China moet worden ingeschakeld bij regelingen in het V erre Oosten Men krijgt genoeg van het wachten op de Engelsen en Scandinaviërs Delegaties in Panmoendjom bekrachtigen overeenkomst Eisenhower dringt aan op vorming van Europees leger OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Geduld op Weerbericht Bespaarde ontzvapeningsgelden naar humaner bestemming Egyptenaren gooien „Molotof-cocktails" Italië maakt balans op van watersnood Het woord is aan Handel is basis tot vergelijk" Streven naar beperkter resultaten op korte termijn merkbaar Er resten nu nog drie problemen Atlantische Raad te Rome DINSDAG 27 NOVEMBER 1951 INDIA TRACHT EEN COMPROMIS TE VINDEN Lagerhuis bekrachtigt het Japanse vredesverdrag Radio Moskouj ZITTING STRAATSBURGSE ASSEMBLéE HEROPEND £ge JAARGANG No 120 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- leöactïe, Redactie en Administratie. Bijkantoor Öi Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 122-30. Drukkerij Zuider Buitensnaarne .12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 284 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman HET GEDULD van West-Europese vaste landers met de afzijdige Britten en Scandinaviërs schijnt op te raken. Ten minste in Straatsburg. Zij blijven hoffelijk, zij blijven met de onwilligen verenigd in de Raad van Europa, maar zij tonen toe nemende neiging om hun eigen weg te «aan. Ongetwijfeld wordt die neiging ver sterkt door het groeiende besef, dat de kleine landen zoals die van de Benelux- groep weinig of geen medezeggen schap op de besluiten der grote kunnen uitoefenen. Alleen in een politieke fede ratie zou die medezeggenschap werkelijk gewaarborgd zijn. Als men naar aanleiding van de behandeling van onze begroting van Buitenlandse Zaken het gewichtige gedisputeer hoort over de verhouding van de minister tot de Kamer, over de invloed van het parlement op het buitenlands be leid, over de vraag of de minister een partijman moet zijn of niet (en zo meer) kan men zich bezwaarlijk ontveinzen dat deze dingen de hoofdzaak niet raken. De hoofd zaak is namelijk: in hoeverre is er een buitenlands beleid, in hoeverre wordt er naar de Nederlandse stem geluisterd? De onwil der Engelsen om mee te doen aan politieke federatie plegen zij te hullen jn vage aanmoedigende termen. Zij heb ben de Amerikaanse Congres-delegatie, die pas in Straatsburg is geweest, geenszins kunnen bevredigen. Het Amerikaanse pro test tegen de Britse houding heeft blijk baar in niet geringe mate bijgedragen tot stoerder houding van de vastelanders. En opnieuw is de indruk gewekt dat het de Engelsen niet onaangenaam zou zijn als het vasteland maar eens begon met fede rale proefnemingen. Dan zouden zij altijd later nog kumien zien, of zij er zich bij wilden aansluiten. Mocht het tegenvallen, dan zouden zij er veilig buiten zijn geble ven. Mocht het meevallen en voordelige vooruitzichten voor hen gaan bieden, dan zou „het vasteland" nog altijd verheugd zijn met hun toetreding. Dit lijkt, opper vlakkig beschouwd, een slim beleid. Het zal ouderen herinneren aan het bekende woord van de vroegere Britse premier Asquith: Wait and see wacht af en kijk uit. Het kan iedereen herinneren aan een Nederlandse zegswijze: de kat uit de boom kijken. Het is evenwel niet altijd de slimme methode. Als men haar toepast op een zaak, bij welker welslagen men zelf groot belang heeft, loopt men het gevaar dit succes te verspelen door geen risico te willen nemen en anderen zijn mede werking en steun te onthouden. Verschillen in volksaard blijven in de hortende Europese ontwikkeling van grote