Kleinere landen gaan zoeken naar punten van overeenstemming Een nieuw Amerikaans plan voor emigratie uit Europa „Amerikaans publiek is op onze hand" zegt vice-premier Fatimi Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Watersnood in Noord-Italië neemt nog met de dag toe Twee ontwapeningsplannen in één Nodeloze debatten dienen vermeden Internationale commissie zou het werk van de IRO overnemen Debat in het Lagerhuis La Prensa" thans staatscourant Het woord is aan. Turks vliegtuig in Egypte verongelukt Russisch-Egyptisch contact in Parijs Weer een atoomproef bij Las Vegas PERZISCH GEZELSCHAP OP SCHIPHOL Amerikaanse Congresleden leren „Straatsburg" kennen Eden preciseert zijn politiek Bewapening en honger Uit tal van landen komt hulp Dr. Weiszmann herkozen als president van Israel Chili candidaat voor de Veiligheidsraad Vijf doden De leiding van het Europese leger Economische steun overwogen NIEUW GUINEA Ter sprake gebracht in UNO - commissie Dakpannenfabriek en woning afgebrand Ó6e JAARGANG No 114 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkarttoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Prukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Pirecteur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 20 NOVEMBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 278 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiat®. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Hu ijsman PARIJS, (Reuter). Een groep kleinere staten bestudeert de mogelijkheid om het Russische en het Westelijke ontwapeningsplan te combineren ten einde een bruikbaar compromis te vinden. Tot dusver zouden India, Israel en Canada hierbij betrokken zijn. Het plan van deze landen, dat zich overi gens nog in het eerste stadium bevindt, zou voorzien in het instellen van een subcommissie bestaande uit vertegenwoordigers van kleine en „neu trale" staten teneinde de twee ontwapeningsplannen te analyseren en vast ie stellen op welke punten deze overeenkomen. Verscheidene diplomaten uit de kleine landen hebben er op gewezen, dat de standpunten van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie in vergelijking met vroe ger aanzienlijk gewijzigd zijn en thans op verscheidene punten overeenkomen, na melijk ten aanzien van het verbod van atoomwapens, het instellen van een doel treffende internationale controle op de productie van deze wapens, een algemene telling van wapens en strijdkrachten, het opstellen van een verdrag of conventie ten aanzien van bewapening en atoom wapens en het bijeenroepen van een we reldconferentie voor ontwapening. De kleine landen zijn er zich weliswaar van bewust, dat er nog aanzienlijke ver schillen van mening bestaan, maar zij zijn van mening, dat véél nodeloos debatteren in de politieke commissie vermeden kan worden door de twee ontwapeningsplan nen reeds in een vroeg stadium naar een subcommissie te verwijzen. De détails van een of ander compromis voorstel zouden dan het volgend jaar in de voorgestelde ontwapeningscommissie kun nen worden uitgewerkt. Politieke commissie De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft Maan dag het Westelijke ontwapeningsplan for meel bij de politieke commissie van de Algemene Vergadering der UNO inge diend. Hij drong er op aan dat dit punt prac- tisch en verstandig zou worden behan deld en dat er geen propagandistische leu zen zouden worden gebruikt. Naar zijn mening kan een verdrag be treffende het verminderen van bewape ning niet van kracht worden, zolang de strijd in Korea voortduurt. Hij hoopte echter, dat de oorlog zou zijn geëindigd voordat de problemen ten aanzien van de ontwapening zouden zijn opgelost. Overi gens zou het uitwerken van een dergelijk systeem reeds op zichzelf de internationale spanning doen verminderen, aldus Acheson. Hij stelde voor een commissie in te stel len, die zich bezig zou moeten houden met de volgende vier hoofdpunten: Een internationale wapentelling. Het verminderen van het aantal wapens en de omvang van de bewapening van de verschillende landen tot een vast te stellen peil. Het verbod van de atoombom. Het scheppen van waarborgen teneinde er zeker van te zijn, dat alle landen zich aan hun afspraken