Gaullisme Midden 1952 strijdbaar leger van veertig divisies in Europa Tsjechische vice-premier Rudolf Slansky in ongenade O.E.E.S. waarschuwt ernstig voor inflatie-gevaar Nieuw beroep op de Britten; Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Noordelijken en verbondenen hebben nieuw geschilpunt Nog verschil van mening over politieke bovenbouw vaag antwoord van Maxwell Fyfe PRINCIPIëLE AFSPRAAK IN ROME: Gearresteerd wegens „spionnage Mossadeq mogelijk naar Den Haag Het woord is aan. Kans op kanonnen èn boter gering Assemblée te Straatsburg Program voor opvoering Belgische productiviteit Engeland vreest Japanse concurrentie Over controle op naleving van de wapenstilstandsregeling Voor zitting van het Internationale Hof Gulden staat goed in Brussel Algemene UNO- vergadering uitgesteld Koninklijk bezoek aan Rotterdam Koninklijke subsidies voor vrije schilderkunst g6e JAARGANG NO 121 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor jn Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 28 NOVEMBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 285 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon- enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman SINDS de in Juni gehouden Franse par lementsverkiezingen bezet de partij van de generaal Charles de Gaulle, de R. p F., ongeveer een vijfde van de zetels in de Franse Nationale Vergadering. Het is moeilijk al die lettercombinaties uit elkaar te houden; er zij dus aan herinnerd dat p p.F. betekent „Rassemblement du Peuple Francais" in letterlijke vertaling: ver zameling van het Franse volk. Dit duidt al op het streven naar een éénheidspartij. De autocratisch aangelegde generaal heeft in dertijd meermalen zijn afkeer van politieke verdeeldheid te kennen gegeven en laten weten, dat hij zijn tijd zou afwachten, daarbij wellicht hoopvol geïnspireerd door Jlolière's woord (in Tartuffe): ,.Een krijgs man wint al veel, al wint hij niets dan tijd". Maar de tijd heeft niet zo krachtig voor hem willen werken als hij blijkbaar verwacht had: de individualistische Fran sen blijken er nog 'altijd niet toe geneigd te zijn, zich gedwee te laten verzamelen zelfs niet door een man, die in oorlogstijd zulke grote verdienste heeft gehad door het organiseren van het verzet tegen de Duitse overheerser. En nu heeft de Gaulle op een congres van zijn R.P.F. te Nancy- over de mogelijkheid van samenwerking met andere partijen in een nieuwe regering gesproken. Daar wou hij vroeger niet van weten. Het lijkt dus een verandering van houding. Maar wie het bericht met aan dacht heeft gelezen heeft begrepen, dat er in feite niets veranderd is bij de Gaulle. Want hij heeft bij zijn bereidverklaring de voorwaarde gesteld, dat zulk een rege ring het program van de R.P.F. onder zijn leiding zou moeten uitvoeren. Daar kwa men dan nog wat fraaie woorden bij over grootmoedig drukken van uitgestoken han den en zo. Men zou dit soort nieuwe be reidwilligheid kunnen uitdrukken in de woorden: vroeger was de generaal alleen bereid nieuwe leden afzonderlijk welkom te heten; nu is hij wel zo goed, ook vol ledige partijen (mits berouwvol gestemd) te aanvaarden. Gisteren heeft de generaal Koenig, die als lid van de Gaullistische oppositie deel uitmaakt van de Franse delegatie in Straatsburg, daar het standpunt van zijn chef nog een beetje aangedikt. Generaal Koenig, na de oorlog aanvankelijk Hoge Commissaris van de Franse zóne in West- Duitsland, is al sinds geruime tijd van die post ontheven. Hij zei te Straatsburg dat de Gaullisten wel iets kunnen doen ter bevordering van de schepping van een nieuw Europa, maar alleen op hun voor waarden. Hij zei verder, dat dit nieuwe Europa beschermd zou moeten worden