plaats, waarbij als bestuur werd gekozen: J. G. Spruyt, voorzitter; H. Dirks, secreta ris en J. Meerman, penningmeester. Tot geestelijk leider werd benoemd kapelaan Brinkman, thans Deken van Noordwijk. De afdeling Haarlem en omstreken, die de naam kreeg van „St. Antonius", was hiermede een feit, zij was een der eerste afdelingen waaruit de landelijke bond kon worden opgericht. Op initiatief van „St. Antonius" kwam de Federatie van Electrotechnische Instal lateurs in Haarlem tot stand. St. Antonius begint 22 November de feestdag met een H. Mis van dankbaarheid, waaronder de geestelijke adviseur, kape laan Roue, een feestpredikatie zal houden. Daarna volgt een gemeenschappelijke lunch. Om 3 uur des middags wordt recep tie gehouden tot 5 uur in hotel „Oud St. Jan", Jansweg 20 te Haarlem. 13) Niemand? En die man dan met wie zij in de nacht van de moord samen was? VIJFDE HOOFDSTUK Stella Marter is een beklagenswaardige vrouw. Ik vraag mij af hoeveel mensen weten dat zij een minnaar heeft. Zij vertelde mij dat onder de grootste geheimhouding en nadat zij meer dan een uur getracht had zich te verzetten tegen haar verlangen om mÜ in vertrouwen te nemen en haar be slommeringen met mij te delen. Het was niet gemakkelijk haar zo ver te krijgen. Ze begon met een koele ongenaak baarheid, maar langzamerhand verloor zij de macht over haar gevoelens en tenslotte was zij niet anders dan een wanhopige, tobbende vrouw, die haar levensgeluk be dreigd zag en geen uitweg wist. Stella Marter, de goed-verzorgde, vrien delijke en bedrijvige zakenvrouw, de hele dag in de weer en bij alles gracieus en charmant, is een masker. Daarachter leeft een vrouw die grote zorgen en grote liefdes heeft, dagelijks ontzaglijke moeilijkheden het hoofd moet bieden en wier leven een aaneenschakeling van kort geluk en grote droefenissen is geweest. Zij moet een sterke persoonlijkheid zijn, om desondanks haar spel te kunnen spelen en iedere morgen opnieuw weer met 'n ontwapenende glim lach haar gasten te kunnen begroeten, om dan uur na uur de zorgen voor haar grote gezin van personeel en gasten te dragen en leiding te geven in duizend-en-één kleine en grote problemen. Een sterke vrouw, maar zwak in stille ogenblikken van eenzaamheid, als het werk gedr-an is en de gasten slapen. Hoe groot moet in die uren de behoefte zijn voor haar om iemand naast zich te weten, iemand die haar steunen en bemoedigen kan. Een man, die met een liefderijke glimlach haar zorgen kan wegvagen en met een zachte hand de rimpels kan wegstrijken van haar voorhoofd en haar in zijn stevige armen kan nemen waar ze de wereld kan ver geten om naar het kloppen van zijn hart te luisteren. „En dan alleen maar te denken: Dat hart klopt voor mij". Deze laatste zin is letterlijk van Stella. Ik heb die woorden onthouden alsof ze in mijn geheugen waren gebrand. Zij waren ongeveer de laatste van een geschiedenis die zij mij vertelde met horten en stoten: de geschiedenis van haar leven. Het is niet eenvoudig iemands woorden te herhalen op schrift, zo, dat de sfeer van die uitgesproken gedachten hen blijft om geven. Maar ik zal proberen met behulp van mijn geheugen en van de onuitwisbare indruk die Stella's verhaal op mij gemaakt heeft, haar woorden weer te geven. Het was helemaal geen uitgebalanceerd, wel overwogen vertelling. Het waren zinnen, woorden, gedachten, komende uit het over volle hart van een vrouw die dankbaar was dat ze zich uiten kon woorden als tranen, die verlichtten. Dit was, wat Stella Marter mij ver telde: t. „Ik was vijfentwintig toen ik trouwde met de man die ik zonder een spoor van twijfel had liefgehad sinds ik hem had leren kennen dat was drie jaar daarvoor. Tweeëntwintig mijn kennissen lieten mij helemaal niet in twijfel over mijn uiterlijk en er waren mannen die er alles voor zou den hebben over gehad als ze zich in mijn gunst hadden kunnen dringen. Maar ik maakte mijn keus zonder een ogenblik te aarzelen en ik bleef erbij. Misschien was ik nog teveel een kind om de dingen te overwegen en mijzelf af te vragen of mijn keus verstandig was gelukkig maar. Want het was een onverstandige keus, ten minste uit het oogpunt van zakelijkheid gezien. Dick was een lieve, hartelijke