Generaal Eisenhower zal vandaag over de Westelijke defensie rapporteren Wysjinski wil het Westelijk ontwapeningsplan aanvullen De onderhandelaars in Korea zijn dicht bij een overeenkomst Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Over boeken Eind 1952 zouden dertig divisies gereed moeten staan Na emotionele scènes kreeg Mossadeq vertrouwensvotum De Gaulle tegen het Europese leger Atlantische Raad in Rome Nieuw defensie-plan voor Midden-Oosten Europees handvest voor mensenrechten Het woord is aan. Boycott op Engelse goederen in Egypte Zuid-Afrika loopt uit beheerschapsraad „Geen botte verwerping" aldus de Britse reactie Nog zes geschilpunten over de demarcatielijn Maar hij sthat voor een berg problemen 66e JAARGANG No 119 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 26 NOVEMBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 283 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiat». Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman LADEREND in een boeken-catalogus heeft onlangs een medewerker van de Groene met droefheid ervaren, dat de eer tijds vermaarde Engelse auteur Robert Louis Stevenson niet meer gelezen wordt. Zijn beste werken stonden, schoon het aan bod uiterst gering is, voor slechts 1.50 genoteerd. Alleen zijn knappe, huivering wekkende vertelling Dr. Jekyll and Mr. Hyde bracht het nog tot een rijksdaalder. En verleden jaar, toen het honderd jaar geleden was dat Stevenson werd geboren, had men te Edinburgh wel een tentoonstel ling aan hem gewijd, die druk bezocht was, en hadden de kranten wel met geestdrift zijn volmaakte en kieskeurige stijl geprezen, maar er verscheen geen nieuwe uitgave van zijn werk. De man in de Groene moest wel treurig vaststellen dat hij niet meer gelezen wordt ook zijn Treasure Island niet en Kidnapped niet en The Suicide Club niet dat hij „eruit" is büihet lezend pu bliek gelijk Alphonse Daudet. George Eliot, Thackeray, Victor Hugo, Walter Scott, Ib sen, Arthur Schnitzler, Strindberg en D. H. Lawrence eruit zijn. Want deze keuze uit de lange lijst namen der niet-meer-gelezen buitenlandse auteurs maakte hij en zonder veel peinzen had hij er een Hollands bou- quetje namen aan kunnen toevoegen. In het geval van Ibsen schreef hij de vergetel heid toe aan veranderde levensomstandig heden: met de verdwijning van de objecten', die de Noorse toneelschrijver bestormde, is ook de belangstelling voor de bestormer zelf verdwenen. In het geval van Schnitzler weet hij haar aan het feit dat de typen, die zijn boeken bevolken, in de huidige wereld niet meer te vinden zijn. En Strindberg, Lawrence en Stevenson zag hij als slacht offers van de legenden, om hun persoon geweven. Hij herinnerde aan de lijdende Stevenson, in de negentiger jaren ondanks zijn zwak gestel hard werkend op het scho ne eiland in het verre Zuiden, waarheen hij geweken was en jaarlijks enige manuscrip ten zendend naar het Westen, dat hem ver eerde. „Is het niet veelzeggend, dat wij eer aan de zwakte van zijn lichaam denken dan aan de kracht van zijn geest?" vroeg de man in de Groene, die hem toch ook in zijn jonge jaren zo diep bewonderd had en die nu over Stevensno's onvoltooide roman Weir of Hermiston nog met aandoening schreef. Of de „persoonlijke legende" in het suc ces van een auteur een rol van waarlijke betekenis vervult lijkt twijfelachtig; in elk geval kan publieke belangstelling voor de persoon pas ontstaan als hij met zijn werk succes heeft behaald. Of veranderde levens omstandigheden de belangstelling doen verdwijnen voor een schrijver, wiens „be stormde objecten" niet meer bestaan, lijkt eveneens aanvechtbaar. De Engelse schuld gevangenissen zijn sinds lang verdwenen, maar hoevelen worden