invloed. Vooral op de houding der Engel sen, die daar het gevoeligst voor zijn. Het verschil in de Franse en Engelse denk wijzen is wellicht in werkelijkheid de grootste hinderpaal op de weg der Euro pese éénwording. Ik heb dezer dagen André Siegfried's schrandere analyse in zijn boek „Volkskarakters" geciteerd en wil dat even voortzetten. Deze zeer begaafde Fransman zegt: „De Engelsen minachten onze intelli gentie, die op logica is gegrond. In wezen zijn zij van mening, dat het onmogelijk is een probleem op meetkundig-bevredigende wijze op te lossen. In hun opvatting is elke oplossing, welke ook, tijdelijk en précair en blijkt het steeds nodig haar aan de zich wijzigende omstandigheden aan te passen. De Engelsman gedraagt zich, vooral in het politieke leven, als een zeeman: hij ma noeuvreert in het ongewisse en aanvaardt dit ongewisse als iets, dat hij niet verande ren kan en waartegen het nutteloos zou zijn in opstand te komen. Ik moet beken nen dat dat eeuwige en steeds weer op nieuw aanpassen mij wat moe maakt. Wij Fransen hebben, vrees ik, nog steeds de hoop niet opgegeven iets definitiefs tot stand te brengen: kaden van steen, in staat de eeuwen te trotseren, prachtig geredi geerde verdragen, waarmee wij vergeefs zwaaien terwijl rondom ons de historie, als een alles meeslepende bergstroom, haar weg vervolgt. Wij blijven vertrouwen heb ben in ons intellect en wanneer wij van iemand hebben gezegd: „hij is intelligent" dan geloven wij, dat daarmee het laatste woord is gezegd. Helaas, bijna alle Fran sen zijn intelligent en wij zijn er geen haal beter om. De Engelsman daarentegen wan trouwt een te brillante intelligentie en hij schaamt zich daar niet voor. Hij heeft er wel een zekere bewondering voor, maar die is vermengd met een zekere terughou ding: zo ongeveer als de angst, die men voelt voor zijn beurs in de nabijheid van een al te handige goochelaar. Een intellec tueel heeft voor hem altijd iets van een acrobaat en intellect heeft in zijn ogen iets pathologisch". Siegfried is van mening, en o.i. terecht, dat zulke brillant-intelligente lieden als Lloyd George en Winston Churchill waar schijnlijk nooit premier zouden zijn gewor den als de twee wereldoorlogen er niet geweest waren. Siegfried vertelt, dat toen hij een paar jaar geleden werd uitgeno digd een lezing te houden in de vermaarde kostschool Eton en hij een van zijn gast heren vroeg, in welke trant hij het best de jongens kon toespreken, hij ten ant woord kreeg: „Wees niet brillant". Ten aanzien van de Engelse opvatting „we'll muddle through" wij modderen ons er wel door maakt de Fransman de critische opmerking, dat de Engelsen met hun geloof in welslagen dank zij hun ge breken zowel als hun kwaliteiten lang suc ces hebben gehad, maar dat dit alleen lukte zolang het land rijk was en zich veroor loven kon, fouten te maken. Nu de moge lijkheden in dit opzicht beperkter zijn geworden zal men misschien anders moeten gaan redeneren Juist gezegd, nietwaar? Maar een com mentaar die alweer is gegrond op logica. Een Franse commentaar dus? Niet alleen Frans. Want ge zult het met mij gevoelen in deze tegenstellingen: wij Nederlanders staan tussen de Franse en de Engelse op vatting in. Geen wonder. Wij hebben beide invloeden ervaren. En ook daax'om, mis schien juist daarom is onze medezeggeix- schap in de Europese éénwording van be lang. Niet alleen voor onszelf. Ook voor anderen. Niet vergeefs heeft Nederland zo veel bruggen gebouwd. R. P. NIEUWE POSTZEGELS VOOR NIEUW-GUINEA. Binnenkort worden in Nieuw-Guinea de volgende nieuwe frankeei-zegels van het type Hartz met de beeltenis