Gemeenteraad van Haarlem besluit tot aangaan van een woningbouwlening van f 5.000.000. Politie verlaat Nassauplein 1 SmakenGoed! qeScA&tk wtrz Motesie snan/ vzauqt ótw ürüihefce/i Sa Koningin Wilhelminaschool officieel in gebruik genomen SANOSTOL SHAWLS 5.50 M. DOUWMA EN ZOON TEMPO „Vlucht voor Marion" -Clowntje Rick Plannen voor de bouw van een complex woningen voor ouden van dagen bij de Ramplaan Jan van der Pigge GOLDEN BRAND Vulpenhouders onze specialiteit voor Verhuizingen /J^ 7 VITO ELECTRISCH DROOG-SCHEERAPPARAAT De heer J. Bresser sprak over jeugdlectuur Cbrocadesj Voor de kinderen Welfare-werk Rode Kruis FEUILLETON (door JOS LODEWIJKS) DONDERDAG 22 NOVEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nadat in de vorige vergadering van de gemeenteraad van Haarlem in beginsel be sloten was een woningbouwlening van vijf millioen gulden aan te gaan, werd Woens dagmiddag een definitief besluit genomen. De wens werd uitgesproken, dat de raads leden zullen meewerken aan de propaganda, opdat de lening zal slagen. Voor het ont ruimen van perceel Nassauplein 1 is een oplossing gevonden, welke de raadsleden overigens niet ideaal noemden. De drukkerij „De Spaarnestad" zal spoedig over haar eigen pand kunnen beschikken. Voor het treffen van voorzieningen aan het politie bureau is een bedrag van ruim f 38.000 nodig. Het feit, dat het aantal ingeschreven urgente en onhoudbare gevallen op het Bureau voor Huisvesting toeneemt, heeft aan leiding gegeven tot het stellen van vragen over de slechte gang van zaken bij de bouw van woningen. De vragen van mr. Proper over de brand bij Rids zullen in de vol gende vergadering behandeld worden. Waarom wordt er niet gebouwd? De vergadering begon met een bespre king over de bouw van woningen, waartoe de raad reeds besloten heeft; de besluiten konden echter nog niet worden uitgevoerd. De aanleiding hiervan was het maande lijkse rapport van het Huisvestingsbureau, waaruit blijkt, dat het aantal urgente en onhoudbare gevallen gestegen is. Dit feit vond de heer Goedee (Arbeid) zo ern stig, dat hij vroeg welke de oorzaak is van het nog niet beginnen aan de bouw van een groot aantal woningen. Wethouder Angenent (KVP) deelde mee, dat de plannen voor de bouw van tien woningen voor bejaarden aan de Ma- dioenstraat nog niet uitgevoerd zijn, om dat bezuinigingen moesten worden aange bracht. Na enige moeilijkheden overwon nen te hebben ten aanzien van de 83 flat woningen aan de Planetenlaan (woning bouwvereniging „Huis Ter Cleeff") en van 41 woningen aan de Prins Bernhardlaan („Ons Belang") zijn de plannen doorge zonden near de Provinciale directie van de Wederopbouw en Volkshuisvesting. Er wordt geruime tijd op goedkeuring ge wacht. Hetzelfde geldt voor de bouw van 15 woningen aan de Roemer Visscherstraat. De heer G o e de e zei van mening te zijn, dat B. en W. wel 'voortvarend waren; hij was minder te spreken over adviseurs. Hij verzocht dit punt in een zitting met geslo ten deuren te mogen behandelen. Daartoe besloot de raad. Woningbouwlening Zonder hoofdelijke stemming besloot de vergadering ten laste van de gemeente Haarlem een geldlening aan te gaan tot een bedrag van vijf millioen gulden tegen een rente van 4 verdeeld in obligaties van f 1000. Een nader door B. en W. te bepalen aantal obligaties kan gesplitst worden in coupures van f 500 en f 100. Het geld is bestemd voor de woningbouw. Er zal een beroep worden gedaan