Geen bewijzen voor moorden op krijgsgevangenen Amerikaans - Europees debat te Straatsburg over „eenheid" Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Volkskarakters Maar het vermoeden bestaat, dat er zesduizend zijn terechtgesteld Motie van vertrouwen voor Franse regering Engelse weigering gemotiveerd Perzische premier kreeg enthousiaste ontvangst ..UNO geen anti communistisch verbond" Het woord is aan. Kanselier Adenauer in Parijs gearriveerd Zware regens vergroten Italiaanse watersnood Vermist Amerikaans vlieg tuig zou zijn beschoten Minister Mansholt pleit voor la^ndbouw-coördinatie Ridgway verklaart: Kennan als ambassadeur naar de Sovjet-Unie? Frankrijk heeft hulp nodig Perzische olie-industrie onder de Wereldbank? Mossadeq in Egypte Lagerhuisdebat Haarlemse motorrijder verongelukt Men voorspelt hem weinig succes 66e JAARGANG No 115 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 21 NOVEMBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiat®. Verschi jnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagën. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal ƒ5.20, franco per post ƒ5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Er is onder deze titel een Nederlandse vertaling verschenen van André Sieg fried's boek' „l'Ame des Peuples". Mr. G. de Négris is de vertaler, H. D. Tjeenk Wil link Zoon hebben het uitgegeven. Het is een belangrijk boek, zoals men van een zo begaafd, scherpzinnig en ervaren man als deze Franse historicus, politicus, econoom en journalist verwachten kan. Siegfried is wat voor een Fransman niet gewoon is H zeer bereisd. Hij heeft vele landen be- wcht, als Frans gedelegeerde op interna tionale conferenties maar ook in vrije be schikking over zijn tijd. Hij heeft talloze mensen ontmoet, de maatschappelijke ver houdingen bestudeerd en niet minder de volksaard gepoogd te peilen. Het resultaat is temeer belangwekkend omdat hij die mate van objectiviteit bezit, die het moge lijk maakt de deugden en gebreken, de sterke punten en de zwakheden zowel bij het eigen volk als bij andere volken helder en onbevangen te zien en weer te geven. gr zijn, als belevers van de periode van omgedreven nationalisme waaruit het Wes ten zich nog maar begint los te maken, njet veel mensen te vinden die daartoe in staat zijn. Siegfried heeft, na een inleiding getiteld ,Het nieuwe aanschijn der wereld" achter eenvolgens over het Latijnse realisme, het Franse vernuft, de vasthoudende Brit, de gedisciplineerde Duitser, de mystieke Rus en de dynamieke Amerikaan geschreven. Zo heten zijn hoofdstukken, die besloten worden met een definitie der Westerse be schaving en een beschouwing van haar toe komst. Maar de korte aanduiding van Fransman, Brit, Duitser, Rus en Amerikaan in titels van hoofdstukken is slechts een aanduiding. Men moet er vooral geen finale kenschetsing in zien. Siegfried is niet de man om zich in oppervlakkige algemeen heden, die even zoveel onjuistheden plegen te zijn, te begeven. Hij tekent vlot en met Franse klaarheid; maar in zijn geschreven portretten heeft hij geenszins nagelaten de tegenstrijdigheden, die leven in iedere volksaard gelijk in ieder mens, in het licht te stellen. Ook ten aanzien van zijn eigen volk is hij op dat punt onverbiddelijk. Als hl bij de Fransman twee strijdige karakter trekken noemt, waarbij hij in de ene iets Sancho Panza's, in de andere iets Don Quichotte-achtigs ziet, stelt hij „een prac- tische en zelfs laag-bij-de-grondse geest" tegenover „een soort intellectuele onbaat zuchtigheid", die elders in die mate, meent