Noord-Koreaanse regering stelt een onmiddellijk „staakt het vuren" voor „Amerikaanse veiligheidswet schendt het volkenrecht" Ruim twintig millioen tekort op begroting Nieuw-Guinea Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Stroomgebied van de Rhone door overstroming bedreigd Warren Austin is optimistisch Protest tegen onophoudelijke bombardementen op steden Franse minister van Landbouw vervangen „China's luchtmacht plotselinge bedreiging" Spoorlijn Parijs-Marseille onder water Mohammedaans blok van staten voorgesteld Het woord is aan. Ontwikkelingsprogram met sober overheidsapparaat Mgr. Stepinac binnenkort vrij? Adenauer tevreden over onderhoud met Acheson Droeve tonelen in Noord-Italië RUSSISCH PROTEST AAN WASHINGTON Vier nieuwe F.A.O.-leden Oost-West Jordanië meldt grens incident met Israel In 1952 weer vier ponten bij Velsen Plechtige uitvaartdienst mr. Van Maarseveen 60e JAARGANG No 116 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor jn Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 22 NOVEMBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 280 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal ƒ5.20, franco per post ƒ5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman LONDEN. (Reuter). De Noord-Koreaan se minister van Buitenlandse Zaken Pak Hen Jen heeft een brief gericht tot de Al gemene Vergadering en de Veiligheidsraad der UNO. waarin hij de waarheid ontkent van de Amerikaanse mededelingen over gruwelen, die de Chinezen en Noord- Koreanen jegens geallieerde krijgsgevan genen zouden hebben begaan. De minister zegt verder in zijn brief dat een onmiddellijk staken der vijandelijk heden de eerste stap moet zijn om een vreedzame regeling van het Koreaanse ge schil te bereiken". De Noord-Koreaanse minister verklaart, dat alleen al in dit jaar 17.000 Noordelijke krijgsgevangenen tengevolge van martelin gen of honger om het leven zijn gekomen in kampen in Zuid-Korea. Voorts wordt in de brief melding ge maakt van „het weloverwogen bombarde ren van vreedzame plaatsen met het oog merk de inwoners te vernietigen". In dit verband wordt gezegd, dat in vier en een halve maand 35.000 bommen in Pjongjang zijn geworpen, waarbij 8.500 slachtoffers waren gevallen, van wie het merendeel vrouwen en kinderen. Radio Pjongjang heeft Woensdagavond de verklaring der verbondenen over wreedheden, die de Noordelijken tegenover krijgsgevangenen zouden hebben begaan, nadrukkelijk tegengesproken. Het verslag over de wreedheden is uit sluitend propaganda, die ten doel heeft het door de verbondenen veroorzaakte uitstel hij de onderhandelingen te Panmoendjom te verhullen, aldus de radio, die er aan toe voegt, dat de Noordelijken zich nauwgezet hebben gehouden aan de conventies van Genève aangaande krijgsgevagenen, maar de Amerikanen tijdens uitputtende ver horen in Zuid-Korea oude mensen, vrou wen en kinderen hebben mishandeld. Radio-Peking zegt tenslotte, dat de Chi nese en Noord-Koreaanse krijgsgevange nen als proefkonijnen voor atoomexperi menten" worden gebruikt. U.N.O. levert zinsneden Donderdag hebben de vertegenwoordi gers van de U.N.O. op de bestandsbespre kingen te Panmoendjom voorgesteld, dat geen troepen uit de bufferzone zullen wor den teruggetrokken voor een wapenstil standsovereenkomst zal zijn getekend. In het nieuwe ontwerp stelt de U.N.O.