op de bur gerzin der bevolking. Wethouder H a p p (Arbeid) deelde mee, dat het college hem verzocht had de propaganda voor de lening op zich te ne men. Daarbij riep hij ook de medewerking in van de raadsleden. Van verscheidene zijdén heeft het college reeds instemming ondervonden met het voornemen een lening uit te schrijven. Dat stemt reeds tot ver trouwen, doch dat neemt niet weg, dat er propaganda gevoerd moet worden. De Haarlemse couranten hebben reeds mede werking toegezegd en deze zullen in staat zijn de zaak voor te bereiden. B. en W. zul len dan een persoonlijk beroep doen op di recties van bedrijven en op personen. De raadsleden kunnen daaraan meewerken door in kleine of grote gezelschappen en op vergaderingen de aandacht op de lening te vestigen. Toonkamer GEB Het voorstel van B. en W. om het per ceel Grote Houtstraat 75, waar de toon kamer van het Gemeentelijk Energiebe drijf gevestigd is, voorlopig voor een jaar en dus niet voor vijf jaar te huren, werd goedgekeurd. Tekort badhuizen In antwoord op vragen van mevrouw mr. Schelt ernaConradi (V.V.D.) ADVERTENTIE MEDICINAAL TOEBEREID MET INGREDIËNTEN VAN VICKS VAPORUB over een efficiënter gebruik van de volks- badlhuizen, om te trachten het tekort te verminderen, merkte wethouder Bakker (A.R.) op dat uit de praktij> gebleken is dat men bijna uitsluitend aan het einde der week een badhuis bezoekt. Het zal geen nut hebben de badhuizen op avonden in het begin der week open te stellen. Hij was bereid de zaak nader te bespreken. Het voorstel om een subsidie van ruim f 10.000 beschikbaar te stellen, om de te korten te dekken, werd aanvaard. Bouw woningen voor ouden van dagen B. en W. stelden voor te onteigenen we gens een bouwplan, strekkende tot leni ging van de woningnood, percelen en per ceelsgedeelten grond gelegen ten Oosten van de Gerrit Bartholomeuslaan en een bezwaarschrift van N. F. Roozen Hz., eige naar van terreinen in deze omgeving, onge grond te verklaren. Mr. dr. Schreurs (KVP) zette juri dische bezwaren tegen het voorstel uiteen. Volgens hem heeft de minister van Weder opbouw in deze zaak niet een beslissende stem, maar de onafhankelijke rechter. Mevrouw mr. Scheltema merkte op uit de stukken begrepen te hebben, dat namens de Federatie van Woningbouwver enigingen een schetsplan gemaakt is voor de bouw van een verzorgingshuis en voor woningen voor ouden van dagen. Wordt er niet onnodig veel grond besteed voor de woningen en wie exploiteert het verzor gingshuis? De federatie heeft toch geen ervaring op dit moeilijke gebied? De heer Mensink (Arbeid) bestreed de opvatting van mr. Schreurs, waarna wethouder Angenent meedeelde, dat er aanvankelijk een plan was voor de bouw van woningen en een verzorgingshuis, waarbij aan 451 personen huisvesting ver leend kon worden. In het nieuwe plan komen 79 woningen voor vier personen, 76 woningen voor twee bejaarde mensen mensen en een verzorgingshuis voor 64 personen, in totaal dus voor 532 personen. Er is volgens de spreker geen sprake van een te grote oppervlakte. Als de bouw van een verzorgingshuis wordt opgedragen aan een woningbouwvereniging, dan kan er volgens de Woningwet gewerkt worden. Dat biedt voordelen. Het beheer van het verzorgingshuis kan aan een stichting wor den opgedragen. De Federatie van woning bouwverenigingen heeft de plannen aan hangig gemaakt; het is niet te zeggen welke vereniging voor de bouw in aanmerking komt. Met