hij, alleen nog bij de Chinezen wordt ge vonden. En 'hij spreekt van karaktertrek ken, die een merkwaardig mengelmoes van idealisme en kleinzieligheid vormen. Ken merkend voor zijn wijze van uiteenzetting is een passage als deze: „Wij Fransen heb ben instinctieve afkeer van wanorde, van al wat de perken der redelijkheid te buiten gaat, van alles wat kolossaal is, hetgeen juist zozeer de bewondering wekt van de Duitser. Een van de hoofdprincipes van ons opvoedingssysteem is: „van niets te veel" en óveral, waar het maar even mogelijk is, zouden wij een beroep willen doen op het redelijk inzicht. Een Engelsman zei mij eens, met verwondering een Franse moeder- tegen haar driejarig kind te hebben horen zeggen: „sois raisonnablé" (wees redelijk). Een Engelse moeder zou volgens hem in zo'n geval gezegd hebben: „Be a good boy" (wees een brave jongen) hetgeen heel iets anders is. Wij zijn, op de keper beschouwd, aanhangers van Descartes, leerlingen van La Fontaine en navolgers van de Grie kenAls voorbeelden zijn er slechter." Het ontbreekt de schrijver geenszins aan bewondering voor hetgeen hij als de grote qualiteiten in de verschillende door hem geschetste volkskarakters ziet. En zowel die bewondering als de critiek verleidt tot uitvoerig citeren. Dat is hier niet mogelijk; wel hoop ik op dit belangwekkende boek en zeker ook op zijn conclusies terug te komen. Doel van deze korte bespreking is vooral, er de aandacht op te vestigen van diegenen, die in een tijd van ingrijpende verandering André Siegfried spreekt van „een nieuw hoofdstuk, misschien zelfs een nieuw deel der wereldgeschiedenis" zich over de aard en eigenschappen van vijf grote volken kundig willen laten voorlich ten. De aandacht dus van hen, die zich niet tevreden stellen met goedkope generalisa ties of met indrukken die een enkele Brit, een enkele Amerikaan, een enkele Frans man bij hen gewekt hebben. Het is goed dat deze (goed verzorgde) vertaling ver schenen is; ervaring heeft wel bewezen dat het aantal Nederlanders, dat de lectuur van dergelijke boeken in het Frans onder neemt, zeer veel kleiner is dan dat van hen, die bereid zijn aan een vertaling hun volle aandacht te geven. In een tijd waarin, met horten en stoten, nieuwe aaneenslui ting van volken groeiende is, doet het be lang van meer begrip en inzicht zich wel onmiskenbaar gelden. R. P- (Reuter). De Amerikaanse ambassade te Belgrado maakt bekend, dat een Ame rikaans vrachtvliegtuig, dat vermist wordt, door Hongaarse en Roemeense grenswach ten is beschoten. Dit was door de bestuur der van het vliegtuig per radio gemeld, aldus dit communiqué. Het toestel vloog ten Noorden van de Drau, die langs de Hongaarse grens loopt, en kwam toen bo ven Jasatomic, waar het door de Roemeen se grenswacht werd beschoten. Vijftien vliegtuigen van de Amerikaanse lucht macht, die te Treviso in Italië zijn gesta- tionneerd, zouden vandaag Joegoslavië binnenvliegen om te zoeken naar het ver miste vliegtuig, dat thans ruim 24 uur over tijd is. In de bijeenkomst van de voedsel- en landbouworganisatie van de UNO (de FAO) te Rome heeft minister Mansholt verklaard, clat het nutteloos is aan de boer te vragen meer te produceren, zonder hem een afzetgebied voor zijn grotere productie te verzekeren. De heer Mansholt hoopte dat West-Europa spoedig een plan voor voedsel en landbouw zou uitwerken, naar het voorbeeld van het plan-Schuman voor kolen en staal. De minister diende een motie in, waarin de FAO wordt uitgeno digd het evenwicht tussen voedselproduc tie en handel nauwkeurig te bestuderen. TOKIO (Reuter). Het hoofdkwartier van generaal Ridgway heeft inmiddels een verklaring uitgegeven naar aanleiding van de mededeling van kolonel Hanley over het vermoorden van Amerikaanse krijgs gevangenen. Hierin wordt het resultaat medegedeeld van het onderzoek, dat is ingesteld naar de onthullingen van Hanley. Volgens dit com muniqué is het aantal gevonden lijken van vermisten 365. 