- delegatie voor een aantal zinsneden te voe gen bij het communistische voorstel, waar door het voorlopige karakter van de wa- penstilstandslinie onmiskenbaar duidelijk PARIJS, (AFP) Blijkens een mede deling in het Franse staatsblad is de mi nister van Landbouw Paul Antier afge treden. In zijn plaats is Camille Laurens benoemd. Premier Pleven heeft Woensdagavond medegedeeld dat hij minister Antier, op grond van diens houding bij de stemming van Dinsdag over een motie van vertrou wen in de Franse regering, heeft ver vangen door Laurens, die tot nu toe als onder-minister zijn medewerker was. Antier is lid van de boerenpartij. Hij stemde Dinsdag zelf voor de regering, doch hij nodigde zijn partijleden uit tegen te stemmen, daar hij voorstander is van een regering, waarin hetzij aanhangers van generaal De Gaulle zijn opgenomen, of die geneigd is met de Gaullisten samen te werken. zal worden en waardoor de nadruk zal worden gelegd op het feit, dat de vijande lijkheden gedui-ende de periode van 30 dagen zullen voortduren. (Zoals gemeld moet binnen 30 dagen na aanvaarding van de wapenstilstandslinie langs de huidige frontlijn overeenstemming zijn bereikt over de andere agendapunten, wil de bestandslinie ongewijzigd gehand haafd blijven). De stafchef van de Amerikaanse lucht macht, generaal Hoyt Vandenberg, heeft na een inspectiereis in Korea verklaard, dat de absolute superioriteit van de verbonden luchtmacht in Korea thans ernstig wordt betwist door de „Migs" van de Noorde lijken". Wel heeft men de toestand nog in handen, doch er zijn ernstige potentiële krachten in het Noorden aanwezig. China is bijvoorbeeld plotseling een van de be langrijkste luchtmacht-mogendheden van de wereld geworden. De regering van Peking heeft kennelijk de status van begunstigde ontvangen van een mogendheid, welke de industrie-capaci teiten bezit, welke China zelf ontbeert". Vandenberg zei verder: „Het is volgens de beginselen, die aan de Koreaanse campagne ten grondslag liggen, onmogelijk de supe rioriteit in de lucht te winnen. Men valt immers niet de luchtbases van de tegen stander aan, die juist ten Noorden van de Jaloe (de grens tussen Mandsjoerije en Noord-Korea) gelegen zijn". De Amerikaanse verliezen in Korea be droegen op 21 November in totaal 100.176 man 15.152 gesneuvelden, 72.404 gewon den en 12.620 vermisten aldus meldt het Amerikaanse ministerie van Defensie. Dit is 950 man meer dan de vorige week. De totale verliezen der Amerikanen in het eerste jaar van hun deelnemen aan de tweede wereldoorlog bedroegen 59.000 ge sneuvelden, gewonden en vermisten. DE PRINS IN ENGELAND Prins Bernhard is gisteren voor een kort particulier bezoek te Londen aangekomen. Px-ins Bernhard landde met de PH-PBA van de Rijksluchtvaartdienst op het vlieg veld Hendon. Naar het A.N.P. verneemt zal de Prins een bezoek brengen aan het eskader van de Engelse luchtmacht waarvan hij ei-elid is. Daarna zou hij met graaf Mountbatten op jacht gaan. Verwacht wordt, dat de Prins Maandag terugkeert naar Nederland. „Dus allen tevreden", meent hij Bondskanselier Adenauer heeft Woens dag te Parijs met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, een on derhoud van drie uur gehad, waarover hij zich na afloop „ten volle tevreden" ver klaarde. „Wanneer de besprekingen, die ik hier begonnen ben, op deze wijze wor den voortgezet, kunnen alle betrokkenen tevreden zijn", zo verklaarde Adenauer tegenover een verslaggever van het West- Duitse nieuwsbureau D.P.A. Op de grote boulevards zijn verschillen de betogingen gehouden tegen de aanwe zigheid van Adenauer te Parijs. Bijna 600 personen zijn door de politie ingerekend. Vijftien politie-agenten werden licht ge wond, van wie drie naar het ziekenhuis moesten worden gebracht. Vanmorgen heeft de heer L. Neher, de directeur-generaal van de P.T.T. uit naam van de minister van Verkeer en Waterstaat het splinternieuwe ontvangstation van „Scheveningen-Radio" op het IJmuidense Sluiseiland in gebruik gesteld. Dit ruime en zeer moderne bouwwerk geeft