Voorstel te Straatsburg tot instelling van Hoge Autoriteit China dat is de wereld '"Hoe is het ontstaan?^ HUIDKLACHTEN IN DE WERELDPOLITIEK geschenkverpakkingen Een Eeuw geleden Plan voor Europese landbouw u De uitgebreide sortering "4711''-producten maakt hetUgemakkelijk een geschenk te kiezen, dat aan alle verwachtingen beantwoordt. Die vreemde woorden Dit woord: ASSEPOESTER Duitsland en de Olympische Spelen Hockey Promotieklasse heren Voetbal Programma voor tweede helft Moeilijkheden van confectie-winkeliers Oproep van Rode Kruis met instemming begroet Prospectus Waterpolo HZ en PC won te Leiden Gymnastiek GIOS hield wedstrijden De overvaring van een Haarlemse zeilboot Auto reed gracht in in Den Haag Biljarten Finale derde klasse libre district Haarlem >/'c' LLsch wasseu 5E H!«1II* "4711" Echte Eau de Cologne y Tosca Eau de Cologne ^H^f[05ca Parfum /M Van f 1,30 lot f 12,50 In de vergadering van de Kamer van Koophandel gisteravond is een concept- schrijven van de Commissie voor het Onderwijs aan de Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen aan de orde gekomen, dat handelde over de reorganisatie van het onderwijs. Aan die brief ontlenen wij: „Verder behoort naar de mening der Kamer het gebruik van vreemde ter men, waarvoor een Nederlands equiva lent bestaat, niet bevorderd te worden". En nu bestaat er voor equivalent nog wel zo'n mooi Nederlands equivalent. En wel: gelijkwaardig. DINSDAG 27 NOVEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „Als zij haar werk gedaan had, ging zij altoos in het hoekje van den haard op haar hakken in den asch zitten. Dit was de reden dat de oudste Zuster haar altoos Aschgat noemde, maar de andere Zuster die noch wat fatsoenlijker was, noemde haar Asschepoestertje". Zo le zen wij in de oudste vertaling van Per- raults sprookje Cendrillon (1775). Over het tweede deel van het woord is nogal wat te doen geweest. Men meende dat het samenhing met het werkwoord poetsen en Van Lennep schrijft dan ook trouw: Asschepoetster. Anderen maakten de opmerking dat de uitgang er een manlijk persoon aan duidt en spelden Asschepoestster. De juiste verklaring is dat het woord in samenhang moet worden gebracht met het werkwoord poesten: blazen, dat wij nog kennen in: poestig. 'n Poestig man netje is een opbruisend, gauw aange brand iemand. Misschien is hetzelfde woord ook te vinden in: poes, het dier dat blaast. Assepoester is dus het meisje dat in de as moet blazen om het vuur aan te wakkeren. i Destijds was te Kassei besloten, te Ham burg een vergadering te houden van de uit vertegenwoordigers van de Olympische comités van Oost en West-Duitsland samen gestelde werk-commissie. Hoewel de verwachtingen ten aanzien van het resultaat van deze bijeenkomst hoog gespannen waren, bleek al spoedig dat ook deze samenkomst tot mislukken gedoemd was. Bij beide partijen kwam de vurige wens tot uiting om tot de samenstelling van een nationale Duitse afvaardiging naar de Olympische Spelen te komen, doch noch de West-Duitse commissieleden, noch die van de Sovjetzöne waren genegen ook maar een duimbreed van hun tevoren ingenomen standpunt af te wijken. De West-Duitsers gaven te verstaan slechts dan verder te wil len praten, indien men zich hield aan het destijds in een vergadering met het Interna tionaal Olympisch Comité te Lausanne be paalde. Met andere woorden: eerst de vor ming van een nationaal Duits Olympisch Comité, dan verder praten. De Oost-Duitse commissieleden wezen deze