houden. „Het verminderen van strijdkrachten moet betrekking hebben op alle strijd krachten en alle landen", aldus Acheson. „Een onderzoek dienaangaande zou moe ten worden gevolgd door speciale over eenkomsten voor speciale landen. De Wes telijke mogendheden willen slechts ontwa pening tot een peil, dat redelijk is met het oog op de defensie van de verschillende landen". Jules Moch (Frankrijk) verklaarde hier op, dat het Westelijke voorstel de deur openlaat voor nieuwe voorstellen. „Het Westen is bereid een mogelijk beter plan te aanvaarden". Vervolgens werd de zitting tot Dinsdag verdaagd. LAS VEGAS (V.S.) (Reuter) Op de Yucca-vlakte bij Las Vegas in Nevada (V.S.) is gisteren wederom een proef ge nomen met een atoomontploffing, die de eerste was van een nieuwe reeks experi menten. Te Las Vegas, op 120 kilometer afstand van het proefterrein, was een licht schijnsel waarneembaar, doch niet de ge bruikelijke wolk. In een officiële verklaring is medege deeld, dat „troepen en technische deskun digen, gespecialiseerd in de aanleg van versterkingen te velde, betrokken zijn ge weest in de proefneming, waarvan het doel was de uitwerking na te gaan van door atoomkracht teweeggebrachte ontploffin gen op militaire uitrusting". Er werd opgemerkt, dat de ontploffing van Maandag sterk verschilt van de vijf vorige explosies, die in de afgelopen herfstmaanden in de woestijn van Nevada teweeg zijn gebracht. De ontploffing bracht een vuurschittering, een vuurbal en vervolgens een als een kolom omhoog wer velende vlam. WASHINGTON, 19 November (A.N.P.). De Amerikaanse regering zal de vol gende week op de conferentie over emigra tie te Brussel een plan indienen voor het binnen een jaar doen emigreren van 115.000 a 120.000 Europeanen, van wie 10.000 a 15.000 Nederlanders, naar Canada, Ameri ka, Australië, Nieuw-Zeeland, Venezuela, Brazilië en andere landen buiten het reeds vastgestelde emigratietal, aldus maakt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bekend. De Verenigde Staten zullen tien millioen dollar bijdragen aan- dit emigratieplan, waarvan de kosten op dertig millioen dol lar worden geschat. Het plan is reeds of ficieus besproken met de betrokken rege ringen. Het Amerikaanse plan heeft ten doel de werkzaamheden van de internationale vluchtelingenorganisatie, die aan het eiflde van dit jaar wordt opgeheven, voort te zetten. George Warren, een functionaris van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, belast met aangelegenheden betref fende verplaatste personen, heeft verklaard dat de Verenigde Staten met dit voorstel niet bedoelen het vraagstuk der overbevol king, waarmede bepaalde Europese landen te kampen hebben, op te lossen, doch dat zij er mede willen aantonen dat internatio nale samenwerking een oplossing kan vin- SCHIPHOL, 19 November (ANP) „Het is mijn stellige verwachting dat mijn land een lening zal krijgen van de Ver enigde Staten", verklaarde vice-premier Fatimi van Perzië vanmiddag, toen hij te zamen met zijn eerste minister, de heer Mossadeq, op doorreis van de Verenigde Staten naar Cairo op Schiphol aankwam. „Perzië heeft", zo verklaarde vice-premier Fatimi, die als zegsman voor Mossadeq op trad, „een lening gevraagd van tien mil lioen dollar per maand gedurende de tijd van een jaar. Deze lening zal terug betaald kunnen worden uit de opbrengsten van olie verkoop. Een definitieve toezegging hier voor heeft Mossadeq in de Verenigde Sta ten echter nog niet gekregen". De heer Fatimi verzekerde ons, dat de be sprekingen, die Mossadeq in Egypte zal houden, niet zullen gaan over een blok voor het Midden-Oosten. „Het is een zui ver hoffelijkheidsbezoek", zo zeide hij, „waartoe de eerste minister van Egypte Mossadeq heeft uitgenodigd". „In Amerika", zo zeide hij verder, „heeft men altijd een grote sympathie voor Per zië gehad. Dit is ook thans nog het geval. Wij hebben duizenden brieven gekregen, waaruit blijkt, dat de publieke opinie ge heel op onze hand is". Op de vraag, of de Amerikanen zich niet in hun handelwijze zullen laten beïnvloeden door de Engelsen, was zijn antwoord: „De Amerikanen zijn altijd een zelfstandig denkend volk geweest en ik geloof dan ook niet, dat zij zich bij