zowel de scheepstelefonie als -telegrafieafdelingen alle nodige ruimte heel wat meer dan in de paar schamele schoollokalen, waar ze tot nu toe gehuisvest waren. De in-gebruikneming geschiedde door het overhalen van een schakelaar, die vier automatische seintoestellen in werking zette, zodat over „alle golflengten" het bericht de aether in ging, dat „Scheveningen-Radio" haar nieuwe huis had betrokken. PARIJS (Reuter). Franse politie, brandweerlieden, militairen en burger- vrijwilligers stonden Woensdagavond in de dalen van Rhöne en Saone gereed om on verwijld in te grijpen indien het ernstige gevaar voor overstromingen, dat van de sterk gezwollen rivieren dreigt, acuut zou worden. Het gehele stroomgebied van de Rhöne tussen Lyon en de Middellandse Zee wordt door overstromingen bedreigd. De Rhöne heeft bij Mondragon een bres ter lengte van duizend meter in de dijk, waarover een spoorweg loopt, geslagen. De spoorlijn staat onder water. Het spoorwegverkeer Parijs Marseille wordt thans over de dijk aan de overzijde van de rivier geleid. Na afloop van een Woensdag gehouden kabinetsvergadering deelden de ministers van Binnenlandse Zaken en Openbare Wex'ken, Charles Brune en Antoine Pinay, mede dat zij vandaag de Rhöne-vallei zul len bezoeken, teneinde uit te maken welke maatregelen moeten worden genomen. Andrei Gromyko, waarnemend minister van Buitenlandse Zaken der Sovjet-Unie, heeft de Amerikaanse zaakgelastigde bij zich ontboden en een nota overhandigd, die naar uit een bericht van het Sovjet-Russi sche persbureau „Tass" blijkt, een protest inhoudt tegen de Amerikaanse „wet op de wederzijdse veiligheid". Deze wet wordt een „weergaloze schen ding van de normen van het volkenrecht" genoemd. De nota zegt, dat volgens deze wet een „speciale toewijzing van honderd millioen dollar wordt overwogen voor het betalen van bepaalde personen in de Sovjet Knie, Polen, Tsjechoslowakije, Hongarije, Roemenië, Bulgarije en Albanië, of per sonen, die uit deze landen zijn gevlucht, oiom deze mensen te verenigen in afdelin gen of troepen ter ondersteuning van de organisatie van het Atlantische verdrag of voor andere doeleinden". Bijgevolg zijn genoemde fondsen, aldus de nota, bedoeld voor het financieren van ..ondermijnende activiteit tegen de Sovjet- Unie en de andere i« deze wet genoemde landen", hetgeen een „grove inmenging door de Verenigde Staten in de binnenland se aangelegenheden van andere landen" is. De Russische regering zegt te verwach ten, dat de Verenigde Staten maatregelen zullen nemen om de genoemde wet in te trekken. (De Amerikaanse „wet op wederzijdse veiligheid" regelt de defensieve hulpver- lening aan andere landen en coördineert de dollarhulp die voor de bewapening van Ruropese en andere landen wordt beschik baar gesteld. Inderdaad is een amendement 'u deze wet ingelast, dat de Amerikaanse regering de bevoegdheid geeft ondergrond se verzetsacties in communistisch geregeer de landen te steunen met dollars. Boven dien valt de financiering van de anti-com munistische radiozender „Stem van Ame rika" onder deze wet.) „Ongegrond" De regering van de Verenigde Staten heeft met klem ontkend, dat de Ameri- kaanse wetgeving maatregelen bevat be doeld om in de Sovjet-Unie onrust te ver wekken. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft verklaard, dat de Sovjet-Russische „ongegronde" beschuldi gingen „propaganda" zijn. Nog een nota Andi'ei Gi-omyko, onderminister van Buitenlandse Zaken der Sovjet-Unie, heeft de vertegenwoordigers te Moskou van de landen in het Midden-Oosten een nota overhandigd beti-effende het Westelijke plan voor de verdediging van het Midden- Oosten. De inhoud is niet bekend gemaakt. Op de Woensdag te Rome gehouden ver- gadex-ing der algemene conferentie van de organisatie voor voedsel en landbouw der UNO zijn Argentinië, Japan, Nepal en Laos als nieuwe leden der F.A.O.'toege laten. De toelating van Argentinië ge schiedde met 53 stemmen vóór en een ont houding, die van Japan met veertig stem men vóór en zeven blanco of ongeldige stemmen. Een land kan slechts tot de F.A.O. worden toegelaten indien twee derde gedeelte der aan de stemming deel nemende landen zijn goedkeuring hieraan hecht. De conferentie nam een Zwitsers voor stel aan, strekkende tot het openen van een inschrijving onder de F.A.O.-leden ten bate van de slachtoffers der overstro mingen in Nooi-d-Italië. 0E OVERSTROMINGEN IN NOORD-.ITAUÉ Een cartografisch beeld van de ivatersnood in de Po-vlakte. In het vlakke Italiaanse land tussen Fe- rara, Rovigo en de zee is het peil van de Po enigszins gedaald. De reddingsploegen, die van Adria terugkomen, melden dat vrouwen en kinderen op de verdiepingen der huizen wanhopig om voedsel roepen. Lukt het hun de aandacht van de boten met voedsel te ti-ekken, dan laten zij mand jes zakken en verslinden als hongerige dieren het brood. Ei-gens vond men een man, dood van kou en honger, op een grote baal stroo drijven. Onder hem bevond zich het bevroren lichaam van een kind, dat hij had willen beschermen. Volgens officiële schatting zijn tweehonderdduizend van de 350.000 bewoners van de provincie Rovigo door de overstromingen dakloos geworden. Velen willen hun huis niet verlaten, om dat zij hopen, dat het water spoedig zal verdwijnen. Het kan echter maanden duren voordat de dijken hersteld kunnen worden, ook al houdt het op met regenen. De Verenigde Staten zullen acht milliard lire ter beschikking stellen voor het herstel van de door de overstromingen veroor zaakte schade, aldus heeft de waarnemen de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, James Webb, op zijn wekelijkse persconferentie verklaard. Dit bedrag zal door de E.C.A. uit het tegenwaardefonds van de Mai'shall-hulp worden verstrekt. Volgens de „Observatore Romano" heb ben de employés en de arbeiders van Va ticaanstad het salaris van een dag teza men een bedrag van meer dan twee mil lioen lire ter beschikking van de slacht offers van de overstromingen gesteld. De prefect van Rovigo heeft de ontbin ding gelast van een communistisch „nood- comité", dat hij beschuldigde van het op zettelijk stichten van verwaiTing, het ont bieden van militairen naar plaatsen waar hulp niet nodig was, het op een zijspoor leiden van hulpzendingen naar „zekere or ganisaties" en het verspreiden van valse gei'uchten. De prefect van Venetië heeft de commu nistische bui'gemeester van Cavarzere, een plaats, die twee dagen geleden werd over stroomd, wegens obstructie van zijn functie ontheven. De communistische partij heeft de regering beschuldigd van sabotage en plichtsverzaking. Het Italiaanse ministerie van Binnen landse Zaken heeft ontkend, dat de staat van beleg in het gebied van Rovigo is af gekondigd, zoals eerdei-e berichten uit die plaats hadden gesuggereerd. De plaatselijke militaire autoriteiten in Rovigo vei-klaar- den, dat strenge noodmaatregelen zijn ge troffen, waarbij sterke afdelingen gewapen de patrouilles betrokken waren. Een staat van beleg was echter niet uitgeroepen. Truman gaat militaire dollars in economische omzetten Warren Austin, de Amerikaanse perma nente gedelegeerde bij de U.N.O., heeft Woensdag op een bijeenkomst van de Brits- Amerikaanse persclub te Parijs verklaard, dat naar zijn mening de tijd wellicht niet al te ver af ligt, dat „Rusland zal trachten zich wat de ontwapening betreft bij het Westen aan te