254 hiervan konden geïden tificeerd worden Het communiqué zegt verder, dat nog 10.836 soldaten op de lijst van vermisten staan. Er is geen formeel bewijs, hoevelen van hen als dood be schouwd moeten worden. Het was niet mogelijk geweest bij iedere vermiste vast te stellen of hij in de strijd was gedood of dat zijn dood het gevolg was van gruweldaden of van terechtstelling door de kogel. Het communiqué zegt ver der, dat het niet tot de functie van Hanley behoort mededelingen te doen over de ver- lieslijst van de veldtocht in Korea. Hanley had als leider van de afdeling „oorlogs misdaden" van het achtste leger de taak een onderzoek in te stellen naar alle geval len, die betrekking hebben op overtreding van de krijgswetten en bewijzen voor alle oorlogsmisdaden te verzamelen. Met betrekking tot de 10.836 vermiste soldaten zegt het communiqué nochtans dat er goede gronden aanwezig zijn voor de veronderstelling, dat een groot aantal van dezen, dat men op ongeveer zesduizend zou kunnen schatten, tengevolge van gru weldaden is omgekomen. Besprekingen hervat De leden van de subcommissie voor de wapenstilstandsbesprekingen zijn heden twee uur te Panmoendjom bijeen geweest. De subcommissie vergaderde weer nadat de Noordelijken Maandag twee dagen uit stel vroegen voor het bestuderen van de jongste voorstellen van de U.N.O. De verbondenen hebben voorgesteld de huidige frontlijn te nemen als basis voor een uiteindelijke gedemilitariseerde buffer- zóne, op voorwaai'de echter, dat binnen dertig dagen na aanvaarding van de voor stellen door de volledige wapenstilstands delegaties over alle punten van de agenda overeenstemming wordt bereikt. De Noordelijken hebben heden nieuwe voorstellen ingediend, die, volgens de U.N.O.-delegatie meende „niet zo dicht bij de onze schijnen te liggen als gehoopt werd". Het nieuwe Noordelijke voorstel bestaat uit drie punten: Het principe dient aanvaard, dat de hui dige frontlijn wordt genomen als bestands lijn en dat beide partijen haar troepen twee km. terugtrekken. In overeenstemming met dit principe dienen de afgevaardigden van de sub commissie onmiddellijk tot een bestandslijn te komen. De bestandslijn zal niet worden veran derd, indien binnen 30 dagen een be standsovereenkomst wordt bereikt. Als die overeenkomst niet binnen 30 dagen zal zijn bereikt, zal de lijn worden veranderd. Generaal Nuckols verklaarde, dat de U.N.O.-afgevaardigden vruchteloos hebben getracht opheldering van de dubbelzinnige en vage bewoordingen in het tegenvoorstel te krijgen. Toen generaal Hodes vroeg wanneer de troepen volgens dit voorstel van de be standslijn teruggetrokken zouden worden, was het antwoord, „tezijnertijd". PARIJS (Reuter). De motie van ver trouwen in de Franse regering is door de Nationale Vergadering met 247 tegen 229 stemmen aangenomen. Tegen stemden de gaullisten, de commu nisten en een derde deel van de boeren partij. De socialisten en enkele afgevaar digden van de boerenpartij onthielden zich van stemming. Minister-president Pleven had Zaterdag om een motie van vertrouwen verzocht, nadat zijn regering haar plan had aange kondigd de dollarinvoer te besnoeien, mis schien tot benzinedistributie