de stem van mr. Schreurs tegen werd het voorstel aanvaard. Huisvesting der politie Voor het ontruimen van het perceel aan het Nassauplein 1 en voor het overbrengen van de daarin gevestigde onderdelen van de politie en de daarin ondergebrachte technische installaties naar het perceel aan de Smeaestraat 11b, alsmede voor het treffen van voorzieningen in dit perceel vroegen B. en W. een bedrag van 38.615 beschikbaar te stellen. Dit voorstel werd gedaan om de drukkerij „De Spaarnestad" in de gelegenheid te stellen spoedig over perceel Nassauplein te beschikken. Mr. Wensing (C.H.) vroeg of wel de juiste oplossing gevonden is, omdat een woning aan haar bestemming onttrokken wordt. Kan een houten gebouw in een tuin achter het gebouw van Bouw en Woning toezicht geplaatst worden? De heer Albrecht (Arbeid) zei, dat de raad met instemming vernomen heeft, dat er naar een oplossing gezocht is. Of de oplossing aanvaardbaar is meende de spre ker te moeten betwijfelen. De gemeente moet zich een aanzienlijk offer getroosten. Mr. Proper was van mening, dat de gemeente achterop geraakt is en de heer Schippers (K.V.P.) deelde mee, dat het voorstel zijn instemming heeft, hoewel hij weet, dat de oplossing voor de politie niet ideaal is. De voorzitter, burgemeester mr. Cremers, moest toegeven, dat de kosten voor het treffen van voorzieningen hoog zijn. Er wordt een besparing aan telefoon kosten 2500) verkregen en ook behoeft geen huur 2200) betaald te worden. De gemeente gaat er niet op vooruit, doch het is billijk, dat het gevorderde gebouw niet langer dan noodzakelijk gebruikt wordt. Het gemeentebestuur heeft niet ondex-han- deld, omdat er gebrek aan verwarming was; de raad had daarvoor in de voi'ige raadsvergadering een crediet beschikbaar gesteld. Inderdaad moet een woning ont ruimd worden; daaraan is echter niets te doen. De mogelijkheid een gedeelte der politie bij Bouw en Woningtoezicht onder te brengen is onderzocht, evenwel zonder resultaat. Met de stem van mr. Proper tegen werd het voorstel aanvaard. Brand bij Rids De vragen van mr. Proper over de brand bij Rids in de Waarderpolder zijn uitgesteld tot de volgende vergadering, om dat B. en W. nog niet gereed waren met de antwoorden. Andere punten Goedgekeurd werden de volgende pun ten: Reorganisatie in de administratiegebou wen van het gemeentelijk energiebedrijf; bouw van een pompenkamer; rentegevend uitzetten van overtollige kasgelden gedu rende 1952; tijdelijk opnemen van gelden al naar gelang van de behoeften van de gemeentekas gedurende 1952; toepassen van het „Toelagebesluit Brandweer 1951" op het gemeentelijk brandweerpersoneel; ver hogen van de bijzondere toeslag en van de kindertoelage aan gepensionneerden: ver hogen van het op de begroting beschikbaar gestelde bedrag voor de aanschaffing van verkeersborden, enz.; legsen van een hoog spanningskabel van de Parklaan naar de Noorderschoolsteeg; verhogen van het cre diet voor het bouwen van een garage voor de politie; vaststellen van een verordening betreffende de houtopstanden in de ge meente Haarlem; verstrekken van een bij drage aan regenten van het hofje „De Ba- kenesserkamer" ten behoeve van de restau ratie; verlengen van de garantie voor de geldleningen van diverse woningbouwver enigingen bij de Nationale Levensverzeke- ring Bank N.V. te Rotterdam; verkoop van een perceel grond aan de Zuidzijde van de Leeuwendalerstraat; aanschaffen en ver- nieuwen van boeken en leermiddelen ten behoeve van de Klaas de Vriesschool voor M.U.L.O.; vaststellen van de regeling in zake de controle op de rekenplichtige amb tenaren; ongegrond verklaren van het be- ADVERTENTIE ZWITSERS PRECISIEWERK I JAAR SCHRIFTELIJKE GARANTIE RADIOEN TELEVISIE STORINGVRIJ Importeurs Vito A G.