jongen, die ontzaglijk veel van me hield en alles zou hebben willen doen om me gelukkig te maken. Maar hij was een dro mer, een kunstenaar misschien, zonder overigens de moed en de kracht te hebben om zich in welke tak van kunst ook uit te leven en er iets in te presteren. Hij hield van me maar dat was ook de enige steun die hij mij gaf en ik was gedwongen van de eerste dag af de leiding te nemen en alles te bedisselen. Een bepaald vak kende hij niet. Hij had zijn vader na zijn HBS- tijd wat geholpen in de wijnhandel, zonder veel succes trouwens, en toen ik hem leerde kennen vertelde hij mij op een avond met een dood-ongelukkig gezicht dat hij ge doemd was later de leiding van die wijn handel op zich te nemen. Ik maakte me in die eerste jaren erg ongerust over onze toekomst, maar ik hield teveel van hem om hem ook maar in het minst ergens toe te dwingen. Dick praatte ook nooit over trouwen. Ik wist dat hij mij dolgraag hebben zou, maar de gedachte aan een gezin en aan de noodzakelijkheid om de kost te verdienen en verder alle beslommeringen en verantwoordelijkheden te dragen die daarmee verbonden zijn, schrikte hem af. Eindelijk nam ik het heft in handen en na ontzettende scènes met zijn ouders, die mij ongeveer als een Kenau zagen omdat ik voor Dick sprak en alles probeerde te organiseren, bracht ik het zo ver dat zij er van afzagen Dick in de wijnhandel te laten opvolgen en hem een flink bedrag gaven om dit hotel te kopen. Dat wil zeg gen, hij kreeg het geld dat hem als een van de twee zonen toekwam er was na melijk nog een oudere broer die een tand arts-praktijk had en de rest werd hem door zijn vader onder bepaalde condities geleend. Ik was geweldig enthousiast voor dit werk en ik was er zeker van dat ons hotel een succes zou worden. Samen met een vriendin van mijn moeder moeder stierf al toen ik dertien was bestuurde ik deze onderneming, terwijl Dick zijn best deed om te helpen. Het ging prachtig in het begin. Maar Dick was er totaal ongeschikt voor. Hij bedierf een boel dingen door zijn overgevoelige natuur en zijn driftbuien en ik werd er soms wanhopig onder als ik zag hoe het werk dat ik moeizaam op bouwde door hem zonder opzet werd on dermijnd. Zonder opzet dat was het ergste. Ik leed het meest onder mijn mede lijden voor hem, en ik hield van hem. Ik bleef van hem houden en dat maakte alles nog dubbel zo moeilijk. Als ik die tijd Maarten niet had gehad, zou alles tvergeefs geweest zijn. Maarten redde ons hotel, en onszelf. Hij redde mijn liefde voor Dick en mijn zelfrespect. Want ik geloof dat mijn liefde voor mijn man zou zijn gestorven op de dag, waarop ik zijn ouders onze mislukking zou hebben moeten vertellen. Mijn liefde stierf niet, want Maarten hielp mij dag en nacht met het werk en toen Marie-Anne, de vriendin van mijn moeder die bij ons woonde en mij met de huishouding hielp, overleed, was Maarten er om haar plaats in te nemen. Want hij was de enige op wie ik steunen kon. Maarten! Ik weet nog hoe het was, toen hij bij ons kwam. We hadden een adver tentie geplaatst voor een gérant, omdat de man die tot dan toe als zodanig gefungeerd had door een andere zaak hier in de buurt was weggekocht. Ons hotel was en is nu ook nog niet een eigenlijk hotel. Het is veel meer een familiepension, zonder al die bij zondere figuren als maitre-d'hötel, chef- de-réception, kamermeisjes, piccolo's en wat al meer. Wij hebben het van begin af aan intiem en voordelig willen houden, met zo weinig mogelijk personeel en zonder die overdaad van service die alleen maar geld kost. En Maarten kwam op de advertentie als gérant. Maar dat betekende dat hij van alle markten thuis moest zijn, dat hij toe zicht zou moeten houden zowel op de keu ken als op de bediening, dat hij admini stratief onderlegd moest zijn en met de gasten moest kunnen omspringen. Dat hij de klachten moest kunnen behandelen en het personeel moest kunnen instrueren. Enfin, Maarten kwam en sloeg achterover toen hij hoorde wat er van hem verlangd werd. Hij kwam regelrecht van een oceaan stomer waar hij als assistent-hofmeester gewerkt had en er waren talloze dingen waar hij volkomen vreemd tegenover stond. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7