voorwaarde van de hand met de mededeling, dat zij de be sluiten van Lausanne niet erkenden en dat de aanvrage om erkenning door het I.O.C. niet zou worden ingetrokken. Op dit punt strandden de besprekingen. Nadat het Oost-Duitse voorstel om te zijner tijd opnieuw bijeen te komen in Oost-Ber- lijn was verworpen, besloot men op 9 December te West-Berlijn een nieuwe poging te wagen. Door de regen zijn er Zondag slechts enkele wedstrijden gespeeld in de promotie klasse. In de afdeling C van de westelijke promotieklasse heren speelde Alliance in Amstelveen gelijk tegen Pinoké (11). Door goed opzetten van de achterhoede gaf rechts buiten D. Bonarius de Heemstedenaren in de eerste helft de leiding. Na de rust maakte Pinoké gelijk. Door een misverstand was Alliance met slechts tien spelers opgekomen. In de afdeling D speelde alleen BMHC II in Bloemendaal gelijk tegen Schaerweyde (2—2). Door Hoedemaker namen de Bloe mendalers voor rust de leiding. In de tweede helft doelpuntte Schaerweyde twee maal en Snethlage zorgde bij Bloemendaal voor de gelijkmaker. Ranglijstjes: gesp. pnt. Promotieklasse D. Kampong 8 11 BMHC II 8 4 11 HGC II 8 11 Hilversum 7 5 10 Pinoké 7 11 HBS 7 3 9 Alliance 8 9 Schaerw. 8 3 9 Amsterdam II 7 7 A'dam IH 7 2 7 HHIJC III 7 5 Strawb. 7 1 6 Hilversum III 7 2 Alkmaar 7 2 5 Ijsvogels 6 2 Gooi II 7 0 1 In de promotieklasse B heeft Victoria de leiding met 13 punten uit zeven wedstrijden. Dan volgen Groen Geel 10 p.; HGC III 9 p.; BMHC III 7 p.; Togo II 7 p.; Asvion 5 p.; Aeolus 2 p.; Rijswijk 2 p. In de tweede klasse D gaat Zandvoort nog ongeslagen aan de kop. Het heeft een voorsprong van vijf punten op nummer twee van de ranglijst. De stand luidt: Zandvoort 7 7 0 0 14 21— 5 Leiden II 7 4 1 2 9 15—12 HBS II 7 4 1 2 9 14—12 BMHC IV 7 3 2 2 8 14—10 VVV 6 2 2 2 6 8— 6 Eechtrop 5 2 0 4 4 13—15 Strawberries II 7 1 1 5 3 5—13 Amtserdam IV 7 0 1 6 1 8—25 Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 27 November 1851 LONDEN, 2 6 November. Met het stoomschip Geyser zijn te Portsmouth berichten uit Rio-Janeiro van IS Octo ber aangebracht, en daaronder ook de verwachte tijding van liet eindigen van den oorlog in de Orientaalsche-Repu- bliek. Oribe, welke sedert lang in die streken oorlog voerde, ten einde in zijn waardigheid van President der genoem de Republiek hersteld te worden, en in deze onderneming ondersteund werd door Rosas, den Dictator van Buenos- Ayres, is in den laatsten tijd meer en meer in 't naauw gebragt, vooral door dien ook Brazilië aan den strijd tegen hem deelnam, en heeft zich eindelijk genoodzaakt gezien om den langdurigen kamp optegeven. Hij heeft het beleg van Montevideo opgebroken, het Orien- taalsche gebied ontruimd en zich terug getrokken naar zijn landgoed te Kinta. Zijne krijgsmagt, die in den laatsten tijd zeer verminderd was, is, naar het schijnt, mede uiteengegaan. Westen thans tot de verbluffende con clusie komen dat de belangrijkste mogend heid van het Oosten na Rusland een com munistische dictatuur heeft aanvaard en zelfs, dat zij onder deze dictatuur voor het eerst in de moderne geschiedenis werkelijk mogendheid geworden is. Het zou te ver voeren te herhalen, door welke middelen, hervormingen, voorzie ningen, maatregelen enzovoort Mau Tse Toeng er in geslaagd is China provisorisch tot een mogendheid te maken waarvan het regiem door het volk in grote meerderheid als een verlossing van vele ellende wordt beschouwd. Genoeg zij te constateren dat het een politieke dwaasheid