van Koningin Juliana in gebruik genomen: 30 cent: groenachtig blauw; 4-5 cent: roodbruin; 55 cent: violet-grijs; 2 gulden: bruin. Van onze correspondent te Parijs) De behandeling van het vredesplan, waarover gisteren in de politieke commissie de Fransman Jules Moch en de Amerikaan Philip Jessup het woord hebben gevoerd, vooral om Wysjinski van repliek te dienen, wordt thans overschaduwd door een voor stel, dat de afgevaardigde van India, Sir Benegal Rau, eveneens gisteren aan de orde heeft gesteld. Dit voorstel, dat even later door Pakistan, Irak en Syrië werd onder steund, beoogt een compromis tussen de Westelijke en Oostelijke ontwapeningsplannen, een compromis, dat door een sub-commissie zou moeten worden voorbereid. Wanneer het onder de huidige omstan digheden mogelijk zou zijn een brug te slaan tussen Oost en West, dan is Nehroe, uit wiens naam Sir Benegal Rau het voor stel deed, zeker de aangewezen man om die brug te bouwen. Aldus geloven we voor het ogenblik het beste de eerste reacties samen te kunnen vatten, die men gister avond in het Palais de Chaillot naar aan leiding van de stap van India kon opvan gen. Zonder enig optimisme legt men er namelijk algemeen de nadruk op, dat India onder de mogendheden van het tweede plan tot dusver met succes een houding van neutraliteit tussen de twee grote machts blokken wist te handhaven. Het is bekend, dat Sir Benegal Rau eerst Jessup, die, nu Acheson in Rome is, in de politieke commissie het Amei-ikaanse standpunt vei-dedigt, heeft gepolst, aleer zijn voorstel te lanceren. De Russische ge delegeerde Wysjinski heeft gezegd dat het op het ogenblik niet mogelijk is voor hem om zich over dit initiatief uit te spreken, alvorens nader met Moskou te hebben overlegd. Ofschoon Sir Benegal Rau zijn bedoelin gen nog niet in détails heeft toegelicht, ge looft men hier, dat zijn plan uit vier étap pes zou bestaan. Eerst dient', zoals ook in het Westelijke plan werd voorgeschreven, de oorlog in Korea te worden bijgelegd. Dan moeten, zoals tijdens de agenda-confe rentie in het Palais Rose in het afgelopen vooi'jaar gedurende ruim drie maanden tevergeefs werd gepoogd, door afgevaar digden der grote vier de oorzaken van de huidige spanningen worden vastgesteld. Daarna zou Peking-China zich ook bij de grote vier kunnen voegen, in het bij zonder om de toestand in het Verre Oosten onder ogen te zien, en tenslotte zou dan PORT SAID (Reuter). Maandag is in Port Said voor het eerst melding gemaakt van aanvallen met eigengemaakte „Molo tof-cocktails" en zuren op Britse soldaten en voertuigen. Dit gebeurde, nadat in de stad een Egyptische particuliere autobus was aangekomen, die een aantal kogelgaten vertoonde. Britse soldaten in een vracht auto hadden op de bus gevuurd, toen deze trachtte hun van de weg af te dringen. Hoewel de bus verscheidene malen was ge troffen, was geen van de passagiers ge raakt. In Poi*t Said deelden Bi-itse militaire autoriteiten mee, dat toen de bus in de stad aankwam, het bericht door het Ara bische stadsgedeelte de ronde deed, dat „de onmenselijke Bx'itten hadden getracht on schuldige weggebiuiikers te doden". Groe pen jongelieden begaven zich naar de zakenwijk van de stad en vielen passerende Britse voertuigen aan. Tweemaal wei-den „Molotof-cocktails" en tweemaal zui-en ge worpen, die echter geen Britse voei'tuigen of soldaten raakten. Volgens het Britse hoofdkwartier in het Midden-Oosten zijn in de afgelopen 24 uur twee Britse soldaten en een Egyptenaar gewond. Er is een herleving van aanvallen tegen de Britten waargenomen. De Egyptische regering heeft officieel