Mr. Van Heuven Goedhart over het vluchtelingenprobleem SCHEEFJESWOL Idealen en extremismen in een groeiende beweging 1 alphenaar MONDORGELS Fris Keüer&Macdonaid 'ii wenk voor Sint Gillette hoge commissaris met zware taak Laat-ie fijn zijn „Fryslan Frij Decentralisatiegedachte komt de Friezen uitstekend van pas ^Hoe is het ontstaand Uitgaan in Haarlem Een Eeuw geleden 3 Amerikaanse oppositie tegen grote financiële offers Agendo voor Haarlem VOOR BLOEMEN D A U D E Y ivtnwurr Arnhemse gemeentelening van vijf millioen Export Bloembollen naar Duitsland Niet op vrije lijst If vaart er wet hij f Een mooi St. Nicolaas-geschenk? Dit woord: KRAAKPORSELEIN VRIJDAG 30 NOVEMBER 1951 In de „lounge", waar de afgevaardigden ter Algemene Vergadering van de UNO gelegenheid hebben contacten buiten de commissie- en vergaderzalen te onder houden, kreeg ik onze landgenoot mr. Van Heuven Goedhart te pakken. Niet zonder moeite, want onophoudelijk zag ik deze rij zige figuur door allerlei internationale kop stukken aangeklampt worden. Op zijn beurt wendde hij zich ook herhaaldelijk tot gedelegeerden of anderen, met wie hij zaken" te doen had met het oog op het veelomvattende aan hem als Hoge Com missaris van de UNO toevertrouwde vluch telingen-vraagstuk. In het met hem gevoerde onderhoud viel duidelijk waar te nemen, hoe zwaar mr. van Heuven Goedhart de te vervullen taak acht. Mr. van Heuven Goedhart, Hoge Commis saris der TJ.N.O. voor vluchtelingen. (Tekening I. van Raalte-Simons). „Een probleem, zo ernstig in termen van ménselijk lijden, dat het dringend de aan dacht van de UNO vraagt". Tot die slot som, zo kreeg ik te horen, kwam de nu opgeheven Internationale Vluchtelingen Organisatie. Daarmee is meteen erkend, dat het probleem allerminst tot het verle den behoort, maar nog volkomen onopge lost is. Inderdaad, want nadat die organi satie ongeveer 1 millioen vluchtelingen over de Oceaan heeft kunnen voeren, valt aan te nemen, dat thans het overgrote deel, laat ik zeggen omstreeks 80 van wat er in Europa gebleven is, daar wel zal moe ten blijven. Dit contingent toch beant woordt niet aan de strenge eisen van ve lerlei aard, geesteld voor immigratie naar elders. En nu valt niet te verwachten, dat hierin veel wijziging zal komen, al blijft het natuurlijk zaak mede met het oog op deze kant van het vraagstuk, daar waar het kan, onderhandelingen te voeren. Binnen Europa zelf zal voorts in menig opzicht verplaatsing nodig, ten dele ook wel, na het nodige overleg, mogelijk zijn. En natuurlijk aldus ging het verder zal ik niet nalaten, daar waar ik een kans zie, op verlaging der toegangsvoorwaarden aan te sturen. Misschien wel een van de meest directe zorgen van de Hoge Commissaris bleek mij de kwestie van de voor de administratie van de onder zijn leiding te verrichten werkzaamheden op de begroting van de UNO uit te trekken gelden te zijn. „Ter wijl ik daarvoor 800 duizend dollar had aangevraagd, wilde men aanvankelijk niet meer dan 500 duizend beschikbaar stellen, wat thans op 560 schijnt te zullen komen, terwijl ik tot 750 duizend ben afgedaald. Doch dat eist dan reeds een miifis inziens bedenkelijke beperking. In totaal zijn er in en buiten Europa met het oog op de vluch telingenzorg te verrichten wei-kzaamheden een elftal posten of agentschappen nodig. Het eerste, dat tengevolge van gebrek aan voldoende geld zal moeten komen te ver vallen, is het bureau te Bangkok. Heel jammer, en vooral een gevolg yan