van de eerste rang moet heten, te blijven hopen dat dit alles door een nieuwe burgeroorlog in één slag ten gunste van de Westelijke opvat tingen zal worden opgelost. Allerminst echter zou het dwaas zijn, de talrijke symptomen waarde toe te kennen die erop wijzen dat de band ChinaRus land zwakker is dan men zou moeten af leiden uit de Russische porpaganda, en als consequentie daarvan de Westelijke poli tiek meer te richten op een aantrekken dan een afstoten van China. Er zijn talrijke ontwikkelingen denkbaar die China geheel en al van Rusland zouden kunnen los maken, ontwikkelingen die door het Wes ten zouden kunnen worden bevorderd. De plaats van China in de wereld is, uit hoofde van China's geschiedenis en snel groeiende belangrijkheid, niet in de rij der onderdanige satellieten van welke grote mogendheid ook, doch in het middelpunt van een ontwakend Azië, machtig en in vloedrijk in politiek en economisch opzicht. Deze overtuiging wordt gedeeld door de kenners van China, Amerikaanse, Engelse, zowel als Aziatische. Waarom ligt zij dan niet ten grondslag aan de politiek, die het Westen ten opzichte van China voert? Wellicht zal het einde van de Koreaanse oorlog, dat thans in zicht is, de aarzeling der Westelijke politici gemakkelijker doen overwinnen, doch nog altijd blijven er dan de overwegingen van ideologische aard het nuchtere oordeel vertroebelen. Het heeft in het geval Joegoslavië ook een hele tijd geduurd voordat men besefte hoe weinig houvast ideologische overwegingen boden bij strategische afbakening. Het grote gevaar ten aanzien van China is, dat men in het Westen zich het wijze woord van Soen Yat Sen wellicht pas zal herinneren als er niets meer te winnen is. J. L. ADVERTENTIE Voor Zondag 9 December zijn de return- wedstrijden van het eerste programma vast gesteld voor de tweede klassers in district 1. Op die dag spéélt HFC thuis tegen Storm vogels en Schoten heeft vrij. Een week later spelen de eerste klassers de returnwedstrij den van het eerste programma en de tweede klassers de returnwedstrijden van het twee de programma, 't Gooi komt op bezoek bij Haarlem, EDO trekt naar Heerenveen en in Velsen ontmoeten VSV en RCH elkaar. In de tweede klasse zijn vastgesteld: HFC ZFC, Stormvogels—WA en Volendam— Schoten. Op 23 December worden gespeeld: EDO- Go Ahead, ElinkwijkHaarlem VSV—Ajax. Achilles—RCH, WA—HFC, Schoten—WA en ZeeburgiaDe Kennemers. Op Zondag 30 December worden inhaal wedstrijden vastgesteld. NIET RCH—AJAX, MAAR AJAX—RCH. In het wedstrijdprogramma voetbal is gisteren meegedeeld, dat RCH thuis tegen Ajax zou spelen. Dat is niet juist. Vastgesteld is de wedstrijd Ajax—RCH in Amsterdam. ADVERTENTIE „Verrukkelijk zeg, die Patria Biscuits - er bestaat dus nog kwaliteit." STRAATSBURG 26 November. (Van de a.n.p.-correspondent)De landbouw- commissie van de Raadgevende Vergade ring van de Raad van Europa heeft een plan uitgewerkt tot het instellen van een Europese coördinatie voor de landbouw. De commissie, waarvan voor Nederland mr. J. RiP deel uitmaakt, heeft voorgesteld een hoge autoriteit voor de Europese land bouw in te stellen, die de eenmaking en coördinatie van de landbouwmarkt zou moeten verwezenlijken. Daarnaast zou het orgaan maatregelen moeten overwegen tot verbetering van de sociale positie van boe ren en landarbeiders. I-Iet zou stabiele prij zen voor voedselproducten moeten garan deren. De marktordening zou het tot het opvoeren van de voedselproductie in de Europese landen