besloten alle „vrijheidsgi'oepen" onder haar toezicht te stellen. Dit toezicht betreft de werving, opleiding en bewapening van de leden van deze organisaties. De groepen zullen de status krijgen van reserve van het actieve leger. De i-egering erkent echter, dat de actie van genoemde groepen geheim moet blij ven. Er zal ook verder niets worden bekend gemaakt omtrent de maatregelen, die even tueel ten aanzien van hen genomen zullen worden. étappegewijs zowel het peil der atoom wapens als dat der klassieke wapens ver laagd moeten worden. In afwachting van het Russische ant woord, waarmee wel enige tijd gemoeid kan zijn, heeft Sir Benegal Rau gisteren ook nog een ontwerp-resolutie ingediend, waarbij alle leden der U.N.O. wordt ver zocht de gelden, die door 'een eventuele bepei-king van de bewapeningswedloop zouden kunnen worden uitgespaard, te willen storten in een internationaal fonds, waaruit de technische hulpverlening aan de minder ontwikkelde volken zou kunnen worden bestreden. ROVIGO (Reuter). Het water in het overstroomde gebied van de Povlakte is enigszins begonnen te dalen. De Po heeft echter nog veel regenwater af te voeren uit de hoger gelegen streken. Technici overwegen het opblazen van nog meer ob stakels, welke een snelle afvoer van het overstromingswater belemmeren. De meeste schade werd aangericht in de provincie Rovigo en ze wordt op 46 milliard lire geraamd. Ongeveer 200.000 mensen verloren hun tehuis. Velen moeten nog ge- evacueerd worden, doch sommigen weige ren hun huizen te verlaten uit vrees voor plunderaars. Ongeveer 1500 vierkante kilo meters bouwland staan onder water. De autoriteiten dringen aan op evacua tie, daar men vreest, dat met het dalen van het water het reusachtige meer tot een modderpoel zal indrogen waar ieder ver- Voer onmogelijk is. De achterblijvers zou den dan zonder voedsel en drinkwater zitten. Duizenden stuks vee zijn verdronken of verhongerd. De regering heeft centra opge richt voor het onderbrengen van het nog levende vee. Soldaten, brandweerlieden, politiemannen en genietroepen, ook uit Frankrijk en Engeland, werken nog steeds aan het redden van mensen, die bijeen- gedi-ongen wachten op stukjes dijk, op da ken of in bomen. De stationschef van een klein station werd met zijn gezin van het stationsdak gered juist enkele minuten voordat het gebouw instortte en onder water verdween. Een jonge moeder vluchtte met twee kinderen in een boom. Zij hield de kinde ren zeven uur op haar rug voordat redders kwamen opdagen. In Rome heeft generaal Eisenhower tegenover verslaggevers verklaard, dat een maximum aan hulp zal worden verleend voor herstel van de schade en leniging van de nood. Het Britse Lagerhuis heeft Maandag de ondertekening van het Japanse vredesver drag met grote meerderheid (349 stem men) goedgekeurd. De conservatieve rege ring had de steun van velen uit de Labour- oppositie. Herbert Morrison, de voormalige minister van Buitenlandse Zaken, tekende destijds het verdrag voor Engeland. Ambrose Bierce: Absurditeit betekent: een standpunt of overtuiging, dui delijk onverenigbaar met onze eigen opvatting. 