het bepalen van hun houding door het bui tenland zullen laten beïnvloeden". En hij vervolgde: „Amerika, dat vooraanstaat in de strijd tegen het communisme, zou, indien het zich in deze achter de Engelse belangen zou stellen, alleen maar bijdragen tot een rode overwinning". Ten opzichte van de huidige Engelse regering verklaarde hij: „Onverschillig of rood of wit in deze aan gelegenheid een overwinning zal behalen, één ding is zeker: Churchill, die een impe rialistische politiek nastreeft, zal nimmer meer het Perzische volk aan zijn voeten krijgen". De Perzische ambassadeur in Washing ton, de heer Entezam, die met premier Mossadeq meereist, legde tenslotte nog een belangrijke verklaring af. Hij vertelde, dat een van de punten, die Mossadeq met pre- den voor het vraagstuk der uitgewekenen. Het Amerikaanse plan voorziet in het instellen van een internationale commissie, die het programma zal moeten uitvoeren. Slechts die personen kunnen volgens het plan worden geholpen die in het bezit zijn van een visum van het land, waarheen zij zich willen begeven. De overtochtskosten der emigranten zouden moeten worden be taald door het land waar zij zich willen vestigen. Zij zouden deze dan, wanneer zij werk hebben gevonden, weer terug moeten betalen. Warren zeide verder nog te menen dat het mogelijk zou zijn in 1952 55.000 emi granten uit Duitsland, 35.000 uit Italië, 15.000 uit Oostenrijk en tussen de tien en vijftienduizend uit Nederland te doen ver trekken. Ook zou mogelijk een aantal aspi rant-emigranten in de gelegenheid worden gesteld uit Griekenland te vertrekken. Hij voegde hieraan toe dat het Congres de Amerikaanse regering heeft toegestaan 15.000 Duitsers naar de Verenigde Staten te doen emigreren. De rest der 55.000 zou waarschijnlijk naar Canada, Australië, Nieuw-Zeeland, Brazilië en Venezuela ver trekken. Tenslotte verklaarde Warren nog na drukkelijk dat dit emigratieplan op gener lei wijze reeds gesloten tweezijdige over eenkomsten voor het doen emigreren van vluchtelingen zal beïnvloeden of vervan gen. Veertien Amerikaanse Congresleden en twintig Europese parlementariërs zijn Maandag te Straatsburg besprekingen be gonnen, die een week zullen duren en waarvan het doel is de Amerikaanse volks vertegenwoordigers in te lichten over werkwijze en doelstellingen van de Raad van Europa. De heer Mossadeq (links) op Schiphol in gesprek met de heer N. Entezam, de Per zische ambassadeur te Washington. Achter hen Mossadeq's dochter. sident Truman heeft besproken, de schade loosstelling van de Anglo-Iranian Oil Com pany is. Het Perzische voorstel is, dat eerst het bedrag van de schadeloosstelling zal worden vastgesteld. Daarna is de Perzische regering bereid Engeland zó lang olie te leveren zonder een enkele vergoeding daar voor te verlangen, tot dit bedrag in zijn geheel is voldaan. Premier Mossadeq en zijn delegatieleden begaven zich om half zes naar Den Haag, waar zij enkele uren vertoefden op het Per zische gezantschap. Om twaalf uur vannacht zette het gezelschap de reis naar Caïro voort. LONDEN (Reuter) De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, heeft Maandag in het Lagerhuis het eer ste debat over de buitenlandse politiek se dert het aan de macht komen van de con servatieve regering geopend. Hij zeide, dat de perspectieven op internationaal gebied ernstig en zelfs gevaarlijk, maar geenszins hopeloos zijn. Hij zeide niet te geloven, dat de interna tionale spanning door een of andere plot selinge en spectaculaire stap verminderd zou kunnen worden. Hij herhaalde zijn plan voor een viermogendheden- of een meer landen omvattende conferentie, wel ke bepaalde, maar beperkte problemen zou moeten bespreken. Hierna zou men de besprekingen mis schien kunnen uitbreiden. Vervolgens sprak hij over Korea. Hij verklaarde, dat een onmiddellijke staking van het vuren zonder een overeenkomst over het toe zicht op naleving ervan en over krijgsge vangenen onaanvaardbaar zou zijn voor de UNO. Over Egypte zei hij, dat Engeland altijd bereid is besprekingen met dit land te voe ren. Indien Egypte echter enige kans op succes wil hebben, moet de terroristische activiteit in de Suez-kanaalzöne worden gestaakt, aldus Eden. Het