een fout der Amerikanen, die zich met betrekking tot gans het vraagstuk te veel concentreren •p Europa, ten om-echte vrezend dat door ADVERTENTIE VRIJDAG 30 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Othello", 7.30 uur. Ge bouw Ned. Protestantenbond, Berkenstraat 10: Vereniging „Het Hoogeland", viering 25-jarig bestaan afdeling Haarlem, 8 uur. Concertgebouw: Concert H.O.V., 8 uur. Spaarne: „Een gevaarlijk individu", „Ont maskerd", 14 j., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: (deze week gesloten). Rembrandt: „Weg- piraat no. 1", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: .,In de schaduw van New York", 18 j., 7 en 9.15 uur. Luxor: „De poppen aan het dansen", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „De vlucht naar het paradijs", alle leeft., 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 1 DECEMBER Stadsschouwburg: „De bruiloft van Figaro" (Nederlandse Comedie), 8 uur. Gem. Con certgebouw: Gymnastiekvereniging „Bato", uitvoering onder de-titel „Zo gaat het", 8 uur. Rembrandt, Palace en Luxor: 2, 4.15 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4 30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.3Ö. 7 en 9.15 uur. (Zie program ma van Vrijdag). ADVERTENTIE Bronsteeweg 6 - Heemstede Telef. 35759 - na 6 uur 10859 een post te Bangkok op eenmaal alles en nog wat uit het Verre Oosten zich als vluchtelingen zou komen aanmelden. De tegenstand tegen een uitgave als ik voor mijn begroting nodig acht, komt in het bij zonder van Amerikaanse kant. Waardoor? Wel, er is een toenemend streven daar, om in het algemeen de uitgaven voor interna tionale doeleinden te verminderen. Denk vooral ook nog aan de moeilijkheden, die Washington van heel wat senatoren onder vindt die weinig voor de UNO voelen. „Of, gelijk ik hier en daar had opgevangen, de door mr. v. Heuven Goedhart vermelde Amerikaanse tegenwerking wellicht ten dele ook' nog samenhangt met gevoelig heden in het Amerikaanse kamp naar aan leiding van de nederlaag, die de Ameri kaanse gegadigde naar het Hoge Commis sariaat het vorige jaar tegen onze landge noot had geleden, vermocht deze niet te zeggen. Hoe het zij, hem gaat het zeer ter harte, dat er met betrekking tot de begro ting voor de administratieve kosten van het vluchtelingenwerk nog steeds zulk een oppositie merkbaar is. Juist omdat de aard en omvang van de arbeid die kosten, wel ke per vluchteling op niet meer dan 80 dol- lai-cent zouden neerkomen, onontbeerlijk maken. Natuurlijk komt er voor huisvesting, kleding, hygiënische verzorging, overbrug gingsbijstand om een bestaansmogelijkheid te verwerven, blijvende steun, enzovoort, heel wat meer kijken. Voor een minimum programma zou dit neerkomen op een be drag tussen de 5 en 10 millioen dollar per jaar. Maar deze uitgaven zouden niet door de UNO, maar door de verschillende landen afzonderlijk bestreden moeten wor den. „Intussen, ik mag mij, onder de thans nog geldende regeling, niet tot de diverse staten wenden voor het zo even door mij genoemde doel. Daarom zal ik thans de Al gemene Vergadering vei-zoeken mij toe te staan om, zoals ik dat populair zou willen uitdrukken, met de pet rond te gaan. De kans, dat de Assemblée dit verzoek zal in willigen, acht ik gelukkig heel groot. En nog eens, mij komt het ook doenlijk voor dan een zeer behoorlijk bedrag op de door mij aangewezen wijze bijeen te krijgen". Mr. v. Heuven Goedhart, die in de loop van het onderhoud allerlei