99 Brandweerlieden en politie kwamen in actie tegen studenten die in Athene betoogden voor de teruggave van Cyprus" aan Grie kenland. Aanvankelijk leek het op vecht partijen uit te lopen, doch een koude douche uit de brandweerslangen bekoelde de demonstranten aanmerkelijk. Op de foto: het waterballet gaat beginnen. Radio-Moskou heeft in een uitzending commentaar geleverd op de handel tussen Oost en West. De commentator stelde een hervatting voor van de handel op basis van 1949-1950 of zelfs op basis van een hoger peil indien de Westelijke mogend heden zulks zouden wensen. De radio haalde een gezegde van Stalin uit 1927 aan, volgens hetwelk „de handel de meest geschikte basis vormt voor het bereiken van overeenstemming". „De Sovjet-Unie heeft behoefte aan ka- pitaalsgoedei-en, halffabrikaten en grond stoffen. Het Westen heeft een surplus aan deze goéderen en behoefte aan gi-aan en graanproducten, die de Sovjet-Unie zou kunnen leveren. Dit, aldus de radio, vormt een basis voor overeenstemming". Hij ver volgde: „Stalins uitspraak is meer dan 20 jaar oud. Thans is de Sovjet-Unie beter in staat om met het Westen in onderhandeling te treden. De Sovjet-Unie en de volksdemo cratieën wensen een voor beide partijen voordelige handel te ontwikkelen met alle landen, ongeacht hun economische stelsels." (Van een speciale verslaggever) STRAATSBURG, 27 Nov. Vanochtend om 10 uur heeft de Belgische rapporteur Struye van de C.V.P. zijn rapport ingediend van de politieke commissie van de Raad gevende vergadering die gelijk bekend zich bescheidenlijk „Commissie voor Algemene Zaken" noemt. Na de onderbreking van de zitting in Mei heeft voorzitter Spaak de vergadering gistermiddag heropend alsof men alleen maar even voor het weekeinde naar huis was geweest. Welk een verande ring heeft zich echter in het verlopen half jaar voltrokken! Generaal De Gaulle heeft zich in broe- derlijke samenwerking met de machtige communistische partij van Frankrijk uit drukkelijk tegen het Europese leger uitge sproken. Daardoor staat het plan-Pleven bijzonder zwak in het land waar Pleven minister-president is. Omstreeks middernacht is het bericht ge komen dat wij Robert Schuman hier nog zullen zien en horen. Zeer positief zal zijn bijdrage echter niet kunnen zijn. De afge- TOKIO. (Reuter). De volledige delega ties van Verbondenen en Noordelijken heb ben te Panmoendjom de overeenkomst in zake de bestandslijn bekrachtigd. De dele gaties begonnen later op de dag met de be spreking van het vraagstuk der krijgsge vangenen. De overeengekomen lijn zal bestandslijn worden als binnen 30 dagen een wapen stilstand wordt getekend. Zij zal dan lopen in het midden van een vier kilometer brede bufferzone, die de troepen van beide partijen zal scheiden. Behalve over de uit wisseling van de krijgsgevangenen moet Veldmaarschalk Lord Montgomery, de plaatsvervangende opperbevelhebber van de Atlantische strijdkrachten in Europa, verblijft enige dagen in ons land om bespre kingen te voeren met Nederlandse militaire autoriteiten. Montgomery arriveerde Maandagmiddag op het militaire vliegveld Valkenburg, ivaar hij iverd begroet door de Britse ambassadeur in Nederland, Sir Philip Nichols. Geheel rechts de chef van de Nederlandse Luchtmachtstaf luitenant-generaal I. A. Aler, die eveneens ter begroeting aanwezig was. men het nog eens worden over de regeling van het staken van het vuren en de aan bevelingen aan de politieke autoriteiten van beide zijden. De Noordelijken hebben zieh inmiddels bereid verklaard het voorstel van de ver bondenen te overwegen, dat beide zijden onmiddellijk gegevens over de gevange nen verzamelen om de uitwisseling te ver gemakkelijken als eenmaal een wapenstil stand is getekend. De afbakeningslijn, waarlangs het front zal worden vastgelegd, indien binnen der tig dagen een wapenstilstandsovereen komst wordt bereikt, loopt op het ogenblik als volgt: De lijn begint ongeveer twee kilometer ten Zuiden van Kosong aan de Oostkust, buigt met een scherpe hoek naar het Zui den bij Satsjon, loopt dan 32 kilometer in West-Zuid-Westelijke richting tot