weer geestdriftig als zij Charles Dicke.ns' Pickwick Papers herlezen, waarin hij ze aan de kaak stelde! Nog steeds, geloven wij; blijft alleen het werk leven van die auteurs, die zo diep menselijk tastten dat zij persoonlijkheden schiepen die van alle tijden zijn. Maar een gróót publiek neen, een groot toegewijd publiek vinden zelfs die uitverkorenen vijftig of honderd jaar na hun dood niet meer. Gij kunt het publiek groot noemen als gij de lectuur op de mid delbare scholen meetelt; die baseert zich evenwel in zoveel hoger mate op voor schrift dan op eigen belangstelling bij scho lieren, dat eens schrijvers populariteit er bezwaarlijk naar afgemeten kan worden. Er komt bij dat vele volwassenen als maatstaf voor de boeken, die zij lezen, hun nieuwheid stellen. Ge kunt „Joachim van Babyion", een juweel uit de Nederlandse litteratuur van de laatste tijd, op uw ver langlijst zetten omdat ge uw exemplaar in mede-delende geestdrift hebt uitgeleend aan iemand, die vergeten heeft het terug te geven. Maar ge kunt er zelfs in zulk jong geval zeker van zijn dat iemand u zeggen zal: „Wil je dat nog lezen? het is al een paar jaar oud." Nog groter verwondering ontketent de man of vrouw die litteraire verlangens tien, twintig, dertig of nog meer jaren antidateert. En zo menigeen vreest, voor ouderwets versleten te worden of er ger: voor oud, een toestand die zich heet te kenmerken door een voortdurend verlan gen naar jonger jaren. Voor hem schijnt de beleidvolle oplossing te zijn, het nieuwe met het oude te combineren: een titel, die in alle étalages prijkt, te noemen nevens die van het geliefde boek, dat hij zo graag her lezen wil. 7n daarbij verhoedend dat alleen het eerste gekozen wordt, ze op die verlang lijst door een accolade met uitroeptekens te verbinden, desnoods nog met de bijvoeging: liefst allebei. Die samenvoeging van oud en nieuw is zeker ook de vruchtbaarste oplossing. Wie zich tot het nieuwste bepaalt betreedt de schatkamer van het litterair verleden nim mer en blijft er zoveel te armer door. Wie alleen het oude leest loopt gevaar dat hij zijn contact met het heden verliest en het spoedig niet meer verstaat: in zijn falen, soms in zijn welslagen, zeker in zijn wor steling. R. P. (Telefonisch van onze correspondent te Parijs) Generaal De Gaulle heeft gisteren te Nancy een congres van zijn partij beslo ten met een redevoering, waarin hij zich in 't bijzonder over twee belangrijke onder werpen heeft uitgesproken. Ten eerste verklaarde de generaal zich tegen het Europese leger, dat volgens hem, Hi afwezigheid van een sterke Europese politieke autoriteit, tot spoedige militaire overheersing door de Duitsers zou moeten leiden. Het tweede punt van belang, dat De Gaulle ter sprake bracht, was de mo gelijkheid van samenwerking met andere Partijen in een nieuwe regering. Hij wees deze eventualiteit thans niet zonder meer van de hand, doch stelde als conditie, dat het programma van de R.P.F. onder zijn leiding door zulk een kabinet zou moeten Worden uitgevoerd. In politieke kringen beschouwt men deze formulering eigenlijk als een afwijzing van regeringsverantwoor delijkheid, zodat een compromis tussen de rechtse elementen van de derde macht en Gaullisten voorlopig nog wel geen enkele kans van slagen schijnt te hebben. ROME, (United Press). Generaal Eisenhower is hier Zondag per vlieg tuig uit Parijs aangekomen om aan de conferentie van de Atlantische Raad een persoonlijk rapport over de Westelijke defensie uit te brengen. Eisen hower werd vergezeld door Averell Harriman, Trumans speciale afgezant. De generaal zal vandaag eerst in het militaire comité van het Atlantisch Pact verschijnen, en vervolgens in de plenaire zitting van de