en belasting verhoging over te gaan en voorrang te geven aan de bewapening voor het Atlan tisch pact boven de binnenlandse uitgaven. De gemeente Zuilen bij Utrecht krijgt een „schaakbuurt". De straten in deze nieuwe wijk worden vernoemdnaar bekende schaakmeesters en krijgen bovendien alle hun eigen schaakstuk. Hier gaat Euwe's naam tegen de muur. NEW YORK (Reuter) Naar verluidt zou de aanstelling overwogen worden van George Kennan, die een aandeel heeft ge had in het ontwerpen en bepalen van de richting van de huidige politiek der Ver enigde Staten ten opzichte van de Sovjet- Unie, als de nieuwe Amerikaanse ambassa deur in de Sovjet-Unie. Kennan is sedert 1933 drie maal verbonden geweest aan de Amerikaanse ambassade in Moskou. Hij spreekt vloeiend Russisch. Verwacht wordt dat de huidige ambas sadeur Allan Kirk nog enkele maanden zijn functie zal blijven waarnemen alvorens uitvoering te geven aan zijn voornemen om af te treden. STRAATSBURG, 20 November (Reuter). In het hoofdkwartier van de Raad van Europa is de gedachtenwisseling begonnen tussen veertien Amerikaanse Congresleden en twintig vooraanstaande leden van Euro pese parlementen over het vraagstuk der Europese eenheid. Britse en Scandinavische sprekers zetten in het algemeen debat uit een waarom hun landen niet tot een Euro pese federatie kunnen toetreden. De Britse conservatieve afgevaardigde Robert Boothby zeide dat Engeland uit ovei-wegingen „die de landsverdediging, onze betrekkingen met het gemenebest en de Engelse economie, verbonden aan het bestaan van het sterlinggebied betreffen", Morgen zal minister Wemmers het nieuwe ontvangstation van Scheveningen-Radio, op het tweede Sluiseiland te IJmuiden, officieel openen. Foto: het nieuwe gebouw. WASHINGTON (A.F.P.) Te Washing ton wordt vernomen, dat Frankrijk in de komende 8 maanden Amerikaanse hulp ten bedrage van 200 a 300 millioen dollars nodig zal hebben, waarvan 50 millioen dollars binnen zeer korte tijd, om te voor komen, dat dit land zijn invoer van vitale goederen voor de economie en de nationale verdediging zal moeten onderbreken. Volgens kringen in Washington zal Amerika van het bedrag van 7 milliard dollars, dat voor hulpverlening aan het buitenland is uitgetrokken en waarvan het grootste gedeelte bestemd is voor de her bewapening, een som van 950 millioen dol lars reserveren voor economische hulpver lening, zulks in overeenstemming met de beslissingen van het Congres. President Truman zou echter besloten hebben om met gebruikmaking van de hem verleende bevoegdheden een gedeelte van het voor militaire hulp bestemde bedrag eveneens voor economische hulp te bestemmen. Het zou hier gaan om een bedrag van 580 mil lioen dollars, zodat de Amerikaanse rege ring in totaal 1.530 millioen dollars voor economische hulpverlening aan het buiten land beschikbaar zou hebben. Men verwacht, dat er beslissingen ten aanzien van de Amerikaanse hulp aan Frankrijk zullen worden genomen als resultaat van de besprekingen, die Harri- man en Acheson te Parijs met leden van de Franse regering voeren LONDEN, 20 November (Reuter). Volgens berichten uit Londen bestudeerd de Engelse regering thans een nieuw plan ter oplossing van het Brits-Perzische olie geschil. De Perzische olie-industrie zou volgens dit plan onder beheer van de we reldbank worden gesteld. De wereldbank is een internationaal financieel lichaam, dat volgens de overeen komst van Bretton Woods moet helpen bij de na-oorlogse wederopbouw en ontwik keling. Uit Washington wordt gemeld dat de leiding van de wereldbank in een Dinsdag