sluiten". „Wanneer onze staat van verdediging toereikend is en onze eenheid van doel stelling verder als onwrikbaar gedemon streerd, moeten de Sovjet-Russische heer sende kringen wel bereid zijn tot onder handelingen om zichzelf en ons allen van de geweldige bewapeningslasten te bevrij den", aldus Austin, die er aan toevoegde, dat de Westelijke grote drie en de Sovjet- Unie buiten de Algemene vergadering geen direct contact hebben gehad. In welingelichte ambtelijke kringen te Washington verwacht men dat president Truman in de onmiddellijke toekomst het Amerikaanse programma voor militaii-e hulpvei-lening met honderden millioenen dollars zal verminderen en deze sommen zal aanwenden voor economische hulpver lening aan Engeland en Frankx-ijk, opdat deze landen door hun bewapening niet te grote economische moeilijkheden zullen ondeiwinden. De president is gerechtigd tien procent van het totale bedrag dei- Amerikaanse militaire hulpverlening, dat is 732.800.000 dollai-, voor dergelijke doel einden te bestemmen. CAïRO (Reuter). Mohammed Heikal. Pasja, leider der Egyptische liberaal-con stitutionele pai-tij, die Woensdagavond de Perzische premier dr. Mossadeq heeft be zocht, vei-klaarde later tegenover een ver slaggever van Reuter met de Perzische regeringsleider te hebben gesproken over een plan om in het Midden-Oosten een blok van Mohammedaanse staten te vor men, dat zich van Egypte tot Pakistan zou moeten uitstrekken. „Dr. Mossadeq stemde geredelijk met dit denkbeeld in. Hij onder schreef eveneens mijn idee dat ook de Ax-abische staten van Noord-Afrika later aan een dergelijk bondgenootschap deel zouden kunnen hebben", aldus Heikal Pasja. Uit het zoetwater-kanaal, een afvoer kanaal van het Suezkanaal, zijn de lijken opgehaald van de twee vermiste Britse soldaten. Uit het onderzoek is gebleken, dat de twee soldaten, die sedert Zondag, toen het in Ismailia tot bloedige vuurge- vechten is gekomen, vermist werden, zijn vei-moord, waarna hun lijken in het kanaal zijn geworpen. Een der lijken was deei-lijk verminkt. Twee doden Woensdagavond zijn twee Bi-itse mili tairen in het havengebied van Port Said uit een hindei-laag overvallen en gedood. Twee andere militaii-en liepen kwetsuren op. De militairen bevonden zich in een vracht auto, die hen van Port Foead had terugge bracht, waar zij een bezoek hadden ge bracht aan hun gezinnen, die geëvacueerd worden. I In Amman (Jordanië) is officieel ver klaard, dat twee Israëlische officieren werden gedood toen een Israëlische pa trouille van twee militaire voertuigen zich Maandag op Jordaans gebied waagde. Een dei-de Israëlische officier werd gewond. Twee uur lang werden bij de botsing, die ten Nooi-d-Westen van Hebron plaats vond, schoten gewisseld. Volgens de Jor daanse verklaring ondervroegen de Israë liërs verscheidene Arabische burgers over legering en sterkte van het Arabische le gioen. Toen een Arabier zich verwijderde poogden de Israëliërs hem te doden. Door het schieten werden Jordaanse posten ge alarmeerd. Tenslotte zegt de verklaring, dat de gemengde wapenstilstandscommis sie het incident had onderzocht en schuld bij de Israëliërs had vastgesteld. In een communiqué deelt de verzoenings commissie voor Palestina mede, dat zij be sloten heeft haar werkzaamheden te beëin digen, gezien het standpunt van partijen (Israel en de Ai-abische staten), „die zich niet bereid getoond hebben haar onbuig zame houding belangrijk te wijzigen en door bemiddeling te zoeken naar een op lossing, die de grote lijnen van de voor stellen van de commissie zou volgen." Helps: Het grote gevaar voor een parle mentaire regering is, dat zij afzakt van regering van vertegenwoor digers tot regering