viermogendhedenvoorstel aan Egyp te om deel te nemen aan een militaire al liantie in het Midden-Oosten is nog steeds van kracht, verklaarde de minister. Herbert Morrison, voormalig minister van Buitenlandse Zaken, zeide geen we zenlijk verschil te zien tussen de politiek, die Eden uiteenzette, en die, welke Labour heeft gevolgd. Hij drong er op aan dat de regering zou streven naar de toelating van een effectieve Chinese regering in de UNO. „Het is een fout om aan te nemen, dat Peking-China noodzakelijk een slaafse sa telliet van Rusland moet zijn", aldus Mor rison. De Westelijke mogendheden moeten zich onthouden van een politiek, die China nader tot de Sovjet-Unie zou brengen". Morrison sprak verder over het gevaar van een bewapeningswedloop. „Wij moe ten paraat zijn om op het juiste ogenblik te stoppen". Hij verzocht Eden te trachten de betrekkingen tussen Israel en de Ara bische staten te verbeteren De Britse kruiser „Liverpool" is Maan dag in Port Said aangekomen om de krui ser „Gambia" af te lossen. 99 99 99 Het 82 jaar oude Argentijnse dagblad „La Prensa", dat tien maanden lang niet is uit gekomen, is Maandag weer verschenen. Het blad, dat de regering veelvuldig cri- tiseerde, is indertijd op bevel van de rege ring geboycot door de krantenverkopers, die aangesloten zijn bij de door de regering geleide vakbond. De regering heeft het op 13 April, nadat het op 26 Januari voor het laatst was verschenen, gesloten en een ar restatiebevel uitgevaardigd tegen de uitge ver, dr. Alberto Gainza Paz, die naar Uru guay vluchtte. La Prensa kwam daarna onder het beheer van het door de regering geleide algemeen vakverbond. President Perón heeft in een speciale boodschap in de editie van Maandag ge schreven: „Bij het herverschijnen van La Prensa voel ik, als Argentijn en handhaver van het recht, dat een nieuw vrijheidsge voel is geboren uit de overblijfselen van een kolos met een hart van modder". De arbeiders van het nieuwe Argentinië zul len het, als de ware vertegenwoordigers van ons prachtige volk, nieuwe kracht en een nieuwe geest inblazen, die zuiver, groot en deugdzaam zal zijn." Maandag is te Rome een conferentie van de voedsel- en landbouworganisatie der UNO, waarbij 66 landen zijn aangesloten, begonnen. De Amerikaanse directeur- generaal Norris Dodd opende de bijeen komst, die drie weken zal duren. In een rapport, dat voor de conferentie is opge steld, wordt verklaard, dat 1300 millioen mensen meer dan de helft van de gehele wereldbevolking niet voldoende voedsel krijgen. Dodd waarschuwde, dat uitbrei ding der bewapening zelfs de huijiige be scheiden plannen voor het verbeteren van de toestand in onvoldoende ontwikkelde gebieden zou kunnen bedreigen. P. C. Brederode: Het gaat met mensen als met spoorbruggen: ontzettend zware lasten krijgen zij soms te dragen, maar er is bij de bouw op gere kend. Het KLM-vliegtuig „Soerabaja" is Maandag op Schiphol geland met aan boord zeventien gewonde oorlogsvrijwilligers uit Korea. Namens de regerign sprak de waar nemend commandant van het regiment Van Heutz, majoor S. da Costa, de terugkerende militairen toe en hij onderscheidde hen met het Kruis voor Recht en Vrijheid, dat korte lings werd ingesteld. Dr. Chaim Weiszmann is Maandag door het Israëlisch parlement herkozen als pre sident van Israel. Op de uiterst rechtse vrijheidsbeweging en de communisten na stemden alle poli tieke partijen en voor Weiszmann's herbe noeming. De Zuid-Amerikaanse landen hebben Maandag met de meerderheid van één stem de vertegenwoordiger van Chili als candidaat voor de vrijkomende zetel in de Veiligheidsraad aangewezen. FERRARA (Reuter). Boten en vlotten zijn bezig tweeduizend van de 35.000 in woners van de Noord-Italiaanse stad Adria in veiligheid te brengen. De overigen zitten in hun huizen, op daken of in bomen door het water ingesloten. Sinds de dijken van de Po zijn doorge broken, zijn een zevenhonderd vierkante kilometer ondergelopen. Zeventien jongens hadden zich bij Adria 72 uur lang aan de takken van een boom vastgeklemd. Zij werden tenslotte gered. De vijftig kinderen en twee kloosterzusters in het dorp Argua brachten hun vijfde nacht in een oud, door het water omspoeld klooster