aldaar uitgegeven officiële verklaring heeft medegedeeld bereid te zijn elk voor stel in overweging te nemen, dat zou kun nen bijdragen tot het vinden van een op lossing voor het Perzische oliegeschil. „Voor de bank echter enig standpunt kan bepalen of officieel kan optreden, moet zij daartoe door de regeringen der beide betrokken landen zijn aangezocht. Dit. is tot nu toe nog niet geschied", aldus de verklaring. GENERAAL JUIN DOOR DE KONINGIN ONTVANGEN Op het paleis Soestdijk heeft de Ko ningin hedenochtend de Franse generaal Juin, bevelhebber der Atlantische land strijdkrachten in Centraal Europa, in audiëntie ontvangen. niet tot een Europese statenbond zou kun nen 'toetreden. „Indien het Engelse volk ooit zou moeten kiezen tussen Europa en het gemenebest, zou ruim negentig procent zonder aarzelen het gemenebest kiezen. Doch een dergelijke keuze zullen de Britten nimmer behoeven te doen. Het handhaven van het Britse ge menebest zal nimmer in botsing komen met het streven tot eenmaking van Eui-opa. Het een vult het andere aan." Boothby zeide dat de Britse conservatieve regering meer steun aan de Raad van Europa zou verlenen dan het afgetreden socialistische bewind had gedaan. Lord Layton, libex-aal lid van het Hoger huis, zeide dat „Groot-Brittannië niet be reid is het beheer van al zijn betrekkingen prijs te geven of in te stemmen met een overeenkomstige maatregel van souvereini- teitsoverdracht ten bate van een Europees parlement, dat nog in de practijk zou moe ten bewijzen wat het waard is." Hij was echter wel van mening dat Engeland, ter bevordering van de Europese eenheid, be hoorde toe te tx-eden tot het plan-Schuman en dat het eveneens deel zou moeten heb ben aan het instellen van eén Europees leger. Verscheidene Amerikaanse Congresleden drongen er op aan dat de Europese landen een statenbond zouden vormen. Een van hen zou gaarne zien dat de Verenigde Sta ten hun invloed zouden aanwenden om een Europese federatie tot stand te brengen. De vroegere Franse premier Paul Rey- naud, een van de voormannen der beweging voor Europese eenheid, klaagde er over dat zowel de (West)-Duitse socialist Carlo Schmidt als de voorzitter van de raad gevende vergadering van de Raad van Europa, de Belgische sociaal-democraat Spaak, in hun toespx-aken in feite hadden gezegd niet te kunnen instemmen met de stichting van een Europese statenbond waaraan Engeland geen deel zou hebben „Dit lijkt mij een hopeloze toestand", aldus Reynaud, „doch het voordeel is, dat de stand van zaken thans tenminste duidelijk is uiteengezet". Het Zweedse liberale parlementslid Oh- lin zeide dat uit de door het ministex-scomité, het uitvoerende orgaan van de Raad van Europa, uitgebrachte rapporten duidelijk bleek dat er één ding was dat de Raad van Europa niet kon bewerkstelligen, namelijk het tot stand komen van een Europese statenbond. Spaak, die Dinsdag voor de tweede maal sprak, uitte de vrees dat een Europese statenbond, waarvan het gebied uitsluitend tot het Europese vasteland beperkt zou blij ven, dus zonder deelneming van de Scan dinavische landen en Engeland, tot ver wijdering zou leiden. Ook was Spaak be vreesd dat in dat geval verwijdering tussen de Verenigde Staten enerzijds en Engeland en Scandinavië andex-zijds zou ontstaan. J. van de Kieft, fractieleider in de Eerste Kamer van de Partij van de Arbeid, zeide dat Europa van Britse zijde veel aan moediging en medeleven had ondervonden bij zijn streven naar eenwording, doch dat het de voorkeur zou geven aan daadwer kelijke Engelse steun. Van de Kieft ver klaarde