van gevol machtigden. De Rijkswaterstaat heeft deze zomer het wegverkeer een goede dienst bewezen door bij Velsen een viertal ponten te doen varen. Dit is slechts mogelijk door het revisie- en dokprogramma der ponten te onderbreken en al het beschikbare materiaal te gebrui ken. Momenteel varen dan ook slechts drie ponten. Reeds thans, zo verneemt de A.N. W.B., neemt de Rijkswaterstaat maatrege len om ook in de zomer van 1952 over een pont meer te beschikken, zodat daarna het gehele jaar door met vier ponten kan wor den gevaren. MINISTER TEULINGS BENOEMD Bij Koninklijk Besluit is de vice-minister- president en minister zonder portefeuille, mr. F. G. C. J. M. Teulings benoemd tot minister van Binnenlandse Zaken ad interim. De minister voor Uniezaken en Over zeese Rijksdelen heeft bij de Tweede Ka mer ingediend een wetsontwerp tot vast stelling van de begroting van Nieuw- Guinea voor het dienstjaar 1950. Van een normale opzet van de begroting 1950 voor Nieuw-Guinea kan nog niet worden gesproken. De daarin genoemde uitgaven zijn voor een deel nog gebaseerd op de vroeger bestaan hebbende organisa tie, welke in het aanvangsstadium zoals zij reilde en zeilde moest worden overgeno men en zich nog niet volledig aan de ge wijzigde opzet kon aanpassen. Voor een ander deel worden de uitgaven beïnvloed door de noodzaak om voor de materiële outillage in dit volkomen lege land bedra gen te investeren, welke anders over een langer tijdperk worden besteed, zoals de kosten van inrichting van kantoren, de vooi-zieningen voor radio, telefoon en an dere onontbeei-lijke diensten. Bijzondere uitgaven vragen ook de onderbrenging van diensten en werkers. De verdeling van de behandeling van zaken liggende op het gehele gebied der overheidsbemoeienis over vier diensten is ingegeven door het feit, dat Nieuw-Guinea een primitief en arm land is, dat tot ont wikkeling moet worden gebracht met een zo sober mogelijk overheidsapparaat. De thans ingestelde diensten zijn die voor: binnenlands bestuur en justitie, financiën, economische en technische aan gelegenheden en gezondheidszorg, sociale en culturele aangelegenheden. Deze opzet werd wat de ramingen betreft uitermate bemoeilijkt door het ontbreken van enig vergelijkings- of ervaringscijfer. Tekort De eerste begroting geeft voor Nieuw- Koningin Juliana heeft ten paleize Soest- dijk gisteren generaal A. Juin, de bevel hebber der Atlantische-landstrijdkrachten, in audiëntie ontvangen. Generaal Juin (geheel links) met Koningin Juliana en Prins Bernhard op het bordes van het Paleis. Volgens een bericht uit Rome in de „New York Times" zou de Joegoslavische i-ege- ring in de nabije toekomst aartsbisschop Stepinac vidjlaten, die beschuldigd werd van samenwei-king met de as-mogend- heden, tot 16 jaar gevangenisstraf werd vei-oordeeld en reeds vijf jaar van zijn straf in een gevangenis heeft uitgezeten. Officieel zou mgr. Stepinac wegens „goed gedrag" worden vrijgelaten, aldus dit be richt, doch „het schijnt voor de hand lig gend dat maarschalk Tito zich bevrijden wil van een bron van aanzienlijke verlegen heid bij zijn betrekkingen met de democra tische mogendheden". Aartsbisschop Stepinac zou worden toe gestaan in zijn gebooi-teplaats Krassic als gewoon burger en priester en in het genot van zijn burgerrechten te wonen op voor waarde, dat hij niet aan politieke acties, die beschouwd worden als tegen het be lang van de staat gericht, zal meedoen. Hij zou echter niet worden erkend als de Rooms-Katholieke primaat. Guinea als raming voor uitgaven aan een bedrag van 47.060.646, waartegenover staat een bedrag aan middelen van 23.704.750. Het geraamde, door Nedei-land te financieren tekort bedraagt 