moeten voeren. De com missie heeft erop gewezen, dat het voedsel tekort in Europa in 1952 vijf milliard dol lar zal bedlragen, waarvan de helft met dollars zal moeten worden geïmporteerd. Dit zal in het bijzonder wanneer de Mar shall-hulp beëindigd wordt tot grote moei lijkheden aanleiding geven. In het gezicht van deze moeilijkheden nemen die regerin gen, die de organisatie van de Europese voedselmarkt niet in overweging willen nemen, een zware verantwoordelijkheid op zich, aldus constateert de commissie. Er wordt uitdrukkelijk op gewezen, dat het landbouworgaan zeker niet een politiek zal kunnen voeren, die zou leiden tot een radicale wijziging der situatie, zoals die in de betrokken landen bestaat. Het minis teriële comité, het opperste orgaan van de Raad van Europa, zal namelijk de bevoegd heid moeten verkrijgen, besluiten van het orgaan op te schorten indien zij in strijd blijken te zijn met het levensbelang van een der landen. De hoge autoriteit zal volgens het plan een uitvoerende commissie, een parlemen taire controle en een gerechtshof moeten omvatten. Zij wordt gezien als het begin van een toekomstig Europees ministerie van Landbouw. Ook wat dit plan betreft wordt van Britse zijde weinig animo getoond. De Britse vertegenwoordiger in de landbouw- commissie, de conservatief David Eccles, heeft zich niet met de meerderheid van de commissie accoord verklaard en heeft zelf standig voorstellen ingediend, die het land bouworgaan échter veel minder verreiken de bevoegdheden zouden geven. Eccles heeft bijvoorbaat verzekerd, dat de Britten er niet mee accoord zullen gaan een land- bouwautoriteit te aanvaarden, die de mo- ADVERTENT1E zoals puistjes, vetwormpjes en mee- eters die Uw huid aantasten en ont sieren, verdwijnen spoedig door plaat selijk betten Poging tot aaneensluiting mislukt Een door een voorlopig bestuur op een vergadering in Amsterdam ondernomen poging tot oprichting van de Vereniging van Détaillisten in Confectiekleding, de „Vedeco" is mislukt. Het enige resultaat van deze vergadering was, dat twee voor lopige comités een voor de heren- confectie en een voor de damesconfectie zullen trachten na te gaan of er onder de confectie-détaillisten in ons land voldoende animo bestaat voor de oprichting van een contactvereniging. Aan de oproep tot deze vergadering hadden slechts zeer weinigen gevolg gegeven. De secretaris van het voorlopig bestuur zette de doelstelling uiteen van de vereni ging welke men wilde oprichten. Hij be sprak de bijzonder moeilijke positie, waarin de confectiewinkeliers bij de plotselinge daling der conjunctuur zijn geraakt, nadat het publiek bij de aanvang van de oorlog in Korea de winkels had bestormd. In die tijd konden de winkeliers van de fabrikanten niet of nauwelijks voldoende goederen krij gen. De kooplust van het publiek begon juist af te nemen toen de winkeliers de geplaatste opdrachten eindelijk van de fabrikanten ontvingen. Hij oefende voorts critiek uit op de Nederlandse Textiel Con ventie, waarin de kledingindustrie is ge organiseerd, die naar zijn mening te star vasthoudt aan de statutaire bepalingen en geen water bij de wijn wil doen, nu de détaillisten in nood zitten. Tenslotte betoogde de spreker, dat de confectiefabrikanten zich „in een dictato riaal lichaam" hebben verenigd, maar dat de winkeliers ieder geschil „alleen- moeten uitvechten", omdat ze zich niet hebben ge organiseerd. Hij sprak de hoop uit, dat spoedig een krachtige „Vedeco" op de bres