verder vernomen te hebben dat in sommige Amerikaanse kringen zou zijn voorgesteld de Europeanen afschriften ter lezing te verstrekken van onafhankelijk heidsverklaring en grondwet der Verenigde Staten, zulks als een middel om de oplos sing der Europese vraagstukken te bevor deren. „Ik geloof niet dat dit tot een op lossing zou bijdx-agen", zeide hij. De beraadslagingen werden heden voort gezet, Er werd heden gesproken over „de uitwerking der bewapening op het econo mische leven." De Perzische premier, dr. Mossadeq, die van Washington via Amsterdam naar Egyp te is gereisd alvorens naar Parzië terug te keren, is in Cairo met groot enthousiasme ontvangen. Mossadeq en zijn gevolg, waar onder vice-premier Hoessein Fatimi, wer den verwelkomd door de Egyptische waar nemende minister van Buitenlandse Zaken Ibrahim Farag. De gehele morgen hebben honderden juichende Egyptenaren met spandoeken in de straten van Cairo ge demonstreerd. Na aankomst op het vliegveld vertrok Mossadeq naar het Abdin paleis, de offi ciële residentie van Koning Faroek, die aan Mossadeq een audiëntie verleende. Op een receptie van de burgemeester van Cairo zal aan Mossadeq het ereburgerschap van Cairo worden verleend. Een van de hoofdstraten van Cairo, genoemd ilaar de Franse Egyptoloog Gaston Maspero, zai herdoopt worden in Mossadeqstraat. Dinsdagavond werd na een diner, dat aan premier Mossadeq werd aangeboden, een film over „Britse wreedheden in Egyp te" vertoond. De politie heeft met hel oog op de om vang van de demonstraties te Cairo een alarmtoestand afgekondigd voor. de duur van het verblijf van premier Mossadeq. De gehele Egyptische pers heeft Mossadeq begroet als de „grote strijder van Teheran" en trekt een parallel tussen de „strijd van Perzië tegen het Britse imperialisme en die, welke Egypte thans voert." Mossadeq en zijn èevolg hebben hun in trek genomen in het hotel „Shepheres" in het centrum van de stad, in plaats van in het hotel „Semiramis", zoals oorspronkelijk het plan was. Het laatste hotel staat in de buurt van de Britse en Amerikaanse am bassades. Mossadeq verklaarde bij aankomst te Cairo: „De Perzische natie ziet met bewon dering en schat op zi.in juiste waarde de heilige strijd van het Egyptische volk voor zijn bevrijding en verzekert Egypte van zijn algehele steun". Te Londen is Dinsdag medegedeeld, dat Sir George Erskine tot 15 April 1952 opper bevelhebber der Britse troepen in Egypte zal blijven en dan door generaal Festing zal worden vervangen. Sir George wordt op 28 Mei 1952 bevelhebber van de Noorde lijke zóne der Britse eilanden. De Britse troepen hebben Dinsdag de bureaux van de Egyptische gezondheids dienst in de Suezkanaalzöne, die zij sedert 15 October hadden bezet, ontruimd. De gouverneur van de kanaalzone, Gha zali, en de Britse opoex-bevelhebber in Egypte, Sir George Erskine, zijn overeen gekomen, dat de Egyptische politie te Is- mailia geen wapens zal dragen, zolang de Britse gezinnen in het gebied nog niet al lemaal geëvacueerd zijn. Wanneer de eva cuatie voltooid is, zal men verdere bespre kingen voeren. Egypte heeft Engeland opnieuw een nota doen toekomen, waarin wordt geprotesteerd tegen „misdadige aanvalsdaden die in af schrikwekkendheid en wildheid alle vorige daden overtreffen. Deze daden werden door Britse bezettingsstrijdkrachten bedreven tegen de vreedzame bevolking en de po litiefunctionarissen in de kanaalzone". De nota geeft bijzonderheden over gewa pend treffen tussen Britse strijdkrachten en Egyptische politie te Ismailia tijdens het weekeinde en stelt de Engelse