23.355.896. Het is niet uitgesloten, in verband met de mogelijkheid tot het realiseren van ver schillende uitgaven, dat het begrote nadelig saldo belangrijk minder zal bedragen dan werd geraamd. Over de mogelijkheden welke Nieuw- Guinea zou bieden wordt veel gesproken en geschreven, zijn veel suggesties gedaan en denkbeelden ontwikkeld. Nochtans is over dit grote, vaak nog ontoegankelijke gebied nog te weinig feitelijks bekend, om zonder zorgvuldig georganiseerde voorbereiding en wetenschappelijke planning over te kun nen of te mógen gaan tot uitvoering van dergelijke denkbeelden. Daaiwoor zijn no dig voldoende personele en materiële mid delen, voldoende verbindingen te land. te water en door de lucht en een redelijke onderbrenging voor personeel en materieel. Als eerste object komt hierbij naar voren de noodzaak om Nieuw-Guinea voor het eigen voedsel te laten zorgen. Het tweede belangrijke object is het on der geregeld bestuur brengen van het ge hele grondgebied, gepaard met uitbreiding van de zorg op medisch- en onderwijsge bied. Immigratie De werkzaamheden uit hoofde van de immigratie van kolonisten zullen zich in het lopende jaar vrijwel uitsluitend moeten richten op de leiding, voorlichting en ver zorging van de thans aanwezige kolonisten gemeenschap. De vóór de souvereiniteitsoverdracht door het departement van Sociale Zaken te Djakarta ontwikkelde plannen, welke be oogden een verkenning en openlegging van uitgestrekte gebieden, teneinde deze klaar te maken voor gi'ote gi'oepen van Indische Nederlanders, moesten worden losgelaten, omdat daarvoor de nodige krachten en middelen ontbreken. Onder bijzonder grote belangstelling zo wel van officiële zijde als van de zijde der Utrechtse bevolking is vanmoi-gen in de St. Aloysiuskerk in Utrecht de uitvaartdienst gehouden voor de overleden minister van Binnenlandse Zaken, mr. J. H. van Maai'- seveen. De Requiemmis werd opgedragen door pastoor A. M. W. Muldei's. Tevoren had de vertegenwoordiger van de Koningin, Jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oven van Eckart zich naar het stei-fhuis aan de Ko ningslaan begeven, waar hij namens de Koningin de familie Van Maarseveen een krans aanbood. Behalve hij bevonden zich onder de talrijke genodigden in de kerk het gehele kabinet behalve minister Mans- holt, de staatssecretarissen, alle Commissa rissen der Koningin, behalve die in de pro- vincie Zeeland, de vicaris-generaal van het aartsbisdom mgr. dr. D. D. Huurdeman, namens kardinaal De Jong, de secretaris sen-generaal van de departementen, leden van het Corps Diplomatique, van de Raad van State, delegaties uit de beide Kamers en vele anderen. Over de middenrijweg van het Wilhel- minapark begaf de stoet zich na de dienst door de Prinsessenlaan naar het R.K. kei-k- hof, waar het stoffelijk overschot van de overledene ter aarde is besteld. OPNIEUW REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don- dei-dagavond tot .Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Aanvankelijk wisselende bewolking met voornamelijk in de kustgebieden enkele buien; langs de Waddenkust tijdelijk nog krachtige, overigens ma tige Westelijke wind. Morgen weer toenemende bewolking met regen: overwegend matige wind krimpend naar Zuid of Zuid-Oost. Weinig ver andering in temperatuur. 23 November Zon op 8.12 uur, onder 16.40 uur. Maan op 1.02 uur, onder 14.08 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 23 November Hoog water: 10.36 en 23.13 uur. Laag water: 5.46 en 18.16 uur. OOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOODOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOGk-W

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1