raad. De Verenigde Staten en Groot-Brittanië uitten Zaterdag bij monde van hun ministers van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson en Anthony Eden, tegenover de ministers van Buitenlandse Zaken van de overige landen van het Atlantisch Pact in een geheime bespreking hun bezorgdheid over cb crisis in het Midden-Oosten en Korea en wezen op de dringende noodzaak de bewapening van de Pact-landen op te voeren. Acheson, zo werd vernomen, waarschuwde tegen optimisme in zake de algemene voor uitzichten in de wereldpolitiek, ook al blijven de onderhandelingen te Panmoend- jom succes beloven. Eden sprak volgens goed ingelichte waarnemers de waarschuwing uit dat de allerhoogste eisen worden gesteld aan de Britse strijdkrachten die niet slechts in het gebied van het' Suezkanaal maar ook in vele andere ver van het moederland verwijderde gebieden pal staan voor de defensie van het Wasten. Goed ingelichte kringen meldden dat de ministers overeen waren gekomen dat alles in het werk moet worden gesteld om tegen het eind van 1952 dertig „Atlantische"- devisies op de been te hebben. Onze correspondent in Rome meldt: Het was zonnig, bijna zomers weer, toen Zaterdagmiddag te Rome de conferentie van ministers van het Atlantisch Pact werd geopend in de aula van de voormalige fascistische hogeschool voor lichamelijke opvoeding. De Gasperi heette de afgevaardigden met een in het Frans uitgesproken rede welkom. „Het doel van het Atlantisch Pact zo zeide De Gasperi is de vrede te hand haven, maar dat moet een constructieve vrede zijn, die de mensheid vooruitbrengt en niet een vrede ter duffe bewaring van verouderde privileges. Het Atlantisch Pact beoogt een garantie te geven voor de fun damentele vrijheden, met gelijke kansen voor allen op economisch en sociaal ter rein." De Canadese minister Pearson dankte De Gasperi voor zijn welkom en keerde zich daarop tegen de volgens hem foutieve voor- CAIRO (Reuter). Volgens het in Cairo uitgegeven blad „Al Misri" heeft de eerste minister van Irak, Noeri es Said Pasja, een verdedigingsplan voor het Midden-Oosten onder een verenigd Arabisch commando opgesteld. Het blad schrijft, dat toetreding tot het verdedigingsblok open zou staan voor Arabische staten en „bevriende" lan den. Noeri Pasja had het plan voorgelegd aan de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, en zijn Amerikaanse ambt genoot Acheson. Het plan zou in de plaats moeten komen van het Westelijke voorstel. Noeri Pasja's plan zou het volgende be helzen: De Arabische landen moeten hoofdzake lijk vertrouwen op hun eigen legers. Versterking van de Arabische legers zou moeten geschieden door buitenlandse mili taire en economische steun. De Arabische staten hebben het recht de deelneming van buitenlandse troepen te weigeren. De Arabische legers mogen onder geen beding naar het buitenland worden gezon den. Protest Zaterdag heeft de waarnemende Sovjet- Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, de Amerikaanse, Britse, Franse en Turkse diplomatieke vertegenwoordigers op het Kremlin ontboden en hun nota's overhandigd, waarin geprotesteerd wordt tegen het instellen van een commando voor het Midden-Oosten. In de nota wordt gezegd, dat de voor stellen voor een commando voor het Mid den-Oosten niets anders betekenen dan „een poging om de landen van het Nabije en Midden-Oosten te betrekken in oorlogs maatregelen, welke worden uitgevoerd door het aggressieve Atlantische blok". stelling van zaken als zou het lidmaatschap van het Atlantisch Pact onverenigbaar zijn met dat van de UNO. De heer Van Zeeland (België) zag al evenmin een tegenspraak tussen het lid maatschap van het Atlantische Pact en van de U.N.O., die beide de vrede