bedenkelijke toestanden in de vluchtelingencenti-a had aangestipt, noemde het zwaarste in zeke re zin de wetenschap, dat men blijvende ondersteuning zal behoeven voor diegenen (ouden van dagen, onherstelbare zieken, enzovoorts) ten aanzien van wie van op neming in het economisch leven geen spra ke meer zal kunnen zijn. Daarnaast valt ADVERTENTIE de nodige aandacht en zorg te wijden aan het programma op lange terwijl voor elk land op zichzelf om daar de vluchtelingen, die er zijn, in het economisch en sociale proces op te nemen. Dit is wel de grootste groep van de onder de hoede van de Hoge Commissaris staande vluchtelingen. Mr. v. Heuven Goedhart liet niet na on der meer nog gewag te maken van aller lei methoden óm, soms met behulp van be paalde overbruggingsleningen, het hier en daar zover te brengen, dat zij, die eens vluchtelingen waren ten laste van het land waar zij vertoefden, tot krachten worden, die datzelfde land nog economisch tot nut worden. Ook voor die zijde van het probleem ti-acht hij de ogen te openen. Dat en waar om de internationale samenleving bij een flinke aanpak van het vluchtelingenvraag stuk uiteindelijk slechts gebaat zal zijn, staat natuurlijk vast. Alleen.... het kost nog heel wat moeite om de verantwoorde lijke personen en instanties te brengen tot daden, die het nodige tot bereiking van de oplossing zullen kunnen bijdragen. Met de hem eigen frisse ondernemingsgeest zet de Hoge Commissaris er zijn brede schou ders onder. Daarop kan men in elk geval staat maken. Hij doet dit, ook al moge hij geenszins blind zijn voor de vele en grote moeilijkheden, die er overwonnen zullen moeten worden. Maar wil de kans daarop behouden blijven, dan is een allereerste vereiste, dat de zesde Assemblée op royale wijze van haar kant deze zware taak zal helpen verlichten. Dr. E. VAN RAALTE ADVERTENTIE Vraag uitsluitend de originele flacon Air-Wiek f 2.40 FELICITATIES VAN NIELS BOHR De bekende Deense atoomgeleerde Niels Bohr heeft gisteren voor de Noorse radio gesproken en Noorwegen en Nederland ge feliciteerd met de nieuwe atoominstallatie in Kjeller. Hij hoopte dat geleerden uit andere landen naar Kjeller zullen komen om er studies en onderzoekingswerk te verrichten. De gemeente Arnhem is overgegaan tot de uitgifte van een 20-jarige obligatielening groot 5.000.000 tegen een koers van 100 percent, waarvan 2.000.000 bestemd is voor het inlopen van de achterstand in de consolidatie en 3.000.000 voor de finan ciering van noodzakelijke nieuwe kapitaals- werken, in de eerste plaats woningbouw en de hiermede verband houdende openbare werken. Ingeschreven kan worden op obligatiën, serie a, die de eerste tien jaren geen rente, het elfde jaar 9 percent rente en het twaalfde tot en met twintigste jaar 10 per cent rente per jaar dragen. Voorts kan worden ingeschreven op serie b, waarvan de obligatiën van het eerste tot en met het derde jaar 7 percent rente, -het vierde tot en met tiende jaar 6V2 percent rente en het elfde tot en met het twintigste jaar geen rente dragen. De lening is in haar geheel a pari aflos baar op 2 Januari 1972, vervroegde alge hele of gedeeltelijke aflossing is niet toe gestaan. De gemeente Arnhem verplicht zich alle ten verkoop aangeboden, obliga tiën behorende tot serie a van 2 Januari 1953 af a pari in te kopen, indien de koers ter beurze beneden pari zou dalen. De note ring ter beurze in Amsterdam zal worden aangevraagd. In een toelichting van de