-Lachen (Sz) Frankenslag 386. den Haag. roepschrift van G. H. Leurink tegen het aanbrengen van voorzieningen aan het per ceel Tulpenstraat 6 a; ongegrond verklaren van het beroepschrift namens mejuffrouw A. M. Fibbe inzake het verrichten van on- derhoudswei'ken in het perceel Zijlweg 30; intrekking van het besluit betreffende de tijdelijke huisvesting van een klas aan de Christiaan Huygensschool. De heer J. Bresser, lid der lectuur- en redactiecommissie van de Katholieke Jeugcbaad, heeft gisteravond in een inte ressante causerie die hij hield voor een klein aantal leden van de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek in het Bisschoppe lijk museum aan de Jansstraat, zijn mening gegeven over de jeugdlectuur. De heer Bi-esser schetste de betekenis van het boek van de jeugd in het algemeen, de taak die de ouders hebben om van hum kinderen „vroegere lezers" te maken en de voorzie ning van het jeugdboek en de voorlichting er over. De heer Bresser lardeerde zijn voordracht met enige aardige voorbeelden van de jeugdlectuur uit de achttiende en de negentiende eeuw, om daarmee aan te tonen dat die lectuur in die tijd allerminst op een hoog pijl stond. Het is overigens nog zo, dat het met de jeugdlectuur niet zo erg best gesteld is. Van de vele kinder boeken die jaarlijks worden uitgegeven kan slechts een gering percentage tot de lees bare producten gerekend worden. Vooral het katholieke jeugdboek staat er niet best voor. Spreker zei onder meer van mening te zijn dat in een kinderboek de spanning en de humor niet mogen ont breken en dat zowel omtspannings- als ont wikkelingsmogelijkheden in het boek moe ten worden gelegd. Hij achtte het de taak van de oudei-s, de kinderen al vroeg met het boek te lakten kennis maken en er aan mee te werken dat zij een goede smaak krijgen. ADVERTENTIE Heden brengen wij een nieuwe sigaar in de handel onder het merk: Hofleverancier Een kloeke, zachtgeurige sigaar voor 25 cent, met fijn Sumatra Zandblad dek. „Inderdaad: ,»Een sigaar van formaat". Gr. Houtstraat 81 Ao. 1800 ADVERTENTIE DE ROOIJ Anegang 14 Tel. 11963 VULPEN-ETUIS VULPOTLODEN BALL-POINTS vanaf 75 cent ADVERTENTIE Flacon ca. 200 gr. 1.95 Famllieverpakklng ca. 500 gr. I 3.75 De boer, Rick en Oepoeüe keken elkaar stom verbaasd aan. En toen.toen barstten ze alle drie in een schaterlach uit. Bunkie keek vragend van de een naar de ander. „Is dat iets om te lachen?", vroeg hij. Eerst konden ze niets zeggen van het lachen. Toen vertelden ze Bunkie, wat 'n angst ze hadden uitgestaan, en hoe ze in het wak hadden gezocht. „O, Bunkiewat ben ik dolblij dat we ons vergist hebben, en dat je hier goed en wel voor onze neus staat!", riep Rick dankbaar. De boer stond nog te lachen. „Wat 'n mop!.... Zoiets heb ik van m'n leven nog nooit meegemaakt!".... „Kom, jongens, ga mee naar mijn huis. Het is hier te koud om te blijven staan, we gaan moeder de vrouw 'n bakje warme koffie vragenDan kunnen we nog eens lachen over dat rare geval!" Dat deden ze graag, na die grote schrik. „Vrouw", riep de boer. Schenk ons een bakje troost in, dan zal ik je eens wat aardigs