zou kunnen staan voor de belangen van de confectiewinkeliers. Bij de discussies bleek dat de vergade ring meer verwijten had tegen een groot aantal vakgenoten, dan tegen de fabrikan ten. De eerstgenoemden werden „te laks" genoemd om zich aaneen te sluiten. De oproep van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis voor hulp aan Italië vindt allerwegen weerklank. Vele burgemeesters hebben reeds hun mede werking toegezegd. Het Centraal Archief voor Maatschap pelijk hulpbetoon, dat onder meer adviezen geeft aan gemeentebesturen betreffende bet toestaan van openbare collecten, werd de gehele Maandagmorgen telefonisch be legerd door gemeentebesturen. In het gehele land is de Rode Kruis hulpactie voor de watersnood in de Po- vlakte met zoveel instemming begroet, dat de intendance van het hoofdbestuur Maan dagavond lang moest overwerken om speldjes en collectebussen te verzenden naar de afdelingen in het land. Zowel bij de plaatselijke afdelingen als bij het hoofdbestuur in Den Haag zijn Maandag morgen vroeg de eerste giften al binnen gekomen. DL AMERIKAANSE PERS houdt zich de laatste tijd gaarne bezig met opsomming van feiten, die de voortgaande politiek-organisatorische en militair-industriële strijd om de theoretische wereldmacht illustreren: Zij telt dan de vorderingen van het Westelijke kamp op het gebied van versteviging der defensieve organisaties en van militaire kracht op en steit de uitkomst naast de som der vorderingen, die aan het Oostelijke bloc kunnen worden toegeschreven op grond van waarneembare en te gissen voorzieningen achter het ijzeren gordijn. De bedoeling van een der gelijke vergelijking is dan meestal, de indruk te vestigen dat in het algemeen de positie der Westelijke geallieerden wel sterker wordt, doch dat ook het Kremlin niet stil zit en dat het Westen dus zijn inspanningen allerminst mag laten verslappen. Een conclusie overigens, die gemakkelijk ook zonder optellingen en vergelijkingen te trekken zou zijn: Bij een bewapeningsstrijd ais die, welke thans de internationale toestand beheerst, is het juist de ontmoedigendste factor dat de krachtsverhoudingen niet in belangrijke mate gewijzigd worden ondanks de bijna ondragelijke lasten die beide partijen zich moeten getroosten. Doch van meer belang is een andere kwestie: Namelijk dat men bij dergelijke „inventari saties" kunstmatige scheidingslijnen trekt en de partijen als het ware bij voorbaat versterkt ziet met factoren, waarvan de uiteindelijke plaats in de strijd nog aller minst zeker is. Daarom kunnen dergelijke vergelijkingen een psychologische uilwerking hebben die zij allerminst pretenderen. Een nog altijd frappant voorbeeld van „onzekere factor" is China, dat machtige schaakstuk in de wedstrijd der grote mo gendheden, dagelijks groeiende in beteke nis op bijkans alle gebieden waarop een land internationale belangrijkheid kan ver werven. In de bovenaangehaalde becijfe ringen van kracht staat China altijd ge rangschikt onder de Russische potentie. Doch wie zich waagt aan een nadere be studering van China's geografische, strate gische, politieke, economische en culturele betekenis moet het toch duidelijk worden, dat men zulk een natie onmogelijk tot ge wone pion kan degraderen, ook al is haar regiem communistisch van inslag en ook al geven de huidige Chinese machthebbers blijk van grote sympathie voor de Sovjet- Unie en van antipathie voor het Westelijke blok. Een onzekere factor maar daarom waard met grote aandacht