tegen het omslaan van de publieke opinie in de aangesloten landen. Onze speciale verslaggever voegt daar terecht de opmer king aan toe, dat het jammer was dat op dit ogenblik nog niet gebruik werd gemaakt van „de Amerikaanse wijze van debatteren" (interrupties steeds toegestaan en prompt beantwoord). Anders had men de generaal meteen kunnen vragen, met welke midde len hij het omslaan van de publieke opinie dacht te kunnen tegengaan. En dan zou het hem voeg ik eraan toe moeilijk ge vallen zijn om daar een ander recept voor te geven dan het welbekende van de dic tatuur: geheime politie, concentratiekam pen en al wat daarbij hoort. In Franse politieke kringen (der rege- rings-meerderheid) heeft men de Gaulle's verklaring te Nancy beschouwd als een af wijzing van de regerings-verantwoorde- lijkheid en als een bewijs, dat van een compromis tussen de rechtse elementen in de regerende Derde Macht en de Gaullis ten voorlopig geen sprake kan zijn. Be grijpelijk, want het bewind van het Westen en ook van de Franse meerderheid is dat der parlementaire democratie. De parle mentaire democratie stelt voorop dat de kiezer vrij in zijn keuze en vrij in zijn meningsuiting is. In haar wetgevende macht, het parlement, heeft de oppositie volledig recht van spreken. Haar uitvoe rende macht, de regering, wordt samenge steld als gevolg van de kiezers-uitspraak. Slaat de opinie der kiezers om, dan komt er een andereeregering. Het is,een moeilijke bewindsvorm. Zij stelt het geduld, de volharding, op zware proef. Maar zij waarborgt rechten en vrij heden van de mens en beschermt tegen willekeur. Hetgeen de generaals de Gaulle en Koenig voorstaan is gemakkelijker: eigen wil doordrijven met de sterke arm en „beschermen tegen omslaan der publieke opinie". Maar ondanks haar tekortkomin gen, die zij met alle mensenwerk gemeen heeft, is de parlementaire democratie er oneindig boven te verkiezen. Met al de extra-inspanning en al het geduld, die zij vordert. R. P. (Van onze correspondent in Brussel) Men gaat in België een groots opgezette campagne voeren voor de opvoering van de productiviteit. 1-Iet economisch kernkabinet heeft hiervoor een budget van 22.000.000 francs ter beschikking gesteld. Het is in België daarom nodig de indi viduele productiviteit der arbeiders op te voeren, omdat het peil der Belgische lonen veel te hoog is en slechts door een beter rendement zal kunnen worden behouden. ïn het Britse Lagerhuis is de vrees uit gesproken, dat herleving van de Japanse industrie oneerlijke concurrentie voor de Britse katoen-, aardewerk- en andere in dustrieën zal betekenen, aldus de „Daily Telegraph". Hij de tweede lezing van het Japanse vredesverdrag vex-klaarde de onder-minis ter van Buitenlandse Zaken, Nutling, dat het, zelfs als het wenselijk zou zijn, on mogelijk zou zijn eigen douanemaatx-egelen ?aix een door een aantal staten getekende mternationale overeenkomst toe te voegen. He Labour-afgevaardigde Smith stelde voor het verdx-ag te verwerpen. Hij toonde de leden van het Lagerhuis twee kopjes, een van Japans fabrikaat dat bijna gelijk was aan het andere, van Brits fabrikaat, doch dat voor eexx derde van de prijs werd verkocht. Dit was, volgens Smith, econo mische aggressie van het ergste soort, al dus de „Daily Telegraph".» Het horen van getuigen in de Brusselse rechtzaak tegen de Belgische chirurg dr. Rinchard, die er van wordt beschuldigd de gewezen burgemeester van La Louvière, Deberghe, door leden van het ondergronds verzet uit de weg te hebben laten ruimen, duurt voort. Wat de zaak niet gemakkelijker maakt is, dat vrijwel alle getuigen zich op belangrijke punten tegenspreken. De verdediging van dr. Rinchard weet van al deze tegenstrijdigheden een