willen dienen. Spreker constateerde, dat de vorderin gen van het pact gedurende de laatste maanden hoopvol stemmen. Te Ottawa kreeg men het gevoel dat men dichter bij elkaar was gekomen dan ooit te voren. Het is dringend zaak die geest te versterken. De Deense minister Kraft keerde zich tegen de volgens hem valse voorstelling van zaken dat de pactlanden slechts lede poppen zijn van het Amerikaanse imperia lisme. Daarna voerde Anthony Eden het woord. Wat reeds zo herhaaldelijk werd be toogd, aldus de Britse minister, zij nog eens onderstreept. Het Atlantisch Pact heeft geen aggressieve bedoelingen en geen ter ritoriale ambities, en alle leden hebben ge lijke rechten. Kennelijk waren deze laatste woorden van Eden bedoeld als een repliek op een hoofdartikel in het Franse dagblad „Le Monde" van 23 November, waarin de Engelse conservatieven de bedoeling wordt toegeschreven om naast en tezamen met Amerika een leidende rol te spelen ten koste van de andere landen. Met Eden's speech werd de openingsplechtigheid be sloten. De daarop volgende besprekingen waren geheim. Coördinator gaat weg Naar wij vernemen, is in de zitting van Zaterdag het aftreden bekend gemaakt van de heer William Herod, coördinator van de „Defensieproductie van het Atlan tisch Pact", tegen het einde van Decem ber. Zijn aftreden zal, zo wordt ver klaard geen invloed hebben op de leve ring van v/apentuig. Herod is president van de „International General Electric Company". Het hem door de maatschappij verleende verlof is afge lopen, hetgeen de reden van zijn ontslag is. Gedurende de slotzitting van het over leg tussen de Amerikaanse en Europese volksvertegenwoordigers in het Huis van Europa te Straatsburg werd in een andere zaal door de plaatsvervangende leden van het comité van ministers de laatste hand gelegd aan het Europese handvest voor de rechten van de mens, dat vermoedelijk in Januari officieel ondertekend zal worden. Dit voorziet in de instelling van een Hof, waarbij men na uitputting van de rechtsmiddelen in eigen land in beroep zal kunnen gaan, als men meent als Euro peaan gekrenkt te zijn in de rechten, die een mens krachtens dit handvest toekomen. Het belang van deze maatregel ligt daarin, dat de afzonderlijke staten door het aan vaarden van het handvest een deel van hun souvereiniteit doelbewust zullen overdra gen aan een Europees lichaam. Anna Faye: Het zwakke geslacht is het sterke geslacht door het zwak van het sterke geslacht voor het zwakke geslacht. Zaterdag bracht de logger KW 176 in IJmuiden een soort potvis binnen, die van kop tot staart 6.20 meter mat. Het dier was ongeveer 30 mijl uit de kust in de vleet gezwommen waarmee op haring wordt gevist. De vis woog 2367 kilo en werd ver kocht voor 230 aan de vismeelfabriek te IJmuiden. Foto: een kraan brengt het dier op de wal. Na een conferentie van twee dagen heeft een congres van de Egyptische Kamers van Koophandel besloten een algemene boycott op Britse goederen in te stellen. Goederen, die reeds betaald of in Egyptische havens afgeleverd zijn, vallen echter niet onder deze boycott om de nationale economie niet te benadelen, aldus dit besluit. Voorts zal één zwarte lijst „van Britse firma's en banken worden uitgegeven. Londen (Reuter). De Britse regering heeft voor de tweede maal in twee dagen tijds een nota tot de Egyptische autoriteiten gericht. Ook deze Zaterdag overhandigde nota is een antwoord op een Egyptische en wel op die van twintig November, waarin een beschrijving wordt gegeven van de in cidenten, die 17 en 18 November te Ismailia zijn voorgevallen, waarbij vijf Britse offi cieren de dood vonden. „De Egyptische lezing van het voorgeval lene is dermate onnauwkeurig en bezijden de