even on der Moendoengni, vervolgens naar het West-Noord-Westen langs de Pekhan door Koemsong tot even ten Nooi'den van Koemhwa en loopt dan 9'4 kilometer ten Zuiden van Kaesong naar het Zuid-Wes ten tot aan de mond van de Imdjin. Vrouwen in het zwart Twee Chinese „.vrouwen in het zwart" zijn ten Westen van Jongtsjon gesneuveld en twee andere gewond en gevangen ge nomen, terwijl zij aanvallen op stellingen van de UNO leidden. Een Canadese majoor zeide, dat een van de gevangenen, die er jong en aantrekkelijk uitzag, een zwarte overall droeg over een Chinees winter- tenue. Volgens Reuter zijn de „vrouwen in het zwart" gee*i onbekenden meer van de ge allieerde soldaten. Men zegt, dat zij per manent ingedeeld zijn bij sommige ge vechtseenheden, geen vrees kennen en on vervaard haar manschappen in een aanval voorgaan. Volgens een door radio-Moskou uitge zonden Nourd-Koreuans communiqué is bij Wonsan een torpedobootjager van de UNO in de grond geboord door eenheden van liet Noordelijk leger. Het vaartuig zou zich dicht onder de kust hebben bevonden, i lopen zes maanden hebben laten zien, dat de Britten en in hun kielzog de Scandina viërs hun isolationistische houding hand haven. Een verdere factor is nog, dat het voor de kleinere landen gelijk die van Benelux inmiddels ontstellend duidelijk is geworden, dat wij bij de huidige verhoudingen in een positie gei'aken, waarin wij alleen maar hebben te doen wat de grote hei'en zeggen. Het ligt voor de hand, dat zij slechts langs fedexralistische weg in zekere mate een wer kelijke medezeggenschap kunnen verkrij gen op de voorstellen van de Commissie voor AJgemene Zaken die op dit ogenblik besproken worden. Daai'in is het duidelijk dat in toenemende mate op een spoedige federalisatie van het vasteland wordt ge rekend. De debatten zullen ook morgen doorgaan. Voorzitter Spaak heeft een drin gend telegram gezonden aan de heer Lan ge, de Noorse minister die op het ogenblik fungeert als voorzitter van het comité der ministers van de Raad van Europa. Hem wordt vei-zocht zo spoedig mogelijk enige ministers naar Straatsburg te doen over komen. Zodra deze ministers er zullen zijn, zullen de debatten over de voorstellen der Commissie van Algemene Zaken in hun bij zijn opnieuw worden hervat. Mogelijk in het midden van de volgende week. Wie het voorstel van de Commissie van Algemene Zaken, in het bijzonder de tal rijke bijdragen daai'bij bestudeert, kan niet aan de conclusie ontkomen dat men genoeg heeft gekregen van het wachten op Britten en Scandinaviërs en van het streven naar volledige resultaten op de lange duur. In plaats daarvan wil men koersen naar be perkter resultaten op korte termijn. De Fi-anse socialist Guy Mollet zegt in zijn vei'klaring onomwonden, dat: „het sleutel probleem van het ogenblik is: de in stelling van een politieke gemeenschap van het vasteland". Verder nog gaat de Neder landse socialist Van der Goes van Naters die uitdrukkelijk door middel van een amendement er op aan dringt, dat hij er zowel de Europese gemeenschap voor kolen en staal, als het orgaan tot samenbundeling van de Europese Binnenlandse politiek en het Europese leger onder wil laten ressor teren. Uit de discussie in de Commissie voor Algemene Zaken zelf is bovendien reeds gebleken, dat het andere NedeiTandse lid, de Rooms Katholieke afgevaax'digde mej. dr. M. A. Klompé, niet in voortvarendheid voor haar socialistische collegae onderdoet. Zij heeft bijvooi'beeld uitgesproken dat zij niet gekant is tegen een nader bei'oep op Groot-Brittannië, maar dat zij er de voor waarde aan wil verbinden dat inmiddels op het