emittenten wordt onder meer gezegd, dat ook deze uitgifte een novum geacht mag worden. De obligatiën serie b verdienen in het bijzon der de aandacht van institutionele beleg gers en die van serie a worden voor per sonen met hoge inkomens dus hoge in komstenbelasting zeer aantrekkelijk ge acht. In een vergadering van de Duitse groep van de Bond van Bloembollenhandelaren deelde de voorzitter de heer C. J. Segers te Lisse mede dat bloembollen definitief niet op de vrije lijst zullen worden geplaatst. Omtrent de grootte van het contingent is nog niets bekend maar wel heeft men de toezegging dat het groter zal zijn dan het voorgaande. In het voorjaar kan een gladiolencon- tingent worden verwacht; ook hier weet men nog niets af van de grootte. Na een bespreking van leveringsvoor waarden en prijzen werd in de plaats van de heer A. H. Staats te Hillegom, die perio diek aftrad als bestuui'slid, gekozen de heer Fr. Murk te Hillegom. ADVERTENTIE KONINKLIJKE SCHEEPJESWOLFABKIÊKEN VEENENDAAL De vreedzame strijd van de groeiende „Friese Beweging", die de laatste weken fel naar buiten is geslagen en een diepe groef in brede lagen der bevolking heeft ge trokken de „dienst", welke de Leeuwardense politie met haar charge aan de zaak der Friezen heeft bewezen, mag niet onderschat worden! vindt haar bronnen in een vèr verleden. Het gaat dus zeker niet aan deze kwestie te bagatelliseren of haar verdiensten af te wegen haar een aantal extremistische uitbarstingen van lieden, die de „Hollandse" ambtenarij maar het liefst over de kling willen jagen en gelijk de legendarische vrijheidsstrijder „Greate Pier" elkeen, die de Friese taal niet in Fries land wenst te gebruiken zonder vorm van proces ombrengen. Dat deze geest in mildere vorm in het huidige Friesland niettemin nog wel eens te vinden is, bewijzen diver-se incidentjes, incidentjes overigens, die weinig sympathie hebben kunnen wek ken voor deze Friese beweging. En waar de voormannen van deze organisatie het dan ook helemaal niet mee eens zijn. ADVERTENTIE HOHNER 1 Kruisweg 49 Haarlem Het is gebeurd, dat Nederlandse toeris ten in een dorp bij de Afsluitdijk werden afgebekt met de mededeling, dat „hier alleen Fries wordt gesproken", het is voor gekomen, dat Friezen zich opwonden aan stationsloketten, omdat een Hollandse juf frouw achter het raampje niet meteen be greep, waar ze heen wilden, als ze zulks in hun moedei-taal kenbaar maakten. Hoger niveau De kern van de zaak ligt gelukkig voor de Friezen op een hoger niveau. Het rapport van de Provinciale Advies commissie voor het decentralisatievraag- stuk geeft deze kern scherp aan. Het be toogt, dat het Friese volk historisch en cultureel sinds twintig eeuwen een eigen plaats inneemt te midden van de Europese volken. Het woont al die eeuwen op dezelfde plaats aan de kust van wat eens de Mare Frisicum heette en bezit zijn karakteristie ke kenmerken, die in grote trekken dezelf de zijn gebleven. En het grijze verleden geeft dan ook een paar aanwijzingen oyer deze kenmerken, welke culmineren in een soort stamindividualisfne, dat vlak na het begin van de jaar-telling een verwoede strijd tegen de Romeinen opleverde met de slag in het Baduhennawoud als hoogtepunt, dertien eeuwen later gevolgd door de slag bij Warns, toen de Hollanders met bebloe de koppen moesten afdeinzen. De eerste werkelijke contacten met „Hol land" dateren uit de zestiende eeuw toen het land onder Karei V kwam, contacten, die later