handig profijt te trekken, zodat het de lekenjury wel moest beginnen te duizelen. In de afgelopen week zijn 40 getuigen gehoord en aan gezien er thans nog 350 voor het hof zullen moeten verschijnen, zal dit proces zeker nog een tweetal maanden in beslag nemen. Een foto van de enorme hoeveelheid dossiers tezamen 60 kg. papier op de groene tafel. TOKIO. (Reuter). De Noordelijken heb ben heden het voorstel der Verbondenen, dat gemeenschappelijke inspcctiegroepen vrije toegang tot geheel Korea zullen hebben om toe te zien op xxaleving van de wapenstilstandsregeling, van de hand ge wezen, aldus officieren der Verbondenen. Zij verklaarden verder, dat de Noorde lijken het in het algemeen eens schenen te zijn met de andere bepalingen voor een re geling van een wapenstilstand. De leider van de UNO-delegatie, vice- admiraal Charles Turner Joy, zei echter, dat hetgeen de Noordelijken van de hand hadden gewezen het belangrijkste deel van het voorstel der Verbondenen is. De verbondenen stelden Dinsdag de vor ming van rondtrekkende inspectiegroepen voor in plaats van de gemeenschappelijke commissie, die door de Noordelijken was voorgesteld. De verbondenen vonden dit voorstel „niet ruim genoeg". De Noordelijken zeiden, dat het voorstel inzake inspectietroepen onnodig lijkt. De Noordelijken wezen ook het voorstel om het aantal wapenen en de militaire leveranties na de wapenstilstand niet te ROME (Reuter). Dinsdag hebben de ministers van Buitenlandse Zaken, Defen sie en Financiën van de Atlantische ver dragsorganisatie (N.A.V.O.) te Rome een resolutie goedgekeurd, waarin zij in begin sel afspraken tegexx het middeix van 1952 een volledig geoefend en uitgerust leger van 40 divisies in West-Europa te hebben. Het vraagstuk hoe deze eerste stap naar „volledige militaire veiligheid" moet wor den bekostigd, zal in de komexxde zes weken worden behandeld. Uit de resolutie volgt, dat de kex-n van dit leger door het ontworpen Eux'opese leger dient te worden verschaft en zal be staan uit nauw aaneensluitende Franse, Duitse, Italiaanse en Benelux-divisies. Dinsdagavond zijn de plaatsvervangers van de ministers er in geslaagd twee af zonderlijke, door de Verenigde Staten en de Benelux ingediende resoluties samen te smelten. De Benelux-resolutie vx-oeg om uitbreiding van het Eux'opese leger tenein de Engeland, Noorwegen en Denemarken in te schakelen. De overeengekomen tekst, die nog door de raad zal worden bespx-o- ken, zal een beroep doen op de conferentie voor een Europees leger te Parijs om het ontwerp-verdrag gereed te hebben tegen de tijd, dat de raad van het Atlantisch pact in Januax-i of Februari opnieuw bijeen komt. Men neemt aan dat de Benelux nog steeds de voorkeur geeft aan een leger zon der de politieke bovenbouw, die Engeland er van zou weei'houden zich bij het Euro pese leger aan te sluiten. Het verluidt evenwel, dat generaal Eisen hower, die Maandag in de raad sprak en de bijeenkomst van Dinsdag bijwoonde, het instellen van een leger in de Dinsdag morgen door de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Schuman, uiteengezette vorm heeft goedgekeurd. Deze vorm zou in politieke bovenbouw voorzien, doch niet het opnemen van Britse of Scandinavische strijdkrachten op dit ogenblik behelzen. Voorts zou Schuman de i'aad hebben mee gedeeld, dat de Parijse conferentie had aanbevolen het Europese leger te organi seren op basis van nationale divisies, sa mengesmolten in internationale corpsen van elk 80.000 man: Infanterie-divisies voor vx-edestijd zouden 13.000 man tellen en pantser- en gemotoriseerde divisies 12.600 man. Elk van deze eenheden zou 99 voor oox'logstijd een reserve van 2.000 man hebben. Schuman zou nog hebben verklaard, dat in het