vasteland wordt doorgewerkt. Met veel spanning wordt in dit verband de rede tegemoet gezien, die Lord Layton zal gaan houden over hetgeen bij de besprekingen met de Amerikanen naar voren gekomen is. Terwijl deze ontwikkeling zich hier in zeer snel tempo voltrekt, is de positie der Scan dinavische socialisten, die aan de kant der remmende oppositie optreden als pleitbe zorgers voor het Britse standpunt, meer en meer verzwakt. Vooral ook, omdat zij blijk baar van de Britse conseiwatieven, die thans voor het Verenigde Koninkrijk spre ken, geen steun van enige betekenis te wachten hebben. Wij geloven dat de Scan dinaviërs, nu het nog tijd is, er wijs aan zouden doen als zij gingen zoeken naar andere woordvoerders en naar een andere weg die tot een verzoening met het conti nentale standpunt zou kunnen leiden. Gisteren is bekend geworden dat Nedei-- land, evenals trouwens België, Denemar ken, Noorwegen en Griekenland een lid (en hun daai-bij behorende plaatsvexwan- gers) meer krijgt in de raadgevende ver gadering. Dit maakt het mogelijk, dat er voortaan twee K.V.P., twee P.v.d.A., één A.R., één C.H. en één V.V.D.-lid zal kun nen worden aangewezen met evenveel plaatsvervangers in dezelfde verhouding. Een practisch voordeel is dat ongetwijfeld, want het beurtelings aanwijzen van een C.H.-lid en een V.V.D.-plaatsvervanger en omgekeerd was zeer onbevredigend. ROME (Reuter). Generaal Eisenhower heeft Maandagochtend een verti-ouwelijke bijeenkomst gehad met de chefs der gene rale staven van de twaalf landen van het Atlantisch Pact. Hij zette uiteen welke om vang volgens hem de Westelijke strijd krachten tenminste moeten hebben om de Sovjet-Unie er van te weerhouden West- Europa aan te vallen. Later rapporteerde Eisenhower hetzelfde aan de Atlantische raad. Eisenhower drong er bij de stafchefs op aan de vorming van een Europees leger te bespoedigen, dat door opneming van West- Duitsland het probleem der defensie in Midden-Europa zou oplossen. „De West- Europese verdediging (zonder West-Duits- land) zou een onbesliste toestand scheppen aan de Rijn", aldus de generaal. Hij ver klaarde, „dat er geen veiligheid voor Euro pa zal zijn zonder de vorming van een Europees leger, hetgeen een opgeven van een zeker deel van de souvereiniteit ver eist". De ministers van Defensie bespraken daarna het rapport over de aanbevelingen van de chefs van staven, waai'in de meer derheid zich uitspreekt voor gebruik van het Amerikaanse geweertype in plaats van het Britse. Er werd geen voortgang ge maakt en de beslissing werd overgelaten aap de Atlantische raad. Vernomen wordt dat Engeland zich op de bijeenkomst der ministers van Landsver dediging opnieuw heeft verzet tegen het benoemen van een Amerikaanse admiraal tot opperbevelhebber der verbonden vloot- strijdkrachten in de Atlantische Ocean. Verleden week hebben de chefs der gene rale staven, met uitzondei-ing van de Britse vertegenwoordiger, opnieuw aanbevolen zo spoedig mogelijk een Amei-ikaanse admi raal met dit opperbevel te belasten. 2°OOOOOOOOOOOi ENKELE VERSPREIDE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselend bewolkt met voornamelijk in de Noordelijke helft van het land enkele verspreide buien. Matige tot krachtige, langs de Waddenkust af en toe harde Zuidwestelijke tot Westelijke wind. Vannacht minder koud, morgen overdag ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. 28 November Zon op 8.20 uur, onder 16.35 uur. Maan op 7.59 uur, onder 15.31 uur Hoog en laag water in IJmuidcn Woensdag 28 November Hoog water: 2.36 en 14.53 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1