nauwer werden na de Unie van Utrecht in 1579. Sinsdien verloor de eigen taal steeds meer terrein. Het centralisme, dat na 1814 in Nederland overwon, veegde de laatste resten van een eigen bestaan van de kaart en sindsdien is er een voort durend streven in Friesland merkbaar ge weest naar het terugwinnen van oude eigendommen. Nu is het vreemde in de gang der Friese beweging, dat zij had te rekenen met een zwakke staatvormende inslag in het Friese volk, maar dat daar entegen de nationale tradities van dit volk zeer sterk zijn. Decentralisatiegedachte Inmiddels openbaai-de zich de decentra lisatiegedachte, die aanleiding was voor diverse commissies om zich te bezinnen op de mogelijkheden, de provincies meer be voegdheden toe te kennen. En het is geen wonder, dat speciaal de Friese commissie met meer dan gewone belangstelling aan haar taak begon, omdat hier de mogelijk heid lag een aantal oude wensen op het tapijt te brengen. De Friese commissie on derschreef dan ook van ganser harte de zinsnede uit het Groningse rapport, n.I. „dat een hoger orgaan geen taak moet ver richten, die evengoed of beter aan een lager orgaan kan worden toevertrouwd". Dit kreeg voor Friesland te dieper be tekenis, omdat naar de mening van velen in het hoge Noorden het Rijk der Neder- Xxx300000000c0000000000c<x)000000cj0c00c0000000c00c00000^>' 8 Aan het slot van onze artikelenreeks over de Friese Beweging en haar idealen geven wij een overzicht van de achtergronden dezer zaak. Hieruit moge blijken, dat de wens van een deel der Friezen om hun eigen taal te hand haven en te gebruiken, ook in het offi ciële verkeer, gebed ligt in een machtig stuk historie. Hieruit moge aan de andere kant blijken, dat de Friese be weging met kleinzielig extremisme, dat helaas steeds meer voorkomt naast het ware idealisme, weinig gediend is. CC.'XXXKOOOOOOOOOOOOOOOCOCOOOOOOOCOOOCCOOOOOOOOOCXXXXXXX* landen maar al te vaak als Hollandse voedstermoeder opti-ad in het Friese nest. En de eigen taal werd uiteraard een van de zwaartepunten. Een taalwetgeving kent Nederland nog niet, behalve voor de in 1948 door „grens correcties" verkregen gebieden en het ge bruik van de Nederlandse taal wordt dan ook stilzwijgend verondersteld. In de lan den, die eveneens twee- of meertalig zijn, zoals Zwitserland, Engeland-WaJes, België, Finland en Italië is deze hele zaak allang een overwonnen standpunt, waarbij in di verse wetgevingen onder meer ook de eed is geregeld. De eed, die de Friese zaak een paar weken geleden zo plotseling weer op gang heeft gebracht. De commissie stelt nu voorop, dat de burger in principe de vrijheid móet hebben zich van de Friese taal te bedienen, ook wanneer hij zich tot de ovex-heid wendt. Deze vrijheid kan natuurlijk alleen dan effectief zijn, zodx-a de overlieid bereid is, Friese betogen als gelijkwaardig aan de Nederlandse te accepteren. En in dit op zicht ontbreekt er naar het oordeel van deze commissie nog wel het een en ander aan wat zij als ideale toestand ziet. Tot nog toe is het verschillende keren voorge komen, dat de overheid Friese acten wei gerde in te schrijven in de officiële regis ters, tenzij deze inschrijving begeleid wordt door een vertaling op kosten van de contractanten. Deze zelfde bejegening ont vangen het Mexicaans en het Chinees, zeg gen de Friezen en zij weigeren aan te ne men, dat de Nederlandse overheid de Friese taal als een buitenlandse wenst te behandelen. Eedsaflegging De eedsaflegging is