vertellen!" Ze dronken warme koffie en praatten nog een half uurtje met de aardige boer en z'n vrouw. En toen gingen ze naar huis Voor het gebouw van de Koningin Wil helminaschool voor lager onderwijs aan de Dompvloedslaan te Overveen wapperden Woensdag vele vlaggen en de talrijke bloemstukken en vele bloemen in het ge bouw wezen er op, dat er iets bijzonders te doen was. Dit bijzondere was de officiële opening van het schoolgebouw van de ver eniging voor Christelijk onderwijs te Over veen in tegenwoordigheid van vele aan wezigen waaronder burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex, de wethouders van on derwijs en sociale zaken, mr. F. P. Th. Rohling en mr. J. C. C. W. Hijszeler, enige raadsleden, de chef afdeling onderwijs Raadhuis, de heer J. F. Cassee, vertegen woordigers van plaatselijke kerkelijke or ganisaties, commissie van toezicht op het 'onderwijs, schoolbesturen en hoofden van scholen in de gemeente Bloemendaal en uit Haarlem. In de ruimte boven de hal van het ge bouw, bestemd voor het geven van han denarbeid, doch dat eveneens uitstekend te gebruiken is als zaaltje voor bijeenkomsten, kwamen allen bijeen. Dr. Ch. de Beus, Ne derlands-Hervormd px-edikant te Overveen, spi-ak als voorzitter van het schoolbestuur een welkomstwoox-d. Hij zei, dat na veex-tien jaar eindelijk een lang gekoesterde wens in vex-vulling was gegaan. Uitvoerig stond spreker stil bij het karakter van de Pro testant-Christelijke school. Dr. De Beus bracht dank aan allen, die aan de bouw hebben meegewerkt en in het bijzonder aan het gemeentebestuur en de architect, de heer W. J. Pieterse te Aerdenhout en ver klaarde vervolgens de school officieel ge opend met de overhandiging van de sleutels van het gebouw aan het hoofd der school, de heer R. Stouthamer. Wethouder mr. Rohling sprekende namens het gemeentebestuur roemde de bekwaamheid van de architect, herinnerde aan het verblijf in en de klachten over de „bollenschuur-" en het optimisme van het lioofd en hoopte, dat Gods zegen blijvend op de school zou mogen rusten. Namens de kex-keraad der Nederlands- Hervormde gemeente van Bloemendaal en tevens namens de Christelijke school aldaar verheugde dr. J. H. Stelma zich over de totstandkoming van de school. Ds. D. Ringnalda, de gereformeex-de predikant van Overveen, die Zondag zijn intrede deed, zag de kex-k en school als een twee-eenheid en gaf de verzekering van een blijvend meeleven. De heer F. Minnema sprak een kort woord als voorzitter van het school bestuur van de Christelijke school in Aer denhout, en de heer P. E. van Riessen als afgevaardigde van de Gerefoimxeerde kerk en kex-keraad van Bloemendaal. De heer D. Fokkema, eveneens bestuurs lid van de Koningin Wilhelminaschool, sprak als afgevaardigde van de Da Costa kweekschool in Bloemendaal, waarvan hij directeur is. De heer G. A. van der Meij voerde 'het woord namens de openbare school in Overveen en de Katholieke scholen, de heer J. Buis namens de kleuterschool „Irene" te Overveen (Ramplaankwartier). De heer Stouthamer dankte allen, die op enigerlei wijze hadden meegewerkt aan de tot standkoming van het nieuwe school gebouw. Des avonds werd een bijeenkomst ge houden voor de oudex-s die welkom werden geheten door dr. De Beus. Hij noemde de school een sieraad in de omgeving. Namens Herman Krebbers solist bü de H.O.V. Onder leiding van Marinus Adam geeft de H.O.V. Dinsdag 27 November het 4e concert