Europese leger Duitse eenheden ge leidelijk zouden worden ingevoegd tot in 1954 een totaal van 12 Duitse divisies zou zijn bereikt. Daxx zou de Europese ge meenschap als geheel 43 divisies hebben. Bij deze aantallen zouden niet gerekend zijn nationale troepen voor dienst overzee of bijdragen aan internationale strijdkrach ten en in Korea, Berlijn of Wenexx, alsmede politieke troepen. Geloofd wordt, dat Schuman heeft mede gedeeld, dat nog geen overeenstemming is bereikt over een gemeenschappelijke be groting voor het Europese leger, over de vorm van het boven-nationale gezags- ox-gaan, of over de benoeming van offi cieren. De Amerikaanse minister van Buiten- lanclse Zaken, Acheson, heeft verslag uit gebracht over het x-esultaat van de be sprekingen der Westelijke grote drie met de West-Duitse kanselier, dr. Adenauer. Hij zou bijzonderheden hebben gegeven over de uitgewerkte regelingen voor over dracht van de macht aan de regex-ing te Bonn en voor het regelen van de positie der voormalige bezettingstroepen. Ook zou hij hebben meegedeeld, dat overeengeko men is dat West-Duitsland het recht van beroep op de Atlantische Raad dient te hebben, indien de geallieerden van hun voor geval van nood gereserveerde macht zouden gebruik maken om het aan het be wind komen van een totalitair regiem te voox-komen. Een woox-dvoerder van de Atlantische Raad heeft meegedeeld, dat op de huidige bijeenkomst van de raad niet verder zal worden gesproken over Duitse deelneming aan het Atlantisch pact. De uiteindelijke sterkte der gezamen lijke strijdkrachten zal naar men verwacht onder xneer 43 infanterie- en pantserdivi sies omvatten met de daaxbij behorende onderdelen en luchtstrijdkrachten. Hiervan zal Frankrijk er 14 leveren, West-Duits land 12, Italië 12 en de Beneluxlanden 5. Daarbij komen dan nog eventueel de En gelse en Scandinavische. De Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, verklaarde na af loop van de besloten zitting, dat de kwes ties betreffende het Atlantische opperbevel 11 WENEN, (Reuter) Rudolf Slansky, vice-premier van Tsjechoslowakije en voormalig algemeen secretaris van de Tsje- choslowaakse communistische partij, is ge arresteerd onder beschuldiging van spion nage en van al zijn officiële functies, waar onder zijn lidmaatschap van de nationale vergadering, ontheven, aldus heeft presi dent Klement Gottwald op een ministers bijeenkomst verklaard. Het kabinet heeft dit besluit van Gottwald met algemene stemmen goedgekeurd. In de officiële vei'klaring is gezegd, dat „nieuwe bewijzexx" verkregen zijn. Waar nemers te Wenen concluderen hieruit, dat een nieuwe zuivering op handen is. Nog slechts tien dagen geleden, zo tekent Reuter hierbij aan, ontvingen de eerste 2 delen van de werken van Slansky schitte rende beoordelingen in de Tsjechoslo waakse pers. Slansky is van joodse afkomst en had, aldus Reuter, sterke Zionistische sympa thieën. Hij zou tegenstander zijn van de „Tsjechoslowaakse afhankelijkheid van de Sovjet-Unie op economisch gebied". Slansky heeft zijn opleiding in Moskou gehad. In de oorlog was hij verbonden aan het ,partisanenhoofdkwartier" van Kief. Hij nam deel aan de Slowaakse lente- opstand tegen de Duitsers. In September wei-d Slansky ontheven van zijn post van secretax'is-generaal. Hij kreeg de functie van vice-premier. Men zag hierin een teken, dat hij niet werkelijk in „ongenade" was gevallen. In kx'ingen van uitgeweken Tsjechoslo- waken in Londen wijst men op het samen vallen van de tegen Slansky genomen maatregelen en de aankomst van de nieuwe Sovjet-Russische ambassadeur in Praag, Lawrentief. Lawrentief was ten tijde van de breuk met Tito Sovjet-Russisch ambassadeur in Belgx-ado. Hij is niet in het openbaar we gens deze zaak berispt, aldus deze kringen, doch „sedexddien is zijn waakzaamheid voortdurend er op gericht een herhaling van een geval-Tito te voorkomen". Radio-Praag en radio-Bx-no hebben Dins dagavond laat verklaard, dat de nieuwe feiten, die leidden tot de arrestatie van Slansky, te voorschijn gekomen waren uit een recente ondervraging van andere groe pen gevangenen, die tegen de staat hadden samengezworen. en de standaardisatie van geweren niet ter sprake zijn gekomen. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, bracht in de raad verslag uit over de vorige week te Parijs gehouden besprekingen tussen de drie Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken en de West-Duitse bondskanselier, dr. Adenauer. Generaal Eisenhower en Averell Harri- man, die de vergadering bijwoonden, vlo gen onmiddellijk na afloop naar Parijs. Tevoren had Eisenhower een bespreking met de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, gehad. Naar rnen meent is hierbij over het Atlantische op perbevel en de standaardisatie van gewe*- ren gesproken. Vandaag zal de raad spreken over de hulp aan Italife wegens de overstromingen. Een der twee aluminium-ketels van 10 x 8,5 meter en een gewicht van tien ton, die op een zolderschuit van Delft naar Gouda vervoerd moesten worden, „neemt" een bruggetje bij Overschie. Ook in Gouda moesten de twee gevaarten over de brug gehesen worden voordat deze „horden- vaarders" de eindstreep bereikten. TEHERAN (Reuter). De Perzische miixister-president Mossadeq zal zich naar Den Haag begeven oxn de zitting van het internationaal gerechtshof over het Engels- Perzische oliegeschil bij te wonen, indien het Hof Perzië hierover wil horen, aldus is te Teheran bekend gemaakt. Vice-premier Hoessein Faterni heeft ver klaard, dat een petitie wordt opgesteld, waax-in de bevoegdheid van het Hof in deze zaak betwist wordt. Indien het Wes ten er niet toe overgaat Perzische olie te kopen, zal Perzië de olie aan de Oost- Europese landen verkopen, zo voegde Fa terni er aan toe. TEHERAN (Reuter). Dinsdag heeft de Franse ambassadeur in Teheran een bezoek gebracht aan premier Mossadeq. In diplomatieke kringen te Teheran is dit bezoek aanleiding geweest tot geruchten, dat Mossadeq bij zijn recente besprekingen met de Egyptische premier, Nahas Pasja, te Caïro Perzische hulp en medewerking heeft beloofd bij het „bevrijden van alle volken van het Midden-Oosten en van Azië van buitenlandse onderdrukking," in het bij zonder wat betreft Frans-Marokko. Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken heeft verklaard, dat de Verenigde Staten noch rechtstreeks noch zijdelings de Perzische regering hebben toegezegd, dat haar verzoek om een dollar lening zal worden ingewilligd. Het vex"zoek wordt nog steeds overwogen en het is nog niet bekend, welke beslissing zal worden genomen. vergroten van de hand, omdat het naar hun mening geen onderdeel kan uitmaken van een wapenstilstandsovereenkomst. Op hoog niveau De Noordelijken stelden voorts een plan voor een spoedige conferentie op hoog ni veau voor, welke de evacuatie der buiten landse troepen uit Korea moet bespreken. De woordvoerder van de geallieerde de legatie, generaal Nuckols, verklaarde te genover de pers, dat generaal Nam II dit voorstel had gedaan. Nam II zeide, dat de Noordelijken van mening zijn, dat na het tot stand komen van een wapenstilstand een conferentie op hoger plan ten spoedig- Thornton Wilder: Het ergste van nietsdoen is dat het iemand doet tobben over het doorbrengen van de tijd. ste belegd dient te worden ter bespreking van het terugtrekken van alle vreemde troepen uit Korea alsmede van andere aangelegenheden, die voor een vreedzame oplossing van