door. Alle reddingspogingen heb ben tot nu toe gefaald. De 101-jarige Felice Bonvento werd uit het overstroomde dorpje Borsaro geëva cueerd. Hij had tevoren zijn dorpje nog nimmer verlaten. De Italiaanse regering heeft Maandag avond haar goedkeuring gehecht aan een wetsontwerp, dat bepaalt dat de vluchte lingen uit de overstroomde gebieden de zelfde rechten zullen genieten als in oor logstijd uitgewekenen uit door het krijgs geweld getroffen streken hebben. De vluch telingen zullen levensmiddelen en kleren ontvangen. Ook voor hun huisvesting zal zorg worden gedragen. Uit Genève wordt gemeld, dat de Zwit serse radio-omroep morgenavond om 8 uur Nederlandse tijd een beroep om hulp voor de slachtoffers der Noord-Italiaanse over stromingen zal uitzenden. Gehoopt wordt dat alle Europese radio-zendstations op dat tijdstip in zullen schakelen in een keten, waarvan het doel is toezeggingen van gel den voor hulp aan de getroffenen te ver krijgen. Ook bij Milaan Sedert 48 uur heeft het in geheel Noord- Italië onafgebroken.geregend en vooral in de buurt van Milaan zijn talrijke rivieren buiten hun oevers getreden. Een aantal dorpen staat onder water en de bewoners moeten worden geëvacueerd. De weg Mi laanTurijn is door de overstromingen versperd. Italiaanse en Amerikaanse vliegtuigen en een Britse bommenwerper uit Malta zou den vandaag voedsel en kleren voor de slachtoffers van de overstromingsramp in Italië uitwerpen. Gisteren zijn voorraden uitgeworpen boven het stadje Adria. De nationale Rode Kruis-organisaties van zeven landen Engeland, de Verenigde Staten, Frankrijk, Canada, Zuid-Afrika, België en Zwitserland hebben tot dus ver geld, voedsel en kleren voor de getrof fen bevolking van Italië ter waarde van meer dan 27.000 dollar geschonken. Giste ren maakte het Amerikaanse Rode Kruis in Washington bekend, dat het 34.000 dollar heeft toegewezen voor de aankoop van kleren en dekens. Adria staat nu bijna geheel onder water. Slechts het hooggelegen stadsgedeelte bij de kathedraal en het stadhuis is nog droog. De in de huizen en op de daken ingesloten inwoners hebben zwaar te lijden van hon ger en koude. Deelneming Koningin Juliana heeft in een telegram aan de president van Italië haar deelne ming betuigd met de overstromingsrampen, 1 welke Italië thans teisteren. De overstromingen in Noord-Italië hebben reeds een 150.000 gezinnen uit hun wonin gen verdreven. Met vlotten en bootjes probeert men, zoals hier in Gualtieri (Parma), nog iets van het huisraad in veiligheid te brengen. Maandagavond is een Turkse Dakota on geveer zes km van het vliegveld Faroek bij Caïro neergestort bij een poging om te landen. Vijf personen hebben het leven ver loren. Volgens een bericht in het Britse blad „Observer" is uit te Bonn ontvangen be richten duidelijk geworden, dat het Euro pese leger niet onder een Europees opper bevel zal worden geplaatst, doch onder een civiele Hoge Commissaris en een raad voor de defensie, die belast zullen zijn met het bijeenbrengen, oefenen, organise ren en uitrusten van een overeengekomen aantal divisies, dat ter beschikking van het Atlantisch opperbevel zal worden gesteld. Volgens de „Observer" is het waarschijn lijk, dat als eerste commissaris voor de Europese verdediging Paul Henri Spaak, de voormalige Belgische premier en voor zitter van de Raad van Europa, zal wor den benoemd. Duitsland zal geen opperbevel of gene rale staf krijgen, doch een minister voor Europese verdediging, die aan het parle ment verantwoordelijk zal zijn en belast zal worden met het oproepen en legeren van troepen en het uitvoeren van bewa peningsorders, aldus dit bericht. Voorts zal iedere deelnemende regering toegestaan worden in geval vpn ernstige binnenlandse onlusten het gebruik van na tionale strijdkrachten, die deel uitmaken van het Europese leger, te vragen. (Reuter) De Sovjet-Unie heeft Egypte economische hulp aangeboden, zo wordt uit Parijs gemeld. Tussen de afgevaardigden bij de UNO van beide landen, Mahmoed Fawzi Bey en Semyon Tsarapkin, zouden besprekingen begonnen zijn. In Egyptische kringen wordt bevestigd, dat de Sovjet- Russische minister van Buitenlandse Zaken, Wysjinski, zijn Egyptische ambtgenoot Salah el