serie D. Dat zal worden geopend met de Ouverture „Elzenkoning" van de Belgische componist Peter Benoit. Hierna vertolkt de solist, de violist Herman Krebbers, met orkest het Vioolconcert van Mendelssohn. Het pro gramma na de pauze vermeldt de Symphonie Fantastique van Hector Berlioz. een comité, dat uit de ouders waarvan er zeker 200 aanwezig waren op deze avond was samengesteld, deelde de heer G, Verduyn mede, dat door hen 3000 was bijeengebracht. Hoe dit geld zal worden besteed, zal nog nader bekeken worden, maar de grootte van het bedrag noemde hij in een woord fabelachtig. De dames De Boer en Schreuder ver leende muzikale medewerking. Namens de leerkrachten sprak de heer F. de Jong. Hij meende, dat bij een nieuw gebouw ook een visitekaartje behoorde en als zodanig werd aangeboden een witte vlag met de hoekpunten om beurten oranje en blauw, de kleuren van de school en in het midden een grote letter W tussen de letters K en S. ADVERTENTIE GROOT EN KLEIN Transporten door geheel Nederland Goederen zonder prijsverhoging verzekerd. Rozenstraat 13 Tel. 20020 - Haarlem Het Nederlandse Rode Kruis stelt patiën ten, die lijden aan langdurige ziekten, in staat handenarbeid te verrichten. Dit zo genaamde welfare-werk heeft ten doel de patiënten de tijd te bekorten en hierdoor de genezing te bevordei-en. In de afgelopen maanden is een groot aantal nuttige en aardige voorwerpen door zieken vervaar digd, zoals beurzen, portefeuilles, kussens, kleden, speelgoed, enzovoort. Van deze voorwepen is een bazar ingericht in het gebouw van het Rode Kruis aan de Pavil joenslaan 3. Vx-ijdag 23 en Zaterdag 24 November, alsmede Vx-ijdag 30 November en Zaterdag 1 December bestaat er gele genheid kennis met het welfare-wex-k te maken en door wat te kopen het werk uit te breiden. Voor een Gereformeerd Jeugdhuis De bazar van de Gereformeerde Jeugd- centrale te Haarlem, dezer dagen in het Gem. Concertgebouw gehouden, is Woens dagavond gesloten. Het bezoek was groot. Op de sluitingsavond moesten de bezoekers groepsgewijze toegelaten worden. De baten van de bazar zijn voor een Jeugdhuis van de Centrale. Voor dit doel wordt op 30 November in gebouw St. Bavo door de toneelgroep van de C.O.V. „Zomer zotheid" opgevoerd. Op die bijeenkomst zal ook bekend gemaakt worden hoeveel de welgeslaagde bazar heeft opgebracht. ADVERTENTIE zuiver wol, in méér dan 200 dessins, v.a. Gen. Cronjéstraat 4244 Tel. 15438 18) Mevrouw Marter, u gaf uw vriend tevoren de sleutel van Vandearns kamer, de reser ve sleutel. Daardoor kon hij de deur achter zich sluiten na zijn roof. En u heeft tevoren het gif in het glas van Vandearn gedaan! Mevrouw Marter, u hebt uw gast vermoord om uw vriend de gelegenheid te geven het enorme bedrag te stelen dat Vandearn op zijn kamer bewaarde. En u hebt later, toen u bang werd voor ontdekking, het geld in uw safe gesloten, en mij verteld dat Van dearn het aan u in bewaring had gegeven. De secretaris van Vandearn heeft mij ver zekerd dat hij niets wist van dat in be waring gevenU hebt mij later eveneens verteld dat het echtpaar Franeker, alias Klammerbol, met de Noorderzon verdwenen was. U hoopte dat ik hen niet zou kunnen vinden, of dat de verdenking van de moord op hen zou vallen. En u hebt geprobeerd juffrouw Lotgering te doden, toen u merkte dat zij door mij in vertrouwen was geno men. U hebt...." Stella Marter leunde achterover alsof zij in zwijm lag. Alle kleur was