het Koreaanse vraagstuk van belang zijn. In Juli werd van geallieerde zijde ver klaard, dat de kwestie van het terugtrek ken van vreemde troepen uit Korea niet op de agenda kon worden geplaatst, omdat het een politieke aangelegenheid is en met een wapenstilstand niets uitstaande heeft. De strijd aan de fronten is afgenomen tot activiteit van slechts geringe omvang, voornamelijk geconcentreerd in het gebied ten Oosten van de rivier de Pechan. PARIJS, (Reuter) In een gisteren ge publiceerd rapport hebben de economische deskundigen van de Organisatie voor Europese economische samenwerking (O. E.E.S.) een ernstige waarschuwing laten horen voor het gevaar van inflatie in Ame rika en Europa. Volgens hen is de kans, dat Europa zowél kanonnen als boter krijgt, gering. Gedurende 2y2 maand hebben deskundi gen uit de 18 O.E.E.S.-landen en waai'- nemers uit de Verenigde Staten en Canada de bedreiging voor de valuta's en de wer kelijke levensstandaard bestudeerd, die veroorzaakt is door de inflatie na de oor log op Korea. De betrokken regeringen hebben het rapport, goedgekeurd en overwegen thans, welke verdere maatregelen genomen kun nen worden tot bestrijding van het euvel, dat hun economische leven, sociale zeker heid en verdedigingsinspanningen dreigt te ondermijnen. De deskundigen van de O.E.E.S. zijn van mening, dat een verhoging met 5 van de nationale productie in de Europese landen in het komende jaar voldoende zal zijn tot dekking van de in September bestaande defensieprogramma's, mits tegelijkertijd maatregelen worden genomen om te voor komen dat de extra koopkracht van ar beiders in wapenfabrieken de prijzen van consumptiegoederen omhoog drijft Warx- neer evenwel de bewapeningsprogramma's overeenkomstig de mening, die de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, tijdens de bijeenkomst van da raad van de organisatie van het Atlantische pact te Rome naar voren heeft gebracht, versneld zullen worden, dan zullen naar de mening van de deskundigen de bereke ningen van de O.E.E.S. opnieuw gemaakt moeten worden. (Van onze correspondent in Brussel) De Nederlandse gulden blijft op de Brus selse markt zeer stevig, tussen 13.15 en 13.20 francs staan, dus boven zijn officiële koers. Daax-entegen is de Franse franc in de jongste dagen weer zwak. daar men te Brussel verwacht, dat de Franse valuta vroeg of laat toch aangepast zal dienen te worden. Tegen de verwachting in, blijft het Engelse pond zwak a 130 francs, waar de officiële koers 140 francs is. PARIJS (A.F.P.) Van officieuse zijde wordt vernomen, dat de volgende zitting van de Algemene Vergadex'ing der U.N.O., die aan het einde van deze week weer bij een zou komen, tot de volgende week is uitgesteld. (Van een speciale verslaggever) STRAATSBURG, 28 Nov. De dag is hier gisteren wat bedrukt en zonder grote bemoedigingen vei-lopen. De heer Struye lichtte het rapport van de Commissie voor Algemene Zaken toe en hij deed dat in een rede waarin hij een zeer krachtig beroep deed op de medewerking der Britten zon der wier medewerking onvoldoende resul taten moeten volgen. Lord Layton, die na hem aan het woord kwam om vei'slag uit te brengen over de besprekingen met de Amerikaanse Congresleden, begon met te zeggen dat geen Engelsman het pleidooi van de heer Struye onberoerd had kunnen aanhoren en dat hij hoopte dat de antwoor den van zijn Britse mede-afgevaardigden zo gunstig mogelijk zouden uitvallen. De Franse afgevaardigde Guy Mollet hield een rede waarin hij in belangrijke mate herhaalde wat hij te voren in de Com missie voor Algemene Zaken reeds had gezegd. Ten dele was de tekst van zijn rede ons dus reeds bekend. De minimum eisen die hij aan Britse medewerking stel de waren de drie