regering daarvoor geheel verantwoordelijk. LONDEN (Reuter) In antwoord op een vraag van het socialistische Lagerhuis lid Barbara Castle, een aanhangster van Bevan, verklaarde minister Eden vóór de aanvang van het voortgezette debat over de Britse buitenlandse politiek: „Ik ben niet van mening dat er ook maar de ge ringste kans bestaat dat de atoombom in Korea zal worden gebruikt". Daarop begon de laatste fase van het debat zelf, dat twee dagen heeft geduurd. Eden zeide in een uitgebreid overzicht van de Engelse buitenlandse politiek onder meer: „De conservatieve regering onder schrijft ten volle hetgeen de afgetreden premier Attlee index'tijd bij zijn terugkeer uit Washington heeft vex'klaard". Tenslotte zeide Eden nog, dat een der eisen der verbondenen bij de wapenstil standsonderhandelingen in Korea is dat de Noordelijken alle geallieerde krijgsgevan genen op vrije voeten zullen stellen. De Britse onder-minister van Buiten landse Zaken, Anthony Nutting, verklaax'de dat Engeland „zo nauw mogelijk" met de staten van het Europese vasteland zal samenwerken. Hij besloot met de opmerking: „Engeland behoort tot drie grote eenheden: de een heid van het gebied rondom de Atlantische oceaan, de eenheid in het Britse gemene best en die van West-Europa. Het kan zich daarom niet uitsluitend aan het bevorde ren van slechts één dezer eenheden wijden. Slechts doordat Groot-Brittannië zijn rol in elk dezer eenheden vervult, kan de een heid in groter verband dezer drie gemeen schappen worden gesmeed." Kenneth Younger (Labour) verklaarde te hopen, dat Eden zich zal vex-zetten tegen een neiging, die naar Younger meende vooral in de Verenigde Staten bestaat, om de organisatie der UNO te maken tot een anti-communistisch bondgenootschap. De minister verzekerde hierop, dat hij het er volkomen mee eens is, dat de orga nisatie niet een dergelijk verbond dient te worden. Pascal Hoe intelligenter mensen zijn, hoe meer oorspronkelijkheid zij opmerken in anderen. Voor niet-intelligente mensen zijn alle anderen vrijwel gelijk. Vanmorgen tegen 12 uur is de motorrij der Van L. uit Haarlem op het Pontplein Noordzijde in IJmuiden op de achterzijde van een vrachtauto met aanhangwagen ge reden en daarbij dodelijk gewond. Hij is aan de opgedane verwondingen bezweken. Het stoffelijk overschot is naar het hoofd bureau van politie te Velsen vervoerd. (Van onze correspondent in Parijs) Gistermiddag is op het vliegveld Orly bij Parijs kanselier Adenauer aangekomen. In gezelschap van de kanselier bevonden zich onder meer de Amerikaanse Hoge Corn- missaris in West-Duitsland McCloy, in wiens persoonlijk vliegtuig de x"eis werd afgelegd, alsmede prof. Hallstein, de Duitse afgevaardigde bij de Schuman- en Pleven- conferenties. Dr. Adenauer maakte gister avond al zijn opwachting bij minister Schu man en bij Jean Monnet. Vandaag en mor gen zullen er nog verschillende andere conferenties volgen, onder meer met minister Acheson en minister Eden, die men vanmiddag weer in Parijs verwacht. Vrijdag keert Adenauer weer terug naar Bonn. Een demonstratie, die een communisti sche mantelorganisatie bij het standbeeld van Clemenceau ter verwelkoming van Adenauer had georganiseerd, is door de Parijse politie-prefect verboden. Over het algemeen gelooft men hier niet, dat Adenauer grote kansen maakt Vrijdag resultaten van zijn besprekingen mee naar Bonn terug te kunnen nemen. Men ziet zijn visite, in welks voorbereiding ook minister Stikker een x-ol moet hebben gespeeld, hier eer als een beleefdheidsbezoek, dat echter de weg zou kunnen effenen voor