waarheid", aldus de Britse nota, „dat de Britse regering zich verplicht gevoelt tot in bijzonderheden mede te delen wat er in werkelijkheid is geschied". In de nota wor den dan berichten over verklaringen, afge legd door bepaalde Egyptische ministers, behandeld en stuk voor stuk verworpen. PARIJS, 24 November (Reuter) De Sovjet-Russische minister van Buitenland se Zaken, Wysjinski, heeft in een rede in de politieke commissie der UNO het Wes telijke ontwapeningsplan in de huidige vorm onaanvaardbaar genoemd en ver klaard, dat het niet voorziet in „werkelijke ontwapening". De rede van Wysjinski duurde twee uur. Hij heeft twaalf amendementen op de Wes telijke ontwapeningsvoorstellen ingediend met de mededeling, dat als deze amende menten werden aanvaard de Sovjet-Unie bereid zou zijn deel te nemen aan een ont wapeningsplan voor de gehele wereld. De belangrijkste amendementen zijn: Vermindering met een derde van de wa pens en strijdkrachten van Engeland, China, Frankrijk, de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten binnen een jaar, een ab soluut verbod van atoombommen door de Algemene Vergadering, instelling van een nauwgezette internationale controle om er op toe te zien, dat het verbod wordt na geleefd, een door een ontwapeningscom missie tegen 1 Februari 1952 op te stellen conventie, waarin het verbod van ato- mische wapens, staking van de vervaardi- diging daarvan en in gebruik van bestaan- De bejaarde Belgische oud-minister en oud-burgemeester van Antwerpen Camille Huysmans bezocht Zaterdag in Haarlem met zijn echtgenote het Frans Halsmuseum. De directeur van het museum de heer H. P. Baard bespreekt met de heer Huysmans en diens echtgenote de „Maaltijd der Officieren St. Joris Doelen" van Frans Hals. TOKIO, (Reuter) De stafofficieren van de UNO en de Noordelijken zijn het eens geworden over drievierde deel van de afbakeningslijn langs het 232 kilometer lange front, die de as zou moeten vormen van een vier kilometer brede gedemilitari seerde zone, indien binnen dertig dagen een volledige wapenstilstand wordt gesloten. Kolonel Howard Levie van het leger der verbondenen zei het mogelijk te achten, dat dan uiteindelijke overeenstemming bereikt zal worden. In het communiqué van de UNO na de besprekingen van Zondag wordt echter verklaard, dat de Noordelijken „willekeu rig de juistheid van de op feiten geba seerde verklaringen van de UNO betwist ten" en geen frontinspectie per helicop- tère wilden toestaan. De Noordelijken wil den een inspectie te paard, doch de ver bondenen weigerden dit, aldus Levie. De stafofficieren hebben hedenochtend overeenstemming bereikt over vier van de tien nog niet opgeloste geschilpunten over het verloop van de voorgestelde afbake ningslijn. Hedenmiddag wordt te Panmoendjom op nieuw vergaderd, waarbij zal worden ge-" poogd ook de zes andere geschilpunten tot oplossing te brengen. Algehele overeen stemming wordt echter niet voor morgen verwacht. Opheldering gevraagd Mevrouw Edith Nourse Rogers, republi keins lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, heeft verklaard, dat de „fouten en tegenspraken" en de „knoeie rige behandeling" van de beschuldigingen inzake wreedheden der Noordelijken in Korea een volledige uiteenzetting van de feiten door president Truman eisen. Het Amerikaanse volk heeft na de jongste serie mededelingen over de beweerde wreedheden de indruk, dat het bedrogen wordt, aldus de afgevaardigde. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft de tekst gepubliceerd van de Russische protestnota die op 7 No vember aan de Amerikaanse zaakgelastig de te Moskou is overhandigd. In de nota wordt gezegd dat een Amerikaanse patrouille-bommenwerper op zes dezer in het gebied van kaap Ostrofnaja, 128 kilometer ten Oosten van Wla- diwostok, over de Russische grens vloog. „Het Amerikaanse toestel", aldus de nota, „opende het vuur, toen Russische jagers poogden het tot landen te dwingen. De jagers waren gedwongen het vuur te beantwoorden, de bommenwerper is daar op in de richting van de zee gevlogen en uit het gezicht verdwenen". Zoals gemeld, is in een door generaal Ridgway bij de UNO ingediend rapport over dit incident medegedeeld, dat de Ame rikaanse patrouille-bommenwerper zonder waarschuwing door Russische jagers is aangevallen, terwijl, het toestel boven in ternationale wateren ter hoogte van de Siberische kust vloog. AFP meldt, dat de Amerikaanse dele gatie bij de UNO de secretaris-generaal van de UNO heeft verzocht, de kwestie van het sinds 6 November vermiste vliegtuig aan de Veiligheidsraad voor te leggen. de atoombommen voor burgerlijke doel einden wordt vastgelegd, instellen van een „commissie voor atoomenergie en conven tionele wapens", instelling van een inter nationaal controle-orgaan onder leiding van de Veiligheidsraad, dat het verminde ren van alle soorten wapens en strijd krachten en het verbod van atomisehe wa pens zou controleren, en dat een stelsel van doelmatige internationale inspectie zou opstellen, het internationaal orgaan zou de inspectie van alle installaties voor atomi sehe wapens ter hand nemen teneinde na te gaan, of het verbod wordt nageleefd, alle regeringen dienen, binnen een maand na het verbod van atomisehe wapens door de Algemene Vergadering, complete in lichtingen over hun bewapening en strijd krachten te geven, een internationale con ferentie om de wezenlijke vermindering van bewapening en practische maatregelen voor het doorvoeren van het verbod op atomisehe wapens te overwegen, zou moe ten worden bijeen geroepen. De rede van Wysjinski is in Parijs met gemengde gevoelens ontvangen. Terwijl Amerikaanse en Britse woordvoerders spraken van een „ontmoedigende" rede, verklaarde een Franse woordvoerder „enige vooruitgang" te zien. In Canadese kringen verklaarde men. dat Wysjinski's rede niets nieuws inhield, doch men meen de, dat hij verdere ernstige besprekingen wenste. De Amerikaanse afgevaardigde Jessup zei: „Wij zijn zeer teleurgesteld. Wysjinski schijnt nog steeds de voorkeur te geven aan aanklachten boven onderhandelingen". Volgens een Britse woordvoerder be hoeft de Sovjet-Russische mening, dat het Westelijke ontwapeningsplan in de huidige vorm niet aanvaardbaar is, geen directe verwerping in te houden. Een Franse woordvoerder verklaarde, dat hoewel een groot deel van Wysjinski's rede „zeer heftig" was geweest, zijn voor stel om amendementen in te dienen bemoe digend was. Hij schijnt een vorm van in spectie van fabrieken te willen aanvaar den en ook maakt hij niet langer bezwaar tegen controle en verbod van atomisehe wapens tezelfder tijd, aldus deze woord voerder. TEHERAN (Reuter). De Perzische nationale vergadering heeft met negentig tegen nul stemmen bij zeventien onthou dingen een motie van vertrouwen in de re gering van Mossadeq aangenomen. Tevoren had Mossadeq een tachtig blad zijden lang verslag over zijn reis naar de V.S. en Egypte voorgelezen, dat aan het eind met een dergelijk enthousiasme van de publieke tribune werd begroet, dat de voorzitter dreigde de tribune te zullen ont ruimen. Toen Mossadeq, wenende en met gebalde vuisten op tafel slaande, om een motie van vertrouwen vroeg, bepaalde de voorzitter, dat een debat over uitstel van de algemene verkiezingen tot 18 December moest voor gaan. Woedend riep Mossadeq uit: „Ik ga direct met de verkiezingen beginnen. De wet op het uitstel werd niet door de senaat bekrachtigd en niet door