volgende: Ten eerste dat de Britten een vorm van samenwex-king zouden vinden met de Europese gemeen schap voor kolen en staal; in de tweede plaats dat zij een vorm van deelneming zouden vinden aan het Europese leger, en ten derde dat zij er toe zouden medewer ken dat Europa kan worden opgenomen in het sterlinggebied. Van Nederlandse zijde werd door twee afgevaardigden het woord gevoerd. Het waren de heren Schmal en Van de Goes van Naters in wier betogen men tweemaal te horen kreeg dat men in Europa nu eerst de overeenkomsten moet ratificeren die reeds voorbei'eid zijn en dat men eerst de plannen moet afmaken waar men mee bezig is, alvorens men met nieuwe plaxxnen naar voren komt. Het sprak wel vanzelf dat het betoog van de Franse generaal Koenig, de Gaullist, in hoge mate teleurstellend moest zijn, indien mexi althans van deze zijde iets positiefs had verwacht. De uiteenzetting van de ge- nex-aal was te vergelijken met de opmer kingen die de generaal De Gaulle onlangs maakte over eventuele deelneming aan het Franse kabinet, namelijk de Gaullisten kunnen wel iets doen, maar op hun voorwaai'den. De generaal zeide bovendien in het voorbijgaan dat het Europa dat er dan komexx moest beschermd zou moeten worden tegen het omslaan van de publieke opinie in de afgesloten landen. Het is jam mer dat op dat ogenblik nog niet gebruik werd gemaakt van de Amerikaanse manier van debatteren, anders had men de gene- x'aal misschien kunnen vragen, met welke middelen hij meende dat omslaan van een openbare mening te kunnen tegengaan. Vanmorgen is de zitting geopend met de met zoveel belangstelling tegemoetgeziene rede van de Britse minister van Binnen landse Zaken, Sir David Maxwell Fyfe. De rede maakte een welwillende maar toch weer vage indruk. Hij bevatte van die ver zekeringen in de geest van „Groot Brittan- nië wil zijn rol spelen", zonder te preci seren (en dat wil men nu juist zo graag) wat die rol is. Sir David heeft het wel dui delijk gemaakt dat de regering van Groot- Brittannië bereid is een nauwe en perma nente samenwerking te zoeken met de Europese gemeenschap voor kolen cn staal. Hij heeft ook doen uitkomen dat men een dergelijke vorm van samenwerking zal trachten te vinden ten aanzien van het Europese leger. Verschillende economische punten liet hij vooralsnog buiten beschou wing, omdat die later zullen worden aan gesneden. Vrijdagmiddag om drie uur zullen de Koningin en Prinses Wilhelmina een be zoek aan Rotterdam brengen en het eer tijds door Koningin Wilhelmina aan het gemeentebestuur van Rotterdam aangebo den beeld „Sterker door strijd" onthullen, een werk van mejuffrouw A. Hans, dat in de benedenhal van het raadhuis staat op gesteld. Op voordracht van de jury voor de Ko ninklijke subsidie voor de vrije schilder kunst heeft Koningin Juliana voor het jaar 1952 een studiebeurs verleend aan de vol gende zes jonge kunstenaars: J. J. Vegter te Voorburg, Jac. Kuyper te Amsterdam, Dirk Trap te Groet, H. Th. Bies te Aarle Rixtel, D. C. Breed te Haarlem en Mia Jongmans te Maastricht. ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K-N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Wisselend bewolkt met enkele buien. In het uiterste Noorden van het land aanvankelijk tijdelijk stormachtige, overigens krachtige tot matige Weste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 29 November Zon op 8.21 uur, onder 16.34 uur. Maan op 9.29 uur, onder 16.13 uur. (Nieuwe maan) Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 28 November Hoog water: 2.36 en 14.53 uur. Laag water: 10.40 en 22.56 uur. Donderdag 29 November Hoog water: 3.20 en 15.38 uur. Laag water: 11.21 en 23.44 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1