te worden be schouwd en behandeld. Want steeds meer begint het erop te lijken dat de uitspraak van Soen Yat Sen, de stichter van de Chi nese republiek, een grote wijsheid heeft bevat: „Wie China wint, wint de wereld want China i s de wereld". De. Oosterse beeldspraak in dit woord is geen bluf of waan, zoals zij op het eerste gezicht lijkt. Want de omvang van het Chi nese grondgebied, de veelheid van volken die het omvat en de mogelijkheden die het in materieel opzicht biedt doen China ge lijken op een afbeelding van de wereld zelf, een kleinere wereld met dezelfde nuances, een soort prospectus van de we reld. De enorme opslagplaats van vernuft, lichamelijke kracht, grondstoffen, vrucht baarheid, cultuur en levenskunst, die het Chinese volk in de eeuwen van zijn bestaan als volk gevormd en verrijkt heeft, is uniek op de wereld. Dat de moderne tijd een ordening in deze gigantische opslagplaats vereiste en dat ordening in zulk een om vang niet jaren doch decennia duren moet, vooraleer de werkelijke, effectieve waarde ervan naar buiten van invloed kan zijn, kan men beseffen wanneer men de moeite neemt de geschiedenis van dit land in vogelvlucht te bezien en de ontwikkelingen van de laatste jaren nauwkeurig daarbij in aanmerking te nemen. Men kan de kwestie-China eenvoudig af doen met te zeggen: „De democraat Tsjang Kai Tsjek is door de communist Mau Tse Toeng verjaagd en wij moeten hopen dat het omgekeerde binnenkort het geval zal zijn, opdat China van vijand tot vriend voor het Westen zal worden." Doch zulk een simpele redenering past beter op een land als Albanië, dat door de jaren heen onder verschillende machthebbers een on betekenend en achterlijk gebied gebleven is, tot welk kamp het ook behoorde en dat, voor welk blok ook, meer een last dan een steun pleegt te zijn. Wat China betreft is thans aarzelend en stroef in de grote landen van het Westen de overtuiging doorgedrongen dat zich daar geen eenvoudige wisseling van regiem, doch een imposante revolutie vol trokken heeft, die niet meer ongedaan zal kunnen worden gemaakt. De Engelse Times heeft onlangs een serie artikelen gepubli ceerd, die deze overtuiging ten sterkste tot uitdrukking brachten en waarin men op zakelijke, nuchtere toon de ontstellende waarheid lezen kon, dat het regiem van Mau Tse Toeng er in geslaagd is de psycho logie van de Chinese mens dienstbaar te maken aan zijn doel. Hoe moeilijk het voor ons Westerlingen ook is te beseffen dat een volk tevreden kan zijn met een communis tisch regiem, waaraan de democratische vrijheden waarvoor wij ons leven zouden veil hebben, vreemd zijn, toch moet het Te Leiden werd Maandag een waterpolo- tournooi gehouden waaraan HZ en PC (Den Haag), HVGB (Haarlem), Haarlem en GZC (Gouda) deelnamen. De uitslagen luiden: eerste ronde: HZ en PC—HVGB 7—5; Haarlem—GZC 2—2 (Haar lem won met strafworpen). Verliezersronde: HVGB—GZC 3—3 (HVGB won met strafworpen). Winnaarsronde: HZ en PC—Haarlem 8—3. De gymnastiekvereniging GIOS hield voor de ouders der kleuters enige openbare lessen, welke goed geslaagd zijn. Voor de overige aspiranten werden onderlinge wedstrijden gehouden, omvattende ringen, brug, paard, rekstok, paardsprong, evenwichtsbalk (voor de meisjes) en grondgymnastiek (voor de jongens). VIERDAAGSE AFSTANDMARSEN De vierdaagse afstandsmarsen in 1952 zullen wor den gehouden van 22 tot en met 25 Juli. gelijkheid zou hebben om herkomst, hoe veelheid of prijs te bepalen van voedsel producten, die van buiten