de Sjah gete kend". Toornig antwoordde de voorzitter, dat de regering aan het besluit van de na tionale vergadering moest gehoorzamen. De kamer besloot echter met 57 tegen 28 stemmen het debat over het uitstel dei- verkiezingen aan de vertrouwenskwestie te laten voorafgaan. Volgens met het Hof van de Perzische Sjah in verbinding staande kringen heeft premier Mossadeq bij de Sjah rapport over zijn reis naar Amerika en Egypte uitge bracht. Volgens deze kringen zou de Sjah, ondanks Mossadeqs falen om in de Ver enigde Staten een oplossing te vinden voor de ernstige economische vraagstukken, de gevoelens van het Perzische volk ten gun ste van Mossadeq willen ontzien. De reis naar Egypte was niet bedoeld als een anti-Britse stap, aldus deze kringen. De besprekingen met de Egyptische pre mier, Nahas Pasja, gingen in hoofdzaak over twee punten, een gevoel van onbe hagen in beide landen over „de poging van Turkije om in het Midden-Oosten de lei ding te nemen" en het communistische ge vaar in Egypte en Perzië. Problemen In het Teheranse blad „Atesj" werd Za terdag verklaard, dat Mossadeq tegenover een „berg van moeilijkheden" staat. Deze zouden volgens het blad zijn: Het tekort aan gelden en het loon, dat nog moet worden uitbetaald aan 128.000 overheidsambtenaren, 80.000 soldaten en politiemannen en 70.000 employés in de olie-industrie. Het feit, dat de raffinaderij te Abadan nog steeds gesloten is, dat er nog geen kopers zijn voor de Perzische olie, dat er nog geen technici zijn om de olieproducten te vervaardigen en dat er geen tankschepen zijn om die olieproducten te vervoeren. Het feit, dat de communistische Toedeh- partij, hoewel buiten de wet gesteld, met de dag sterker wordt. Zaterdag heeft de Perzische waarne mend-premier, Fatimi, verklaard, dat Mos sadeq met de Sjah de komende verkiezin gen heeft besproken en heeft aangedron gen op vrije en onmiddellijke verkiezin gen. De regering is vastbesloten zonder verder verwijl verkiezingen te houden, al dus Fatimi. De Perzische senaat heeft heden met al gemene stemmen (er waren 36 senatoren aanwezig) besloten het door de Perzische Tweede Kamer gedurende de afwezigheid van premier dr. Mossadeq goedgekeurde wetsontwerp, dat voorzag in uitstel der Perzische algemene verkiezingen en het bepalen daarvan op 18 December a.s., teniet te doen. PARIJS, (Reuter). Zaterdag heeft de leider van de Zuid-Afrikaanse delegatie, dr. Doenges, de voorzitter van de UNO- assemblée, Nervo, medegedeeld, dat Zuid- Afrika heeft besloten niet verder deel te nemen aan het werk van de beheerschaps raad, totdat de Algemene Vergadering het besluit van de raad om stamhoofden uit Zuidwest-Afrika uit te nodigen naar Parijs te komen, zal hebben herzien. Het besluit van de raad is volgens de Zuid-Afrikaanse gedelegeerde een „onbe tamelijke en onwettige" maatregel. Zoals gemeld had Vrijdag al de Franse afgevaardigde uit protest de bijeenkomst van de beheerschapsraad verlaten. BIJNA OVERAL DROOG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt te 10 uur: Vannacht weinig bewolking en plaat selijk in het binnenland lichte vorst. Morgen in de loop van de dag van het Westen uit toenemende bewolking, maar bijna overal droog weer. Zwakke tot matige, langs de Waddenkust later tot vrij krachtig toenemende Zuidwes telijke wind. Morgen overdag dezelfde of iets hogere temperaturen dan van daag. 27 November Zon op 8.18 uur, onder 16.36 uur. Maan op 6.27 uur, onder 15.03 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 26 November Hoog water: 1.12 en 13.32 uur. Laag water: 9.10 en 21.22 uur. Dinsdag 27 November Hoog water: 1.56 en 14.11 uur. Laag water: 10.00 en 22.11 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1