uit haar ge zicht verdwenen. Maar haar lippen fluis terden onhoorbaar: „Hou op! Hou op alstublieft! U vergist u! Het is niet zo.... U moet zich vex-gissen, inspecteur. Ik zweer dat het niet zo is! Ik weet niets van al die dingen die u mij verwijtEn Maarten evenmin. Maar ten!" Die naam kwam plotseling als een kreet over haar lippen. Wolff schoot cp haar toe en ondersteunde haar hoofd. „Stil maar, lieveling", zei hij, alsof hij een kind troostte. „Stil maar, maak je geen zorgen. Natuurlijk vergist de inspecteur zich. Alles zal wel in orde komen. Het is te gek! Het is krankzinnig, dat moeten ze begrijpen Ik was hevig ontsteld. De theorie van de inspecteur leek mij alleszins aanvaardbaar, en ik kon eenvoudig geen enkel détail be denken dat haar zou kunnen ontzenuwen. Ik voelde alleen dat het niet waar kón zijn. Maar ik vertrouwde mijn hart niet meer. Vrouwen zijn geen goede detectives Zij geloven de feiten minder dan haar intuïtie. En dat is gevaarlijkWolff richtte zich met een ruk naar de inspec teur, die somber in een stoel zat en met een potlood speelde. „Wees geen dwaas, inspecteur", zei hij hees. „Bedenk dat alles wat u daarnet ge zegd hebt eenvoudig uit de lucht gegrepen is, zonder een enkel bewijs! Voor het oog klopt alles prachtig, maar er is één ding wat niet met uw verhaal overeenkomt! Eén ding: Het is namelijk van a tot z on waar!" „Ik zal u bewijzen dat het waar is", ant woordde Vonk zacht en nadrukkelijk. „Alle waarheden kunnen worden bewezen. Dat zweer ik u". ZEVENDE HOOFDSTUK Het is dwaas, dat men in de meest alar merende situaties altijd aan onnozele dingen denkt. Toen ik in het holst van de nacht met een gevoel van hevige ontstel tenis over alles wat ik daarnet in de kamer van Vonk had gehoord, over de gang liep in de richting van Dorn's kamer, dacht ik: „Wat zou Marion zeggen als ze wist dat ik in de nacht op weg ben naar de kamer van een jongeman?" Ik was inderdaad op weg naar Dorn's kamer. Hij was de enige die nog uitkomst kon bieden. Vonk was door het dolle heen, Stella lag in hevige wanhoop snikkend in de armen van Wolff, en verder sliep ieder een. Er was niemand die mij kon helpen. En ik had hulp nodig. Ik moest probex-en die eigengereide politie-inspecteur tot rede te brengen. Ik moest bewijzen dat hij zich vergiste. Ik moest trachten deze ontkno ping uit de kranten te houden tot bewezen kon worden dat zij geen ontknoping maar een gruwelijk misverstand was. En daar kon alleen Dorn me bij helpen. Hij was bij mijn eerste kloppen al wak ker en bleek in het geheel niet verwonderd dat ik aan zijn deur stond. Hij had een badjas aangeschoten en vroeg: „Is er nieuws?" Is er nieuws! Als hij eens geweten had wat voor nieuws er was! „U moet me helpen", zei ik gejaagd. „Kunnen we ergens praten? Het isHet is allex-belangrijkst!" „Een ogenblik", zei hij snel. „Ik schiet even wat kleren aan". Drie minuten later zat ik met hem in zijn kamer en zo goed en zo kwaad ver telde ik hem wat zich in Vonk's kamer had afgespeeld. Ik vroeg mij niet meer af of Vonk het goed zou vinden dat ik dat alles vertelde. Het kon mij niets schelen of hij kwaad zou zijn of niet. Ik wilde alleen maar een uitweg vinden uit die vreselijke geschiedenis en ik hoopte alleen nog maar op de koele, nuchtere verstande lijkheid van Dorn. Hij luisterde oplettend en schreef nu en dan wat op. Toen ik mijn verhaal eindigde zei hij met een scherpe lach: „Die vent is gek. Dat kan