in dit verband een uitermate teer punt. De Fries voelt het als een recht en niet als een voorrecht, dat hij het beroep op de Almachtige in de hem vertrouwde sprake mag doen en hij hoopt dan ook, dat de Friese tekst van de eeds formule officieel wordt vastgesteld F. ADVERTENTIE ZIJLSTRAAT 56 - HAARLEM HUISHOUDELIJKE APPARATEN voor electriciteit, gas, water enz. Geschenken waarmee U eer inlegt ADVERTENTIE Geef hem een Gillette veiligheidsscheerapparaat Sinds 50 jaar is 'n Gillette een zeer welkom geschenk. JUNIOR ARISTOCRAT één-delig precisie-scheer- apparaat met een Dispenser, (om snel de mesjes te kunnen verwisselen) bevattende 10 Blauwe Gillette sleufmesjes, in aantrekkelijk etui van kunstleer. Prijs f7.75. Andere practische geschenken: Gillette apparaten in prijzen van f 1.- tot f 20.-. Dispensers met 20 Blauwe Gillette roesjes ook los verkrijgbaar f S.-. Gillette 23 Een „goeie morgenbegint met Gillette! In een oud woordenboek dat speciaal termen ontleend aan het zeemansleven behandelt, vindt men de verklaring dat kraakporselein deze naam heeft gekre gen, omdat het werd aaxxgevoerd in zo genaamde kraken, koopvaardijschepen die hun naam ontleenden aan het in het Spaans en Portugees voorkomende woord carraca, dat weer van Arabische oorsprong is. Maar wanneer men denkt aan samen stellingen als kraaknet en kraakzinde lijk, is verwantschap met het werkwoord kraken toch waarschijnlijk. Kraakzinde lijk is een nieuwe of pas gesteven japon, die dus nog kraakt wanneer ze voor 't eerst wordt gedragen. Kraakzindelijk is ook de pas geboende en daarna met zand bestrooide vloer in een boerderij. Kraak porselein is dan porselein dat licht kraakt. Kraken betekent dikwijls: bre ken. Na uitputtend werk voelt men zich immers ook „gekraakt" of „gebroken". Opmerking verdient dat in het Frans het werkwoord craqueler voorkomt in de betekenis: in porseleinen voorwerpen kleine barstjes aanbrengen. TONEEL Vrijdag 30 November, Stadsschouwburg, 8 uur: „Othello" van Shakespeare door het Rotterdams Toneel onder regie van Frits van Dijk, die zelf de rol van Jago speelt. Ko van Dijk vervult de titelrol, Andrea Domburg is Desdemona. Zaterdag 1 December, Stadsschouwburg 8 uur: De Nederlandse Comedie geeft onder regie van Johan de Meester de première van „De bruiloft van Figaro" door Beau- marchais. Medewerkenden: Mimi Boesnach, Ellen Vogel, Lous Hensen, Truus Dekker, Fons Rademakers. Ton Lutz, Johan Elsen- sohn, Johan Fiolet, Philippe la Chapelle, Hans Kaart, Henk van Ulsen en anderen. Zondag 2 December, Stadsschouwburg, 8 uur: „De bruiloft van Figaro" door de Neder landse Comedie (zie Zaterdag). Maandag 3 December, Stadsschouwburg, 8 uur: Abonnementsvoorstelling van „De ingebeelde zieke" van Molière door het A. T. G. met Louis Saalborn in de titelrol. Regie van Kees van Iersel. Dinsdag 4 December, Stadsschouwburg, 8 uur: Abonnementsvoorstelling van „De in gebeelde zieke" (zie Maandag). MUZIEK Vrijdag 30 November, Waalse kerk, 8 uur: Programma van kerkmuziek door Re monstrants Kerkkoor en instrumentaal ensemble onder leiding van Jan D. Boeke met medewerking van de organist Dolf Hendrikse. Er worden onder meer werken van Scheidt, Pachelbel en Bach ten ge hore gebracht. Vrijdag 30 November, Broedergemeente Parklaan, 8 uur: Kerkconcert door Cor Touwen (bariton), Onne van de Klashorst (cello), Bets Nederkoorn (orgel). Uitge voerd worden werken van Bach, Handel en Schumann. Vrijdag 30 November. Concertgebouw, 8 