Din Pasja en de leiders van an dere Arabische delegaties heeft uitgeno digd deze week een bezoek aan de Rus sische ambassade te Parijs te brengen. De Sovjet-Unie zou bereid zijn, met Egypte een economisch verdrag te sluiten op voorwaarde, dat Egypte voortgaat met zijn verzet tegen de Engelsen. De regering van de Soedan heeft in middels het Egyptische voorstel tot het houden van een volksstemming over de toekomst van de Soedan „volkomen onuit voerbaar" genoemd. De regering verklaart zich echter bereid „te rechter tijd" elke manier om een geldige uiting van de me ning van het Soedanese volk te verkrijgen, te overwegen. Een Britse woordvoerder heeft Maandag verklaard, dat bij de ongeregeldheden in het afgelopen weekeinde in Ismailia zeven Britten zijn gedood en vijf gewond. Het Egyptische ministerie van Binnen landse Zaken verklaarde, dat in het week einde vier Britten en negen Egyptenaren waren gedood. De Britse militaire politie bezette giste ren de belangrijkste punten in de stad na dat de Egyptische politie zich had terug getrokken. De Egyptische gouverneur van de stad verklaarde: „Ik kan geen orde en recht handhaven, zolang mijn mannen door Britse soldaten worden aangevallen. Daar om stuur ik ze terug naar de karzernes, hangende besprekingen die ik zal hebben met de Britse autoriteiten". PARIJS, 19 November (Reuter). In de vergadering van de beheerschapscom- missie der UNO te Parijs heeft de Indone sische afgevaardigde, dr. Suleiman Tajiona- pis, bezwaar gemaakt tegen de uitoefening van Nederlands gezag in West-Nieuw Gui nea. De Indonesische regering beschouwt West-Nieuw Guinea als een deel van haar gebied en behoudt zich alle rechten voor ten aanzien van de souvereiniteit over dit gebied, aldus Tajionapis, die er ook be zwaar tegen maakte, dat de Nederlandse regering bij de UNO rapporten over dit gebied indient. De Indonesische afgevaar digde sprak de hoop uit, dat het geschil door bilaterale onderhandelingen zou kun nen worden opgelost. De Nederlandse afgevaardigde, dr. W. J. A. Kernkamp, verklaarde geen bezwaar te hebben tegen het verzoek van de Indone sische afgevaardigde, zijn verklaring in de notulen van de vergadering op te nemen. Hij bracht echter in herinnering, dat de overeenkomsten, die in 1949 op de Ronde- Tafelconferentie in Den Haag werden ge sloten, uitdrukkelijk niet voor het gebied van Nieuw Guinea golden. De Nederlandse regering is van oordeel, dat dit gebied on der haar souvereiniteit valt en behoudt zich haar standpunt in deze aangelegenheid voor, aldus dr. Kernkamp. Zij is echter al tijd bereid geweest tot besprekingen over alle hangende vraagstukken, zo voegde hij er aan toe. De commissie komt Woensdag weer bijeen. Een dakpannenfabriek in Franekeradeel is in de afgelopen nacht nagenoeg geheel afgebrand. Ook het woonhuis van de be drijfsleider ging verloren. De brand werd Maandagavond om streeks elf uur ontdekt door een stoker, die op dat moment alleen in de fabriek was. Er scheen weinig meer te redden, te meer omdat het vuur werd aangewakkerd door de felle wind. De stoker slaagde erin de bedrijfsleider van de fabriek te waarschuwen. Deze kon nog juist met zijn gezin zijn aan de fabriek grenzende woning verlaten, voordat deze een prooi der vlammen werd. De brand weer van Franeker kon weinig uitrichten. De blussingswerkzaamheden duurden tot vanmorgen zes uur. Ongeveer dertig jaar geleden is deze fabriek ook al eens door een felle brand geteisterd. Het grootste deel van de schade, waarvan de omvang nog niet is vastgesteld, wordt door verze kering gedekt. VRIJ VEEL WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Matige tot krachtige, in de kustprovin cies tijdelijk harde wind, aanvankelijk tussen Zuid en Zuid-West, later tussen Zuid-West en West. Overwegend zwaar bewolkt met enkele buien. Weinig verandering in temperatuur. 21 November Zon op 8.08 uur, onder 16.42 uur. Maan op 23.48 uur, onder 13.46 uur. (Laatste kwartier) Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 20 November Hoog water: 7.36 en 19.56 uur. Laag water: 3.04 en 15.24 uur. Woensdag 21 November Hoog water: 8.27 en 20.54 uur. Laag water: 3.44 en 16.09 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1