hij nooit be wijzen! Hij weet geen uitweg meer en nu begint hij te fantaseren! Wat een ezel! Wat een driedubbele ezel!" Hij dacht een poos diep na en zei toen: „Juffrouw Lotgering, we moeten dit ver hinderen. Hoe dan ook, we moeten zorgen dat die idioot aan het verstand gebracht wordt hoe stom hij is. Ik geef toe'dat de zaak zich zou hebben kunnen toedi-agen zo als hij zo dramatisch geschilderd heeft. Maar dat heeft ze niet! Dat is het juist: Het is heel anders gegaan.We kunnen met een drie andere theorieën opstellen die alle drie kloppen met de feiten. Verdomd! dat zullen we doen! We zullen hem mor gen drie theorieën voorleggen waaruit blijkt: Ten eerste dat u, juffrouw Lotge ring, de moord begaan hebt. Ten tweede: Dat ik het heb gedaan. En ten derde: Dat hij het zelf gedaan heeft!" Dorn wond zich op. Hij ritste wat papier uit zijn schrijfmap en begon verwoed te schrijven. Ik keek verbaasd toe. Meende hij wat hij zei? Er zat wat in, dacht ik bij me zelf. Stel je voor dat ik die oude Vandearn had willen vermoorden. Stel je voor! Marion zou een beroerte krijgen als ik alleen het idee maar opperde om zoiets een ogenblik aan te nemen. Stel je voor. Ik zou die avond, toen Stella bij mij zat op het terras en plotseling opstond om te gaan zien of er voor dat zuiveringszout ge zorgd was, achter haar aan hebben kunnen gaan. Ik zou ergens op de gang hebben kunnen wachten tot Clax-a met het glas passeerde. Ik zou hebben gezien dat zij door Klammerbol in zijn kamer werd ge lokt en het glas op het gangtafeltje liet staan. Floep! Een flinke dosis vergif erin. Weg. Kalm in mijn kamer afwachten tot een uur of twee. Dan och nee, de kamer van Vandearn zou afgesloten zijn geweest en ik zou er onmogelijk in hebben kunnen komen. Maar wacht eens! Stella had reser vesleutels. Even naar haar kantoortje om zogenaamd op te bellen. Sleutel nummer zo veel mee. Dat had dan natuurlijk al tevoren moeten gebeux-en. Prachtig. Maar die spo ren op de brandladder? Och natuurlijk! die waren erop! Wolff was inderdaad langs die ladder naar Stella geklommen! Het klopte! Ik werd in mijn gedachten gestoord door Dorn, die mij met een rood hoofd twee vellen papier toeschoof. „Lees eens", zei hij. En ik las: „Bekentenis van Th. Dorn, journalist. Ik heb de multimillionnair Vandearn ge dood. Het motief zal ik later onthullen. Ik heb deze moord van te voren zorgvuldig beraamd en alle bijzonderheden overwogen. Ik wist dat Vandearn in dit hotel zou ko men logeren, wat blijkt uit het feit dat ik dezelfde dag als hij hier aanwezig was. Mijn voorwendsel was, dat ik hem wilde trachten te interviewen. In werkelijkheid was ik verplicht en vastbesloten, hem uit de weg te ruimen? Waarom? Dat zal ik later vertellen. De avond voor de moord knoopte ik ken nismaking aan met zijn secretaris, Fred Gayart. Ik slaagde erin hem tot een onder houd te bewegen en ik sprak met hem af dat ik om elf uur op zijn kamer zou komen. Ik was van plan, hem met een slaapmiddel onschadelijk te maken, de sleutel van Van dearns kamer van hem te nemen en daarna de oude man in zijn bed te wurgen. Toen ik om acht uur naar mijn kamer ging, ver anderde ik mijn plan echter. Ik zag toen namelijk hoe de dienster Clara met een glas water, waarin zuiveringszout was op gelost, naar de kamer van Vandearn op weg was. Zij werd opgehouden door een man, die haar daarop meenam in zijn kamer. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6