Europa moeten worden ingevoerd. Voor het verkeer De tijd voor oprichting van een Europees transportorgaan met wetgevende bevoegd heden is volgens de economische experts, die in de Europese Assemblée zitting heb ben, nog niet gekomen. De speciale com missie van de Assemblée, die belast was met het onderzoek naar de mogelijkheid van verdere coördinatie in het Europese verkeer, heeft daarom besloten de Assem blée voor te stellen de oprichting van een Europees transportbureau met slechts ad viserende bevoegdheden aan te bevelen. In het door de Nederlandse afgevaar digde Van de Kieft opgestelde rapport over de bevindingen van de commissie wordt geconstateerd, dat het probleem niet alleen technische, doch vooral ook politieke be slissingen vergt. De commissie heeft daar om gemeend voor het transport nog niet de weg van het plan-Schuman te moeten aanbevelen. Binnenschipper vrijgesproken De Rotterdamse rechtbank heeft heden morgen de schipper A. W. M. van het mo torschip „Westerwald", waardoor op 29 April jongstleden een zeilboot, bestuurd door twee Haarlemmers, werd overvaren, vrijgesproken. De rechtbank achtte niet bewezen, dat dit ongeluk veroorzaakt zou zijn door een overtreding van het Binnen- aanvaringsreglement door de schipper. Er was een gevangenisstraf van een maand tegen hem geëist. Een inzittende verdronken Een auto met drie inzittenden en be stuurd door de 44-jarige F. P. J. M. uit Roermond is Maandagmiddag in Den Haag geslipt en in de Koninginnegracht gereden. Drie voorbijgangers, de 22-jarige A. van der Velde uit 's-Hertogenbosch, de 30- jarige J. Hooftman en de 29-jarige mili tair C. L. Nievelt, beiden uit Den Haag, sprongen in het water en slaagden er in de bestuurder en een der inzittenden, C. J. M. S. uit Maastricht te redden. De derde inzittende, de 50-jarige vrachtrijder J. M. H. uit Elsloo, is overleden. De twee geredden werden in ernstige toestand naar het ziekenhuis aan de Zuid- wal vervoerd. Hedenavond beginnen de wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap derde klasse libre van het district „Haarlem" van de Koninklijke Nederlandse Biljartbond, onder leiding van de biljartvereniging ,,'t Noorden" in het clublokaal café „Kennemerhof", Rijks straatweg 360. Van de 76 spelers, welke in de afgelopen weken voorwedstrijden hebben gespeeld zijn de volgende heren geplaatst: C. v. Hensber- gen, ,,'t Vosje"; W. in Veldt, „Spaarndam' J. Seholte, „Insulinde"; J. Steffens. O VS; L. Klumperbeek, „Hof van Holland"; J. de Vos, „Spaarndam"; P. Groot, Vriendenkring" II; P. Spendelaar, „Scheiwijck"; S. de Vries, TOP, 1ste reserve; J. Wesseling, „Insulinde" 2de reserve. De wedstrijden duren tot en met Zondag. MONTGOMERY IN NEDERLAND Maandagmiddag is veldmaarschalk Montgo mery, de plaatsvervangend opperbevelheb ber van de Atlantische strijdkrachten in Europa op het marinevliegkamp Valken burg geland. Na de erewacht van matrozen te hebben geïnspecteerd, begaf Montgomery zich naar Den Haag. Hij zal daar bespre kingen voeren met Nederlandse stafoffi cieren. Hedenmiddag zou Montgomery een on derhoud hebben met de minister-president dr. W. Drees. Vanmorgen voerde hij be sprekingen met de chefs van staven op het ministerie van Marine en met de beide staatssecretarissen op het ministerie van Oorlog. FEMINA-PRIJS TOEGEKEND AAN ANNE DE TOURVILLE De Femina-prijs voor Franse letterkunde is toegekend aan Anne de Tourville voor haar roman „Jabadao".

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5