uur: Serieconcert door de H.O.V. onder leiding van Marinus Adam. Solist is Martin Zag- wijn, die het Celloconcert van Boccherini vertolkt. Verder staan op het programma de Symphonie in Es van Mozart en „Shé- hérazade" van Rimsky—Korsakow. Zondag 2 December, Huize Hesmerg, 8 uur: De Tsjechisch-Belgische violist Eugène Prokop, winnaar van de eerste prijs op het concours „Carl Flesch" te Londen, speelt werken van Beethoven, Ravel, Chausson, vier stukken van zijn landgenoot Josef Suk en (als noviteit) het nog niet in druk verschenen Vierde Vioolconcert van Karl Stamitz. Aan de vleugel: Renée Collinson. (Lanckhorstlaan 99, Heemstede). DIVERSEN Vrijdag 30 November, Waaggebouw, 8 uur: Voor het genootschap „Kunst zij ons doel" spreekt Jan Wiegman over „Merkwaar digheden betreffende kunstenaars en kunsthandel in de bloeitijd van de Haagse school". (Ingang Spaarne). Zaterdag 1 December, Teyler's Stichiing, 3 uur: prof. dr. A, D. Fokker houdt een voordracht over „De gedragingen van tollen". Maandag 3 December, gebouw St. Bavo, 8 uur: Het gezelschap „Musicorda" verzorgt een programma van muziek en toneel voor de Algemene Bond Ouden van Dagen". TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Geopend op werkdagen van 1015 uur en op Zondagen van 1315 uur. Het Huis van Looy: Expositie van werken van leden van de Groningse kunstenaars groep „Het Narrenschip" tot 3 December. Werken van Jan Jordens, Jan van der Zee, E. A. Kleima. Coen Schilt en Piet Snel. Geopend op werkdagen van 1016.30 en op Zondagen van 1416.30 uur. Voormalig woonhuis Van Looy (Kleine Hout weg): te bezichtigen op Donderdagen van 1012 en van 14—17 uur en op Zondagen van 1417 uur. Kunsthandel Leffelaar: Schilderijen van me vrouw A. G. LuttgeDeetman (Wagen weg, tot 9 December, dagelijks van 10—17 uur). Tekeningen en grafiek van J. M. Luttge (Grote Markt, zelfde tijden). KRIJGSRAAD SPRAK OUD-VERZETS MAN VRIJ De Krijgsraad te Arnhem heeft Donder dag een oud-illegale werker, de 31-jarige P. M. uit Amsterdam, vrijgesproken van het hem ten laste gelegde: zware lichame lijke mishandeling, waardoor op 8 Januari 1945 een N.S.B.-landbouwer in Barneveld om het leven kwam. Tijdens een overval van de B.S. op diens boerderij om fietsen te bemachtigen, die nodig waren voor ge allieerde piloten, viel de boer verdachte aan in een schuur, waarop de laatste e§n revolverschot afvuurde, dat. tegen zijn be doeling in, de boer in het hart trof. Reke ning houdende met de factor overmacht sprak de Krijgsraad de Amsterdammer vrij. Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 30 November 1851 (ADVERTENTIE) Verklaring van een bij het Nederland- sche Leger gediend hebbend Soldaat, die den Slag van Waterloo bijwoonde, ge nezen zijnde door de Zalf en Pillen van Holloway. Ik ondergeteekende J. de Swart, verklaar opentlijk, dat ik door de Zalf en Pillen van Holloway genezen ben van onderscheidene open Wonden, welke haren oorsprong hadden in vroe ger bij den slag van Waterloo ontvangen en toen slecht geheelde Blessures Elk jaar was ik gedurende eenigen tijd met zware Pijnen Bedlegerig. Thans ben ik sedert twee jaren volmaakt welvarende, tengevolge van het gebruiken der Zalf en Pillen van Holloway, welke mij binnen eenen korten tijd hebben her steld, en uit een gevoel van erkentelijk heid, geef ik dit getuigschrift. Lent, aan de Vossepels, bij Nijmegen, 4 October 1849. (Was geteekend) J. DE SWART.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5