een latex-e internationale conferentie, die mogelijk in Januari in Washington belegd kan worden. Vooral de Fransen zijn voor het moment zeker niet bereid de kanselier al concrete toezeggingen te doen. Alvorens Duitsland toe te staan de volgende stap naar de sou- vereiniteit te zetten, zo vindt Parijs, moet Bonn eerst maar eens tonen, welke bijdrage het aan het Europese leger wenst te leve ren. Het lijkt echter niet onwaarschijnlijk, dat Acheson over die procedure even anders denkt en daarom worden de be sprekingen tussen de Amerikaanse en de Duitse staatsman van Franse zijde niet helemaal zonder verontruste nieuwsgierig heid gevolgd, om niet te zeggen met enige duidelijke spannixxg. De situatie in de overstroomde gebieden in Noord-Italië is nog gevaarlijker gewor den, doordat het water bij Cavarzere in de Adige is gevloeid. Ongeveer 10.000 mensen in Boara en andere plaatsen aan de Adige hebben instructie gekregen hun huizen te verlaten. Het reddingscentrum Rovigo tracht men met geïmproviseerde dijken van zandzakken te beschermen. Bij Turijn is de Po als gevolg van zware regens in 48 uur twee meter gestegen. Het kan een tot twee dagen duren, alvorens deze nieuwe watermassa's het bedreigde gebied bereiken, waar thans 30.000 personen deel nemen aan de reddingswei-kzaamheden. De communistische partij heeft in een motie, die bij het parlement is ingediend, de regering er van beschuldigd de gemeen telijke autoriteiten langs de Po niet te heb ben geholpen bij de eerste pogingen om het doox-breken van de dijken te voox-ko- men. De regering heeft besloten dex-tig milliard lire uit te trekken voor hulp aan de getx-offenen en voor herstel van de schade. Honderden millioenen lire zijn binnengestroomd van de zijde van het vati- caan, het Rode Kruis, nieuwsbladen, de na tionale x-adio-omroep, politieke partijen en tientallen particuliere organisaties. De prefect van de provincie Rovigo heeft de plaatselijke communisten beschul digd van sabotage van het reddingswerk en de onmiddellijke ontbinding van de com munistische noodcommissie bevolen. „Be commissie heeft de militaire auto riteiten hex-haaldelijk om hulp verzocht op plaatsen, waar deze niet nodig bleek te zijn. Dit werd gedaan met het duidelijke doel, de militaire strijdkrachten, die de regerings autoriteiten ter beschikking staan, uit el kaar te trekken", aldus de prefect. Premier De Gasperi heeft in de Kamer van Afgevaardigden meegedeeld, dat er op een schade van 200 a 300 milliard lire ge rekend kan worden. Vandaag is de staat van beleg afgekon digd voor het overstroomde gebied van de Po-delta. Deze maatregel is genomen, nadat de prefect van de provincie Rovigo de plaatselijke communisten ervan beschul digd had, opzettelijk de reddingswerkzaam heden tegen te werken. Nu het overstroomde gebied tot „militaire zóne" is verklaard, zal een ieder, die op plunderen betrapt wordt of zich op ver dachte wijze in de buux-t van verlaten hui zen en eigendommen ophoudt, gevaar lopen doodgeschoten te worden. ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Wisselende bewolking met enkele buien. Aan de kust tijdelijk harde, overigens krachtige tot matige Zuid- Westelijke tot Westelijke wind. Dezelf de of iets lagere temperaturen. 22 November Zon op 8.10 uur, onder 16.41 uur. Maan op onder 13.58 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 21 November Hoog water: 8.27 en 20.54 uur. Laag water: 3.44 en 16.09 uur. Donderdag 22 November Hoog water: 9.24 en 21.58 uur. Laag water: 4.37 en 17.06 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1